30 BUITENLAND. Het lied van Clarens. BINNENLAND. 2e Jaargang. No. .175. 3)e Zcidócbd Sou/ïomt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag December 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ALGEMEEN OVERZICHT. Dezer dagen gaven de bladen het be richt dat de i E»-koning van Portugal de Kerstdagen in een der groote hotels van Londen had doorgebracht, waar hij conferenties hield met verschillende voormannen der monarchistische partij, o.a. oud-gezanten' van het vroegere ko ninkrijk. Tegelijk werd vermeidNde opnamie in; de „Coreio da Manha" van een brief voor zijn vlucht aan den eersten minis ter Teixeira de Souza geschreven. Hier in verklaarde hij genoodzaakt te zijn om te vluchten en Portugees te zijn en te blijven. Tevens verzocht hij om dien brief de groots! mogelijke publiciteit te geven. We zouden hiervan geen mel- 'ding gemaakt hebben' omdat de wijfe- elnde persoonlijkheid van Manuel ons steeds meer onsympathiek is geworden, 'doch een telegram in de Temps" dat om zijn samenvallen misschien samen hang vertoont, d ed ons van die achter houdendheid afzien. Hef telegram :.an de „Temps'7 meldt, dat de toestand in Portugal vrij ge- gespannen is. De arbeiders stelHai eischen, die onmogelijk in te wiliigera zijn. frr het lege komen tal van geval len van tuchteloosheid voor. Drie krui sers zijn weggezondende regjeejrinjg zou niet zeker zijn Van de gezindheid" van leger en vloot. De bevolking is on gerust. Welke ongerust eid niet zal worden ver minderd door het bericht van de „Diario noticias" dat de regeering het bestaan .ontdekt heeft van een geheime monar chistische vereeniging, waarvan de Ie- den een complot gesmeed hadden,, om Koning Manuel weder op den troon te helpen. Verscheidene samenzweerders jverden gearresteerd. Misschien duiden deze berichten vani voortdurende roering erop dat in stilte goed gewerkt wordt ten gunste van den' .ex-koning, wat misschien tot een uitbar sting zal leiden bij de verkiezingen in het a.s. voorjaar. Over het gerucht dat dezer dagen liep, 'als zou Kreta plan hebben een grooten ivapenaan- koop aan te gaan', heeft zich de Porte blijkbaar zeer ongerust gemaakt. Immers zooals we van haar gewoon' zijn bij de minste voorvalletjes, het kind heeft weer op erbarm el ijken toon „moe der" geroepen, in casu bij de mogendhe den gereclameerd. Nu schijnen ook de mogendheden den zieken man weer ge rust gesteld te hebben en in htm ant woord te hebben verklaard, dat u_ in nen der Cretenzers om wapenen aan te koopen niet de moeite waard zijn be sproken te worden. De mogendhed'ejn! bevestigen nogmaals dat zij het leven en' de eigendomsrechten der Mohair.edaneiii zullen beschermen eta zij geven; ander maal de verzekering dat de souverelni- FEUILLETON. Een verhaal uit de Fransche revolutie. 27) „Maar ik ben niet al te best thuis fin Idi en vleugel van het kasteel, dat een ware dool hof is van gangee, geheime- f.. oen, ver borgen doorgangen en trekken met lage zoldering, uitziende op het bin nenplein. Evenwel zal rack 1 er den weg te vinden, c zo-. >te ver trekken verlaten wilt, on: p ngen naar den noordel i toren icide.ue, te begeven, dan geloot v el, d'at we er ein delijk zullen kom „Maar ik ken zc: ff ut, al de gan gen, de verborgen doorgangen en'de klei ne vertrekken! Z o ik niet vooraf die sa lons en die mooie galenj had willen te rugzien, dan zou Idellijk naar de groene kamer heboen gebracht, met mijn -oogen gesloten." ,,'k twijfel er g:en oogen blik aan, dat het geheugen van mevrouw de markiezin bewonderenswaaixli- is", bracht Jean Raff ut tu het midden, „en toqh, ik beken teitsrechten vfin Turkije gewaarborgd blijven. Of de Kretenzers zich hiervan wat zul len aantrekken als het op punt van han delen aawkomt? Intusschen schijnt ook Bulgarije in te zien' dat het als de Kretenzers aami het modderen gaan, niet onaardig zou, zijn mï het troebele water te visschjen. In den latsten tijd moeten er drukke besprekingen gaande zijn geweest tus- schen de Bulgaarsche en de Griekscbe regeering. Beide partijen zouden het met elkander eens zijn geworden over de noodzakelijkheid van een duidelijk, omschreven overeenkomst. In dien geest zou nu verder gewerkt woitten'. Hadden we eerst eenig vertrouwen in nieuwe onderhandelingen tusschen Spanje en het Vaticaan na de aanneming der Cad'enas-wet, iets wat Canalejas den Katholieken had voor gespiegeld, de „Osservatore Romano" komt aan deze verwachtingen den bodem inslaan. Het vaticaan toch beschouwt de toepassing der wet als een ongeoor loofde daad, omdat het glijk staat met het nemen van maatregelen in strijd met de overeenkomst, die tot wed'erzijdsche erkenning ol ten minste bespreking en onderhandeling verplicht. Derhalve zal het vaticaan zich van de „goede bedoe lingen7' van Canalejas niet veel aan trekken. En ofschoon de „Liberté" komt met het bericht als zou de Spaansche zaakgelastigde bij het vaticaan reeds met kardinaal Merry del Val gesproken heb ben over liet hervatten der onderhandle- lingen, we gelooven, na Tie woorden van „Osservatore" niet aan een verwezenlij king van die wenschen. GEMENGD. De hertog en de hertogin van Con- naught en hun dochter prinses Patricia zijn eergisterenmididag van hun reis naar Zuiid-Afrika te Londen teruggekeerd. Aan het station wachtten prins Arthur van Connaught, ambtenaren van het ministe rie van koloniën, officieren enz., hen op. Lord Annaby, de vertegenwoordiger van den Koning, had het paar al bij zijn aan komst te Portsmouth begroet en had het in den trein naar Londen vergezeld. De hertog zal zich spoedig naar San- dringham begeven, om den koning verslag van zijn reis te doen. Een telegram uit Kobe aan de „He rald" meldt, dat er volstrekt geen.enke le aanduiding is, die wijst op het gevaar voor het uitbreken van vijandelijkheden tusschen_ China en Japan, en dat zulk een gebeurtenis ook hoogst onwaar schijnlijk is Wel heerscht tusschen beide staten we gens Mandsjoerije eenige koelheid, die misschien nog vermeerderd is sedert de annexatie van Korea door Japan maar er is geen sprake van het verbreken der diplomatieke betrekkingen, die officieel correct worden genoemd. De handelsbe trekkingen tusschen beide landen nemen toe. De arbeidersvereenigingen te Barce lona, die Dinsdag deelnamen aan een ver gadering der kolenlossers aan de haven van het Marinetheater besloten gisteren het, ben ik zeer nieuwsgierig, om er eene proeve van te zien. Ik stel dus voor, dat we ons aanstonds naar de groene kamer begeven. Daar mevrouw de markiezin te Clarens blijft, zal zij volkomen op haar gemak, morgen en he volgencle dagen die prachtige zalen en bijzonderheden be schouwen kunnen en zich vergewissen, dat geen stuk der weelderige meubelen, geen enkel der kostbare voorwerpen, die ze bevatten, weggenomen of ook maar verplaatst is." „O, mijn beste Raffut, gelooft gij dan dat in mijn verlangen deze zalen te bezoe ken, de minste bedoeling kan liggen, uw beheer na te gaan en uw zorgen te con troleeren? Mijn nieuwsgierigheid is van geheel ander gehalte. Dat gij aan een baatzuchtige en kleingeestige bekomme ring mijnerzijds ook maar een oogenblik denken kunt, doet mij besluiten dadelijk naar de groene kamer te gaan. Ga door de kleine deur tusschen de twee groote spie gels, houdt u aan mijne aanwijzingen en binnen vijf minuten zullen we in den noor delijken toren zijn." Na een waar labyrinth van gangen, trappen in de dikke muren^ doorgangen en kamertjes te zijn gepasseerd, honderdmaal angstwekkender dan de een^nje zajen de algemeene staking af te kondigen, wan neer om 12 uur het geschil niet zou zijn bijgelegd. Het aantal leden der vereeni ging bedraagt 12000. De Duitsche post zal met 1 April een nieuw soort van spoedbestelling in voeren. Van dien dag af zal men in groote steden telefonisch of anderszins een ren bode van het postkantoor kunnen ontbie den, die een brief afhaalt en binnen de stad rechtstreekSj aan zijn adres bestelt. Verder zal men»ook zijn brieven door renboden naar het postkantoor voor ver dere verzending kunnen laten brengen. Aan de Fransche kust der Middel- landsche Zee heeft een hevige storm ge woed; meer dan 20 schepen waren ge dwongen in de haven van Marseille een veilige schuilplaats te zoeken. Verschil lende stoomschepen kregen min of meer ernstige averij. Aan de Rivièra heeft het gesneeuwfd. In Zuid-Duitschland heeft een zwa re sneeuwstorm gewoed. In Baden is het verkeer ernstig gestoord in de Palz zijn alle telegrafische en telefonische verbin- dnigen verbroken. De treinen hadden groote vertraging. Geheele rijen van tele graafpalen zijn omgevallen. Sedert menige dagen werden drie malen achtereen op het traject Leeds Huódersfield van de Engelsche North Western Fail way balken en zware stee- nen op de rails gevonden, die gelukkiger wijze nog tijdig genoeg werden opge merkt, om te voorkomen, dat er ongeluk ken zouden gebeuren. Men dacht aanvankelijk, dat genoem de voorwerpen door kinderen uit een soort speelschheid daar waren neerge legd, nader is echter gebleken, dat zulks niet het geval kan zijn geweest, daar kin deren ze onmogelijk hadden kunnen han- teeren en men helt daarom thans over tot de meening, dat door de maatschappij ont slagen beambten met misdadige bedoelin gen den weg- hadden versperd. De politie stelt pogingen in het \verk om de schuldigen te ontdekken. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. Besl. is benoemd tot subst.- griffier bij het gerechtshof te Arnhem, mr. Z» Th. M. de Jongh van Arkel, thans subst.-grfifier bij de arr.-rechtbank al daar; is benoemd tot subst.-griffier bij de arr.-rechtbank te .Arnhem, mr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk te Arnhem; is aan mr. F. Langerhuizen van Uven eervol ontslag verleend als notaris te Hoogkarspel is benoemd tot raadsheer-plaatsverv. in het gerechtshof te Leeuwarden, mr. I. de Greve, oud-raadsheer in gemeld col lege; zijn benoemd tot raadsheer-plaatsverv. in het gerechtshof te 's-Gravenhage: mr. W. Thorbecke, landsadvocaat te 'sGra- venhage; mr. H. L. Drucker, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te 's-Gravenhage; mr. R. van Veen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's Gravenhage, en mr. J. Wolterbeek en galerijen, daar aan eiken hoek als ware het een hinderlaag, een sluipmoordenaar of een valluik dreigde, werd de groene kamer bereikt, zonder dat de markiezin een enkele maal had geweifeld. De groene kamer was antieker, hooger en ruimer dan de kleine vertrekken welke zij waren doorgegaan. Massieve eiken dwarsbalken, nog versierd en beschilderd met deviezen doorstrengeki met heraldieke bloemen, steunden een hoog plafond, waarvan twee dof-koperen lichtkronen neerhingen. Ou de groenachtige tapijten, met bleeke en phantastsiche personages dekten de mu ren en harmonieerden met het groen damast van het vertrek In een diepe al- coof stond achter gordijnen van hetzelfde groene damast een groot eikenhouten pa radebed. Bij het licht van twee nog op een lichter staande kaarsen, welke Raf fut, na zijn lantaarn op tafel te hebben ge zet, had aangestoken, zag het vertrek er somber, triest en griezelig uit in zijn volle gestrengheid van een andere eeuw. Mevrouw De Clarens was mijmerend eerbiedig blijven staan, aan niets durvende raken. Het kwam haar voor, dat zij, wat ook van de aldus door den markies ge rangschikte voorwerpen van zijn plaats gemend* zich aaii i&a ontwijding gou Muller, advocaat en procureur te 's-Gra venhage zijn bij de directie van de Rijkspost spaarbank benoemd: a. tot klerk S. van Veenstra en J. Ceelen, en de tijdelijke ambtenaren bij dei instelling H. A. Key- zer en W. H. Kok; b. tot assistent, de tijdelijke ambtenaren bij gemelde instelr ling N. J. A. Bartelsman, ,H. J. Persman en J. Trip; is benoemd tot directeur van het post kantoor te Beek (Limburg), W. Scher mers, thans in gelijke betrekking te Oir- schot; zijn bevorderd: a. tot commies der posterijen en telegrafie 2e kl. J. F. Daal- man, thans commies der posterijen en te legrafie 3e kl.b. tot commies der pos terijen en tel. 3e kl., J. R. van der Zalm, D. P. Pickée, Wu J. Meijer, K. T. Ykema N. A. Oostinga, L. W. van Hellemond, H. A. Pabbruwe, T. van .Houwelingen, F. T. H. Sassen, B. Fijnebuik, J. Boer, P. Bossen, J. D. van Brink, J. B. Wijs- bek, G. Hofman, P. Visser, T. Horens- ma en mej. R. A. J. de Wal, lallen thans commies der posterijen en tel. ,4e kl. Dienstzegels. De minster van Watertsaat heeft op advies van den directeur der posterijen en telegrafie het voornemen opgevat bin nen niet te langen tijd een nieuwe wij ze van trankeeren van diensstukken enz. in te voeren. Thans worden dienstbrieven' en pak ketten, aan de verschillende departemen ten en militaire autoriteiten onderling verzonden, voorzien van een stempel der handteekening van den afzender, ten be wijze dat dit als dienststuk moet worden verzonden. Ter vervanging hiervan zullen nu aan de autoriteiten, die tot nog- toe het recli» hadden op vrijdom van briefport voor dienststukken, etc., z.g. dienstzegels wor den verstrekt. De kustverdediging. „Reuter" seint uit Brussel Het blad de „Soir" bevat een om- derhoud met dr. Kuyper, over de ver sterkingen van Vlissingen. Dr. Kuyper zei daarin: dat Nederland het recht heeft om een fort bij Vlissingen op te richten, maar dat de oppositie sterk genoeg was om het plan ten val te brengen. De artikelen echter van de „Indépen!- dance Beige" en van de „Temps" had^- den het resultaat vele tejgenstanders met het ontwerp te verzoenen, als protest tegen vreemde inmenging. „Wij zullen handelen volgens detrac- taten in tijd van oorlog en wij zullen de uitlegging doen kennen, die wij daaraan voor de verschillende gevallen' ^ufunien geven." Dr. Kuyper bevestigde voorts, dat nooit een brief van keizer Wilhelm heeft bestaan. De nieuwe minister van oorlog zal de zelfde gedragslijn volgen als de afge treden minister. Bond van Ned. Onderwijzers. Gisteren is te Utrecht de 35e alge meene vergadering van den Bond van Ned. Onderwijzers geopend met een toe- schuld'ig maken. De geheele kamer met een weemoedigen blik omvattend, zucht te zij: „Inderdaad, hier trok mijn echtgenoot zich gaarne terug. Daar is de tafel, waar aan hij schreef, daar de leunstoel waar in hij het liefste zat, daar zijn 'de boe ken, die hij las, en dat is de luchter, Idie hem 's avonds het licht verschafte." „Hier keek hij de opbrengsten van zijn hoeven na en telde hij zijn geld." Dit laatste woord wekte de marki'ezin uit haar droomerijen. Alsof zij plotseling uit den sloop ontwaakte, riep zij mei verheffing van sitem„O, ja, het geld!... Geld kom ik hier halen in dit vertrek, want mijn beurs is ledig, en zonder de voor zorg van mijn armen lieven echtgenoot, zou ik hier moeten leven van de liefdega ven mijner oude vazallen, wat voor een dame van rang pijnlijk zou zijn. Gelukkig dacht de markies aan alles. Zelfs nu hij dood is, ontbreekt mij zijne hulp niet, in deze dagen van troebelen en beproevin gen zal ik hem nog te danken hebben, dat ik onafhankelijk en fier als te voren zal kunnen leven." Thans meende mevrouw De Claren? in de heldere oogappels van Raffut ecu rossig vlammetje te zien flikkeren, en jut spraak van den heer Ossendorp, waarin geconstateerd werd dat voor 1910 geen enkele verbetering valt te boeken ten ba te van het openbaar onderwijs. Er wordt voor het openbaar onderwijs niets gedaan, deels omdat het niet de lief de van de regeeringspartij wegdraagt^ deels omdat men zegt er geen geld voor beschikbaar te hebben. Voor het open baar onderwijs en voor de openbare on derwijzers is vooreerst ook niets te ver wachten. Het wetsontwerp tot ontslag bij huwe lijk aan onderwijzeressen, noemde spr. een uiting van de reactionaire gezindheid der regeering, dat het onderwijs zal scha den, het bijzonder onderwijs 't meest. Uitvoerig stond spr. stil bij de agitatie door zijn veijeden jaar uitgesproken re de verwekt. Het is echter, aldus eirtdigde hij, geen revolutionaire geest die ons drijft, maar een geest van liefde voor ons volk en voor het volkskind, die ons in deze tot richtsnoer strekt. Het ledental steeg van 7111 tot 7570; het aantal afdeelingen verminderde van 202 tot 198. Onder langdurig applaus bij den uitslag werd beslist met 50 stemmen tegen, dat hoofden van scholen niet tot den Bond behooren te worden toegelaten. Inzake algemeen kiesrecht waren ver schillende voorstellen ingediend, o.a. door Amsterdam om deel te nemen aan liet volkspetitionnement, georganiseerd door de S. D. A. P. De meerderheid van het voorstel was hier voor, de minderheid er tegen. Na een warme discussie werd het voorstel Amsterdam verworpen met 178 tegen 77 stemmen. KORTE KRONIEK. Blijkens een bekendmaking in de fabriek, wordt de Koninklijke Weefgoe deren fabriek te Hengelo Donderdag, Vrijdag en Zaterdag stop gezet, behal ve de afdeeling, waarin de zetfeisters werken. De Centrale Katholieke Kieswer- eeniging in liet district Goes, heeft be sloten de candidatuur van de Provincia le Staten van den heer J. Steketee (an- tirev.) krachtig te steunen. Gemeenteraad van Leiden. (Vervolg). 9o. Vaststelling van het 2e suppletoir kohier der plaatselijke directe, belasting dienst 1910. Wordt vastgesteld met een belast baar inkomen van f 231.6S9. lOo. Verzoek van het Bestuur der ver eeniging „Zuigelingenzorg" om toeken ning van eene jaariijksche subsidie. B. en W. stellen voor een sub sidie te verleenen ad f200 over het jaar 1911. De heer Bosch motiveert zijn stem tegen het verzoek, omdat een vereeni ging, die pas zoo kort bestaat en zoo weinig steun uit de stad ontvangt, geen subsidie moet ontvangén. De heer Fokker verdedigt het sub sidie. Spr. betoogt, dat de vereeniging meerdere steun uit de gemeente ont vangt dan de heer Bosch meent. Het voorstel van B. en' Wt wordt met 18 tegen 10 st. aangenomen. plotselinge instinctmatige voorzichtigheid zweeg zij. Maar het gelaat van Raiiut,- dadelijk weer ontspannen trok zich tot een breeden glimlach. „Zoo het u tegen de borst stuit, aan het geld van mijnheer den markies te ra- raken," zei hij, aanstonds begrepen iieb- hebbende, dat het gold eene som, in een bergplaats neergelegd, waarvan zijn mees teres het geheim kende ,dan zal het mij ware eer en een waar genoegen zijn, me vrouw de markiezin, u mijn weinige spaar penningen te leenen." Hij wist heel goed, dat mevrouw De Clarens, zeer fier van karakter, dit nim mer zou aannemen. „Ik dank u," sprak ze, „maar Ik wit liever te werk gaan, naar de bedoelingen van mijn echtgenoot, en, zoolang ik dat zal kunnen, leven van mijn eigen hulpmid- len. Wij leidden een bescheidener leven dan onze inkomsten het toelieten, Raf fut, en ofschoon wij veel aan liefdadige werken besteedden, moet de som, welke de markies verborgen heeft, verscheiden duizenden frank bedragen." Raffut durfde de markiezin niet recht streeks meer ondervragen, uit vrees van achterdocht te wekken. f Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1