BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang. No, 385. 3)e £eidóelve Sou/temt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2V, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag 12 Januari 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentign: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentikn) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Bond van R. K. Raadsleden. Deze Bond de hoeveelste? is er nu: met algemeene stemmen 1) werd gis teren te Arnhem tot de oprichting be sloten. We willen niet verhelen, de stichting dezer nieuwe organisatie zonder veel ver wachting te hebben begroet. Er worden tegenwoordig zóóveel bonden gesticht en in al die bonden komt het eigenlijke werk op zóó weinig vaak dezelfde personen neer, dat we eenigszins sceptisch ge stemd waren omtrent het nut der ver meerdering onzer organisaties. We dachten bovendien zoo: kan een R. K. Raadslid zijn licht niet opsteken bij deskundige collega's en bij de mannen van wetenschap onder ons. Namen noe men is overbodig, want ieder heeft ze in 7t hoofd van die mannen, tot wien een Vroede Vader zich met vertrouwen om voorlichting kan wenden. En we dachten ook: is het niet beter dat de R. K. kiesvereenigingen de locale zaken in eigen kring behandelen. Dan hebben de kiezers er ook wat aan en kan de quaest.e in verband met haar milieu bekeken worden zonder eventueele prin- cipieele punten'uit het oog te verhezen. De oprichting van den Bond toont in- tusschen,. dat onze gedachten niet alge meen worden gedeeld, dat men aan cen tralisatie de voorkeur geeit. Nu: de nieuwe vereeniging alle heil. En te meer voegen we haar dit toe wijl ter stichtingsvergadering reeds het juiste be sluit werd genomen om geen uitgewerkt programma samen te ste.len. Weliswaar wordt hierdoor de houvast, welke de Bond aan Raadsleden bieden moet, niet vergroot, maar wel wordt de Bond zelf erdoor versterkt, want één gemeentelijk program voor het gansche land gaat niet en zou slechts: óf scheuring brengen óf zelf verscheurd worden. De Bond zet dus o.i. zijn eerste schrede goed en ais hij dan verder niet aanstonds reuzenstappen gaat nemen, doch zich b.v. bepaa.t tot het zijn eener studieclub, die raad en cLad gec.t aan wie er naar vragen, dan kan hij gaandeweg zich aanpas send bij de behoelten een leidend li chaam worden, dat men niet meer zal wil len ontberen. 1) Er waren bij den aanvang der verga dering 50 Raadsleden en 20 afgevaardig den van kiesvereenigingen tegenwoordig. algemeen overzicht. Onlangs is gelijk men weet in de Na tionale vergadering van Kreta aangenomen een wet op de dienstplicht waarvan het eerste artikel gelijkluidend was aan dat der Grieksche wet aangaan de persoonlijken dienstplicht in het Grieksche leger. De Kretenzer volksvertegenwoordi ging besliste alzoo- dat elke Kretenzer verplicht was in het Grieksche leger te dienen. Daartegen nu hebben de Moham- medaansche Kamerleden met beslistheid geprotesteerd en sinus is er een zeer ge spannen verhouding tusschen de Christe nen en de Mohammedanen. De Moham medanen hebben ook een protest doen toekomen aan de consuls der bescher- •mende mogendheden, waarin zij betoo- gen dat zjj geen Grieken zijn en daarom niet verplicht zijn in het Grieksche le ger te dienen. Verder hebben de Mo hammedanen de Porte om steun ver zocht, welke deze niet zal nalaten te ver- leenen. Reeds heeft hij weder tegen een militairen maatregel der Kretenzers geprotesteerd. De Kretenzer Kamer had n.l. ook be sloten tot het stichten van een nationaal fonds voor de landsverdediging. Er zijn allerwegen inzamelingen gehouden voor dat fonds en de bijdragen zijn reeds rij kelijk toegevloeid. Daarop heeft de Porte door zijn ge zant te Athene bij de Grieksche regee ring mondeling laten protesteeren tegen de geldinzamelingen, die te Athene voor' dit fonds wordt gehouden. Men zegt, dat de Porte- dezelfde stappen heeft gedaan bij de beschermende mogendhe den. Het regeeringsblad Athenai is van meening, dat er geen kans bestaat, dat de militaire positie van Griekenland spoedig beter zal worden. Het ver dient daarom misschien aanbeveling niet te lang te wachten, maar nu reeds den oorlog te beginnen. De leden van de oppositie in de Na tionale Vergadering hebben besloten voor te stellen, in geheime vergadering de Kreta-politiek van de laatste Griek sche ministeries, het tegenwoordige in begrepen, te bespreken. Het gist blijkbaar nog steeds in den Balkan. Ook in den toestand in Portugal komt nog lang geen verbetering. Voor al op Madeira is de toestand voor die voorloopige regeering verre van gun stig. Niet alleen dat de cholera daar he vig en steeds heviger blijft woeclei\, maar ook de anti-republikeinsche onlus ten nemen dag aan dag toe. Eenige weken geleden vertrok het oor logschip Almirante Reis daarheen en zette er troepen aan land, maar het blijkt nu, dat deze niet voldoende zijn. Daarom vertrokken gister per stoom schip Peninsular 300 kisten met 140,000 geweerpatronen en 80,000 patronen voor mitrailleuses. Binnen enkele dagen vertrekken te vens 700 man troepen met 4 mitrailleu ses naar Funchal. Indertijd heette het dat de Almirante Reis vertrok met ont smettingsmiddelen, en in plaats daarvan ontscheepte het troepen. De vier mi trailleuses en 220,000 patronen zullen dus vermoedelijk ook wel dienen ter be schieting van.... de cholera! Ook in het land zelf is het voor de regeering allesbehalve prettig en vanuit Spanje wordt vol angst een waakzaam oog op de buren gehouden. Zoo zeide dezer dagen Canalejas aan een oorres pondent van de „Siècle". „Ik ben zeer bevreesd over den te- genwoordigen toestand in Portugal. De dingen hebben een zeer ernstigen keer genomen Het nieuwe regime kan zich niet handhaven. De leider der revolutionaire beweging Machado dos Santos is over het paard getild, hij doet ai wat hijswiL Er loopen geruchten, zoo ging de mi nister verder, dat er complotten gesmeed worden tegen de regeering en dat Enge land tusschenbeide zal komen. Zonder twijfel zal Engeland jnet zijn gewone voorzichtigheid optreden. Het zal waar schijnlijk een eskader zenden, dat langs de Portugeesche kust moet kruisen. Maar wij, wat moeten wij doen Dat uit te maken, is voor mij de grootste zorg." Die vrees voor groote woelingen is blijkbaar niet zonder reden geweest. Te legrammen uit Lissabon melden een alge meene spoorwegstaking. De eischen zijn zooals altijd, 8 urigen werkdag en loons- verhooging. De nationale en internationale treinen- Lienst ètaat geheel stil. Het is tot botsin gen gekomen tusschen voor- en tegen standers van de staking. De republikein- sche garde heeft de betoogers verspreid. Er zijn eenige lieden in hechtenis geno men De minister van binnenlandsche zaken is demissionair. Met automobielen wordt in den post dienst voorzien. Agenten twee aan twee en bereden troepen doorkruisen Lissa bon en de stations zijn afgezet. Ook de winkelbedienden, die in groo te opwinding verkeeren over de wet op de rustdagen, staken. De winkels zijn gesloten en men vreest ernstige ongere geldheden. De spoorwegadministratie moet reeds op meerdere punten de eischen der sta kers hebben willen inwilligen doch deze laatsten weigeren elke gedeeltelijke toe zegging. Ook van andere kanten komen berich ten van Stakingen. Te Liverpool staken de ketelbikkers, d. w. z. de georganiseerden. De ongeor ganiseerden, die meest in dienst zijn van de groote stoomvaartreederijen en scheepswerven, hebben zich nog niet bij de beweging aangesloten, hoezeer de stakers ook hun best doen om ook deze mannen tot staking over te halen. D,e sta kers eischen een vermindering der werk tijden met zes uren per week, en een lo^usverhooguig van .25. jyjoc. Enkele firma's hebben een loonsverhooging van 10 proc. aangeboden, maar deze is ge weigerd. Duurt de staking voort, aan vreest men, dat zij van invloed zal zijn ook op andere afdeelingen der scheeps- bouwnijverheid. Onder het personeel van den North- Eastern Railway heerscht groote onte vredenheid over het feit dat zoovele on georganiseerden in dienst worden geno men. Er zulien vergaderingen worden gehouden om de vraag te Gespreken of men tot staking zal overgaan. De toestand in het mijngebied van Luik is nog steeds onveranderd. De sta kers winnen dagelijks in aantal, dat thans op ongeveer 2-i.0dÜ kan worden vastgesteld. Alle krachten worden ge spaard voor de groote betooging, uie heden, Donderdag, zou plaats heoben. Zoowel de overheid ais de arbeiders hebben voor dezen dag buitengewone maatregelen getroiien. i e Luik en om streken wordt ook de politie dageiijks met tal van manschappen versterkt. Uit geheel Beigic zijn aideeiingen gendar merie naar de verschillende mijncentra gezonden. Zoodra de Kamer bijeenkomt, zullen de Luiker afgevaardigden in verband met de staking een interpellatie indie nen. Tengevolge der staking heeft de spoorweglijn van Luik tot aan de Duit- sche grens zeer te ljjden onder het ge brek aan steenkool, weshalve uit Duitschland voorraden steenkool naar Luik zijn vervoerd, om daar de uitgeput te kolen-entrepóts weder bij te vullen. GEMENGD. De „Times" melct, dat de Koning op 6 Februari van het Buckingham-pa.eis naar Westminster zai rijden, om het Par lement te openen. Hij zal vergezeld wor den door de Koningin en den Prins van Wales. Het Belgische ministerie van nij verheid en arbeid heeit ver.edan jaar een onderzoek doen instellen in de bakkerijen, vooral om te weten of het niet mogelijk zou zijn het nachtwerk en Zondagwerk af te schaffen. Er zijn reeds 180 groote bakkerijen bezocht geweest in het arron dissement Brucse., Luik, Vervier* en Ko«t- rijk, en het onderzoek wordt nog a.Ljd voortgezet; het zal waarschijn.ijk tegen Juli aanstaande geëindigd zijn. De „Voss. Ztg." bescnuldigt vrij onbewimpe.d prins George van Servië een misdadig plan te hebben gesmeed te gen den aartshertog, troonopvolger van Oostenrijk, tijdens het bezoek dat deze in 1909 te Boekarest zou brengen. Het plan werd gelukkig tijuig on.dekt en verijdeld. De volgende advertentie stond eeni ge dagen geiden te lezen in de „New- 'York-bun" „Te koop: het geraamte van den Oos- tennjkschen aartsnertog Johann, broe der van keizer Frans Jozef. Het geraamte is compleet en bevindt zich in goeden staat." De „Daily News", die op onderzoek is uitgegaan, weet te berichten, dat de steller der advertentie is, een zekere dr. Sieg.ried een dokter uit Denver, een dorpje van 200 inwoners. Hij zegt, dat hij twaalf jaren geleden in het bezit van het geraamte kwam, en dat hij bereid is aan een verte genwoordiger van het Oostenrijksche hof de bewijzen te leveren, dat het geraamte inderdaad dat is van den sinds lang ver misten Johan Salvator, alias Johann Ort. In de Chineezenwijk, verneemt de „Lokal Anzeiger" via St. Petersburg, uit Charbin, liggen talrijke lijken van pest lijders op de straten. In het naburige Chi- neesche stadje Foedoesian zijn de helft van alle huizen besmet. De epidemie breidt zich angstig snel van wijk tot wijk uit. De bevolking houdt de ziektegevallen geheim, om aan de desinfectiemaatregelen te ontkomen. In de laatste 6 dagen zijn te Charbin 95 personen, waarvan 2 Russen, aan pest gestorven. De Europeesche wijk wordt ernstig bedreigd. Ter beveiliging van Blagowesjts;ink, de hoofdstad van het Russische Amoerge- bied, en de naburige steden zijn zeer strenge hygiënische maatregelen getrof fen. Ofschoon een Duitsch-Chineesdh verbond wordt tegengesproken, duldt de ontvangst van den Duitschen kroonprins in China, toch wel op buitengewone vriendschappelijkheid. De kroonprins zal namelijk de totdus- yerje ongekende eer .te ia,eu,rt y.allen, niet alleen binnen de verboden stad maar zelfs in het keizerlijk paleis te logeeren, en bovendien wordt nog een nieuwe Euro peesche woning voor hem gebouwd, die 30.000 pd. st. zal kosten, terwijl de auto riteiten op de plaatsen, die de kroonprins zal bezoeken, bevel hebben gekregen, geen kosten te ontzien voor zijn ontvangst Koninklijke Besluiten. Bij Kon. Besl. is bepaald, dat de vacatu re van kantonrechter te Onderdenetum niet zal worden vervuld', en is aan den kan tonrechter te Zuidhorn, mr. F. D. de Boer, opgedragen de werkzaamheden van kantonrechter te Onderdendam waar te nemen is bij het weduwen- en weezenfonds voor burgerlijke ambtenaren bevorderd tot adjunct-commies j. F. Stapel, thans le klerk; is J. N. Born, thans tijdelijk dokmees- ter bij het droogdok in de Visschershaven te IJ muiden, benoemd tot dokmeester bij voormeld droogdok. Levende Strijdkrachten. Naar het „Centrum" verneemt, zal de regeling der Levende Strijdkrachten bij de behandeling der defensie-aangelegen heden „den voorrang" hebben. Bedoeld zal wel zijn, dat de wijziging der Militiewet eerder in behandeling zal worden gebracht dan het ontwerp betref fende de Kustverdediging. College voor de Reclasseering. Bij Kon. BesL is goedgevonden A. te benoemen in het centraal college voor" de reclasseering: tot lid, tevens voorzitter: mr. A. P. L. Nelissen, oud-minister van Justitie te 's Gravenhage; tot leden: mr. H. C. Dresscjhuys, di recteur-generaal van het gevangenis, rijks tucht- en opvoedingswezen te 's Graven hage; mr. H. P. Marchant, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gcneraal, te 's Gravenhage; mr. V. H. Rutgers, advocaat en procureur te Hilversum; jhr. mi. Cli. C. M. Ruys de Beerenbruuck, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gcneraal te Maastricht; jhr. mr. tl. Sinjssaert, secre tins van de Vereeniging van Nederlaud- sche werkgevers' te 's-Gravcnhage; R. Snoeck Henkemans, lid v,»n de l'weeae Kamer der Staten-Gcneraal, te 's Gr.iven- venhage; mr. A. Fentcner van Vlihsingen, raadsheer in den Hoogcn Raad der Ne derlanden, te 's Gravenhagede Vlugl lid van de Tweed.» Kamer div St len-Ge- neraal te Amsterdam. B. aan hei centraal college voor de re classeering toe te voegen als secretaris: mr. W. J. Berger, adj.-commies aan het Departement van Justitie te 's Graven hage. Oud-minister Cool. De afgetreden minister van oorlog, generaal-majoor W. Cool, zal met 1 Mei den dienst met pensioen verlaten en lot dien datum ter beschikking blijven van den tegenwoordigen minister van oorlog. Verstrekking van grond aan Landarbeiders. Men weet dat de Staatscommissie voor den Landbouw, ingesteld bij K. B. van 20 Juni 1909 no. 72, in October 1909 een lijvig rapport, met voorstellen, betreffende den economischen toestand der landarbeiders in ons land heeft uit gebracht. Een der voorname hoofdstukken van dit rapport-behandelde uitvoerig het vraagstuk der verstrekking van grond aan landarbeiders bevordering dus van klein grondbezit. Naar wij vernemen is thans gereed gekomen een Ontwerp van wet, met Me morie van Toelichting, dat als titel draagt: Verkrijging door landarbeiders van woning met land in eigendom of van los land jn pacht. Het mag gezegd cfat de Directie van den Landbouw deze zaak ylug heeft ter hand genomen en in een wetsvoorstel belichaamd. Ten aanzien van dit ontwerp zal in de eerste plaats het oordeel worden in gewonnen van hooger genoemde com missie wellicht ook yan eenige andere deskundige lichamen. Niet ondienstig is 't hier nog eens zeer in 't kort weer te geven tot welk inzicht de mee ,r i --de staatse 'mmis- sie op het stuk, van verstrekking van grond aan landarbeiders is gekomen. De zienswijze is, dat verstrekking van grond en van grondkrediet aan landar beiders w^ettelijk en onder staatstoezicht behoort te worden geregeld. De staats hulp moet er op zijn gericht, om de landarbeiders in staat te stellen zich een arbeidersplaatsje of wel een los arbei dersperceel te verschaffen, dat hen niet verhindert hun arbeid in loondienst te besteden en waardoor zij inkomsten als aanvulling van hun loon kunnen genie ten. Ten aanzien van een arbeidersplaats je behoort naar het oordeel der com missie aan eigendom de voorkeur te worden gegeven ten aanzien van een los arbeidersperceel aan pacht 1De ver- krijging van grond dient zooveel moge lijk plaats te hebben langs den gewo nen contractueelen weg; bij verkrijging1 in eigendom, niet financieele hulp. Verder gewaagd de comm.ssie i.i haar resumé van: „plaatselijke vereenigingen, vennootschappen of stichtingen, die uit sluitend in het belang van de uitgifte van grond en her verleenen van grond- krediet aan landarbeiders moeten werk zaam zijn". Bij ontstentenis dezer licha men zou de commissie B. en \X'. willen zien aangewezen om .aan de arbeiders het gevraagde inits aan de wettelijke eischen zij voldaan te verschaffen. In dien noodig moet van een vereenvoudigd onteigeningsrecht kunnen worden ge bruik gemaakt. En eindelijk zou aan de genoemde lichamen van staatswege de gelegenheid moeten worden verschaft, den arbeiders gcmakkeljjk en goedkoop grondkrediet te verleenen, waarvan de 'rentebetaling en aflossing zoo billijk mogelijk moeten worden geregeld. <N. Ct.) l) Dit beginsel ligt ook opgesloten in den titel van het hierbedoeide wets ontwerp. Een Duitsch oordeel over onze Marine In de Marine-Rundscliau, aflevering December 1910, komt voor een zeef gedetailelerde en juiste beschrijving van de marine manoeuvres, gehouden in 1909 in de stelling van den Heider. Waar dit orgaan beschouwd wordt als het orgaan van de Duitsche admiraliteit is het niet van belang ontbloot het oor deel over deze manoeuvres in wijder kring bekend te doen zijn. Aan het slot zegt de zaakkundige schrijver „Zijn deze manoeuvres, wier groot- sche op7ct niet steeds in overeenstem ming was met het voorhanden materieel bijzonder interessant wegens de denk beelden, die de grondslag vormden, /ij geven ook aanleiding tot een reeks van tciup, op zich zelf, die getuigen van een doelbewuste wijze van werken in de Nederlandsche Marine. „In de eerste plaats vestigen wij de aandacht op de navigatie, zoowel van de schepen als van de torpedobooten. Zoowel over dag als nachts is geduren de acht dagen door de voor deze gele genheid te zamen gebraciite schepen en torpedobootcn, mee^t tijdens slecht we der, i»; de nauwe vaarwaters, op de wij ze zooals dat in ooriogstijd zal moeten geschieden, gemanoeuvreerd zonder dat eenige averij van belang voorkwam, een omstandigheid, die pleit voor de goede zeemansvorming van 'n Nedcrlandschen zeeofficier. Als men verder het torpe- dobootrnateriaal beschouwt, en daarbij nagaat welke prestaties deze kleine vaar tuigen te zien gaven, dan komt zeer veel lof toe aan hen, die zonder torpedoja gers, kruisers, of scouts, geheel op zich zelf aangewezen, liet commando voer den. Ook het optreden van de onderzee boot, die geheel zonder begeleiding werkte, getuigt van de degelijke oefe ning in dit nog jonge wapen. „Alles te zirner. genomen, kan men .zeggen, ddt uit deze oefeningen een frisschc, vooruitstrevende geest spreekt welke zich reeds liet binden, door het beklemmende van de aanwezige verhou dingen, en die, in overeenstemming inet de geschiedenis vm het land, den vvaar- digen indruk igt, dat Holland een inbreuk op neutraliteit krachtig zal bestrijden en hiertoe ook in staat is. „N. R. Ct."- Dr. Nouwens in Italië. In het Italiaansche dagblad „Liguria"' te Genua verschijnend, lezen wij een hoofdartikel, gewijd aan hetgeen Dr. Nou wens vo<>r den Ned. Middenstandsbond gedaan heelt.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1