Uit Stad en Omgeving. den zomer evenlaag is als in de aller grootste gemeenten waar de totale kin dersterfte het hoogst is, is ook de zo- riférstèrfte het hoogst. Kahtoöf" en Winkelbedienden. Dé Ned. k. K. Bónd van Haridels- Kantóor- eft Winkèlbe'Öiertden houdt op 22 Januari i. s., iri het hótèl „de bonte Os" te Nijrifègen, éèn algerfieene bonds vergadering, waar de volgende punten Worden behandeld Huishoudelijk reglement, met wijzi ging omtrent de geloofsbrieven, der af gevaardigden ter dlgerneene vergade ring: Vaststelling v?an het reglement vóór Het butèaii tot plaatslhg; Berioe- 'mitig redacteuren en administrateur voor het op te richten bondsorgaan Vaststel ling reglènlënt vóór de redactie, bene vens begrooting der onkosten van het orgaan en Voorstellen oriitrënt dé sta tistiek. Tot Geestelijk-Adviseur van dezen bond werd benoemd, door het aftreden van Mgr. Konings, den WelEenv. Heer Rector P. Sttoomer, terwijl de Heer 'Mr. P. J. Reithëh te Hilversum, zich bereid Verklaard heeft als Rechtskundig Adviseur óp te treden. Pensioenregeling Spoorwegpersoneel. Een der Haagsche correspondenten van „de Tijd" schrijft Alles heeft er den schijn van, al zou liet ontwerp-Regout in zake de pensioen- verhoogingen voor het spoorwegpersoneel tot onbepaalden tijd maar o pgeborgen zijn. .i Wat die „onbepaalde tijd" in de offi- cieele terminologie beteèkent,weet iedereen De reden moet vooral gezocht wor den in de bluffende Proclamatie van Oudegeest, die niet eeii paar duizend zijner schaapjes achter zich aan bler- rend, den volke verkondigen, dat de Regeering bezwijken moet voor z ij n aandrang en dat hij, Oudegeest, reeds peinst op nieuwe schattingen, die door hem van het land zullen afgedwongen Worden. Zoo mag een Regeeriiig niet laten spelen met haar gezag. Openbare de monstraties, om te influcnceeren op de stemmen der Volksvertegenwoordigers en publieke bedreiging met ontzetting uit hun mandaat, zoo zij het souvercine voik niet in de boter braden, moet nu eenmaal den kop worden ingedrukt. Voortgaan met de behandeling van het onderwerp zou een succes zijn van het socailistische intimidatie-stelsel. Het zou daarenboven de bangmakers-praktijken tot politieke zeden iri Nederland ma ken. Minister Regout heeft nog geen plan, om het democratische paardje door te laten schieten. Hij heeft het nog stevig in de hand en wil het er in blijven houden. Ik beklaag de ouden van dagen, die reeds zoo'n hoop gevestigd hadden op deze zoo welkome verhooiging. Maajf, de slachtoffers van Oudegeest schijnen niet uit den tijd te mogen raken. Laat nu, dit is het gevoelen vari veleri, het personeel, drat niet met Oudegeest heulde, door een bezadigd verzoek aan de Regeering, trachten te herstellen, wat te Utrecht zoo leelijk bedorven is. Rapport grondwetsherziening. De Haagsdhe correspondent van |de -„Tel." meldt: Naar mij van betrouwbare zijde werd medegedeeld is er kans, dat het rapport der staatscommissie voor de grondwets herziening tegen het eind van dit jaar reeds zal kunnen verschijnen. De commissie werkt hard en moet reeds een flirik eind gevorderds zijn. De minister van financiën en de Coöperatie. Naar aanleiding van een bezoek door eene commissie uit het bestuur der Handelsvereeniging Rotterdam aan de Ministers van justitie en Waterstaat ge bracht, ten einde H.Exc. op de hoogte te brengen van de plannen die er be stonden onder de Rotterdamsche be- belastingambtenare» tot oprichting eener coöperatieve vereeniging, waar o. a. ook het doel van zou zijn artikelen recht streeks van fabrikanten te koopen, otn zoodoende hare leden 20 a 25 be sparing te geven, ontving het bestuur een schrijven van den Minister van Financiën, waarin werd medegedeeld, dat door Z.Èkc. maatregelen zullen worden genomen om te voorkómen dat visiteerende ambtenaren deel uitmaken van het bestuur eetier coöperatieve in- koopvereeniging. Het Vredespaleis. Naar het *Vad" met zekerheid meent te kunnen mededeelen, staat het thans vast, dat het Vredespaleis in 1913 zal worden geopend. De feestelijke opening zal samenvallen met de feesten ter herdenking van ons 100-jarig onafhankelijk volksbestaan, met de groote, door de regeering gesteunde, internationale landbouwtentoonstelling, en met verschillende andere, in verband daarmede nog te organrseeren plechtig heden en feesten. Eerste Kamerverkiezing. Naar uit 's Hertogenbosch aan |het „Centr." wordt gemeld, dingt mr. ,Wl van Lanschot, agertt der Nederlandsohe Bank aldaar, naar het lidmaatschap der Eerste Kamer, vacature K. Raijmakers. Tweede Kamerverkiezing. Uit Sn eek Wórdt gemeld, in verband met de ontstane vacature voor een lid der QCweede Kamer, dat de a^iti-revoi^tionaj- ren naar een candidaat zoeken die-is ver trouwd met Indische aangelegenheden en Indië uit eigen ervaring kent. Zulk een meent men gevonden te hebben in dr. Scheurer, den oud-directeur van het Pe- tronelladióspitaaï te £oer\voredjo, die sinds verleden jaar, ter oorzake zijner ge zondheid in Nederland is teruggekeerd, Tegen de Socialistische Coöperatie. In Maastricht is Zondag in de vier pa rochiekerken een waarschuwend woord namens de pastoors der stad voorgelezen betrekkelijk het deelnemen aan de socia listische coöperatie. De deelneming, zeggen de eerw. pas toors, is en blijft eene voor God en het geweten ongeoorloofde daad, wijil zij is en blijft een machtige steun aan het heil loos en verderflijk streven van het so cialisme. Daarom herhalen wij de waar schuwing en vermaning, reeds vroeger tot u gericht: Blijft af van de socialistische coöperatie. Betrekt bij deze nóch brood, nóch an dere hüisbenoodigdheden. Wilt om een tijdelijk voordeel niet handelen in strijd met de christelijke zedenwet. Kilomèterboekjes bij dienstreizen. Nu óp 1 Jariuari de ni.ëuwe tarieven op de lijnerl Van een viertal spoorwegmaat schappijen in Merking zijii getreden, zal vöor hen, wiet werkkring medebrengt, vaak te moéten reizen, het gebruik vari kilometerboekjes een aanzienlijke bespa ring geven. In verband hiermede heef tde minister van Binneiilandsche Zaken aan de com- iiiissarisseri der Koniriglh in de onder scheidene pfoviiiciën verzocht bij het"dóen van dienstreizen van een kilometerboekje gebfiiili te makeri, tenzij de aanschaffing van goedkoope speciale bilejtten mo gelijk is, Oiidet opmerking, dat ook het eventueel onder hun bevelen dienend per soneel éërizelfdie handelwijze zal moeten volgéri. KORTE KRONIEK. De commissie, die zich te 's Graven- liage heeft gevormd, om daar ter stede eene openbare leeszaal öp te richten, en bereids haar werkzaamheden heeft aan- gevangeri bektdat uit de W.Eerw. pater J. J. C. Hentzen, voorzitter, de W.Eerw. rector F. A. M. Lucassen, de heeren C. D. Wesseling, lid van den gemeenteraad, J. H. Maury en C. A. Gerritsen Jr. Zondag is 'het Neder!, pantserschip „De Zeven Provinciën" te Kaapstad aan gekomen. Daar het uiterst zeldzaam is, dat Ne derlandsohe oorlogsschepen deze route volgen, omdat ze gewoonlijk via het Suez- kanaal hun reis naar Indië doen enhetbe- zoek van deze riieriwstfe der Hollandsche oorlogsbodems aan Zuid-Afrika vooral met het oog op de pas tot stand gekomen Unie van Zuid-Afrika, van meer dan ge woon belang is, heeft de afd. Kaapstad en omstreken vari het Alg. Ned, Verbond aan dezen oorlogsbodem een feestelijke ontvangst bereid. Het bestuur van den Ned. Bond van R. K. Werkliéderi vereenigingen in het Aartsbisdom heeft een circulaire verspreid om de R. K. arbeiders te waarschuwen het volkspetitionnement der S. D. A. P. niet te teeeknen. Deze propaganda, zegt het bestuur, mag onzerzijds niet gesteund worden, orti dat wij daardoor ons zelveh een slag iri het gezicht geVen. De bedoeling van dit schrijven is niet, dat wij partij willen kiezen over het al of niet wenschelijke van of voor algemeen kiesrecht, maar alleen dat wij ons zelveh niet verloochehen, ten dienste der roode broederen. In eene vergadering van de Rotter- damsche Metaalbewerkers gezellenveree- niging „St Eloy" wérd medegedeeld', dat de fabriek van de heeren Wilton en Waar schijnlijk ook die van den heer de Ridder 's Zaterdagsmiddags 1 uur het werk zul len doen eindigen, Waarbij toezegigng is gedaari, dat het loon er niet door zal ge schaad worden. Maandag morgen zijn alle werklie den aan de Kon. Weefgoederenfabriek te Hengelo, die verwacht werden, kaltn de fabriek binnengegaan. Er Was geen pu bliek aan de poort. Een der staaksters heeft weer werk ge vraagd en is weer aangenomen op de ou de voorwaarden. LEIDEN, 10 Januari. Lourens Jansz. Coster. De oudste onzer Leidsche Vereenigin gen, de typographische vereeniging „Lourens Jansz. Cosfer" heeft gister avond, haar traditie getrouw, voor de 57e maal het kopperfeest gevierd. Zooals altijd was de foyer van de Stadsgehoorzaal geheel gevuld met do nateurs, genoodigden, leden en hiinrie dames. Te midden van een fraaie plah- tenversiering stond de banier der ver eeniging. Nadat de muziek eenige vroolijke mar- schen had gespeeld en aldus de feest stemming er in had gebracht, sprak de Voorzitter, de h eer H. J. van Staden een woord van welkom tot den be schermheer, den heer G. Henri Sijtlioff, en de overige aanwezigen. Uit het verslag van de lotgevallen der vereeniging over het afgelooperi jaar bleek, dat het ledental stationair bleef en 137 bedroeg. De ziektetoestand liet zich het eerste halfjaar ongunstig aan zien en dreigde de kas uit te putten, in het tweede h ,ailja.ar tr,a,d evenwel .een gunstiger periode in. In 't geheel werd uitgekeerd f521 tegen f881.75 over 1909. Door den dood verloor de ver eeniging 1 lid, aan wiens weduwe f90 uit het fonds bij overlijden werd uitbe taald. De kas voor uitkeering bij over lijden, behoefde niet te worden aange sproken. Onder haar leden waren dit jaar 3 jubilarissen nl. de heeren F. Stou te, W. J. Massteller en H. W. van Wijk. Het ledental gaat niet vooruit, even min als het aantal donateurs. Zoo nu en dan verliest de vereeniging om de. een of andere reden een donateur eni toch heeft zij hun steun zoozeer noodig. Spr. beveelt daarom „L. J. C." in aller gunst aan. (Applaus). De Voorzitter der onderafd. „Kunst en Vermaak" deelde nog mede, dat dé| heer A. G. Venderbos een „Kunst- en: Vermaak-marsch" had samengesteld, die onder daverende bijvalbetuigingen van het publiek ten gehoore werd gebracht. De burgemeester, die uitgenoodigd was, had bericht wegens ambtsbezig heden verhinderd te zijn. Het feestprogramma bood een aange name afwisseling van spel, voordracht, zang en muziek. Wij vermelden b. v. „Sportidealen", fantastisch damesensem ble met zang en apotheose door Joh. Wagemans, dat goed ingestudeerd was. Professor Mumpitz, wiens keel lichte lijk was aangedaan waardoor hij min der duidelijk te verstaan was, oogstte desondanks met zijn beide wonderkinde ren een groot lachsucces. Het blijspel „De bediende van mijn vrouw" zat er niet zoo goed in als de andere stukken en liep daarom minder vlot af. De spe lers hebben evenwél hun best gedaan en hebben, niettegenstaande diie kleine gebreken, de aanwezigen goed vermaakt, hetgeen vöorsl bleek aan het slot van het stuk, tóen langdurig geapplaudiseerd werd. Voor de pauze kregen wij nog een tableau-vivant te zien, de boekdrukkunst symbolseerend, emt Lourens Jansz. Coster als hoofdpersoon. Het keurig ar rangement ervan kwam vooral onder de belichting van bengaalsch vuur uitste kend tot zijn recht. Door een der dames werden eenige dichtregelen gezegd, waarin het onlangs gevierde jubilé der fa. A. W. Sijthoff's Uitgervers Maatsch. werd herdacht. Het herhaald applaus noopte het scherm verschillende malen op te halen. 't Is dus wederom een gezellige feest avond geweest, waarbij men, ook vol gens traditioneel gebruik, „Schoolkin dervoeding" niet vergat en door een ceilecte de kas dezer vereeniging met f 15,30,1/2 vulde. Bevolkingscijfers. Volgens de^ uitkomsten der volkstel ling bestond de bevolking onzer gemeen te op 1 Januari 1910 uit 27.815 mannen en 30.438 vrouwen; totaal 58.253 per sonen. Zij vermeerderde door geboorte met 821 m. en 738 v. totaal 1559 z., doof vestiging met 1991 m. en 1632 v., to taal 3623 z. Zij verminderde door overlijden mét 342 m. en 373 v. totaal 715 z., door ver trek met 1943 m. en 1663 v. totaal 3606 zamen. De vermeerdering van bevolking over trof dus de vermindering met 527 m. en 334 v. totaal 861 personen, zoodat het zielencijfer op 31 December 1910 bedroeg 28.342 mannen en 30.772 vrou wen, totaal 59.114 personen. Rijkstelegraafkantoor. Gedurende het jaar 1910 werden aan het Rijkstelegraafkantoor alhier aange nomen en verzonden 40.052 telegram men ontvangen 45.794 opgenomen en verder geseind 15.157 telegrammen; ontvangen en verzonden 81 kostelooze dienstteiegrammen en ontvangen 308 métereologische telegrammen. Het totaal aantal behandelde inter- Idcale, internationale en transito-tele foongesprekken bedroeg 134.078 of 25.692 meer dan in 1909; er werden verzonden 138 oproepberichten. De to tale opbrengst bedroeg f35.326 of f3172 meer dan in 1909. Volksbond tegen Drankmisbruik. Wij ontvingen een afdruk van het jaar verslag over 1910 der afd. Leiden, van den Volksbond tegen Drankmisbruik. Daaruit vernemen wij, dat 1910 voor de afdeeling een jaar is geweest van or- ganiseerenden arbeid. De commissie voor openluchtspelen zette zich om, na eenige aanvulling en wijziging te hebbén ondergaan, in het bestuur der afdeeling Leiden van den Bond voor Lichamelijke Opvoeding; een andere comm. heeft riu de regeling voor het voetbalspel aan het Raamland op zich genomen. De comrri. v. Huisvlijt bereidt een cursus daarin voor De comni; voor O. I. militairen, waar in ook pater Haanen zitting had, kon wegens de vestiging van slechts 2 oud militairen uit Indië te Leiden, minder arbeid verrichten dan waartoe zij bereid en berekend was. De oommissie voor de loting werkte op de lotingsdagen ookl dit jaar weer samen met de andere drank- weervereenigingen. Het afdeelirigsbestuur hiep mede bij te dragen in de verplegingskosten voor een jongen man, die in het sanatorium voor drankzuchtigen te Prinsenhage wórdt verpleegd, en daar vermoedelijk nog een half jaar zal moeten blijven. De afd). heeft niet deelgenomen aan het inter nationaal Cöftg:es voor drankbestrijding in September j.l. te Scheveningen ger houden, omdat het hoofdbestuur den Volksbond vertegenwoordigde. De klacht, die tal van Leidsche veree nigingen aanheffen n.l. over het bedan ken van tal van leden om verschillen de redenen, kan ook de Volksbond uiten Inderdaad verloor hij veel zijner oude le den. Hiertegenover mag echter een aan winst van nog meer nieuwe worden ge steld, zoodat de afdeeling thans nog iets sterker is dan op 1 Januari van vorig jaar; deze aanwinst is in hoofdzaak toe te schrijven aan den onvermoeiden ijver van den voorzitter, den heer J. M. A. Grondhout, die onophoudelijk weer per sonen weet te vinden, welke in den drankstrijd belang stellen. Ten slotte een woord over het 'be stuur. Door vertrek uit de gemeente be dankte Dr. A .C. Hartevelt, als be stuurslid, daarentegen traden de heeren Mr. H. A. Sijpkens en Th. A. Boeree tot het bestuur toe, zoodat het thans be staat uit de heeren J. A. M. A. Gronde- hout, voorzitter; Mr. H. A. Sijpkens, vice-voorzitter, J. H. E. Ri'ickert secre taris A. A. Caljé, penningmeester en Th. A. Boeree en C. Staderinann. om zich de noodige en gewenschte in lichtingen te verschaffen. Besloten werd, dat de werkliedenvereenigingen in dexe gemeente, die voor coöperatie zijn, eerst zullen trachten hun plan te verwezen lijken, maar dat bij mislukking de bouw vereniging zal optreden. WARMOND. De Harmonie van War mond gaf haar Koppermaandagconcert in Lokaal de Zon. Toen eenige muzieknum mers waren afgewerkt, kwam er iets nieuws aan de orde, n.l. door de leerlin gen van het gezelschap werd, geassisteerd' door eenige reeds geroutineerde muzi kanten een fantaisie ten gehoore gebracht. De heer Kruseman dankte daarop den leermeester, den heer J. Noordanus, vo<»r de alleszins goede muzikale opleiding, die de eleVes vari hem genoten, en be tuigde zijn bewondering over de re's uita ten van het onderwijs. De tooneelstukjes na de pauze gegeven,- hebben aan hun doel beantwoordze hebben het aanwezige publiek goed ge amuseerd. Kerknieuws. De door brand gedeeltelijk verniel de soeieteit Minerva, van het Leid'sdh. Studentencorps wordt 1 Februari of al thans vóór -den dies nahlis weer geopend. Men heeft in de conversatiezaai een brandvrijen vloer van gewapend beton gelegd. Bij Kon. Besl. zijn, ingevolge de la ger onderwijswet, de volgende pensioe nen toegekend: Mej. E. van der Lichte, onderwijzeres aan eene bijzondere lagere school te H i 1- 1 e g o m, f 153 Mej. C. W. Schinkel, onderwijzeres aan eene openbare lagere school te Gouda, f265; P. Poldervaart, onderwijzer aan eene openbare lagere school te Reeuw ijk, f600; M. E. van den Oord, hoofd eener bij zondere lagere school, te Berk el en R o d e n r ij s, f 1040 ROOMSCHE AGENDA. Dinsdag, 8 uur 's avonds. Gebouw R. K. Volksbond, Rdpenbürg 10. Opvoe ring van de kinderoperette Rosa, gevolgd door komische voordrachten. Dinsdag, 8 uur, 's avonds. Lode- wijkskerk, Steenschuur. Apologetische cursus. 1. Behandeling van inge komen vragen. 2. Conferentie over in quisitie en Index. Spreker Weleer^. Heer Th. M. P. Bekkers, Kapelaan der St. Petruskerk. V/oensdag 51/2 uur. 'savonds. St. Jozefs-Gezellen-Vcreeniging, Rapenburg. 52 Bijbeische Gechiedenis met lichtbeel den voor de kinderen der St. Petrus pa rochie van 915 jaar. Spreker de Wel- Eerw. Heer Th. M. P. Bekkers. AARLANDERVEEN. Den veehouder S. -alhier trof een minder pleizierige ver rassing. In den stal komende bemerkte hij, dat zijn beste paard zich zoodanig met den kop tusschen de ruif had vastge werkt, dat het dier zich zelf had verhan gen, Terstond olsgemaakt overleed hét toch spoedig. Woensdag 11 Januari a. s. bestaat er alhier ten huize van den heer A. L. Kortekaas gelegenheid tot kostelooze in enting. HILLEGOM. De Hillegomsche tooneel- vereeniging l'Amitié gaf gisteravond in café Sistermans een zeer welgeslaagde uitvoering voor een goed bezette zaal. Opgevoerd werd „DePauselijke Zouaaf" van Demorteau. De titelrol werd uitmun tend vertolkt op zeer plastische wijze door den heer J. van Lierop, terwijl ook de overige spelers zich goed van hun taak kweten. Een tableau-vivant besloot dit stuk. Na eenige voordrachten als tusschenstukken ging nog het blijspel „Het testament van Oom Jan" zeer ten genoegen van het publiek. L1SSE. Gisteravond trad in de propa ganda vergadering van het kruisverbond en de Mariavereeniging als spreker op de WEerw. pater H. Ermann S.J. uit Rotter dam. De groote zaal van het bondsgebouw was goed bezet met belangsteil nde hee ren en dames. De W.Eerw. pater Ermann toonde op zeer onderhoudende wijze aan, hoe ontzettend veel er in ons klein landje wordt gedronken, jaarlijks voor niet min der dan voor 74 millioen. Wat kon er met dat roekeloos verteerd geld een nood worden gelenigd. Met een sprekend voor beeld wees spr. er op dat het gevaar van 't eerste borreltje voorwaar niet gering te schatten is. Met voorbeelden uit de naaste omgeving werd dit door spr. ge staafd. Na de pauze schetste spr. het grootsen nut van een Mariavereeniging. Door deze ontstaan de St. Annavereeni- gingen. Hierdoor krijgt men het zoo noo dige matige geslacht. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Op 't oogenblik heeft de R. K. Drankbestrijding 73000 leden, Met klem drong spr. er op aan dat ook de meer gegoeden zich zullen scharen onder de drankbestrijders. Met alle aan dacht werd spr. gevolgd en een storm achtig aplaus viel hem aan 't einde van zijn onderhoudende causerie ten deel. Een achttal dames gaven zich op voor de Mariavereeniging en een tiental heeren voor hét kruisverbond. VOORHOUT. Onder voorzitterschap van dr. H. A. G. Bots vergaderde in café Boerhave de bouwvereeniging. Dr. Bots bracht verslag uit van de bevin dingen der Commissie, die te Heemstede en te Lisse bezoeken hadden gebracht Naar wij vernemen heeft Z.D.H. Mon seigneur j. C. Meeuwissen om gezond heidsredenen aan den H. Stoel ontslag gevraagd als apostolisch vicaris van Suriname, welk ontslag hem, bij audiëntie van 15 Dec. 1.1.- door Z. H. den Paus welwillend werd verleend. Uit Maastricht wordt gemeld, dat door splitsing van de parochiekerken van St. Servaas en van St. Mathias twee nieuwe parochies zullen gesticht worden. Aanbestedingen. LEIDEN. Door B. en W. is aanbe steed Het leveren en plaatsen van schoolmeubelen, ten dienste van ver schillende scholen (in 3 perceelen. Ingeschreven werd door A. L. Lancel, perceel III f495. J. J. v. d. Steen perc. I f 503, perc. II f 492, perc. Ill f 524. W. F. ALarcelis perc. 1 1 522, perc. II f515. perc. ill f 463. G. Th. v. d. Spck perceel II f477. H. A. Boekwijt, perc. Ill f369. G. N. Snel, perc. If 530, peFC. II f 520. P. J. Luchtigheid perc. I f 540, perc. II f498, perc. II! f 500. J. de Munnik, perc. I f510, perc. II f495, perc. III f 520. Alle inschrijvers te Leiden woonach tig- Rechtszaken. Doodelijke mishandeling. In het klornpenmakersgezin D., te Hoensbroek, werd de huiselijke vrede; schier dagelijks met voeten getreden. Het reeds bejaarde echtpaar leefde, voortdurend op voet van oorlog. De hoofdoorzaak moet gevonden worden in het feit, dat het hoofd des gezins, d'e 60- jarige klompenmaker D., die zich schul dig maakte aan sterken drank. Was D. nuchter, dari Mas alles „pais en vree" in de woning, doch indien D. zich hadi bedronken, dun was het een herrie tus schen de echtelieden dat hooren en zien verging. Men schold eJkaar uit voor al les wat leelijk was. De buren kwamen meermalen tusschenbeide, en steeds con stateerden zij, dat D. de oorzaak was van het krakeel. Bovendien zou D. zich in zijn drift meermalen woorden heb ben laten ontvallen als: „onder mijnl handen zal ze (de vrouw) sterven". Het gevolg van een cn ander was dat nu eens de vrouw, dan Weer de man zich (ging be klagen bij de politie. Op den 28sten Juli 1910, het was in den voorrniddag, ontstond er weer een hooggaande ruzie tiisschen de echtelie den D. Meri zegt naar aanleiding van) het door dc vrouw gereedgemaakte' eten. Toen moet bij D. liet onzalige p'.an zijn opgekomen, zijft vrouw te mishan delen. Gewapend met een groote, zwa re klompenmakersbijl., zocht hij de niets kwaads vermoedende vrouw op, en gaf haar mef dit voorwerp een slag op het voorho. t.. Onmiddellijk na het plegen van den misdaad vluchtte D., bijna onge kleed, en begaf zich naar Duitschland. De toestand der vrouw verergerde met den dag, zij werd voorzien van de H.H. Sacramenten en na enkele dagen' overleed de vrouw. Inttisschen kon D. niet worden opge spoord. Ongeveer een maand later werd hij, na iri Duitschland te hebben rond zwerven, te Heerlenheide door den ge meenteveldwachter aangehouden en di rect naar de gevangenis te Maastricht overgebracht. Wegens doodelijke mishandeling zij ner echtgenoote had D. zich voor de rechtbank te Maastricht te verantwoor den. Hoewel beklaagde tot nu toe hard nekkig bleef ontkennen zijn vrouw mis handeld te hebben, niemand was ge tuige geweest van de mishandeling -• bekende hij ter terechtzitting z'n vrouwi op het hoofd te hebben geslagen, doch hij had geenszins de bedoeling gehad1, zijn vrouw om het leven te brengen. Het O M.. eischtte tegen den vtou« wenbeul zes jaren gevangenisstraf, met bevel tot gevangenneming. i De verdediger bepaalde zich uitslui tend tot het inroepen van de clementi«| der rechtbank voot zijn cliënt. Bij vonnis van den krijgsraad in het ln Militaire Arrondissement is de milicien N. Te Water van het 4e Rig. Infant^ rje te Leaden veroordeeld tot acfrl jna&Si

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2