tijk. Met dezen dank konden zeker alle aanwezigen zidi vereenigen. Jammer, erg jammer, dat er sJechÜs zoo weinigen belangstellenden in de wer king der sociale wetftfen, waarbij zij «zelf betrokken zijn 1 i Natuurhistorische Vereeniging. Gisteravond hield de afd. Leiden van de Natuurhistorische vereeniging haar maandelijksche vergadering. Na enkele huishoudelijke besprekingen verkreeg de heer Heimans in biologische kringen voorzeker geen onbekende het woord tot het houden van zijn lezing over Zuid- Limburg. Heden echter zou spr. niet als gewoonlijk speciaal over planten en dieren spreken, maar meer een korte beschrijving geven van 't uiterste Zuiden van Zuid- Limburg, het dorpje Epen en omstreken. Aan de hand van een serie welgeslaagde projectie's leidde spr. ons rond in de dalen van de Geul en zijn zijriviertjes, liet hij ons zien hoe deze kleine stroompjes na een enkele stortbui op kunnen zwellen tot stortvloeden die zich dwars door de velden een weg banen, puin en zand meesleuren in hun wilden vaart, wandelde hij met ons langs die karakteristieke huisjes van helroode steen, met geele leem overtrokken. Dan wees spr. erop hoe we de verschillende aardlagen hier aan de oppervlakte zien kunnen, hoe de aanwezigheid van sommige planten ons reeds doet zien welke grondlaag zich daar het dichtst aan de oppervlakte be vindt. Merkwaardig vooral is dat de steen kool zich daar direct aan de oppervlakte bevindt, jammer genoeg echter in zulke dunne laagjes dat de ontginning geen voordeel kan opleveren. Onder hartelijk applaus der aanwezigen dankte de voorziter den heer Heimans voor zijn interessante lezing. Nadat een der aanwezigen ons aan de hand van enkele medegebrachte exem plaren het een en ander omtrent enkele zwam-soorten had medegedeeld, werd de goedbezochte vergadering gesloten. Verdeeling stemdistricten. De minister binnenlandsche zaken heeft met wijziging van de beschikking van 20 Februari 1897. sedert gewijzigd, voor de verkiezing van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de gemeente Leiden ver deeld in 10 stemdistricten als volgt: 1. het deel der gemeente bevattende de wijken I. en IV, de Botermarkt, de Vischmarkt, dè\ Aalmarkt, de Bloemmarkt en alle op die straten uitkomende stegen, het Kort Rapenburg, het Galgewater, het Noordeindsplein, het Noordeinde (Noord zijde) en de Valkensteeg; 2. het deel der gemeente bevattende wijk II en dat gedeelte van wijk XII, dat gelegen is tusschen de Heerenstraat (Westzijde) en het Philosophenpad, deze straten zelve inbegrijpen 3e. het deel der gemeente bevattende de wijken III en XI 4e. het deel der gemeente bevattende wijk V, behalve de Westzijde van de Beestenmarkt en de ten Westen daarvan gelegen straten, te weten Boerhaavestraat Morschstraat, Kort-Galgewater, Kruisstraat en Smidssteeg en Narmstraathet bevat bovendien dat gedeelte van wijk IX, dat gelegen is tusschen de Haarlemmertrek vaart en de verbindingsspoor van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaat schappij met de gasfabriek 6. het dCel der gemeente bevattende wijle VI 7. het deel der gemeente bevattende heit gedeelte van de wijken VIII en X. dat gelegen is ten Zuiden van den Ou den Rijn 8. hért deel der gemeente bevattende heft gedeelte van wijk IX, dat gelegen is tusschen de Haarlemmertrekvaart en het Galgewatter, benevens de Westzijde van de Beestenmarkt en de ten Westen daar van gelegen «traten, vermeld in'hetstdm'- district no .5 9. heft deel der gemeente bevattende hét gedeelte van de wjjken VIII en X, dat gelegen is ten Noorden van'-den Ou den Rijn 10. het deel der gemeente bevattende heft gedeelte van wijk XII, datgelegen is tusschen de Heerenstraat (oostzijde )en 4en Haagweg, die straten zelve inbe grepen met bepaling ,dat het hoofdstembu reau zal gelegen zijn in het eerste stem- district. Jubilé. Den 16" Januari a. s. zal den heer A. v. d. Meer, onderwijzer aan de R. K. Par, Jongensschool Haarlemmerstaat-Peli- kaanstraat 25 jaar aan die school als on derwijzer verbonden zijn. Door den kerkvoogd der Ned. Isr. Gemeente alhier is overeenkomstig het aan dezen Raad gezonden adres besloten, de sedert eenige jaren boven de belasting geheven 5 opcenten te doen vervallen. Op het mede in dit adres gerichte verzoek tot het invoeren van een progressieve belastingheffing moet nog geen definitieve beslissing zijn gevallen. Alhier is opgericht een correspon dentschap van den Ned. Bond van R. K. Goud -en Zilverbewerkers, waarvan de zetel is te Hoorn. ROOMSCHE AGENDA. Dinsdag 8 uur 's avonds. Gebouw Si Josephs Gezellen Vereeniging, Rapen burg 52. Geloof en Wetenschap. Spreker Dr. Gerard Brom. OnderwerpDe kinde ren van Benedictus. Donderdag, 51/2 uur 'savonds. Ge- houw R. K. Volksbond, Rapenburg. Bij- belsche geschiedenis met lichtbeelden, voor kinderen^ toegang tege»n teWJÈ* 8Vs uur Catechismus met lichtbeelden voor alle Katholieken boven 16 jaar, toe gang vrij. Spreker de Weleerw. Pater J. G. Tesser, O. F. Mj. ALFEN AAN DEN RIJN. Zondagavond jl. had in de Parochiekerk onder een plechtig Lof de opdracht plaats van een veertigtal nieuwe leden der St. Joseph- verceniging. Nadat eenige dagen te voren door den Weleerw. Pater Heribertus van Woerden de bijzondere oefeningen wer den geleid, hielden de leden en adspirant- leden des 's morgens eene generale Communie. In eene schoone predikatie werden des avonds de nieuwe leden door den Weleerw. Pater toegesproken en geschiedde daarna door den Zeereerw. Deken de wijding en uitreiking der zil veren insignes. Bij de bijeenkomst in de St. Josephzaal na het Lof hadden wegens den H. Advendtstijd geene bijzondere uitvoeringen plaats. De St. Joseph.-ver- eeniging mag zich in voortdurenden aan was van leden verheugen en heeft in de afgeloopen dagen weder ruimschoots het geestelijk belang harer leden betracht. De Weleerw. Pater Silvanus van den Bosch, O. F. M., die in Aug. j.l.tot priester werd gewijd is door den Hoogeerw. Provinciaal bestemd voor de Missie van Zuid-Chansi (China.) ZEw. vertoeft thans ter voorbereiding van zijn vertrek (medio Januari a.s.) in zijn woonplaats ten huize zijner familie. ALFEN AAN DEN RIJN. Alhier is op gericht eene St. Vincentius Vereeniging. Het bestuur bestaat uit de heeren J. L. M. Breukel, H. Heeman, F. van Hofwe gen, J. Ranke en J. C. Scheerder. Moge de nieuwe vereeniging veler steun vin den en rijke vruchten afwerpen. BODEGRAVEN. De heer Kerkhof stal meester der tram GoudaBodegraven is benoemd tót agent van politie te Dor drecht om met 3 Jan. 1911 in dienst te treden. H1LLEGOM. Gitseravond hield in Ho tel Sistermans de Hillegomsche aldee- ling Bloembollencultuur een vergadering in verband hoofdzakelijk met de alge- meene vergadering. Als afgevaardigden naar deze verga dering werden aangewezen de heeren J. H. M. Balvers en René Schoo. i Voor twee leden van het hoofdbestuur wees de afdeeling aan de heeren A. S. Rijnierse te Overveen en G. J. van JMeeu- wen te Heemstede. Voor lid van het afdeelingsbestuur in de periodieke vacature van den heer R. Veldih. van Zanten, werd gekozen de heer C. Geijtenbeek. De heer C. Ludwig zal de afdeeling vertegenwoordigen in de commissie van verificatie der rekeningen. Bij de behandeling van den beschrij vingsbrief ontstond een breedvoerige dis cussie in verband met de keuze van een algemeen secretaris. Op voorstel der hee ren J. v. Bourgohdiën en Meskers werd een stemming gehouden, met den uitslag dat de afd. ziah met 28 stemmen verklaar de voor den heer J. H. Wentholt, terwijl 6 stemmen op den heer Ww Droog en 4 stemmen van onwaarde uitgebracht wer den. Het voorstel van het H. B. om f 6000 beschikbaar te stellen voor de Krelage- stichting lokte evenzeer veel discussie uit. Het afdeelingsbestuur stelde voor het be drag tot f 10000 te verhoogen. Dit voor stel werd aangenomen. Bij de voorstellen Lisse tot wijziging van het Handelsreglement? het reglement op het Scheidingsrecht en art. 34c der statuten nam de vergadering een voor stel van den hee/ F. v. Waveren aan, be doelende dat de afd. Lisse te adviseeren haar voorstel in te trekken en aan het H. B. te vragen een commissie tot herzie ning der bedoelde reglementen te benoe men. Voor de rondvraag der Alg. Vergade ring meende de heer R. Schoo inlichtin gen te vragen over het honoreeren van buitenlandsdhe juryleden bij de vijfjaar- Iijksche tentoonstellingen, wat nu niet ge schiedt De vergadering ging daarmee ac- coord. De heer Mesker interpelleerde in dit verband over de bekende advertentie Tap- penbeck. De vergadering nam met algemeene stemmen in dit verband een motie aan. „De afdeeüng Hillegom der Alg. Ver. van Bloembollencultuur, kennis genomen hebbende van de advertentie door de Maatschappij „Huis ter Duin" te Noord- wijk aan Zee, geplaatst in „Bloembollen cultuur", van 30 Augustus 1910 no. 18 van 2 September 1910 no. 19. van oordeel dat zulke advertenties zijn ten nadeele der Alg. Vereeniging; spreekt als haar gevoelen uit, dat zoo danige advertenties niet in het orgaan mogen voorkomen en dat»het orgaan zoo spoedig mogelijk te komen in eigen be heer der Alg. Vereeniging". Bij de rondvraag werden de metsprij- zen ter sprake gebracht. Als oordeel meende de vergadering dat als gemid delde prijs genoemd worden f3.75 a 3.80 daar bij meerder aanvoer ook verwacht mag worden dat er veel mest zal vallen. De tweede conferentieavond door de R. K. Debatingsdub georganiseerd, is wederom schitterend geslaagd. De 7aal in Flora was wederom' en nu zelfs tot op de galerij eivol bezet, zoodat velen zich met een staanplaats moesten vergenoegen. Sprak de Weleerw. heer P. Ciolon geestelijk adviseur der Club ten eerste conferentie over de noodzakelijkheid van den godsdienst in het algemeen^ op deze tweede couferenjie gai hij «ga kfeje uit eenzetting over de noodzakelijkheid van den godsdienst voor de maatschappelijke samenleving. Spr. zette uiteen, dat ten alle tijde werd erkend, dat godsdienst noodig is voor de vestiging en de instandhouding van het gezag, dat een volk zonder godsdienst met alle recht mag vergeleken worden bij een kudde redeloos vee. Na het doel van elke maatschappij to hebben uiteengezet en daarbij tot de nood zakelijkheid van het gezag kwam bewees spr., dat God alleen het gezag is. Hijlwees er op, hoe het moderne ongeloof heeft getracht de ware en verheven beginselen over den oorsprong van gezag omver te werpen. In 't kort zette hij uiteen, dat Rousseau hierover een geheel nieuwe leer wilde geven. Maar Rousseau is te betrap pen op tegenspraak van zich zelf. Spr. wijst op de nutteloosheid van wetten als men er ongestraft van ontkomen. Zoo is het ook met de wetten Gods. Men mag zijn verkeerdheden kunnen dekken voor de wereld, tegenover God is dat onmo gelijk en ook voor zijn geweten. Een ze denleer zonder godsdienst is dan ook een gebouw zonder grondslag. De godsdienst moet dan ook de grondslag wezen van elke regeering den godsdienst bescher men en eeren. De godsdienst moet dan ook zijn uit wendig en openbaar. Alle volken der aar de en moderne wereld hebben een uit- wendigen en openbaren eeredienst gehad. Men late dus vrij de menschen gezamen lijk bidden, wanneer zij met meerderen samen zijn, zullen zij zich altijd gedreven gevoelen gezamenlijk tot God te bidden. Ten slotte stelde de eerw. redenaar nog tegenover eikaar den godsdienst die meent te kunnen bestaan uit de rede enide noodzakelijkheid dat de godsdienst bo vennatuurlijk moet zijn. Met een schoo ne peroratie eindigde de conferencier zijn lang toegejuicht betoog. Nadat spreker een der aanwezigen op diens vragen geantwoord had, sprak de voorzitter een slotwoord, waarin hij den Zeereerw. spr. dank bracht voor zijn bei de conferenties bracht. Tevens herinnerde hij er aan dat de .Weleerw. heer Kap. Brouwers op twee conferentieavonden, te organiseeren door de K. S. A. en de R. K. Debatingsdub, gezamenlijk in aansluiting met de pas ge houden conferenties zal spreken over: de waarheid van den Christ godsdienst, en de waarheid van den Kath. godsdienst. Met den christelijken groet werd deze vergadering gesloten. LE1MUIDEN. De gemeenteraad heeft de gemeente geneesheer, dr. L. Bout hoorn, op dezelfde instructie en jaar - wedde in zijn betrekking bestendigd. Aan de diaconie der Ned. Herv. gemeente wordt besloten een bedrag Van f30 uit te betalen, wegens de uitoefening van het vischrecht door de gemeente in aan de diaconie toebehoorend water. Aan de bouwvereen. „Gemeentebelang" wordt toegestaan voortaan kosteloos de raads zaal te gebruiken, evenals aan de afdee üng van het „Groene Kruis". Het rente loos voorschot aan „Gemeentebelang" zal worden verhoogd tot f16.027. De dem ping der sloot voor het gebouw der open bare school, wordt nogmaals aangehou den. Goedgekeurd wordt de herziene po litieverordening en vastgesteld de gem.- begrooting voor het dienstjaar 1910. NOORDWIJK-BINNEN. Omtrent de plannen voor vaafltverbeterki'g kunnen' wij het volgende mededeelen: Over de geheele lengfte ,van af 1de nieuwe Gasfabriek tot aan de Katwijker- Weitering zal het Vaarwater worden ge bracht op een waterspiegel van 10M. bij normalen waterstand en op minstens 1.60 diepte. Het gedeelte van af de Wesffeinderbrug zal niet worden !be- schoeid. Alleen zal van de aangrenzende! eigenaren aan de Noordzijde eenjgfe grond moeten worden aangekocht om de vere.ischte breedte te verkrijgen. Aan de Wes(teinderbrug zai het gedeelte schoei ing, datf goed in orde is, blijven, ter wijl het laatste gedeelte over eenüengte van 29 Meter zal worden vernieuwd en vervangen 'door eene beton schooeiing Deze be.ton schöeiing zal ongeveer recht opstaande worden gemaakt, terwijl de betonplaten tot aan de straat zulleirirei- ken. Vanaf dit gedeelte tot aan de Barne of Plaatsbrug zal over de geheele leng te een betonschoeiing worden aange bracht, doch meer in schuine richting. Op 2.75 M. afstand van elkander zul len lange palen worden' geslagen, waar op eene gording zal worden bevestigd. Hierachter zullen zware geploegde dee- Ien worden geplaatst, tot 20 c.M. onder den waterspiegel. Hierop zullen beton platen worden aangebracht van j30 cm. lengrte welke alzoo 7%0 cm. boven den waterspiegel uitkomen. De weg ligt 1.05 boven den waterspiegel en het overige van het talud 0.45, zal met graszoden worden bedekit. De palen, in het hiervoren genoemkie gedeelte van 29 meter gullen met ste vige, lange ijzeren ankers met dwars- leggers in de straat worden bevestigd',. Vanaf de Plaatsbrug 'tot het einde zal geen beschouwing worden aangebracht hier zal, evenals bij het eerste gedeelte, het water op voldoende breedte en diepte worden gebracht. Het vaarwater zal voor de geheeie lengfe wordien gebaggerd op eene diepte van 1.75 meter om zoo doende zeker te zijn 1.60 meter (boVeinv- vlakte te kunnen behouden. In deze is re kening gehouden met loopzanül De lengjte van het geheel bedraagt 1397 M., 1528 vierk. grond zal van aan- grenzeg.de eigeaarep; gnoelkn «ftrdea gekocht en ongeveer 6000 kub. M. zal moeten worden verwerkt. Men heeft daar voor onderhandelingen aangeknoopt met den eigenaar van eene klein model bagger machine, welke onlangs te Noordwijker- hout op zeer bevredigende en doelmatige wijze is werkzaam geweest. De overige werkzaamheden zullen plu- bliek worden aanbesteed. NIEUWVEEN. Alhier werd met aan vankelijk negen leden een schaakclub op gericht. ZOETERWOUDE (Hoogen Rijndijk) Gister had alhier de plechtige uitvaart en begrafenis plaats van Mej. J. C. v. d. Plas, in leven onderwijzeres aan de St. Ber- nardusschool alhier. Het hoofd der school en de onderwijzeressen begeleidden met alle kinderen het stoffelijk overschot naar zijn laatste rustplaats. Uit de groote be langstelling bleek, dat de overledene tij dens haar leven algemeen geacht en be mind was. Prachtige bloemen dekten de lijkbaar. Vrijdag 13 Jan. 1911 heeft de jaar vergadering plaats van de R. K. Kiesver- eeniging „Kiesrecht is Kiesplicht", bij den heer C. H. Angenent (Dorp). De agenda vermeldt: 1. opening. 2. notulen. 3. jaar verslag 1910. 4. reglements herziening. 5. verkiezing van 3 bestuursleden, wegens periodieke aftreding van de heeren A. v. Bennekom, A. v. Leeuwen, Jac. van Leeu wen Jzn. (niet herkiesbaar). 6. verkiezing van 2 leden voor het centraal bestuur. Af tredend de heer C. P. Paardekooper en vac. W. G. Streefkerk. 7. rondvraag en sluiting met verrassingen. GEWESTELIJK GEMENGD. Te Haarlemmermeer bij de Lijnden is Zaterdagnacht ingebroken bij mej. de wed. Van der Jagt, waar, door het uitlichten van een ruit, toegang werd verkregen. Ruim f200 aan geld (papier en specie), vijf gouden en zilveren hor loges, broches en andere sieraden zijn ontvreemd uit een kast, staande in het woonvertrek, tevens slaapvertrek yan een deel van het gezin. Men schijnt den dader op het spoor te zijn. Men meldt ons uit Ter Aar: Doordat Zondagavond na de gods dienstoefening in de gereformeerde kerk aan Aardam de kachels brandend zijn gebleven, is in den nacht een hevigen binnenbrand ontstaan. De kerkmeubelen ziju verbrand of beschadigd en de meeste vensterruiten door de hitte gesprongen. Slechts door het flink optreden der om wonenden kón het kerkgebouw, dat ge heel in hout is opgetrokken, voor totale vernieling worden bewaard. Te Noord w ij k- Binnen bevon'd' zich Zondagavond' een gezellig clubje ten huize van H. W. aam den Boerenbur- gerweg, en vermaakte zich _met kaart spelen. Om den inwenkiigen metisch te sterken deed men zich aan brood met ham te goed en over de qualiteit van de ham was men zoo te vreden dat men bij he^t naar huis gaan twee achter kommen uit de spekkuip mede nam. Gisterenmorgen werd dit ontdekt en werd de politie er mede in kennis ge steld, welke al £eer spoedig een der twee kommen, in gekookten toestand in beslag nam bij B. v. O. Tegen eeni drietal is procesverbaal opgemaakt. Gemeentezaken. Gemeenteraad. De gemeenteraad vergadert op Don derdag 22 Dec. 1910, des namiddag-s te twee uur: lo. Benoeming van een lid der commis sie voor de Bewaarscholen. 2o. Benoeming van eene leerares in de Natuur- en Scheikunde aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. 3o. Benoeming van een leeraar in de Gymnastiek (om onderwijs te geven aan de ,H. B. S. voor jongens en de lagere scholen). 4o. Benoeming van een leeraar in de Gymnastiek (om onderwijs te geven aan de middelbare scholen, de kweekschool en de lagere scholen). 60. Benoeming van een leerares in de Gymnastiek (om onderwijs te geven aan de lagere scholen.) 7o. Benoeming van eene leerares in de Gymnastiek, (om onderwijs te geven aan het Gymnasium.) 80. Voorstel tot het doen rooien en ver- koopen van boomen. 9o. Vaststelling van het 2e suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting dienst 1910. lOo. Verzoek van het Bestuur der ver eeniging „Zuigelingenzorg" om toeken ning van eene jaarlijksohe subsidie. llo. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de verbou wing van de woning van den eersten ge. neesheer van 't sanatorium Rhijngeest. 12o. Voorstel: a. tot beschikbaarstelling van gelden voor den bouw van een administratiege bouw, een winkelhuis met kantoor en bergplaats en de inrichting van het nieu we magazijn ten behoeve van de Stede lijke fabrieken van gas en electriciteit. b. tot aanvulling van het Uitbreidings- en Vernieuwingsfonds der gasfabriek met f74.000 en van dat der Electriciteitsfabriek met f37000. 13o. Voorstel: a. tot overname in eigendom en onder houd bij de gemeente van die brug over de Maresingelgradit in den verbindings spoorweg naar de gasfabriek en een ge deelte van de aarden baan van diep spoorweg en tot beschikbaarstelling van de voor die overname benoodigd* gek den. b. tot beschikbaarstelling van voor de vervanging van de sub a bedoelw de brug door een ongeüjkannsge gecon strueerde draaibrug; c. tot aanvulling van het Urtbreidiugs- en Vernieuwingsfonds der Stedelijke Gas fabriek met f15000. d. tot het aangaan van een tweetal overeenkomsten betreffende de spoorver binding met de Stedelijke fabrieken van gas en electriciteit en het Openbaar Slachthuis. 14o. Praeadvies op de verzoeken van de afd. Leiden van den Ned. Roomsen- Katholieken Volksbond e. a., in zake de toepassing van het bepaalde bij art. 163Sc en d van het Burg. Wetboek, bij de uit voering van bestekken van gemeentewer ken. Gemeente-bestekken. De heer Aalberse heeft op de door B. en W. ontworpen aanvulling van de be palingen der gemeentebestekken een 2- tal amendementen voorgesteld. Het eerste beoogt, dat ook loon zal worden uitbetaald op een algemeen er kenden Christelijken Feestdag; Het tweede is van den volgenden in houd De aannemer is verplicht den werk man gedurende ten hoogste 6 achtereen volgende werkdagen de helft van het op zijne aanstelling vermelde loon uit te be talen, indien deze bereid was den bedon gen arbeid te verrichten, doch de aanne mer daarvan door overmacht waaron der niet wordt begrepén werkstaking van andere bij hem in dienst zijnde werklie den geen gebruik heeft gemaakt". Onderwijs. Eax a m e n s M. O. 's Gravenhage. Staathuishoudkunde KX. Geëxamineerd 4 cand. Geslaagd de heerenJ. Hamburger J.Azn., Utrecht, en S. Koperberg, Laren. Staatsinrichting KXI. Geëx. en afgewe zen 4^ candidaten. Schoonschrijven (N). Geëx. 5 van de 6 opgeroepen candidaten. Toegelaten de heerenK. Keizer, Utrecht, en J. M. Noach, Utrecht. Groningen. Fransch akte B. Geëx. en toegelaten 2 mannel. candidaten, de heerenW. Van der Wijk te Groningen en W. Kruis te Amsterdam. Aanbestedingen. HAZERSWOUDE. Door de Regenten van hetgecombineerdMannen-enVrouwen- Weeshuis te Scheveningen is de bouw der boerenhofstede aan den Rijndijk onder hands gegund aan den heer H. de Graaf, te- -H a zeï-s wo ird e Verbetering. Het slot van ons entrefilet in ons num mer van gisteren is onleesbaar afgedrukt. Wij laten het daarom hier nogmaals voegen Wij blijven ons inmiddels verheugen over het feit, dat de stemming op dezen „dag van Cool" een gemengde was, en we hopen, dat de vertraging in de legerverbetering^ niet van langen duur moge zijn. Kameroverzicht. TWEEDE KAMER. Er is gesproken in de zitting van giste ren over de reorganisatie van het onder wijs. Dr. K u y p e r (A. R.) zocht de gene zing der onderwijstoestanden in een af zonderlijk departement van onderwijs, óf in een directeur-generaal of een raad van onderwijs. De heer Ter Laan (S. D.) was onvriendelijker in zijn critiek. Had de heer Kuyper er nog'slechts over geklaagd, dat de ineenschakeiingscanr- missie zoo langen tijd noodig heeft ge had voor haar arbeid de heer Ter Laan sprak van een kapstok, waar de regeering eenvoudig alle kwestie's heeft opgehun- gen. De Minister was niet erg in zijnl schik met deze opmerkingen, en, korze lig als hij waSj kwam het tusschen hem) en dr. Kuyper herhaaldelijk tot inter- ruptie's. Zijn grootste bezwaar tegen een, onderwijs-departement was dat het p'.an eenige millioenen zou kosten1, en daar tegen is de schatkist niet bestand! 'OoW tegen Be andere voorstellen heeft hij zijn moeïelijkheidHet aanstellen vartl een directeur-generaal zou de verant woordelijk plaatsen op een ambtenaar die niet verantwoordelijk is voor de Sta- tengeneraal. Ten slotte: een onderwijsraad wil de Minister niet, want zulk een lichaam /ou; maar leiden tot vertraging der afdoe ning van zaken'. En dan: is de Kamer wel gesteld op „raden"? Men denke aaml landbouwraden, visscherijraden, enz. Door den heer D e V i s s e r (Chr. H.) werd de staking van de tandheelkundige studenten ter sprake gebracht. Ofschoon!, hij de „staking" afkeurde, pleitte hij toch voor een onderzoek naar de grieven! der studenten hij achtte ook le samen stelling der exam en-commissie niet vol-» komen in overeenstemming mét den; geest der wet. De opleiding is voilli gens spr. ook veel te vroeg geëindigd ej( spr. zou voor .een tandarts het candin daatschap in de geneeskunde eischein^ In de avondzitting is gehouden een( 1 soort De Steers-rede oyer de hcnofrmjntj

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2