komen een groot aantal duikers voor, waaronder van aanzienlijke.afmeting. Er zijn vier watertorens ontworpen en we| in de gemeenten Abcoude, Aalsmeer, Kamerik en Hillegom. Door de maatschappij tot bouw en exploitatie van gemeentebedrijven te Utrecht werden de hoofdlijnen voor de buisleiding in kaart gebracht en werd een globale begrooting voor de volledige inrichting der waterleiding opgemaakt, die het belangrijke eindcijfer van vier millioen aanwijst. Toch achten deskun- kundigen het plan uitvoerbaar, zonder groote geldelijke offers voor de gemeenten. Over de keuze uit de verschillende plaatsen, die voor prise d'eau in aan merking komen, moet nog overleg worden gepleegd. Het ligt in de bedoeling, zoodra de voorbereiding voldoende zal zijn gevorderd de medewerking in te roepen van alle besturen der gemeenten, die in het plan begrepen zijn. Die medewerking is natuur lijk onmisbaar en daarvan zal het tot stand komen der waterleiding afhangen. De ongunstige toestand der drinkwater voorziening in het geheele gebied, waar voor de waterleiding is ontworpen, de ingenomenheid, die de leden van het voorloopig comité met de plannen, na daarvan kennis te hebben genomen, heb ben betuigd en de belangstelling daar voor ook van andere zijde betoond, ge ven reden voor de verwachting, dat ook bij de gemeentebesturen op medewerking mag worden gerekend en dat de inwoners der betrokken gemeenten met vreugde het tot stand komen dezer waterleiding zullen tegemoet zien. Deze zal toch niet enkel tot verbetering van den hygienischen toestand leiden, maar ongetwijfeld ook tot hoogeren bloei en welstand in het gebied, dat zij omvat. Het aftreden van Minister Cool. In parlementaire kringen werd verwacht, dat de Begrooting van Oorlog omgewerkt Woensdag bij de Tweede Kamer zou inkomen en deMinistervanBinnenlandsche Zaken, rar. Heemskerk, zich met de ver dediging zal belasten. Men hoort spreken van het kamerlid den heer Colijn als opvolger van minister Cool. De Minister van Oorlog is Zaterdag, na de Kamerzitting, waarin op zijn ver zoek de behandeling der Oorlogsbe- grooting is geschorst, nog op zijn departe ment geweest tot het afdoen van loopende zaken. Generaal Cool is er tot ongeveer 2 uur gebleven en toen huiswaarts gekeerd, omdat hij, in de jongste dagen reeds ver kouden zich licht ongesteld voelde. In verband met 's Ministers voornemen om zijn portefeuille ter beschikking te stellen, werden ten aanzien van de verdere behandeling der Oorlogsbegrooting twee gevallen als mogelijk aangenomen, nl. dat dc begrooting, gewijzigd ten opzichte der posten betreffende de verhooging der officierstraktementen, de volgende week bij de Tweede Kamer zou terugkeeren en verder door een der andere Ministers verdedigd worden, of wel, dat de nieuwe Minister van Oorlog of een interimaire titularis in de eerste maand van het volgend jaar een credietbegrooting zal indienen. Bond van R.K. Openbare Onderwijzers. De Bond van R.K. Openbare Onder wijzers in het Bisdom Haarlem hield gisteren zijn 9e openbare vergadering te Amsterdam in restaurant de Post. De heer A. W. Brugman, voorzitter der afdeeling Amsterdam sprak namens zijn afdeeling een woord van begroeting. De heer D. Knijnenburg, algemeen voorzitter opende de vergadering met een rede over de beteekenis der Federa tie van de vijf diocesane R. K. O. Bon den. Met een pieus woord herdacht hij het afgestorven raadslid ,den Heer Brou wers, terwijl hij bovendien nog van de retraitedagen in het St. Clemenshuis te Noordwijkerhout herinnerde. Alkmaar werd bepaald als plaats voor de tiende algemeene vergadering. On der d emedcdeelingen van het bestuur kwamen voor het adres van het Alge meen Comité voor salarisactie, en de toe lichting van het Bestuur da?: verschil- lende omstandigheden steeds beletsel 'Maren uitvoering te geven aan de op dracht inzake benoemingen ten audiëntie te gaan bij Z. D. H. den Bisschop van Haarlem Uit het financieel verslag bleek dat de rekening over 1910 sluit met een batig saldo van f43.02. Aan de orde kwamen de federatie- voorstellen der afdeeling Alkemade. Deze voorstellen, bedoelende wijziging van het federatiereglement ten einde vluggere af doening van zaken mogelijk te maken, werden verdedigd door den heer Veld man voorzitter der afdeeling Alkmaar. De voorzitter heropende de vergadering met een rede over de beteekenis der Fe deratie van de 5 dioc. R. K. O. bonden. G. Bulten, lid der Federatie, meegaande met de bedoelingen van Alkmaar/ verde digde namens het hoofdbestuur verschil lende amendementen. De voorstellen Alk maar, zooals ze geamendeerd waren door tiet H. B., werden zonder hoofd, stem- "ming aangenomen, alsmede de motie Alk maar: De 9e Algemeene Vergadering van den R. O. B. in hét bisdom Haar lem spreekt als haar meening uit, dat de salarissen van hoofden van scholen en onderwijzers van bijstand in Neder land bij de wet zeer onvoldoende gere geld zijn vooral wjat betreft, aanvang- laris en duur der verhougingstermij nen en dat deze toestand dringend verbe tering behoeft. Aangenomen werd eveneens zonder hoofdelijke stemming het voorstel Am sterdam tot het uitschrijven eener prijs vraag ter verkrijging van een propagan- dageschriftje wtaarin het doel en het werken van den R. O. O. B. beschreven wordt Als prijs kon het H. B. slechts een bedrag van 10 gulden beschikbaar stel len. De geestelijke adviseur stelde het H. B. in staat deze som op 25 gld. te bepalen. De mededinging staat voor een ieder open. De commissie van beoor deeling bestaat uit de Bondsvoorzitter, de afdeelingsvoorzitters met den geesjte- lijken-adviseur, Mgr. Bosman. Zonder discussie en stemming nam de vergadering het voorstel Haarlem aan. De Algemeene vergadering spreekt de wenschelijkheid uit ,dat het Hoofdbe- stuu rte gelegentijd: stappen doet voor de samenstelli ngeener commissie, geko zen door en uit de bij de Federatie aan gesloten Bonden tot beoordeeling van Kinderlectuur. De Zeergeleerde Heer Dr, H. W1. E. Moller, redacieu rvan Opvoeding en Onderwijs, hield een rede over „het godsdienstig karakter der openbare school". Daarbij stelde hij zich tot taak de verdediging der vier stellingen 1. Voor het Katholieke kind is de openbare school alleen dan de ware school, wanneer er volkomen katholiek onderwijs gegeven wordt. 2. In openbare scholen, ^aar vol komen katholiek onderwijs gegeven kan worden, omdat onderwijzers en kinde ren alle katholiek zijn ,is de Katholie ken openbare onderwijzer verplicht vol komen Katholiek onderwijs te geven en de kinderen in zuiver katholieken geest op te voeden. 3. Aan een openbare school met ge mengde bevolking moet het onderwijs van den Katholieken onderwijzer een godsdienstig karakter hebben, wel niet in zuiver katholieken geest, maar toch volgens algemeen christelijke beginselen. 4. De Katholieke onderwijzer is in de openbare school met godsdienstig karakter volkomen op zijn plaats en het wferk van katholieke onderwijzers is van zeer heilzamen invloed voor het tijdelijk en eeuwig welzijn der bevolking. iDe vergadering ontving deze rede met enthousiastisch applaus. Na een kort debat nam zij de vier stel lingen van den inleider zonder hoofdelij ke stemming aan. Was bij het begin der vergadering het bondslied gezongen bij het einde wbrd het eveneens uit volle borst gezongen. Na een woord van dank aan den spre ker en aan den Hoogeerw. Heer Mgr. Eosman, geestelijk adviseur, voor zijn te genwoordigheid sloot de voorzitter hielt gebed de uitstekend geslaagde en vrucht bare vergadering. KORTE KRONIEK. Op „Oud Eik-en-Duinen" te 's-Gra- venhage is onder veel belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den dezer dagen plotseling overleden ingenieur der Holl. IJz. Spoorweg Maat schappij, chef der Electrische Exploitatie dier Maatschappij teLeidschendam, den heer A. van Swieten. Aan de groeve werd de nagedachtenis van den ontslapene gehuldigd door verschillende sprekers, o.a. door den heer Van Lessen, adjunct ingenieur, namens het personeel te Leidschendam. De gewone audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Donderdag 22 dezer niet plaats hebben. Donderdag a.s. zal in het Haagsch Kofiehuis te Utrecht eene vergadering plaats hebben van hetbestuurderdiocesane Hanze in het aartsbisdom, om te komen tot de oprichting van één bond voor alle bisdommen van het geheele land. Het blijkt, dat op de Kon. Weef- goederenfabriek te Hengelo, waar de scheersters besloten het werk neer te leggen, slechts een achttal van haar zijn georganiseerdde organisaties beloofden den overigen moreelen steun. Het aantal georganiseerde arbeiders op de heele fabriek, met ruim 1400 werklieden, be draagt ruim 300. Uit Stad en Omgeving. LEIDEN, 19 December. Op den doodenakker Rhijnhoff on der de gemeente Oegstgeest had de be grafenis plaats van het stoffelijk overschot van den Commandant van het Militair Invalidenhuis, den heer G. M. W. A. Schü- mann, oud-kolonel der Infanterie. In den geest van den overledene had de beaardiging plaats op deftig eenvou dige wijze zonder eenige bloem versiering aan de groeve werd niet gesproken. Onder de vele belangstellenden werden opgemerkt de Commandant van het 4e Regiment Infanterie, Kolonel van Roon, de gepensioneerde vice-admiraal van Braam Houckgeest, verder de leden van den raad van administratie van het Inva- liedenhuis, de burger, en militaire beamb ten van die inrichting en meerdere vrien den en bekenden van den overledene uit militaire en burgerkringen. De invaliden zeiven waren en haieom het graf geschaard. Een schoonbroeder van den ontslapene den heer Vuyck, dankte voor de laatste eer den betreurde doode bewezen. ROOMSCHE AGENDA. Maandag 8 uur 'savonds. Gebouw R. K. Volksbond, Rapenburg. Plaats. Co mité der K. S. A. Lezing door den heer A. H. J. Engels, onderwerp: Onge vallenverzekering. Dinsdag 8 uur 's avonds. Gebouw St. Josephs Gezellen Vcreeniging, Rapen burg 52. Geloof en Wetenschap. Spreker Dr. Gerard Brom. OnderwerpDe kinde ren van Benedictus. Donderdag, 51/2 uur 's avonds. Ge bouw R. K. Volksbond, Rapenburg. Bij- belsche geschiedenis met lichtbeelden, voor kinderen, toegang tegen bewijs. 81/2 uur Catechismus met lichtbeelden voor alle Katholieken boven lö jaar, toe gang vrij. Spreker de Weleerw. Pater J. G. Tesser, O. F. Ml BOSKOOP. Met ingang van 16 Febr- a.s. is aan den brieven- en telegrambe steller D. Broer op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Bij de*aangevraagde herkeuring voor Gedeputeerde Staten is M. Ellerbroek, lotingsnummer 9, die bij de uitspraak van den Militieraad van den dienst was vrij gesteld, thans voor den dienst der Militie aangewezen. De uitspraken betreffende K. van Kleef en M. J. van Es bleven gehandhaafd. BODEGRAVEN. Ged. Staten van Zuid- Holland hebben bepaald, dat de herrijk der maten en gewichten in 1911 voor deze gemeepte zal plaats hebben op 3, 4, 5, 6, 7, 10 en 11 April. Er zal op Dinsdag 27 Decemher a.s. gelegenheid bestaan tot kostelooze inen ting. GOUDA. I11 de vergadering van den gemeenteraad werd tot onderwijzeres in het koken aan de herhalingsschool voor meisjes benoemd mej. E. C. Ulrich te Rotterdam. Het voorstel tot herverzekering van het uit de Ongevallenwet 1901 voort spruitende risico voor de gemeente-licht fabrieken, in de vorige vergadering van de agenda afgevoerd, werd thans aan genomen, echter door den heer Knuttel zoodanig geamendeerd, dat ook het risico voor de andere bedrijven wordt herver zekerd. Aan den heer J. H. Muller, ingenieur te 's-Gravenhage, verleende de Raad een jaar verlenging van zijne concessie voor den aanleg en de exploitatie van tram verbindingen met Utrecht en Rotterdam. In den breede werd gedebatteerd over de voorstellen-K 0 1 ij n, lo. om op den Nieuwjaarsdag de z. g. n. vergunnings lokaliteiten tot 's middags 4 uur gesloten te doen zijn, en 2o. om te verzoeken het maximum-aantal vergunningen tot 50 terug te brengen. De voorstellen worden met -11 tegen 7 stemmen (links tegen rechts) ver worpen. GROENENDIJK. In de eerste week na den feestdag van H. Driekoningen hoopt de vereeniging „Onder Ons" weer hare gewone uitvoeringen te geven. Vertoond wordt o.a. het nieuwe blijspel van Pater Awerdonk S. J.„De Hoed van Italiaansch stroo". HILLEGOM. Zaterdagavond hield de afd. Hillegom van het H. B. G. eene vergadering in café Blom. De voorzitter, de heer J. H. M. Balvers, opende met een kort woord van weiker. De heeren G. Veldhuijzen, van Zanten en C. J. Paardekooper werden metalgemeene stem men als lid aangenomen. Besloten werd een openbare vergadering te houden met den heer J. Braun van Noordwijk als spreker over hulpstoffen. Nu vast stelling der gemaakte prijzen in het af- geloopen seizoen, werd in 't algemeen een beschouwing gehouden over de toe stand van den handel. De vergadering concludeerde: In betrekking tot de hyacinthen mag de naaste toekomst goed genoemd worden. De artikelen Narcis en Crocus zijn goed opgeruimd tegen verhoogde prijzen. Op den tulpenhandel dient men de aandacht te vestigen, daar deze minder bevredigend genoemd moet worden. In 't algemeen is echter niet uitgeplant en zijn, wat van groot belang is, betrek kelijk weinig tappers uitgeplant, zoodat spoedig een reactie kan worden verwacht. Na de verloting en eenige besprekingen van huishoudeLijken aard, werd de verga dering gesloien. NOORDWIJK. Zaterdag vergaderde in de altoos gezellige achterzaal van „Het Fortuin" de meer dan 25 jaren bestaande Sociëteit „Concordia". Uit het verslag bleek dat het ledenta thans 35 bedraagt. De rekening en ver antwoording van den penningmeester na gezien door eene commissie, sloot met een batig saldo van 15.62. Drie nieuwe leden werden met algemeene stemmen toegelaten. Het vieren der jaarlijksche feestelijke bijeenkomst werd bepaald op Woensdag 28 December. Het overige gedeelte van den avond werd op echt joviale, vroolijke, en op de sociëteitsleden eigen wijze doorgebracht. Trouwens de „Concordia"-avonden kenmerken zich steeds door een echte burgerlijke verdraagzaamheid NOOTDORP. In tegenwoordigheid van 't kerkbestuur werd Vrijdag 1.1. een proef genomen met de acetyleen-verlichting der R.-K. Kerk. De proef is uitmuntend geslaagdDe sterkte van 't licht en het verspreidings vermogen voldoen aan alle eischen. De bouwkunstige waarde van dezen kostelijken tempel schijnt erdoorverhoogd, te meer, daar het daglicht wel wat spaar zaam wordt binnengelaten. Deze nieuwe poging tot verfraaing en verbetering ver dient aller lof. RIJPWETER1NG. In het café van Mej. C. Zoetemelk had de vergadering plaats van de R. K. Kiesvereeniging (afdeeling Rijpwetering.) De Voorzitter opende de vergadering en heette de opgekomen aanwezigen van harte welkom. Uit de rekening van den penningmees ter bleek dat er een batig saldo was van f 90.20. Hierna volgde wederom de vraag of de Vereeniging zich zou inlaten met voor de verkiezing voor leden van den ge meenteraad door ook candidaten te zul len stellen. Hierover ontstond een uit gebreide discussie. Bij stemming ver klaarden zich hiervoor 30 leden voor en 25 tegen. AIzoo in vereeniging met het getal van de laatst gehouden vergadering te Roelofarendsveen zijn er in het geheel 65 leden voor en 40 leden tegen. Dit voorstel werd dus aangenomen. De heer G. M. Beelen werd bij zijne aftreding bijna met algemeene stemmen herkozen. De Eerwaarde Kapelaan bracht zijn dank aan de leden voor de getrouwe en talrijke opkomst. Aan den voorzitter werd een woord van lof gebracht voor de goede tact bij het leiden dezer vergadering. Spr. gaf den wensch te kennen, voortaan de ver gadering met gebed te openen en slui ten, waarvoor zijn Eerwaarde terstond in de gelegenheid werd gesteld. SASSENHEIM. Zondagavond vergader de de onderafdeeling van den R. K. Volksbond „Het ondersteuningsfonds", waarvan de penningm. verslag uitbracht over de maanden September, October en November, waaruit bleek dat de inkom sten bedroegen f 260,55, de uitgaven f 112.58, zoodat er een batig slot was van f147 97. De boeken werden nagezien door de heeren J. Heijmans en M. Hoogervorst, die alies in de beste orde bevonden. De voorzitter deelde mee, dat een pa troon zijn personeel in het ondersteunigs- fonds wilde verzekeren, doch daar een knecht reeds de leeftijd van 50 jaren had overschreden kon dit niet. Het eigenaar dige van dit geval is, dat deze knecht reeds van de oprichting van het onder steuningsfonds lid van dit fonds wfcs, doch wanneer zijn patroon hem ook ver zekerde, dit lid bij ziekte een dubbele uitkeering zou ontvangen en volgens het reglement mag een lid zich, of zijn patroon hem, niet meer voor dubbele uitkeering verzekeren, .zoodra hij den leeftijd van 50 jaar bereikt heeft. Na dat nog al eenige discussie's gevoerd waren, werd het volgende besluit geno men. Wanneer een persoon lid is van het ondersteuningsfonds en diens patroon hem ook in dit fonds wil verzekeren, wordt dit toegesrtaan, wanneer die per soon den leeftijd van 60 jaren nog niet bereikt heeft. Bij de rondvraag vroeg een der le den: Kan een persoon die den leeftijd van 50 jaren heeft overschreden ,en lid is geweest van een of andere zieken fonds en daar altijd trouw zijne ver plichtingen is nagekomean, bij uittreding nog opgenomen worden in ons ondersteu ningsfonds? Volgens het reglement kan dit, doch vele leden vonden dit, wanneer geen bepaalde leeftijdgrens werd vastgesteld eene bepalng waairbij zij zich niet kon den vereenigen. Aangezien men niet tot overeenstem ming kon komen, w<erd besloten deze vraag in een volgende vergadering te be handelen. GEWESTELIJK GEMENGD. Te Hillegom is Zaterdagnacht de in dit vorige jaar gebouwde muur langs het perceel aan de stationsweg van de firma VanZanten en Co. tegen den grond gewaaid. In dien nacht heeft de storm door het afwerpen van dakpannen bij verschillende ingezetenen schade berok kend. Rechtszaken. Kantongerecht te Leiden. De kantonrechter veroordeelde: Wegens politie overtreding J. v. N., te Leiden, tot 3 dagen hechtenis. Wegens dronkenschap R. M. tot f 2 of 2 dagen, N. B., tot f2 of 2 d., A. H. tot 2 maal f2 of 2 d., A. v. N., tot 3 maal f2 of 3 maal 2 d., W. K. tot f2 of 2 d., P. J. de G., tot 2 maal f2 of 2 maal 2 d., H. J. D., tot f2 of 2 d., A. v. d. B., tot 2 maal f2 of 2 maal 2 d., A. S., tot 2 maal f 2 of 2 d., W. F. de la R., tot f 2 of 2 d., D. K., tot f 2 of 2dJ. L., tot f2 of 2d., W. D., tot f2 of 2 d., H. H., tot f2 of 2 d P. T., tot f2 of 2 d., H. K., tot f 2 of 2 d„ H. C. K., tot f2 of 2 d., I. d. V., tot f 2 of 2 d., P. L. F. tot f 2 of 2 d., H. v. D., tot f2 of 2 d., C. v. G., tot f2 of 2 d., P. N., tot f2 of 2 d., J. T., tot 2 maal f 2 of 2 maal 2 d. Allen zonder do micilie C. K., en J. D., te Noordwijk, tot f2 of 2 d., J. v. S., W. v. d. Z., enC. D., allen te Noordwijkerhout tot f2 of 2 d., C. D. te Sassenheim tot f2 of 2 d., A. J. R., te Utrecht, tot f2 of 2d. Wegens het loopen op verboden grond D. v. d. P., Jzn., te Katwijk tot 2 maal f2 of 2 maal 2d., P. D. Azn., H. D. Azn., J. v. S., C. K., allen te Noordwijker hout, tot f2 of 2 d., W. S., te Hoek van Holland tot f 2 of 2 <t5 L. K., te Lisse, tot f3 of 2 d., C. v. S., te "Hillegom, tot f2 of 2 d., D. L. Czn.,te Roelofarends veen, tot f 0.50 of 1 week tuchtschool, A. O. W., te Katwijk aan Zee, tot f 1 ofl d, jegens het onbeheerd laten staan van een trekdier P. J. v. d. B., te Leiden tot f1 of 1 d. Wegens straatschenderij J. O. een be risping en H. P., beiden te Leiden, tot 3 weken tuchtschool. Wegens burengerucht A. S. en A. O. N., te Leiden, tot f3 of 2 d. Wegens het bijstaan van iemand met kunstiicht om schadelijk gedierte op te sporen W. v. d. B., te Noordwijkerhout tot f 15 of 3 d. Wegens het vervoeren van een veklstrik in een jachtveld C. D. Dz. en P. D. Pz. beiden te Noordwijkerhout, beiden een berisping. Wegens het stellen van eeri wildstrik in een jachtveld P. N. Cz. te Noordwijk aan Zee tto, twee weken tuchtschool. Wegens het opsporen van wild door middel van kunstlicht P. v. d. A. en Al. B., beiden te Hillegom, tot f 5 of 2 d. Wegens het konijnen delven zonder vergunning van den eigenaar H. v. d. P. te Katwijk aan Zee, tot f2 of 2 d. We gens het visschen zonder vergunning K. L., te Leiden, tot f 1 of 1 d. Wegens het visschen met netten, die te klein van mazen waren J. v. d. B. te Leide,n tot f3 of 2d. Wegens het in bezit zijn van een wapen op den openbaren weg J. S. Jr. te Leiden tot fl of 1 d. Wegens overtreding van de IJkwet M. Th. P. en M. T. P. beiden te Zoeterwou- de, tot fl of 1 d. Wegens overtreding van de arbeidswet L. T. S., tot fl of 1 d., J. B. K., tot f5 of 1 d., beiden te Leiden. Wegens schoolverzuim W. v. <1. N. tot f lof 1 d., J. F. tot fl of 1 d., J. v. d. R., conform den eisch van het O. M. tot ontslag van rechtsvervolging, H. B., tot f2 of 2 d., S.S. tot f2 of 2 d., H. J. T., tot f 3 of 2 d., allen e Ledien. D. v d' M., te R., tot f 2 of d., W. S., te Lei derdorp, tot f2 of 2 1., J. N., te Noord wijk, tot fl of 1 d. E. v. D., vr. H. tot f0,50 of 1 d., C.de V., te Katwijk' tot f 1 of 1 d. Wegens met autorijden op een weg die gesloten is verlaard H. B. v. V. te Rotterdam tot f2 o2 d. Wegens het hebfcn van een voertuig zonder licht C. M. A. O. Mzn., beiden te Katwijk, tot fljf 1 d., H. J. S.,tot 1 week tuchtschoo A. S., tot f 1 of 1 d., beiden te Leidt. Wegens het rijd< met een rijwiel zon der licht C. G. L., tot f2 of 2 tl., A. W., tot een wét tuchtschool, beiden te Leiden, A. v. S., te Katwijk, tot f2 of 2 d., D. V.,ot f2 of 2 d.,0. v. L. tot f 2of 2 d., bden te Leiderdorp. J. de B., te Ter Aai tot f2 of 2 d., D. v. B., te Roermond, >t f2 ot 2 d., L. v. D. te Noordwijk, 1 vek tuchtschool, H. N. te Rijnsburg, tot week tuchtschool. Wegens het te Lden rijden in verkeer de richting W. C.'. d. P., tot f lofl d. W. F. V., tot f 1 f 1 d. P. C. v. d. Z. tot f 1 of 1 d., allene Leiden. Wegens het rijden met een rij vel op Zondag over de Witte Singel. J. S.T., tot f 0.50 of 1 d. J. J. K., tot f 1 f 1 week tuchtschool beiden te Leiden Wegens het rijén met een rijwiel iu het Plantsoen A. P., te Leiden, tot 1 week tuchtschool. Wegens het met-ijwiel berijden door de P. K. Koorsteeg,\. J. M. tot f 1 of 1 dag. Idem door de Vatersteeg A. R. V., f 1 of 1 d. Wegens heirijden in verkeerde richting D. S. te Leicen, tot f 0.50 of 1 week tuchtschool. Wegens het vervoer van twee personen op ién rijwiel W. L. L^ tot 1 week tuchtschool. Wegens lied jeszingen zonder vergunning F. R. tot 2 m. fl of 2 m. 1 d. W. B., tot 2 maal fl of 2m. 1 d. te Leiden. Wegens het te Noordwijk berijden met rijwiel op eer. voetpad S. de H. te Noordwijk tot f 1 of dag. Voor heden stonden op de rol 91 za ken voor openbare behandeling en 7 kin derzaken. Het eerst had' zich te verantwoorden L. H. de H., 26 j. losWerkman te Lei den had zich in den nacht van 20 No vember zeer oneerbiedig gedragen te genover een dienaar van den H. Har- mandlad, wier hij zeer leelijke bena-, mingen naar het hoofd geslngierd had De beleedigde verbalisant kwiam het ge beurde verklaren, w,aarop de ambtenaar eichte veroordeeling tot f2 of 1 d. Het ongeluk op 25 October aan de Electrische Centrale. N. W. v. D. 55 j. Directeur der Leid- sche lichtfabrieken stond beklaagd blanke hoogspanningsdraden in een ruimte voor niet-deskundigen toegankelijk, niet vol doende beveiligd te hebben wiaardoor levensgevaar voo anderen ontstond erf de metselaar Bouwens een doodelijk ongeluk kreeg. Beklaagde beweerde dat wel de draden beveiligd waren, althans- ontoegankelijk gemaakt. Volgens Bekk opinie was d eman (die toen het treuri- rige ongeluk heeft gekregen) te veel ge waarschuwd. De man had zich met in het gevaar behoeden te begeven. Als eerste getuige in deze zaak wjerd gehoord Doppeler, Electrotechn. Inge nieur te 's-Gravenhage, Inspecteur bij de arbeidsinspectie, die hte proces-verbaal had laten opmaken en dit verbaal moti veerde. Getuige verklaarde niet gezien Gte hebben hoe dé schakel was toen het ongeluk gebeurde daar de draden be veiligd waren zooals het behoorde toen getuige het onderzoek instelde. Dit verklaarde beklaagde hierdoor dat,- ofschoon hijzelf bevolen Had', niets tej veranderen totdat de arbeidsinspectie zich van den toestand vergewist jhadj< Toch had de hoofdoiachinist, nadat

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2