No. 367. 20 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2e Jaargang. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. latere. Telefoou 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Dinsdag December 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratisj bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine AdvertentiSngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden1 betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Wil verzoeken drin- gend Advertenties, be stemd voor het nummer van ZATERDAGAVOND, zooveel mogelijk REEDS VRIJDAG IN ONS BEZIT TE DOEN ZIJN, opdat wil intijds maatrege len kunnen nemen, om de plaatsing in dat nummer te verzekeren. Voorts moeten wij er op wijzen, dat aan alle verzoe ken tot opname op een be paalde aangeduide püaats reeds zooveel als mogelijk is, door ons wordt voldaan, maar dat wij daarvoor nim mer kunnen instaan. DE DIRECTIE. ALGEMEEN OVERZICHT. Op dit oogenblik, ofschoon de laajtste telegrammen ons cog niejt bereikt lieb- hebben, kunnen we zeggen, dat hetU pf- geloopen is niet de verkiezingen in Engeland. Voorzoover bekend is de stand thans 386 tegen 272 en de 9 (of 7) O'Brienis- ten. Gekozen zijn nu270 liberalen, ;272 unionisten, 43 labours, 73 Redmontiis- ten en 9 O' Brienisrten. De Matin verneemit, dat Koning Geor ge het nieuwe parlemen* op Maandag! ■den Sen Februari zal openen. De tijd tus- schen 31 Januari en 6 Februari'zal wor den in beslag genomen door de gebrui kelijke formaliteiten zooals de benoe ming van den voorzitter en de eedsaflegv- ging. Tegelijkertijd korn/t' een berichtv (als zou het geruchft loopen dat in verband1 met de blijde verwachting der Koningin van Engeland, de kroning die op 22 Juni was bepaald zal worden uitgesneld. Echter wordt dit bericht weer van, naar het heelt, bevoegde zijde tegenge sproken. De mededeeling van de,,Daily News", dat de regeering voornemens is eenieindé te maken aan het stelsel van Jiet meer voudig kiesrecht vindt bevestiging in een dezer dagen gehouden redevoering van den eersten liberalen whip, den Mas ter, of Elibank, waarin deze verklaar de op gezag van den eersten-minister dat de regeering zoo spoedig als maar mogelijk is ,een Plural Voting Bill zal indienen, waarbij het meervoudig kies recht zal worden afgeschaft. In Portugal is het tusschen de regeering en kie re- publikeinsche partij weer koek en ei ge worden. (Dat is een achteraffe bevesti ging van het geruciit, dat de toestand to ft nog toe niet zoo rooskleurig was, als men het wilde doen voorhands) 'De Lissabonsche correspondent van den „Temps", schrijft nu, dat het gevaar voor een nieuwe strijd bezworen ia. Het uiitvoerend comité der Republi- sche partij heeft een bespreking gehou den met het Voorloopig Bewind, welke blijkbaar tort een compromis geleid heeft. De bladen beva?ten in verband hier mede de volgende, mededeeling Het uiitvoerend comité der republi kein sche partij heeft verklaard, vertrou wen te stellen in het beleid Van dlere- geering, en deze heeft de verwachting uitgesproken haar taak, sterk door dit vertrouwen, tot een goed einde te zullen brengen. Men .heeft in gemeen overleg beslo ten met inspanning van alle krachten spoedig de algemeene verkiezingen voor te bereiden. Elke week zal het Voorloo pig Bevind met het leidende comité der republikeinsche partij raad houden. (Een soort voogdij der republikeinsche partij derhalve.) Het orgaan ndu r> darton aire par tij, onder leiding v ui de i „held der re volutie", Machaoo Smoes, dat regee ring voortdurend bemuokte, heert, onder de publicatie van deze verklaring, in een artikel den geesverwanten gelast de Wapens te laten strekken. f De oppositie legt zich dus neder bij de instelling van dezen geimpiioviseef- den raad van stale. Of het nu beter zal gaan?fWe zullen er spoedig meer van hporeim. Edhter is het '.te betwijfelen of de regteeringi nu door alle narigheid! heen is. 't Zal er wel niet mee gaan ,alsi m-eit desabor tage in Frankrijk. Telkens weer melden de bladen geval len van sabotage welke zich weliswaar beperken to»t het doorsnijden of onklaar maken van telegraaf- of seiildraden, maar toch herhaaldelijk storing in het verkeer veroorzaken. Toch schijnt de regeering] thans vrijwel erin geslaagd, te zijn, !het personenvervoer geregeld te döen plaajts hebben. Hetzelfde kan nielt gezegd1 worldem van het goederenvervoer. Meermalen deelden wij hier het een en ande rmede over de groote Verwar ring, waarin dit zich bevindt voor een groot deel hat gevolg van kwaadwillig heid onde rhet lager personeel Thans hebben de heeren weer een nieuw middel bedacht. De adressen op goederenwaggons worden met zulk een slechte soort stijfsel vastgeplakt, dat de ze er al heel gauw afvallen. ;Men be grijpt welk een verwarring hiervan 'heit, gevolg» is en to'.t welk een regen van' klachten het niet op tijd of in hetge- heel niet bezorgen van zendingen aanlei ding geeft! De Kretenzer kwestie wordt in den laatsten tijd weer danig warm gehouden. Men weet van de hou ding der Ohristenleden der nationale vergadering, waarvan een protestt van de Porte een gevolg was ,en van diet antwoord-motie der beschermde mogend gen\iheden, die verklaarden de soeverei ne rechten van den suftan te zullen hand haven. Door deze verklaring zagen de Kreten zers zich opnieuw gekrenkt, zegt de correspondent van de New-York He rald", Volgens dezen journalist heeft de Kretenzer-vergadering Zondag eem geheime vergadering gehouden, waarop heftig vte keer werd gegaan tegen fde nieuwe onrechtvaardigheid der bescher mende mogendheden en' ien slottte met algemeene stemmen bes lort en werd om krachtige .tegenmaatregelen te nemoni. Waarin die „krachtige maarregelen" zul len bestaan, weet de correspondent schijnbaar piet ^maar dat de Grieken en Kretenzers onderiusschen hun actie tegen Turkije zelfs buiten Europa voortzetten is een voldongen feit. Zoo werd gisteren in Pittsburg een groote vergadering gehouden, die door meer dan drieduizend Grieken werd bijge woond .Ook daar kon men menigen scherpen aanval op de Turksche souve- reiniteit hooren ,tot ten slotte eenimotie werd aangenomen, waarin1 de „Grieken van Amerika" aan president Taft vragen te zaïnen met Engeland .Frankrijk, Rus land en Italië artappen te doen om 'n' einde te maken aan de supprematie van Turkije en Kreta mat Griekenland te vereenigen. Dit verzoek zal bij de mogendheden wel niet in goede aarde vallen. Toali meenen vele Kretenzers dalt zij op "don' langen duur hun zin zullen irijgen. Want zoo zeggen zij, wij zullen ons altijd verzqtten tegen de souvereiniteit van Turkije. „Nooit zal", zoo verklaarde Georgiades ,de bekende schrijver over Balkan-kwesties, dezer dagen aan een journalist, nooit zal Turkije er in slagen om de bewoners van het eiland te onder werpen. Nimmer zullen zij de Mohamme- daansche overheersching verdragen. Kre ta behoo V' officieel tot het Ottomaan- sche pijk, maar het wordt door Turkije behandeld als een vreemd land.' China dat nog in conslitutioneele windselen ligt, ondervindt reeds groote moeilijkhe den. De Rijksvergadering had de kroon verzocht den Grooten Staatsraad1 af te schaffen of te veranderen in een aan het volk verantwoordelijk lichaam. Zeker geen onbescheiden wensch in een consti- turtioneelen staat. Doch een 'keizerlijke edict van 18 Dec. weigert hieraan gevolg te geven. 'Het ediot betoogt dat de (eden van den Grooten Staatsraad uitmuntende en trouwe raadgevers zijn en dat de instel ling van een Kabinet en evenzeer de be noeming van ambtenaren uitsluitend be voegdheden zijn der kroon, waarmede de Rijksvergadering niets heeft te maken. Het edict zou gisteren in de Rijksver gadering zijn besproken. Men.' zag met spanning deze bespreking tegemoett, aan gezien reeds verschillende leden met een uiteengaan der vergadering gedreigd hjeb ben Dat kan daar een fraaie boel geven. GEMENGD. De Pruisisphe Landdag is tegen 10 Januari 1911 bijeengeroepen. De plechtige opening der zitting zal plaats hebben des namiddags te 12 uur in de Witte Zaal van het slot. De „Lokal-Anzeiger" verneemt via New-York, dat 1000 man Mexicaansche regeeringstroepen bij Lajunta door op standelingen zijn verslagen. Van de regee ringstroepen zouden slechts 50 man ont komen zijn. Te Londen is bericht ontvangen, dat de opstandelingen Abancay bij Cuzco hebben ingenomen en op Ayacucho aan rukken. Volgens een bericht uit Lima heb ben de oproerlingen na een harden strijd Abancay bij Cuzco ingenomen en rukken thans op tegen Ayacucho, de hoofdstad der provincie. Het heet dat de regeering troepen tegen hen heeft afgezonden. President Taft heeft in de vereeni- ging voor scheidsrechterlijke beslissing van internationale geschillen een rede ge houden, waarin hij een einde trachtte te maken aan de onrust, die ontstaan is door de jongste ongunstige rapporten over de onvoldoendheid van het leger. Wij hebben, aldus Taft, uitstekende werken voor de kustverdediging en een zeer goede vloot, die in staat zijn een inval van een vijand uit zee te weren. Het volk der Vereenigde Staten zou er nimmer in toestemmen een staand leger te onderhouden, dat voldoende zou zijn om het tegen een leger van een der groote mogendheden op té nemen; Uit Galveston wordt aan de Ameri- kaansöhe bladen gemeld, dat de Mexi caansche revolutionairen de regeerings troepen bij Minaca zouden hebben gesla gen. Van de laatste waren 800 man ge vallen. Ook de opstandelingen hadden zware verliezen gehad. De gezant der Vereenigde Staten in Mexico meldt dat de stad Guerrero (pro vincie Ohihuahua) zich nog in het bezit der opstandelingen bevindt. Volgens an dere berichten zou zelfs de geheele pro vincie Chihuahua in handen der rebellen zijn, die Gonzales tof „gouverneur heb ben benoemd. Uit Londen wordt bericlht, dat de hertogin van Orleans, die een blinde darm-operatie heeft ondergaan, in zeer zorgwekkenden toestand verkeert. Te Barcelona hebben botsingen plaats gehad tusschen stakers en werk lieden, die met steenkolen beladen stoom schepen losten. De politie moest herhaal delijk dhargeeren om de manifestanten te verspreiden. Een agent is ernstig gewond. Er had den zes arrestaties plaats. De Haagsche Schouwburg. Gistermiddag heeft de Haagsche Ge meenteraad lang en breed gediscusseerd over het verzoek aan de exploitanten van den schouwburg om dezen nog een jaar te laten bespelen. B. en W. hadden geadviseerd aan dit verzoek niet te vol doen. Met 17 tegen 16 st. nam de Raad een motie van den heer Warneke aan om den termijn voor de sluiting te ver lengen tot 1 April 1912. De antirevolu tionairen hadden voor de stemming de zaal verlaten. Het psychiatrisch rapport. Het rapport van de psychiaters in de Papendrechtsche strafzaak is Zaterdag als afzonderlijke aflevering van de psy chiatrische en neurologische bladen ver schenen. R. K. Lederbewerkers. Te Tilburg is de vijfde jaarvergade ring gehouden van dep Ned. R. K. Leder bewerkers Arbeidersbond. Verschillende mannen- en meisjesaf- deelingen waren vertegenwoordigd. Staande de vergadering werd een te legram van verknochtheid aan Z. H. den Paus gezonden. Een uitvoerig jaarverslag van den se cretaris wijst op een stijging van het le dental mei '400 £oi>4ai thau& het ledental 1807 bedraagt In verschillende afdee- lingen is strijd gevoerd met werkgevers, waarvan de meeste met gunstigen uitslag terwijl aaii meerdere betoogingen is deel genomen. Het jaarverslag zal in druk uit gegeven worden. Eene motie, strekkende tot boycotting van de Koninkl. Schoenfabriek te .Waal wijk, zoolang de heer van Schijndel zijn houding tegen den Bond handhaaft, wordt onder applaus aangenomen. De financiën, zoowel van de weer- standskas als van de bondskas mogen gunstig heeten. Tot vrijgestelde redacteur-administra teur bij den Bond wordt benoemd de heer A. C. Jansen, secretaris der afcL Delft. De collecte voor de stakers te Waal wijk braaht f 14 op. Een nieuwe regeling in de contributie voor de weerstandskas wordt ingeleid door den heer Ramaker van Delft. Deze regeling betreft de een-procents- klassencontributie, welke na eenige toe- lidhting werd aangenomen ingaande op 1 April 1911. In verband hiermede zal het reglement voor de weerstandskas in dien geest gewijzigd worden. Nog richtte de WelEerwaarde Advi seur, kapelaan van Heeswijk, een aan moedigend woord tot de vergadering, waarna de voorzitter met gebed sloot Het aftreden van Minister Cool. De Haagsche correspondent van de „Tel." meldt: Naar ik van vertrouwbare zijde ver neem, is de crisis aan Oorlog nog lang niet opgelost. De regeering moet een sterke poging hebben gedaan om minister Cool op zijn besluit te doen terugkomen, doch dit laatste wordt onwaarschijnlijk geacht. Wie hem zal opvolgen, is nog onzeker. Het Kamerlid Colijn wenscht, naar men mij zeide, niet in aanmerking te komen. Van Katholieke zijde worden genoemd de kolonel W. H. van Terwinga, sous-chef van den generalen staf, en jhr. G. A. A. Alting von Geusau, hoofd van de 2e af- deeïing aan het ministerie van Oorlog. In parlementaire kringen acht men ech ter het optreden van een Katholiek minister zeer onwaarschijnlijk. Voorts kan ik nog het verrassende nieuws meedeelen, dat een aantal leden der Liberale Unie bij vergissing vóór de motie hebben gestemd. Zij hadden niet gehoord, dat de minister beloofde, een vierde deel der salarisverhooging reeds aanstonds te zullen reserveeren voor pen sioenstortingen. Was dit duidelijk tot bedoelde leden doorgedrongen, dan zouden zij tegen de motie hebben gestemd. Ook uit andere inlichtingen bleek mij, dat meer leden van links om redenen buiten de zaak zelve gelegen hun stem voor de motie uitbrachten. Uit een en ander blijkt, hoe de minister door samenloop van omstandigheden is gevallen. Minister Cool. Naar men verneemt, moet de aftredende minister van oorlog het bed houden. Hij is lijdende aan influenza. A. s. Zaterdag zal H. M. Koningin den heer Cool in audiëntie ontvangen. KORTE KRONIEK. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad in Amsterdam II, waarvoor een Kath. en een Soc. Dem. in het strijdperk treden, besloten de Vrijz. Democraten den socialist te steunen. De eervol ontslagen hoofdboekhou der der Gemeentelijke Electriciteitswerken, te Amsterdam de heer J. C. Groothoff, is thans door B. en W. weer in eengemeen- tebetrekking geplaatst De heer Groothoff is nl. benoemd tot boekhouder bij de Gemeentetram. De gewone audiënties van den mi sters van marine, financiën en koloniën zullen deze week niet plaats hebben. Gisteravond is van Hamburg in den Nieuwen Waterweg binnengekomen het Duitsche ss Martha Woermann, waar mede de 11 millioen ton bereikt en over schreden een cijfer dat nog nooit in een geheel jaar werd bereikt. In het jaar 1907 het was toen zeer druk met steenkoleninvoer zijn er 10,215 schepen den Nieuwen Waterweg binnengeloopen, metende 10,530,419 ton. Dit werd als een zeer groot cijfer geacht. Nu, op 19 December, is dit aantal reeds verre overseincüco. Te Bloemendaal overleed op 64- jarigen leeftijd de heer J. H. A. A. Kalff, lid der firma Anton Kalff «ScCo te Rotterdam. De overledene, die zich op philantropisch gebied onderscheidde, was ook jaren lang bestuurslid derLeidscheKweekschool' voor de Zeevaart. De gemeenteraad van Harderwijk heeft in zijn laatste zitting een drietal adressen behandeld die alle beoogden, den Raad ervan terug te houden de oude kloosterkerk aan de katholiek af te staan. Zij werden echter alle door kennis geving aangenomen, zoodat werkelijk en; kalm over de koopsom voor de tekort-1 heid kan worden beslist. LEIDEN, 20 December. Sociale Cursus. De tweede les van de Sociale Cursus, die gisteravond1 werd gehouden, was ge wijd aan de bespreking van de fon'geval- lenwet door den beer A. H. J. Engels. Wegens afwezigheid van den voorzitter.' werd de vergadering geopend door den heer Mr. A. Tepe. De heer Engels verklaarde, dat deon-, gevalienwet werd geëischt door de on voldoendheid in onze wel, die schade loosstelling geeft aan depgene ,die door' een onrechtvaardige daad is benadeeld. I Het onrechtvaardige kan bij een ongeval! in de meeste gevallen niet wordien aaui- getoond. En bovendien, als dat bewezen, is, kan de werkgever financieel niet in. staat zijn de schadeloosstelling te geven zoodat de arbeider toch het nadeel inoet lilden. lil deze leemte heelft de ongevallenwet voorzien, die de werklieden verzekert .te gen de geldelijke nadeelen, die voortko men uit ongevallen, in verband met- de uitoefening van hot bedrijf buiten huw. schuld ontstaande. De wet verzekert echter niet tegen elk geldelijk nadeel, doch slechts tegen dat, wat zijn Oorzaak vindt in een lichamelijk leifcel of;eenl stoornis der geestvermogens. Niet alle bedrijven zijn opgenomen onder de onges vallenwet, uitgezonderd zijn: landbouw tuinbouwerij, visscherijbedrijf buiten ri vieren en binnenwateren, scheepvaart! zonder motors. Spr. zeide niet in een dorre a qtlik cl spel wijze behandeling de ongevallenwet rte zullen verklaren, maar een geval uit do: practijk te nemen en de geheele loop nai te gaan. Dit deed spreker op een aange name, onderhoudende manier, alles toe lichtend door eigen ondervindingen. Spr.' ging na hoe bij een ongeval tie betrok kene ziöh moet aanmelden aan het post kantoor, waar een formulier kan worden ingevuld, hoe dit formulier wordt opgezom den en daarvan nota wordt gehouden, door de rijksverzekeringsbank en de in spectie van den arbeid, waaronder de- plaats van het ongeval ressorteert. Dc uitkeering geschied door de rijks verzekeringsbank, als er geen risico-over dracht heeft plaats gehad, waarbij de pa troon op zich heeft genomn de'kosten te betalen onder een hypotheekstelling. De rijksverzekeringsbank betaalt bij geheele invaliditeit de eerste 6 weken ze ventig procent van het loon, den volgen den tijd is de uitkeering minder in over eenstemming met de toegenomen beter schap. Gevoeld men zich onrechtvaardig be handeld door de rijksverzekeringsbank, dan kan men zich wenden tot den raadj van beroep, en in hoogste instantie tot den centralen raad. Hoe dit alles in zijn, werking gaat verklaart spr. op 'n 'duide- delijke wijze. Vervolgens komt de vraag: Waar komt hert geld vandaan De kos ten worden gedragen door het bedrijt zelf, de patroon moet betalen in over eenstemming met het gevaarlijke van zijn bedrijf. Als hij, zooals reeds gezegd, do risico heeft overgenomen, heeft hij een hypotheek rte stellen of een pand als waarborg te geven en slechts te betalen in de administratiekosten van de rijks verzekeringsbank. Spreker laat in zijn rede duidelijk zien welke groote fouten aan de ongevallen» wet kleven. Na de rede volgt een geanimeerde dis» cussie over het gesprokenen. De voorzitter, Mr. Tepe, brengt spre« ker zijn hartelijken dank voor hertaange name en leerzame zijner rede. De Vorig» spreker Mr. A:ilbc--e had dc llieorie zeef klaar en ,d e spra ker heelt 0114 uy sarnie..^Ciejd ja (te prxa

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1