Nieuw jaarswenschen Het lied van Garens. BINNENLAND. Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van Donderdag 29 December. De Nienwjaarswenschen worden, mits het bedrag bij de opgave gevoegd is, aangenomen tot Vrijdagavond 30 December. De prijs eener nieuwjaarswensch is 25 cents voor elke vier regels. Wij verzoeken vooral tijdig opgave aan ons BUREAU, onze C0UR4NT0MBRENGERS of onze AGENTEN. DE DIRECTIE. Brieven uit Zoeterwoude. ii. Toen ik in mijn eersten brief schreef, dat het Bestuur van onze Kiesvereeni- ging wel tijdig van zich zou doen hoo- ren, dacht ik niet, dat zulks al zóó spoe dig zou geschieden. We ontvingen nJl. een agenda voor de jaarvergadering op 13 Januari a. s. 't Is een agenda, die klinkt als 'iï klok en daarbij zijn afge drukt de voorstellen tot reglementswijzi ging vain' het Bestuur. En laten we het maar direct zeggen: reeds bij het vluch tig doorzien van net geheel blijkt, dat de zaken ernstig zijn opgevat en dege lijk voorbereid, een indruk die bij gron dig onderzoek wordt bevestigd. En hoe men ook over de voorstellen zeff mag denken, ieder lid zal gaarne instemmen met een. woord van lof aan het Bestuur. Als nu de leden maar blijk geven, met denzelfden ernst de zaken te behandelen, dan kunnen we den 13en Januari ee^ vruchtbare vergadering bijwonen en zoó onze organisatie weer een .weinig ver beteren. Er is nu tijd in overvloed voor iedereen om goed beslagen ten ijs te ko men. Wanneer bovendien nog voldaan werd aan den wensch van het Bestuur, om andere voorstellen tot wijziging vóór den 6en Januari schriftelijk bij het Be stuur in te dienen, „wat zou men lands bezeilenIk heb er goeden >uoed op. De laatste jaren zijn er tal van tee kenen, die er op wijzen, dat de leidef.T onzer kiesvereeniging hoe Langer hoe meer het belang van zoo'n vereemiging gaan beseffen.-De kiesvereeniging wordt niet langer beschouwd als 'n instelling „die er nu eenmaal wezen moet", zon der meer, maar men gaat zich rekensc.iap geven van de hooge belangen, die Aj te behartigen heeft. De druk bezochte ver gaderingen en de opgewekte discussies zijn daarvan sprekende bewijzen. Daar om ben ik vol goeden moed en met ge noegen stel ik mij de a.s. vergadering al voor, met ernst de zaken behandelend:, dc personen sparend, dé zaken noemend bij haar waren naam. Toch zou ik cén zaak anders wenschen. Ik zou zoo gaarne zien, dat als vergader lokaal stond aangegeven: „R. K. Vereni gingsgebouw." Of de zaal, waar we nu zullen- vergaderen, niet voldoende is? Ik antwoord: over 't algemeen kunnen we het er wel mee doen, ze is goed verwarmd en behoorlijk verlicht Maar: het betere is de vijand van het goede en een vere niging als 'n Roomsche kiesvereeniging kan nergens zoo goed vergaderen als in 'n Katholiek gebouw. Dat heeft 'n dubbel voordeel: eerstens wordt zoo'n gebouw natuurlijk ingericht „naar de eischen des tijds", met lucht en licht en ruimte in overvloeden tweedens het vergaderen in een Katholiek gebouw, met het Kruis beeld aan den wand, versterkt den indruk, dat er zaken worden behandeld van Ka tholiek belang; het herinnert er aan, dat we roomsch moeten zijn, niet enkel in de kerk en thuis, maar ook in onze vereni gingen. Juist tegenwoordig, nu er voortdurend op gewezen wordt, dat het H. Geloof richtsnoer van al ons handelen moet zijn, dat we moeten leven niet alleen i n het Geloof, maar ook vooral door het Ge loof, is het stichten van een eigen gebouw voor ons Katholieken, van zooveel be lang. De Katholieken van Zoeterwoude zijn zeer zeker in staat, zoo'n gebouw testich- FEUILLETON. Een verhaal uit de Fransche revolutie. 26) „O, woning vol van gezegende herin neringen. O, park, vol betoovering. O, vallei van vrede en zoete overpeinzing. O, land van zalige gedachtenissen. Ik heb te veel geleden, door van u heen te gaan, om er in toe tc stemmen, u thanls ■voorgoed te verlaten. Gij zijt het ware, het eenigste goed, dat ik in de wereld bezit. In spijt van de ernstige gevaren1, zal ik blijven. Zoo de dood mij opeischt .welnu, te Claréns zal ik hem' afwach ten Jean Raffut begreep dat de geheirm- zinnige toovermacht der vallei mevrouw De Clarens had aangegrepen en dat geen list, geei bedreiging, geen gevaar baar meer zouden kunnen bewegen, te vertrekken. Hij had een laatste aarzeling .waarin zijn trekken, in een energieke' en vreese ijke verwringing, den ontzet- tenden strijd verrieden, die zijne ziel be roerde. Vervolgens nam ook hij zijn be slissing in die tragische minuutzijn' besluit stond vast, onwrikbaar vast; hij ten en te onderhouden. Op verschillende punten van de gemeente staan reedis ge bouwen, die nog na tal van jaren zullen getuigen van het krachtig geloof en de of fervaardige liefde van onze Katholieken en die ons ook verzekeren, (Jat we ook nu op steun rekenen kunnen. Bovendien: een begin is er al. De St. Vincentius-ver- eeniging, die in stilte weldoend, '.^'rn haar weg vervolgt, heeft al eenigc jaren geleden, een terrein aangekocht, dat cn door zijn Tgging èn door zijn uitgestrekt heid voor het beoogde doel uitermate is geschikt. In dien tijd werd algemeen be weerd, dat die koop met het stichten van een katholiek vereenigingsgebouw ver band hield en dat er nu nog maar.... geld en aanpakken noodig was. Bedoelde ver- eeniging is echter niet in staat, de ver dere regeling op zich te nemen. Dat schijnt ook minder inet haar doel over een te komen. Maar moet de zaal dan maar zoo blijven rusten? Natuurlijk niet. Wanneer de handen eens ineengeslagen worden, wanneer hier een wil blijkt, dan zal er zeer zeker ook een weg te vinden zijn. ,Wie pakt de zaak eens aan? 't Is een goed plan, een mooi plan, <Lat echter veel werk en zprgen zal kosten, vóór het verwezenlijkt is. Daarom is het goed, in een nieuwjaar er aan te beginnen. Moge de zaak in 1911 onder Gods ze gen flinke vorderingen maken! M. Uit de Pers. De begrootingsdebatten. De „Tijd" merkt bij het opmaken der begrootingsbelans op, dat tijdens heel de algemeene begrcotingsbleSchou- wingen in de Kamer een onaangename toon hing. Men sloeg telkens tegen elkander uit. Dat was geen rustig en wetenschappe lijk tegenover elkander stellen van be ginselen en waardige verdediging daar van dat was eenvoudig een voortduren de politieke ruzie. Daarvan is onwedersprekelijk in hoofdzaak de oppositie de schuld, die zich niet ontzien heeft „met kleine mid delen" deze qualificatie is alweer van „De Nieuwe Courant" op het Kabi net los te gaan. Met den dag werd de hoon' vinniger en persoonlijker en de disharmonie 'be reikte haar hoogtepunt, toen de heer Roodhuyzen aan het Kabinet en piet name den Minister van Financiën Jtvolks misleiding" verweet en deze daarna een1 „medisch onderzoek" van den Brielschen afgevaardigde ger1 overbodige weelde scheen te achten. *ue zahk is weer bij gelegd, de heer Kolkman gaf Vrijdag j.l. een nadere verklaring en de heter Roodhuyzen maakte excuses, maar zij teekent het peil, tot hetwelk hai.' deba,t in een onzer hoogste staatscolleges is.,*, afgedaald. De wrevelige, nerveuze, plagerig^ stemming duurde tot Kerstmis door en deed hare gevolgen o. a. merken bij het Marinedebat, toen alle politiek fatsoen ten slotte door de linkerzijde werd1 op zijde gezet Over de positie der rechterzijde zegt het blad Is die er in de jongste zes weken op Vooruitgegaan Ook bij deze vraag schudden wij niet zonder bedënlknig het hoofd. Dr. Kuyper kon wel eens gelijk ge had hebben, toen hij bij het politiek debat zeide, dat de rechtsche .meerder heid eigenlijk te groot is. In twee din gen kwam dit nu al uit. Ten eerste is het absenteïsme vooral in de rechterzijde tot een bedenkelijke chronische kwaal ontaard. Dit kwam vooral uit bij het stemmen over de motie-Duymaer van Twist. Zelfs bij de stemming over het subsidie voor de leeszalen, toen' de „whip" blijkbaar krachtig gewerkt had, waren er nog elf leden afwezig, waarvan acht rechtsche, die bij aanwezigheid mis schien den uitslag een anderen hadden •kunnen doen zijn. Blijft het absenteïsme voortwoekeren, dan durven wij gerust meerdere „verras singen" voorspellen. Ten tweede blijkt bij de groote meer- zag zoo goed wat hem te doen stond. En het was zoo gemakkelijk. Met een cynisch sarcasme opgetrok ken lip, siste hij onhoorbaar tusschen de tanden „Zij heeft het .gewild. Des te erger voor haar". Uit het duister der laan tredend, liep mevrouw De Clarens over het grasperk, de parterres en het verlaten terras. Ver volgens indringend en vasthoudend, en met een ste n en gebaren dwingend tot het doel, dat hij wilde bereiken, verkreeg Jean Raffut van zijne niet meer wantrou wende mee teres, de vergunning haar te volgen .naar het kasteel, dat binnen te gaan, en er tot het aanbreken van den dag te blijven. „Ofschoon ik uw besluit, dat u aam zooveel gevaren blootstelt, afkeur, me vrouw de markiezin, zei hij doen juist die gevaren mij bij u blijven. Ik zal u niet meer verlaten." Op het terras gekomen, op den boven ste trede van het perron en zich verge wist te hebben, dat alles rustig was in het park, haalde Raffut den bos sleu tels te voorschijn, welken hij steeds bij zich droeg, opende stil de deur en nood:- de de markiezin met eenig ongeduld om binnen te treden. Daarna sloot hij de deur weder en sclippf er met ji.og h,aps.- derheid het gevoel van saamhoorigheid te verslappen. Vergissen wij ons niet in sommige teekenen, dan lijkt ons de ver houding tusschen Anti-revolutionairen en Christelijk historischen al meer en meer gespannen te worden. Wij zullen op de oorzaken' daarvan hier niet dieper ingaan, maar alweer wij constateeren het verschijnsel. Dat de houding der Christelijk-historischen' en vooral de onnoodig militante verdedi gingsrede van dr. De Visser voor het leeszalensubsidie eenigszins kwaad bloed gezet heeft bij de Roomsche g oep, staat ook vast; terwijl daar niet minder eenig gevoel V3n niet-bevredigin[g zich heeft vastgezet door de afwijzende hou ding van Minister Heemskerk ten op zichte van de voortgaande gelijkmaking der positie van openbare en bijzondere school. Alles bij elkaar genomen dus, zooals wij in den aanvang zeiden, genoeg rede nen, om het eindresultaat van de be- grootingscampagne met geen optimis tisch oog te bekijken. Wel staat daar nu nog tegenover, dat de linkerzijde haar prestige als loyale en royale oppositie vrijwel heeft wegge worpen en dat van cenigen nieerdierehi samenhang in de groepen Van links voorshands nog niets te bekennen is integendeel toonden zij nooit zoo vlak af, als in deze weken, dat zij m e t h aar vieren, absoluut niet „regierungsfa- hig" zijn maar een en ander, dat trou wens voor ons niet nieuw was,, want sinds 1901 was het nooit anders, weegt niet op tegenover de lichteljjke ver zwakking van Regeering en regeerings- partijen, welke wij meenen te hébbefn' aangetoond. Dat op zich zelf is al groot nadeel, want geen verzwakking maar versterking van dezelve moest -na vier jaar van re- geeren kunnen worden aangetoond. Wij beoogden met de o. i. onpartijdige beschouwing van *ren en ander geens zins ontijdig- alarm te slaan, want daar voor is ook absoluut geen reilen, maar door te wijzen op onmiskenbare tecke- nen des tijds hopen wij te bereiken, dat in deze rustige dagen van het Kerstre- cès de oogen worden geopend op wat wel eens tot gevahr kon aangroeien. Komt er daardoor misschien meer overleg tusschen Regeering en meer derheid en tusschen de partijen dezer laatste onderlingwordt bovenal ge*- streefd naar een steeds inniger vertrou wen in elkander, vertrouwen, dat zich af en toe in daden van b egevendheid' en zelfopoffering zal moeten uiten, dan zal zeer zeker de christelijke coalitie nog lang vruchtbaar werkzaam kunnen zijn ten bate van Koningshuis, volk en land. De „Stundaar d" zegt o. m. over de begrootingsdiscussies Telt men der kolommen saam die in deze meer dan vier weken van Links en van Rechts gevuld zijn, dan 'leverde Links stellig het dubbele van Rechts ook al waren de leden Links een derde minder in aantal. Op zichzelf ligt er nu wel niets ongewoons in, dat de opposi tie meer spreekt dan de regdcciingsr partij, daar veelal de oppositie door het Kabinet en giet door de ministe- rieele partijen wordt te woord gestaan', maar ditmaal was het toch merkbaar, hoe men zich Rechts opzettelijk inhield om de beraadslagingen te bekorten. Vooral de praatziekte van enkele leden van Links is op geèn andere wijze te neutraliseeren. Iets waar dan nog *bij- kwam, dat er nu en dan Lin'ks toeleg oleek om kabaal te maken wat altoos op tijdverlies neerkomt. De zelfbeheer- sching van Rechts dient ook met helf oog daarop dubbel op prijs gesteld. Over het algemeen spon de oppositie bij de debatten weinig wol. Haar optre- dan was te weinig gedisciplineerd, ver liep zich te zeer in het kleine, was nu en dan te fel en over het algemeefn te onbeduidend. Zelfs haar eigen pers kon zich dit niet verhelen. Dat is deels aan haar onderlinge verdeeldheid te wij ten, maar voor een ander deel toch al leen te verklaren uit haar wrevel dat ze uit de macht is geraakt. Het door een harer beste mannen gegeven advies, om zich voorloopig buiten den strijd om tiger gebaar de grendels voor. Door herinneringen overstelpt en in diep gepeins verzonken, was mevrouw De Clarens niet meer in staat iets om haar heen op te merken. Zij was dit zwij gend kasteel binnengegaan als in een droom. HOOFDSTUK IV. In de groote eere-vestibule was Ihet donker en vochtig. Een lichte siddering beving de markiezin'. „Wacht u even", zei Raffut, herin nert u misschien de gesteldheid der plaats zoo goed niet meer. Ik zal licht gaan maken." Zonder naar hem te luisteren, zelfs zonder hem te hooren, had de markiezin zich met vasten tred naar de groote stee- nen trap met ijzeren leuning begeven. Zij had de hoogste treden ervan reeds bestegen, toen Jean, na de dievenlan taarn te hebben aangestoken, waarvan hij z'cli bediende, om in de kelders af te dalen en zijn nachtelijke ronden te maken, zich bij haar voegde. Verscheidene deuren kwamen op de breede gang uit. De markiezin stiet de grootste dier deuren open liep een oudie wachtzaal door, vervo'gens een lange rij van s.alftn.s. eu bevend ziqh toen in een het gezag te houden, zichzelve te her zien, en weer naar een vast program van partijbelekl te zoeken, vond blijkbaar geen ingang. Het was nu reeds aan de oppositie te merken, dat we de helft van den weg naar 1913 met dit Kabinet ach ter ons hebben. Rechts is de Coalitie eer versterkt dan verzwakt, juist als natuurlijk gevolg van dit optreden der oppositie. Het is zoo, bij Oorlog kregen we een mikmak, maar Oorlog stelt nooit regel, en bij alle ove rige hoofdstukken der begrooting liet de eenstemmigheid schier niets te wen schen over. Kleurverschillen zullen er al toos blijven, maar tenzij men in het marionettenspel verloopen wil, blijft dit -zelfs eisch van den toestand. En ook het Kabinet leed niet. TijF dens de algemeene discussie was het niet rustig genoeg, en behield jon'der meer dan één kabaal dat werd opgezet, niet genoeg zijn kalmte. Maar !bij de afzonderlijke hoofdstukken herstelde dit zich vanzelf, en meer dan één hoofdstuk- is, naar ieder toegeeft, met ongemiodn talent verdedigd. En al wierp de staat onzer Fmanticn zijn donkere schaduw over heel dit debat vooruit, tegen te spreken valt het nietv dat r et name de Minister van Financiën ïv afloop wan het debat sterker staat, clan hij.stond toen het.d'ebnt begon. Ook de bijzonder gunstige uitkomst van de inkomsten in November hielp hem, en althans ons cre- diet heeft onder de mingunstige constel- Latie nog niet geleden. 'Er mag als uitkomst van het lange de bat dan ook geoonstateerd, dat al gaven deze vierweeksche debatten minder dan anders, we aan het einde van dit jaar eer versterkt dan verzwakt, het jaar dat ko mende is, tegengaan. Get „Centrum", aanhalend den' raad, dien de „N. R. CL" den edel- mogenden heeren" meent te mogèn ge ven, voegt daarbij nog een andere:' de Linkerzijde en met name de liberale' partij moet zich leeren schikken' in de rol van oppositie. Want het valt niet te ontkennenhet' gaat en ging in de Kamer nooit zoo Spaansch toe, dan wanneer Links in de minderheid is. Men permitteert zicli dan allerlei din gen bij het debat, welke de Rechterzijde als oppositie steeds wist te vermijden. En het is vooral door deze grimmig heid en dit boos humeur der Linksche groepen, waardoor dc peil van liet debat en gansch het aspect der Kamer in den begrootiugstijd zakte. „Lichtschuwen". Naar aanleiding van diens amende ment in zake de Openbare Lecszahii, wordt het Kamerlid Van Vuuren door de „Nieuwe Rott. Crt." genoemd „de licht schuwe afgevaardigde voor Zevenbet- gen". De vraag is maar, wiemeer lichtschuw is: de heer Van Vuuren, die openlijk in de Kamer een kloek pleidooi houdt of de „N. R. Ct", die de statistieken over de uitsluiting der Katholieken stel selmatig verzwijgt, met insinuaties als „Graag op baantjes" opereert en 'n in gezonden stuk, waarin de absolute ion- juistheid dezer graagheid wordt bewe zen, weigert op te nemen Maar geen nood, morgen bouwt het heele liberalisme de „N. R, Ct." na: foei gij, Roomsche lichtschuwers, hoe geheel anders zijn wij, heliotropen. Mundus vult decipi. Tijd; Staatsloterij. Bij resolutie van den Minister van Fi nanciën zijn met ingang van de 396ste Staatsloterij benoemd tot collectrice der Staatsloterij te AmsterdamG. N„ C. W. C. van Hamel, wed. H. Mossel, al daar tot idem te Assen M. L. Hubenet, wed. C. L. B. Pet, te Zwolle en A. Sme ding, wed. J. W. Kamerling, te Amers foort. Tot idem te 'sGravenhage H. F. M. Bergansius aldaartot collecteur te Rotterdam H. F. R. Dubois, te Heem stede. L. J. C. Jansen, te Rijswijk. J. P. P. M. Lohtneijer, te Amsterdam H. zeer ruinve galerij, waar vroeger de fees telijkheden en de galafeesten plaats had.- den. Jean volgde met zwaren tred de vlugge schreden der dame. Het licht der dievenlantaarn, door de duisternis borend, viel nu eens op een familieportret, dan weer, van boven naar beneden dansend, op het verguldsel van een console, op een ornament van het pla fond, op het witte marmer van 'n schoor steen, of wel het tooverde kleuren in de kristallen prismaas van een kroon, of gleed als een bliksemstraal over het don kere groen der oude wandtapijten. Voor de markiezin wekte elk van die monumen ten een herinnering. Bij het richten van zijn lantaarn zorgde Jean nauwlettend, dat de lichtstraal niet naar den kant der vensters zwierf, of schoon de jalouzieën en de gordijnen gesloten waren. Want, redeneerde hij, een opening tusschen twee slecht op el kaar sluitende latten, of het opwaaien van de gordijnen bij het passeereruis voldoen de, om het licht tc doen spelen op de vloersteenen van het terras, of op het grasperk, en daardoor een ongewoon be zoek op het kasteel te verraden Merkte de markiezin die voorzorg niet op, toch, in haar vurig verlangen om zoo veel dierbare voorwerpen terug te zien, voelde zij zich teleurgesteld door het vage P. C. M. Schillemans, te 's Gravenhage, H. Beets, te Groningen en W. J. H. Lu cas te Rotterdamtot collectrice jfce Rotterdam J. W. H. Gombert, wed. vaa W. G. Groen, te Dordrecht. Mej. E. E, M. G. H. Eckholt, te Rotterdam en Mej. L. van der Schuift te Gravenhajgey Statenverkiezing. Bij de in het district Goes gehouden! verkiezing voor een lid van de Prov. Sta ten, in de vacature ontstaan door dd benoeming van den heer tnr. C. Lucasse tot lid van de Eerste Kamer, werdemf candidaat gesteld de heeren W. Kake- beek (lib.), en J. Steketee (anti-rev.). De stemming heeft plaats op Woens dag 4 Januari. j Ziekteverzekering. De Vereeniging van Nederla'ndsdh'ef Werkgevers heeft zich tot Öe Tweedei Kamer gericht, met een zeer uitvoerig adres in zake de ontworpen regeling van Ziekteverzekering, waarin talrijke be zwaren tegen het ontwerf worclen uit eengezet. i De geh eel e .regeling grondt zich meent adr., zoozeer op het denkbeeld varf dwangverzekering, de opdracht van z*e- kengeld-uitkeering aan raden van ar beid is zoo nauw met de geheele rege ling saniengeweven, dat tegemoetkoming aan de uit dien hoofde rijzende bezwa ren door wijziging van het ontwerp uit gesloten schijnt en adr. dus op grond van die bezwaren de Kamer verzoekt, haar goedkeuring aan de ontworpen re geling te onthouden. Daarentegen verzoekt zij een uitspraak) der Kamer ten gunste van het ook in fief adres uiteengezette stelsel van vrijwil lige verzekering. Warenkennis voor den middenstand, In overleg met de afdecling Handel van het ministerie van "Landbouw is door de heeren J. S. Meuwsen, voorzitter van den Middenstandsbond en dr. L. Voer man, directeur van het Rijksbureau tot onderzoek van handelswaren, besloten, te beginnen met Januari 1911 te samen een reeks voordrachten te houden, speciaal voor vereenTgingen van winkeliers en kleinnijveren, over warenkennis en ver- valsching van handelswaren. Bij deze voordrachten zullen interessante voor beelden van gepleegde vervalschingteut van allerlei waren gedemonstreerd wor den. De bedoeling is, deze lezingen ïn het bijzonder te houden voor de beoefena ren van vakken, waarin yervalschingeu plegen voor tc komen, opdat zij daarom trent de noodige voorlichting krijgen/ Dit wordt te meer noodig geacht, waar de kunst van het vervalschen tegenwoor dig op zulk een hoogen' trap van ont wikkeling staat en nog steeds vooruit gaat. Onderwijs. Examens M. O. 'sGravenhage. Hoogcre Wiskunde (KV) twee cand. Afgewezen' één. Gesl. P. Jansen, uit Rotterdam. Ncd. taai en letterkunde (KVII). Ge ëxamineerd 2 cand. GesL de IieereW G. J. Nieuwenhuizen, Hilversum en Th. Lancéec, Amsterdam. Geschiedenis (K VIII) Geëx. en' af gewezen twee cand. Schoonschrijven (N). Geëx. 6 cand. Toegelaten dc heer H. DonkersIoot, tel Rotterdam en d'c dames H. M. Roefs, Tilburg. G. C. S. Schilham, Utrecht/ J. A. M. Smits en C. P. Staal, beidenl Tilburg. Groningen. Fransch, akte B. Gesl. T. Me schaert, te Haarlem. Engelsch akte B. Gesl. J. A. Bastiae- nen, tc Nijmegen. A. S. Degens, Hel mond, H. Franken Jr., Den Haag. Examens L. O. 'sGravenhage. .Wiskunde (art. 86) Opgeroepen en opgekomen 5 cand. Af gewezen 3. Geslaagd de heer J. Chris- tiaanse uit Nieuwdorp, en n4ej. A. H. T. Meijer, uit Enkhuizen'. en onvoldoende van het licht. „Hebt gij niet een betere lantaarn, Raf fut?" vroeg zij. „Men kan nauwelijks zien, en ik zou zoo graag duidelijk zien. Zoudt gij niet de kaarsen der luchters of der kristallen kronen aansteken?" „De kaarsen van alle kronen en van aJle luchters zijn na uw vertrek weggenomen^ mijn.beste mevrouw; toen enmaal weg waart en het met alle feesten gedaan was, hebben wij, zooals u denken kunt, hoege naamd geen gelegenheid gehad, om sa lons of galerij te illumineeren." In zijn haast om zoo spoedig mogelijk de heillooze daad waartoe liij had besloten te volvoeren, vroeg Raffu: „Waarheen verlangt gij u te begeven,- mevrouw de markiezin?" „Ik heb op deze verdieping iets te ver richten in den rechtervleugel van het kas teel, in den noordelijken toren." „Waar zich de gro- n kamer bevindt?"- „Juist ,naar de groene kamer wensch ik te gaan." „Mijnheer*de markies toefde daar dik wijls," zeide Jean, „en sloot zich erop, ik geloof dat hij er zijn financieele aange'.ej genheden behandelde en er zijn geld be waarde. LI zult daar iets vinden voor bete re yerlichting." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 5