BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang. No. 373. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE" ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2Yi cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. r~ Woensdag 25® December 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat TWEE bladen. uit De verhouding tot den Ned. R. K. Volksbond. (Ingezonden). Ten slotte moet er nog een bezwaar (Onder het oog gezien worden, en dat js het veelvuldig gehoorde bezwaardat men niets voelt voor het lidmaatschap van den Volksbond. Nu zijn wij er verre van' af een lof zang te zingen op den Volksbond als zoodanig. Ook wij gelooven, dat deze Bond wel eenigermate, al was het goed bedoekli, zijn eigenlijk doel is voorbij gestreefd. Als „Volksbond", dat wil zeggen jals organisatie, waarin voor alle K a- t'h o 1 i ek e n, van welke maatschappe lijke positie zij ook mochten zijn, plaats Imoest maken, kon eigenlijk van eene aparte of bijzondere behartiging van het belang of de belangen van een bepaal de groep leden, niet veel sprake zijn. De belangen toch van den kleinen pa troon, zijn niet gediend met een sterk .vooruitschuiven van de belangen der ar beid ersj De belangen van den' Middenstand ;worden niet gediend door een bevorde ring der coöperatie van Katholieke ar beiders en zoo zijn er meer van die dingen, die er eigenlijk in het verde den niet toe hebben bijgedragen' dein Volksbond bemind te maken. Dragen op twee schouders is altijd lastig. Deze, zich gaandeweg bij het meest nadenkend deel der arbeiders vastg*> zet hebbende opvatting, verdient in de eerste plaats een korte bespreking. En, hopen we, dat het een weerlegh ging tevens moge zijn. Om in een debat ons te begeven over het verleden, schijnt ons doelloos. Ge dane zaken nemen geen keer. Begane fouten worden het best hersteld, door er niet meer in te hervallen. En daartoe is op 't oogenlblik toch ,wel kans. De omstandigheden zelf, de ontwikke ling van het Katholieke openbare leven, dragen daartoe het hunne bij. En wel in dezen zindat de zich. meer en ineer ontwikkelde, organisatie onder den Middenstand, den Volksbond gaandeweg maakt tot een organisatie die bijna uitsluitend is aangewezen op het lidmaatschap van arbeiders. Voor eenige jarei is dit al ingezien door den Centralen Raad, die dan ook reeds besluiten nam in den geest, dat de Volksbond krachtiger dan ooit zijn toevlucht nemen en zijn kracht zoeken moest in de Vakbeweging. Ook in Leiden ziet men dat zeer goed in, getuige de welwillende houding die door het Afd.bestuur wordt aangenomen tegenover de vakvereenigingen. Want een tweede bezwaar gold: de contributie. Men vond de contribu tie voor den Bond te hoog. Welnu, het Afd.bestuur heeft de con tributie verlaagd. Deze bedraagt feite lijk slechts 3 ct. per lid en _per week. Wel moet 5 ct. betaald worden, maar daarvoor in ruil ontvangt men de Volks- Ibanier, een wekelijks verschijnend blacj, en van die 5 ets. gaat nog één cent in een „Steunfonds voor stakingen". De stakende ke'tingsmeden hebben er 'den laatsteo tijd nog aardige sommen uitgetrokken, terwijl vroeger verschil lende .andere werkstakingen er uit zijn gesteund. Een bewijs, dat aan het geld een strekking-wordt gegevei, die wel strookt met de opvatting van vakvereenigings- tnannen. Nu rijst de vraag: Wat krijgen we voor die overige drie centen. Voor die overige 3 centen kan en moet "de Volksbond heel wat geven. Doch in de eerste plaats gaat er heel wat af, voor er van geven nog sprake kan zijn. En dat is het onderhoud van het ge- Bouw. Dat is .wel een instelling- die geld loost, maar het is toch ook ëen instel ling, die we niet kunnen missen. Als we propagtnd vergaderingen wil len houden, hebben we een gebouw noo- Als we bestuursvergaderingen willen houden, alleen, of in combinatie met andere vereenigingen, hebben we een gebouw noodig. Als onze jongens teekenen zullen lee» ren, hebben we een gebouw noodig. Als er straks eens, wat we ..open een vakvereeniging in 't leven wordt geroepen van vrouwen en meisjes, en als deze haar taak eens ernstig opvat: alweer, er moet een gebouw zijn, waar ze haar plannen zal ten uitvoer leggen. Als er Sociale Cursus zal gehouden worden, er moet een lokaal voor zijn. Als er aigemeene ontwikkelingsavon- den zullen gegeven worden, zooals nu Pater Tesser doet, op godsdienstig ge bied, en zooals Pater Suidgeest wil doen een volgenden winter misschien op maat schappelijk of sociaal gebied, er moet zijn een gebouw. Als er ook eens een enkele keer zal gelachen worden, of als we een avond bij zang en muziek, ons willen ontspan nen, dat kan toch niet gebeuren op de straat Als... ja als... als de drankbestrijding ook eens op 't program werd gesteld. We konden nog wel doorgaan, want het onderwerp is nog niet uitgeput. Doch hoeveel het ook al moge zijn Arbeiders en Arbeidsters, dat alles krijgt ge voor drie centen. Ge koopt er nog geen bundeltje sprot voor, dat kost nog een dubbeltje. Of geen borrel, want die kost 5 cent, en dan is het nog maar 'n klein „neutje". En wat ge dan krijgt voor uwe drie centen, dat is goed spul, terwijl 'n glas jenever van1 5 ct. u meer kwaad dan. goed doet. Alles te zamen genomen, gelooven we dus, met overtuiging te mogen zeggen dat ge den Volksbond niet missen kunt. Daarbij komt nog één zaak, die ten slotte den doorslag geeft: en dat is dat ge zonder den Bond u niet op Katho lieken grondslag vereenigen kunt. Het is n.m. het uitdrukkelijk ver langen' van Mgr. den Bisschop, dat de Katholieke arbeiders zich zullen aanslui ten, bij Katholieke organisaties. En voor hun godsdienstig en zedelijk heil, én voor een richtige naleving der Katholieke beginselen ook op maatschap pelijk gebied. TEn wijl nu de R. K. vakbeweging, sa mengetrokken in nationale vakbonden, een krachtige waarborg biedt voor een ernstige behartiging van de stoffelijke belangen der R. K. Arbeiders, en wij! wij als Katholieken weten, uit Goddelijk ken mond, „dat de mensch niet leeft van brood alleen", daarom ook aansluiten aan die instelling die de behartiging voor staat van de godsdienstig-zedelijke be langen' der arbeiders. Daarom,. Arbeiders en Arbeidsters, niet langer geaarzeld, doch als een man naar de propagandavergadering op Don derdag en aansluiten aan de Vereemi- ging. Dat is uw plicht V Kritiek is makkelijk. Dit is mr. Troelstra in zijn jaarlijksche „Kerstrede" der Amsterdamsche Esdëa- peërs nog eens komen vertellen. De kri tiek van den oud-minister De Meester op het beleid van diens opvolger besprekend, zeide hij immers, volgens het verslag in het „Hbl." ,,'tls gemakkelijk op de rechterzijde af te geven, maar als de liberalen het niet aandurven het noodige ge d te vin den, bijvoorbeeld door een flinke ver hooging der successiebelasting, dan be- teekent die liberale kritiek weinig." Juist, „op de rechterzijde af te geven is gemakkelijk", maar toch niet zóó ge makkelijk, of de heer Goeman Borgesius trad, weder volgens mr. Troelstra, „treu rig" op toen hij 't over de zgn. partij dige benoemingen der regeering zou heb ben. Zijn „heele zoogenaamde bewijs mislukte." Twee der voornaamste woordvoerders van links kwamen er alzoo in de „Kerst rede" slecht af. Maar hoe st^at het nu met den heer Troelstra zelf. Volgens den' rooden redenaar verkee- ren we „een tijdperk van groote in zinking van het burgerlijke politieke re- geerstelsel." De kritiek is gemakkelijk, denken we ook hierbij, want wat f*eeft ons de so ciaal-democratie waar zij regeerders op het kussen heeft? Een enkele verwijzing naar minister Bii,aud is. ViOid.oeu.de om pp deze vra,ag met een welsprekend schouderophalen te antwoorden. V Roode eenheid. In zijn „Kerstrede" waagde Mr. Troel stra de voorspelling, dat het te Utrecht te houden „S. D. A. P."congres, waar op het ontvvèrp-program zal worden be handeld, „een demonstratie zal worden van de eenheid der sociaal-democraten van verschillende schakeering. Nu, daar zijn we benieuwd naar, want bij het debat, dat op de „Kerstrede" volgde, was de eenheid al dadelijk ver te zoeken. De heeren Wijnkoop en Troel stra wedijverden in hatelijkheden. O ja, Wijnkoop c.s. mogen het con gres niet bezoeken. Die behooren jnief meer tot ..de" partij. Op die manier kan men wel „eenheid" krijgen. Maar dan moet men zwijgeh over „verschillende schakeering." ALGEMEEN OVERZICHT. Nu de verkiezingen zijn afgeloopen, dacht men al aanstonds ingelicht te wor den over de te volgen Engelsche regeerings-politiek. Tot nog toe echter is de geheele zaak in duisternis gehuld en al werd dezer da gen in de Engelsche pers met veel ophef gewag gemaakt van een bezoek van As- quith bij den koning, nader is gebleken, dat dit slechts verband heeft gehouden met den op 1 Januari, los te komen lintjes regen. Intusschen weet de „Morning Post" het vo.gende mede te deelen „Een bekend Lid van het Lagerhuis, die wel spoedig iu de regeering zal worden opgenomen en onlangs eenige dagen de gast was van verschiaende ministers, ver klaarde gisteren, aan een onzer correspon denten, cat de uitslag der verkiezingen het meest agressieve gedeelte van het kabinet had versterkt. Gij kunt, zoo ging hij voort, binnenkort nog een kleine aigemeene verkiezing ver wachten, want ik geloof vast, dat op de nieuwjaarslijst een twee of drie dozijn liberale peers zullen voorkomen, als een eerste gedee.te van de komende benoe mingen. Men beschouwt dit als een tacti sche beweging, die een voorproefje geeft van hetgeen zoo noodig zai volgen en men acnt het waarschijnlijk, dat dit van grooten invloed zal zijn op de houding der lords tegenover de vetobill. Het zal zeker voor de meer gematigde elementen in de unionistische partij een aanleiding wezen, eerst even na te den ken voor zij de lords dwingen tot een of andere handeling die een grooter getal be noemingen van peers noodig maakt. De regeering is vast bes.oten de belof ten door Asquith in Albert Hall gedaan te vervullen, evenals de uit atingen van Lloyd George en Winston Churchill. De voorgeste.de nieuwe peers zullen alle deelen van het koninkrijk vertegen woordigen. Daaronder zijn o.m. een aan tal vroegere en tegenwoordige leden van het Lagerhuis. Home Rule wordt uitge steld tot de tweede zitting, met de behan deling daarvan zal zoowat het geheele jaar 1911 heengaan. Waarschijnlijk zal het meer een federatieve dan een zuiver ler- sche wet zijn. Hieruit zou men bij een eerste beschou wing besluiten dat de regeering haar ou den weg zal volgen, maar van den anderen kant doen verschillende feiten o. a de benoeming van slechts een paar dozijn liberale peers vermoeden, dat de re- geerlug naar een vrede.ievende oplossing zoekt." Met het oog op den stand der partijen zal dit wel de beste oplossing zijn, em ook de oppositiepartij zal zich bij de voor stellen der regeer.ng wel moeten neerleg gen daar de uitslag der verkiezingen hen feitelijk in het ongelijk gesteld heelt. Misschien ware echter een herziening van het kiesrecht wel het beste geweest om bij voortduring verbetering in den toestand te brengen. Ook in Duitschland schijnt men van deze meening te zijn. De „Lokal Anzeiger" verzekert dat de mogelijkheid van kieswetherziening is overwogen. Echter zal een nieuw voorstel in deze richting in de komende zitting niet worden gedaan. De Pruisische re geering en in de eerste plaats von Beth- mann Holhveg, de minister president, is van meening, dat deze kwestie moet blij ven rusten tojt ua de algemeen e yerkieziu- gen voor den Rijksdag. Eerst dan zou het mogelijk zijn, dat de toonaangevende partijen in beide huizen van den Pruisi- schen Landdag hun houding tegenover deze hervorming zouden w, gen. Voor dien zou het slechts een da capo beteelce- nen en dat wil de regeering in ieder ge val vermijden. De roering in het voorparlement van China houdt aan en de regeering schijnt tot maatregelen tegen die actie te zullen over gaan. Bij Keizerlijk besluit is alle agitatie in par.ementaire aangelegenheden streng verboden. De pol-.Le van Peking is ver antwoordelijk gesteld voor de wering van propagandisten uit de stad. De onderko ningen en de gouverneurs hebben op dracht ontvangen maatregelen van den- zelfden aard te nemen. Toch schijnt men dit edict wel een beet je al te kras te achten. Een tweede isidan ook verschenen, waarbij de commissie, ingested om een ontwerp-grondwet sa men te stellen, de opdracht ontving met spoed een grondwettelijk regeeringspro- gram te ontwerpen, waarin ook voorzie ning moet worden gemaakt voor de instel ling van een verantwoordelijk kabinet. Men is algemeen van gevoelen, dat dit tweede edict voor een poging om de IJver aars voor een vervroegde instelling van een parement, eenigszins tevreden testel len, doch tevens de waardigheid der re geering te sparen. Het schijnt dat men hierin geslaagd is. De „Köln. Ztg." verneemt dan ook uit Peking, dat het vóórpariement is tevreden geste.d met het tweede ed.ct. Met van het aantal stemmen heeft het vóórparie ment besloten, de krasse memorie, den 24sten tot de regeer:ng gericht om de in stelling van een verantwoordelijk Kabinet te eisciien, in te trekken. In regeeringskringen te Peking is men er over verheugd dat een crisis vooreerst vermeden is. Van overal komen weer berichten van staking en uitsluiting. Te Duinkerken hebben omstreeks vier duizend bootwerkers in een vergadering besloten niet vóór 's morgens acht uur aan boord van de schepen der geregelde lijnen hun werk te beginnen, niet meer dan acht uur daags te arbeiden en niette werken op Zon- en feestdagen. De reed-e- rijen, tot welke de geregelde stoomvaart lijnen hooren, hebben hier tegenover ge- eischt, dat er 's ochtends om zeven uur op de gewone wijze met het werk zal be gonnen worden. Vandaar het conflict, dat met uitsluiting door de reeders geëinoigd is. Er wordt dan ook in de haven van Duin kerken zoo goed als niet gewerkt. Alleen aan boord van het stoomschip Whaka- rua heeft een klein aantal bootwerkers arbeid verricht. Het aantal schepen, dat aan de kaden te Duinkerken gemeerd ligt, is groot, en er worden juist deze dagen nog heel wat schepen verwacht. Op een gisteren te Weenen gehouden vergadering hebben de stuk-werkers in het confectie-bedrijf besloten om op 1 Januari het werk neer te leggen. Reden is het niet-toestaan van loonsverhooging door de confectie-magazijnen. Na af loop van de vergadering hielden de kleermakers protestbetoogingen voorde gioote confectie-magazijnen en op som mige punten was d'^ toestand zoo kritiek, dat de politie handelend moest optre den. Bij deze staking zijn niet minder dan 2000 kleermakers en 10.000 knechts be trokken. Ten slotte komt nog het bericht, dat Engelsche dokwerkers van plan zijn een internationale staking op touw te zetten om den wereldhandel te verlammen. De reden is dat de patroons het voorstel der zeelieden-organisaties van geheel Europa aangaande het oprichten van een arbitrage-comité, niet wenschten te be spreken. Het congres van de internationale transportarheidersvereeniging zal te Ko penhagen d n d g I epa e waa op c!e in- ternalioaale staking wordt afgekondigd. Voorlo >pig wordt de r/atum nog geheim gehouden. In de Engelsche hande'skringen 7s(men over deze geruchten zeer sceptisch ge stemd. GEMENGD. Een Fransch blad verneemt uit Po ne: Uit een onderzoek h'ijkt dat 9900 der spool#>gai-beiue»s zouuen LuenJi zijn de aigemeene werkstaking met sabo tage uit te roepen, indien hun eischen niet werden ingewilligd. Uit Los Angeles wordt bericht, dat de groote Lleweiyn-ijzervverken Zondag j.l. door een hevige dynainietontploffingj zoo goed als geheel vernield zijn. De oorzaak is nog onbekend, de po litie schijnt echter de ontploffing inj verband te brengen met de jongste ar beiderstroebelen en vermoedt, dat het geval aan kwaadwilligheid moet worden! toegeschreven. De „Rjetsj" van St. Petersburg ver neemt uit Wladiwostok, dat men daar met stelligheid in het voorjaar een Ja- pansch-Chineeschen Oorlog verwacht. De Chineesche pers is zeer opgewonden over de verhouding tussclien Teide lan den, de Japansche pers is terughouden der. China zou zeker zijn van Amerika's hulp. De „Lokal Anzeiger" verneemt uit St. Petersburg, dat in Skieriewice dezer dagen een groote hofjacht gehouden zal woeden. De grootvorsten Nikolaj Nikola- jewitsj en Sergius Michae.owitsi y.ijn! reeds vertrokken. Men verwacht een lid van het Oostenrijksche Keizerhuis als gast en spreekt ze.fs van d.en Aartsher tog croonopvo.ger. De oude vriendschap pelijke betiekkingen tusschen beide lan den zouden dus weer aangeknoopt zijn. Naar verluidt is door Oostenrijk het ini tiatief genomen tot de a.s. ontmoeting van leden der beide vorstenhuizen. Het Atheens.che blad „Hestia" ver zekert, dat de Koning nooit of te nim mer zal toestaan, dat een Prins uit zijnl Huis als gouverneur naar Kreta gaat, De rijp heeft de telephoondraden! tusschen Luik en Verviers doen springen. De teiephonische verbinding tusscnanl België en Duitschland is daardoor ge heel verbroken. Op Madeira zijn thans 1089 cho- lera-gevallen voorgekomen, waarvan er 315 doodei ijken a Loop hadden. De krui ser Almirante Reis heeft, wegens op stootjes van koningsgezinden, troepen op het eiland ontscheept. De Koning van Saksen heeft met Kerstmis 28 gevangenen in vrijheid laten stellen. De „Vorwarts" deelt mede, dat de socialistische pers in Duitschland, zon der nog de organen der vakbeweging te rekenen, thans 1.160.000 abonnés telt, verdeeld over 78 dagb.aden. l>p het ein de van het jaar 1904, bedioeg dit cijfer nog geen zesmaalbonderdJuizen'd. In Madrid liepen giteren geruchten dat binnen zeer korten tijd een nieuwe vertegenwoordiger van Spanje bij den H. Stoel zal benoemd wo.cie.i. Waar schijnlijk wordt deze post aan den tegen- woordigen minister van openbare wer ken, Fermin, aangeboden. Het Spaansche koninklijke jaclrt „Giralda" wordt in gereedheid gebracht om den koning naar'Melilla over te bren gen. Het jacht zal door twee kruisers ge ëscorteerd worden. Vele stamhoofden zijn reeds te Meülla aangekomen om den koning te vérwei- komen. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. Besluit is benoemd tot voor zitter der Pharmacopeecomrnissie, L. v. Italiie hoogleeraar te Leiden, thans secretaris dier commissie is benoemd tot notaris binnen het ar rondissement Assen ter standplaats de gemeente Dwingeloo M. G. Bon, candi- daat-nolaris te 's-üraven'hage is H. B. de Blij, gepens.oneerd kolo nel der infanterie, mLiliecommissaris in het 3e militie-district van Noord-Hol land te Alkmaar benoemd tot off.cier in' de orde van Oranje-Nassau met ide zwaarden. Echt Liberaal In de dezer dagen te Utiecnt gehouden vergadering der „Mij. tot bcv^ruunng d..r Geneeskunde" w>_r., b.jjkcns verslag van de ,,N. Rott. Ct.", vp.gend besluit geno men Met aigemeene stemmen sprak de ver gader, ng als haar meeumg u.t, dat bepa lingen, op grond van welke voor toelating tot eeu ziekenfonds een verzekerde moet vo.doen aan een «bepaalde politieke o# gods ienrt ge rich'ing, in het nadert van deu verzekerde i.r en -eg J) pa-

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1