19 BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang. No. 366. 3)e Êcicbohe Sou/tornt Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Maandag December 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Gelukkig geen Partijstemming Minister Cool is ten val gebracht door een stemming, waarbij de antithese zoek was. Vóór de motie-Duymaer toch stemden 16 anti-revolutionairen, 4 katholieken, 6 unie-liberalen en 3 vrij-liberalen. Tegen: 2 anti-revolutionairen, 10 ka tholieken, 9 unie-liberalen, 1 vrij'-liberaal en 1 wild-liberaal (de heer de Jongh). Alleen de vrijz-democraten en christe lijk-historisch en Weven homogeen, resp. vóór en tegen de motie, terwijl de socia listen tegen de stenming de zaal verlieten,, wijl zij nódh de tractementsverhooging der officieren „nodzakelijk" wilden noe-! men, gelijk de mifcie deed, nóch den mi nister wilden stenen, wat zij zouden doen door voor te temmen. Ziet: zoo'n steiming is er nu een naar ons 'hart HM ons defensiewezen is o-een-quaestiè va;reChts of links en nog veel minder is z\ks het geval met de vraag, hoe salaris*ring en pensionnee- ring der officieremullen geregeld wor den. Zoo iets, dan eeft dat toch met de politiek geen sikkêtje uitstaande. We "kunnen dan >k niet inzien, waar om juist nu zooa de Kameroverzicht- schrijver van 't „bi." meent „de sterke coalitie een llendig figuur moet maken in de oogi van het gansdre volk." De coalitie heeft Is zoodanig niets te maken met het zuer financieel-sociale punt ,waar de steming om ging, zoodat We geen reden kuren vinden ^oor den volgenden uitval va genoemden Kamer- journalist: „de redhtsch meerderheid heeft niet eens zoovel besef van poli tiek b e 1 eid'gezwegen nog van hart voor onze efensie) dat zij een heid genoeg karvinden om den Mi nister gelegenhel te geven tot indie ning van haar lannen. Ze valt, op een quaestie v& geenerled principieel belang, in twe* gelijke helften uiteen en laat zoodonde den Minister val len. Zij, die dar zat om onze verde diging, ons bger, te helpen verbete ren Lamlendiger kan het niet. Diegen er die in 1909 bij de stem bus dit Kabinet en deze meerderheid hebben gesteund met hun stem, om dat ze meenden dat de defensiebelan- gen veiliger waren bij de redhter- dan bij de linkerzijde, zullen nu wel inzien hoe deerlijk zij zich hebben vergist. De schipbreuk van Minister Cool is meteen de schipbreuk van de recht- sche militaire politiek." En dit alles omdat een deel der recht- ■sche leden hun opinie geen geweld aan- jdeden, maar eenvoudig naar hun overtui ging stemden bij een „quaestie van geo lied ei politiek belang." 't Is sterk. Zeker, ook wij bekennen, dat er ^weer jeen stok is gestoken in 't wiel van omj- jzen nauwelijks weer, wat op gang' ge- brachten defensiewiagen", doch aan wie 5de schuld Eenvoudig aan degene, die deze zaak jvan betrekkelijk ondergeschikt belang tot een portefeuillegevaarte hebben o- geklaren. We zeggen, „d'egenen", want het is jmen las het in onze parlementaire ru briek w,at zonderling gegaan -met ti&t portefeuille-gerammel. De heer Loh- tnan begon ermede en de minister deed pet hem pas in twjeede instantie na fcen gebeurlijkheid welke reeds op zidh- feelf stof genoeg deed en doet opwaaien. Niet echter om hieraan mede te doen fcchreven w>e dit stukje, doch louter om fr ojp t ewfljzen ,dat men ïjiet de coali- fie aansprakelijk kan stellen voor de nu Vleer ontstane „stremming der reor ganisatie van onze defensie". De verant woordelijkheid komt geheel op hen, die tan een bijzaak zij moge dan voor jelen van grootbelang zijn noodeloos <en parlementair struikelblok maakten. Wij blijven ons inmiddels verheugen vcj het feit, tiat de. stemming;. ©g de- i i „uug; Vuil Cuul eeu ^euien^de wiasj - '.iuging .n dc ie- ALGEMEEN OVERZICHT. Heden zullen de laatste loodjes ge legd1 wjorden bij de Engelsche verkiezingen. In de laatste 3 districten zal Van daag gestemd wiord'en en het is te geloo- ven dat niet veel verandering meer in de partijgroepeering gebracht zal kun nen wlorden. Zaterdagavond laat, waren gekozen 268 liberalen, 271 unionisten, 43 la bours, 73 Redmondisten, 9 O'Brienisten De stand der partijen is dus 384 tegen 271. Zooals we reeds meldden is door de Spaansche Cortes d!e beruchte Cadenas-wet in behandeling genomen. Canalejas verklaarde daarbij dat de verantwoordelijkheid ,voor de vertraging der onderhandelingen met met Rome en de houding der regeering in zake de godsdienstkwestie, op de Carlisten en de Integristen kon gewor pen wlorden. Deze parlementaire groe pen moeten hun obstructie laten varen, tot de definitieve wtd± op de congrega ties wordt ingediend, zoo adviseerde de premier, en hij voegde er dadelijk aan toe, dat hij besloten was om de onder handelingen met Rome niet te hernieu wen alvorens het land door de goedkeu ring van de wet op de congregaties het vertrouw.en in de regeering had uitge sproken Tenslotte ried de premier den Car- listen en Integristen aan, om af te zien' van hun obstructie. Daardoor zou het Cadenas-ontwerp niet gewijzigd wor den. Indien deze partijen toch met haar obstructie-politiek voortgingen, zou d'e -regeering die noodige maatregelen ne men om er een eind aan te maken. Dit is de nieuwste zet van Canalejas. Aan de katholieken te vragen: „Wilt gij onderhandelen met de H. Stoel, dan de grendelwet aannemen." Maar zij wil len wel onderhandelen en geen' gren delwet. Wat het gevolg zal zijn? De tijd1 zal 't leeren. Tegen de oproerige matrozen in Brazilië die aan de jongste muiterij hebben deel genomen in het proces voor d'e krijgs raad begonnen. Al die nette heerschap pen wforden uit den dienst gejaagd en naar huis gezonden. Blijft de vraag of dit de meest juiste straf is. Een tijdje een zame opsluiting was toch wel beter. Zoo spoedig mogelijk zullen zij nu door andere manschappen evrvangen worden. Of edhter de toestand zoo rooskleurig is als de regeering voorgeeft? Te Londen heerscht ,vo!gens een te legram aan de „Neue Freue Presse" groote ongerustheid over den toesrtandi van Brazilië. Het schijnt, dat behal ve regeeringisdepéchen, nog steeds geen telegrammen naar 'liet buitenland worden toegelaten Bankiershuizen die groote be langen in Brazilië hebben kregen' op dringende vragen geen antwioordde censuur te Rio Janeiro moet wiel zeer streng zijn," dat niet eens zakeirtelegram- men wjorden doorgelaten. Ernstig, zij het door andere oorzaak is d'e toestand ook op Madeira vvtaar nog steeds de cholera in heVigie mate blijft heerschen. Blijkens een ambtelijk bericht oVer d'en toestand op Madeira is de epidemie te Funchal en in andere districten onveran derd maar te Camera de Lobos ernstig. De noordkust is choleravrij, maar 't zui den is besmet. De rust zal geleidelijk hersteld wlorden, alleen in Camara d'e Lobos duren de onlusten voort. Blijkbaar staan die in nauw verband tot de epi demie. De correspondent der ,Koln. Ztg verneemt ,dat dagelijks omstreeks 200 gevallen voorkomen, en dlat het verzet van het volk tegen de maatregelen der regeering een ernstig optreden van' de gewapende macht noodig maakt. Gis teren is de kruiser „Almirante Reis" met buitengöwjone orders uitgeloopen, bij- derheden zijn edhter moeilijk te Weiten. te komen ,daar de Lissabonsche pers op bevel der regeering zwijgt China L "7 met vijandige oogeh 'd'e having feeieeki begint, nu het eindelijk daartoe b.esloten heeft, met verrassende snelheid zich te hervormen. Bij het voorparlement zijn nu reed's twlee belangrijke Wetsontwerpen door de re geering ingediend. Het eerste ontwerp betreft een veree- nigingswet. Tot nu toe bestond in Chi na alleen vrijheid van vereeniging voor kooplieden en arbeiders, die bijzondere gilden vormden. De nieuwe wet staat alle vereenigingen foe en van alle stan den, wianneer het doel wettelijk geoor loofd is. Soldaten, geestelijken, profes soren en studenten niogen echter geen; vereeniging vormen. Het ontwerp is aan genomen, ondanks de levendige protes ten der universiteitswereld. Het tweede ontwerp handelit over de pers. Vele jaren lang was een uiterst streng decreet in werking, dat de pers aan allerlei strenge maatregelen onder wierp, zoodat de Chineesche bladen be scherming zochten bjj het buitenland^ bij Franschen, Engelschen enz. Het nieuwe ontwerp breidde deze be palingen uit, maar niet genoeg, en het voorparlement eischte verbeteringen. Aanvallen op de persoonlijke eer wor den zeer streng gestraft, me{t uitzonde ring van het .geval, wanneer de aanval is gedaan zonder kwiaadwillig opzet en in het belang van het algemeen. De kranten mogen geen propaganda ma ken voor een nieuwen regeeringsvorm. Geweldige opschudding heeft in Amerika veroorzaakt de mededeeling van den staatssecretaris van Oorlog, dat de toe stand der verdediging allerellendigst is. Men beschuldigt hem van niets meer of minder dan van een samenspanning met de vertegenwoordigers van de staten aan de Zuidzeekant, wapenfabrikanten en eenige bladen om het land schrik aan te jagen ,ten einde pressie op de con gresleden uit te oefenen tot aanneming van een zwiare oorlogsbegrooting. Van welken aard de argumenten zijn, die men aanvoert tegen de bewleringien van den minister van oorlog blijkt dui delijk uit de volgende uitlating van een voornaam lid van het Congres>,Het is malligheid' ons bang te willen maken met een landing van 100k000 man op onze kust. Mocht zoo iets Werkelijk eens gebeuren, dan zouden op hetzelfde oo- genblik een millioen vrijwilligers den indringers te lijf gaan, desnoods met steenen wanneer geen andere ammunitie te krijgen is." Anderen daarentegen, beweren dat het gevraagde broodnoodig is en staven dit met bewijzen. Juist als bij ons, zou men zoo zeggen. Een soort 40 millioen voorstel. Als het den staatssecretaris dan maar niet even zoo gaat als onzen Minister Cool. GEMENGD. De nieuwe zitting der Oostenrijk- sdhe delegatie zal 28 dezer worden ge opend'. Den 29en houdt de Keizer de troonrede Als voorzitter en ondervoor- ter der delegatie worden onderscheiden lijk genoemd Baernreither en Glom- binski. Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is benoemd tot direc teur van het telegraafkantoor te Vlissingen H. F. Oldendorff, thans commies der telegrafie le kl. en tot directeur van het postkantoor te Putten J. Schipper, thans commies-titulier der posterijen en tele grafie. De Nijmeegsche kiesvereeniging. In de Vrijdagavond, onder leiding van den vice-voorzitter dr. Lemaire gehouden vergadering van de R.-K. Kiesvereeniging „Recht voor Allen" was aan de orde de aanvulling van het bestuur wegens ont slagname van de heeren jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer en mr. dr. A. van Rijckevorsel. Met algemeene stemmen werd eerst de heer Van Nispen bij acclamatie tot be stuurslid herkozen, waarna het bestuur verklaarde hem ook onmiddelijk als voor zitter te herkiezen. Daar de heer Van Nispen echter afwezig was zal moeten afgewacht worden of hij zich de herbe noeming laat welgevallen. Verder werd in de tweede bestuurs- vacature voorzien door de verkiezing van dr. Banning met 89 van de 160 stemmen. Het bleek dat het bestuur gemeend had, de in de vorige vergadering aangenomen motie betreffende de kustverdediging nog niet aan de Tweede Kamer te moeten opzenden, onder andere redenen ook hierom, wijl de behandeling der kust verdediging in de Kamer eerst in Februari a.s. verwacht wordt. De vergadering bleek echter voor de meerderheid van gevoelen, dat de motie og ten spoedigste naar de Kamer be hoorde opgezonden te worden, hetgeen het bestuur dan ook toezei. Werklieden-vacantiekaarten. Zaterdag is te Utrecht een bijeenkomst gehouden van afgevaardigden van een 20-tal werklieden-organisaties en van werklieden aan groote fabrieken, waarin het besluit genomen is zich tot de directie der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen te wenden met het ver zoek de werklieden-vacantiekaarten ook na 1 Januari 1911 weder verkrijgbaar te stellen. Zoo noodig zullen bij den minister verdere stappen worden gedaan. De minister van justitie. Ook de minister van Justitie, mr. Regout, heeft zich voor eenige dagen buitenslands begeven. Hij en den minister van Water staat worden Dinsdag in Den Haag terug verwacht. Vrijkaarten voor Kamerleden. Bij de behandeling van de Begrooting van Waterstaat zijn er weer eenige Kamer leden geweest, die den Minister verzochten aandeSpoorwegmaatschappijenvrijkaarten te vragen voor de leden der Tweede Kamer. De Minister heeft geantwoord, dat hij zich daarmede niet kon inlaten, dat de Kamerleden moesten weten, wat zij deden. Nader verneemt de „Tijd" uit zeer ver trouwbare bron dat er nu pogingen worden gedaan, om een groot aantal handteeke- ningen te krijgen onder een verzoek aan de Spoorwegmaatschappijen,om vrijkaaten aan de leden der Tweede Kamer te geven. Is het blad goed ingelicht dan zouden de maatschappijen wel bereid zijn dit ver zoek toe te staan, als er genoeg leden zijn, die de aanvrage doen. Oneerlijke concurrentie. De redactie van „De Middenstands bond", officieel orgaan van den Ned. Bond van Vereenigingen van den Han- deldrijvenden en Industrieelen Midden stand, schrijft: „Uit de Verslagen van de zittingen der Tweede Kamer hebben onze lezers on getwijfeld reeds vernomen, dat de minis ter van justitie bij de beraadslagingen over het Hoofdstuk Justitie medegedeeld heeft, dat vooralsnog van den minister geen wetsontwerp te verwachten was, ter bestrijding van de oneerlijke con currentie. „Deze mededeeling van den minister hebben wij met innig leedwezen verno men, omdat zij geuit werd met de ver klaring, dat ZExc. geen ontwerp kon indienen, omdat de Middenstand bij zijn laatste congres te Arnhem blijk had ge geven, dat er in de middenstandskringen geen communis opinio aangaande de strafrechtelijke bestrijding bestaat. „In alle bescheidenheid meenen wij te mogen zeggen, dat wij de door den mi nister aangevoerde reden, niet juist achten en ook niet verdiend. Wij beamen het, men had zich in Arnhem moeten houden aan hetgeen vroeger reeds te Utrecht door den middenstand was besloten. In ieder geval had de congres-voorzitter te Arn hem, beter gedaan ook deze mogelijk heid te voorzien, en een streng stand punt behooren in te nemen tegenover een deel van de vergadering. Wij zijn er van overtuigd dat de uitspraak van het congres met groote meerderheid zich verklaard zou hebben voor het oorspron kelijke stelsel-Aalberse-Schürmann, als het congres voor deze onveranderde conclusie was gesteld". En verder: „Het congres werd bijgewoond door den vertegenwoordiger van den minister. En, hoewel liet officiëele stenografische verslag nog niet verschenen is, meenen wij toch aan de hand van de gewone verslagen in dit blad te mogen opmer ken, dat de heer Snijder van Wissekerke, die als vertegenwoordiger van den minister van justitie het geheele congres bijwoonde, zich absoluut over deze vermeende ern stige verdeeldheid, in zijn redevoering niet heeft uitgelaten. Integendeel be speurde men in zijn toespraak een be lofte voor een wetsontwerp. „Wij hopen daarom, dat de minister alsnog op zijn mededeeling mag terug komen en ons land spoedig mag ver blijden met een wetsontwerp waarop de eerlijke handel reeds zoo lang wacht". Eerste hulp bedrijfsongevallen. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Jan. 1911 opgeheven de bij Kon besluit van 6 Maart 1907, no. 54, ingestelde com missie in het belang van het verleenen van eerste hulp bij bedrijfsongevallen onder dankbetuiging aan de leden dier commissie voor de door hen als zoodanig bewezen diensten en is in de plaats dier commissie ingesteld een commissie, aan welke wordt opgedragen den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van advies te dienen omtrent het nemen van maatregelen ter bevordering van het onder wijs in eerste hulp bij bedrijfsongevallen. Voorts zijn bij eerstgenoemd Koninklijk besluit benoemd tot leden dezer commis- de heerenH. A. van ljsselsteyn, direc teur-generaal van den arbeid te 's Graven- hage, tevens voorzitter, A. E. Arkenbout Schokker, hoofdinspecteur voor de scheep vaart, te 's Gravenhage dr. J. C. J. Bierens de Haan, lid van het hoofdcommité van de Vereeniging Het Nederlandsche Roode Kruis te RotterdamC. Blankevoort, hoofd ingenieur der mijnen te HeerlenJ. M. Bottemanne, inspecteur voor de visscherij te 's Gravenhagejhr. C. E. Dittlinger, inspecteur van de Rijnvaart te der doops gezinde gemeente te Winterswijk, lid van den Raad van Bestuur van den Nationalen Bond voor reddingswezen en eerste hulp bij ongelukken het Oranjekruisdr. Ph. Koopenberg, medisch adviseur der Rijks verzekeringsbank te Amsterdam; dr. C.J. Mijnlieff, lid en secretaris van den Raad van Bestuur van den Nationalen Bond voor reddingswezen en eerste hulp bij ongelukken, het Oranjekruis te Amster dam G. Oosterbaan, inspecteur van de Volksgezondheid te Zwollemr. J. B. Peyrot, lid van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten te 'sGravenhage; dr. D. Romeijn, dirigeerend officier van gezondheid der 3e kl. te Bredajhr. mr. Ch. J. M. Ruijs de Beerenbrouck, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Maastricht; dr. E. Wintgens, medisch adviseur bij de arbeidsinspectie te 's Gra venhage dr. K. H. M. Van der Zar.de, inspecteur van het landbouwonderwijs te s Gravenhage en is benoemd tot secre taris der commissie de heer Fleischer voornoemd. Drinkwaterleidingplannen. Zooals reeds vroeger is medegedeeld is op initiatief van den inspecteur van de volksgezondheid J. E. M. Coebergh te Utrecht, in samenwerking met clen inspecteur M. L. G. van Ledden Hulse bosch te 's Gravenhage, een voorloopig comité tot stand gekomen, dat ten doel heeft de oprichting te bevorderen van eene waterleiding in een deel der pro vinciën Utrecht, Noord- en Zuidholland, waarvoor door genoemde inspecteurs een ontwerp aan het comité werd voorgelegd. Zaterdag 17 Dec. had de eerste bijeen komst van het voorloopig comité plaats. Tot bijwoning dezer bijeenkomst waren tevens uitgenoodigd de hoofdinspecteur van de volksgezondheid dr. W. P. Ruysch, de inspecteurs Coebergh en van Ledden Hulsebosch, de luitenant-kolonel der Genie M. Onnen en de Staatscommissie voor de drinkwatervoorziening. Over het plan kan nu het volgende worden medegedeeld. Het omvat 48 ge meenten en wel in de provincie Utrecht: Abcoude Baambrugge, Abcoude-Proostdij, Achttienhoven, Breukelen, Nijenrode, Breukelen-St. Pieters, Haarzuilens, Harine- len, Kamerik, ftockengen, Laagnieuwkoop, Loenen, Loenersloot, Loosdrecht, Maar tensdijk, Mijdrecht, Nigtevecht, Ruwiel, Tienhoven, Vinkeveen, Vleuten, Vreeland, Westbroek, Wilnis, Z e g v e 1 d en Zuilen. in de provincie N.-HollandAals meer, Ankeveen, Bennebroek, 's Grave- land, Haarlemmermeer, Korten- hoef, Nederhorst den Berg, Ouder Amstel en Uithoorn. en in de provincie Z.-HollandTer Aar, Aarlanderveen, Alkemade, Hillegom, Leimuiden, Lisse, Nieuwkoop, Nieuwveen, Rijn- saterwoude, Rietveld, Sassen- heim, Warmond, Woubrugge en Zevenhoven. De totale lengte van het buizennet zal ongeveer 400 kilometer bedragen. Daarin

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1