2c Jaargang, No. 364. 16 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 3)e Eeicbelve SouAa/rit Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag December 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. algemeen overzicht. Ofschoon de unionisten nog steeds den mond vol hebben van gebeurlijkheden 5,als wij aan de regeering zijn", is het pleit in de Engelsche verkiezingen reeds beslist daar bij een meerderheid van 670: 2 -{- 1 336 de stand thans reeds gebracht is op 344 tegen 257 en de 8 O'Brienisten. Gekozen waren gisteravond 12 uur, 239 liberalen, 257 unionisten, 40 labours, 65 Redmondisten en 8 O'Brienisten. De winst is voor de liberalen 21, arbeiders partij 4, en unionisten 25, dus feitelijk niets. Nu reeds beginnen de bladen zich te verdiepen in beschouwingen, hoe het zal zijn na de verkiezingen. Zoo schrijft de parlementaire correspondent van de „Dai ly News": Het nieuwe Parlement zal op Dinsdag 31 Januari geopend worden. Tot voor zitter zal Lowther herkozen worden en de rest van de week zal besteed worden aan de eedsaflegging van de leden. Ook de Peers zullen den eed af moeten leggen. Zij worden tot het Hoogerhuis toegela ten ingevolge "eene acte van oproeping, die de Lord Kanselier uitschrijft. Sommi gen hebben voorgesteld slechts een ge deelte van de Floogerhuisleden oproe pingsbrieven te doen komen, en zoodoen de het politieke evenwicht in het Hoo- gerhuis te herstellen. En de Peers hebben dit denkbeeld een zekeren steun gegeven door te verklaren, dat het erfelijk peer schap niet voldoende is, iemand stem en zetel te geven in het Hoogerhuis. We mogen echter aannemen, dat men zich stipt aan de tot dusver gevolgde ge woonte zal 'houden. Maandag 6 Februari zullen de Koning en de Koningin de zitting openen. De Koning zal zijn eerste troonrede voorle zen. Naar men in politieke kringen ver wacht, zal echter de vetowet vóór de kro ning doorgezet worden. Verder zullen er in 1911 behandeld worden wetsontwer pen ter afschaffing van het meervoudige stemrecht, ter vaststelling van de verkie zingen op één dag en ter bezoldiging van leden van het Lagerhuis. Home Rule voor Ierland en de scheiding van kerk en staat in Wales zullen niet vóór 1912 aan de orde komen. De begrooting van oor log zal waarschijnlijk niet hooger zijn dan die van verleden jaar, die van marine daarentegen wel, maar dienaangaande verluidt er nog niets stelligs. De correspondent zegt verder, diat er waarschijnlijk voor de aanneming van de vetowet geen verandering in het kaljinet zal komen. Wat de verkiezingen aangaat in Griekenland zin volgens de thans bekende uitslagen van de 364 afgevaardigden der nieuw- gekozen Kamer minstens 260 tot 270 als hechte steunpilaren van Venizelos' regee ring aan te merken. Deze heeft dus bij de bijeenkomst der Kamers van revisie die op 8 Januari a.s. plaats vindt, een stevige meerderheid voor haar vreedza- Ine hervormingsplannen, waaromtrent de Grieksche premier in zijn belangrijke pro gram-redevoering te Larissa onlangs een en ander heeft losgelaten. Als president voor de nieuwe Kamer voi'dt door de regeeringspartij voorge steld de vroegere premier Dragoemis. D.e Kretenzisciie regeërlng heeft naar uit Canea wordt gemeld, vreezende dat onlusten zouden uitbreken de publicatie van de nota van antwoord der bescher mende mogendheden over de Kreta-kwestie tot de Kretenzers gericht, uitgesteld. Die vrees zal wel voorgewend zijn en het uitstel wel in verband staan met de geheime vergadering der Christen af gevaardigden, waarin over het antwoord der Kretensische regeering op de laat ste nota der beschermende mogendheden belangrijke besluiten genomen moeten zijn. De openbare verjaderigen zijn tot onbepaalden tijd verdaagd Bedoelde nota der beschermende mo gendheden handelt over de soevereine rechten van den Sultan van Turkije en de ongeldigheid der jongste besluiten van •de Volksvertegenwoordiging. Zwitserland zat geen evenredige vertegenwoordiging krijgen, tenminste als de wil geschiedt van den naüonalen raad te Bern die gis teren met 89 tegen 44 stemmen een voorstel van de minderheid heeft verwor pen, strekkende om de regeering te ver zoeken, een wetsontwerp nopens de in voering van evenredige vertegenwoordi ging voor den Nationalen Raad in te dienen. Ook over de regeering is gister ge stemd en de federale Kamers hebben eenstemmig verkozen tot bondspresi dent Ruchet, hoofd van het departement van binnenlandsche zaken, tot vice-pre sident dr. Forrer, hoofd van het depar tement van spoorwegen; tot president van het federale hof dr. Merz en' toit vice-president dr. Fuvey. Perzië is nog steeds zonder regent, ofschoon men hoopt, nu niet meer voor langen tijd. De tot Regent gekozen' Perzisahe staatsman Nasr-el-Moelk toeft nog al tijd in Europa. Ern zelfs heeft het ge rucht geloopen, dat hij er niet aan dacht, zich naar Teheran tj begeven om daar de eervolle, maar weinig aangename taak te aanvaarden, door het Perzische Par lement op zijn schouders gelegdl. Ech ter is Nasr-el-Moelk nu toch op weg ge gaan inaar Perzië. Hij was in Parijs wat blijven hangen maar het Perzische gezantschap te Londen heeft van dat toeven de verklaring gegeven. De zoon van Nasr-el-Moelk was ziek geworden, en de vader had de reis niet willen) voortzetten, voor h.ij zijn' zoon goed be zorgd wist. Te begrijpen is den' vader, die daar bij den staatsman wat al te zeer verwaar loosde. Doch ook hier ging het als in het oude Rijmpje: Lang gewacht.... toch gekregen. GEMENGD. De Amerikaansche Westersche spoorwegmaatschappijen hebben O'Neil, den minister van arbeid, en Knapp, den voorzitter van de Interstate Commission, aangekocht als bemiddelaars op te tre den in1 het loongeschil met de machi nisten. Volgens officieele berichten hebben de Mexicaansche troepen de opstande lingen weder de siad Guarrero ontno men. In den staat Chihuahua moet het georganiseerd verzet zijn gebroken. „Officieel" altijd. De chef van den general en jstaf. der Vereenigdie Staten heeft aan het oomité voor militaire aangelegenheden een rapport doen toekomen,, waarin er op gewezen wordt, dfet de Vereenigde Staten er niet op berekend zijn, aan een buitenlandschen vijand weerstand te bieden. Verder wordt in dit rapport uit eengezet, dat meer artillerie, meer veld geschut en een grootere voorraadoor logsmunitie inoodig is. Het staande le ger zou vergroot moeten worden van 80.000 tot 100.000 man. Meer dan 150 afgevaardigden'steu nen' het plan om door het aanleggen van een zeekanaal Parijs-Rouaan van Parijs een zeehaven ie maken. De kosten wor den begroot op 145 millioen. De uitvoering van 'het plan zou den staat 20 millioen aan rechten opbren gen en een half millioen jaarlijks bespa reu voor de regeering van de Seine. Geweldige regens veroorzaken bij voortduring overstroomingen in Spanje. Te Granada staan verschillende wijken onder water. Te Saragossa staan straten te Valladolid huizen onder water. Te Val- ladolid is verder een arbeider door een grondverzakking gedood. Ook Cadix is overstroomd. Karabiniers hebben op het Conilplein menschelijke overblijfselen ge vonden, die van een schipbreuk afkom stig zijn. Uit Rusland komen nog steeds pestberichten. Te Bakoe is een geval van pest met doodelijken afloop voorge komen, evenzoo te Batoein. In het gou vernement Astrakan breidt de pest zich onder de «omadenbevolking uit. Giste ren zijn 9 personen ziek geworden <jji zes overleden aan de ziekte. De Duitsche kroonprins is gisteren aan boord van het oorlogsschip Gneisè- nau, te Bombay aangekomen en er of ficieel ontvangen. I De Engelsche admiraliteit beeft aan „Scott's Shipbuilding Comply" ie Greenock den, bo,utw. ppge,dragen yan een nieuw schip, dat het grootste slagschip van de Britsche marine zal worden. Het zal ongeveer 600 voet lang wor den, een waterverplaatsing hebben van meer dan 24,000 ton en minstens 121 knoopen afleggen. De veeuitvoer van Jutland is door de Deensche regeering verboden, om dat bij Lillerny, in de nabijheid van Aarhus, mond en klauwzeer is geconsta teerd. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. Besl. is Th. C. P. M. Kolfscho ten benoemd tot burgemeester van Ges tel en Blaarthem; is benoemd tot onderwijzer bij de Rijks kweekschool voor onderwijzers te De venter H. H. Hoogenraad, te 's-Hage. is benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Boxmeer J. Croonen te Oldenzaal. zijn benoemd bij het centraal labora torium ten behoeve van het staatstoezicht op de volksgezondheid dr. W. P. H. van den Driessen Mareeuw, apotheker te Utrecht, en C. J. van Putten, arts te Utrecht is aan de assistenten bij de directie van de Rijkspostspaarbank J. G. Colijn en J. B. R. Faupel als zoodanig eervol ont slag verleend. Negen urendag voor Gemeente werklieden. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft 3 dagen gediscussieerd over een voor - dracht van B. en W., om den gemiddelden 9-urigen arbeidsdag als regel voor ge meentewerklieden te stellen. Hiermede zou gepaard gaan een 'herziening der loon en, welke een uitgave van 2i/2 ton zou vereischen. Verschillende moties en voorstellen van raadsleden werden naar aanleiding van de voordracht ingediend. Het <lebat is geëindigd met de aanneming met 23 te gen 18 stemmen van een motie, inge diend door de heeren Delprat, Schelte- ma, Lambrechtsen van Ritthem, Wijnma len, Worst, Zwart en Den Hertog, waarin de Raad van oordeel dat er geen vol doende reden is noch voor een aigemeene verkorting van den arbeidsduur, noch voor een aigemeene verhooging der loo- nen, de mogelijkheid erkennende dat voor sommige categorieën van gemeentewerk lieden of beambten, of voor beide, ver korting van arbeidsduur of loonsverhoo- ging gewenscht is, B. en W. uitnoodigt een onderzoek naar beide quaesties in te stellen en naar de financieele gevol gen, voortvloeiende uit een eventueele wijziging der bestaande regelingen. Voorloopig is daarmede de aigemeene 9-urendag van de baan. Resultaat-Salarisactie. De onderwijzeressen tien in getal der R. K. scholen te Scheveningen, dien den eenigen tijd geleden bij het bestuur dier scholen het verzoek in, ook haar te salariëeren volgens de zgn. Bisschoppe lijke regeling, welke tot heden voor haar niet wordt gevolgd. St. Ni colaas j.l. werden zij verrast met de zeker aangename surprise, dat met in gang van 1 Januari 1911 aan haar verzoek zal worden voldaan. (K. S.) Weigerende raadsleden. De gemeenteraad van Zaandam be noemde geruimen tijd geleden een raads commissie, om te onderzoeken, welke bezwaren van gemeentewege konden in gebracht worden tegen het concept-wets ontwerp tot wijziging der gemeentewet In die commissie kregen zitting de heeren Baas, antirev., Duijs, soc.-dem., van Hilk lib., Karskens, R. K., en van de Stadt, vrijz.-dem. Al spoedig vond de heer Duijs dat de andere commissieleden hun werk aller treurigst deden, waarom hij uit de com missie wegliep. De vier andere heeren maakten hun rapport op en dienden het in, terwij! de heer Duijs een zelfstan dig voorstel indiende. In de voorlaatste raadszitting kwamen beide in behandeling en de Raad, van oordeel, dat in belde adressen iets goeds school, nam ten slotte vermoedelijk om uit de impasse te komen en het reeds over half twaalf was het voorstel aan, om beide naar de raadscommissie terug te zenden met verzoek, daaruit één geheel samen te stellen. be i commissieleden echter achtten hun taak geëindigd met de indiening van het rapport hunner bevindingen en deel den den gemeenteraad Donderdagavond schriftelijk mede, dat zij weigeren van deze twee concepten een geheel te ma ken. De gemeenteraad besloot in de vol gende zitting een nieuwe commissie van 5 leden te benoemen. Hooge bezoeken aan Nederland. Uit Londen meldt men aan het „Hbl." „Truth", het bekende weekblad, dat over Hof-aangelegenheden in den regel uitmuntend is ingelicht, schrijft in het juist verschenen nummer, naar aanlei ding van een gerucht dat de koning van Engeland na de kroning naar Brussel zou gaan: „Er is geen sprake van dat de Ko ning en de Koningin het volgend jaar een bezoek zullen brengen aan Brussel noch aan eenige andere Europeesche •hoofdstad." De Parijsche correspondent van de „N. R. Ct" meldt, van gezaghebbende zijde te hebben vernomen, dat het bezoek van den president van de Fransche Re publiek aan Nederland thans zeker in beginsel vaststaat. Omtrent den datum en de wijze, waarop de mogelijke reis on dernomen zou worden, zegt men nog niet van wederzijds genomen definitieve be slissingen te kunnen spreken. Maar aan gezien het Fransche staatshoofd nooit bui- tenlandsche reizen onderneemt gedurende den tijd, dat het parlement bijeen is, mag men wel aannemen, dat dit bezoek, zoo het in 1911 plaats heeft, zal vallen hetzij in de Parlementaire Paaschvacantie, het zij na het uiteengaan van de gewone parlementaire zitting na half Juli. De eerste tijd, de maand April dus, schijnt ons voor het oogenblik reeds ern stig overdacht te worden. De Papendrechtsche strafzaak. In een druk bezochte cursusvergade ring van de vrijz.-democratische kiesver- eeniging te 's Gravenhage, heeft mr. J. Limburg gisteravond gesproken over de Papendrechtsche strafzaak. De vergadering ving aan met een me- dedeeling van den voorzitter, den heer Marchant, dat prof. Jelgersma was uitge- noodigd. Deze had echter geantwoord, dat hij alleen zou komen, wanneer de heer Limburg de zaak van psycholo gisch en medisch standpunt zou bezien. Het bestuur had geantwoord dat de heer Limburg de zaak in haar geheel zou be handelen en prof. Jelgersma bleek niet aanwezig. Textielindustrie. Door de directie van de spinnerij Eilcr- mark te Ulanerbrug, de heeren B. W. en H. te Kuile te Enschede is bepaald, dat met ingang van 1 Jan. aan hare arbei ders drie vrije dagen per jaar zullen ge ven worden met behoud van loon; terwijl tevens toegezegd is, dat in geval van ziek te gedurende de eerste zes weken dooi de directie een toeslag wordt gegeven bij het ziekengeld, waarop zij volgens de bepalingen van het ziekenfonds recht heb ben. KORTE KRONIEK. Tot leden van het hoofdbestuur der Nationaal-historische partij zijn ge kozen de heeren J. W. van Aalst en H Quispel, te 's-Gravenhage mr. B. van der Feen de Lille, te Alkmaar, en jhr. dr. J. M. A. Gevees Leuven, te Ede. De gemeenteraad van Zaandam be sloot gisteravond met 16 tegen 2 stem men van Z. M. den keizer van Rusland het toegezegde geschenk, bestaanide in een standbeeld van Czaar Peter den Groote, te aanvaarden. Uit Bangkok meldt men aan idkï „New-York Herald", dat het Neder- landsche oorlogsschip „Koetei", van de Indische vloot, koning Maha Vajiravudh kwam begroeten bij gelegenheid der plechtighede pder troonsbestijging. Dit was het eerste bezoek, dat in 17 iaar door een Hollan'dsch oorlogsschip aan Siam gebracht werd. De ministers van landbouw, nijver heid en handel, van financiën, van ko loniën en van baFenlandsche zaken heb ben benoemd tot lid van de commis sie voor de handelspolitiekden heer prof. dr. S. Hoogcwerff, te Wasse naar. De Bond van Schoen fabrikauien, te Kaatsheuvel sloot gisteren met den Ne- derlaudschen Ltderv/erkersbond een ar bitrage-verdrag, u va. door van beide par tijen. een commissie benoemd is pin de arbeidsgeschillen door onderhandelin-! gen bij te leggen. LEIDEN, 16 December. Burger-Zangschool. Een uitvoering van jonge kinderen heeft altijd iets aantrekkelijks voor het oog. Die blije, frissche kinderschaar, de oogen stralend van zelfbewustheid, de ro zen op de wangen, gestoken in fleurige kleedjes, 't is al lust en leven wat men ziet. En het is tevens een genot voor het oor, als hetgeen ten gehoore wordt ge bracht, een verklanking vindt zooals eer gisteren avond geschiedde. Een uitgelezen kinder-programma. was het toch wat de talentvolle Directeur, de Heer C. B. Duyster had saamgevlochten tot een krans ,die ten volle waardig was, door de wijze van uitvoering hem te huldigen die nu, gedurende vijf en twintig jaren, de herder is van de Burger- Zangschool. We hebben bij de uitvoeringen van deu Heer Duyster steeds de gelegenheid te constateeren, dat in onze vaderiandsche kinderzang-literatuur heusch nog wel een forsche greep is te doen zonder in herha lingen te moeten vervallen-dat er nog te over zijn, frissche, levendige koortjes en bevallige solo-nummertjes, die een eere plaats innemen in de producten van eigen bouem en heusch het afvisschen van vreemden „heim" niet noodzakelijk is. Met zwierige levendigheid werden de verschillende koornummertjes gezongen; met nauwlettend opzien naar den dirigent werden gelijkheid en juist nuancccren be- vor, erd; door een afgewerkte uitspraak was aJes goed te vqlgen, zonder ver plichting van voortdurend staren in het tekstboekje; wat nog meer valt te loven is de jeugdige bezieling die uit elk stuk je ons tegenk.inkt als een bewijs, dat men begrijpt wat men zingt. Al weer een groot voordeel, dat bloe men plukken van eigen bodem! Flet i# dan tevens voor den tuinman, in casu den Directeur, zoo gemakkelijk te snoeien, te veredelen en het vruchtdragen te be vorderen. Het geheele eerste deel liet dan ook niet na een hoogst bevredigenden indruk achter te laten. Na de pauze werd ten gehoore ge bracht dc cantate „Leidens Strijd en Ze gepraal" een stuk historie in verzen ge bracht door W. H. Hasselbach en ge toonzet door den bekenden cantate-com ponist A. Lysen. We moeten dadelijk zeggen, dat de uitvoering door de jeugdige dillcttantcn onze verwachtingen heelt overtroffen. Er werd gezongen met een toewijding die lof verdient. Het was een afgerond geheel en de eigenaardige eigenschappen van dit karakteristiek toonwerk, werden goed naar voren gebracht. Ons bedunkens moeten de Leidenaars wederom hebben meegeleefd, die dagen van voorheen; die angst; dat verlangen naar brooddie vreugde bij de verlossing en den dank- en lofzang die in die ure het geprangde hart ontvlood En al die emotiën werden door de lieve kleinen met gepaste begrippen weer gegeven. Veel droegen daartoe bij de sop raan- en bas-solisten, die, met het be scheiden orkestje het geheel in goede ba nen hielden. En waar nu zoo een uitvoering van de Burgerzangschoo! bedoelt het opmaken van den balans over het afgcloopen jaar, daar kunnen wij den volijverigen Direc teur geluk wenschen met het batig saldo' door zijn energie verkregen. Het is de som van veel moeite en inspanning, doch ook hier geldt weer het oude spreekwoord „Het einde kroont het werk". En dat dan vele nieuwe leerlingen zich wederom zullen laten inschrijven, opdat de veredelende invloed van den zang, steeds in breedere kringen zich doe gelden. S. Gisteravond was door de Directie der stedelijke Gasfabriek in liet Nutsge- bouw wederom een vergadering belegd, waarin Mejuffr. J. Oppenheimer een voor dracht hield over „Koken opgas". Zeer velen waren opgekomen, zoodat verschei dene aanwezigen zich met een staanplaats moesten behelpen. Mej. Oppenheimer behandelde haar onderwerp op dezelfde wijze als de vo rige maal in den R. K. .Volksbond, zoo-

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1