Uit Stad en Omgeving. ternationale positie van de Wcster- Schelde, met andere woorden, de vraag of Nederland in geval van een oorlog neutraal blijvende, verplicht zou zijn, den doortocht door de Westerschelde toe te laten, opdat de neutraliteit van België niet worde geschonden. Uit een oogpunt van volkenrecht, al dus was spr.'s conclusie, staat het on wrikbaar vast, dat Nederland1 hier vol komen vrij is, dat het op de Westen- Schelde, die ons grondgebied1 is, niets zal behoeven te dulden, dat tot orlogs- handelingen kan worden gerekend. Er volgde een uitgebreide gedachten- wisseling. KORTE KRONIEK. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik hebben gisteravond het wapenfeest van den Kon. Onderofficieren Schermbond in den Haag bezocht. De heer P. J. van Kessel te Haar lem, die zijn zilveren jubilé vierde als Vincentiaan, is door Z. H. den Paus be giftigd met het kruis „Pro Ecclesia et Pontifice". De Haagsche correspondent van de „Tijd" meldt, dat bij de afdeelings- behandeling der Staatsbegrooting in de Eerste Kamer stemmen zijn opgegaan om ook voor dit college een „Kort Ver slag", als bestaat voor de Tweede Kamer, in te richten. Onder het opschrift „Feiten en cijfers" geeft het Tweede Kamerlid de heer L. F. Duymaer van Twist een woord van verweer in het licht, tegen de redactie van „De Nederlander" en zulks naar aanleiding van den „gemeen feilen en heftigen aanval, gedaan op de anti-revo lutionaire Kamerleden, die op 17 Dec. hun stem uitbrachten voor de motie van de heeren Duymaer van Twist c. s." LEIDEN, 14 Januari. Jubilé. Zooals reeds gemeld, hoopt Maandag 16 Januari a.s. een der meest verdien stelijke onderwijzers der R. K. Jongens school aan de Haarlemmerstraat, de heer A. v. d. Meer den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar aldaar als On derwijzer in functie trad. Donderdag 19 Januari in den voorr middag zal deze dag in de school feesto- lijk worden herdacht, terwijl alsdan ook van half een tot twee uur te zijnen huize (O Singel 232a) geleg.enheid zal zijn van zijne belangstelling te doen blijken. Inwisseling van pasmunt. De Minister van Financiën brengt ter algemeene kennis: als kantoren waar de Nederlandsche pasmunt, mits voor niet minder dan vijftig gulden voor de zilveren en tien gulden voor de nikkelen en bronzen, kan worden ingewisseld tegen rijksdaalders, guldens en halve guldens, zijn aange wezen a. de Nederlandsche Bank te Amster dam b. de kantoren der betaalmeesters c. de navolgende kantoren der directe belastingen en der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen in de provincie Zuid-Holland o.m. Alten, Boskoop, Gouda, Katwijk, Leiden (directe belastingen), Leiden (invoerrech ten en accijnzen), Leiden(buitengemeenten Lisse, Noord wijk Voorburg en Woerden; in de provincie Noord-Holland o. m. Haarlemmermeer. R. K. Volksbond. In het gebouw van den R. K. Volks bond werd Donderdagavond de gewou ne maandelijksche vergadering gehou den. Na opening met gebed, dankte de voorzitter, ook namens het bestuur, voor de hartelijke gelukwenschen bij den aan vang van het nieuwe jaar ontvangen. Ook' bracht spr. in herinnering wat in het afgeloopen jaar tot stand .was gekomen, de prachtige beschildering der groote zaal, de verbouwing der andere lokalen die men uit hun vroegeren staat niet meer herkennen zou, waarvoor alle eer toekomt de Commissie Eigen Ge bouw. De toetreding van vrouwen tot den bond, zal naar spr. hoopte, verbe tering brengen in de textielindustrie voorts memoreerde hij de oprichting van een onderafdeeling van Handels en Kan toorbedienden, een dameszangvereeni- ging, een gymnastiekafdeeling, het adres aan den gemeenteraad, betreffende het arbeidsconflict. Met nieuwen moed en nieuwen geest rdit jaar dus begonnen. Vervolgens werden door den voorzit ter 45 nieuwe leden geïnstalleerd*, w. o. 2 dames in zijn installatierede be groette de voorzitter dit groot aantal met een hartelijk woord. Op het verzoek om steun der 74 sta kers van de firma van Schijndel te Waalwijk, hetwelk uitgaat van den R. K. Leerbewerkers bond werd na stem ming besloten de stakers te steunen mef een bijdrage van f10. Verder werd medegedeeld dat van af 1 Mei alle leden welke zich op of no dien datum opgeven als lid van den bond, ook verplicht gesteld zullen wor den lid der vakafdeeling te worden in verband met hun beroep. Dit voor stel werd met algemeene stemmen goed gekeurd. De voorzitter deelde nog medé, d!at na een bespreking met den H.Eerw. heer Deken P. L. Dessens, om zooveel mo gelijk de heiliging v.an den Zondag, te bevorderen, uitvoeringen op Zondag zoo veel mogelijk zullen worden ingekrom pen en men het zal probeeren al i9 het in bet begin wat moeilijk voor de le den deze te geven op Manadag of an dere avonden der week. Wij moeten ver volgde spr., de wenken onzer geeste lijke overheden trachten na te komen. Het verzoek tot toetreding als lid der Volksbondpropaganda .Unie, met een jaarlijksche bijdrage van f 5, werd door de vergadering goedgekeurd'. De voorzitter van St. Eloy brengt ten slotte dank' voor den grooten steun, den kettingsmeden tijdens dé staking be wezen. Liefdewerk Oud Papier. Verleden jaar deden wij in dit blad een beroep op de welwillendheid dier ingezetenen van Leiden en omstreken en verzochten wij met den meesten aan drang het wederom opbloeiend liefde werk te steunen. Of ons beroep vruchteloos geweest is, mogen de lezers zelve oordeeien. Mochten wij in het jaarverslag van 1909 vermeldenvdat het ingezamelde pa pier van 8845 K.G. in 1908 gestegen was tot 19135 K.G. in 1909, in de jaarver gadering .welke de vorige week werd ge houden kon blijde worden bekend' ge maakt, dat in 1910 het eindcijfer be droeg 3 9 6 62 K.G. Besloten werd het comité uit te brei den met nieuwen moed voor een nog grocteren omzet te werken. Het comité werd samengesteld els volgt: pater Bouters, Haarlemmerstr. 106, president. W. Elshof, Oude Singel 238, vice-pres. L. v. d. Drift, Donker- steeg 18. Ie se'cr. E. Alofs, Haarlem merstraat 246, 2e secr., D. Heijdeman, Noordeinde 39, le penningmeester. Jac. Adriaansen, Mare 56, 2e penningmees ter. G. C. Hacke, Hoogewoerd 21 en J. Lagerberg, Jan van Goijenkade 20, com missarissen van toezicht. Th. v. Dijk, L. J. van Douveren, en C. Lagerberg vertegenwoordigers resp. te Voorscho ten, Oegstgeest en Zoeterwoude. Werkverschaffing is het hoofddoel van ons liefdewerk en door den gewaar- deerden steun, die wij van zoovelen on dervonden hebben, kon aan vier perso nen geregeld worden werk verschaft en mochten wij bij zooveler klacht om werk op bescheiden wijze medewerken aan een groot sociaal belang. Zeker, daar is groote reden tot tevre denheid. Toch kon meer nog, ja veel meer nog op dit gebied worden be reikt. Begeeft u slechts door Leiden's stra ten en gij zult zien hoeveel papier er nog verloren gaat. Zouden niet meerderen ons willen steunen. Een enkele boodschap is voldoende en men zal geregeld het oud papier bij u komen afhalen. Ter voorkoming van misleiding za! het personeel van ons liefdewerk steeds v,an een volmacht zijn voorzien Is de kleine moeite dan te groot, wan neer zulk een succes kan worden be reikt? Geheel bijzondere hulde moeten wij hier brengen aan Voorschoten, Zoeter woude, .Warmond en Oegstgeest, van waar wij geregeld zooveel papier mo gen ontvangen, dank" zij de welwillende medewerking der Z.Eerw. heeren Pas toors en van de heeren Th. v. Dijk, C. en L. J. van Douveren, die ons zoo trouw ter zijde stonden, dank ook verdient ge bracht te worden aan de heeren Omt- zigt, van der Post en Westerman, die, met hunne vaartuigen, ons bij de expe ditie zoo gpooten steun Verleenden. Steeds zullen gaarne boodschappen ontvangen en nadere inlichtingen wor den verschaft bij bovengenoemde be stuursleden alsook aan de ZITA-VEREENIGING, Noordeinde 50 Leiden. Aan de Naaml. Venn. Wernink's Betonfabriek ajhier, is door de Vereenigde Koninklijke Papierfabrieken der Firma Van Gelder Zonen te Velzen opgedragen het bouwen van een grondstoffenfabriek geheel in gewapend beton voor de som van f 106.240. Bij resolutie van den Minister van Koloniën is dr. M. G.J. M. Kerbosch al hier ter beschikking van den gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië gesteld om te worden benoemd tot Gouverne- mentsscheikundige voor landbouw- en handelsanalyses bij het Departement van Landbouw te Buitenzorg. Ter rectificatie van het bericht onder den titel „Bevordering van de opleiding tot Instrumentmakers" moge dienen: 1 o. dat de „Vereeniging tot Bevorde ring van de Opleiding tot Instrumentma ker" is opgericht den 5den Maart 1901, 5en dat er dus nog ruim 15 jaren zullen moeten verloopen, voordat van „een kwarteeuw van weibesteedden arbeid" zou kunnen gesproken worden 2o. dat de oprichters waren de heeren Prof. Dr. H. Kamerlingh Onnes, Dr. L. H. Siertsema, .A J. van Achterberg, Dr. E. H. Groenman en Dr. J. H. Wilterdink. ROOMSCHE AGENDA. Zondag D/2 uur, 's middags. Ge bouw R. K. Volksbond. Algemeene verga dering van den Prov. Bond van R. K. kiesvereenigingen in Zuid-Holland,. Spr. Mr. A. Baron van Wijnbergen. Toegang vrij voor de leden der aangesloten ver- eenigingen. Donderdag, 51/2 uur 'savonds. Ge bouw. R. K. Volksbond, Rapenburg. Bij- belsche geschiedenis met lichtbeelden, voor kinderen, toegang tegen bewijs. 81/2 uur Catechismus met lichtbeelden voor alle Katholieken boven 16 jaar, toe gang vrij. Spreker de Weleerw. Pater J. G. Tesser, O. F. ML AARLANDERVEEN. Voor inschrijving van lotelingen voor de nationale militie lichting 1912, zal ter gemeente-secretarie speciaal gelegenheid bestaan op Woens dag 18 Januari a.s. van 10-12 uur. Op de lijst voor 1911 van de leer plichtige kinderen dezer gemeente komen 636 namen voor. KATWIJK AAN DEN RIJN. Het batig saldo der 1.1. Dinsdag gehouden uitvoering der R.-K. Tooneelclub „Weldadigheid" bedraagt f22,31. De volgende uitvoering is bepaald op Dinsdag 21 Feb. Alsdan zal in tegenstelling met de vorige, het programma hoofdzakelijk bestaan uit komische voordrachten met een klucht spel, waardoor dan tevens de te maken onkosten kleiner en het batig saldo groo- ter zijn zal. LISSE. De afdeeling Lisse van het H.B.G. vergadert op Vrijdag 20 Januari. Agenda1Opening en lezing der notulen. 2. Rekening en verantwoording. 3. Jaar verslag over 1910. 4. Behandeling van den beschrijvingsbrief voor de alg. ver gadering. 5. Ingekomen stukken. 6. Ver= loting. De Gemengde Zangvereeniging „Lisse", directeur de heer Carl Phlippeau te Haarlem, geeft op Vrijdag 20 Januari hare achtste uitvoering. Opgevoerd zal worden de twee eerste koren uit „Die Jahreszeiten" van Haydn, alsmede het Dankchor uit „Elias" van Mendelssohn. Mej. C. Tours uit Amsterdam en de heeren Th. van der Ham te Voorburg en B. J. W. Langendijk te Beverwijk hebben hunne medewerking toegezegd. Op de a.s. Maandagavond te houden feestvergadering van het Kruisverbond zal door de Tooneelvereeniging „Voor een goed Doel" worden opgevoerd „Guzmans Zonen", melo-drama in twee bedrijven, en „Waar de Dubbeltjes blij ven", tooneelschets in één bedrijf, en tot slot een voordracht getiteld „Kwakzalver en Rechercheur". Gisteravond werd vanwege den R. K. Volksbond de derde ontwikkelings avond gehouden. Als spreker trad w der- om op, de weleerw. heer Burwinkel met het onderwerp Luther". In een zeer onderhoudende en welsprekend betoog schetste de eerw. inleider het leven van Luther. Duidelijk liet spr. zien, dat de eerste opvoeding van Luther niet de goede was. Zijn gang naar het klooster was een onberaden stap en daardoor de eerste stap naar zijn afval. Spr. sloot zijn leerzame rede met eenige aanhalingen uit de brochure van Dr. Schaepman, „Roomsch rechts en protestansch Verweer", waarin deze zegt, dat de afval van Luther en de aanhangers van zijn leer, een ongeluk is geweest voor de geheele wereld. Na de pauze werden door zijn eerw. eenige vragen beantwoord. LANGERAAR. Donderdagavond den 12 Januari hield alhier in de zaal van L. van der Laan, de Sociëteit „Utile Dulci" eene feestvergadering. Voor deze gelegenheid was de Tooneelvereeniging van Hoogmade uitgenoodigd om door eenige voordrachten den avond zoo aan genaam mogelijk te maken en het bestuur der Sociëteit had kaarten verkrijgbaar gesteld, zoodat ook niet-leden in de ge legenheid zouden zijn te genieten van eene tooneeluitvoering, die in onze woonplaats zoo zeldzaam zijn. Een zeer talrijk publiek vulde de ruime zaal ten bewijze, dat „Utile Dulci" iets op touw gezet had naar den smaak van Langeraar. Volop werd er genoten en met den dank aan de Sociëteit komt een welverdiend woord van lof toe aan de tooneelver eeniging van Hoogmade, die vooral in het blij- en kluchtspel haar fort schijnt te stellen. Nog meermalen hopen we de Hoogmaders in ons midden te zien. NIEUWVEEN. Dezer dagen hadden alhier opmetingen plaats ten behoeve van den aanleg van een spoorweg. De bevolking dezer gemeente be stond op 1 Januari 1910 uit 1222 zielen. In 1910 zijn er 35 geboren, 37 overle den, 1 levenloos aangegeven, 91 geves tigd en 83 vertrokken, zoodat de bevol king met 6 zielen vermeerderde, en de gemeente 1 Januari jl. 1228 zielen telde. NOORDWIJ KERHOUT. Toen gister avond omstreeks tien uren een onzer veld wachters door het dorp liep, zag hij een .drietal pinken aankomen, die zonder ge leide mstig voortwande'.den. De beesten waren dus blijkbaar ergens losgebroken. De veldwachter ving hen op en bracht ze bij den voerman S. op stal. Den vol genden morgen kwamen de eigenaars, de gebroeders Bouwmeester de beesten op halen. NOOTDORP. Ook in deze parochie is opgericht een afdeeling van het liefdewerk der gesloten Retraiten. Het bestuur bestaat uit den ZeerEw. heer pastoor, de WelEw. heer kapelaan en den heeren J. v. d. Zalm en H. de Vreede. Moge alle parochianen van Nootdorp met kracht aan dit heerlijk liefdewerk medewerken, om dit tot hoogen bloei te brengen. Aan de jongelingen, die in het jaar 1892 geboren zijn, wordt tot 31 Januari gelegenheid gegeven zich aan te geven voor de loting der nationale militie op de gemeente secretarie. Maar in het bij zonder bestaat daarvoor gelegenheid op Vrijdag 27 Januari van 10 tot 12, NIEUWKOOP. Zondag 15 Januari a.s. des avonds ten zeven uren vergadert de R. K. Kiesvereeniging in de R. K. Par. School. Na de opening der Vergadering en lezing der Notulen van de vorige ver gadering zullen aan de orde komen: 1. Jaarverslag door den secretaris, 2. Reke ning en verantwoording van den Penning meester. 3. Toespraak van den Voorzitter, 4. Lezing en 5. Rondvraag. OUD ADE. Tegen Woensdag 25 Jan. a s. is eene vergadering belegd van de inge landen van den Vrouwe Vennepolder ten huize van J. v. d. Hulst alhier. ROELOFARENDSVEEN. Door den Tuindersbond „Eendracht maakt Macht" werd Donderdagavond een algemeene le denvergadering gehouden in de St. Pan- cratiuszaal. Om half acht uur opende de voorzit ter de vergadering met gebed, waarna de secretaris de notulen der voorgaande vergadering voorlas welke zonder op- of aanmerkingen werden vastgesteld'. Alsnu hechtte de vergadering zonder discussie hare goedkeuring aan een voor stel van het Bestuur, om de winst van het dienstjaar 1908 van het reservekapi taal af te schrijven, en aan de leden, ten wier name dit belang staat ingeschreven, uit té betalen. Een voorstel van het Bestuur, om de sinds vier jaar bestaande afdeeling „In- makerij" op te heffen om in het vervolg, wanneer dit tengevolge van zeer lage marktprijzen noodig mocht zijn, vanwege den Bond zelf een gedeelte der augurken in te maken, voorloopig in stemming ge bracht, werd aangenomen met 56 tegen 10 stemmen, terwijl 2 stemmen blanco wer den uitgebracht Alsnu kwam aan de orde een voorstel van een der leden om een klein bedrag uit te trekken, teneinde subsidie te ver kenen aan een proefveld" met kunstmest stoffen, en de resultaten hiervan onder de leden bekend te maken. Uit de gevoer de discussie hierover bleek dat vele leden van meening waren, dat een proefveld uit gaande van de vereeniging onnoodig is, daar reeds verschillende proefvelden, o. a. een rijksproefveld, bestaan. Wel echter werd de wenschelijkheid uitgesproken, dat het Bestuur, maatregelen zal nemen om de uitkomsten en resultaten van deze proeven, onder de leden der vereeniging bekend te makenp Vervolgens werden de periodieke ver kiezingen gehouden. Herkozen werden met bijna algemeene stemmen de heeren J. van der M-eer Mzn. lste voorzitter en E. J. Rodewijk Jr. lid van de controlecommissie. In de plaats van den Heer P. Zwartjes 2de voorzitter, die niet meer in aanmer- king*wenschte te komen, werd bij 2de vrije stemming gekozen de heer J. van der Meer Cz., die de benoeming aannam Namens de vereeniging brengt de voor zitter hierna een hartelijk woord van dank aan den Heer P. Zwartjes, die gedurende vier jaar zijn beste krachten heeft gewijd aan den bloei van de vereeniging. De heer Zwartjes dankt hierop wederkeerig, op de lste plaats den voorzitter en secreta ris ,voor de a'tijd zoo pleizierige samen- wérking gedurende deze jaren, en op de 2de plaats het verdere Bestuur en de le den, voor het vertrouwen, hem zoo ruim schoots geschonken. Vervolgens spreekt hij den wensch uit, dat steeds de goede harmonie, welke thans in onze vereeni ging tusschen het Bestuur en de leden onderling bestaat, zal blijven, dan, zegt spr. er niet aan te twijfelen, of de ver eeniging zal steeds in bloei toenemen, en Gods rijkste zegen steeds op de werk zaamheden der vereeniging blijven rusten. Door luid applaus gaf de vergadering hare instemming met deze woorden te kennen. Nadat hierna nog enkele mededeelin- gen van huishoudelijken aard waren ge daan, sloot de voorzitter met gebed de vergadering. VEUR. Tot onderwijzeres aan de St. Barbara-school te Amsterdam is benoemd Mej. E. J. M. Schroder, alhier. VOORSCHOTEN. Zondag 15 Januari, 's avonds te 7 uur zal de afd. Voorscho ten van den Ned. R. K. Volksbond haar jaarvergadering houden, waarop de Be stuursverkiezing en het finantieel verslag van den penningmeester der afdeeling van Sf. Barbara en vr.n het Comité H. I. N. zal plaats hebben. Op deze vergadering zullen eenige medeelingen worden gedaan omtrent het te houden Jaarfeest op Zon dag 29 Januari a.s. en een der daarop volgende dagen. In 1910 zijn alhier geboren 42 j. en 35 m. terwijl zich alhier hebben ge vestigd 171 m. en 190 vr. Overleden zijn 21 m. en 35 vr. en vertrokken 137 mk en 167 vr. Op 1 Jan. 1910 bestond de bevolking uit 1625 m. en 1682 vr. Zij vermeerderde in 't geheel met 55 m. en 23 vr. en bedroeg derhalve op 1 Jan. 1911 1680 m. en 1705 vr. Samen 3385 zielen. WARMOND. Bij eenige ingezetenen, wonende langs den Heerenweg, tusschen het nieuwe R. K. School en de Roomsche kerk, circuleert ter onderteekening een verzoekschrift tot den Raad om den weg op bovengenoemde punten in beteren toestand te doen brengen. Door het zand rijden naar het kerkhof is een dikke laag zand er op gekomen. Het is gemakkelijk te begrijpen, welke gevolgen dit bij nat weer oplevert. Het bestuur der St. Cecilia vereeni ging heeft besloten tijdens den vasten avond nog twee uitvoeringen te geven. WASSENAAR. Gisteravond vergaderden in 't patronaatsgebouw de bloembollen- kweekers, die voor de kerk planten. Aan wezig was ook de Zeereerw. heer pastoor. Bij ontsteltenis van de voorzitter werd de vergadering geleid door den heer Gar- dien. De Zeereerw. heer pastoor dankte de aanwezigen voor 't geen ze tot nog toe voor de kerk hadden gedaan en bij sprak de wensch uit, dat ze op den in geslagen weg mochten voortgaan, ze hebben voor al 't geen ze doen den zegen des Hemels te wachten. Uit de rekening van den penning meester bleek dat er behalve de opbrengst van de laatste veiling nog ruim 500 gld in kas was. Een der leden vroeg of er geen notulen der vorige vergadering werden gelezen. De secretaris had tot heden geen notulen gehouden. Een ander lid meende, dat he' nu wel noodig was notulen te houden van de vergaderingen, omdat er verleden jaar besloten was een „vereeniging" te stichten. De opmerking werd gemaakt, dat ei verleden jaar wel over gesproken was, doch dat een bepaald besluit niet was genomen. Men was het er over eens dat, er geen band bestond tusschen de ver schillende kweekers en dat een „vereeni ging" gewenscht was. De 52 aanwezigen traden terstond tot de nieuwe vereeniging toe. De niet aanwezigen zullen worden aangezocht ook toe te'treden. Het Bestuur zal een reglement samen stellen en dit in een volgende vergadering ter bespreking voordragen. Geklaagd werd over de giften van sommige lieden. Voor de waarde van 60 cent wordt soms f 1.25 grond vereischt en zulke gevers gaan bij de verloting met een prijs van eenige guldens naar huis. Besloten werd daarom geen bollen aan te nemen of de waarde moet minstens f 1.50 zijn. Ten aanzien van de aanwezige gelden werd voorgesteld hiervoor een hek aan de kerk ten geschenken te geven voor de doopkapel. Een teekening van dit hek was aanwezig. Het zal een fraai hek worden van gesmeed ijzer. Het geheel is in overeenstemming met den stijl der kerk. De vergadering hechte zijn goedkeuring aan dit bestuurs voorstel. De zeer geani meerde vergadering werd besloten met de verloting van een groot aantal fraait prijzen. WOUBRUGGE. De loop tier bevolking dezer gemeente over 1910 is als volgt: Vermeerdering door geboorte 27 m. en 34 vr., door vestiging 47 m. en öl vr totaal 74 m. en 95 vr. Vermindering door sterfte 17 m. en 9 vr. en door vertrek 83 m. en 85 vr. totaal 100 m. en 95 vr. De bevolking verminderde alzoo met 26 mannen en bestond op 31 Dec. 1910 uit 1070 m. en 1053 vr. totaal 2123. Levenloos werden aangegeven vijf kin deren, terwijl 15 huwelijken werden ge sloten. ZEVENHOVEN. Gedurende den loop van 1910 werden in deze gemeente ge boren 39 personen, er vestigden zich 68, er overleden 20 en vertrokken 84 personen. De bevolking vermeerderde dus met 3 personen en bedroeg op 31 Dec. 1.1, 1085 zielen. ZEGVELD. In de week van 23 tot en met 28 Januari a.s. zullen in deze ge meente alle schoorsteenen en verdere stookplaatsen worden geschouwd. GEWESTELIJK GEMENGD. Te Oud Ade (gemeente Alkemade) is bij het maken van de nienwe spoor lijn Leiden- Haarlemmermeer gevonden een oude koperen tafelbel. Het hand- vatsel is een kop van een oude vrouw. Rondom de bel is afgebeeld een steek spel van ridders, waartusschen een man- nenbuste en enkele wapenschilden. Be neden aan den rand in het rond staat te lezenJacoves Serke Heft my Ghe- goten A°. 1370. De hoogte van de bel is 10 c.M. en de middellijn 8 c.M. Een verhuiswagen van de firma Chris- tiaans te Amsterdam, kon op de Leidsche vaart de reis naar Leiden niet voortzet ten, daar de paarden den zwaar beladen wagen niet konden trekken. Een gedeelte van den inboedel werd uitgeladen en aan den kant van den weg neergezet, De wagen keerde op zijn weg terug om langs den straatweg over het veerpont den reis naar Leiden te vervolgen. Toen men het achter geblevene wildé halen, kwam men tot de minder aange name ontdekking, dat in dien tusschen- tijd 2 overjassen waren gestolen. Bij den burgemeester van Sassenheim werd van den diefstal aangifte gedaai en door de activiteit der gemeente-veld wachters Posthumus en Went zijn beid! jassen te Leiden bij een tweetal perso nen weergevonden. Tegen beide perso nen is proces-verbaal opgemaakt. Men meldt ons uit Nieuw-Ven-, nep: Gister omstreeks 1 uur overleef Jac. de Jong. Deze was een der bekendst! figuren, die wekelijks op de beesten markt te Leiden tegenwoordig zijn. Vai de droogmaking van de Haarl emmermee bijna af, was hij daar woonachtig e# kruiste met hit en kar op alle wegen de meer en ook ver daarbuiten, om handfl in koeien en schapen te drijven. Ditwa> zoozeer zijne gewoonte geworden, da hoewel de dokter het hem verbood, h| het toch niet laten kon, behalve de laatst» 9 maanden voor zijn dood, toen hij bed legerig was.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2