verworven. Z.W.eerw. riep den preker van dezen avond, kapelaan ,Chr. S. Des sing, een hartelijk welkom toe, dank baar, dat hij de invitatie om voor d'e gezellen te komen ^preken, Ijad willed aannemen. Daarna verwelkomde de Praeses de dames, die wederom zoo be langeloos hnune medewerking wilden verleenenv de eerwaarde heeren kapc - laans en tlieologanten en de dames en heeren, die door hunne tegenwoordig heid hunne belangstelling toonden. Kapelaan Chr. S. Dessing begon zijn rede met te wijzen op een Verblijdend! verschijnsel van den laatste» tijd, nl. fiet streven om bekend te worden met dé schoonheids-rijkdom onzer liturgie. Men wil gaan medeleven het kerkelijk jaar, dat is een herhaling van het God-men- schelijk leven van Christus op aarde. liet kerke!ijle jaar verplaatst ons in een andere wereld met een ander zonne stelsel, waar Christus is de zon, de H. Maagd en de Heiligen de maan cn de sterren. Dat mede-leven met de liturgie al dus spr. brengt oil's geestelijk leven tot ontwikkeling, tot frisschen bloei en krachtigen groei, helpt óns om te bewa ren een levend geloof. Die kennis van de liturgie zal den Sint-Jozefgezelfcn een wapen in de hand geven tegen die bespottingen en verdach tmakin^n op fabrieken en werkplaatsen, zal nen na de zware dagtaak geest en 'hart kunnen doen verfrisschen aan de heerlijke bronu nen der Roomsche schoonheid. Spreker wil dezen avond spreken over de schoonheid van e liturgie op het' Kerstfeest, en stelt zich als doel om ten eerste een begrip te geven van de plech tigheden van die liturgie en vervolgens na té gaan welken invloed cle heilige kerk door haar liturgie op de kunsten; en volksgebruiken h*:eft uitgeoefend. Het Kerstfeest is in de keiJc gevierd van af de eerste tijden. In de OosterJ sche kerk werd het in de eerste vi,er eeuwen op de zesde Januari gevierd, in de Westersche kerk is altijd de 25'- ste December de Kerstdag geweest. Jloe komt men aan die datum Som migen zeggen, dat volgens een oudie overlevering de 25ste Dec. voor eigen lijke datum van Christus' geboorte werd gehouden, volgens anderen steunt die datum op een regeling van Cyrillus, bis schop van Jeruzalem en paus Julius I, weer andere zeggen dat die datum is uitgekozen om zinnebeeldige gronden 25 December vierde men in 't heidendom den geboortedag van den onoverwinne- lijken Zonne-god. Wat is de reden, dat het den pries ter geoorloofd is op Kerstdag d'rie hei lige Missen te celebreeren Dit voor recht steunt eerstens op geschiedkundi ge gronden. Reeds in de 4de eeuw, in de Oostersche kerk, en in de 5de eeuw, in de Westersche kerk, trok men in proces sie van de eeiie" kerk naar een tweede, en een derde, in welke kerken de pries ter een H. Mis opdroeg, één 's nachts, één in den vroegen morgen, en één bij het volle licht. Doch de diepste grond is de symbolische beteekenis van die drie heilige Missen. In de eerste gedenken wij de. tijdelijke geboorte van Christus uit de H. Maagd, en de tweede de geestelijke geboorte in onze ziel, en in de derde de eeuwige geboorte uit God den Vader. Deze drie geboorten' her denkt de kerk in de gebeden der drie heilige Missen. Spreker laat zien den' rijkdom en pracht van zielsverheffing, de beteeke nis, en het verband en de samenhang van de schijnbaar losstaande gebeden onder de Kerstmissen'. Dit toonde spreker op zulk een overtui gende wijze aan, dat hij eerst zelf diep doorvoeld moest hebben die overweldi gend schoone gebeden. In het tweede deel van zijn rede toonde spr. aan den invloed van de Kerstmis liturgie op de beeldende kunsten, en op de letterkunde. Met kennis van zaken' besprak hij de Kerstmisvoorstellingen in beeldwerk en schilderingen. Bij de bespreking van den invloed op de letterkunde, schil derde spreker ons eerst d'e mysterie spelen en ging daarna over tot de Kerst liederen. De mooiste liederen dateeren uit de 15de eeuw en zij vormen echte „volkspoëzie." Toonsoort en rythinus zijn die van de kerkmuziek. Nu werden een tiental oude en ook nieuwe kerst liederen gezongen, nadat kapelaan Des sing de schoonheid van die gezangen had verklaard. Mej. Dora De Graaf, Sopraan, meo'. Anna Bertels, Alt en mej. Mien Pieck, die de orgel en pianobegeleiding .op zich had genomen, kweten zich uitmun tend yan hun taak. Met waar gevoel1 vertolkten zij de teere schoonheid dér liederen. Daarna verklaarde de spr. nog eenige volksgebruiken nl. „Kindeke wiegen" en het rondloopen met Kerstmis-afbeeldin gen of sterren op stokken. Spr. sloot zijn doorwrochte rede met een aansporing tot mede-leven met de kerkelijke liturgie, wat ons zoo gemakkelijk wordt gemaakt door „Het Kerkelijk Leven" of „Het Kerkelijk Jaar". De praeses, kapelaan v. d. Laar, was aller tolk toen hij Kapl Dessing dank bracht voor zijn heerlijke rede, de vrucht van lange en serieuze studie, den dames voor hun liefelijke zangen en heerlijke pianobegeleiding, en den heer Wanna voor zijn assistentie bij rde muziek. Dat deze avond voor onS zij 'de bron van een diepere Kerstmis-vreug de telkenjare; dan; zullen .wij met dank baarheid terugdenken aan heïr, die pns dit genot verschaft hebben1. Franchemont de Marskramer. Een alleraardigste operette was liet, die gisteravond de jeugdige Leidsche Ope rette vereeniging „Offenbach" in den Schouwburg voor het voetlicht bracht. Men staat werkelijk verbaasd over den durf der nog slechts een jaar bestaande vereeniging, en hoe knap alles, zang eu dans, uitgevoerd werd. Dank zij de knap pe regie van Mevr. van Westerhoven, •die er goede beweging had ingebracht, liep alles vlot van stapel. We leefden een oogenblik mee met Marie en Constance Dumont, die hun broer Jean van den dienst, waarvoor hij een laag nummer trok, wilden vrijkoopen. Hoe hier Fran chemont de marskramer een leelijke spaak in het wiel steekt, als hij,, om de meisjes, met een van wie hij zijn 'zoon Antoine wil laten trouwen, op de proef te stellen, ter bevrediging van Constance's pronkzucht, haar gouden kruisje inruilt, het erfdeel harer moeder, dat ze had wil len verkoopen tot vrijmaking van broer Jean. Gelukkig wordt een goede oplos sing gevonden voor den nood der zus ters, door het huwelijk van Marie en An toine, die elkaar niet wilden omdat zij elkaar wilden. Jean, die nu zijn zusters bezorgd weet, wil niet in dienst tot groo- te vreugde van denoud-tamboer, vader Michot, den oud-gediende met het goede hart, die door allen in het ootje wordt genomen en die nog een blauwtje loopt op de pleegmoeder der kinderen, vrouw Dupuis. Over het algemeen werd goed gespeeld en dikwijls, vooral in dc koren, zeer goed gezongen. En in spel, en in zang beviel ons het best Constance, die haar moeilijke rol goed vervulde. Met nog een weinig oefe ning (ze kwam voor de tweede maal op de planken) belooft dat een eerste kracht voor de vereeniging te worden. Uitstekend bleef ook in zijn rol de brommerige, 't toch goed meenende inva lide Michot, die ondanks zijn, in de Be rezina bevroren been, een sierlijke menuet wist te dansen. Ook de zachtmoedige, ern stige Marie en de moederlijk liefdevolle vrouw Dupuis deden haar best, schoon een tikje plankenfieber, dunkt ons, hen niet vreemd was. De geïmporteerde Franchemont, hoe wel meestentijds goed spel toonen-de, deed ons dikwijls wat te druk. Een bijzonder woord van lof voor de uitvoering der dansen, waarvan vooral de laatste met de guirlandes, door de prach tige verlichting een schitterend effect maakte. Een krachtig applaus weerklonk na eik bedrijf, als dank der aanwezigen, waarin ook het orkestje mocht deelen dat de lief lijke muziek op prijzenswaardige wijze uitvoerde. De schouwburg was goed be zet. Slechts loge en bagnoire toonden open plekken, hetgeen, vooral om het be oogde goede doel, stijving der kas van Schoolkindervoeding, te betreuren was. Orpheus. In de goedverlichte en wèl verwaniid'e zaal van de „Graan'beurs" gaf gisteren avond Orpheus eene welgeslaagde uit voering. In een inleidend woord memo reerde de Voorzitter o. m. het tienjarig bestaan in 1911 en sprak den wensch uit dat men dezen avond zou genieten en van Ijet gehoorde iets meenemen. Wat dit laatste betreft, men heeft mie(t alleen iets meegenomen van hei gehoor de, doch tevens den indruk, dat er in deze, uit 35 leden bestaande Vereeni ging, onder energieke leiding, met lust en ijver wordt gearbeid, aan de vervol making. En in het spel, van het begin tot het einde toe, valt een warmte en goed volgehouden aelievé te bemerken, die het peil van den avond in een steeds grootere stijging doet hooghouden'. De sonoriteit van het ensemble, doet evenals de zuivere stemming weldadig aan. Koper en hout zijn evenredig in kracht en treden, waar zulks wordt ge- eischt, beschaafd naar voren cn het even wicht wordt slechts zelden overschreden. Een vorige maal moest ik de trombo nes kritiseeren en hen tot inpekkef.» aanmanen ditmaal doet ;t goed te kun nen' melden, dat zij een groote schrede zijn vooruitgegaan. Een hulde aan den directeur, den heer J. Vink, die de kunst verstaat, door eene lofwaardige samenstelling van het programma, eene aangename afwisseling te brengen en het monotone, in een opeenvolging van harmonie-nummers ge legen, weet te ondervangen. Het uit negen nummers bestaande pro gram werd niet smaak voorgedragen. Bizonder vermeldenswaardig zijn „Ouverture Titus" van Mozart; „Hcr- 7wunden en Der Frühling" van E. Grjeq, waarin het kunnen van Orpheus op bi- zondere wijze aan het licht trad en de verschillende instrumenten gelegeüiheid vormden hunne krachtn te ontplooien. En met de goedgemaskeerde, mooie masch, „lm Zjgeunerlager" van Oscheit, werd het program gesloten. Het talrijk opgekomen publiek gaf door een langdurig' toejuichen blijk, een avond als deze, op hoogen prijs te stellen en sloot in die hulde tevens Di recteur en Medewerkenden, die dit ten Volle verdienden. Het zou aanbeveling verdienen' pls; onder de rtos. d'e bedienden' ook eens wat luisterden; dat voortdurend rond: loopen is wel hinderlijk. afloop was qr nog eejne aangenaam samenzijn, waar de Heeren Hellman en Elferinkt hunne krachten ten béste ga ven. ~S. Bij resolutie van den Minister van Koloniën is J. G. Veeris, alhier, ter be schikking gesteld van den Gouverneur van Curasao, om te worden benoemd tot onderwijzer 3e kl. Ter viering van haar eerste lustrum heeft de Leidsche Maria Vereeniging het nuttige met het aangenamen weten te vereenigen. Het aangename is daarbij zoo in de smaak gevallen, dat morgenavond nogmaals de gelegenheijd wordt geboden ervan te genieten. En het nuttige krijgt men dan tevens op den koop toe. We bedoelen hiermede dat de zoo uit stekende geslaagd kinderoperette „De Sneeuwkoningin" morgenavond ten derde malen in St. Joseph-Gezellenvereeniging wordt uitgevoerd. Eqn aansporing om er heen te gaan mag na hetgeen wij er over schreven, overbodig geacht worden. Daar om volstaan wij onze lezers de opvoering in herinnering te brengen. In de week van 21 tot en met 27 December werden uit de provincie Zuid- Hulland ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad gebracht: 6 gevallen van typhus en febris typhoïdea, 56 gevallen van roodvonk en 31 gevallen van diphteritis. Hiervan kwamen voor te L e i d e n 1 geval van typhus of febris typhoïdea, 1 geval van roodvonk en 3 gevallen van diphteritis; te B e r k e 1 1 geval van rood vonk; te Bodegraven 1 geval van typhus of febris typhoïdea; te Hazers- woude 2 gevallen van roodvonk; te H i 11 e g o m 2 gevallen van roodvonk; te Oegstgeest 1 geval van typhus of febris typhoïdeate Oudshoorn 1 geval van diphteritis en te Woerden 1 geval van typhus of febris typhoïdea. Met Staatscourant no. 304 zijn ver zonden de statuten der Leidsche Operette- vereeniging „Offenbach" alhier. Zaterdag 31 December a. s. zal de Vereeniging „Dorcas" alhier hare jaar- lijksche uitdeeling van eigengemaakte kleedingstukken houden des namiddags ten 2 uur in de Raadzaal van het Gemeente huis. Er zijn dit jaar ruim 300 kleedingstukken vervaardigd, die aan ruim 70 huisgezinnen zullen worden uitgereikt. Voor hen die de vereeniging geldelijk gesteund hebben zal Vrijdag 30 December des namiddags van 2—4 uur gelegenheid bestaan die goederen te bezichtigen in de zaal boven bedoeld. ROOMSCHE AGENDA. Donderdag 8 uur 's avonds, Ge bouw R. K. Volksbond Rapenburg Pro- pagandavergadering R. K. Textielarbei ders en arbeidsters. Spreker de W.Eerw. heer Lambert J. J. M. Poell. V r ij d a g 7 uur 's avonds, Gebouw St. Joseph Gezellen Ver. Rapenburg 52. Vergadering Leidsche Maria-Vereeni- ging. Spreker de W.Eerw. pater Hentzen O. F. M. over de vrouw als martelares en overwinnares. Opvoering van „De Sneeuwkoningin." HAARLEMMERMEER. Hedennacht omstreeks 1 uur is nog vrij onverwacht overleden de heer P. Verkuijl, Wethou der der gemeente. De overledene (be reikte den ouderdom van 75 jaar, was ongeveer 42 jaar onafgebroken lid van den gemeenteraad en ctaarvan de laatste 18 jaar wethouder. Ook als hoofdinge land had hij zitting in het bestuur van den Haarlemmermeerpolder, was Ouder ling bij de Ger. Gemeente te- Nieuw- Vennep, maakte als thesaurier van de ziekenfonds „Hulp in Nood" te Nieuw Vennep deel uit van de commissie van Toezicht van genoemd fonds en was in nog verscheidene andere vereenigin- gen bestuurslid, zoodat door zijn heen gaan zeer vele vacatures ontstaan zijn. Veel goeds is door zijn toedoen tot stand gekomen'. Hij ruste in vrede. HILLEGOM. Het dubbel mannen kwartet „Ons genoegen", gaf gisteravond een in alle opzichten welgeslaagde liefdadig heidsconcert ten bate der R.-K. en der Paroc. Wijkverpleging. De uitvoering van het blijkbaar met zorg gekozen programma was in één woord boven ieders verwach ting. Wij zullen niet tot beoordeeling in bijzonderheden overgaan. „Op 't Kerkhof" van De Vliech werd zoo verdienstelijk uitgevoerd, dat we dat hier afzonderlijk vermelden. De medewerking van den heer Wouter Renaud, Concertzanger en zangleeraar van het Kon. Conservatorium te 's-Hage wist het publiek zeer op prijs te stellen, verschillende zijner tenorsolo's werden zoo herhaaldelijk geapplaudiseerd dat de zanger tot een toegift gedwongen werd. Mej. C. W. M. Hoogervorst, die de pianobegeleiding op zich genomen had, werd voor haar belanglooze mede werking met een keurig seringenbouquet gehuldigd. Namens de Protest, wijkver pleging sprak de eere-president, de heer P. van Waveren, een woord van dank. De hetr Th. van der Meij mag met groote voldoening op zijn leiding van dit dubbel kwartet terugzien. In de glhier gehouden vergadering van de afd. Oegstgeest en Omstreken van de H. M. van Landbouw zijn tot be stuursleden gekozen de heeren J. W. Mar- bus te Sassenheim en A. van Schie, te Lisse. KATWIJK AAN DEN RIJN. Het R.K. Gymnasium der Paters Jesuiten alhier wordt verplaatst naar Den Haag. Die met de Katwijksche toestanden bekend is, zal kunnen beseffen wat dit voor de ge inéente Katwijk, doch vooral voor Katho liek Katwijk beteekendeen slag zooals Katwijk sinds menschen heugellis niet heeft getroffen. Vier perceelén bloembollenland vroeger behoorende aan D. Brussee wer den gisteren in Hotel „de Roskam, ver huurd. Perceel 1 bracht per R.R. op f 0.35. De 3 andere perceelen werden niet ge gund. De 4 perceelen groot ongeveer 1700 R.R. te samen in bod op f 525 werden gecombineerd, doch niet afge mijnd. De verhuring geschiedde voor 5 jaren. LISSE. Gistenamiddag kreeg hei kirtdl van den werkman W. alhier bijna dén geheelen inhoud van een ketel koken de koffie over het lichaam, terwijl het op moeders schoot lag, en de moed'er koffie wilde inschenken. Flet brandde zich zoodanig dat liet direct moest wor den verbonden. Gisteravond hield de akleeling van den R. K. Volksbond een buitenge wone vergadering, hoofdzakelijk belegd: ter versterking en uitbreiding der vak- vereenigingen waarvoor als spreker op trad den Geestelijken Adviseur dier a?- deeling. Vooraf werden een paar ingeko men stukken behandeld waaronder een verzoek om steun der propagandaclub. Medegedeeld werd dat de volgende ont- wikkelingsavopd gehouden zal worden op Vrijdag 13 Januari. Hierna hiefd de Eervv. adviseur zijn inJeidling, Hij noemde de vakvereenigingesi een rugge- graat van den Bond. In een dluideli/k betoog schetste spr. de noodzak el ijkh ei dl en het groote nut van een goedgeschool de vakevreeniging. Een groote kracht kan en zal er uitgaan v?n een goedge organiseerde vakvereeniging. Het is daarom de plicht van ieder (katholiek bloemist arbeider zich aan te sluiten bij St. Isidorus. Men heeft in d^n (patsten tijd ons dorp op verschillende manieren en op verschillende plaatsen opgeknapt en ver beterd. Nu weer zal tegen deur a.9. zomer de Wagenstraat en de van der Veld'-J straat worden verstraat, terwijl eerst genoemde straat bovendien zal wor den beplant met jonge boomen. LANGERAAR. Dr. Lindner is door het dagelijksch bestuur der gemeente Rijnsaterwoude voor het dienstjaar 1911- belast met de doodschouw en het ver richten der kostelooze vaccinaties. TER AAR. In deze gemeente zal voor de inschrijving van lotelingen voor de Nationale militie ten gemeentehuize spe ciaal zitting worden gehouden op Maart dag 9 Januari van' 11 tot 12 uur voor middags. WOUBRUGGE. Een ingezetene, die zonder verlof van B. en W., alsmede van het bestuur van Rijnland een duiker door de kade had. gelegen, werd daarvoor ge verbaliseerd. Bovendien gelastten B. en W. dat die duiker binnen 8 dagen weder verwijderd moest worden. Woensdag was die tijd verstreken en werd onder veel toeloop van volk, die duiker verwijderd onder toezicht der politie. De eigenaar H. verzette zich tegen dit bevel, proces-verbaal daarvan is opge maakt. ST ATEI4-GENERAAL. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag 29 Dec. Alvorens met de behandeling der Indi sche begrooting wordt aangevangen', worden eenige kleinere ontwerpen en suppletoire begrootingen goedgekeurd. Bij een dier aanvullende begrootirt- gen toonde de Min. van Landbouw, Nijverheid en Handel uitvoerig aan, dat de stijging van d'e kosten der tuberculosebestrijding voor een deel haar oorzaak vindt in de toepassing van een beter stelsel van de besteding der gel den, een methode, waarvan in de toe komst goede vruchten worden' 'verwacht. Bij de behandeling van een1 suppletoi re Oorlogs'begrooting wees de heer 't Hooft met nadruk op de ialgenieeue opinie, ook door hem gedeeld', dat, bij het vele goede dat in het leger nog aan wezig en waarvoor men' nog zeer dank baar mag zijn, de tegenwoordige 'toe stand van ons leger als middel van Ver dediging en verweer, geen waarde meer bezit. De heer v. Voorst tot Vooirst sloot zich aan bij het leedwezen over het zich terugtrekken van' Min. Cool, omdat ook spreker de noodzakelijkheid van spoedige herziening der Militiewet beseft. De heer Staal zeide dat het hem leed deed dat het wapen der infanterie de gerechtvaardigde critiek, welke thans op dat wapen wordt uitgeoefend', moet dragen, gelijk het spreker leqd deed, in' 's lands belang, dat zijn voorspelling over de ondeugdelijkheid van het twee- ploegenstelsel bewaarheid is geworden'. Ten slotte deed spr. een krachtig pro test hooren tegen de overdreven cri tiek op de strijdvaardigheid van p-ns leger. Men mag al heeft het tweefploe- genstelsel tot niets geleid, niet sprekjnl van een „zinkend schip", en van een „noodtoestand", gelijk de heer 't Hooft deed, omdat bet, bij n.ll het minder goede in ons leger, niet waar is. Demi demissionairen' minister treft geen en kel verwijt dat de /nilitiew.etwjjziging nog niet is kunnen behandeld wp: 'en'. Hij heeft het ontwerp tot op dit oogert- blik gebracht waar het wezen moei. De heer v. d. B i e s e n sloot zich ook krachtig aan bij den aandraitfë tot die Regeering om een middel te vinden om Minister Cool te bewegen aan te blijven- Ook de lieer Fransseit meende dat de Minister Cool moet aanblijven. De heeren v. d. Does tie Will eb ois en Waller s.uiten zich aan bij den aan drang om Minister Cool te behouden. De Minister van Binnenland- sche Zaken, suppletoire Fegrooting bij ontstentenis van den M uister van Oorlog verdedigende, betoogde dat de heer 't Hooft hem voor een uiterst moei lijk vraagstuk hee. t gesteld üiigesctite oo genblik om de bespreking te voeren over de algemeene zaken betreffende 's lands defensie is wel niet denkbaar. De heilige vvii om den toestand te ver beteren heeft bij de Regeering steeds be staan en bestaat nog, als er bij de Kamer maar niet te veel beletselen staan. Een ontwerp mi li tie wet is gereed en de regeering heeft den Minister Cool bij de voorbereiding ten zeerste gesteund. Maar een wetsontwerp moet zijn loop hebben de Minister kan moeilijk thans debatice- ren over het feit of zich in «Jen loop niet moeilijkheden zouden kunnen ontstaan zijn, waarvoor de regeering niet kan ver antwoordelijk gesteld worden. De pessimistische beschouwingen van den heer 't Hooft over ons leger, deelde spi. niet, en deze heer ging te ver om van het zinkend schip onze defensie Ie spreken op een oogenblik waarop inte gendeel verschijnselen van een der ope raties merkbaar zijn. Maar er moet wat meer gehandeld worden en wat minder aan redekunst gedaan. Den raad van den heer 't Hooft in verband met het niet langer dragen der verantwoordelijkheid door de regeering in den tegenwoordigen toestand achtte spreker niet vriendelijk op een oogenblik dat de Minister van, oorlog aftreden is en zoo even nog veelzijdige aandrang is geoefend om te trachten generaal Cool tot blijven te be wegen. Daarom wenschte spreker die woorden van den heer 't Hooft als niet gesproken te beschouwen, omdat anders logisch feitelijk dit Kabinet weer zou moeten aftreden en er feitelijk geenj nieuwe regeering zou te vormen zijn, daar niemand dan de verantwoorde lijkheid zou willen aanvaarden. Wat betreft de uitnoodiging om po gingen aan te wenden minister Cool te behouden, was de Minister dankbaar, voor de welwillende gezindheid jegens generaal Cool, die uit dien aandrang! sprak, maar op net oogenblik kan de regeering zich niet uitlaten .over het verloop van de crisis van oorlog. Nadat de heer 't Hooft nog eens uit drukkelijk had doen uitkomen dat Jiij bedoeld heeft dat de goede wil moet bestaan én bij regeering én bij de par tijen waarop de regeering steunt, werd' de suppletoire begrooting zonder stem ming goedgekeurd. Rechtszaken. De vergiftigde taart. Door het O. M. bij de Alkmaarsche Rechtbank is hooger beroep aangetee- kend tegen het vonnis dier Rechtbank waarbij Beek uit Hoorn, die de vergif tigde taart aan de familie Markus heeft gezonden', tot 15 jaren gevangenisstraf is veroordeeld. Faillissementen. Opgeheven: M. Aretz, echtgenoote van G. Lodder, te spekholzerheide-Kerkrade. W. C. A. Faber, schildersknecht, Amsterdam. Geëindigd: J. Nijborg Azn., timmerman, te Assen, gemeente Anloo. W. Gijswijt, Mej. M. L. H. Brüning. H. Zetstra, tuin man, te Aalten.C. Bruin, tuinman, te Schoten, en de nalaienschap van H. Soellaard, aannemer, gewoond hebbende te Haarlem. H. D. van Brederode. Familieberichten uii andere Bladen Geboren: 25 Dec. Pauline d. van J. Peclc- Bakker, Dusseldorf. Daniël z. van J. van der Heyden-v. Gulick, Mijdrecht. Overleden: Anton Joseph Maria Bröcker, 59 j., Dordrecht. Johann Bayer, 77 j., Utrecht. Hendrika Pluger. 80 j., Utrecht. Antonius Adrianus Braam, 84 j„ Rotterdam. Theresia de Haes geb. van de Wiggelaar, 59 j., Tilburg. Mathieu Hubert Retrae, 67 j., Maastricht. Clemence Thérèse Driessen-Haareman, 74 j., Utrecht. Stoomvaartberichten. Het ss Vondel, van Amsterdam naar Bata via, arriveerde 2S Dec. te Sabang. Het ss Lombok, van Batavia naar Amster dam, arriveerde 28 Dec. te Marseille. Het ss Koning Willem II, van Amster dam naar Batavia, vertrok 28 Dec. van Suez. Het ss Sumatra, van Amsterdam naar Ba tavia, vertrok 28 Dec. van Suez. Het ss Maartensdijk, van Baltimore naar Rotterdam, passeerde 28 Dec. Prawle Pont. Het ss Z e e I a n d i a, van Buenos Ayres naai Amsterdam, arriveerde 28 Dec. te Santos. Het ss Prinz Eitel Friedrich, van Rotterdam naar Japan, arriv. 27 Dec. te Genua. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 2g December 1910, medegedeeld door het Kon Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 773.5 Biarritz, Laagste barometerstand 743.4 Christiansund. Verwachting tot den avond van 30 December Matige tot krachtige, later afnemende Noord, westelijke tot Westelijke wind, afnemende be wolking, weinig neerslag, zelfde temp eralun

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2