BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang. No. J87. ®e S^icbcHe (Bou^cmt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG. UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/i cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Vs Reclasseering. 't Is wel jammer, dat we zoo vaiaüd vreemde woorden kiezen om begrippen uit te drukken, welke even goed in 't [Nederlandsch waren uit te drukken. Wat zegt ons toch, reclasseering^'? ,De ingewijden verstaan het natuurlijk, maar als we eens spraken van „opbeu ring" zouden we al veel duidelijker zijn, vooral met de bijvoeging welke het vreemde woord feitelijk ook behoeft dat het hier gaat om uit de gevange nis ontslagenen, die men helpen opbeu ren wil om zich weer een weg door de maatschappij te banen. Een mooi doel, voorwaar. Men pleegt wel den neus op te halen voor gevangenen, doch „men" is on barmhartig en zelfzuchtig, terwijl bo vendien mag gevraagd, of het altijd een bewijs is van een ongerepten levens wandel, wanneer iemand uit de han den der justitie is gebleven. Wanneer „men verder goed wist, hoe moeilijk het vaak is voor ontslagen gevangenen om weer aan 't werk te ra ken en te blijven, zoodat zij vaak daar door tot recidive 1) komen, dan zou „men" wel zeggen laten we helpen wie 't verdienen, ten einde hen voor eeai nieuwen val te bewaren. Dit nu wil juist de „reclasseering" en daarom herhalen weeen goed doel voorwaar. Dit doel werd tot dusverre nager streefd door de bekende „Vereeniging tot zedelijke verzekering van gevange nen" en is sinds eenigen tijd een talk- van Staatszorg geworden. Een speciaal ambtenaar, onder justitie behoorend, is hiervoor bizonder aangewezen, terwijl de leiding der zaak berust bjj een „cen traal college voor de reclasseering", waarvan we de samenstelling eergiste ren vermeld hebben. Met deze officieele personen kunnen zich in pontact stellen plaatselijke commissies zooals er te Maastricht reeds een gevormd isin 't „donkere Zuiden" het eerst, ter bescha ving van het Noorden welke commisi- sies voor haar moeilijk werk Rijkssteun zullen kunnen genieten. We verwachten veel van dit nieuwe goede werk, ook wijl 't die namen der commissieleden, wier voorzitter de oudh minister Nelissen is, getuigen het flink en zaakkundig - wordt aangepakt. En we hopen dat onze verwachtingen geenszins zullen worden beschaamd, niet alleen in het belang der gevallenen, die schoon Christelijk werk! opger beurd zullen worden, maar ook |n het 'belang der samenleving, welke er iinj- mers baat bij vindt, wanneer haar zwakf- ke leden zoo worden gesteund, dat ze staande kunnen blijven. Oneerlijke concurrentie voor wie staande z ij n gebleven, duchten we niet, want dezen hadden steeds, hebben nog en behouden wel een belangrijken voor sprong, wat ook geenszins onbillijk is te -achten. 1) Weer zoo'n vreemd .woord, maar 'dat ons toch zoetjes aan wel duidelijk' werd. Een voorspelling. Naar men weet is het Juliana-bloempje, dat verleden jaar op 30 April ten bate der tuberculosen werd verkocht, voor dit jaar veranderd in een neutraal welda digheidsbloempje, terwijl de verkoop ook over den le Mei wordt uitgestrekt, een en ander om de socialisten te gerieven. Wat zal men nu zien gebeuren le de liefhebberij, om als verkoopster te fungeeren, zal veel geringer zijn dan verleden jaar, want niet ieder wil zien leenen tot een manifestatie tegen het ko ningschap. 2o de liefhebberij om te koopen zal ook verminderd blijken, want menigeen zal er voor bedanken om de socialisten naar de oogen te zien. 3o in 1912 zal wellicht heel de bloempjes-beweging in de „neutraliteit" verstikt wezen. 4o de tuberculose zullen de dupen zijn, de roode gevoeligheid ter ecre. ALGEMEEN OVERZICHT. Dezer dagen meldden we op gezag eener officieele verklaring dat de regee- rnig in Portugal besloten had de censuur geheel en al,op te heffen. „Paris-Joumal" verneemt echter, dat deze maatregel blijkbaar zoo weinig wordt doorgevoerd, dat de corresponden ten der Spaansche bladen zich genood zaakt zien, hun berichten te verzenden uit de grenspiaats Badajoz. Hierdoor komt het waarschijnlijk dJat we eerst nu de ware toedracht vernemen van het al of niet aablijven van minister d' Almeida, De radicale republikeinen, de partij- genooten van den revolutieheld Maclia- do Santos, blijken den minister van bin- nanlandsche zaken, d' Almeida, vrijwel gedwongen te hebben niet als zoodanig af te treden. Zij zijn naar zijn woning getrokken en hebben hem naar zijn depar tement gebracht. Tevens werd hunner zijds eenvoudig aan het Voorloopig Be wind meegedee.d, dat minister d' Almeida geen onts.ag mocht nemen. De toestand der regeering moet al zeer moeilijk zijn. De staking is in strijd met de wetten der Republiek afgekondigd die, naar onlangs is bepaald, een zekeren aankondigingstermijn eischen. De stakers zijn dus in opstand tegen het wettige gezag, omdat zij hun beweging niet van te voren hebben aangekondigd. Het is dus op zijn best genomen hoogst zonder ling, dat de minister van 'justitie zich met hen heeft ingelaten. De minister van openbare werken Brito Camacho schijnt het hiermede eens te zijn. Hij schreef dan ook in zijn orgaan „La Lucta" een krachtig artikel, waarin hij aan Briand's wet en de houding der Fransche regee ring herinnerde tijdens de spoorwegsta king, Maar de toestand is zoo moeilijk, dat het weinig waarschijnlijk is, dat de gewa pende macht zal kunnen worden gebruikt tegen de stakers. Want ook deze schijnt de gelegenheid weer te gebruiken om wat oproer te ma ken. Tenminste volgens een telegram uit 'Badajoz, heeft een van de grensvesting Elvas komend reiziger, den gouverneur medegedeeld dat gisteren altLar luidruch tige manifestation hebben plaals gehad, door soldaten en arbeiders. De manifes tanten eischten lotsverbetering, zij heb ben hun eischen geformuleerd en deze deze naar de Regeering te Lissabon ge seind De regeering zal dus heel slecht de taak der spoorwegmaatschappijen ever kunnen nemen om de zaak i enhet reine te brengen, daar ze absulaat niet zeker is van den steun van het leger. De stakers echter schijnen onoverwinbaar. De minister van binnenlandsche zaken, heeft een onderhoud gehad met de afge vaardigden der spoorwegbeambten en de leden van directies der spoorwegmaat schappijen, teneinde middelen te be ramen om den dienst der internationale treinen te herstellen. Deze bespreking leidde tot geen resul taat Toen heeft de minister van Justitie een beroep gedaan op de vaderlands liefde der stakers en hen verzocht tenmin ste de internationale treinen te laten loo- pen. Dit is vierkant geweigerd. En het is geen wonder, dat de stakers voet bij stuk houden; als men tenminste hoort dat de secretaris van den raad van admini statie der spoorwegen zijn ontslag heeft genomen, hetgeen door de stakers werd geëischt. Ze zullen wel in alles hun zin krijgen. Een nieuw bewijs van-de toepassing der censuur is het volgende telegram g< teerd van den lOden eerst gisteren door de „Köln. Volkszeitung" ontvangen en waarboven dit blad zette: Een gouverneur als kerkschender De vorige week Vrijdag drongen ver schillende personen de Italiaansche kerk van O. L. V. van Loreto binnen, waar het hoogaltaar beklommen, het kruis er- afsleurden, de kanonborden stuksloegen en het kerkgebouw verontreinigden. Daar de kerk aan de Italiaansche kolonie toebehoort ging de Italiaansche gezant naar het ministerie om bestraffing der schuldigen en nadere ophelderingen te vragen. Zoo krachtig was het optreden van den gezant dat men de personen wel moest bekend maken. Het bleken perso nen van eersten stand te zijn met aan hun hoofd de civiel gouverneur, de hoogste ambtenaar der provincie Evora, Es- tavaos Pimente, zijn broeder, een offi cier in civiel en een paar andere hoogt beambten. Natuurlijk wordt nu getracht den wandaad te verkleinen en wordt men voorgesteld alsof men slechts in de sa cristie was binnengedrongen. Echter staat de verklaring van den Italiaanschen gezant vast. De laatste berichten van den Ex-koning Manuel melden, dat hij met koningin Amelia en markies de Soveral naar hun definitief verblijf, Abercorn House, te Richmond dat hij gehuurd heeft van den gewezen bevelhebber der lijfwacht van den Sul tan van Marokko, Kaid Mac Lean, ver trokken is. De villa ligt in een prach tige omgeving in de onmiddellijke na bijheid van Londen. Vijftig wagens met koffers en kis ten zijn naar Richmond verzonden, en uit Lissabon zijn de kamerdienaars en lakeien, die hunnen vorst en zijn moeder getrouw zijn gebleven, reeds overgeko men om hun dienst te hervatten. De vroegere opperkamerheer van ko ningin Amelie, graaf De Figueira en zijn echtgenoote, die aan het hof der ko ningin de functie van opperhofmees- teres bekleedde, zullen zich in de nabijheid van Richmond vestigen, en hun voorbeeld zal vermoedelijk door vele voorname monarchistische families gevolgd worden, zoodat het kleine land1- stadje Richmond, vlak bij Londen, ver moedelijk het hoofdkwartier van de Portugeesche emigranten zal worden. De Fransche Kamer vervolgde gisteren de beraadslaging over de begrooting van buitenlandsche zaken, waarbij Jaurès nogmaals de Du.HchRussische overeenkomst ter sprake bracht, en verklaarde, dat het be ter zou zijn- geweest, indien Frankrijk met Duitschland had samengewerkt tot een directe en eerlijke toenadering, die een noodzakelijke voorwaarde is voor den wereldvrede. „De belangen van Frankrijk", zoo zei hij verder, „waren betrokken bij het ge heime onderhoud tusschen Aehrenthal en Iswolski, waarvan Frankrijk niet op de hoogte was gehouden", en hij voeg de daaraan toe„Omdat wij voor 40 jaar de nederlaag h ebben geleden, heeft men toch niet het recht ons een politiek als een overwonnene op te dringen." Voorts uitte hij zijn vrees voor een botsing tusschen Duitschland en Enge land, die een buitengewoon groot ge vaar voor den wereldvrede zou opleve ren. Over de groote Stakers betooging die Donderdag te Luik werd gehouden, wordt gemeld, dat deze in de beste or de is verloopen. Van tien uur 's ochtends af kwamen c|e stakers van den rechter- en linkeroever van de Maas, met muziek en roode vaandels voorop, de stad bin nen. Sedert het jaar 1893, toen de ar beiders van plan waren met geweld het stemrecht te veroveren, heeft Luik waar toch heel wat betoogd wordt, zoo'n op tocht niet gezien. Ongeveer 40.000 men schen liepen in den stoet mede onder het zingen van de „Internationale" en de „Carmagnole". Voor iedere groep uit, werd een bord gedragen, waarop.de eischen te lezen stonden De stakingsleiders en afgevaardigden hielden van het balkon van het volkshuis toespraken tot de dicht opeengepakte menigte. Zij verklaarden, dat de minister van handel de vertegenwoordigers der mijn werkers bij zich had ontboden en dat hij als bemiddelaar in het geschil wilde op treden. De minister had de eischen der arbeiders in geenen deele overdreven gevonden en ook de openbare meening had partij gekozen voor de arbeiders tegenover de aanmatiging der mijneige naren. De sprekers lieten doorschemeren dat het gedaan zou zijn met de rust, wan neer de mijneigenaars de hun geboden hand der verzoening mochten blijven wei geren en er werd gedreigd, met een revolutionaire beweging, waarvan de ver ntwoordelijkheid pp de mijndirec- Ues 30,14 vallen. Doodelijke stilte heerschte er, tijdens die redevoeringen, eerst op het einde barstten de bijvalsbetuigingen los. Volgens de laatste berichten is de sta king in het bekken van Luik thans bijna algemeen. Op het plateau van Hervé heb ben de werklieden van nog zes andere mijnen den arbeid neergelegd. Het to taal aantal stakers bedraagt thans meer dan 25.000. De aanvoer van Duitsche steenkool is in de laatste 25 uur be langrijk gestegen. Men vreest dat de voor heden aangekondigde betoogingen tot ongeregeldheden aanleiding zullen geven. De troepen zijn in de kazernes geconsigneerd. Het stakingscomité heeft „posters" naar de verschillende stations gestuurd, om er voor te waken, dat er geen vreemde mijnwerkers in het Luik- sche gebied aankomen. Vroolijke berichten komen uit Enge land waar men reeds begint te denken aan de kroning van koning George In de week van koning George's kro ning zal er weer een groote vlootschouw bij Spithead worden gehouden. Voor de kroning zal de stoet van en naar de Westminster Abdij denzelfden weg vol gen als in 1902 bij de kroning van ko ning Eduard. De kroningsfeesten, die op het erf van het Cristal Palace wor den gehouden, zullen schitterend zijn. De historische optocht en vertooning zullen tafereeien uit de geschiedenis van Engeland en de koloniën te zien geven. Millioenen guldens zullen er aan ten koste worden gelegd. Daarvoor wor den echter ook de modellen van de par lementsgebouwen der groote overzee- sche gewesten opgerichtnaar het heet op twee derden der ware groote. Cana da zal daaraan eventjes f 850.000 be steden. Over de opvoeding der prinsen heeft de koning onlangs zijn bedoeling kenbaar gemaakt. Eerlang zal de prins van Wales die adelborstenschool te Osborne verlaten. Hij gaat dan te Oxford studeeren, waar schijnlijk twee jaar. Na afloop daarvan onderneemt hij met zijn broer prins Al- bert een zeereis naar de verschillendie Britsche landen over zee. Die tocht zal vermoedelijk een jaar duren. Na afloop daarvan begint zijn opleiding in het le ger, waaraan naar het heet, groote zorg zal worden besteed. Prins Albert zal' be paaldelijk voor de marine worden opge leid. De koning en de koningin, zegt een Engelsch blad verder, willen den prins van Wales zoolang mogelijk een jongen houden. Voor zijn 18e jaar, wanneer En- gelsche prinsen meerderjarig worden ge acht, zal hij niet aan openbare verrichtin gen mogen deelnemen, .n Osborne is hij zooveel mogelijk als een gewone adel borst behandeld, in Oxford zal hij zich ook, in zijn College denkelijk Christ. College aan de gewone tucht moeten onderwerpen. De prins is in Juni 16 jaar geworden, prins Albert in December 15. GEMENGD. Uit Comstock in Texas wordt be richt, dat Mexicaansche regeeringstroe- pen op den anderen oever van de Rio Grande met opstandelingen slaags zijn geweest. Er zijn meer dan 20 dooden en gewonden gevallen. De Hongaarsche minister van han del, Hieronymi, heeft een wetsontwerp ingediend, strekkende tot verbod van nachtarbeid van vrouwen in industrieele bedrijven. Het ontwerp schrijft een nachtrust voor van elf uren voor vrou wen en verbied in 't bijzonder den aj- beid tusschen 10 uur 'savondis en 5 uur 's morgens. Gisternacht heeft in het plaatsje Kabary in het district Pischpeck, Turke stan, een hevige aardbeving plaats ge had. Tweehonderd vier lijken van Kirgio- zen zijn geborgen ook is een groiote menigte vee omgekomen. De Madrileensche correspondent van de „Kölnische Zeitung" seint, dat het Spaansche spoorwegpersoneel niet de minste neiging toont om het voor beeld der stakers in Portugal te volgen. i Onder het publiek en aan de beurs is de stemming tamelijk optimistisch over den toestand in de Portugeesche repu bliek, hoewel de telegraphische verbin ding verbroken is. 1200 beambten van de gasfabriek te Sidney staken, omejat d,e jnaatschappij weigert den secretaris van de vakvereenii- ging terug te nemen. Het spoorwegverkeer is bijna vol komen gestoord in het noorden van Spanje door den storm en de sneeuwi De Vaal is buiten haar oevers. Te Standerton zijn twee hotels en eenige andere gebouwen weggesleurd. De scba- de wordt op 360,000 a 600,000 gulden begroot. De Parijsche „Matin" heeft ont dekt, dat op een spoor in het bosch van Saint Germain niet minder dan 280 goe derenwagens van de Ouest-Etat verlaten en vergeten staan. Over een afstand van ongeveer 3 K.M. staat wagen aan wagen. De meesten zijn geladen met hout, steenkolen en levensmiddelen. Op verschillende wagens prijken etiquetten met: „IJlgoed", „Snelvervoer" etc. Niemand bewaakt ze. De staking te Barcelona neemt grooter omvang aan. Alle markthallen worden door troepen bewaakt en de ge- heele arbeiderswijk wordt door patrouil les doorkruist. Er heerscht echter over al rust. De gemeenteraad van Oporto heeft zijn ontslag genomen, ten gevolge van gebrek aan vertrouwen, door den ver tegenwoordiger der regecring getoond De gouverneur heeft insgelijks zijn ont slag ingediend. De Prins Willem V. Naar aanleiding van de alarmeerende berichten omtrent hets.s. Prins Willem V, hetwelk niet op tijd te Paramaribo is ingekomen, deelt de "N.R.Crt" mede dat het telegrafisch verkeer gestoord is. Maar- daar de telegraafkabel de eenige weg is waarlangs de directie te Amsterdam be richt van aankomst te Paramaribo kan ontvangen, behoeft het dan ook geenszins te verwonderen, laat staan te verontrus ten, dat het bericht eenige dagen op zich laat wachten. Er bestaat niet de minste reden om te gelooven dat de Prins Wil lem V, die op 23 December van Amster dam is vertrokken, niet op tijd van haar bestemming is aangekomen. Zij kan reeds sinds Maandag te Paramaribo zijn, maar in dezen tijd van het jaar duurt de reis gewoonlijk eenige dagen langer. De verontrustende berichten hebben vermoedelijk hun oorsprong hierin, dat de Prins Willem V niet van Quessant is gesignaleerd. Ook dit is echter een zeer gewoon verschijnsel in dezen tijd van het jaar, waarin het zeer dikwijls voorkomt dat voorbijvarende schepen bij dik weer niet waargenomen worden. Deze mededeelingen ontving het blad van de directie, welke zich om het lot van het stoomschip niet in het minst onge rust maakt. De Kustverdedigingsvoorstellen. Voor de Vereeniging ter beoefening van de Krijgswetenschap te 's GraVen- hage heelt gisteravond de luitenant kolonel der artillerie, W. F. Pop, ge sproken over de regeeringsvocrstellen met betrekking tot de kustverdediging. Hij betoogde daarbij, dat onze havcn9 voor een der oor.ogvoerende mogendne- veel te weinig begeerlijk zijn dan dat men verwachten mag, dat een dezer mogend heden zelfs de kwade kansen, die zij on zerzijds zou loopen, zou over hebben voor een poging tot bemachtiging. Veel noodiger en nuttiger dan het uit voeren van de aanhangige voor te len acht spr. een verbetering en mod erni sec ring van de Hollandsche stelling aan de land zijde, Juist de nu gevraagde groote uitga ven zal tengevolge hebben, dat het leger het kind van de rekening wordt. Want gaat men den weg der nu gewilde haven-, versterking op, dan zal nog veel meer noodig zijn dan 40 millioen. Het overbren gen van de kustverdediging van de land macht naar de zeemacht is spr. volstrekt niet sympathiek. Ons veldleger moet kunnen beletten, dat een eventueel geland of binnenge drongen leger op den duur veel invloed! in het land heeft. Kan het dit niet, dan geeft elke versterking van de vestingen, niets. Vooral echter is ook noodig, dat het zelfvertrouwen in ons land, op eigen kracht wat grooter wordt dan in den! pennenstrijd over !e kustverdedigings* v(." I is géb' ken. kolunel van Oordt behandelde de ju*

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1