g £cicbe lie Goi iTomt 13 BUITENLAND. Het lied van Clarens. BINNENLAND. 2e Jaargang. No. .186. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vfijdag Januari 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent ALGEMEEN OVERZICHT. De laatste telegrammen vermelden nog niet veel van veroetering in den toestand in Portugal. De directies van de Noorder- en Oos terspoorwegen hebben aan hun perso neel laten weten dat zij 1,030.000 tres. beschikbaar zouden ste.ltn om gedeelte lijk aan de ge^Lide eiscnen te voldoen. Volledige volcoening zou meer dan 2 millioen kosten en uat bedrag kan wor den u.tgetrokken. De d-irecues stellen voor de kosten die de gestelde eisclieri met zich zullen brengen, door een ge mengde commissie nauwkeurig te laten bec.jieren. De stakers zijn op dat voorstel ingegaan, de staking zaï echter eerst op- houcen, wanneer een oplossing is ge vonden. Ook de arbeiders der métaalvakken hebben het werk neergelegd. Het blijft overigens vrij rustig, of schoon alle regimenten van het garnizoen in Lissabon bevel hebben gekregen in de kazernes te blijven en zich gereedi te houden. Naar uit Oporto gemeld wordit, heb ben de spoorwegmcnschen te Douro, Po- voa en Ouimaraes zich niet bij de staking in het Zuiden aangesloten. De Zuider-express, komende uit het buitenland, is" aangehouden te Pampel- hoza. Het spoorwegpersoneel stond bet verkeer toe van treinen, die levensmid delen vervoeren. Meldden we gister dat minister di'Al- meide verklaard had, te zullen aftreden, iets later kwam het bericht, dat hij voor het aandringen der revolutionairen is ge zwicht en besloten heeft aan te blijven. Uit de woorden van Canalejas heeft men kunnen zien welken angst hij had voor het overslaan der revolutionaire be weging naar Spanje. Ook nu weer heeft hij intijds gewaar schuwd door de spoorwegstaking in Por tugal,- zijn maatregelen genomen. Aan de° Spaansche spoorwegdirecteuren heeft hij bevolen om hem onmiddellijk te be richten, wanneer er een ongewone bewe ging onder het spoorwegpersoneel waar genomen wordt Hij heeit verder de gou verneurs van Badajoz, Carcas en Ponte- vreda het bevel gegeven om hem op die hoogte te houden van het verloop der Portugeesche staking. Ten slotte worden alle gouverneurs in een ministerieel schrijven verzocht, oin, als de spoorwegebambLn hun verzoe ken hunne oproerige vereenigingen te steunen, daarvan aan de regeering me- dedeeling.te doen. In verband met al de stakingen, die voortduren of voorbereid werden (zie verder onder gemengd), zijn eigenaardig de woorden van Brisson, den president bij de opening der Fransche Kamer die gisteren hare zitting is begonnen. Hij wees er n.l. op, dat de republiek steun vindt bij de menigte arbeiders, die vijan- FEUILLETON. Een verhaal uit de Fransche revolutie. 38) De rechtskundige raadsman van lord Roswald had hein een heel plan van ge dragslijn en siuccessieve stappen aange geven, dat hem er toe brengen moest de waarheid aangaande het verdwijnen van zijn moeder te ontdekken. Met veel geld, en dat hadden de bloedverwanten van den markies, met invloedrijke betrekkin gen en ook deze ontbraken aan de tamilie Roswald niet, oordeelde de advocaat, dat de heer De Clarens er gemakkelijk toe zou komen te bewijzen, dat de markiezin niet was uitgeweken. Was het feit, dat zij gestorven was in Frankrijk, en zonder verocrdeeling, vast gesteld, dan werd het mogelijk te pleiten tegen het verbeurd verklaren en het vei len en toewijzen van het kasteel en de gronden. Verscheiden mannen der wet, daarover geraadpleegd, beweerden die nulliteit van den verkoop en de teruggave Van het douiiein te kqunen verkrijgen, dig zijn van alle geweld. (Hm! Je zoudt het anders niet zeggen). De Kamer begon vervolgens de discussiën over de begroo- ting van buitemandsche zaken, waarbij de rapporteur Desciiancl aantoonde, hoe noodzakelijk het is om de verbonden en overeenkomsten, die Frankrijk met ande re mogendheden hee.t gesloten, te ver sterken, ten einde verrassingen te voor komen. Afwijkingen, verwijdering, da den van geweld drukken nog zwaar op Europa. Wij, zoo zeide Deschanel, moeten ons leger en onze vloot versterken, om aan Frankrijk de rol te verzekeren, die ITaar door vijftien eeuwen van arbeid, waak zaamheid en eer wordt aangewezen. Eigenaardig was de k^cht, die De- nys-Cochin liet hooren, dat de bescher mende machten niet voldoende hun be lofte hebben gehouden, die zij stiizwiju gend aan Kreta hebben gedaan om het aan Griekenland te verbinden. Hij las een telegram voor van het hoofd dier regeering op Kreta, waarin hem werdt gevraagd, om het beroep der Kretenzers te doen hooren. Denys-Cochin beantwoordende, ver klaarde Pichon, dat de Kretenzers zelf door onvoorzichtigheid en onhandighe den de beschermende mogendheden, die hadden beloofd den status quo te hand haven na de ontruiming, hebben genoodl- zaakt hun aanwijzing te geven. Verder sprak hij over de verhouding van Frankrijk tot de overige landen. De ze was uitermate goed Ook kwam ter sprake de Russisch-Duitsche overeen komst die volgens hem is 'n nieuwe waar borg en een der beste voor den alge- meenen vrede, des te meer, daar er is besloten, dat er geen enkele aanval zou worden gedaan op de status quo. In het Oosten in den Balkan hebben wij niet meer reden voor argwaan dan Rus land voor "het Fransch-Duitsch verbond argwaan moet koesteren. Dezer dagen had de Turksche minis terraad besloten de beschermende mo gendheden van Kreta te verzoeken een oorlogsschip naar de Soedabaai te mogen zenden; leidende kringen echter "te Athene zegt de correspondent der „Vossische Zei- tung", zijn overtuigd, dat dit niet het minste succes zal hebben. Deze Turksche oorlogsbodem zou de belangen en het leven der Mohamedaansche Kretenzers moeten beschermen en blijk geven van de door de mogendheden erkende sjuverci- niteit van de Porte over het eiland. Wordt aan dezen eisch gevolg gegeven, dan zou, denkt men te Athene, zeer beslist op Kre ta een oproer uitbreken, waarvan de ge volgen niet zijn te overzien. De Grielcsche regeering heelt zich be reid verklaard, de Krttcnzers opnieuw te vermanen zich kalm te houden. De Kre tenzische regeering heeft daarentegen een proclamatie tot het volk gericht, waar in zij mededeelt, dat de beschermende mogendheden tot dusver noch op haar protest tegen de uitdrukking „soeverei- - niteitsrechten van Turkije", welke voor komt in de jongste nota, noch op het bc- op voorwaarde dat de markies aan Raffut zijn vijftien duizend francs teruggaf. En te Parijs, waar Frédéric mede verschei dene mannen van zaken had ondervraagd gaf men hem dezelfde hoop op een gun stig resu taat. Evenwel was het zaak om voorzichtig te wezen. De eerste voorzorg, den jonkman aanbevolen, was zijn incog nito te Clarens te bewaren, van zijn plan nen en bedoelingen te zwijgen, heimelijk de feiten te controleeren, ten einde den vijand te overvallen voordat hij op zijn hoede kon wezen. Waren evenwel de be wijsstukken bijeen en was het dossier in handen van de justitie, dan moest de jonkman zich doen herkennen, ried men hem aan, dan moest hij de tegenpartij schrik aanjagen door een rcchtstreekschen en onverwachten aanval. Dit alles nu, of schoon in den grond wettelijk en zelfs een moreel recht, was geheel en al in strijd met de oprechtheid en de loyauteit van den heer De Clarens. Om daartoe b besluiten, had hij Raffut voor een vijand en een roover moeten beschouwen. En de weinige woorden, in den laatsten brief van de markiezin aan den rentmeester ge wijd en door Frédéric gelezen en herle zen met den eerbied aan een laatsten wil verschuldigd, hadden den jonkmdn een geheel an - ,v oTnie v.;u Jean Raffut ge geven. Nog niets had licui bewezen, d,a.t sluit der nationale vergadering geant woord hebben. De regeering belooft ech ter het antwoord der beschermende mo gendheden bekend te maken, zoodra het is ingekomen, om de opgewonden ge moederen tot bedaren te brengen. Dat belooft wat. GEMENGD. De „Lokal-Anzeiger" verneemt uit Petersburg, dat te Reval in het voorjaar belangrijke verdedigingswerken aan land- en zeezijcie aangelegd zullen wor den. Verder zal de haven worden inge richt voor een vlootstation. In Wales begint het weder onrus tig te worden. In een zeer druk be zochte vergadering van stakende mijn werkers werd besloten tot het uitzet ten van posten, ten einde de ambtena ren van de mijnen te beletten anderen arbeid te verrichten dan die waarvoor zij aangesteld zijn. Na afloop van de vergadering trok de menigte naar de Oissach-Goch mijn, waar zij den machi nist dwongen zijn machine in den steek te laten. Daarna werden de gebouwen en de nog arbeidende mijnwerkers met steenen gebombardeerd. - Hubert, de Belgische minister van nijverheid en arbeid, heeft eerst de ver tegenwoordigers van de eigenaren der kolenmijnen van het Luiker land en daar na die van de stakers ontvlangen. Te Berlijn is een staking onder de glazenwasschcrs uitgebroken. Zij had den een loonsverhoaging aangevraagd, die aan de maatschappij op 35.000 Mark zou komen te staan. En ofschoon het af- geloopen jaar zeer onvoordeeiig is ge weest, wilde de maatschappij de ge vraagde verhooging toch toestaan, on der voorwaarde, dat er dan een uur lan ger gewerkt zou worden. Dat hebben de stakers echter geweigerd. Daarop hebben zij zich Woensdag schuldig gemaakt aan ernstige ongere geldheden. Zij wachtten de kameraden op, die aan den arbeid gebleven en vie len hen aan met messen en dolken, zoo dat verschillende werklieden gewond werden. Een arbeidswillige werd een herberg binnengesleept en daar ernstig mishan deld. Drie van de belhamels zijn in hechte nis genomen. Volgens een telegram uit Stock holm, vreest men, dat het van den zo mer in Zweden weer tot een grooten strijd tusschen patroons en arbeiders zal komen. Er is nu een werkstaking onder de houtarbeiders aan den gang en een strijd in het bouwvak staat voor de deur. Afgevaardigden van vakvereeni- gingen uit het bouwbedrijf zijn te Stock holm samengeweest om te beraadslagen over nieuwe voorstellen van de patroons, die op vermindering van loon neerko men. Naar verluidt is op de vergadering besloten, de voorstellen te verwerpen. Een geweldige Noordooster storm heeft gisternacht boven Engeland ge woed, in het geheele land belangrijke schade aangericht en tal van ongelukken op zee en te land veroorzaakt. In Schot land en in Noord-Engeland zijn groote de vroegere rentmeester slechte bedoe lingen te haren opzichte had gekoesterd. Hij beschouwde het a.s een plicht van kinderlijke piëteit, goed en edelmoedig te zijn jegens allen, die zijn vader en moeder harden gekend en beschermd. Raffut, diens zuster en nicht behoorden tot dezen. Waarom hun een heimelijken oorlog aandoen, zoo zij slechts vrede vroegen? Waarom, als zij zich ondank baar toonden, hun niet loyaal, niet open lijk de oorlog verklaard? De jonge markies had dit plan reeds langen tijd beraamd, maar het noch aan zijn oom, noch aan zijn tante geopenbaard ten einde hen niet te kwetsen in.hun in zicht, dat strijdig was met het zijne. De motiveering van zijn besluit had hem zoo veel gerustheid gegeven, dat hij verba zingwekkend onverscnillig bleef en zelfs verstrooid wanneer zijn oom en tante de quaestie om zijn goederen terug te krij gen op het tapijt brachten. Thans ze.fs, zich bewust van absoluut meester te zijn van den toestand, had hij hoegenaamd geen haast. Dat soort van optimisme, dat vroeger zijn moeder ver trouwen deed stellen in alle slag van menschen en haar naïef, zoo onbekend met 'het kwaad had gehouden, schonk 'hem de hoop, dat alles van zelf zich veel bejer zou, jscuikken, daji ,do,or de tusachen- hoeveelheden sneeuw gevallen. Ook in Londen is sneeuw gevallen, die echter niet is blijven liggen. Binnen weinige dagen zou, naar de bladen mededeelen, de verloving worden bekend gemaakt van den Carlistischen troonpretendent prins Jaime van Bour bon, hertog van Madrid, met zijn nicht, prinses Zita van Parma. Don Jaime, de eenige zoon van don Carlos, die een jaar geleden stierf, is" 41 jaar oud. Hij is ritmeester in het Russische leger, doch hee.t doorloo pend verlof, en woont op het Oosten- rijksche kasteel Frohsdorf, dat door den graaf van Cambord aan dezen tak der Bourbons is afgestaan. Prinses Zita is pas achttien jaar. Aan deze verloving wordt in Carlis- tische kringen daarom eenig gewicht gehecht, omdat, indien don Jaime en diens 62-jarige oom prins Alfonsus, kin derloos zouden overlijden, het Carlisme zou moeten verdwijnen, bij gebrek a^n pretendenten. Koninklijke Besluiten. Bij koninklijk besluit is bepaald: lo. dat de generaal-majoor W. Cool, afge treden minister van Oorlog, geacht zal rden te behooren tot den Staf der Ge nie, en zulks gerekend van 4 Januari 1911 2o. dat deze opperofficier ter beschik king zal zijn van den minister van Oor log is J. J. Jacobs benoemd tot burgemees ter der gemeente Belfeld; is, in verband met zijn benoeming tot minister van Oorlog, aan den gewezen tijdelijken adviseur voor de bestuursza ken der buitenbezittingen in Ned.-Indië, laatstelijk op wachtgeld hier te lande, H. Colijn, eenvol ontslag uit den Indi- schen dienst verleend is aan den majoor op non-activiteit M. A. N. baron Mulert tot de Leemcule van het wapen der infanterie onder toeken ning van f 1268 persioen 's jaars, eer vol ontslag uit den militairen dienst ver leend. Vereeniging van Nederl. gemeenten, In de vergadering van de Vereeni- ging van Nederl. gemeenten werden de Statuten behandeld en vastgesteld. Be sloten werd slechts gemeenten met meer dan 10.000 inwoners tot het lidmaat schap toe te laten. Kleinere gemeenten zullen in de gelegenheid worden gesteld advies bij het te stichten bureau in te winnen. De jaarlijksche contributie be draagt V2 c. per inwoner. Het comité van voorbereiding zal nu aan de raden der gemeenten, die voor het lidmaat schap in aanmerking komen, het verzoek doen tot de oprichting eener vereeniging ingevolge liet thans definitief vastgestel de ontwerp-statuten te willen medewer ken. Prov. Statenverkiezingen. In de te Barendrecht gehouden verga dering van de centrale antirev. kiesver- eeniging in het district Ridderkerk, if in de vac.-T. Plantenga (antirev.) defini tief candidaat gesteld voor de Prov. Sta ten van Zuid-Holland de heer J. L. van Rij, bouwkundige te Bolnes en lid van den gemeenteraad van Ridderkerk. De „Prins Willem V". De „Prins Willem V" van den Kon. West-Ind. Maildienst is niet op tijd te Paramaribo aangekomen. Ter beurze te Amsterdam werd gisteren zeer gevreesd, dat het schip verloren zou zijn. De direc tie heeft geenerlei bericht ontvangen,- daar ook het telegraphisch verkeer is ge stoord. 1 Volkszang. De beweging voor den Volkszang! schijnt goede vorderingen te maken. Thans wordt aangekondigd de verschij ning van e en Maandb.ad, getiteld „de Varende zanger" („varende" b- Lekende vroeger „reizende". Deze beteekenis heeft het in Duitschland ook nog in som mige uitdrukkingen). Het wordt uitge geven door de Vereenigingen voor den Volkszang in Limburg en Noord-Brabant met medewerking van zeer vele deskun digen in Nederland en België. Een Postcirculaire. Er is in enkele bladen in zeer afkeu rende termen gesproken over een cir culaire van den directeur-generaal der Posterijen en Telegraphie, waarin den directeuren wordt te kennen gegeven, dat ingeval van schriftelijke verzoeken van vakvereenigingen, aan mondelinge afdoening daarvan de voorkeur is te geven boven schriftelijke. De reden, waarom dit voorschrift door, sommige bladen werd afgekeurd, was, dat men er in zag een poging om aan de vakvereenigingen geen „zwart op wit" te geven en hen met een los praatje weg te zenden. Naar wij echter vernamen, en ook be vestigd wordt door een meJcdeeling van de „Tel.", was de bedoeling integendeel, den directeuren voor te schrijven, zich niet met een briefje van de zaak af te maken, inaar den besturen der vakver eenigingen gelegenheid te geven, hun opmerkingen mondeling voor te dragen, en met hen overleg te plegen. Bijzondere bewaarscholen. In den gemeenteraad van Utrecht is gisteren behandeld een adres van bestu ren van bijzondere bewaarscholen te» Utrecht om eene verordening vast te stellen ter regeling van het aan die scho len te verleenen gemeentelijke subsidie. B. en W. praeadviseerden daarop afwij- zend. Zij verklaarden zich overtuigd van het nut, zoowel van het oprichten van gemeentebewaarscholen voor kinderen beneden de vier jaar als van het verlee nen van een subsidie, onder zekere voor waarden, aan de bijzondere bewaarscho len, doch ze meenden alleen om de daar uit voor de gemeente voortvloeiende kos ten den Raad te moeten ontraden deze nieuwe zorg thans op de gemeente te leggen. Eene minderheid in het college van B. en W. evenwel acht deze aange- koinst der justitie. „Raffut heeft mij nooit eenig leed ge daan", herhaalde hij tot zichzelvcn, „en niets bewijst 111e, dat hij er niet in zal toe stemmen min.ie.ijke schikkingen met mij aan te gaan. Als ik een proces begin, is het mogeiijk, dat ik het win en de wet mij het reent geeft onzen ouden dienaar mijn eigendom te ontnemen-door beta.ing van vij. Eenduizend francs. Maar dat zou een sc.iaarnteiooze beroov.ng zijn. Want die man heeft ontzaglijke sommen uitge- gegeven, al de hulpbronnen van zijn ver stand ontwikkeld en verscheiden jaren van zijn leven gebruikt, om een zagerij op te richten en leigroeven en wegen aan te leggen. Dat alles ontsiert in mijn oogen dit mooie domein en ontneemt 't van zijn waarde, maar maakt het in de oogen van Raffut veei mooier en verhonderdi- voudigt zijn prijs. Het zou onbillijk zijn, mijn waardeering te willen doen ge'den boven de zijne, die in den tijd, weiken wij beleven, en door de bewerkstelligde verbeteringen in den grond meer waar is dan de mijne. Het domein behoort mij feitelijk tae; maar feitelijk ook heeft Raf fut, door alles wat hij er van zich in heeft gestaken, eenige rechten op mijn eigendom. Hem alles censkl ïps ontnemen zou hem ruïneeren zijn op de ruwste en meest barbaArsche wqze^ Aujn tante zou dat hebben gedaan, maar mijn tante is geen Fransche meer, zij is een Engelsche en de gebruiken, gevoelens, de traditiën van beide landen zijn zoo verschillend! Mijn vader zou het niet gedaan hebben,- mijn moeder ook niet.... ik za! het ook niet doen! Ik zal den weg niet volgen, welke de mannen der wet mij hebben aangewe zen, omdat dat wettelijk middel niet loyaaï is. Hun raad is slecht, en het recht, dat de opvolging ervan mij geven zou, is niet het ware recht, wij! mijn geweten het veroordeelt!" In opgewondenheid van ie móóie ge voelens, welke lady Roswald belache lijk en gevaarlijk zou hebben geacht, ver liet Frcdéric de kleine kanier, daaldej de houten trap af, en was verbaasd, le gelagkamer vol boeren te vinden. Voor! tafeltjes gezeten en drinkend voerden zij levendige gesprekken. Tusschen de groepjes door schuivend, zonder op de gesprekken te letten, wilde de jonkman zich naar het tuintje begeven, waaropj het venster van zijn kamer uitzag eni vanw ar men tusschen twee linden den vijver, de weiden en het gedeelte van het kasteel kon zien, dat door Raffut ea zijn nicht werd bewoond. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1