BUITENLAND. "feuilleton. Het lied van Clarens. BINNENLAND. 2e Jaargang. No. 383. Bureau OUDE SINGEL 34, LEIDEN. 'nterc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POL-IS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, Ï'.IO per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Jij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advtrtentien: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. algemeen overzicht. Voor het eerst sedu de Kerstvacantie ïcomt de Duitsche Rijksdag lieden weer bijeen. Er liggen nog verschil lende wetten op behandeling te wachten, wier vooruitzichten echter niet schitte rend zijn. Hiertoe behooren de wet op de Kamers van arbeid, die op den huisar beid, op de kwakzalverij, en op de heffing der scheepvaartrechten. De begrooting moet voor 31 Maart af gehandeld zijn. Daarvoor zijn dus 60 ar beidsdagen die allicht groctjndeels noo- dig zullen blijken. En dan de interpella ties. Deze week komt al dadelijk de lu cifers-interpellatie aan de orde, en ihoe slecht de toestand ook is, het zwartblau we blok en de regeering zullen wel betoo- gen, dat zij er n;ets aan kunnen doen, en «dat zij de opbrengst der lucifersbelasting niet kunnen missen, zoodat ook deze in terpellatie, als zoo menige andere, zon der resultaat zal verloopen. De regeenng hoopt nog op de behan deling van de grondwet voor Elzas en Lo tharingen, op de herziening van het wet boek van strafrecht, en misschien nog wel op die van de zoo veel bestreden belasting op toeneming van waarde. De Rijksdag zal daarvoor den tijd) moe ten besteden na 1 April. En dan blijven nog de Rijksverzekeringswet, die op de strafvordering en op de ambtenaarsver- zekering over, die wel heelemaal niet aan de beurt zullen komen. Want al stelt de regeering den datum der ontbinding zoo laat mogelijk, in dit jaar moet de Rijksdag worden ontbonden, moeten de nieuwe verkiezingen worden gehouden. De „Köln. Volks Ztg." meldt, dat de verkiezingen laat in het voorjaar zullen ge houden worden, zoodat de nieuwe Rijks dag nog in het begin van den zomer voor een korte zitting kan bijeenkomen. Nog- een ander belangrijk feit van he den :s de publicatie der lijst van nieuw" ministers in Oostenrijk. Het nieuwe Kabinet zal als volgt zijn samengesteld minister-president: Bie- nerth. Binnenl. ZakenWickenburg, On derwijs: Stuerghk, Justitie: Hochenbur- ger. Financiën: Meyer. Handel: ,Weiss- ikirchner. Openbare Werken: Nazek, 'Spoorwegen: Geominski. Landbouw: tWiddman. Oorlog en Marine: Georgi, en voor Gallicië: Zaleski. - Volgens den koning hebben de afgetre den ministers hun werk nog zoo slecht niet gedaan. Hij heeft hen n.l. met hooge onderscheidingen bedacht. Nog steeds is niet opgehelderd, wat er 'waars is aan het gerucht van den aanslag op Koning Alfonso. Ofschoon officiéél tegengesproken, moet bet wel degelijk een anarchistische moordpoging zijn geweest, waarop de ar restatie volgde van den anarchist César Rugas uit wiens papieren bleek, dat hij 'n aanslag op den koning beraamde. Het is aardig eens na te gaan aan hoeveel aan- siagen de jonge konuig reeds bloot stond. Sedert hij in Mei 19U2 op zestienjarigen leeftijd de regeering aanvaarudc, is ko ning Alfonso reeds herhaaldelijk het mik punt geweest van anarchistische aansla gen. Eenige dagen na ziju troonsbestij ging werden in Madrid een aantal anar chisten gevangen genomen, die verdacht werden een samenzwering tegen het le ven van den koning te hebben gesmeed. Acht maanden Later, in Januari 19ü3, werd een schot gelost op het rijtuig van den opper-kamerheer van den koning, waar door gelukkig niemand getroffen werd. Algemeen nam men toen aan dat de aan valler het op het leven van den koning ge munt had, die in het voorste rijtuig zat. Den 31 Mei 1908 had de beruchte aanslag in de rue de Rohan te Parijs plaats, waar bij twee personen verwondingen opliepen Precies een jaar later slingerde de anar- ohist Morral in de Calle Mayor te Madrid een bom naar het galarijtuig, waarin de koning met zijn jonge gemalin van de trouwplecht gheid terugkeerde. Het vor stelijk paar bleef ongedeerd, maar 15 per sonen werden gedood en niet minder dan 70 gewond. De dader zocht een toevlucht bij den later zooveel besproken Fran cisco Ferrer en maakte, toen men hem ar resteeren wilde, door zehmoord een einde aan zijn leven, na zijn vervolgers te heb ben neergeschoten. Na dezen laatsten aan slag zijn geen andere meer tegen het leven van koning Alfonso gepleegd. Deze betoonde daarbij steeds de grootste kalm te en bezit een heele verzameling souve nirs aan de verschillende aanslagen, waarvan hij het mikpunt was. Daaronder bevinden zich o.a. behalve enkele bom scherven, de bouquet, waarin Morral zijn bom verborgen had, met bloed bevlekte lappen ven kleeren, overblijfselen van ver nielde hofrijtuigen en een groot aantal in beslag genomen wapenen. De oorzaak van de staking in het Belgische lcolengebied, die reeds tot veel ongeregeldheden aanleiding gaf, is de volgende De nieuwe Belgische mijnwet, jwelke een jaar geleden door Kamer en Senaat werd aangenomen en 1 Jan. LI. in wer- king is getreden, stelt den 9-urigen werk dag vast voor alle Belgische mijnen. In de toelichting tot deze wet wordt uit drukkelijk bepaald, dat de 'bestaande re glementen van kracht blijven in die mij nen, waar de arbeidsduur door locale om standigheden korter is. In het Luiksche gebied, waar de productie enorm is, wor den bij een 7-urigen werkdag dezelfde resultaten bereikt als elders bij een vverk- Tijd van 10 of 11 uren, zooals bijvoor beeld in de kolengebieden vau Charleroi en Mons. De maatschappijen in het Luik sche district verlangen nu de invoering- van den 9-urigen werkdag, met handha ving der voor een 7-urigen arbeidsduur betaalde Ioonen, een wensch, die echter in strijd is met voormelde uitzonderings bepaling. De stakers hebben zich dan ook tot den gouverneur van de provincie Luik gewend, met het verzoek, stappen te doen bij de directies der maatschappij en, teneinde de intrekking van dezen Een verhaal uit de Fransche revolutie. 35) Ja, het is voor een gedeelte, een heel klein gedeelte, bewoond door den eige naar." „Men had mij gezegd, dat de eigenares van dit mooie goed...." „Mevrouw de markiezin De Clarens was?" „Juist". „Zij is dood, of men gelooft ten min ste, dat zij dood is, want het is iet be wezen. Nadat deze dame was uitgeweken, werden hare goederen verkoel t ,en de ge wezen rentmeester, Jean Raffut, heeft al les teruggekocht. Hij had precies de vijf tien duizend francs ,die men ervoor vroeg. In dien tijd, mijnheer, had men nognietals nu vertrouwen in de gebeurtenissen. Men verbeelde zich, dat de koopers van natio nale goederen zouden worden ontzet uit hun bezit en gestraft zouden worden foor hun oude meesters. Niemand heeft zich dan ook aan een hoog er bod willen wa- maatregel te verkrijgen. Deze zijn echter zonder resu tart gebkven, daar de maat schappijen beslist weigerden met den ver tegenwoordiger der rege-rlng, in welke hoedanigheid de gouverneur optrad, te onderhandelen. De staking kan dus nog weken en weken duren, hetgeen nu juist geen prettig vooruitzicht is. In 1886 duur de een dergelijke staking 6 weken en in 1S91 leidde zij tot bloedige botsingen tussdhen stakers en gendarmen. Men is zelfs bevreesd dat de staking zal overslaan naar'het aangrenzende Duit sche steenkolengebied. GEMENGD. De Turksche ministerraad moet zich in den hatsten tijd weder druk be zig hebben gehouden" met de Kretenzer kwestie. De Porte schijnt de hoop nog niet op te geven op een definitieve rege ling door de beschermende mogendhe den en bereidt volgens sommigen een nieuwe nota voor. De Italiaansche minister van oor log heeft 50 millioen aangevraagd voor uitbreiding der artillerie. Volgens de „Matin" heeft de Portu- geesche regeering besloten de censuur op telegrammen geheel af te schaffen. Gistermiddag zijn de uiterste re publikeinen, verwoed over de valsche geruchten, die er over den toestand van dje republiek jji het buitenland in om loop zijn, de bureaux van de monarchis tische Correio dc manha de Diario IIlus- trad en de onafhankelijke Liberal bin nengedrongen en hebben die totaal ver nield. De politie was machteloos bere den troepen konden de orde herstellen. Er heerscht groote opwinding. - De Regeering van de Argentijnsche Republiek heeft aan de Minderbroeders 2000 hectaren grond benevens een toe lage van 20.000 dollars geschonken, op voorwaarde dat zij er zich zouden vesti gen om 250 indiaansche families te be schaven. Zij hebben deze schenking da delijk aangenomen, 150 families onder vinden reeds de zegening van den Chris tel ijken beschavingsarbeid. Hier noemt een groot liberaal dagblad de monniken lieden van minder gunstig allooi. In Ar gentinië wordt er anders over gedacht. Een allerzonderlingst bericht sein de Reuter uit Parijs. Vijf-en-veertig mui ters, die in den jongsten opstand in Bra zilië waren betrokken en die te Rio Ja neiro waren veroordeeld, zijn plotseling overleden, deels tengevolge van zonne steek, deels tengevolge van verstikking in hunne cellen. Bevestiging van dit bericht, dat tot al lerlei vermoedens aanleiding kan geven, is nog niet ontvangen en nadere bijzon derheden ontbreken. Het Duitsche departement van Ju stitie houdt zich op het oogenblik be zig met de herziening der spionnage- wet. Behalve in geval van hoogverraad, zullen steeds verzachtende omstandighe den in aanmerking worden genomen, Keizer Wilhelm zoo wordt thans, reeds gemeld zal zich a. s. Mei naar Keulen begeven ter bijwoning van de inwijding van den niewuen Hoihenzol- lern-brug. Langzaam maar zeker gaat de ge- gen. Het geheele domein werd Raffut voor die belachelijke som toegewezen. „En hoe heeft hij zich de vijftien dui zend francs verschaft?" „Dat heeft nooit iemand begrepen, en Raffut is er alles behalve een man naar, om hem zoo iets te vragen." „Misschien had hij persoonlijk ver mogen?" „Volstrekt niet. Zijn zuster leefde van de goedheden van mevrouw de markiezin en toen zijn zuster overleden was, liet zij hem de kleine Genevieve, haar doch tertje na, zonder een roode duit. Raffut moest zich met het onderhoud van het kind belasten." „Heeft hij gedurende het bestuur van •het domein geen gelden kunnen be sparen?" „Hoe zou hij in zoo'n korten tijd vijf tien duizend francs hebben kunnen be sparen?" „Stelde de burchtvrouw geen belang in hem? Wie weet, oi deze edelmoedige meesteres, ter be.'ooning van zijn ijver, hem niet een goed gedv__ te van de op brengst 'harer gronden liet?" „Op die wijze is de zaak alleen fe ver klaren," merkte juffrouw Flavie op. Maar zoo de mark' ;n hem een aan deel van de opbrengst heelt gegevenj dan nezing van koningin Elisabeth van Bel gië vooruit. Zij kan reeds het kasteel van Laken doorwandelen en eenige fami lieleden en hovelingen ontvangen. Duurt de betering voort, dan zal H. M. einde Januari als het weer .gunstig is voor het eerst buiten komen en in het begin van Februari naar het Zuiden reizen. „De „Times" verneemt, dat een ge deelte van het station van Santiago, de hoofdstad pan Chili, is afgebrand» Alle slaap- en eetwagens zijn vernield, evenals het salonrijtuig van den Presi dent. Vermoedelijk zijn stakende sta tionsbeambten de schuldigen. Er valt een menschenleven te betreuren. De stoffe lijke schade beloopt 1,800,000 gulden. moet het een ruime geweest zijn; want, nadat de vijftien duizend franc waren be taald, scheen Raffut hoegenaamd niet om geld verlegen, en tegen al.e venvacht.ng deed hij nieuwe uitgaven, om het domein te exploiteeren." „Hij heeft in het bosch heel wat boo- men doen vellen," zei de jonkman. „Dat kan hem dadelijk genoeg geld op leveren, om zijn leigroeven en zijn zagerij aan de rivier aan te leggen." „Dat heeft hij allemaal gedaan, vóór dat hij nog één enkele eik had doen om houwen", antwoordde de jonge vrouw „tenminste ,-dat hebben ze mij ge; want ik was toen nog niet hier. Sedert hebben verschillende exploitaties aan dien mijnheer Raffut een ontzaglijk ver mogen opgebracht. Dat hij van den aan vang af zooveel ondernemingen in eens op het getouw kon zetten, heeft men nooit goed kunnen begrijpen." „Hij zal geld geleend hebben, stille vennooten gevonden hebben." „Dat heeft hij beweerd, ten einde zulke groote uitgaven te verklaren. Maar all pachters uit den omtrek, die geld heblben liggen bij de notarissen en bankiers der naburige steden, hebben er nooit van ge hoord, dat een dier geldschieters eenig geld aa,n Raflu,t hebben gele.endj" Koninklijke Besluiten. Bij Kon. BesL is benoemd tot directeur van het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn, dr. B. R. de Bruijn, afdeelingschef bij den dienst der Rijkslandbouwproef stations. Sterfte-statistiek over 1909. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek publiceert in een zijner Bijdragen de Statistiek van de sterfte naar. den leeftijd en naar de oorzaken van den dood over 1909. Daaraan is het volgen de ontleend Per 1000 zielen van ieder geslacht stierven in 1909 14.10 mannen en 13.30 vrouwen, totaal 13.70 personen. De hoogste verhoudingscijfers werden waar genomen in de provinciën Noord-Bra bant en Limburg, resp. 16.60 en 15.69 per 1000, de laagste in Groningen, Zuid- Holland, Noord-Holland en Friesland, resp. 12.59, 1274, 12.74 en 12.99 per 1000. In den loop van de totale sterftever- houdingen is, sedert vele jaren een ge regelde daling waar te nemen, van 26.56 gemiddeld in de jaren 18401849 per 1000 inwoners, daalden deze in 1909 op 13.70. Uit de cijfers van de sterfte naar den leeftijd blijkt dat de hooge sterftecijfers voor Noord-Brabant en Limburg voorna melijk veroorzaakt worden door de groo- tere kindersterfte. In Noord-Brabant stierven in de jaren 18951904 per 1000 levenden beneden één jaar 228.10 en op 1000 levenden van 14 jaar 19.79. Voor Limburg waren deze cijfers resp. 200.68 en 18.51, terwijl deze verhou dingscijfers bijv. voor Friesland 107,09 en 13.68, voor Groningen 127.81 en 16.67, en voor Noord-Holland 147.09 en 19.39 waren. Groote kindersterfte schijnt verband te houden met groote re latieve geboortecijfers. Kwamen toch in Noord-Brabant in de Jaren 1905-9 ge middeld 33.4 geborenen op 1000 inwo ners en in Limburg 32.6, voor Friesland was dit cijfer 26.1, voor Groningen 28.9 en voor Noord-Holland 26.4. Opmerkelijk is het lage kindersterfte cijfer in Drente bij op een na het hoogste geboortecijfer voor de verschillende pro- Bij de sterftecijfers, gesplitst naar de oorzaken van den dood treden diarrhea en enteritis bij kinderen beneden 2 jaar het meest op den voorgrond. Een in verhouding bijna even groot aantal individuen wordt door longtuber- culose weggenomen gemiddeld jaarlijks 12.60 per 10,000 mannen en 13.05 per 10.000 vrouwen. Hier zijn echter niet de jongeren, maar meest menschen in de kracht van hun leven, tusschen 20 en 30 jaar, de slachtoffers. Meer dan 1/3 der sterfgevallen in die leeftijdsklasse wordt door longtuberculose veroorzaakt. Onder de andere vormen van tuberculose is de belangrijkste de hersentuberculose, waaraan gemiddeld jaarlijks 2.01 per 10,000 stierven. Tuberculose van de buiksingewanden maakt ongeveer half zooveel slachtoffers als de hersentuber culose, de algemeene tuberculose met scrofulose te zamen eveneens. Aan kanker en andere kwaadaardige gezewellen stierven in de laatste 5 ja ren gemiddeld per 10,000 10.21 mannen en 10.15 vrouwen. De betrekkei ij/1.e sterfte aan deze zoo gevreesde ziekte is in de laaste jaren weder eenigszins stij gende, wejker voortgang in 1904 gestuit scheen. Pneumonia (longontsteking), welke ziekte als doodsoorzaak op kanker in belangrijkheid volgt, deed gemiddeld in de jaren 1905—1909 8.98 per 10,000 mannen en 7.08 per 10,000 vrouwen sterven. Bij een vergelijking der gemiddelde sterfte aan de verschillende doodsoorza ken voor de perioden 1901190' en 1905—1909 blijkt dat de sterfte aan roodvonk, influenza, Aziatische cholera, kanker, organische hartgebreken, ziek ten van de inaag en zelfmoord, bij de mannen andere epidemische ziekten en bij de vrouwen dysenteria epidemica, hersentuberculose en geweldd idige dood, iets gestegen is. De sterlte-vcr- mindering is het grootst geweest hjj group en diphterie, waarop volgen cho lera nostras, mazelen, meningitis, ande re vormen van tuberculose, gastro ente ritis, acute en chronische bronchitis, aan geboren zwakte en gebreken, hernia <:n levercyrrhose, die alle in meerdere mate zijn afgenomen dan de totale sterfte. Wat de besmettelijke ziekten aangaat, is bij typhus en dyphteritis de verhou ding van het aantal ziekte gevallen Tot het aantal sterfgevallen zeer aan het verminderen. Het relatief aantal levenloos aange- gevenen neemt in de laatste jaren schier onafgebroken af. In de jaren 19051909 stierven 7.66 pet. mannen en 6 pet. vrouwen zonder geneeskundige behandeling bij de laatste ziekte. De hoogste cijfers daarvan komen voor bij de aan onbekende doodsoorza ken gestorvenen en bij de /elfmoorde naars. Naar de groepen van gemeenten wordt de geringste kindersterfte waargeno men in de groep der grootste gemeen ten, de grootste in. die der gemeenten met 20,001 100,000 inwoners. In de wintermaanden is opvallend hoog de sterfte in de kleinste platte landsgemeenten, terwijl zij aldaar in „O, zij zullen het beroepsgeheim be waard hebben." „O, mijnheer," riep Flavie uit, „u ver dedigt zijn zaak evengoed als hij het zelf zou kunnen. Als u op dien toon spreekt, zult u in het dorp niet erg gezien zijn." „Men houdt daar dus niet van Raffut?" „Men verfoeit liem .mijnheer! En als men hem niet zóó verfoeit, als hij het Ver dient, dan heeft hij dat te danken aan zijn nichtje, juffrouw Genevieve, onze witte juffrouw!.... O, van haar houdt ieder een. Zoo liefdadig en goed en zacht als zij, is er slechts één op aarde geweest, mevrouw de markiezin!" Zeer aangedaan voor die herinnering en die hulde, vroeg Frédéric: „Die juffrouw Geneviève woont ze ker in den linkervleugel van het kasteel met ihaar oom?" „Ja, mijnheer, maar slechts voor het oogenblik, omdat men de hoeve herstelt. Door haar toedoen is het heele kasteel gebleven in den toestand, zooals Raffut het heeft gekocht. „Toen de orde hersteld was en al die mooie voorwerpen al hun waarde hadden teruggekregen heeft de gewezen rent meester de spiegels, de lusters, de mar meren consoles, de schilJcrijen, k irt >m alles, willen yerkoupen, om meer kapitaal in handen te krijgen. Dour n.< t anen beden echter heeft juffrouw jene- viève weten te verkrijgen, dal haar oom zich van niets heeft ontdaan. Misschien ook is meneer Raffut wel blij, zóó'n rijk gemeubeld kasteel te bezitten. Dat geeft hem meer gewicht en streelt zijn loog- moed. De juffrouw onderhoudt a; net een vrome zorg. Het wordt dan uui\ ge zegd, dat haar moeder groote weluaden van mevrouw de markiezin heelt genoten. Het jonge meisje heeft dat niet vergeten. Alles wat aan de markiezin be!v> r 'e is •haar heilig. In alles wat zij d 1 ;t, neemt zij haar tot voorbeeld, in naam der dame een beroep doet u,j naar welwillendheid, is er zeker van verhoord te worden." „Dat is heel mooi van die jonge dame." merkte de jonge markies, steeds meer aangedaan, op. „Dal >etuigt van een teer gevoelig, dankbaar nart... Hat zal mij ge noegen doen, met haar kennis te maken... Hoe oud is ze, juffrouw Flavie?" „Achttien of negentien jaren." „In het bezit van zulk een edele ziefy zal zij wel een interessante verschijning (Wordt vervolgd^

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1