Wo. 388. Maandag 16 BUITENLAND. 2e Jaargang. 3)e £cicbdic ©on^omt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. In tere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Januari 1011. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Politieke rede van Mr. A. baron Van Wijnbergen. In de gistermiddag te Leiden gehou den vergadering van den Prov. Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Zuid-Hol land, waarvan elders in ons nummer verslag is opgenomen, hield de heer mr. A. baron van Wijnbergen, lid dier Tweede Kamer, een politieke rede. Spr. meende de uitnoodiging om hier het woord te voeren, reeds daarom te moeten aannemen, omdat deze provin ciale bond recht op waardeering heeft door haar veelomvattenden arbeid, die schitterende resultaten afwierp. Eu heden vooral voerde -.spr. gaarne het woord, nu de installatie heeft plaats ge had van den nieuwen president, Mgr. Nolens. 't Ligt voor de hand, dat men inldezen tijd van het jaar een terugblik werpt op de afgeloopen begrootingsdebatten. Zij zijn echter zoo lang en voor een deel zoo vervelend geweest, dat het beste is er zoo .weinig mogelijk over te zeggen en zoo min mogelijk over te spreken. Zelfs mr. Troelstra wist er in zijn kerstre de niet veel goeds van mede tetdeelen en hij had bijzondere redenen er niet diep op in te gaan. Als het immers voorkomt, dat een ge slepen parlementariër, voorzitter van een kamerfractie en oud-minister bij de al- gemeene besprekingen over het regee- ringsbeleid, liet oirbaar acht het feit naar voren te brengen, dat te Rotterdam een rechercheur naar den godsdienst van een voor decoratie voorgedragen persoon informeert, dan blijkt hieruit sprekend, hoe h oog het peil van het de bat stond. Naar aanleiding van dit voorval zeide mr. Troelstra dan ook, dat het begroo- tingsdebat zooveel kleins te zien had igegeven. Gebleken is, dat nog steeds de lin kerzijde zich zeer moeilijk kan schikken in het feit, dat er een kabinet van rechts is, ofschoon velen van links hebben me degewerkt aan den val van het linker ka binet. Gebleken is, dat links niet duiden kan, dat rechts de meerderheid heeft, of schoon links zelf niet tot regeeren in staat was. Immers in 1905 is den kiezers voorgehouden, dat het kabinet-Kuyper ten val moest worden gebracht en de kiezers, die toen daarvoor zijn opgeroe pen en toen daaraan hebben medege werkt, die kiezers hebben moeten zien, dat de linkerzijde haar eigen kabinet naar huis hielp zenden. Ten slotte kan de linkerzijde niet zet ten, dat alle pogingen om fir. Kuyper voor goed onmogelijk te maken, falen. Dat hindert haar bijzonder. Een dwaze illusie is het te meenen, dat dr. Kuypei het tooneel zal verlaten, omdat de lin kerzijde het wil. Dan zou dr. Kuyper reeds in 1905 hebben afgedaan. Doch elk middel is tot nu toe mislukt. Men heeft het getracht met de lintjes-zaak, met de van Heeckeren-zaak ten opzichte van het laatste heeft mr. Troelstra in zijn kerstrede gezegd, dat door het Ka- imerlidi 'Patijn beschuldiging tegen dr. Kuyper zijn uitgesproken die geen eer lijk man onbeantwoord kan laten. Be schuldigingen zijn nog geen bewijzen. Maar als dr. Kuyper zegt niet te kun nen antwoorden, omdat hij zich als oud- Minister door ambtsgeheimen gebonden lacht, dan moge Troelstra dit niet eerlijk- vinden, wij leggen er ons bij neer. En alleen is dan gebleken, dat er vgrschil' van opinie bestaat over het begrip eer lijkheid tusschen hem en ons. Wat zijn de resultaten van deze aanval len geweest De haat tegen dr. Kuyper bereikte in 1905 haar hoogte punt en kon daar niet boven gaan. Maar de volgelin gen van dr. Kuyper hebben zich nauwer om hem geschaard en de onverschilligen zijn meer sympathie gaan voelen voor den man, die zóó behandeld is, voor dr. Kuyper, die het ten slotte heeft klaar gespeeld om hut liberalisme in Nederland ten onder te brengen en het van het re- geeringstooneel te doen verdwijnen' (Ap plaus). Zoo verliep alles in persoonlijkheden. Hoe staan de zaken na de algemeene begrootingsdebatten Het kabinet staat er goed voor en is er |goed afgekomen. Alen kon vóór de begrooting verne men, dat het zou spuinen en een felle aanval op de ministers Kolkman en Jal- ma was bereid. Zij hebben een politiek verleden en vooral op Talma was het gemunt. Die aanval is geschied en juist is ge bleken, dat Talma en Kolkman op schit terende wijze hunne begrootingen heb ben Verdedigd, hetgeen ook door tegen standers werd erkend. Zeker, het. kabinet heeft verliezen ge leden nl. door het heengaan van 3 ministers, Bevers, Nelissen en Sabron, drie groote verliezen, die werden be treurd maar ook daarbij is ten slotte ge bleken, dat niemand onmisbaar was Aan het departement van Oorlog geschiedde zelfs ten tweede male, dat een Minister plaats moest maken voor een ander. Door een bij gemengde stemming ge nomen Kamervotum is Minister Cool heengegaan. In verschillende bladen wordt nu gepleit, wie gelijk had. Dit is verklaarbaar, doch spr. behoeft daarop hierop niet dieper in te gaan. Ook bijldeze crisis is een gelukkige oplossing gevon den. Over de werkzaamheid van het kabinet kan men tevreden zijn. In onze kringen wordt wel eens ge klaagd, dat ten opzichte van de ver zekeringen en het tarief nog niets tot stand kwam. Is deze redeneering wel juist? Het kabinet vond veel te doen, dat voorbereid was en ook andere zaken moesten afgedaan worden. Spr., die dan ook uitgenoodigd was hier te komen uit eenzetten, welke wetsontwerpen bij de Tweede Kamer aanhangig zijn, heeft daarvoor bediankt. Dat zou in eene mid dagvergadering niet mogelijk zijn. Het kabinet heeft niet alleen hard, maar tevens met beleid gewerkt. Van Minister Talma, die het meest wordt aangevallen, kan gezegd worden, dat, indien iemand van juist inzicht blijkt; heeft gegeven, hij het is geweest. Spr. somde ten bewijze daarvan op, hetgeen minis ter Talma reeds deedde verdediging der boterwet en visscherijwetde voor bereiding der schepenwet en octrooiwet; het ontwerpen en tot standkomen van de reorganisatie der arbeidsinspectie d'e indiening der kaaswet, en der reorgani satie van het landbouwonderwijs. En daarnaast de voorbereding der verzeke ringswetten. .De Minister van Binnenlandsche Za ken heeft tot stand ge'bracht de subsi- dieering van het Middelbaar Onderwijs en het M. U. L. Onderwijs en dezer dagen werd een betere subsidieregeling voor schoolbouw ingediend. De subsi- dieering van het M. U. L. O. moest bij partijstemming worden aangenomen, om den indruk te wekken alsof een partijwet tot stand was gekomen en de Voorzit ter van den Bond van Ned. Onderwijzers de lieer Ossendorp getuigde smalend in zijn laatste jaarrede, dat alles voor het bijzonder, niets voor het openbaar onder wijs werd gedaan. Hoe onbillijk die be- oordeelang is, daar de subsidieering van het M. U. L. O. openbaar zoowel als bij zonder onderwijs ten goede komt, laat spr. zien door liet citeeren van het ver slag der M. U. L. O. Vereeniging, waar in vroor de tot stand koming der wet in quaestie een woord van dank aan de Regeering wordt gebracht. Erkend moet worden, dat wij op de eerste plaats verwachten de sociale ver zekeringen en Jiet tarief. De ziektever zekering is reeds ingediend de oud'er- doms- en invaliditeitsverzekering alsme de het tarief zijn bij den Raadfvan State en kunnen dus binnen enkele maanden ver wacht tvorden; daarnaast staat een ont werp Radenwet, diat mogelijk wil maken meer directe inmenging van die belang hebbenden bij de verzekering. De zaak der verzekering staat er be ter voor, dan ooit te voren. Nooit heeft men het zoover gebracht, dat invalidi- teits- en ouderdomsverzekering waren ingediend, terwijl de kamer nog meer dan 2 volle, zittingsjaren heeft. De ziekteverzekering is in handen van eene commissie van voorbereiding, wel ker voorzitter Dr. Nolens is. Spr. ziet daarin een groote waarborg, dat deze wet voor 1913 door de .Tweede Kamer zal worden ingenomen. Spr. wijst op de stemming der linker zijde ten opzichte der sociale wetten. De heer Borgesius heeft 24 November in de Kamer gezegd, dat zij het complex wetten niet kan verteren en ook tegen het tarief wordt, zonder het te Kennen, reeds bij voorbaat geageerd. Teekenend is het in dit verband gebruikte gezegde van den Jieer de Meester naar het &ogig van Gijsbrecht van AenstelEen krijgs- men wint al te veel; al wint hij jniets -dan tijd. Gaat het jmet de rechterzijde goed^ vraagt spr. vervolgens. De coalitieband is nog hecht en sterk. Twee zaken van den laatsten tijd, maken sommigen aan het weifelen. Spr. meent, dat men dan niet goed ziet. Het debat over de openbare leeszalen heeft de vraag doen stellen, waar moet het met de éoalitie heen. Spr. acht het 't best te zijgen, dat hier een besliste fout is begaan en spr. hoopt, dat de gevolgen ervan jkunnen worden wegge nomen. De afgevaardigde van Leiden heelt zich beroepen op het protestantsch beginsel. Zelfs daarover blijken betrok ken het eens, maar de discussie, die dien aangaande gevoerd wordt, gaat ons niet aan. Laat men zich evenwel bij de verkie zingen in 1913 door de tegenpartij niet van de wijs brengen door dit leeszalen- debat. Het behoeft voor ons geen re den te zijn van minder trouw aan de coalitie. Immers, ter linkerzijde heeft niemand zich bij ons geschaard en van de fractie, welker woordvoerder het subsidie verdedigde, gingen bij stem ming nog leden met ons mede. Vervolgens wijst spr. erop, dat men het twistgeschrijf tusschen dr. Kuyper en Jhr. de Savornin Lohman niet overschatte, vooral niet in onzen demo- cratischen tijd. Beide personen staan te hoog, om de persoonlijke meening te stellen boven de zaak, die hun beiden dier baar is. Het twistgeschrijf is niet vreemd; daarvoor zijn het groote mannen. Het is niet schadelijk. Bij een storm in het bosch hebben de hoogste kruinen 't meest te lijden. Dan valt het dorre hout en treft hen op wie het neerkomt Na den storm wordt het verzameld en al les gaat weer zijn gewonen gang en dan zal blijken, dat de stam voldoende lenig heid had en de boom vast in d'en grond stond om den storm te trotseeren. (Ap plaus.) Daarvoor moeten de kiesvereenigin gen zorgen. Beter dan met alle aandacht te volgen, wat daar gebeurt, is de quaestie van de instandhouding der coalitie, welke afhangt van de kiezers. Nu zoo velen het kiesrecht hebben, wordt de alles beheerschende vraag: rechts of links, niet beslist door eenige leiders, maar door het volk. Daarvoor hebben de kiesvereenigingen allereerst te zorgen. Haar taak moet niet zijn de kiezers over alle vragen van politiek in te lichten. De kiezers moeten vertrou wen hebben in hun afgevaardigden en deze op hun beurt weer in de regeering. Behande.t in de kiesvereenigingen de groote vragen, maar spaart de moeite van détails. Daardoor kweekt gij gren- zelooze oppervlakkigheid en gevaarlijke verwarring. Spr. haalt de kustverdedi- gingsvoorstellen aan, ten betooge hoe ontzettend lastig is in kiesvereenigingen voorlichting te geven. Spr. heeft om trent deze wetten zijn opinie nog niet gevestigd. Wat is er al niet over tedoen geweest, en toch weinigen weten ,er iets van. De aangevraagde f3S.370.000 wa nen sommigen op de begroeting voor één jaar uitgetrokken, terwijl zij over een tijd perk loopen van 22 jaar. De linker zijde zet thans een relletje op om in 1913 de kiezers te kunnen voorhouden: 40 millioen voor de kust. Maar toen in 1905 Dr. Kuyper ettelijke millioenen. voor de ouderdomspensioen wilde uit trekken, toen werden die millioenen niet genoemd, maar heette liet: wat heeft 'n dooie aan een riksdaalder. (Gelach en applaus.) Ook van de Regeering moet bezieling gebracht worden in de politiek. De be sturen van onze kiesvereenigingen moe ten overtuigd zijn, dat wij hebben blij ven te voeren principieele politiek. Het is niet voldoende te wijzen op hetgeen in Frankrijk en Portugal geschiedt Ook in ons land heerscht het anti-clericalisme, weliswaar in anderen vorm, maar in we zen hetzelfde. Dat blijkt uit de pers en in de Kamer. Spr. memoreert hier de jaarlijksche rede van Mr. Tydeman te gen de boerenleenbanken en het debat over den vlootpredikant. De Kamer heeft nog nooit zoo'n ellendig schouwspel ge geven als bij die gelegenheid. De Linker zijde heeft willens en wetens de Minis ter van Marine bespot, gehoond en uit gelachen, omdat hij de bescherming op, zich had genomen van de verzorging tier geestelijke belangen van de schepelingen door een orthodoxen predikant. Wijzul- len dit onthouden, opdat men niet denke dat wij in Nederland' niets te vreezetn hebben. Niets is gevaarlijker dan verslapping op dit gebied. Waartoe het transigeeren met beginselen lijdt, ziet men dezer da gen met de Centrale vereeniging ter be strijding van de tuberculose. (Applaus.) Als deze vereeniging ten opzichte van Oranje haar houding blijft volhoudien, kan zij wel de tuberculose willen be strijden maar de heele vereeniging zaJ dan toch aan tering sterven. (Applaus.) De organisatie in kiesvereenigingen de deelname aan principieele politiek, is zoo geschikt voor het behoud des ge- loofs en het afhouden der arbeiders van de sociaal democratie. Wij moeten vasthouden aan de Chris telijke beginselen. Al gaan er stemmen op om andere partijgroepeering, door ons wordt dat niet gedaan, kan dat niet gedaan worden, gehouden d'e politieke constellatie. Zorgt dat alle Katholieken lid van dé kiesvereeniging zijn. Laat de gelegen heid niet voorbijgaan om kiezers aan te werven. Van het grootste belang is het behoud van het Christelijk Staats bestuur. Dat is geheel in uwe handen, eindigt spr. Beseft daarom uwe verant woordelijkheid wel. Dan kunnen wij met vertrouwen 1913 tegemoet gaan. Uwe eminente voorzitter, die staatsman is, so ciaal leider en tevens priester, zal uw bond leiden op de baan van practische en principieele politiek (Langdurige enthou- siastische toejuichingen.) Mgr. Nolens dankte den heer v. Wijn bergen voor zijn weldoende, bezielende en bezielde rede. Spr. hoopte, dat uit woorden daden zullen voortkomen. De spreker heeft geschetst wat hpt Kabinet, de Kamer en de kiezers staat te doen. Spr. resumeert die beschou wingen, erop wijzend dat in het kabi net de bestanddeelen van onzen kant het hunne er toe bijdragen om het mi nisterie te doen blijven staan. De Ka tholieke ministers maken een goed figuur. Ook de andere titularissen zijn, vergeleken bij hun voorgangers, niet te minsten, 't Is soms goed, als er een zwak ke broeder onder hen is, hem te laten heengaan voor het te laat is. Het toont dan wel eens of iemand vermoord is, maar later zou mogelijk kunnen blijken, dat zelfmoord was gepleegd. Spr. ge looft, dat de zaken nu beter staan dan voor dien tijd. Vooral aan oorlog is noo- dig iemand^ die weet wat hij wil, en zijn wil, desnoods tegen de Kamer in, weet door te zetten. Spr. gelooft, idat op [het oogenblik een dergelijk man aan het hoofd van het departement staat. Spr. merkt op, dat de Kamer in den laatsten tijdi wel erg over (den hekel is gehaald, maar ziet hierin overdrijving. Men weet toch dat er verschillen de politieke partijen in vertegenwoordigd zijn en ook in de coalitie is het soms moeilijk tot een compromis te geraken. Vooral legt spr. nadruk op de voor lichting der kiezers door de Katholieke pers, waaraan spr. hulde brengt voor de zorg, die zij besteedt om te publicee- ren, wat van onzen kant in de Kamer ge beurde. Spr. dringt aan op het lezen van die pers en wijst er voorts o pdat thans de tijd is gekomen voor het aanvullen der kiezerslijsten, op welken arbeid hij de kiesvereeniging attent maakte. Spr. ein digt met eene opwekking te zorgen voor de instandhouding der rechtsche meer derheid en coalitie. Onderwijs-behartiging. We knippen het volgende uit de Cu- ragaosche mail van het Hbld.\ „De nieuwe bisschop, mgr. Vuyl- steke, geeft reeds blijk, dat het R.-K. onderwijs hem niet minder ter harte gaat dan zijn voorganger. Op Saba wordt een geheel nieuwe school gebouwdop St. Eustatius werd aan de oude kerk zooveel reparatie en verandering aangebracht, dat ook dit een zoo goed als geheel nieuw school gebouw zal worden op Montana wordt de school vergroot." Typisch, nietwaar, dat Z. D. H. al dadelijk het onderwijs gaat behartigen. en typisch ook, dat zijn voorganger zulks evenzeer deed. Maar hoe komt het dan toch, dat men de Roomschen wel eens uitmaakt voor tegenstanders van ontwikkeling? ALGEMEEN OVERZICHT. Terwijl de wereld reeds weer wordt be ziggehouden met stakingen in alle wind streken, gaat in Frankrijk de sabotage naar aanleiding der laatste spoorwegstaking rustig haren gang. De claders weten immers, dat zij toch de macht in den staat zijn en (men hen toch met handschoenen heel zachtjes aanpakt. Zie de stakingswetten. Nu weer zijn lopj de P. L. M. spoorweg bezig geweest Achi en twintig telegraafdraden zijn 's nachts doorgeknapt, hetgeen een ge duchte storing teweeg bracht in de tele grafische verbinding. Van de daders geen spoor. Ook het verkeerde adressen plakken schijnen ze nog niet verleerd te zijn. De zer dagen maakten wij melding dat een aantal geladen goederenwagens van de Ouest-Etat op een dood spoor nabij Parijs waren „vergeten" en 's nachts wer den leeggeplunderd. Nu schijnt weer een geheele veetrein zoek te zijn. Tenminste eenige verkoopers vragen in den „Matin", of wellicht ie mand weet, waar een trein, geladen met drie honderd ossen en duizend varkens, welke Donderdagochtend vroeg aan het Gare de la Vilette had moeten aankomen gebleven is... Als dit niet een dwaze mop is, door de „Matin" op de omstandigheden ge tapt, is de toestand wel ernstig. Ernstig blijft deze ook in het Luiksche Steenkolengebied. In de „Nieuwe Gazet" lezen we diat de staking zich steeds uitbreidt: Het schijnt moeilijk juiste cijefrs te geven, maar het totaal aantal stakers schijnt ongeveer 32000 geschat te moeten worden. De leiders der verschillende vakvereeni- gingen en het bestuur van Wen bond van vakvereenigingen van mijnwerkers heb ben besloten de staking voort te zetten in afwachting van het antwoord, dat de mijneigenaren aan den minister van nij verheid en arbeid zullen geven. Wordt dit antwoord niet voldoende geacht, dan zal een poging gedaan worden om een alge meene staking in alle tikken van indrus- trie in geheel België uit te lokken. Nog ernstiger is wat Reuter Zaterdag seinde over een Zeeliedenstaking De New-York Times" me.dde n.l., dat Pearlo de Amerikaansche vertegenwoor diger van den Britschen zeeiiedeti- en sto kershond ,een schrijven ontving van den algemeenen secretaris van den Bond, Ha- velock Wilson, waarin deze meedeelt, dat een staking voor alle Britsche havens te gen de hervormingsfeesten zal worden af gekondigd. Nader wordt gemeld dat in Londen nog weinig bijzonderheden bekend zijn, naar het echter schijnt, bestaat de moge lijkheid, dat binnen enkele maanden een uitgebreide staking van zeelieden en trans portarbeiders zal worden uitgeroepen. Men deelt mede, dat aan een evcntueele staking de zeelieden van Üuitschland, Zweden, Noorwegen, Nederland, Bel gië, Denemarken en de Vereenigdie Sta ten zullen deelnemen. Het bestuur van de „Seamens Union" gaf op een verzoek om inlichtingen het bescheid, dat het niets had mede tedeelen omtrent de mogelijkheid van een staking. Staking tegen wil en dank was er dezer dagen in verschillende lan den bij het spoorwegverkeer. Door den reusachtigen sneeuwval konden de trei nen in Noord-Italië bijna geheel niet loo pen. Ook in Zwitserland zijn geweldige massa's sneeuw gevallen, incer dan in de laatste tien jaren het geval is geweest. In sommige streken ligt ruim 5 meter sneeuw. Men vreest dat het Simpionver- keer vandaag of morgen geheel zal moe ten worden stop gezet. En in Spanje is geen enkele trein van het noorder- of zuiderstation van Madrid vertrokken, wijl de spoorwegen, tengevol ge van den sneeuwstorm, onbruikbaar zijn De Zuid-Expres, die gisteren moest «aankomen, js te Avila blijven staan.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1