BINNENLAND. noemd het woord „schuld" zonder welke eene onrechtmatige daad niet be staanbaar is omvat de .strafrechterlij ke begrippen „opzet" en „schuld" beide. Contractbreuk geldt alleen tegenover den mede-contractant niet als onrecht matige daaddoch wèl tegenover een derde die daardoor schade lijdt. De regeling der schadevergoeding is eene eenvoudige: de rechter zal alje zij den van het geval in aanmerking kunnen nemen hij zal ook op middellijke schade kunnen letten. Art. 1402 bepaalt dat indien schade wordt berokkend door de onrechtmatige daad van twee of meer vereenigde perso nen, alle deelnemers hoofdelijk voor de schade aansprakelijk zijn (dus ook jn- dien niet ieders eigene handeling de schade veroorzaakt heeft). In art. 1403 wordt de verantwoorde lijkheid van den werkgever voor de on rechtmatige daad van den arbeider in zijn dienst geregeld. Een nieuw begin sel wordt daarin niet ingevoerdi> grondslag waarop het steunt, stemt grootendeels overeen met dien van hel derde lid van het tegenwoordig art 1403. De verantwoordelijkheid der werkge vers behoort intusschen alleen te gel den, indien er verband bestaat tusschen de onrechtmatige daad en den arbeid in 's werkgevers dienst verricht. Op'd enzelfden grond als dien van den werkgever berust de aansprakelijkheid des lastgevers voor de onrechtmatige daad des lasthebbers. In artikel 1404 en 1405 wordt de on rechtmatige daad geregeld, bedreven door personen, die wegens jeugdigten leeftijd of wegens de gebrekkige ont wikkeling of de ziekelijke storing hun ner geestvermogens onder toezicht staan. Is de minderjarige zóó jeugdig, d'e idioot of krankzinnige zóó zwak van verstand, dat redelijkerwijze aan schuld niet kan worden gedacht en de daad hem dus niet als onrechtmatige daad kan worden toegerekend (art. 1403), dan kan van eene verplichting tot schadever goeding van dien dader geen sprake zijn en drukt de aansprakelijkheid daartoe alleen op dengene door wiens schuld de schade werd veroorzaakt. Heeft de min derjarige of onder curateele gestekte daarentegen voldoende „oordeel des on- derscheids" om het gewicht zijner daad1 te beseffen, om inderdaad schuld te hebben aan de onrechtmatige daad, dan moet hij natuurlijk voor de schadevergoe ding verantwoordelijk zijn. Doch niet hij alleen in beginsel ook zijn wettelijke vertegenwoordiger, die over hem te wa ken heeft. Doch diens aansprakelijkheid wijkt voor de verantwoordelijkheid van dengene, aan wiens schuld het feitelijk te wijten is, dat de onrechtmatige daad bedreven werd. Kan de wettelijke verte genwoordiger echter niet slagen in het bewijs, dat hij vrij van schuld is aan het feit dat de onrechtmatige daad bedre ven werd, dan behoort hij de schade te dragen. In artikel 1406 wordt op denzelfden grondslag als de aansprakelijkheid be treffende de schade, aangericht dbor personen die het gewicht hunner hande lingen te weinig beseffen om te wor den aangemerkt als schuldig aan eene onrechtmatige daad, de aansprakelijk heid geregeld wegens schade, aange richt door rechtsobjecten, door dieren, gebouwen, machinerieën, door welke za ken ook. Ook hier is er in den regel een „wettelijke vertegenwoordiger" bij wien de schuld, behoudens tegenbewijs, wordt verondersteld, n.l. de eigenaar der zaak. Voorkomen wordt in dit artikel dat de eigenaar zich tegen aansprakelijkheid uit dien hoofde zou kunnen dekken, door zich fluks van den eigendom der zaak te ontdoen. Art. 1407 bekleedt de plaats bij deze materie, door art. 1276 B. W. ten aan-* zien van de verbintenissen ingenomen. Het laat zich lichtelijk denken dat dege ne jegens wien een onrechtmatige daad is bedreven, meer prijs stelt op herstel van den vorigen toestand dan op scha devergoeding. Wat de verjaring aangaat, wordt de wanverhouding verwijderd, dat de rechtsvordering, aan de ernstigste soort van onrechtmatige daden verknocht n.l. die welke tot strafvervolging kunnen aanleiding geven van een betrekkelijk korten tijd gebonden is en inzake het procesrecht wordt de betrekkelijke be voegdheid des rechters verbeterd. Alleen onrechtmatige daden, na de in werkingtreding der nieuwe voorschriften bedreven, kunnen billijkerwijze naar de nieuwe bepalingen worden behandeld (behalve waar het geldt het voortduren van een onrechtmatig^en toestand). Een en ander wordt in overgangsbepalingen geregeld. Bouwkosten Bijzondere Scholen. De Regeering heeft een wetsontwerp Ingediend tot wijziging van art. 59 der wet op het lager onderwijs. De minis ter van Binnel. Zaken is bij de overwe ging van de vraag omtrent de billijkheid om het percentage der vergoeding we gens bouwkosten van bijzondere scholen te verhoogen, tot de slotsom gekomen, dat met behoud van het bestaande stel sel van subsidieeri.ig voor alle scholen, dat stelsel zooveel mogelijk behoort te worden gezuiverd van de gebreken, die het aankleven. Voorgesteld wordt, het tarief, thans in art. 59, vijfde lid sub A der wet vastgesteld, te vervangen door -drie tarieven, waarbij van de fic tieve bedragen, in de tegenwoordige wet als bouwkosten voor de daarbij ge noemde getallen van leerlingen aange nomen, als vaste, jaarlijksche Rijksbij drage in de kosten, om t£ voorzien in de behoefte aan schoollokalen wordb vastgesteld le. 2 pet. van de t 80 per leerling voor scholen in gemeenten, behoomlde toi de zesde, zevende, achtste of negende klasse van de tabel, bedoeld in art. 3 der wet op de personeele belasting; 2e. 2 pet. van f90 per leerling voor scholen in gemeenten, behoorende tot derde, vierde of vijfde klasse der tabel en 3e. 2 pet. van f 100 per leerling voor scholen in gemeenten, behoorende tot de eerste of tweede klasse der tabel. Het tegenwoordige cijfer van f 387.847,63, die het Rijk thans als sub sidie voor de lokalen der bijzon dere scholen uitgeeft, zal tengevolge van de bovengenoemde regeling verhoogd: worden met f 194.658^27 (resp. f 94.753,83i/o f 50.745,811/2 en f 49.158,62). Het gemiddelde van het jaarlijksch ac- crès van de hierbedoekle lokalen was over de laatste jaren plm. f 17.900. Dat bedrag zal door de vorengenoemde wijzi gingen met ongeveer 50 pet. vermeerde ren. Koninklijke Besluiten. Bij koninklijk besluit is aan den kapi tein ter zee G. Witsen Elias en aan den kapitein-luitenant ter zee G. W. de Leur eervol ontslag uit den zeedienst verleend; is benoemd tot rechter in de arron- dissements-rechtbank te Middelburg, mr. J. W. Zijlstra, thans griffier bij het kan tongerecht te Groningen is benoemd tot notaris ter standplaats ljselmonde, G. Lindeijer Jr., candidaat- notaris te Rotterdam zijn herbenoemd tot leden van het alge meen college van toezicht, bijstand en advies voor het rijkstucht-en opvoedings wezen, dr. M. W. Pijnappel, hoofdinspec teur van de volksgezondheid, te Zwolle en mr. J. Simon van der Aa, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Groningen. De Katholieke Pers. In het „Centr." schrijft een inzender het volgende Door de Kath. Soc. Actie in het Aarts bisdom zal met kracht de bestrijding der neutrale pers worden ter hand genomen. In een desbetreffend schrijven worden de Plaats. Comité's opgewekt en aange spoord door voortdurende stelselmatige propaganda er toe mede te werken, dat de Kath. pers de Katholieke gezinnen bereike. Lofwaardig streven, dat, naar wij van harte hopen, met succes moge worden bekroond. ioch zal, vreezen wij, propaganda met de Katholieke pers zonder meer, niet vermogen te voeren tot het beoogde doel. Zoolang er Katholieken in vrij grooten getale worden gevonden, die daadwer kelijk de neutraal-liberale pers blijven steunen met familie-berichten, mededee- lingen, enz., zij 't ook uit ouden sleur, zoolang katholieke dames en heeren de mindergegoede huisgezinnen, die slechts één üiad kunnen bekostigen, in direct noodzaken zich op een neu traal blad te abonneeren, doordat dit neutrale blad prijkt met hun adverten ties, waarin R. K. personeel wordt ge vraagd, zoolang zeifs katholieke ver- eenigingen en katholieken van naam officieel, door hun advertenties in een neutraal blad, aan dit b.'ad een ze ker cachet geven en als het ware be schermend de hand over dit blad uit strekken, zoolang zal, naar het ons voorkomt, propaganda met de kath. per^, hoe prijzenswaardig en wenschelijk ook geen afdoende resultaten bereiken. Daarom zal het noodig zijn, dat te vens de medewerking worde ingeroepen van allen, die wenschen te behooren tot de katholieken van de daad, op dat, mede door hun voorbeeld i n de kath. pers, de bestrijding der „neutrale" lectuur met vrucht zal kunnen geschie den. Dienstzegels. De Haarl. correspondent van de „Tijd" meldt Nu is ten slotte het bericht in de „N. Ct." toch nog waar. Verschillende proef bladen der postzegels waren van hier naar Den Haag verzonden. Elk departe ment zou voor zijn zegels een apart con tramerk krijgen. Men wachtte hier op afdrukken en nu is opeens 't bericht ont vangen, dat men van 't plan heelemaal heeft afgezien. 't Was dus wel degelijk waar, dat be sloten was tot het uitgeven van dienst zegels, doch te ehdcr ure, nadat de proef bladen reeds verzonden waren, is men er op teruggekomen. Soc. Propagandaclubs. Zondag 29 Januari a.s. vergadert in het gebouw van den Kath. Kring te Rotter dam, de Nat. Bond van R.K. Soc. pro pagandaclubs ter installatie van den gees telijken adviseur.en verkiezing van een definitief bestuur. Oneerlijke Concurrentie. Bij de Tweede Kamer is gisteren het in de troonrede aangekondigde wetsont-. werp ingediend, waarbij de artikelen uit het B. W. betreffende de onrechtmati ge daad aan eene herziening worden on derworpen. Onrechtmatige daad zal, volgens het ontwerp, zijn elke door de schuld des daders veroorzaakte handeling of nala tigheid, in strijd met de openbare orde, mei' de goede zeden of met de zorg van een goed huisvader. Met deze bepaling zal, naar de mee ning van den minister van justitie, ook' de zoogenaamde oneerlijke concurren tie civie.rechterlijk met kracht kunnen worden aangevallen. Oneerlijke concur rentie immers meestentijds zich uit- tend in „misleiding 't zij omtrent den aard of den oorsprong der goederen, 't zij ten aanzien van de hoedanigheid van den vervaardiger of c!e omstandighe den van den verkoop of in welk opzicht ook" zal, naar de regecring verwacht, door den rechter in strijd met de goede zeden worden geacht. Kiesvereeniging Zoeterwoude. Vrijdagavond werd bij C. H. Angenent op het Dorp de jaarvergadering gehouden van de R. K. kiesvereeniging „Kiesrecht ik Kiesplicht" alhier. De voorzitter, de heer Jac. van Leeuwen Jz., opende pre cies op tijd de vergadering met den Chr. groet, wenschte de talrijk opgekomenen een „Zalig Nieuwjaar" en sprak zijn vreugde over die groote opkomst uit. (De presentielijst telde 87 namen). Daarna las de secretaris de notulen, die onveranderd werden vastgesteld. Uit het met zorg sa mengestelde jaarverslag melden we, dat de Jonge Garde dit jaar werd gesplitst in twee afdeelingcndat de samenwer king tusschen kiesvereeniging en J. G. uitstekend was en dat de J. G. vele en zeer goede diensten aan de kiesvereeni ging bewezen had. Verder, dat door het bestuur een wenk was gegeven aan eeni- ge protertantsche kiezers om ook een kiesvereeniging op te richten, opdat wij, daardoor beter met de rechten en wen schen der protestanten rekening kunnen houden. Het schijnt echter, dat tot nu toe aan dien wenk geen gehoor is gegeven. Het bestuur had, om de groote agenda wat te ontlasten, de rekening en verant woording uitgesteld tot de eerstvolgende vergadering, met welken maatregel de vergadering zich kori vereenigen. Daarna kwam de periodieke reglements herziening aan de orde. Het bestuur had deze zaak goed voorbereid door tijdig een aantal wijzigingen aan de leden ter kennisneming toe te zenden en de leden hadden zich oo kniet onbetuigd gelaten sommigen hadden op hun beurt voor stellen tot wijziging bij het bestuur in gediend. Na zoo'n goede voorbereiding schoot de behandeling flink op. Het be stuur verzette zich met goed gevolg tegen verandering in artikelen, die nog te korten tijd in werking waren, om reeds nu voldoende beoordeeld te kunnen worden, zooals die omtrent het niet-herkiesbaar zijn van bestuursleden. Onder de wijzigingen, die gisteravond in het reglement werden gebracht geven we: Op voorstel van den heer A. A. van Gils werd aangenomen, dot ieder Katho liek ingezetene den leeftijd yan 21 jaar heeft bereikt, lid der vereeniging kan worden .(Het bestuur had voorgesteld 25 jaar.) Ook werd bepaald, dat vergaderd zal worden, „zoo mogelijk in een geschikt patronaatsgebouw." Het artikel, bépalend, dat één lid der Centraie Katwijk-Leiderdorp moet behoo ren tot ons bestuur, en één tot de gewone leden, werd geschrapt. Art. 22 bepaalt nu o.a., dat bij zoodani ge moeilijkheden tusschen bestuur en le den, dat het bestuur aan aftreden denkt, geen beslissing zal genomen worden, al vorens het gevoelen der beide ZeerEerw. Heeren Pastoors der gemeente ingewon nen en hun advies ontvangen te hebben. We geven maar de meest ingrijpende wijzigingen. Zooals men echter reeds aan bovenstaande veranderingen ziet, is er op verschillende zaken gelet. De besprekin gen werden door den voorzitter met vaste hand in het juiste spoor gehouden. Er werd opgewekt maar zakelijk gedebat teerd. De voorzitter deelde nu mede, dat om herhaalde stemmingen en bedankjes te voorkomen, door het bestuur besloten was, voor elke bestuursvacaturc, zoowel in de p.a; tselijke als in de centrale veree niging, twee candidaten voor te stellen. De vergadering ging hiermede accoord, waarna de verkiezingen bijzonder vlug op schoten. Bij eerste stemming werden ge kozen de heeren C. Lagerberg en G. Be t, beiden niet groote meerderheid; en bij herstemming de heer W. Pieterse, met 43 stemmen, tegen 41 op den heer W. H oogzaad. Alle geKozenen hadden vooraf ver klaard, eventueel een bestuursiunctie te zullen aanvaarden. i ot leden van het Centraal Bestuur Katwijk-Leiderdorp werd herKozen de heer C. P. Paardekooper en gekozen de heer A. A. van Gils (vacature de heer W. v treefkerk, die vertrokken is.) De heer van Gi.s dankte de leden. Hij zal het lidmaatschap van het 'Centraal bestuur aanvaarden, nu de toestand in die vereeniging, die voor korten tijd z. i. niet goed was, verbeterd is. Die verbete ring was gebleken uit het bericht in „De Leidsche Courant", dat de heer C. J. L. van der Meer, op zijn ontslagname als voorzitter van het Centraal Bestuur is teruggekomen. ^X(as zulks niet geschied dan zou spieker in geen geval de benoe ming hebben aangenomen. De voorzitter deelt mede, waarom de Candida tuur voor president van den Prov. Bond door ons niet behandeld is: ér was geen gelegenheid om onze jaarvergade ring te vervroegen en het bestuur had het niet noodig geoordeeld om voor deze zaak alleen een alg. vergadering uit te schrijven. Den afgevaardigden naar den Prov. Bond, den heeren B. J. Kcmper- man en O. Doeswijk die aftredend wa ren, werd opgedragen op de vergadering van Zondag a.s. weer onze plaatselijke kiesvereeniging te vertegenwoordigen. Het voorste! Vlaardingen, dat daar be handeld wordt (De bond vergader? niet meer op Zondag) lokte nog eenige be spreking uit. Het eind was, dat den afge vaardigden in dezen vrij mandaat gegeven werd. Alsnu bedankte de heer van Gils den af tredenden voorzitter, die getoond heeft uitstekend voor zijn taak berekend te zijn evenzoo huldigde de heer Stadhouder den scheidenden secret iris, den heer A. van Bennekom. De vveleerw*. heer kapelaan Röben dankte de aftredende bestuursleden (voor zitter, secretaris en den heer A. van Leeu wen) en sprak dc beste wenschen uit voor den groei en den bloei der vereeni ging. Nadat de vergadering op de gewone wijze gesloten was, werden aan de aan wezigen een aantil prijzen uitgedeeld. inhoud van tijdschriften. Kath. Soc. Weekblad. Het nummer van deze week bevat be halve de gewone rubrieken, welke zeer veel uitgebreid zijn, een artikel van J. J. M. H. Nijst over het wetsontwerp lot wijziging der wet op de naamlooze ven nootschappen. In dit nummer wordt ook een begin gemaakt met de rubriek Geloofs- verdediging waarin opgenomen wordt een bewerking van de „Christliche Apololo- getik" van Dr. S. Weber, Hoogleeraar aan de universiteit te Freiburg. Rechtszaken. Een Drankwetquaestie. Binnenkoit zal te Wag suing en een eigenaardig geval van Drankwètoverlre- ding behandeld worden. De politie heeft daar iü.. proces-verbaal opgemaakt tegen den heer B. N. W. in zijn quaiiteit als voorzitter der R. K. Werkliedenvereeni- ging „St. Joseph". Deze vereeniging is n.l. eigenaresse van het „St. josephsge- bouw", voor welke lokaliteit „verlof" is verleend. Nu gebeurt liet echter meerma len dat de zaal verhuurd wordt aan parti- culeiren tot het geven van bruiïofts- en andere jaartijen. De vraag is nu of er bij deze gelegenheden daar ter plaatse ster ke drank mag worden geschonken. De rechtskundige adviseur van St. Joseph meende van wel, doch de Wageningsche politie was van oordeel, dat het in ieder geval verboden is, in een verlofloca'iiteit sterken drank in voorraad te hebben en maakte op dien grond na wederzijdsch overleg proces-verbaal op bij net eindi gen van een bruiloftspartij De Wageningsche Kantonrechter zal nu hierover eerstdaags hebben te beslissen. ALLERLEI. De Engelsche kroon. De kroon, door Koning George V van Engeland bij de kroningsplechtig heid in Juni a. s. te dragen, bevat niet minder dan 2926 diamanten. Bovendien zijn er nog verschillende andere kost bare steenen in aangebracht, benevens 297 parelen. Toen eenige jaren geleden Koning Edward Vil gekroond wenk bevatte de kroon 2S1S diamanten. Thans is de grootste steen in de kroon, de vermaarde Cullinan-diamant, het ge schenk der Zuid-Afrikaanschc Boeren en te Amsterdam geslepen. f Ook vindt men er in den „robijn van den zwarten prins", een steen, door Pe ter den Wreede in 1367 aan den zwar ten prins geschonken, alsook twee pare len, die Koningin Elizabeth, bij haar kro ning droeg, 31/4 eeuw geleden. Electriciteit in het huishouden. In den Stedelijken Handelshof te Leip zig werd de door de Electrotechn. veree niging te Leipzig in het leven geroepen Tentoonstelling van de Electriciteit in de Huishouding geopend. Aan den ingang der tentoonstelling en midden in de ruime zaal bevinden zich verscheiden stands van tentoonstellers, die alle onderdeelen voor een electrischen aanleg bevatten. Nieuw is een electromo tor, die volkomen waterdicht is en ten bewijze daarvan voortdurend door wa ter bespoeld wordt. Aan de andere stands wordt de electriciteit in alle mogelijke ge- bruiksvormen voorgesteld. Daar ziet men in de bijzonder daarvoor ingerichte ver trekken een electrisch buffet, waaraan ca cao, koffie, thee enz., voor de oogen der bezoekers electrisch toebereid worden. In de keukens staan electrische machines voor het poetsen van messen, electrische koffiemolen, electrische kooktoestellen, strijktoestellen, naast elkander; voorts zien wij een electrische waschinrichting, een electrischen huismangel, een stofzuig- apparaat, klokken, wringmachines, ka cheis, massage apparaten, brandscharen, be'ichtlngsÜchamen, een electrisch bad en tallooze andere geriefelijkheden; de ge- hee»e woiimD ii^t vp een electrisch „ta feltje dek je." Interessant is een opgave van hetgeen een kilowattuur electriciteit kan leveren. 30 maal de lift vier verdiepingen hoog brengen. 75 paar schoenen poetsen. 2 uren de naaimachine of den ventilator of een stofzuiger te drijven. 5G00 messen poetsen. 5 paarden scheren. 4 uren strijken. 365 maal een brandschaar warm maken. 40 karbonades bakken. 200 eieren koken. 61 koppen koffie zetten. 5 kilometer met d n electromobiel rij den. En de prijs van één kilowattuur is gemiddeld 12 centen! (Revue der Uitvindinge;:.) De roman van het wiel. Met den Engelschen industrieel Tho mas Humbert, te Kingston-on-Thames overleden, is een groot en populair uit vinder heengegaan: de man, die het eerste en het laatste model rijwiei schiep. De levensloop van weinig industrie-koningen gelijkt meer op een roman, dan die van van Humber. Thomas Humber werd in Sheffield in 1841 geboren. Toen hij zeven jaar oud was verhuisden zijn ouders naar Huil. waar hij het weinigje onderwijs ontving, dat hij ooit heeft genoten, en zelfs uit die dagen worden reeds staaltjes gemeld \an zijn vindingrijken geest, in 1854 vestigde hij zich te Nottingham, waar hij zich be zig hield met het repareeren, een enkelen keer met het vervaardigen van kant-ma chines. In de zeventiger jaren kwam het keerpunt in zijn loopbaan. Hij ging zich toeleggen op een nieuwe branche, waar van zijn vrienden slechts ongeluk en on dergang voorspelden. Hij had in een me chanisch vakblad gelezen van de volma king van het „stokpaard", door een Fransc-hman, dat door liet aanbrengen van trappers aan het voorwiel werd voortbewogen. Thuis even het vraagstuk op zekeren avond nadenkend, haalde hij een penny uit den zak, boorde een gat er in, bracht een krukje aan het voor wiel aan, liet het geldstuk van de tafel rollen, en overtuigde zich van de moge lijkheid van voortbeweging niet behuip van krukassen. Als energiek man begon Humber dadelijk zijn denkbeeld uit te werken. Hij bouwde zijn eerste bycicle, verrichte allen arbeid zelf, cn smeedde en timmerde zijn geheele machine in el kander. Slechts het verven liet hij over aan een rijtuigmaker. De wielen van- zijn machine hadden een diameter van ongeveer 35 inch. Het voorwiel was iets grooter dan het ach terwiel. Het kwam er nu op aan, met de machine te rijden, en dit nu achtten de wagenmaker en allen, die het ding zagen, onmogelijk. Humber echter liet zich niet ontmoedigen, al bezorgden ziin eerste rijproeven den toeschouwers veel vermaak, en al viel hij heel wat keeren en kreeg hij heel wat kneuzingen. Men hield Humber eenvoudig voor een krank zinnige. Groot was dus de verilizing toen Humber op zijn machine door de straten van Nottingham reed. Hij wekte evenveel of nog meer belangstelling dan in onzen tijd een aviateur. Duizenden kwamen naar Nottingham om net won der te aanschouwen. Hij legde 12 E.M. per uur af. De eerste Humber vond een kooper. Ofschoon de prijs laag was. wilden of konden slechts weinigen eeni ge ponden uitgeven voor hetgeen ze een stuk speelgoed achtten. Spoedig werden „velocipède-zalen" in gericht, zooals we nu de rolschaatsen - banen kennen, waar men voor six pence een uur mocht rijden, doch dit nieuwmo disch tijdverdrijf duurde niet lang. En op het ruwe pl rveisel was deze Humber een echte rammelkast. Toen Humber dus de kantmachines er aan gaf om zich op; de rijwielindustrie toe te leggen schud den zijn vrienden wederom het hoofd'. Hij werkte hard om verbeteringen aan te brengen en nam proeven met rubber banden. Uit zijn onderneming, zoo klein be gonnen, zijn gegroeid de Humber Works te Beston nabij Nottingham. Hij bracht kogeltjes aan, verving de houten spa ken door metalen en eindelijk kwam de safety en de tandem ter wereld. Ten slotte verkocht hij de onderneming en leefde nog eenige jaren als ambteloos burger. Stoomvaartberic'nten. Het ss Oranje, van Batavia naar Amster dam, vertrok 12 Jan. van Lissabon. Het ss Delfland vertrok 12 Jan. van Buenos Ayres naar Amsterdam. Het ss Rembrandt, van Batavia naar Am sterdam, passeerde 13 Jan. Perim. Het ss F l o r c s, van Batavia naar Amster dam, passeerde 13 Jan. Pantellaria. Het ss Zij ld ijk, van Baltimore naar Rot terdam, passeerde 13 Jan. Scilly. Het ss A n d ij k, arriveerde 14 jan. van New- York te Rotterdam. Hel ss Rijndam, arriveerde 14 Jan. van New-York te Rotterdam. (iemeentelijke Arbeidsbeurs. Stadstimmerwerf, telefoon no. 127. Geopend van 9—12 uren des morgens en van 2—5 uren des middags. Aanvragen van werkzoekenden. 2 kantoorbediende, 4 timmerlieden, 2 opper lieden. 4 metselaars, 12 schilders, 1 wagenmaker voorslaander, 1 bankwerker, 1 loodgieter. 1 letterzetter. 1 bankketbakker, 3 bakkers (1 noo d hulp), 1 huisknecht, 3 koetsiers. 2 schippers knechten, 1 boomsnoeier, 4 grondwerkers, 1 oppasser, 1 ziekenoppasser, 1 portier, 1 riet- vlechter, 1 kalkbra der, 6 loopknechten, 3 loop jongens, 57 losse werklieden, 1 verstelnaaister; 2 dienstboden, 6 werksters, 1 waschvrouw.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 6