Inenten als beeldhouwers, schilders, enz. In een volgen die vergadering Zullen Statuten en huishoudelijk reglement ver der worde? besproken. R. K. Herstellingsoorden. In de te Amsterdam onder leiding van Dr. P. M. J. E. E. Woltering gehouden vergadering van den Raad van Bestuur der vereeniging, R. K. Herstellingsoorden voor longlijders en zwakke kinderen werd onder goedkeuring van 't Jury-rap port over de ingekomen ontwerpen der H.H. Architecten, in beginsel besloten aan Ed. Cuypers, architect te Amster dam, wiens ontwerp het beste was ge oordeeld, den bouw van 't Sanatorium te Groesbeek op te dragen. Ook 'werd besloten een oproeping te plaatsen voor een geneesheer-Directeur, opdat deze in overleg met den architect het definitieve plan in details mede kunne vaststellen. Met belangstelling en voldoening nam men kennis van het schitterend geslaagde feest dat 22 Nov. 1.1. te den Haag plaats vond, waartoe op initiatief van Dr. van Dommelen een comité tot stand was gekomen, dat ook van H.H. M.M. de Koningin, de Koningin-Moeder en den Prins belangrijke bijdragen' voor onze vereeniging mocht ontvangen, en van de vorming van een nieuw comité te Delft op initiatief van Deken de Graaf. Tot lid der Bouwcommissie en der propaganda-commissie werd met alge- meene stemmen benoemd de heer J. H. M. Schmedding. De ziekteverzekering. De afd. Utrecht van den Christ. Nat. Werkmansbond heeft met alg. stemmen een motie aangenomen tegen de verplichte ziekteverzekering, zooals deze voorgesteld wordt in het ontwerp Talma. De Christ. Nat. Werkmansbond, staan de op den grondslag van „zelf help", dient beslist tegen bovengenoemd ont werp op te komen en verzocht het hoofdbestuur die maatregelen te willen nemen, die noodig zijn om eert en ander dringend onder het oog te brengen van onze regeering en bij de leden onzer volksvertegenwoordiging, opdat het volk niet worde belast met een dwangwet, die in ons goede, vrije land niet past. KORTE KRONIEK. De Vereeniging tot behartiging der Stoomvaartbelangen in Nederland heeft zich met een adres tot den Minister van Waterstaat gericht, waarin hij wijst op het groote belang, dat ook voor die stoomvaart gelegen is in' het tot-standL komen van eene betere verbinding dan thans door de Mallegatsluis te Gouda wordt geboden. Zij acht 'het van het grootste gewicht, d'at de verbinding tus- schen de Gouwe en den ljsel te Gouda wordt verbeterd door het maken van eene nieuwe sluis in die nabijheid der Mallegatsluis, om te zamen als een'stel sluizen voor het afwisselend op- en af schutten gebezigd te worden. Zij ver trouwt, dat de Minister het toegezegde onderzoek met kracht zal doen uitvoe ren en bereid' zal zijn de gewenschte tweede sluis te Gouda ten behoeve van het belangrijk verkeer op den waterweg AmsterdamRotterdam tot stand te brengen." Kampen is en blijft een gelukkige stad. Op de begrooting voor 1911 der ge meente Kampen behoeft uitgezonderd de opcenten qp de gebouwde en onge bouwde eigendommen, ten bedrage van 30 en 10 en waarvan de gemeente "door hare bezittingen een groot deel betaalt, geen belastingheffing voor te komen, zeker wel een unicum in onze dagen. Voor de stichting van een nieuw zie kenhuis, te betalen uit het legaat Enge lenberg, is een memoriepost op de be grooting uitgetrokken. „Rust roest", een landbouwblaadje dtaor pastoor Roes te Kessel geredi geerd, bevat verschillende getuigenissen, gegeven door verbruikers van Limburg- 6che steenkool. Ze luiden alle zeer gunstig en stellen het product van vaderlandschen bodem in gebruik boven de Duitsche kolen. De gemeenteraad' van Rotterdam heeft op voorstel van en W. beslo ten alleen dan zijne medewerking te v-er- leenen aan de toevoeging van Hoek van Holland bij Rotterdam, als de domein gronden daar ten plaatse aan de /re- gemeente worden overgebracht. De raad der gemeente Deventer be sloot tot de oprichting van een afteids- beurs. Door de Orgaancommissie is be noemd tot hoofdredacteur van de „R. K. Middenstander" de Weleerw. heer A. W. van Overvelde te Zwolle, algemeen advi seur der Hanze in het Aartsbisdom. Namens den Nederl. Federatieven Bond van Gemeentewerklieden is aan den Minister van Biunenlandsche Zaken een adres gericht, waarin wordt verzocht de gunstige bepaling, waardoor vele arbei ders in de gelegenheid werden gesteld op voordee'ige voorwaarden te kunnen rei zen, te willen handhaven, en terug te ko men ap het besluit de vacantie-kaarten 3iet 1 Januari 1911 in te trekken. Naar de „Avondpost" verneemt zal de Staats-Commissie voor de Legerbe- zuiniging bestaan uit de Eerste Kamer leden Mr. P. C. 't Hooft, Mr. F. J. M. A. Reekers en- uit de volgende Tweede Kamerleden L. F. Duymaer van Twist, Mr. F. A. C. graaf van Lvntien van Sandenburg, Mr. H. P. Marchant, Jhr. JVVr. D. J. de Geer, A .C. A. van Vuu,- ren, B. R. E. van Vlijmen, j. B. Verheij en K. ter Laan. Uit Stad en Omgeving. LEIDEN, 10 December. De Centrale Raad van Beroep (On gevallenverzekering) heeft uitspraak ge daan in het hooger beroep van H. A., alhier, tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te 's-Gravenhage, houdende handhaving der beslissing van de Rijks verzekeringsbank, waarbij de hem toege kende rente van 23 Maart 1910 is terugge bracht tot 14 pet. van het dagloon, zulks op grond, dat eischer, wiens linkerhand; verminkt is, zich in die mate aan zijn toe stand heeft aangepast, dat hij geacht kan worden, in arbeidsgeschiktheid; te zijn vooruitgegaan. De Centrale Raad beves tigde de uitspraak. Het „Chemisch Weekblad" klaagt over den zeer onvoldoenden toestand van het organisch-chemisch laboratorium al hier. Het gebrek aan ruimte (om van andere gebreken niet te spreken), dat ook elders in het gebouw wordt gevoeld valt het sterkst op in het lokaal, bestemd voor de eerstbeginnende chemici, de a.s. medici en pharmaceuten en de studenten in de wis- en natuurkunde, zoölogie en botanie. In dit voormalig ruw-labora- torium met onvoldoende eenzijdige be lichting in het stukje tafel, dat aan elk der praktikanten verstrekt wordt, veel te klein. Bovendien is de atmosfeer vaak onhoudbaar verontreinigd tengevolge van de hoogst onvoldoende ventilatie. De ruimte is zoo beknopt, dat het den assis tenten moeite kost, zich langs de prakii- kanten te bewegen, zonder dezen te sto ren. Vier en twintig studenten, twee assjs- tehten en een bediende zijn daar werk zaam in een ruimte met een voor staan en loopen beschikbare oppervlakte van 31 vierk. Meter. ROOMSCHE AGENDA. Zondag, 7 itur 's avonds. Kerk O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangenis (Harte- brug). Lof en liefdadigheids predikatie ten bate der R. K. Weezen, door den W.Eenv Heer A. van Dieren, van Naaldwijk. Maandag, 8i/o uur 's avonds. Ge bouw R. K. Volksbond* Buitengewone vergadering der St. Barbara Vereeniging. Spreker de WelEerw. pater C. Zuidgeest. DinsdagS uur. 'savonds. Lodewijks- kerk, Steenschuur. Apologetische cursus. 1. Behandeling der ingekomen vragen. 2. Conferentie„Noemt de Katholieke Kerk zich met recht de heilige kerk?" Spr. de Weleerw. Heer Th. M. P. Bekkers. Woensdag 5i/2 uur. 'savonds. St. Jozefs-Gezellen-Vereeniging, Rapenburg. 52 Bijbelsche Gechiedenis met lichtbeel den voor de kinderen der St. Petrus pa rochie van 915 jaar. Spreker de Wel Eerw. heer Th. M. P. Bekkers. GOUDA. De electrische centrale, die reeds gedurende enkele weken stroom levert, zal Woensdag als officieel door den burgemeester worden geopend. Dan zal ook een gedeelte der straatverlicn- ting geschieden door electrische boog lampen. HAARLEMMERMEER. In het hotel de Beurs te Hoofddorp werd Donderdag een vergadering gehouden van graan handelaren uit deze omgeving, tevens geregelde bezoekers der graanbeurs al daar. Na een levendige discussie werd in beginsel besloten een vereeniging op te richten met een program, waarop in hoofdzaak de zakkenkwestie voorkomt. Een commissie van vijf personen be staande uit de heeren J. v. d. Linden en D. Spaargaren, beiden te AalsmeerW. Engel te Uithoorn, M. v. d. Ent Braat te Nieuwveen en W. C. v. Geel te Haarlemmermeer werd benoemd, die in opdracht kreeg, te bevorderen dat meer dere dergelijke vereenigingen in Neder land worde opgericht, om alzoo te ko men tot de stichting van een Nationalen Bond van graanhandelaren. Staande de vergadering traden 11 per sonen tot deze vereeniging toe. Het 2de Kamerlid *de heerH. Colijn zal in den loop dezer maand een politieke rede komen houden te Haarlemmermeer O.Z. voor de A.-R. Kiesvereeniging in district 1. Voor de schatting der huurwaarde voor de personeele belasting dienst 1911 is aangewezen de heer C. v. d. Helm en voor de schatting van het mobilair de heeren C. van der Helm en N. J. Voort huizen, beiden te Hoofddorp. HAZERSWOUDE. Wegens ziekteverlof van den brievengaarder J. van Enter, is de tijdelijke waarneming van het Hulp post- en Telegraafkantoor alh^r opge dragen aan den postbode J. Blijleven, terwijl in zijn dienst wordt voorzien door middel van een hulpbode. KATWIJK AAN DEN RIJN. De jonge lieden, die het voornemen opgevat had den op den a.s. vastenavond een lief dadigheidsvoorstelling te geven, zullen de katholieke ingezetenen en verdere bezoekers vergasten niet op éen doch op twee zulke uitvoeringen, en wel éen in het begin en éen op het einde van den vastenavondtijd. Van beide uitvoe ringen zullen de netto opbrengsten ko men ten bate van de katholieke armen der parochie. KATWIJK AAN ZEE. De haringprijzen blijven stijgende. Hier werd besteed; voor voile pekelharing f 17—17,20—12.25, ijle dito f 13.6513.7513.80, steurharing f 14.85—15.80-16.45—16.60—17— 17.70, voor makreel f 13.15—14.30—15—16.25 per kantje. LISSE. De plaatselijke afdeeling van het het H. B. G. heeft tegen Vrijdag 16 December a.s. eene vergadering uitge schreven. De te behandelen punten zijn; 1. Notulen. 2. Ballotage nieuwe leden. 3. Ingekomen stukken. 4. Eventueele vooorstellen voor de Alg. Vergadering. 5. Verloting. Er gaat hier pen gerucht dat de Woningvereeniging „Volksbelang" gereed is voor den bouw van 20 woningen, maar wij kunnen hieromtrent berichten dat deze vereeniging nog niet verder ge vorderd is als tot het aanvragen der Koninklijke goedkeuring op hare statuten. Voor de aangifte der inschrijving Nationale Militie lichting 1911, zal alhier zitting worden gehouden op Woensdag 11 Januari van 101/» tot 12V2 ure in het Gemeentehuis. NOORDWIJ K. A.s. Woensdag 14 Dec. zal in Café „Flora" vergaderen de afd. Noordwijk der alg. ver. v. BI. Cultuur. AgendaBeschrijvingsbrief voor de a.s. Algem. Vergadering. Verkiezing van afge- vaardigden;Verkiezing van 2 bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren S. A. v. Konijnenburg en J. de Groot Lz Men is alhier druk bezig met het aanvoeren van rails voor de te leggen Electrische tramlijn. Deze worden echter op eene zoodanige inbeholpen manier langs den publieken weg neergelegd, dat onge lukken niet kunnen uitblijven, ons kwam reeds ter oore dat een wielrijder over een dezer rails was gevallen waarvoor hij letsel bekwam aan een zijner beenen en de fiets werd beschadigd. Waarom plaatst men 's avonds geen lantaarns bij deze rails? NOORDW1JKERHOUT. Doordat het R. K. kerkhof vergroot moet worden, heeft men de boomen die er om heenstonden gekapt. Deze werden verkocht, doch brachten bij elkaar niet meer op dan een goede f20. Binnen 14 d^gen moeten de boomen opgeruimd zijn. De afd. der alg. ver. voor Bloembol lencultuur vergadert Dinsdag 13 Decem ber 's avonds 7 uur in café Heemskerk. Punten van behandeling: Ballotage. In gekomen stukken. Mededeelingen van het Bestuur. Behandeling van den Beschrij vingsbrief. Verkiezing afgevaardigden. Vragenbus, enz. SAASENHEIM. Gisteravond vergader de dè Sassen'neimsche IJsclub. Tegenwoordig waren 43 leden. De voorzitter, de heer J. Visser Vlasveld, opende de vergadering. De notulen wer den gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van sliet bestuur der Zuid-Hollandsche IJsverec- niging over de verzekering van de werk lieden der IJnclubs tegen ongevallen en invaliditeit. Daar aan het bestuur van bovenge noemde IJsvereen. voor 1 Dec. antwoord verstrekt worden, had de voorzitter en se cretaris gemeend, dat de leden op deze verzekering niets zouden tegen hebben, hierop maar in te gaan. De vergadering keurde dit besluit goed. De penningmeester bracht vervolgens het jaarverslag uit. De inkomsten waren f 135.25, de uitgaven f 120.33, alzoo een voordeelig saldo van f 14.92 en op de re- faissenbank is geplaatst f439.21. De heeren C. v. Goeverden en H. van Vliet zagen de boeken van den penning meester na en bevonden alles in goede orde. Den heer P. C. Ciggaar stelde voor de aftredende bestuursleden, de heeren J. Visser Vlasveld, O. v. Eek, J. Ciiarbon en H. Bad r bij acclamatie te herkiezen, waartoe de vergadering besloot. Allen namen hunne herbenoeming aan. Vervolgens had de verloting plaats van een 12 tai kistjes sigaren, waarvan de ge lukkige winnaars waren de heeren O. v. Eek, C. de Groot, J. P. Lagerberg, P. Ciggaar, H. J. v. d. Berk, P. v. Dijk Pz., H. Bader, H. Witteinan, A. Weijers, A. v. Breda, H. J. Uphoff en H. J. van Vliet. Bij de rondvraag vroeg de heer P. Ciggaar, of het bestuur de brug over de Dinsdagsche Wetering wilde afzetten, daar het ijs onder die brug nooit te ver trouwen was. Daar dit water tot de ge meente Voorhout behoort, zal het bestuur aan de IJsclub aldaar dit verzoek over brengen. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. Het suppletoir kohier van den H. O. is vastgesteld op f218 05. VOORHOUT. Donderdag 15 dezer vergadert de afd. Voorhout van Bloem bollencultuur. Punten ter behandeling: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Verkiezing afgevaardigden. 4. Ingekomen stukken. 5. Candidaatstel- litig Hoofdbestuur. 6. Beschrijvingsbrief. 7. Vele mededeelingen o.a. publieke spreekcel Telephoon 8. Rondvraag. 9. Vragenbus en s'urtlng. WARMOND. De tentoonstelling van aquarellen en etsen der Koninkl. Maat schappij Arti ei Amicitiae, sinds jaren hier gehouden, zal dit jaar niet plaats hebben. Gebrek aan belangstelling moet grootendeels de oorzaak zijn. WOUBRUGGE. De Raad dezer ge meente vergadert Woensdag a.s., voorm. 10 uur. Onderwerpen ter behandeling I. Mededeelingen. 2. stemming over het voorstel van den heer Lieverse, nopens jaarwedde brugwachter Achterwetering. 3. Voorstel benoeming gem een te-werk man ook belast met tiet in orde hou,dea der wegen, met voordracht van een zoon van den overleden werkman. 4. Voorstel benoeming gemeente opzichter, voor on bepaalde» tijd. 5. Verhuring visscherij Woudwatering. 6. Adres houdende ver zoek tot benoeming van een plaatsvervan gend kantoorhouder van het hulptele- graafkantoor. 7. Af- en overschrijving be grooting 1910. 8. Wat verder ter tafel zal worden gebracht. GEWESTELIJK GEMENGD. „Veldwachters Kruisen" Men meldt ons uitWoubrugge: Een kruisje is een recht en een dwars houtje. De veldwachters hebben de taak om stroopers te vervolgen, dat is voor hen een recht houtje, maarzij zien soms dat dat volkje ontsnapt, dat is een dwars- houtje en ontstaat een kruisje. Zij gaan soms in een schuitje en het gelukt hen binnen enkele uren viermaal stroopers te bekeuren, dat is een recht houtje, maar het was nacht en hun nacht rust schoot er bij in, dat is een dwars- houtje, dus weer een kruisje. Zij ontdekken de stroopers bij een groot vischwater, dat is dus weer een recht houtje, doch deze blijven daar verdekt en werkeloos liggen, zoodat zij in de ko mende 24 uur niet huiswaarts kunnen keeren of hun post verlaten, dat is een dwarshoutje, alweer een kruisje. Bovenstaande kruisen zijn nog met tal van andere aan te' vullen en geven den toestand weder der laatste weken in de omgeving van Brasemermeer en Wijde Aa. Gaat den pachter van het Brasemer meer met zijn motorboot voorbij, dan gaat een hoera op van de zijde des stroopers, daarmede bedoelende, ondanks de talrijke bekeuringen die wij krijgen, stelen wij toch jou visch. Dat is ook 'n kruis voor den pachter. Dezer (jagen is in dit blad melding ge maakt van twee oude St. Jorispenningen waarvan de een te Westerlee (Gr.) de an dere te Leiden gevonden werd. De heer P. te Warmond, heeft eenigen tijd ge leden bij het spitten in zijn tuin' een koperen medaille gevonden die juist over eenkomt met de beschrijving van boven genoemde munten. Het vinden van deze stukjes, zoowel in Groningen als in Holland, bewijst hoe St. Joris in de middeleeuwen over geheel ons land vereerd, als de „equitum patro- nus" beschermer der Ridders, en „in tempestate securita", veiligheid in den storm. Dit zijn n.l. de randschriften aan weerszijden der penningen. Den kastelein Biersma, van Nieuw veen, die zich gisteren met zijn honden kar naar Amstelveen begeven had, is aldaar een zeer ernstig ongeluk overkomen In laatst genoemde plaats waren twee paaiden, bespannen voor een boerenwagen op hol geraakt, die den cngelukkige juist bij eene kromming van den weg tegen den grond slingerden. In deerniswaardigen toestand is hij naar een geneesheer ge bracht. Zijn- gelaat is ernstig verwond, hij mist een gedeelte van zijn oor. In bewusteloozen toestand is hij giste renmiddag p-^r brancard naar zijn woning getransporteerd. Zijn toestand is thans redelijk. Kameroverzicht. TWEEDE KAMER. Wij weten nog, dat de heer Dilys (S.D.) verieden jaar zoo vruchteloos heeft beproefd om uit statlstiekejs de minder waardigheid der Katholieken te bewijzen door hunne grootere criminaliteit. Hij is er toen slecht afgekomen', en deze keer niet beter! Als wij hem goed begre pen was zijn rede zooveel als een wraak neming op uitlatingen van sommige ka tholieken, o.a. van den heer Kolkman, die eens zou gezegd hebben; „Het so cialisme met zijn misdaden' zal over wonnen worden, en het Christendomi zal zegevieren." Maar toch, zoo zeide spreker, van anti-papisme zou men hem niet kunnen beschuldigen, hij sprak nl. niet van' de criminaliteit der katholieken, maar van de Zuidelijke provinciën. En op het einde van' zijn rede had spreker de lieflijkheid om te beweren, dat de misdadigheid in het Zuiden' niet slechts is te wijten aan liet heerschend alcoho lisme, maar ook aan het feit, dat ier in Katholieke kringen zoo weinig wordt gedaan van' verhooging van het geeste lijk en materieel peil van' het volikiï Aldus constateerde de specialiteit der S. D. Kamerfractie! Op het einde van z'n redevoering wilde hij een afschrift van zijn statistiek aan d'en minister schenken deze dankte echter hartelijk. De heer Ruys d e B e e r e n b r o|e c k (R. K.) betoogde glas-helder, dat, hoe men de cijfers keere of wende, het beslist onwaar is, dat de Zuidelijke province's bovenaan zouden staan in criminaliteit. En vervolgensde katholieken doen hun best om de criminaliteit te be strijden en zij slagen daarin. Zij slagen daarin door de ontwikke ling vaiï een krachtig sociaal leven. Als men zelf erkent, dat tusschen de ka tholieke leer en de misdadigers gveen1 ver band bestaat zooals de heer Duys terecht deed wat komt men dan toch telkens aan met statistieken yjtn katho lieken en misdaad! De heer v. Hamel heeft gesprokëni over dé doodstraf en lijfstraffen, wel ker doorvoering hij ongewenscht zou achten, en wilde tevens van deze col lega's de belofte hebben, dat zij over deze kwestie niet zouden spreken, waar na de heer van W ij nberge n (R. K.) bemerkte, dat de afgevaardigde dan ook zelf befer had gedaan met over deze kwestie te zwijgen, terwijl hij tevens opmerkte, dat de gronden, waarop de heer van Hamel de invoering van die straffen bestreed niet bestonden. Weder invoering zou zijn een stap terug op de weg der cultuur, maar zoo vroeg spreker is ooit de cultuur zoo ver gevorderd geweest, dat meu deze straf fen kon missen? Air. Aalberse (R. K.) juichte har telijk toe het pian van dén minister om wettelijke maatregelen te nemen tegen de oneerlijke concurrentie. Bij de be langstellenden bestaat zeker aldus spreker een vast-gevormd oordeel be treffende dii puntdit zal blijken uit het verslag van het dezer dagen te Arnhem gehouden Middenstandscongres. Ook be spreekt de afgevaardigde nog het onge- wenschte om de advocaten in pro-dco zaken de onkosten zelf te laten betalen, en wijst er op, dat het goed zou zijn hem, die een faillissement aanvraagt, eerst een som te laten bekostreor ter bestrijding van de kosten, als die niet uit den boedel kunnen betaald worden. Ook voor deur waarders zou spr. een betere regeling wensohen. De Voorzitter merkte op dat de kwestie der deurwaarders later zal worden besproken bij artikel 9, waar voor reeds een spreker is ingeschreven. Over andere princieele punten zullen we beter kunnen spreken bij de beant woording van den minister. In de avondvergadering heeft de Ka mer de begrooting van Waterstaat weer aangevat. Over allerlei gewestelijke be langen heeft men het woord gevraagd. De heer Jansen (U. L.) heeft ge sproken over het Haagsche bosch en be treurt het plan tot verbreeding van den Leidschen weg uit het oogpunt van na- tuu s.ho n Ce he.r Do k (U. L.) julc'it toe de verbetering van den toestand der Rijkswegen. De Minister betoogi de noodzake lijkheid van de verbreeding van den Leid schen weg. Wat betreft de verbeceringj van alle rijkswegen is de minister het eens met den heer Dolk, maar hij schrikt terug voor de iiooge financieele kosten. Kwart over twaalf gingen de leden eerst huiswaarts. Kerknieuws. St. Janskerk te 's Hertogenbosch. Donderdag zijn in 's Hertogenbosch de plechtigheiden begonnen ter gelegen heid' van het eeu,vvfeest der officieele teruggave van de St. Janskerk. Ten gevolge der Fransche revolutie werd' de Nec'erlandsche Staatskerk in' 1798 vervallen verklaard en de van het Katholicisme tijdens de hervorming af genomen bedetempels der oude pa rochiën aan de talrijkste gezindte der betrokken gemeenten toegewezen. Zoo werd1 den 29en Januari 1799 de be roemde St. Jans kathedraal althans in naam aan de Katholieke meerderheid! van Den Bosch teruggegeven. Er was evenwel een energiek man als Napoleon I noodig, om aan het krenterig en on wettig verzet der Bossche Protestanten' tegen deze daad van rechtvaardigheid een einde te maken. Terwijl de kieizer den 8sten Mei 1810 te 's Hertogen bosch vertoefde, ontving hij 7 afgevaar digden, die hem verzochten, de Katho lieken in hun wettig eigendom te her stellen. Toen Napoleon hun vroeg, hoe veel de Katholieke meerderheid der stad was, en de afgevaardigden daarop ant woordden: „Vier vijfden, Sire", hernam de keizer: „Gij zult haar (de St. Jans kathedraal) hebben". Hierna volgde het keizerlijk decreet van den Sen Decem ber 1810, en het schrijver van den mi nister van Eeredienst, in hetwelk de kathedraal het orgel, de preekstoel, en doopvont mede aan do Katholie ken werd teruggegeven'. Eerst den 15n Mei 1811 ontruimden de Hervormden uit vrees voor den machtigen monarch, den door hen sedert 1629 in gebruik' genomen' Tempel. De feitelijke teruggave van het bouw werk was dus juist Donderdag een eeuw geleden. Een gebeurtenis die niet slechts in 's Hertogenbosch, maar ook in heel Ne derland met vreugde mag herdacht wor den. P, Dom. J. de Puniet de Parry. In de Abdij St. Paul der E.E. P.P. Benedictijnen heeft Z. D. H. Mgr. van de Wetering, Aarts-bisschop van Utrecht Donderdag de wijding toegediend aan den Hoogeerw. P. Dom J. de Puniet de Par-, ry, als abt van de door Z. H. den Paus tot abdij verheven Priorij van dien naam Ter ontvangst van Mgr. den Aarts- Bisschop waren tegenwoordig alle pre laten der Congregatie en de Paters der abdij. Donderdag ten half-10 namen de plech tigheden een aanvang met eene solem- neele, heilige Mis, opgedragen door den Aartsbisschop, terwijl Z. D. H. bij de H. Wijdingen werd geassisteerd' door den Hoogw. abt van Solesmes, generaal overste der Congregatie, P. Dom De* latte en den Hoogeerw. Abt van Maria* Laach. In de H. Mis assisteerden' de Zeer* eerw. prior der abdij, en als diaken) een broeder van' den nieuwen abt Dom' Pierre Puniet dfe Parry. Ook de bejaarde moeder van MgT, Dosn Puniet de Parry .was bij de pjechj*

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2