W 2 BUITENLAND. ""feuilleton. Het lied van Clarens. BINNENLAND. Jaargang. Bureau OUDE SINUEL S4, EE'DEN. lnterc. Telefoon 935. Postbus 6. °JT LAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Maartdag Januari 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van I5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. algemeen overzicht. De alarmeerende berichten die tot ons kwamen uit Portugal worden natuurlijk officieel tegengespro ken. Toch schijnt er wel iets van aan te zijn, te oorceelen naar wat een in Berlijn wonend Portugees op grond van een cij fertelegram uit zijn land ontvangen aan de „New-York Herald" mededeelde. Volgens hem is het er niet om te dcien den koning weer op den troon te krij gen, maar om tot een soort gepeupeli- regeering te komen. Het erge van den; toestand schuilt hierin dat het volk nog stee'ds zijn revolutiewapens bezit en de regeering zonder ruggesteun is. Bij de marine zijn geen commandeerende of ficieren meer en de manschappen, zijn desperado's. „Wij staan", aldus besloot deze be voegde autoriteit zijn mededeelingen, „voor iets ergers dan een' .tegenrevolui- tie, n.l, voor een chaos". Ook de Engelsche pers wijst er im het algemeen op, dat de toestand zeer verward, maar b.ijkbaar voor de jonge republiek niet zeer gunstig is. De „Daily Express" geeft als hare meening te kennen, dat wij in Portugal de practische uitkomst zien van het theo retische socialisme. Een waarlijk groot man zou den toestand kunnen 'beheer- schen en het land langzamerhand uit het moeras kunnen halen. De „Daily Graphic" meent, dat jnen nauwelijks- verrast kan zijn, wantneed men hoort van ernstige onlusten in Por tugal. De „nieuwe hemel en nieuwe aar de dat het verwoede grauw van Lis sabon zich had Voorgesteld, is gebleken' een spiegelbeeld zonder beteekenis te zijn. De „Globe" zegt, dat ten slotte de monarchie in Portugal zonder twijfel zal worden hersteldmaar de tijd daar voor is nog niet gekomen. De revo'u- tionnaire koorts moet eerst uitwerken. Portugal zal eerst den koning terugkrijg gen, wanneer het land zal inzien, dat alleen Sn de monarchie de eenige hoop ligt voor een stabiele regeerinjg. Engeland begint het nieuwe jaar goed. Aan den lang bestaanden misstand van onbezol digde parlementsleden zal een eind ge maakt worrden, daar de regeering een wetsontwerp zal indienen, waarbij voor gesteld wordt een bezoldiging te geven van 500 p.St. De regeering blijkt een royale bui gehad te hebben, al le royaal meent men in arbeiderskringen, vooi' wjen deze bepaling van bet grootste belang is en waaruit de eerste actie in deze richting is uiigegaan. Zij achten derhalve een vergoeding van f 300 pond sterling genoeg. 't Is toch eigenaardig hoe gunstig veel- __tncs de Engelsche arbeiders afsteken bij dilanden. Thans heeft weer het personeel Kon bons fabriek te Wood Green een prachfi^-v^^^ gegeven aan' de Engelsche kameraden. Met een zeer groote meerderheid (782 stemmen) werd besloten den directeur te verzoeken, te beginnen met 1 Januari een gedeelte van het salaris af te houden, om de aldus bijeengebrachte som voor een nader aan te wijzen hos pitaal beschikbaar te stellen. Katholiek Engeland gaat steeds voor uit. Dit blijkt weer eens duidelijk liit het nieuwe Katholieke Directorium voor' 1911, volgens hetwelk Engeland, Schot land en Wales op dit oogenblik tellen'. 4302 priesters, d.i. 64 meer dan 12 maanden geleden. Van deze behooren 1544, dus ruim één derde tot de regu lieren, wier aantal in het afgeloopen jaar met 30 is toegenomen. In 1910 zijn in Groot-Brittajiië 17 nieuwe kerken, kapellen en missieposten gebouwd. De inwijding van de groote kathedraal te Westminster, meer hierbij zeker gememoreerd worden. Verder blijkt uit andere statistieken', dat het aantal Katholieken levende onj der Engelsche vlag thans op 12.155.000 geschat wordt. Deze zijn over 190 bis dommen en vicariaten verdeeld. Onge veer 2.890.000 wonen er in Engelsch- Amerika, waar niet minder dan 44 bis dommen bestaan. Britsch-Azië tolt bijna 2.150.000 Katholieken, met 41 bisdom men met ongeveer 1 millioen gelcovi- gen, terwijl in de Afrikaansche bezit tingen 357.000 Katholieken wonen, ver deeld' over 22 bisdommen. Is Engeland gunstig voor de Katholie ken, Spanje blijkt hoe langer hoe meer onder de lei ding van Canalejas in verkeerde richting te schipperen en deze wordt oppermach tig Nu heeft hij tegenover den koning de vertrouwenskwestie gesteld. De koning gaf hem de verzekering van zijn vertrou wen en Ket hem de vrije hand om in zijn kabinet alle veranderingen aan te brengen die hij noodig achtte. De koning keurde het politieke program van Canalejas vol komen goed. Als nieuwe ministers zullen benoemd wordenGasset voor Arbeid, Castrillo voor Binnenlandsche Zaken en Salvator \opr Onderwijs. De nieuwe ministers zou den beiden beëedigd worden. Zou op zich zelf die wijziging in het mi nisterie niet de moeite van 't bespreken waard zijn, ze is het wel in het licht der mededeeling van de „Voss. Zeitung", dat het ten doel heeft, de anticlericale poli tiek krachtiger door te voeren. Een mooi pendant voor de beloften waarmede Canalejas de Katholieken bij de behandeling der grendelwct gepaaid heeft. gemengd. Keizer van Oostenrijk is lichtelijk ver kouden. Hij heeft geen hoest en is even min koortsig. De aartshertog heeft de nieuvvjaarswenschen namens hem in ont vangst genomen. De algemeene audiën ties voor Maandag zijn argelasl, doch niet de part.cuiiere audiënties. Er is geen en kele reden tot bezorgdheid. Uit Nicaragua worrt-geseind, dat het Een verhaal uit de Fransche revolutie. 29) Raffut stond daar somber, plotseling vermoeid en terneerges.ageu na de voor- afgegane buitengewone spanning van zijn wil. „Gij moet hem opendoen, Raffut," ging de markiezin voort. „Hij zou in staat zijn om, als het niet gelukt de deur in te beu ken, de blinden der benedenverdieping te forceeren, de ruiten stuk te siaan en door het venster te springen, om te weten waar ik blijf." „Een faineuzen beschermer hebt gij u gekozen, en een allerzotste gedachte was het, u aan dien ouden gek toe te vertrou wen", bromde Jean, ditmaal niet in staat jijn toestand over die onverwachte onder breking te verbergen. „Komt het niet veeleer mij, den rentmeester van het kas teel, toe, u te vergezellen en over u te waken, dan aan dien bedelaar?" De markiezin wist, dat Raffut hoogst prikkelbaar was, wat zijn prerogatieven Congres van Nicaragua met algemeene stemmen generaal Estrada gekozen heeft tot president der republiek voor den tijd van S jaren. De Pruisische minister van Jusitie heeft de onder hem staande autoriteiten last gegeven, met onverbiddelijke ge strengheid op te treden tegen de verval- schers van levensmiddelen. De lijst van hooge onderscheidin gen, door cien Engelschen premier opge maakt, bevat geen tiieuwe peers, maar wel een aantal ridders en baronets. President Fallières veranderde het tegen den secretaris van het kolenarbei- derssyndicaat te Havre, Durand, uitge sproken doodvonnis, in zeven jaar tuciit- huisstraf. Het is zeker, dat de ten gunste van den onschuldig geachten Durand be gonnen agitatie zal worden voortgezet. De stokers op de stadsoverzetboo- ten, die tusschen de New-Yorksclie wij ken Manhattan en Staten Island varen staken. Zij oordeelen ,dat het tegenwoor dige stadsbestuur te schriel is en te lage loonen geeft. Intusschen hebben niet min der dan 20.000 bewoners van Staten Is land hun werk in Manhattan. En al deze nijvere burgers moeten nu een groote reis door New Jersey maken om in hun kantoren enz. te kunnen komen. Te Port-au-Prince wordt beweerd, dat aan de grens van Santo Domingo en Haiti zwaar gevochten is. Een keizerlijk besluit weigert beslist het verzoek van het voorparlement door een wet het dragen van de staart op te heffen en de kleederdracht te veranderen zoo meldt een telegram uit Peking. De werkgevers te Barcelona hebben in antwoord op de staking van de kolen- arbeiders. lossers en karrenvoerders, de uitsluiting verklaard. De goederen, welke met booten of per spoor aankomen blij ven liggen. Men vreest, dat de geheele handel zal stilstaan. Uitgebreide maatre gelen zijn door de politie genomen. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot bur gemeester van Leende, J. Vogels, se cretaris dier gemeente; zijn benoemd tot burgemeester van Oost, West en Middëlbeers, A. J. Smul ders, secretaris dier gemeente; tot bur gemeester van Velp, C. W. P. M. Ger- vers, tot bugermeester van Gent; G. W. Maas Geesteranus tot burgemeester v. Ewij'lc W. Overmars, seer, d'ier gem. meentetot burgemeester van Vorden P. G. Gallée, tot burgemeester van Kor- tenhoef J. Warmolts. is, voor het tijdvak van 1 Maart tot en met 31 Augustus 1911, benoemd tot leeraar aan de Rijks H. B. S. te 's Her togenbosch, C. E. de Haas, onderwijzer aan de Wilhelminaschool te Bussum zijn benoemd tot commies der poste rijen en telegrafie 4e kl., A. Kor ff, G. Uunk, J. A. v. d. Brink, E. ten Kate J. F. Habermann, D. J. J. Veen, A. de Leeuw, H. B. Beerehbroek en G. A. als beheerder van het domein betrof. Zij va i<, dus die booze luim op als een vrij gereentv.bigden, in elk geval zeer men- schel,,ken aa van 6 geen b'J™nderé J2 „Ga naar beneden o.. gij mij de moeite wilt fi8? doen' a'= te gaan," vroeg zij nog op ve°r2"°'ün^j toon. Het vooruitzicht van Piernic te zien naar boven te komen en bijgevolg ook het verdere gedeelte van den nacht op het kasteel een getuige te heb"Ovn^ waarvan hij zich zelf niet kon ontdoen, deèn-J^ffut een snel besluit nemen. Aan een mi(ïo< denkend, om den lastigen indringer af te schepen, nam Raffut zijn op de tafel staan de lantaarn, onder voorwendsel van de pit te snuiten, en hij deed dat zoo onhan dig, of liever: zoo behendig, dat de vlam werd gedoofd. „Komaan, die is .mooi," bromde hij, „dat komt er nog maar aan te kort. Ik heb nog wel andere pitten, maar die zijn bene den ,op de kantoren. Zoo mevrouw de markiezin niet bang is, om een oogenblik zonder licht te blijven, dan zou ik gaarne even den luchter meenemen, want ik zal anders in dien donkeren doolhof onmoge lijk den weg kunnen vinden." „Maar u behoeft niet door al die kleine vertrekken te gaan, om Piernic de deuj ie openen", bracht mevrouw de Clarens in het midden. „Buiten dit vertrek hebt ge slechts de kleine frra rechts van den drempel af te dalen, om de kleine toren- deur te bereiken. Gij kunt onmogelijk ver dwaald raken." „Voor u, die den weg duizendmaal bent gegaan, mevrouw, ja. Maar dit is een gedeelte van het kasteel, dat ik slecht 'dek bovendien is de trap slecht, de tre il. ..,7' versleten. Als u het goedvindt, ?al IK QUS TOu. .«„luchter maar meenemen maar slurf u eé', bejme be voordat ik met het M heenga... een, sprak de '-arkiezin, want "inic wantrouw ik evennijl ajg J de'kame^"eas,'n,ordf.(he-iam Raffut, meenemend! en 'antaarn "1 luchter Zonder eenigw Alle geraas verimj-^'t yon. .V de dig de deur van hetr sloot hij zorgvu!- te dalen. alvorens af „Jawel, ik zal dien Piernic ds. doen.... ik zal 'm boven laten kW open de geheime bergplaats te zien, dat k,pm precies begrijpenmompelde hij bft. nensmonds. „O, zonder dat beuken van dien kerel, en zonder de vrees, dat die oude landlooper me zou kunnen hooren en de deur verbrijzelend, mij kon overval len zojg het gedaan wezen, Maar dat Klunhaar, allen thans adsp.-commies der posterijen en telegrafie zijn bevorderd tot h'oofdcommies der posterijen, J. van Nijmegen Schonegevel, L. H. Barteiink, J. van Wieringhen Bors- ki, A. J. Stoop, P. N. L. Feltzer, P.M. A .van Wijk, allen thans commies der posterijen le kl.:; is toegekend de aan de orde van Oran je Nassau verbonden eere-medaille, in zilver, aan P. Korver, meesterknecht, chef der afdeeling kistenmakerij biji de firma Stuurman ,Van der Velden ep' Scharff, te Amsterdam is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau, J. Luijtjes, gepl kap>- luit. ter zee, lid van den Raad voor de scheepvaart te Ginneken is aan mr. W. C. Beucker Andreae, eervol ontslag verleend als commies bij het departement van Buit. Zaken; is le. aan mr. dr. G. A. Scheltus, adj.- commies bij het departemem van Kolo niën, eervol ontslag als zoodanig ver leend, en 2e. mr. dr. Scheltus, voor noemd, benoemd tot commies bij het departement van Buitenl. zaken is de le klerk bij het departement van Koloniën Ph. A. Feltzer, bevorderd1 tot adjunctcommies is benoemd tot ontvanger der regis- stratie en domeinen te Ommen M. W. F. Beijerinck, thans ontvanger der regi stratie en domeinen te Druten is L H. Arentsen, commies, afdee- lingschef ter Prov. Griffie, van Gelder land, te Arnhem, benoemd1 tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau is K. F. Ludwig, heel en vroedmees- ter te Amsterdam, benoemd' tot ridder in de orde van Oranje Nassau is benoemd tot directeur van 't post kantoor te Groningen, R. L. Houwink, thans adj.-inspecteur der posterijen en telegrafie. Esperantistencongres. Het voorloopig program van het tweede R. K. Esperantisten-Congres, dat dit jaar in oen Haag wordt gehouden is als volgt vastgesteld Zondag 13 Aug. Jaarvergadering van „Nederlanda Katholiko" in Den Haag gezamenlijk ontbijt vergadering diner rijtoer. Maandag 14 Aug. 's Avonds 8 uur. Plechtige opening van het congres. Toe gankelijk ook voor niet Esperantisten. Dinsdag 15 Aug. (Maria Hemelvaart) 's Morgens om 8 uur H. Mis ontbijt om halfelf rijtoer, waaronder 2e ont bijt lunch.) 's Namiddags: 3—5 ver gadering diner, 8—1U vergadering. Woensdag 16 Aug. H. Rouwmis preek van Abbé Richardson. Generale H. Communie Waarschijnlijk een uit stapje naar Marken lunch diner enz. Dien dag geen vergadering. Donderdag 17 Aug. H. Mis om half- acht 1012 vergadering lunch. 2 4 vergadering diner, 's Avonds voorstelling niet de kinematograaf. Es- peranto-inuziek (solo's duetten etc. een tooneelstukje, etc. Vrijdag 17 Aug. Plechtige H. Mis preek door een Hollandschen geestelijke (in Esperanto) 10—12 vergadering was te gemakkelijk. Zulk een stuk laat zich niet zonder groote moeilijkheid vol voeren. De hinderpaal is thans Piernic, en dien zal ik weten te verwijderen." Hij zette de luchter op de traptreden, stak de pit in de lantaarn weer aan en doofde vervolgens de kaarsen weer uit. Daarnasloop hij door de kleine vestibule van den toren. In plaats echter van de kleine deur te openen, doorliep hij ver scheiden groote vertrekken der beneden verdieping, als kantoren dienstdoende, en ging toen in het gedeelte van het gebouw, tegenover den toren gelegen, de latten van de jaloezie vóór een door ijzeren staven beschermd venster van elkaar verwijde rend, om er door te loeren. Zeer ongerust, bevend van ongeduld, stortte Piernic zich beurtelings met ge weld op de deur, of hief wanhopig het hoofd op naar het zeer hooge venster der groene kamer, alsof hij door den muur kon heenzien, wat daar gebeurde. Eens klaps hoorde de oude dienaar achter zich eenstem, die hem toesprak, maar eene ge dempte stem „Welke zlap waagt 't, hier zulk een "•oer te maken?" gelaauj Piernic zich omkeerde en zijn veinsde - het maanlicht werd beschenen fgWat!..,. hem pas te herkennen. het Piernic? Wel heb diner 'sNamiddags: uitstapje naar Schevenïngen *of naar naar de havenwer ken van Rotterdam, 's Avonds 8 uur: Slotvergadering. Zaterdag 19 Aug. Vertrek. Het werkcomité bestaat uit: kapelaan L. J. J. M. Poell, presidentde heer C. Th. Meijers, secretaris, de dames M. S. Whitney-Hekking en M. Borret, penning- meesteressen, kapelaan J. W. van der Wal zorgt voor persberichten. Verder de heeren Fr. Slepers, Joh. Lüneman, E. A. M. Govers, N. v. Calsteren en J. A. M. v. Geldorp. Wetenschap onder de Katholieken. De letterkundige afdeeling van de Ver- eeniging tot het bevorderen van de be oefening der wetenschap onder de Katho lieken in Nederland houdt eene verga dering op Donderdag 5 Jan. te 's Her togenbosch, in één der lokalen van het Stedelijk Gymnasium De agenda noemt de volgende sprekers Dr. J. van Ginneken S. J. over „Een litterairlinguistisch werkplan Het gevoel in taal en litteratuur". J. Verbeeten over „Een komitee om de Katholieke onderwijzers tot wetenschap pelijk werk aan te sporen en op te leiden". Dr. Jos. Schrijnen over „De Limburg- sche dialekten". Dr. H. Endepols over „F.en wetenschap pelijke tijdschriften-portefeuille voor taal geleerden en letterkundigen". Dr. L. de Jonge S. J. over „de invloed van den H. Gregorius van Nasianze op de subjectieve elegie" Het Admiraliteitsgebouw. Naar het „Hdbl." verneemt, is bij onder zoek ten Amsterdainsche stadhuize ge bleken, dat het Admiraliteitsgebouw het meest importante én oudste gedeelte van het gebouwencom j net Prinsen hof geen gemeente-u.óendom is, maar in 1814 door het rijk aan de stad in bruik leen is afgestaan. Vlissingen badplaats. Te Vlissingen zal worden overgegaan tot de opricnling van een naamloos vennootschap „Zeebad Vlissingen", met'n kapitaal van f 1,800,000. Het doel der vennootschap is de ontwikkeling der bad plaats Vlissingen. Raad voor de Scheepvaart. Btj*koninklijk besluit van 31 Üecemb. zijn met ingang van 1 Januari benoemd, voor den tijd van 4 jaar de leden, buite gewone leden en plaatsvervangende leden van den Raad voor de scheepvaart, en weltot voorzitter, mr. Th. B. Pleyte, te Amsterdam to 1 Mtsvervangend voor zitter, mr, C. Zweep, raadsheer in het gerechis.i e Amsterdam; tot secretaris, mr. R. K. W. janssen, advocaat en procureur te Amsterdam tot plaats vervangend secretaris, mr. C. Henny, ad vocaat te Amsterdam -„tot plaatsvervangend leden; voor de mtegewone leden o.a. C. J. A. Haakman, gepensioneerd officier machinist-titulair te Warmond als werktuigkundige en D. Taat, scheeps- bankkundige te K a t w ij k aan Z e e, als scheepsbouwkundige. «f ik van mijn levenWat voer jij daar uit?... Je hebt te veel gedronken, scheer je weg, ouwe gek „Neen, ik wil naar binnen, en ik zal naar binnen", antwoordde Piernic koppig. „De dame heeft gezegd, dat ik moest komen.... Ik weet, dat zij cr is.... Ik wil naar binnen, zeg ik u, ik naar binnen 1 „De dame?" antwoordde Rafiut quasi- verbaasd. „Welke dame bedoel je? ife droomt, kerel!" „Neen, ik droom niet! Ik bedoel me vrouw de markiezin, on steres." „Waar voor den jb je die dan gezien?" „Ik heb haar op mijn wagen van de stad, van Portvieux, hierheen gebracht. Zij is in den toren. Ik heb licht gezien." „Je hebt het licht van mijn. lantaarn gezien", zei Raffut. „P: mijn nachte lijke ronde in het kastcu kan je Ver zekeren, dat ik er schijn noch schaduw van een dame heb ontmoet. Voor het overige, als onze markiezin had moeten komen4 dan zou ik het toch wel weten,•zou ik meenen; dan zou zc mij toch wel heb ben verwittigd van haar komst. Ga eklen je roes uitslapen, dwaze spokenziener!'* fWctit vervolgd^

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1