BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Derde Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van Zaterdag 31 December. Verloren Tijd. Nu klagen alle kranten en alle Kamer leden zijn het stellig wel met he» eens: wat waren de begrootingsdebatten dit jaar beneden peil. We gaan het hier nu niet meer hebben over de oorzaken van dat mislukken der discussies, maar wenschen even te vrar gen: moet dat zoo doorgaan? Er is al meermalen over geklaagd, dat in den parlementairen winter zooveel na- tionalen tijd verloren ging, welke beter aan wetgevenden arbeid ware besteed. Eu het denkbeeld is al geopperd, de be- grocrtingen niet meer jaarlijks doch om de twee of vier jaar vast te stellen. Nu schijnt dit laatste niet wel mogelijk, omdat dan telkens een nieuwe Kamer voor langen tijd zou moeten beslissen over de dingen, waarvan meerdere harer leden nog weinig of niet hoorden, ter- wijt ook cointabele bezwaren gelden, ^velke zich eveneens tegen tweejaarlijk- sche begrootingen verzetten. We zullen dus wel met de jaarlijksche begrootingsdebatten opgescheept blijven. 'Maar is het nu noodzakelijk, dat daar al tijd de politiek bij gesleept wordt? Dat men vlak na de verkiezingen po litieke beschouwingen houdt, waarbij de regeering aan den tand wordt gevoeld, en° zij haar program uiteenzet, 't is be grijpelijk. En dat men vlak voor verkiezingen de politieke belans opmaakt is evenzeer alleszins verklaarbaar. Maar tusschen die twee tijdstippen in |Waarom laat men dan de regeering niet rustig voortwerken? Waarom moet er dan tóch telken jare worden gehaspeld, ook als er eigenlijk geen aanleiding voor is, zooals ditmaal het geval bleek. Zeker, er kunnen zich gevallen voor doen, waaromtrent nadere opheldering gewenscht is. Stelt echter het vragenrecht niet het gansche jaar door de gelegen heid daartoe open Zou hel b.v. niet veel beter geweest zijn, indien de heer Bor- gesius het onrustbarende voorval met die Rotterdamsche decoratie terstond aan de 'groote klok had gehangen, instede van het op te zouten tot bij de begrooting? Met één simpele vraag had de gansche zaak dan uit de wereld geweest, terwijl nuWie lacht daar? Hoe 't zij, van het vragenredht zou veel meer gebruik kunnen worden ge maakt om het gansche jaar door den politieken horizon zuiver te houden zoo dat men bij de begrooting zich tot zake lijke debatten zou kunnen bepalen, wat allicht tot tijdsbesparing vermocht te lei den. tbr het echter zoover zal komenDe Kamerleden zijn wel verstandige men- schen, die niet voor hun plezier tot in den 'nacht vergaderen, maar als zij bij elkaar jzijii, wordt de geest der politiek maar al te zeer over hen vaardig. Uit de Leidsche Vroedschap. De laatste Raadsvergadering van dit jaar was niet onbelangrijk. Enkele ingekomen stukken, waarbij de incdedeeling van Gedeputeerde Staten dat eene rijkssubsidie van' f 10,000 was toegezegd voor de H. B. S. voor jongens iniets bijzonders overigens daar idit eenvoudig eene wettelijke formali teit is. Intusschen werd nu aangedron gen op spoedige voorziening in den ge- brekkigen toestand van het gebouw, de inspecteur had er vele gebreken in ge vonden. Nu, wij zullen hopen, clat spoe dig de Raad besluite de school zoo te verbouwen, dat de inspecteur weer tevre den is, en aan rechtmatige klachten te genoet gekomen wordt. En daar hebben >ve wel moed op, vooral na de heftige philippica, die de heer Fokker gisteren middag hield tegen het voorstel vop-r pieuwe bouwwerken van wege de gasfa briek. Het was veel te royaal, het kon best wat minder, zelfs vond' de heer Fok ker, dat er een W. C. te veel was onit- Jworpen. Men ziet, het plan was goed 'be studeerd het scheen ons echter ioty Jdat de heer Fokker eigenlijk wat te veel En het wilde schermde, hij wist te zeg gen, wat hij niet wilde, niaar niet, wat hij wel wilde. Een voorstel om de zaak terug te stu ken aan B. en W. en goedkodpere plan- Jnen te vragen is gemakkelijk, maar jui ster zou het zijn geweest, precies aain' te geven, waarop dan eigenlijk1 bezuinigd! inroest worden en het scheen ons toe jdat het betoog, dies he eren Fokker, in' jzijn opzet zoo forsch schijnend, als een jkaartenhuis werd omvergestooten door de eenvoudige, maar nuchtere eri ane't cijfers gestaafde redeneeringen van den heer Korevaar. Bovendien, dunkt oais, )dat de wijze waarop in de laatste jaren jde lichtfabrieken worden beheerd, en de (resultaten van dat beheer, wel zooveefl •vertrouwen in het bestuur dier fabrieken {wettigen, als de Raad getoond heeft te pezitben, door d'e posten; aan te m1©- |men, en het verwondert ons zelfs, dat het uiterst negatieve voorstel van' den heer Fokker, nog tien' stemmen kon' ver- iwerven; voorai het argument van den heer Pera, die de publieke opinie wil de aangesteld zien als rechter over zaken yan zoo moeilijke en zoo langdurige voorbereiding, achten wij bedenkelijk. De heer v. d. Eist, die ook voor het voorstel Fokker had gestemd, was nu plotseling in de toast-stemming geko men. Hij hield een vriendelijke Joastf op den heer Korevaar, als voorzitter van! de oommissie voor de gasfabriek, hoop te ,dat doze nog vele jaren #e functie mocht vervullen en getuige mocht zijn van den' bloei, etc. etc. enfin men kent dat de gewone toastformules de heer Korevaar boog eens, en ik geloof, het scheelde maar weinig of hij was ook begonnen. Eigenlijk had bij er reden toe, want 't was toch maar aar dig, dat alle voorstellen betreffende de lichtfabrieken er door gingen ook dat om den heer Thierens, den £d(j. directeur eene verhooging van salaris van f500 te geven die beeft een goe den Oudejaarsavond. De vereeniging „Zuigelingenzorg" krijgt 200 gld. sub sidie schoon nog enkele leden er te gen spraken' en stemden, eene subsidie, die geheel onze sympathie heeft en heel wat beter te verdedigen is dan die aan den schouwburg. Een echt Leid'sch de bat ontspon zich bij de kwestie over de boomen aan de Vischmarkt. Ik heb wel eens hooren beweren dat er geen mensch zooveel van boomen houdt ais de Leide- naar, en als men de debatten hoort die zich soms ontwikkelen bij de vraag, of zieke en half doode boomen gerooid moeten worden, dan geloof ik dat er in die bewering veel waars schuilt. Het slot was intusschen1, dat de boo men zullen' verdwijnen, ondanks de po ging van den heer v. d. Eist, die voor stelde om ze te laten srtaan, en alleen de concessie wilde doen, óm er tón minste een te rooien, die dood was, of op 't punt dood te gaan. fl~e hopen, dat er nieuwe boomen zullen geplant wor den, want het valt niet te ontkennen, dia# de Vischmarkt door het vallen der boo men veel van' haar bekoorlijk uiterlijk verliest. Eindelijk kwam het laatste punt van de agenda, bij welks behandeling de Raad bleef steken. De kwestie is, dat verschillende werk- liedenvereenigingen verzocht hébben in bestekken van gemeentewerken op te ne men verplichte toepassing van art. 1638 c. en d. van het BurgerlijkWetboek. In gemelde artikelen worden verschil lende bepalingen voor ges chrevfein ten gunste van de werknemers, doch zc zijn niet van dwingend recht, maar alleen van aanvullend recht ,di. w. z. de toepas sing geldt alleen, als de werkgever en de werknemer mi et anders zijn overeen gekomen. En nu schijnt het een feit te zijn, dat vele werkgevers hunne werklie den bij het in dienst treden een contract laten teekenen waarbij deze laatste af stand doen van de bovengenoemde gun stige bepalingen', zoodat op deze wijze de bovenbedoelde artikelen een wassen- neus zijn'. De meerderheid van B. en' W. had'gun stig geadviseerd op het verzoek, maar de minderheid roerde zich geducht. De heer van der Lip, die met den lieer van Hamel de mind'erheid uitmaakte, trachtte aami te toonen, dat bet standpunt 'der meer derheid onjuist was. We hebben ons aan de wet te houden, en; het is niet ocilzie taak, de wet te verbeteren. Hij werd bestreden door den' lieer.... Fockema Andreae, die ,mirabile dictu et auditu, het opnam voor de werklieden- vereenigingen. Hij was, dunlkt-ons, in zijn betoog geheel logisch. Wij treden hierbij niet op als wetge ver, maar als werkgever, en hebben dus te zorgen, dat de op zich zelf prijzens waardige voorschriften van! het B. Wu worden opgevolgd. De heer Aalberse en' van Tol voegden1 zich daarbij, ook de heer Fokker ontboezemde zich nóg even, terwijl de heer pera verklaarde, dat hij er in 't algemeen tegen was,\maar nu voor zou stemmen. De heer van Tol had nog een amende- mentje ingediend1, waarin sprake was van „ten hoogste vier weken", en deze uit drukking, die klaarblijkelijk voor den' heer van Tol geen moeilijkheden had opgeleverd, bracht opeens alle juristen in het vuur, die het n|u natuurlijk lieele- maal niet eens konden worden, en het ook niet eens zijn geworden1, ondanks waarschuwing van' den heer Korevaar, werd het amendement v. Tol aangeno men en' de redactie overgelaten aan B. en W. Het was intusschen Iaat gewor den, verschillende heeren waren vertrok ken, en de voorzitter stelde voor de verdere behandeling van het taaie onder werp uit te stellen. Jamnier genoeg, want met een beetje goeden wil was het nu afgehandeld', en wie weet, hoo lang we er in' een volgende zitting nog over zullen hooren' praten. Met een „Zalig uiteinde" en een „Ge lukkig Nieuwjaar" sloot de voorzitter de vergadering. ALGEMEEN OVERZICHT. Natuurlijk heeft de regeering zich ge haast de geruchten tegen te spreken als zou een monarchistische strooming merk baar zijn in Portugal Toch wordt de toestand Voor zeer ern stig gehouden. Men denkt dat de ontevre den arbeiders, ziende met stakingen niet veel verder te komen, tot straatbetoogin- gen zijn overgegaan, waartegen de regee ring, die op leger noch vloot vertrou wen, machteloos staat. Dit is ook de re den, waarom de drie kruisers, welker be manning door oproerige houding vrees inboezemde, zijn weggezonden. De regee ring schijnt te meenen, door uitvaardiging van decreten het gevaar te kunnen be zweren. Er zijn ten minste twee (besluiten afgekondigd waarin met straffen worden bedreigd zij die zich vergrijpen aan (de krijgstucht, die valsche en alarmeerende geruchten verspreiden en ten overvloede heeft de regeering verklaard dat de voor malige wet, die beleedigingen tegen de Kroon strafbaar stelde toepasselijk is op beleedigingen tegin de republiek. De pre sident zal onschendbaar zijn. Elke bewe ging tot omverwerping van de republiek of herstel van de monarchie zal a.s hoog verraad worden beschouwd en streng ge straft worden. Ofschoon dus officieel geen kwestie is van monarchistische samenzweringen, schijnt men toch zoo erg gerust iniet te zijn Het nieuwste in deze kwestie is wel het volgende bericht in de „Corriere *del- la Sera" dat de Spaansche regeering een gewapende tusschenkomst voorbereidt, om den hertog van Oporto op den Por- tugeeschen troon te brengen. Talrijke Spaansche troepen zouden worden ver zameld aan de Portugeesche grens. Zooals het daar ligt, lijkt het bericht ons vrijwel ongeloofelijk. Echter js het teekenend voor den toestand en schijnt het zeker niet onmogelijk dat het'spoedig tot een uitbarsting zal komen. Wat aangaat de cholera op Madeira, neemt deze volgens de laatste berichten af. Tevens wordt vermeld, dat de plaatse lijke autoriteiten maatregelen tot handha ving der orde hebben genomen en een verordening tot onderdrukking van ten- dentieuse en onrustwekkende berichten over epidemie is uitgevaardigd. Of aanlde- ze laatste verordening het hierboven mee gedeelde gunstige bericht moet worden toegeschreven, is natuurlijk niette zeggen Roering heerscht ook nog altijd in Spanje en ofschoon men zou denken dat Canale- jas nu hij de grendelwet heeft weten door te drijven, zich al heel sterk moet gevoe len, duiden wisselingen in het Kabinet toch wel op heel iets anders. Men verwacht dat heden een ingrijpen de wijziging zal plaats hebben jn het Spaansche ministerie, met de bedoeling de liberale partij te verjongen en verster ken. De Minister van Binnenl. Zaken, Merino, zal de portefeuille van Onder wijs, Burell die van Publieke Werken, Calbeton die van Justitie krijgen. Vala- rino en waarschijnlijkom gezondheidsre denen ook de Minister van Financiën Co- b'ian treden af. Canalejas zal in hunp'aats eenige liberalen, vrienden van den vroegc- ren Minister-president Moret, beroepen. In Barcelona wordt de toestand critiek. De havenwerkers hebben de algemeenc staking afgekondigd als bewijs van soli dariteit met de kolenlossers. De karrij ders staken eveneens. Duitsche en Ainerikaansche firma's te Barcelona hebben de regeering verzodht, troepen te zendenom hen in staat te stel len ongehinderd hun goederen uit.de haven te kunnen wegbrengen. De boot werkers, ten getale van 11.000 staken nml. en schijnen langs gewelddadigen weg het vervoer te willen belemmeren. In verband met de alarmeerende uit spraken der autoriteiten in Amerika perlé" wordt gepleegd. De spoorweg maatschappijen krijgen nu geheime po litieagenten in dienst, die gewoon zul len meewerken', maar tevens zullen trach ten de saboteurs op het spoor te komen, hetgeen tot dusver onmogelijk is geble ken. De „Times" verneemt, dat d'e Emi- gelsche regeering van plan is een wets ontwerp in te dienen en snel te laten afhandelen, dat den parlementsleden een salaris van f6000 toekent In Mongolië breidt de pest zich verder uit, en aan den benedenloop der Amoer richten de pokken groote ver woestingen onder de inboorlingen aan. De kinema-theaters die steeds de b'reede volksmassa weten te trekken, worden den laatsten tijd gebezigd in Oostenrijk voor politiedoeleinden. Tus schen de gewone films worden er de portretten met uitvoerige bijzonderhe den vertoond1 van misdadigers, wier op sporing door de justitie gelast iseen1 methode, die, naar men l.loopt, tot spoe diger ontdekking van de booswichten' zal leiden. In een fabriek te Pittsfield in den staat Massachusetts, is een stoomketel gesprongen. 12 personen zijn gedclod' en vele gewond. De Wurtemburgsche regeeringl heeft bepaald dat het toedienen van al coholhoudende dranken, van welken aard ook, aan kinderen op schooltochten^en reisjes evenals op schoolfeesten' vefblo- den is. De „Imparcial" vermeldt bij wijze van gerucht, dat de Karlistische troon pretendent Don Jaime, in het voorjaar met een;zuster van hertog van Parina fin het huwelijk zal treden. De verloving zou op 6 Januari offi cieel worden bekend gemaakt. Volgens een bericht uit New-Or leans is weer eens een omwenteling fin Honduras uitgebroken. Het heet, dat er gestreden wordt aan de grenzen van (Hon duras en Nicaragua. In de katholieke kerklte Ruda is gisteren het stoffelijk overschot van gTaaf Ballestrem, oud-voorzitter van den Rijks dag, ter aarde besteld. De uitvaart plechtigheid te 10 uur (werd o. m. bijgewoond door vorst Hatzfeld als vertegenwoordiger van den keizer, door den vice-prisident van den Rijksdag en door tal van afgevaardigden van Centrum en andere partijen uit beide Kamers. Tusschen Patras en Pyryas (Grie kenland) zijn plaatselijke aardschokken gevoeld. De aangerichte schade is alleen van matcrieelen aard. Lechena en Andrar vida zijn voornamelijk geteisterd. Vele huizen zijn hier ingestort. De bevolking door paniek aangetast, heeft de vlucht (ge nomen. Een hev ontploffing heeft plaats gehad in het Belgische nationale kruitma gazijn te Wetteren. De droogkamers, waarin 500 K.G. kruit, sprongen. De slachtoffers werden in de lucht geworpen. 4 werden letterlijk in stukken gescheurd 7 of 8 zijn dood, een!is doodelijk gewond. De naburige huizen zijn bijna geheel ver nield. Een vrouw is ernstig gewond. Een hevige brand woedt in de hou ten gebouwen van het vernielde Messina. De schade is enorm, echter zijn geen men- schenlevens te betreuren. Koninklijke Besluiten. voorzitter uitgesproken op de Algemeen* Vergaderingte Leiden verklaart zich volkomen homogeen mei -• deze rede; keurt elke bedreiging door gemeente besturen aan de onderwijzers, in verband met hun optreden buiten de school af, als in strijd met de wetteiUdcs lands; en spoort de bondsleden aan met kracht en ijver te blijven Werken voor de ver wezenlijking van het bondsprogram." Het Hoofdbestuur stelde een motie voor, eensluitend met de eerste, tweede en laatste alinea van de motie Rotterdam< De heer De Leeuw verklaarde, dat Rotterdam bereid is zich te vereenigen' met de door het hoofdbestuur verlang de wijziging der motie, waarna deze on der langdurig applaus met op vier na aLge- meene stemmen wordt aangenomen. KORTE KRONIEK. H. M. de Koningin heeft een gift van f 100 en H. M. de Koningin-Moeder eene van f 50 geschonken aan liet bestuur van de vereeniging Het Kinderhuis. De verkiezing voor een lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland in het district Ridderkerk, vacature Plantenga (A.-R.), is vastgesteld op Woensdag 18 Januari en hersiemming zoo noodig, op Vrijdag 10 Februari a.s. De uitslag van het gehouden refe rendum onder de leden van de sociaal democratische partij (Tribunisten) over al of niet teekenen van het kiesrecht- petionnement is, dat zijn uitgebracht 334 stemmen, waarvan 198 voor teekenen, 124 tegen en 12 blanco. De sociaal democratische partij heeft dus besloten het kiesrecht-petionnement der arbeiders partij te teekenen. LEIDEN, 31 December. Maria-Vereeniging. Gisteren had deze vereeniging haffli derden feestavond georganiseerd. De presidente opende de bijeenkomst met gebed en zeide'dat het verzoek om een] derde opvoering van de kiqderopenettes „De Sneeuwkoningin" voor het bestuur een groote voldoening was, daarna gaf zij het woord aan den weleerw. pater Hentzen uit Woerden. Spreker citeert het laatste hoofdstuk van Paulus' brief aan de Romeinen, waar in hij zijn groet brengt aan menige Ro- ineinsche vrouwen, uitmuntend door wat ren vrouwen-adel. Dien adel heeft het Christendom vereeuwigd1 in' de vrouw, onvermoeid in hare liefde, trouw aan haar ideaal, zonder wie de monschheicS niet zou zijn opgerezen uit haar ellen de. Ook spreker brengt zijn £roet aar* de Christenvrouw, sterk in haar deugd, energiek en standvastig in Raar geloot. Spr. groet die christenvrouw in de le^ den van de St. Elizabethsvereenigil ;|g, van de Maria-vereeniging, en alle aan wezigen, die blijk geven, dat hun Inart niet koud is voor fiet goéde en hot schoone. Spreker wil dezen akon'd graai* spreken over de vrouw in den strijd met liet alcoholisme. In zijn eerste deel zall 1 hij beschouwen de vrouw als martelares, in den strijd. Spr. herinnert aan de. eerste eeuwen van het christendom, als de vrouw in de arena's werd gesleurd* en als martelares stierf. Tooneel van wreedheid, maar ook van bovenmensche- lijke schoonheid. Maar dat inartellijdcn, minder glorieus, herhaalt zich op zolder kamertjes en kelderkrotten en Ti de wo ningen der rijken. Spr. schildert hoe een zoon of een man die is overgieleverd| aan de drankzucht, zijn moeder of zijn vrouw tot lijderes maakt, gemarteld in haar liefde. Na dit eerste deel zijner rede volgt het eerste bedrijf van de schoone operet te. In het tweede deel schildert spr de vrouw als overwinnares in den strijd tegen het alcoholisme. Geestdrift en vol harding en toewijding schenken de over winning in den strijd en deze drie eigerf schappen zijn juist de karaktertrekken! van de vrouw. De edele inspiratie's ded liefde, geadeld door d'e genade, vorn men de grondwet van fiet vrouwenhart/ Geeft aan een vrouw iets, aldus sprekeiy waaraan zij zich wijden lean, en zij zaÜ zich geven met alle krachten1. De strijd] tegen het alcoholisme is waard d'e volle toewijding der vrouw. Van haar vraagt liet vaderland redding, opdat weerklin ken zal het lied der bevrijding van denl tyranniseerenden koning Alcohol. Van haar vragen hare zusters de redding, opi dat weer eens het geluk dier liefde in| hare woningen heersche. Aan u, zoo besloot spr. zijn enthousiaste rede,- aan u dit zegelied' te doen hooren. Zc- gene God uw edel pogen. De presidente dan'kte den wleliöerw'. spreker voor zijn rede en hoopte daÜ zijn bezielende woorden het getal mar telaressen kleiner maken endat der over- winnaressen grooter, en spoorde aan tot toe treding als lid of donatrice. De schoone operette wekte weer dd volle bewondering van de zeer vele aan wezigen. Ingekomen bij den heer P. Wijk- mans, secretaris vim „Schoolkindervoe ding": 50 stuivertjes van een zijner leer lingen Bij den penningm. is ingekomen vaini N.N. fl en gecollecteerd op den ge- zelligen avond van de L. Wi. V. „Trap lus tig voort", f 1.031/2. Op den staat van' dienstplichtigen^ behoorende tot de Landweer, aan .wid op grond van art. 15 perste lid, deil als zouden de Vereenigde Staten niet in staat zijn Zich tegen een indringenden vijand te verdedigen, zal de Amerikaan- sche marine een interessante manoeuvre uitvoeren. Het Amerikaansche slagschepen-eska der, dat onder bevel van admiraal Schroe- der zich op het oogenblik in de Engel- sche wateren bevindt, heeft bevel gekre gen bij terugkeer naar de Vereenigde Sta ten een aanval op de Amerikaansche kust te doen. Admiraal Schroeders vloot zal den 31 n December het Engelsche Kanaal verlaten en den ln Januari zal admiraal Stauton van Hampton Roads wegstoomen om den aanval af te slaan. Admiraal Schroeder zal zoo weinig mo gelijk van zijn draadlooze apparaten ge bruik maken, opdat geen van zijn tele grammen door het andere eskader opge vangen en de bewegingen en het doel van 2ijn vloot niet verraden worden. Men is in Amerika vol goede verwach ting over den afloop van deze interessante proef. GEMENGD. Volgens de „Neue Freie Prejsse!", zal de Oostenrijksch-Hougaarschetroon- opvolger aartshertog Frans-Ferdinand', in Maart een bezoek brengen aan helt hof te St. Petersburg. Te Weenen be>- schouwt men algemeen' dat bezoek, als een teeken, dat de betrekkingen tusschen Oostenrijk-Hongarije en Rusland, haar vroegere hartelijkheid beginn'en te her krijgen. De „Figaro" verzekert, dat de Ko ning van Servië in Februari te Parijs een bezoek zal afleggen. De Servische gezant zal na 1 Januari naar Belgrado vertrek ken, om daar nader te beraadslagen over bizonderheden van het bezoek, dat ieen sterk militair karakter zal dragen. Eugène de Bude, de opzichter van' het internationale bureau ter bestrijding van onzèdel'ijke lectuur is te Genèwe overleden. Men weet dat op de Fran'sdhe spoor.wegen opg veel zgn. „sabotage Bij kon. besluit zijn voor het tijdvak van 1 Januari tot en met 1 Juli 1911 benoemd tot technisch ambtenaar bij den centralen gezondheidsraad, C. J. H. van Eek te Utrecht en W. P. Smit, techno loog. zijn bij het departement van Binnen- landsche Zaken benoemd tot adjunct commies de le klerken A. Wiers van Coehoorn, P. C. Baerents, P. S. A. Goed- bloed, D. van Geel en P. Visser is voor het tijdvak van 4 Januari tot en met 31 Augustus 1911 benoemd tot leeraar tevens assistent aan de Rijks- landbouwschool te Wageningen, H. D. Steenbergen aldaar; is bevorderd tot hoofdingenieur-direc teur van den Rijkswaterstaat le kl. C. A. Jolles, te 's Gravcnhage, thans hoofd ingenieur-directeur van den Rijkswater staat 2e kl. Besteksbepalingen. Aan de Acta der Prosynodus van het Aartsbisdom, d.d. 13 dezer, ontleent aan het „Centrum" „Aan alle aan ons rekenplichtige be sturen verbieden wij, bij het laten uit voeren van werken, in het arbeidscon tract met werklieden uit het bouwvak, buiten werking te stellen art. 1638 eend van het burgerlijk wetboek." Naar het blad verneemt, wordt ook in de andere Bisdommen een verbod als het bovenstaande uitgevaardigd. Bond van Ned. Onderwijzers. In de gisteren voortgezette vergade ring van den Bond van Ned. Onderwijzers werd de neutraliteitsquaestie aan de orde gesteld. Naar aanleiding van de Leidsche rede van den heer Ossendorp, en den strijd d'ie naar aanleiding van die openingsrede op laaide, stelde Rotterdam de volgende mo tie voor „De Algemeene vergadering, kennis ge nomen hebbende van de uitingen van de pers en van de maatregelen, genomen door verschillende gemcentebes uren naar aanleiding va,n de openingsrede, dooi den

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 9