3 BUITENLAND. Het iied van Clarens. BINNENLAND. 2e Jaargang. No. 378. e £etclóclxe (Sou/tornt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Jnterc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post t L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag Januari 1011. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratii bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Onze Gemeente en het Arbeidscontract. Men kent den strijd, welke in on ze Vroedschap wordt gestreden over de vraag, of en Ln hoeverre de gemeente de wet qp het Arbeidscontract zal doen naleven. 't Is waar, deze wet is niet Van toepas sing ten aanzien van personen in dienst van eenig publiekrechtelijk lichaam, zoo dat zij de gemeente geenerlei verplichting oplegt. Maar wil dit zeggen, dat een gemeente de wet uittreedt, a'.s zij dezer bepalingen ook van toepassing verklaart op wie recht streeks of zijdelings in haar dienst zijn? Geen kwestie van. Zoo'n gemeente handelt dan eenvoudig in den geest der wet, die immers niet kan bedoelen, dat wie in publieken dienst zijn het minder goed behoeven te hebben dan wie voor particulieren arbeiden. De wetgever heeft de publiekrechtelijke lichamen uitgeschakeld, wijl zij als van zelf sprekend aannam, dat de overheid nog beter voor haar personeel zal zorgen dan de wet aan particulieren kan voor schrijven. 's Raadis meerderheid zal ongetwijfeld in dezen geest handelen. algemeen overzicht. Veel nieuws brengen ons de eerste dagen van het nieuwe jaar niet. Mem hoort slechts van nieuwjaarswenschetn hier en nieuwjaarswenschen daar tout comme chez nous waarin slechts een ot ander vorstelijk persoon inef een _ge- 'kneusderx arm oi' andere ziekte wat va riatie brengt. Zelfs in Portugal hebben die recepties plaats gehad. De minister-président heeft een massa men- schen langs zich laten gaan, wier mond' een heilwensch prevelde, en hij heeft wat journalisten bij zich gehad, wien hij opdroeg te telegrafeeren, dat alles wel was en van oproerige gezindheid geen sprake. Echter zijn niet alle dag bladcorrespondenten zoo welwillend ge weest dat ingefluisterde bericht door te seinen en sommige hebben integendeel heel wat verontrustender nieuws gezon den. Volgens den correspondent der Londensche „Observer" heerscht er nu nog wel rust, maar elk oogenblik kan de revolutionaire beweging het hoofd op steken ei? de regeering omverwerpen'. Schijnbaar is in liet leger en op de vloot alles kalm en rustig, maar in werkölijkl- heid is dit niet zoo. De toestand1, die er thans heerscht kan niet langer voort- duren. De officieren ?ijn bevreesd, zij durven nauwelijks meer bevelen, want het kleinste „vonkje" kan den revolutie- brand doen uitbreken. Twee regimenten zouden reeds gewei- gei d hebben aan de bevelen van hum oversten te gehoorzamen. Zij zijn zeer ontevreden over het voedsel, dat niet te best is. Ook onder de arbeiders en FEUILLETON. Een verhaal uit de Fransche revolutie. 30) „Neen, ik droom niet en ik ben niet dronken," verdedigde Piernic zich wan hopig. „Ik herhaal u, dat ik onze goede markiezin met eigen oogen heb gezien, dat ze mij met haar eigen stem heeft toe gesproken, nauwelijks twee uren geleden. Zij had den sleutel der kleine deur en is naar binnen gegaan. Maak de deur voor mij open, Raffut, maak de deur open. Wat kan u dat maken? Als de dame er niet is, dan kan ik mij er tenminste van ver gewissen." „Ik wou nog liever dan dat ik jou in het kasteel liet binnendringen, looze vos! Je geschiedenis aileen is een list, om hier je meesters te kunnen bestelen. Weet je niet, dat mij de bewaking van het kasteel is toevertrouwd, en dat ik verantwoorde lijk ben voor alles wat zich daar bevindt? Maar genoeg gewauweld.... Het is al laat ik ben met mijn ronde klaar en ga slapen, goeden nacht!" ïoeu RaJUüt Z.iqh gereed maajvte, de ja- kleine burgers neemt de spanning met den dag toe. Ja, de ontevredenheid is algemeen, de een beklaagt zich omdat de regeering hare overschoone beloften niet na komt en de ander protesteert of voelt lustte protesteeren tegen de laks heid, waarmee de autoriteiten optreden. De „Observer"-correspondent eindigt met dé verklaring, dat de beweging) geenszin's een royalistisch karakter heeft waarschijnlijk zal zij tot een ;nilitaire dictatuur leiden, het eenige middel waar door het land weer tot rust en kalmte kan gebracht worden. Bijzonderheden over den toestand ko men weinig tot ons wegens de strenge censuur. Wel een bewijs dat de toe stand critiek is. Zoo wist echter de toe respondent van de „Daily Cronicle" uit Lissabon te seinen dat het leven der voorloopige regeering aan pen zijden d'raad hangt. Een paar leden der uiter ste linkerzijde zouden het ministerie be- heerschen, en dit tot het verrichten vanl allerlei onwettige daden dwingen. Vol gens den man van den Daily Cronicle zou er elk oogenblik een neiuwe om wenteling uit kunnen barsten. Misschien rekent daarop ook de Por- tugeesche minister van Financiën, die besloten heeft aan dé in Italië vertoe vende koningin-weduwe Maria Pia, een maande!ijksche toelage van /fr. 10.000 toe te kennen, in afwachting van het de finitieve besluit der Nat. Vergadering. Zoo blijft hij eenigszins in de gunst bij de royalisten, denkend immers aan het spreekwoord„Wie intijds zorgt, zorgt dubbel." Behalve dit fraais en wat klein nieuws dat men iets verder onder „gemengd" vindt, hoort men slechts van stakingen. Op Nieuwjaarsdag is het personeel van alle drukkerijen te Helsingfors tot staking overgegaan. De groote bladen verschijnen toch. Dames en heeren leden van de redacties of anderszins, zijn ach ter de zetmachines en de zetkasten aan het werk gegaan. De Engelsche drukkersgezellen hebL ben het nog zoover niet gebracht, maar trachten hun 'best te doen in die richting. Sedert eenigen tijd agiteeren dé En gelsche letterzetters, drukkers en boek binders voor een werktijd van 48 uren per week, dien zij op alle boek- en cou rantendrukkerijen van het land wen- schen ingevoerd te hebben. Hun werk tijd is in de voornaamste Engelsche ste den gemiddeld 9 uur per dag. Doch op vele drukkerijen wordt langer gewerkt. Vertegenwoordigers der verschillend- de Engelsche vereenigingen -van letter zetters en drukkersgezellen zullen 10 Januari te Londen een conferentie heb ben met vertegenwoordigers der federa tie van drukkerspatroons. Worden zij het op die conferentie niet eens, dan dreigt er 4 Febr. een groote werksta king op Engelsche drukkerijen uit te breken, waardoor vooral de dagbladen zouden worden getroffen. In Italië dreigen de s;poorwegmannen met staking, die wel eens op een misluk king der 50ste verjaardag der Italiaan1 joezieën voor het venster weer te sluiten drong Piernic ontsteld aan: „Ik verzeker u, ik zweer u, dat de da me gekomen is.... dat ze op het kasteel moet wezen. Ze heeft me stellig verklaard dat ik haar hier moest wachten, aan den voet van den toren, vóór deze deur. Zij had iets in de groene kamer te verrichten. „Hoe kan ik dien leugen gelooven, nu de dame zelve mij tien dagen geleden ge schreven heeft, dat zij naar Engeland ging oversteken." „Op het laatste oogenblik heeft zij zich bedacht. Zij is naar Clarens teruggeko men, zeg ik u; ik heb haar naar het kerk hof gebracht en heb haar daar gelaten. „Zoo je haar daar gelaten hebt, is zij er nóg," zei Raffut, op den meest twijfel- zuchtigen toon. „Als ik op dit plein de stem onzer goede markiezin mij zal hoo- ren gelasten voor je open te doen, dan zal ik open dl oen, maar tot zóó lang blijft de deur dichtWel, wat sta je daar nog als versult te gapen? Als je weet waar de dame is, ga haar dan maar halen.'' Na die woorden sloot Raffut de jaloezie maskeerde den glans van zijn lantaarn, en zich snel naar een soort van jkelder be gevend, daalde hij eenige treden omlaag. Tusschen de staven van een keldergat door, in het donker, begluurde hij Pier- iiic1 die daar nog altijd stond1 roerlo.o,s als eenheid zou kunnen aansturen. In het naspel der Fransche spoorweg staking vernemen wt nog dat het onder zoek van den rechter van instructie ge ëindigd is. Veertien spoorwegmenschen zijn in staat van beschuldiging gesteld. Tegen den hoofd-red icteur en drie redacteurs der Guerre sociale is wegens het ophit sen van militairen tot ongehoorzaamheid gedurende de spoorwegstaking, een ge rechtelijke vervolging ingesteld. De staking der kolenarbeiders in h^t Luiksche industriegebied breidt zich zeer uit. Reeds staken meer dan 9500 man. De gendarmen van Verviers zijn gemo biliseerd. GEMENGD. Volgens de bladen heeft Frans Jo zef een zeer rustigen nacht gehad. Hij stond gistermorgen vroeg op om zich weer aan zijn dageliiksche bezigheden te begeven. De gezondheidstoestand geeft niet de minste aanleiding tot ongerustheid De keizer zal te Schönbrunn blijven tot'hij genezen is. De Rijksdagafgevaardigde van het district Immenstaat-Lindau, Alois Sclimid (Centrum) is overleden. Uit Managua wordt geseind, dat het Congres van Nicaragua met a- gemeene stemmen generaal Estrada ge kozen heeft het president der republiek voor den tijd van 8 jaren. President Taft heeft de nieuwe re geering van Nicaragua erkend en een tele gram van vriendschapsbetuiging aan gen. Estrada, den nieuwen president, gezon den. De Keizer heeft Frh. v. Bienerth, den demissionnairen Oostenrijschen Minister President, schriftelijk de opdracht ver leend een nieuw ministerie te vormen. De Porte heeft haren gezanten op gedragen de opmerkzaamheid der Kreta beschermende mogendheden te vestigen op de goedkeuring van de Grieksche re- crutenwet door de Kretenzische Kamer. De Koning van Spanje zal vermoe delijk 5 Januari naar Melilla gaan. Z. M. wordt den 16en te Madrid terugverwacht. Het „Berliner Tageblatt" verneemt uit Madrid, dat onderwijshervorming, een wet op vereenigingen, invoering van dienstplicht en oplossing van het zgn. Canarische vraagstuk de hoofdpunten zijn van het programma Canalejas met zijn herzien ministerie denkt te verwezenlij ken Een heftige aardschok is in de dor pen benoorden en bezuiden San Francis co gevoeld Voor zoover tot heden be kend, is geen schade aangericht. Koninklijke Besluiten. Bij koninklijk besluit is W. F. Eggelte, onderwijzer aan een openbare lagere school te Amsterdam, benoemd tot ridr- derin de orde van Oranje-Nassau; is toegekend de aan de orde van Oran je-Nassau verbonden eere-medaille, in brons, aan J. Jansen te Amsterdam, be steller bij de naamlooze vennootschap De een beeld, „O, als ik niet vreesde de aandacht der markiezin te trekken, of die der dorps- lieden en vermoedens op te wekken voor het geval dat ik je miste, met hoeveel pleizier zou ik je dan door pistoolschoten naar de andere wereld helpen", mompel de Raffut tandenknarsend. Dat was geen ijdele bedreiging. In^- derdaad had Raffut er de verzoeking toe gevoeld, maar alle soorten van voort- zichtige motieven hadden hem weerhou den. Piernic peinsde blijkbaar over het geen hem te doen stond. Het optredeni van den rentmeester hadi eerst tot re sultaat, hem zijn rumoer te doen staken, en vervolgens hem werkelijk te doen twijfelen, of de markiezin wel op heft kasteel aanwezig was. Hij was toch im- derdaad vóór het afgesproken uur ter plaatse en op den donkeren' weg vatn het kerkhof naar het kasteel had hij miel- mand gezien. Kon het niet wezen, dat Raffut waarheid gesproken had, dat het door hem geziene licht inderdaad' de glans van diens lantaarn was geweest, en dat de markiezin het kerkhof nog niet had verlatenDe ongelukkige Piernic bleef in een afschuwelijke onzekerheid Ten slotte behield de twijfel de oven hand.... „De markiezin is nog bij hét graü" Ea sopdra d,eze getochte die &aa Gezamenlijke Buskruitmakers van Noord- Holland, Utrecht en Zeeland; is bepaald, dat mr. Th. C. M. IH. Borret die als lid van het algemeen college van toezicht, bijstand en advies voor het rijks tucht- en opvoedingswezen op 1 Januari 1911 aan de beurt van aftreding, iden wensch te kennen heeft gegeven niet te worden herbenoemd, met 'ingang van dien datum eervol van zijn functiën is onthe ven, onder dankbetuiging voor de als zoo danig door hem bewezen diensten; is benoemd tot adjunct-commies bij het departement van Oorlog mr. G. J. U. Palm, thans tijdelijk bij het departement van Oorlog werkzaam. Minister Talma. De minister van landbouw, nijverheid en handel, de heer Talma, is gisteren voor korten tijd met verlof naar het buitenland vertrokken. Wettelijke Winkelsluiting. Indertijd werd door mevr. v. Herwer den in opdracht van het departement v. Landbouw, Nijverheid en Handél, eeoii onderzoek naar den arbeidstijd en de ar beidsvoorwaarden der vrouwelijke em' jeugdige winkelbedienden werd inge steld, hetwelk als grondslag voor een wettelijke regeling zou dienen. Thans verneemt men, dat mevr. van Herwerden; nagenoeg met dit onderzoek is gereeds gekomen en dat vanwege het departe ment een onderzoek wordt ingesteldi naar de werkelijke tijden van openen en sluiten der winkels in verschillende cen tra, die als typen kunnen gelden. Slachtgelden. De gemeenteraad van Roermond heeft besloten tot vermindering der slachtloo- nen voor een rund boven 2 jaar van f3 op f2,70, voor een rund beneden 2 jaar van f 2 op f 1,75 en van een varken van fl op f 0.85. Uit de sigarennijverheid. Naar aanleiding van den door den Christelijken, den R. K., den Ned. Bond en de Federatie van sigarenmakers en Tabaksbewerkers aan het Verbond van vereenigingen van Sigarenfabrikanten in Augustus 1910 gezonden gemeenschappe lijk program, hebben deze arbeiders orga nisaties een uitvoerig schrijven van boven genoemd Verbond ontvangen. Daarin worden de verschillende voorstellen puntsgewijze beantwoord. Omtrent de huisindustrie heet het, dat het Verbond, hoewel sympathie voor de beschouwingen te dezer zake hebbende, vooralsnog niet tot afschaffing er van kan meewerken. Aangaande de leerling- opleiding wenscht men het eerst de mee ning der regeering, die een regeling in het vooruitzicht stelde, te weten. Afschaffing van het in dienst nemen van bosjesma kers door den werkman wordt een te diep ingrijpende maatregel genoemd, om daar toe te kunnen medewerken. Het Verbond is bereid een tienurigen arbciu.-tiag in te voeren, maar van instelling van een uni form loontarief wil het niet hooren we gens de onaangenaamheden en moeilijk heden, die daaruit voor verschillende pa troons zou voortvloeien. Bovendien zou de tegenwoordigheid van zijn meesteres op het kasteel had verdrongen, spoed de hij zich in de richting van het kerk hof voort. „Oef!" zei de rentmeester met een zucht van verlichting, de treden der kei dertrap weer opsnellend, „eindelijk!... Ik dacht dat die ouwe gek nooit heen zou gaan. De tijd, welken h,ij nood'ig heeft, oin naar het kerkhof te gaan, de markiezin te zoeken en terug te komen', waarmee een goed half uur heengaat, is tienmaal meer dan ik behoef... O, dit maal is het uit, zoo ik de gelegenhéiid' laat voorbijgaan." Jean Raffut behoorde niet tot dege nen, die door de hinderpalen worden ontmoedigd. De moeilijkheden prikkel den juist zijn drang tot handelen, maak ten hem koortsig en verdubbeld'e zijn wilskracht. Zonder den luchter op te nemen, be gaf hij zich naar boven en stond op het portaal vóór de groene kamer slecht» even stil, om op adem te komen. Alleen in het donker achtergebleven had mevrouw De Clarens koude en vocht gevoeld^ droeve gedachten overweldig den haar, en vervolgens werd' zij bevam< gen door een vage vrees. y,0 zuster," zuchtte zij, „hoe mis ik in dMQAi nacht bcs-cheriuiuffj ik he& (fit een loonsverhooging met zich brengen diïe in de tegenwoordige bedrijfstoestan- den niet door te voeren is. Erkennende, dat financieele verbetering voor de werklieden gewenscht is, meent het Verbond, dat dft met verhooging van het fabrikaat moet gepaard gaan. De ver der door de organisaties geuite grieven acht het zeer onbeteekenend en in afschaf fing van uitschot ziet het geen heil. Ten slotte wordt in de quaestie van bcreidq tabak wijziging van den bestaanden toe stand onuitvoerbaar genoemd, omdat da betaalde loonen daarmee in nauw verband staan. Wethouderspensioenen. Door een commissie uit den gemeente raad van Arnhem is ingediend een ont werpverordening, betreffende het vcr- leenen van pensioenen aan wethouders* De meerderheid der commissie acht al9 gronden voor hel verleenen van pensioen, de omstandigheid dat in den loop der tij den de taak van wethouder in een groote gemeente in aard en omvang een algehee- le verandering heeft ondergaan en dat, al is daarmede rekening gehouden door de jaarwedden te verhoogen, naar haar mee ning de tegenwoordige jaarwedde moei lijk als belooning voor den gepresteerde!» arbeid kan worden beschouwd. De minderheid der commissie daaren tegen meent dat de taak van den wethou der niet zoo is toegenomen, dat hij daar naast niet ook nog een ambt, bedriji of be roep kan uitoefenen. De minderheid zou het pensioen alleen willen zien toegekend aan hen, die bij de aanvaarding van het wethouderschap schriftelijk verklaren, dat die aanvaarding hen in de noodzakelijk heid heeft gebracht om het ambt. beroep of bedrijf neder te leggen, hetwelk te voren door hen werd u.tgeoefend. De commissie stelt voor het pensioen te verleenen aan hen, die anders dan tengevolge van vervallenverklaring over eenkomstig art. 26 of art. 89 der ge meentewet, ophoudt wethouder te zijn- Het pensioen bedraagt voor elke maand gedurende welke de betrekking is be kleed, 1/60 van het vast inkomen, terwijl het dat bedrag van liet vaste inkomen, niet kan overschrijden. Het pensioen wordt niet genoten zoolang de rechthebbende ten laste van de gemeente een betrekking bekleedt, waaraan een bezoldiging is ver bonden, welke even hoog of hooger als dat pensioen is; is cJe bezoldiging kleiner, dan wordt het pensioen genoten tot hei bedrag van het verschil. ,.De Hazepoot.". Aldus heet het pas verdienen vakblad van den Bond van k. K. goud-en ziherbe werkers en aanverwante vakken. Het ont leent zijn naam aan een der meestgebruik- te instrumenten in dat vak. KORTE KRONIEK. Aan een twintigtal werklieden dér Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek te Delft, die in 1-910 den óO-jarigien leeftijd hadden bereikt of die tot arbeid minder geschikt waren geworden, werd Zaterdag aangezegd, dat zij met 1 Jan nuari eervol waren ontslagen met toe- niet zoo dapper als ik mij verbeeldde ta wezen. Ik ben angstig, ja, ik sidder zelfs bij dezen Raffut, die mij toch zoozeer is toegewijd.... Het komt me voor, dat ik minder bang zou zijn geweest bij Piernic.... Ja, ik wilde, dat Piernio kwam.... Wat blijft hij lang weg! Is er zóóveel tijd noodig om één verdieping hoog te klimmen?... O, zuster, o, mijn kind, waar zijt gij thans?... ver... heel' verWat voel ik me hier eenzaam nog eenzamer dan op het kerkhof!.... En toch, voor het uur, dat ik op het graf van mijn echtgenoot heb mogen! bidden, zal ik nooit betreuren hierheen) te zijn gekomen!" De overspanning, welke haar i/i de aandoeningen van allerlei aard tot nu toe staande had gehouden, week plotseling voor een loome vermoeidheid, zoodra zij, in het duister en in de doodsche stilte, aan zich-zelve was overgegeven. Nog! grooter dan de vermoeidheid van haar lichaam was die van haren geest, die er niet in slaagde, haar over haar vrees, als onredelijk, heen te brengen. Daar bet wachten haar eindeloos scheen zette zij zich een oogenblik neer, doch schrikte uit haar toestand van dofheid weldra op door het geluid van eerr tred op clezi drempel der kamer. (Wfi&lj y&ntplgcQt

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1