Uit Stad en Omgeving. Tegen stemden de heeren Bosch, Corts, Driessen, Fockema Andreae, A. Mulder, P. J. Mulder, Timp, van Tol, Wildeboer en Zwiers. 11 o. Voorste! tot beschikbaarstelling van gelden ten belioeve van de verbou wing van de woning van den eersten go neeshecr van 't sanatorium Rhijngeest. B. en W. vragen uit dien hoofde een crediet aan van f 1500, uit geldleening te bestrijden. Goedgekeu:d. 12o. Voorstel tot verhooging der jaar wedde van den adj.-directeur der Stedelij ke fabrieken van gas en eiectriciteit. B. en W. stelleur voor de jaarwed de te verhoogen van f 3000 tot f 3500. De lir. Fokker vraagt aanteekening dat hij tegen dit voorstel is. Het voorstel wordt zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. 13o. Voorste!: a. tot aankoop van ceriige perceelen aan de Langegracht, cle Westvoimolensteeg en aan het Bloemendaalshof b. tot aanvulling van het Uitbreidangs- en Vernieuwingsfonds der Stedelijke fa brieken van gas en eiectriciteit, met een bedrag van f33259; c. tot aankoop van eenige perceelen aan de Prinsensteeg, de Langegracht en het Vogelstraatje; d. tot beschikbaarstelling van de voor die aankoopen benoodigde gelden. Goedgekeurd zonder discussie of hoofde.ijke stemming. 14o. Voorstel: a. tot beschikbaarstelling van gelden voor den bouw van een administratiege bouw, een winkelhuis met kantoor en bergplaats en de inrichting van het nieu we magazijn ten behoeve van de Stede lijke fabrieken van gas en eiectriciteit. b. tot aanvulling van het Uitbreidings- en Vernieuwingsfonds der gasfabriek met f 74.000 en van dat der Electriciteitsfabriek met f37000. B. en W^ vragen voor den sub. A bedoelden bouw een crediet aan van f 111.000, waarvan f65.C00 voor een nieuw administratiegebouw aan de Langegracht; f35.000 voor de stich ting eener geheel nieuwe winkel en kantoor aan de Hooigracht, en f 14.500 voor het aanbrengen van een lift, meubilair enz., in het nieu we magazijn. De heer Fokker motiveert, in den breede, waarom hij zich niet met dit voorstel kan vereenigen. In het vertrouwen op B. en W., die hadden medegedeeld dat de verbouwing van de perceelen Hooigracht 10 a 12000 gu.den zou kosten, heeft de Raad inder tijd besloten tot aankoop van enkele perceelen Hooigracht. Als die verbou wing zoo schrikbarend tegenvalt en f 25.000 meer kost dan aanvankelijk ge raamd, zou spr. liever f 2000 verspe len om het pand weer te verkoopen, dan zooveel geld te kloppen uit de zak ken vati de belastingbetalers. De raad mag niet in edegaan met dit voorstel, wordt van de gemeente een pand gaat stichten f50.000. Spr. criticeert de Iuxeueuse inrichting van het gebouw. Het administratiegebouw kost aam de gemeente, inclusief de gronden f 85000 iWelk particulier bouwt een kantoor voor zulk een bedrag? Ook hier heeft spr. grootsche inrichtingen ontdekt, le gen gelden voor industrieel en doel ein den heeft spr. nooit bezwaren geop perd (gelach)tegen deze met-produc tieve meent spr. zich te moeten' verzet ten. Wethouder Korevaar kan niet al les onderschrijven, wat de heer Fokker hem in de mond heeft gelegd. Het ver schil, dat nu geconstateerd wordt, is aan een onvoorzichtigheid toe te schrij ven van spr. en van den heer Fokker. Spr. heeft een meaning uitgesproken, zonder de noodige waarborg te hebben, wat de verbouwing zou kosten1. iDe heer Fokker is onvoorzichtig geweest op die meening voor den aankoop te stemmen. Spr. heeft spijt zijn meening te hebben gezegd; hij zal het in den vervol ge niet meer doen (Onbedaarlijk gelach) Spr. meent dat de heer Fokker ontzettend overdreef over de luxueuse inrichting. Hierover wijdt spr. uitvoerig uit, ten be- tooge, dat de bouw zoo overdreven niet is als de heer Fokker meende. Voor den prijs van' woningen rekent men gewoonlijk per kub. M., voor burger woningen f8 a flO, voor villa's f 12 a f 14. Dit gebouw kost f8 per kub. M. Bij den bouw der electrische centrale zijn geen gelden aangevraagd voor nieuwe! kantoren vandaar dat men nu geld noodig heeft. Bij de inrichting van het gebouw zet spr. uiteen, dat twee lokalen zijn ge projecteerd voor de aidm., een voor de rustige en een voor de onrustige administratie. Een lid: Fokker-room (groote hilari teit.) Wethouder Korevaar vervolgend, zegt, dat het lokaal voor de onrustige administratie dient voor het in ontvangst nemen van klachten, bestellingen enz. Spreker betoogt, dat reclame gemaakt moet worden voor de fabrieken1. Zoo veel doet men hier niet om vernueerde^ ring van gasverbruik te verkrijgen. Als reclamemiddel acht spr. het nieuwe ge bouw aan de Hooigracht, dat ook dient voor een nieuwe woning van een gasbe- ambte ter vervanging van die aaji de P. K. Koorsteeg. De heer Fokker repliceert. Uit het praeadvies bij het yporstel tot het p.an- koopen van het perceel aan de Hooi gracht blijkt, dat wel degelijk in de be doeling heeft gelegen een deel der ad ministratie daarheen over te brengen. Dit wordt nu niet gedaan. Spr» stelt voor het voorstel terug te nemen om goedkoopere plannen te ontwerpen. Wat de telkamers voor 2i/g centstukken aan gaan, meent spr., dat men die ook aam| de banken van leening beschikbaar kan stellen. Spr. handhaaft zijn meening, dat door kleinigheden de kosten zijn op gedreven. Spr. legt een' andere maat staf ten opzichte van 'de bouwkosten aan dan weth. Korevaar. De heer P e r a zegt, flat de alge- meene indruk van dit voorsiel is, dat de bouw zeer royaal geschiedt. Spr. zal stemmen voor de motie-Fokker, om de gelegenheid te openen, een en ander nog eens nauwkeurig na te gaan. Par ticulieren bouwen veel goedkooper. De. heer A a 1 b e r s e ondersteunt het betoog van weth. Korevaar. Zoolang spr. lid van de Commissie van de gasfla- briek was, heeft hij altijd hooien spre ken van' de oprichting van ,een goed gebouw in het midden der stad. Jaren heeft deze zaak gehangen, omdat een goed pand niet te verkrijgen was. Ein delijk heeft men de perceselan ,aan de Hooigracht kunnen krijgen. Nu het ge lukt is zoo goedkoop mogelijk grond te k.oopen, kan men toch wel begrij pen, dat dezelfde commissie niet met een plan zal komen, dat uit het oog punt van kosten niet aan alle kanten is bekeken. De zuinigheid kan wel eens de wijsheid bedriegen. Spr. acht het beter het gebouw flink op te zetten, om latere uitbreidiing zonder veel extra onkosten te kunnen maken. Spr. heeft nooit den indruk gekregen dat er royaal met het geld van de gas fabriek werd omgesprongen. Neemt men de plannen terug, dan zal de commissie niets anders doen dan deze onveranderd weer indienen, omdat ze van alle kanten' bekeken zijn. De raad zal goed doen vertrouwen; in de commissie te stellen'. De heer Pera weerspreekt ten sterk ste, dat aanneming der motie Fokker wantrouwen in het beheer der commis sie zou beteekenen, waarop de heer Aal- berse doelde. De heer Fokker: Bangmakerij! Het voorstel Fokker tot uitstel, wordft verworpen met 17 tegen 10 st. die van de heeren de Boer, Briët, Corts ,v. Eist, Fokker, van Gruting, Pera, Sijts- ma, Timp en Wildeboer. De voorstellen van B. en W. werden daarna met 18 tegen 9 st. goedgekeurd!. 15o. Voorstel: a. tot overname in eigendom en onder houd bij de gemeente van de brug over de Maresingelgracht in den verbindings- spoorweg naar de gasfabriek en een ge deelte van de aarden baan van dien spoorweg en tot beschikbaarstelling van de voor die overname benoodigde gel den. b. tot beschikbaarstelling van gelden voor de vervanging van de sub a bedoel de brug door een ongelijkarmige gecon strueerde draaibrug; c. tot aanvulling van het Uitbreidings- en Vernieuwingsfonds der Stedelijke Gas fabriek met f 15000. d. tot het aangaan van een tweetal overeenkomsten betreffende de spoorver binding met de Stedelijke fabrieken van gas en eiectriciteit en het Openbaar Slachthuis. De heer Reim eringer heeft be slist bezwaren f 10.000 beschikbaar te stellen voor de overname van den weg. Dit bedrag is niets mëer dan' een ca deau aan de Holl. Spoor. De Voorzitter antwoordt, dat daar de Holl. Spoor niets van het nader com^ tract met de gemeente wil weten, als daartegenover niet staat de vergoeding van f 10.000. Het contract met die Holl. Spoor voor kol envervoer is zoo onvoor- deelig voor de gemeente niet, gelijk spr. met cijfers aantoont. De hr. Rei me ringer legt zich bij diit antwoord neer. De heer Fokker wil het contract ook! van toepassing hebben op tramlij nen door de Holl. Spoor geëxploiteerd. De Voorzitter antwoordt, dat de Holl. spoor zulks neeft toegezegd en tramwegen onder de spoorwet vallen. Het voorstel wordt daarna goedge keurd, evenals de beide conceptoviej- eenkomsten. Nu a) deze voorstellen van de Sted. gasfabriek zijn aangenomen, brengt de heer v. d. Eist hulde aan den voor zitter der gascommissie, die zooveel voor den bloei der gas- en electriciteitsfa brieken heeft gedaan. Spr. hoopt dat de heer Korevaar^ nog lang getuige mag zijn van den bloei der fabrieken. (Ap plaus). 16o. Praeadv.'es cp c'e verzoeken van de afd. Leiden van den Ned. Roomsch- Katholieken Volksbond e. a., in zake de toepassing van het bepaalde bij art. 1638c en d van het Burg. Wetboek, bij de uit voering van bestekken van gemeentewer ken. De meerderheid van B. en W. stelt voor het verzoek van den Ned. R. K. Volksbond in te willigen en in verband daarmede vast te stellen een aantal bepalingen, regelende do ver plichtingen van den aannemer van gemeentewerken om loon uit te beta len, bij ziekte, korte verhindering, bij z.g. „onwerkbaar weer" of wanneer door schuld van den aannemer den werkman den bedongen arbeid niet heeft kunnen verrichten. Hierop zijn amendementen ingediend door de heeren A a 1 b e r s e, om loonsbe- taling op algemeen erkende Christelijke feestdagen en loonsuitbetaling, als de aannemer door overmacht geen gebruik van de diensten van den werkman kan maken, en Van Tol, waarvan d« strek king is lo. de uitkeering bij ziekte van den arbeider te verzekeren voor den tijd van ten hoogste 4 weken (B. en W. stellen voor een tijd gelijk aan den opzeggings termijn). 2o. Onder de bijzondere omstandig heden waarbij loonsuitbetaling moet plaats vinden, ook op te nemen: het ma ken van inspectie voor militie of landweer Weth. v. d. Lip zet het standpunt der minderheid van het college van B. en W. uiteen, daarbij mededeelend, dat die- ze minderheid bestond uit weth. van Hamel en"spr. De wetgever heeft in het arbeidscon tract bepalingen ontworpen van dwin gend en van aanvullend recht. De wets artikelen in quaestie ebvatten "bepalin gen van aanvullend recht. De gemeen te mag de vrijheid, die de wet heeft gelaten aan de patroons, niet afnemen. De gemeente mag de wet niet verbete ren. Spr. zou den werkgever niet sympa thiek achten, die den arbeider het loon onthoudt in de gevallen van de artt. 1638c en d. B. W. Dit ineemt echter niet weg, dat de gemeente de patroon niet mag dwingen. Men wil tegenwoor dig alles van de overheid hebben, ter wijl betere arbeidsvoorwaarden hoofd zakelijk door toedoen der vakorganisatie moeten verkregen worden. Tot welke gevolgen een en ander leidt ziet men uit het prae-advies van B. en W., dat een gheel arbeidscontract be vat, uit de voorstellen van den heer Aal- berse, die zelfs in gevallen van overmacht den werkgever wil laten betalen. Dit zijn de principdeele bezwaren. Prac- tisch heeft spr. nog deze tegenwerping dat sommige werkgevers hun arbeiders 1 c. loon per uur gegeven hebben en zoo doende de risico overgedragen hebben. Deze patroons komen in een minder gun stige conditie. De heer. Van Tol is teleurgesteld door de houding vaar de minderheid. Alle werkgevers verplichten hun: arbei ders afstand te doen van de voordeelen^ die het arbeidscontract biedt. Spr. juicht het standpunt van de meerderheid toe en wijst erop dat het risico, voort vloeiend uit de art. 1638c en d door ver zekeringsmaatschappijen gedragen wor den, zoodat de kosten hiervan te becij feren zijn. De heer Fockema Andreae staat gewoonlijk aan de zijde^ van hen die voor de vrijheid pleiten. Thans gaat spr. mede met de meerderheid. Hier toch treedt de gemeente niet op als overheid maar als werkgever, We hebben het volkomen recht en de verplichting een werkman in bepaalde omstandigheden 't loon te geven. Wij belemmeren nie- mands vrijheid, wij beschikken alleen over de beurs van de gemeente en geven zoodoende den werkman wat wij meenen dat hem toekomt. De heer A a 1 b e r s e begrijpt het standpunt der minderheid niet. De wet heeft absoluut niets vastgesteld om trent loon en arbeidsduur en toch heeft de gemeente minimum loon en maxi mum arbeidsduur vastgesteld.-Hier heeft de wet 'n algemeene bepaling gesteld en zou de gemeente dus <niet het recht heb ben die aan te vullen? Spr. betoogt dat de artt. 1638c en d. door de Kamer niet van dwingend recht zijn verklaard, om dat men hoopte, dat de werkgevers de billijkheid! dezer bepalingen zouden in zien. Op groote schaal heeft men even wel de aroeiders gedwongen afstand te doen van hun recht in dezen. De heer Fokker acht de practische bezwaren van den heer v. d. Lip geens zins gegrond. De heer Pera is het eens met de minderheid van B. en W., dat toepassing der betrekkelijke artikelen moeilijk zal zijn. Waar de last uit financieel oog punt uitsluitend komt voor de gemeen te, daar is de beteekenis van die voor rechten, den arbeiders toegekend, van zoo'n groot belang, dat spr. met de meerderheid zal meegaan. Weth. v. cL Lip repliceert. Spr. heeft niet veel steun gevonden in den Raad en verbaast zich, dat zelfs de heer Foc kema Andreae niet aan zijn zijde staat. Spr. releveert nogmaals de bezwaren der minderheid. Voor minimum loon en maxi mum arbeidstijd is in de wet geen rege ling getroffen; teii opzichte van het ar- ebidsconiract wel en in de onderhavige quaestie wordt afwijking toegestaan. Die vrijheid moet geëerbiedigd worden. De Voorzitter acht het standpunt der meerderheid' in de stukken voldoen de toegelicht en sluit de aigemeene be schouwingen. De heer v. Tol licht vervolgens zijn eerste amendement toe. Spr. merkt daar bij op, dat de opzeggingstermijn zeer kort is, bij den bouw van het idiotenge- stic'nt is hij voor de werklieden op 1 'dag gesteld. Aldus zouden de bepalingen van de bestekken tocfi fictief worden. De heer Fokker ondersteunt het amendement ten sterkste en meent in den opzeggingstermijn van 1 dag een illustratie te zijn van tie noodzakelijk heid der bepalingen. Weth. v. d. Lip wijst op een redac- tioneele .onjuistheid in het amendement van Tol. Hierover ontstaat een (uitge breide gedachtenwisseling tusschen de heeren van; Tol, den Voorzitter, Aalben>e Fockema Andreae en Fokker, zonder dat men tot overeenstemming komt. Weth. K o r e v a a r bestrijdt het amen dement van Tol, dat z. i. te ver gaat» Vele werklieden worden voor korte ter mijn aangesteld, .zoodat een ziekengeld van vier weken te drukkend zou zijn. Men inoet ook rekening houden, van welke werklieden men de rechtspositie regelt. Wethouder v. d. Lip acht tevens verkeerd 't loon langer uit te betalen dan gei urende de opzeggingstermijn. Liever werkt spr. dan mede om het vaststellen van een opzeggingstermijn. Het amendement van Tol wordt aan genomen met 16 tegen 8 st., die van den heer Fockema, Andreae, v. Hamel, Kerstens, Korevaar, v. d. Lip, Reirnerin ger, de Vries en Wildeboer. B. en W, zullen op verzoek van den heer A a 1 b e r s e de redactie nog eens nauwkeurig overwegen. De verdere ebhandeling wordt aange houden. Daarna sluit de voorzitter de ver gadering en wenscht de leden een „Zalig uiteinde" en „Gelukkig Nieuwjaar." LEIDEN, 30 December. R. K. Textielarbeiders. Gisteravond werd in het gebouw van den R. K. Volksoond eene propaganca- vergaderiiig gehouden van R. K. Tex tiel arbeiders en arbeidsters, die zeer druk'bezociit was. De Voorzitter, de heer (Joddijn, openoe de vergadering met ge bed en noemde het een verheugend ver schijnsel, dat onder de textielarbeiders meer drang tot organisatie komt. Spr. gal daarna net woord aan den W.Ferw. lieer Lambert Poell, kapelaan te Tilburg, en adviseur van den R. K. Textielbonü, die zijn rede begon met een schets te geven hoe het over 30—40 jaar zal zijn. De kinderen doen op jeugtiigen leeftijd huil eerste Communie, gaan later aaar de fabriek dan thans, de loonen zullen hooger zijn, de arbeidsduur korter, zoo dat de man zich 's avonds meer 'in het gezin kan bezighouden en des morgens met de kinderen naar de kerk kan gaan. Er zullen flinke arbeidswoningen ver rijzen en men zal zich niet meer behoe ve te behelpen in kleine vertrekken.' Doch al deze zaken komen niet van^ zelf. Ten opzichte van de inrichting der fabriek, hoogere loonen, betere wonin gen heeft de Paus geen voorschriften te geven. En toch.moeten deze verbete ringen komen, maar hoe? Door de wet? Hierin ziet Spr. niet veel heil. Hoeveel textielfabrikanten zijn niet opgekomen tegen de .wijziging der arbeidswet, die b.v. oe jeugdige kinderen van de fabriek meer wil weeren dan thans. Zelfs al kwamen talrijke wetten nog düf jaar töt stand, zouden zij niet veel geven, als te zeden der menschen neit veranderen. Men zal het aan een anderen kant moe ten gaan zoeken. Individueel vragen aan de patroons gaat evenmin. De slechtheid of goedheid van de patroons laat spr. geheel buiten* beschouwing; de pa troons kunnen het eenvoudig niet geven omdat zij zitten onder de concurrentie. De patroons moeten kiezen tusschen twee dingen het beginsel van rechtvaar digheid en liefde en de concurrentie. In diie strijd wint de concurrentie het zoo dikwijls boven het eerste beginsel. Wat gevraagd moet worden, is geen' goede gift van de patroons, die zij kun nen weigeren of geven. Wat gevraagd moet worden^ is iets, waarop de werk man recht heeft, ni. een loon, .waar door de werkman kan' leven naar zijn stand, waardoor hij zich kan' vrijwaren tegen ziekte en werkloosheid en tegen den ouden dag. De man heeft ook zijn huiselijke plichten hij moet zich met het huisgezin kunnen bezig houden. De Roomsche man moet des morgens tijd hebben om te doen, wat de Paus ons aanbeveelt. De dagelijksche Communie is niet voor de rijken alleen. Wat de meisjes betreft, hun jeveins- taak begint pas als zij in het huwelijk treden. Dan moeten zij weten, hoe het huis geriefelijk in te richtenhoe zij de kleeren kunnen maken en verstellen. In de janen en dagen, dat zij op de fa briek hebben gewerkt, moeten' zij dat leeren. Daarvoor hebben zij 's avonds, als zij komen uit het geroezemoes der fabriek in een huisgezin, waar vaak nog jonge kinderen zijn geen gelegenheid. De fabrikant móet de meisjes gelegen heid geven om naaien, koken., huishou den te leeren'. Als het recht is, zal het gegeven moeten worden. Dat kan alleen als de arbeiders zich aaneensluiten en geza menlijk gaan vragen en drang achter hun vraag kunnen stellen. Besprekend, hoe die aansluiting moet zijn, betoogt spr., dat socialisten en ka tholieke niet in één vereeniging .'ommen zijn omdat wij weten, dat de kath. kerk de eenige ware biegmselen bezit, weten wij ook, dat anderen, die de kath. kerk niet als moederkerk hebben', met ons in de gevolgtrekkingeri jiiet kunnen saamgaan. Daar wij onze leer in het economisch leven willen doorvoeren, gaan wij apart staan, saamwerkend met andere, als hun doel met het onze overeenkomt. Zoo stichten wij onze kath. vakvereenigingen, die werken om de arbeidsverhoudingen geordend te krijgen volgens kath. be ginsel. Staking staat daarbij niet voor op. Als ovej 't algemeen de verschil lietnj- de arbcidciS vcicemgü waren in huid onderscheidene vakvereenigingen, zou den wij reeds zeer veel kunnen berei ken. Dan zou tegetiover de patroons strain de arbied, ed patroons zouden er niet toe overgaan den toestand slechter te: maken, op gevaar af dep arbeid van zich af te stooten. Verbeteringen waren ge makkelijker aan te brengen, omdat dö toestand voor verschillende fabrieken gelijker te regelen ware. Door de kath. vakvereenigb-g krijgen wij nog meer. Wij leeren ais kath. vak- lereen.gingsmannen onze picht-n op de fabriek te doen en komen er op de fa briek dingen voor, de strijden tegen de zedelijkheid en rechtvaardigheid, zullen de klachten daarover gemakke lijker ter kennis van dea patroon kun nen worden gebracht. Wij blijven door Kath. vereeriigingenl trouw aan onzen godsdienst. Neutrale vereenigingen halen de menschen af van den godsdienst en maken socialisti sche propaganda met bladen, geschrif ten en het gesproken woord. Bij elkaar, zijnde, hebben wij onze eigene couran ten, vakvereenigingsbladen, waarin wij worden aangespoord on3 Kath. begin sel in alles hoog te houden. Zij zijn dus niet om te staken, maar ook en vooral in die andere dingen. Staking en uitsluiting zijn de Iaat stei middelen, waartoe mag worden overge gaan. Daarom moet men meer den weg der onderhandelingen opgaan. Toch zal staking meermalen voorkomen cn daar om heeft de Kath. Textielüond een weer- standskas gevormd, waarin door mannen van 49, door de meisjes van 36 ct. per week gestort wordt. Voor elke coiriributiecent wordt bij staking f 1 per week uitbetaald. Dc Bond telt op het oogenbiik 3000 leden; de in komsten van de weerstandskas bedragen f7000 per jaar. Wij moeten de kassen zoo sterk mogelijk maken om bij staking den strijd te kunnen volhouden. Uitvoerig zet spr. het groote belang van sterke kassen uiteen. De ouderen moeten zich bij den textïelbonó aansluiten, nret-omdat zij voor zich zeiven zooveel vruchten daarvan zul len plukken, maar om als vaders te zorgen voor hun kinderen en om hen later geluk kig te maken. De jongeren moeten adspi- rantleden worden om beter doordrongen te worden van het katholieke vereenL- gingsidee. De meisjes moeten toetreden* omdat'zij, onvereenigö, de concurrenten zijn van den man en diens loon drukken. Spr. wijst voorts op het werk van de drie vrijgestelden, die de Bond heeft aan gesteld. Er is een tijd geweest, dat ook in Lei den de oude gilden groote macht hadden. Die gilden bestaan nu niet meer; wet leven voort de beginselen, die deze gilden deden ontstaan. Gaat werken, eindigt spr. ter verbreiding van die beginselen opdat uw vak en uw anibadit weer mag wot- den: het Hooge Ambacht. (Daverendap plaus.) Na een dankwoord van den W.Eerw. pater Zuidgeest, werd gelegenheid gege ven tot het stellen van vragen. Twee so cialisten, die debat wilden voeren, werd onder instemming der vergadering, het woord geweigerd. Ten slotte sprak de heer La Rivière voorzitter van den Volksbond, een op wekkend woord, en schetste in aanslui ting met het artikel in „De Leidsche Cou rant" de voordeelen yan den Bond. Daarna sloot de voorzitter de vergade ring met gebed. Als resultaat van den avond mocht de R. K. Textiel-vereeniging 16 nieuwe le den, waaronder enkele meisjes, boeken Bij Kon. besluit van 27 dezer is, met ingang van 1 Januari, aan de tweede luitenant L. A. A. H. Weytlandt van het 4e regiment infanterie, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend en is met ingang van dien datum be noemd tot 2e luitenant bij het le regi ment huzaren de op verzoek eervol ont slagen 2e luitenant van de infanterie L. A. A. H. Weytlandt. Tot leeraar in de Nederl. taal en letterkunde en geschiedenis aan het Narnix-gymnasium te Rotterdam, is, zoo meldt de Ned., benoemd de heer Wit kamp, doctorandus in de nieuwe letteren aan de Universiteit alhier. De le. luitenant van het 4e regiment infanterie W. C. D. A. W. Jaarsma wordt van 25 Januari tot en met 14 Februari gedetacheerd aan de werkplaatsen voor Draagbare Wapenen aan de Hembrug, tot het volgen van een cursus voor offi cier van wapening. ROOMSCHE AGENDA. V r ij d a g 7 uur 's avonds, Gebouw] St. Joseph Gezellen Ver. Rapenburg 52. Vergadering Leidsche Maria-Vereeni- ging. Spreker de W.Eerw. pater Hentzen O. F. M. over de vrouw als martelares, en overwinnares. Opvoering van „De Sneeuwkoningin." 1 Donderdag, 51/2 uur 'savonds. Ge bouw R. K. Volksbond, Rapenburg. Bij- belsche geschiedenis m-et lichtbeelden, voor kinderen, toegang tegen bewijs* 81/2 uur Catechismus met lichtbeelden voor alle Katholieken boven 16 jaar, toe gang vrij. Spreker de Weleerw. Pater J. G. Tesser, O. F. Mi BODEGRAVEN. Donderdagavond gaf de gymnastiek vereeniging „Hercules" met medewerking der dames gymnastiek ver- eeniging„Rotterdam" van Rotterdam voor een stampvolle zaai hare .eerste openbari

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2