io BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang, No. 359. e Cetcbehe Gcu/to/nt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag December 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. V Katholieken, graag op baantjes. Tot dusverre hebben onze statistieken zich bezig gehouden met gemeentelijke betrekkingen. Eenige gegevens omtrent rijksinstel lingen te Leiden volgen thans hieron der Van de ongeveer 70 professoren is niet één Katholiek; wel zijn er onder hen 3 gewezen Katl?olieken. Botanisch Laboratorium en Hortus. Niet-Kath. Katli. Directeur 1 O Amanuensis en verd. Ambt. 3 0 IHortulanus 1 O Tuinknechten 7 O Werkvrouwen 3 O Portier (die f3.50 verdient) 0 1 Museum voor Oudheden. Directeur 1 0 Onder-directeuren 2 0 Conservator, klerken', bedien den, enz. 11 0 Werkvrouwen 1 1 Muse urn van N a t u u r 1 ij k e Hist. D irecteur 1 O Conservatoren' 6 O Klerken, bedienden, enz. 10 2 Geol. Museum. Directeur, bedienden' 4 0 Pharmaceutisch Laboratorium. Directeur, Bedienden 6 0 Org. Chemisch Laboratorium. Directeur, bedienden 6 2 E t h n o g r a p h i s c h Museum. Directeur, conservator, bed'. 7 1 Gebouwen op de Ruin|e. Anat. Kab., Aiiorg. Chem. Lab., Na- tuurk. Lab. en Physiol. Lab. hebben in 't geheel 4 directeuren, 3 conservato ren of assistenten en 12 bedienden 17 2 Het personeel der overige rijksin stellingen staat in dezelfde verhouding,. Uit de Leidsche Vroedschap. De Raadzitting van Donderdag was zoo goed als geheel gew.i aan onder wijszaken. Er is veel gepraat over za ken, die op de agenda stonden, nog meer over zaken, die er niet op stonden en toen de heeren om half 5 naar huis gingen, waren ze even ver, er was niets beslo ten. Te verwonderen was dit eigenlijk niet, omdat de wethouder van' onder wijs door lichte ongesteldheid verhin derd was de vergadering bij te wonen. Het eenige punt van beteelcenis, ove rigens was dat de Raad f 8000 heeft toe gestaan vroeger reeds toegezjegd, tot afkoop van den tol aan den Rijnsbur- gerweg, een wijs besluit. En toen kwam het voorstel tot be schikbaarstelling van f200.000, zegge twee ton voor den bouw van een nieu we Hoogere Burgerschool. De heer Sijtsma begon met op te merken, dat hij bij de begrootiu'gisde- batten al had gezegd, dat de groote juitgaven meestal kwamen van den kant van het Dagelijksch bestuur en de raad daar meestal niets aan kon doen. Dit voorstel illustreerde zijn opinie prach tig 'meende hij. Verder had hij er be zwaar tegen dat dit voorstel den Raad eerst had1 bereikt 5 dagen voor de ver gadering, terwiji B. en W. met de be trokken commissien en autoriteiten reeds i2 jaar bezig waren. Waarom deni Raad niet eerst eens ingelicht desnoods in geheime zitting? Hij stelde dus voor ide zaak aan te houden' tot de yolgende vergadering. De Voorzitter merkte op, dat d.-stuk ken over deze kwestie reeds Donderdag van het stadhuis waren uitgegaan. Zoo- d'at de heeren 7 dagen den tijd hadden. Bovendien ais ieis op de da werd geplaatst, beteekende 1 t nog n;c;, dat het dan ook terstond atgeliandcld oest iyv orden. Het kon ook bedoeld zijn als :iniddel om nader met een voorstel kennis te maken. Dit lijkt ons juist mits niet op eene agenda meerde e d rgie- lijkc voorstellen komen, wam <n wordt de acjiterstalliglieid te groot. gens ging het geheel in tegen den geest der gemeentewet, om over belangrijke zaken eerst in geheime zitting te ha- raadslagen. De heer Aalberse sloot zich aan bij den heer Sijtsma in' het vragen van uit stel, doch wilde langer uitstel, en1 wel, tot het zou bekend geworden zijn, welke de plannen zijn van den minister van Binnel. Zaken in zake subsidieering der gemeenten bij het stichten van H. B. Scholen, waaromtrent in het antwoord van den Min. in het Voorl. Versl. is ge daan zonder nadere aanduiding. Het wets ontwerp was reeds bij den Raad van State men kon dus gevoegelijk nog 'n paar maanden wachten, vooral nu de zaak toch al zoo lang, ruim twee jaar, hangen de was. En prof. Wildeboer wilde zelfs het punt van de agenda afvoeren, tot tijd en wijle de ideeën van de bekende Ineen- sohakelingscommissie in wetten zouden zijn belichaamd. Het zou dan wel eens kunnen blijken dat nieuwe bouw heele- maal niet noodig was. Maar, zei de heer Reimeringer, weten de heeren dan niet, dat de toestand al lerellendigst is. De school ligt onge lukkig, liet straatrumoer is afschuwelijk dus afgezien van alle andere beschou wingen, zou uitstel zeker niet gerecht vaardigd zijn. Het verwonderde ons, dat niemand van de Raadsleden vroeg, sinds wanneer het op de Pieterskerk- gracht, de Lokhorststraat of de School steeg, zoo druk is geworden, dat iliet straatrumoer hinderlijk werd voor hei onderwijs. En wist de heer Reiminger dat dan ook niet, toen in 1909 werd voorgesteld het huis van Prof. v. Leeu wen te koopen, met het oog op uitbrei ding van de Burgerschool Prof. Fockema Anclreae betuigde zijne verbazing over het optimisme van' prof. Wildeboer, inzake het resultaat van de Ineenschakelingscommissie en met hem gelooven we, dat de meesten' onzfcr' Raadsleden wel niet vergoind zal zijn te beraadslagen over plannen voortvloeien de uit den arbeid dier Commissie. Ook de Voorzitter geloofde dat niet en debatteerde nog wat met prof. Wilde boer over het lyceum van de ineenscha kelingscommissie. Hij wilde evenmin wachtep op de wet van minister Heems kerk. Goed, zei de heer Aalberse, diat moet u weten, maar dan stem ik en ver schillende leden met in'ij tegen dit voor stel, daar we dit niet verantwoord ach ten. Ons lijkt d'it principieel juist. Is het niet onverstandig te noemen, der gelijke ontzaglijke uitgaven1 voor mid delbaar onderwijs te voteeren, terwijl de nieuwe wetswijziging zoo goed. als gereed is ter indiening? Intusschen is besloten de zaak van de agenda af te voeren en het over te laten aan het beleid van B. en W. wanneer ze er weer op komt. Ons leek het debat over deze zaak nog slechts een' voorpostengevecht, er zal neg wel meer over gezegd worden'. En.nu kwam het voorstel VergouweJi tot verhooging van' het schoolgeld op de H. B. S. voor meisjes. De heer Ver gouwen Ijield) daarbij een' lange rede, over de uitvoerbaarheid der omzetting dier school in een' voor M. U. L. O. en bestreed uitvoerig het rapport in zake het onderzoek van' B. en W. over die kwestie. De heer Reimerin'ger, in' wien naar onze meening die Commissie van Toe- zidht op het M. O. geen gelukki(gen| woordvoerder heeft, trachtte aan te too- nen de groote voortreffelijkheid van 't onderwijs aan de H. B. S. voor meisjes, wat hem, naar onze meerling, niet te best gelukte. Eindelijk, merkte de voor zitter op, dat de beide heeren buitefcif de orde waren ,daar dit punt niet op de agenda stond. De heer Vergouwen kwam nu tot zijn voorstel om het schoolgeld te brengen van f 60 .op f 80. Onmiddel lijk diende Dr. Meuleman1 een amende ment in, om het te brengen op f100. De heer Meuleman meende, dat, waar elke leerling er ^iju er 63, aan de H. B. S. voor meisjes, volgens de Toke ning van B. en W. aan de gemeente 180 gulden kosten, de zaak eens ernstig on der de oogen mocht worden gezien, om aan dezen onrechtvaardigen toestand een einde te maken. Te meer claar de meeste meisjes komen uit een' stand', die best wat meer schoolgeld kan betalek De heer Fokker vond het jammer, dat de heer v. Hamel, wiens afwezigheid tot dan toe klaarblijkelijk nog niet ge voeld w.as, niet a^qw^zig ^rqs, eq yd 1de eerst diens oordeel vernemen. Goed, dan stellen we dit uit .tot de volgende ver gadering, over veertien' dagen. „Dan kan ik niet aanwezig zijn", riep de heer Meu leman, waarop de zaak werd aangehou den tot de eerste vergadering in Januari. Eindelijk kiwam nog het voorstel tot verhooging der schoolgelden' aan H. B. S. voor leerlingen van buiten. In ver band met het voorstel Vergouwen-Meu. leman, werd na eene opmerking van de heeren Carpentier Alting, Hoogenboom en van der Lip, ook deze zaak aangehou den. Zou dat alles aftoopen in de eerste Januari-vergadering. Laten we het ho pen. Nog een enkele opmerking maakte de heer Mulder. Hij vroeg waarom niet was voorgelezen het adres van de bewo-< ners van' het Kort Rapenburg. Omdat het niet is ingekome-, repliceerde de voor zitter. Inderdaad een geldige reden. Het was den heer Mulder toch gezegd. In tusschen vroeg hij of Burg. en Weth. iets kunnen en willen doen aan den eenigszins vicieuzen toestand van het Kort Rapenburg, westzijde. Laat ons den heer Mulder toewenschen, dat hij nog krachtig genoeg blijve, om het Kort Ra penburg over een jaar of 10 nog te aanschouwen1, -d!an zal het er wel anders uitzien. ALGEMEEN OVERZICHT. Behalve den dagelijksch en stand en de uitlatingen der bladen, die den stand voor hun eigen partijen het gunstigst teekenen, komt er weinig nieuws van de verkiezingen in Engeland. Tot heden zijn gekozen 159 liberalen, 207 unionisten, 29 labours 54 Rcdmondis- ten en 5 O'Brienisten. De liberalen winnen 14 zetels, de unio nisten 21 en de arbeiderspartij 4. Gisteren deelden we mede dat te Edingsburg een overeenkomst is getrof fen in de scheepsbouwcrisis, waardoor een einde zal worden gemaakt aan de staking van 14 weken die 60.000 werk lieden omvatte en een verlies van meer dan 12 mi.Iioen gulden ten gevolge heeft gehad. De voornaamste bepaling van de over eenkomst is die omtrent gedeeltelijke sta kingen. Bepaald wordt, dat wanneer een geschil ontstaat over verbreking eener overeenkomst, onverschillig van welke zij de, de quaestie aan het oordeel van zes personen zal worden onderworpen, van welke door ieder der partijen drie wor den gekozen. De gekozenen mogen echter in geenerlei betrekking staan tot de werf waar het geschil zich heeft voorgedaan. Kunnen de zes gedelegeerden het niet eens worden, dan wordt een onafhanke lijk scheidsrechter benoemd, wiens uit spraak voor beide partijen bindend is. Van de plannen der Portugeesche regeering lekt ook weer eens iets uit. De Portugeesche minister van buiten- landsche zaken heeft den berichtgever van de „Times" te Lissabon medegedeeld dat tegen -het einde dezer maand een besluit van de voorloopige regeering omtrent de scheiding van kerk en staat en tot toeken ning van absolute vrijheid aan alle gezind ten, zal worden uitgevaardigd, 't Hoofd doel der regeering is de staatkundige macht van de geestelijkheid te verzwakken en invloed op de kiezers te verminderen, vooral met het oog op de aanstaande ver kiezingen. Deze zullen op het einde van Maart 1911 plaats hebben en de Natio nale Vergadering zal ia April worden ge opend. De regeering zal dan onmiddel lijk alle door haar tot dusver genomen besluiten onderwerpen aan de uitspraak der Kamer, die ze dan zal kunnen be krachtigen of verwerpen. Ook wordt er aan het „Paris-Journal" uit Londen gemeld, dat de onder handelingen tusschen Engeland en Por tugal over den verkoop van de Delagra- baai zeer spoedig zullen worden hervat tusschen de Kabinetten van Londen en Lissabon. Met de in beschuldigingstelling van be ambten der vroegere regeering schijnt het der republiek ernst te zijn. De voormalige Portugeesdhe thesau rier-generaal, tegen wien naar wij reeds vermeldden, door de regeering een aan klacht was ingediend, is thans onder be- iQhqlidiging &e achqldea VAö Koningin Maria Pia te hebben betaald, onder ver antwoordelijkheid van den Staat gearres teerd. Het Turksche Parlement is tegenwoordig leelijk aan het kabaal maekn. Hakki Pasja heeft zijn jongste re devoering door het oorverdoovend la waai bijna niet kunnen verstaanbaar ma ken. Men houdt het er in Turksche diplo matieke kringen en eveneens onder het lagere volk dan ook voor, dat de toonee- len van wanorde die zich in het parlement voordoen, wijzen op het naderen van een Staatsgreep, die een militaire dictatuur ten gevolge zou hebben. De „Neu Freie Pres- se" vernam uit Constantinopel dat de Mi nister van Oorlog reeds alle generaals en standscommandanten, benevens den di recteur der politie, bijeen heeft geroepen om te beraadslagen over de te nemen maatregelen bij eventueele ontusten. We hebben reeds iets gemeld over het Iooper.de gerucht van een Protest van Z.H. den Paus. Ofschoon dit gerucht niet bevestigd wordt, is toch bekend geworden, dat het volgend jaar, wanneer in Italië feesten zullen plaats hebben ter viering van de verovering van Rome een rouwjaar zal wezen voor de kerk. Dit wordt bevestigd door -het volgen de schrijven uit Rome aan de „Köln. Volkszeitg." Evenals elk jaar had ook nu een groot aantal katholieke werklieden uit alle stre ken van Duitschland 't plan tegen Kerst mis de Alpen over te trekken om op Drie koningendag door den H. Vader in au diëntie te worden ontvangen. Op de aanvraag voor deze audiëntie heeft de majordomus echter geantwoord dat de Paus het jaar 1911, waarin groote feestelijkheden ter herinnering aan den val van de wereldlijke macht des Pau sen zullen plaats hebben, als een rouw jaar voor de kerk beschouwt. Om die re den zijn alle ontvangsten van groepen pel grims in het volgend jaar afgezegd en zullen de particuliere audiënties tot de aller-noodzakelijkste beperkt worden. Zoo zal de groote pelgrimstocht van Duitsche ambachtslieden, het volgend jaar niet plaats hebben, zegt de „Köln. Volksz." Een grappig geval doet zidh voor in Bulgarije. De „Frankfurter Zeitung" verneemt uit Sofia dat men daar tot de ontdekking is gekomen, dat het origineel van de Bul- gaarsche grondwet, dat in 1878 door prins Alexander van Battenberg werd onder teekend en door de Ministers en afgevaar digden gecontrasigneerd, uit de brandkast der Sobranié waarin het bewaard werd, is gestolen. Het onderzoek moet hebben aan het lidht gebracht dat de diefstal, ofschoon eerst dezer dagen ontdekt, reeds meer dan tien jaar geleden werd ge pleegd. Men gelooft, dat er een con- stitueerende vergadering zal worden be roepen, om een nieuwe constitutie te ont werpen. Als deze dan maar beter opge borgen wordt! GEMENGD. Volgens berichten van verschillen de Servischie bladen heeft in het ko ninklijke paleis te Belgrado een pijn lijk voorval plaats gehad. Toen de ko ning den ex-kroonprins George verzocht reeds in de eerstvolgende dagen het lantdf te verlaten, weigerde deze beslist. Hier op kwam het tot een zeer heftige woor denwisseling tusschen vader en zoon, waaraan eerst door het ingrijpen van een adjudant een einde kwam. De Oostenrijksche spoorwegbe ambten hebben dezer dagen een verzoek schrift ingediend, om loonsverhoogjng. Volgens de berekening zou met deze ver- hooging jaarlijks een som van ongeveer 7 millioen kr. gemoeid zijn en nu meen de minister, met het oog op den1 toe stand der financiën, het verzoek niet te mogen inwilligen. Daarop hebben de beambten' belsoten weder te beginnen met de door hen reeds herhaaldelijk toegepaste metho- van lijdelijk verzet, wanneer voor 12 dezer hun wensch niet vervuld zal zijn. De Matin meldt, dat de advocaten' van prinses Louise de vijandelijkheden thans hebben geopend1 met betrekking tot het proces, dat prinses Louise den Staat wil aandoen', door aan de betrok ken personen een dagvaarding te zen den, welke besluit met te verklaren dat het Belgische Rijk geen recht heeft zich te verzetten tegen; cle uit^eezing, aan de prinses van al de papieren en voorwer* pen van waarde uit de nalatenschap van haar vader, waarop zij zegt aanspraak te hebben en welke in de dagvaarding! nader zijn aangeduid. De Fransche Senaat heeft het reedis' door de Kamer aangenomen ontwerp; van wet, waarbij 5.800.000 franc voor, de slachtoffers der overstroomingen be schikbaar worden gesteld, goedgekeurd. De Dailai Lama, gaat nu toch waar schijnlijk naar Engeland. Den 12dent Januari zal de gevluchte Tibetaansche kerkvorst Darjeeling verlaten. Hij gaat eerst naar Calcutta en van daar vermoedelijk naar Enigeland. Wij vinden in een buitenlandsdh! blad! vermeld, dat de Chineesche regee ring (hier schijnt de regent te zijn be doeld) besloten heeft om met ingangl van het nieuwe jaar volgens do Chinee- sche tijdrekening te voldoen aan den wensch van den Rijksraad, door invoe ring van een ministerie op grondWetti- gen grondslag. Heel duidelijk is dat bericht niet, want d'e grondwet zelf zal voor zoover ten minste totdusver bekend werd niet afkomen voor 1913. Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is benoemd tot grif fier der rechtbank te Breda, mr. G. M. H. Sassen, thans griffier bij het kantonge recht te Eindhoven is benoemd tot kantonrechter te Hel mond, inr. J. L. W. J. Frencken, thans te Hulst; is benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te 's Hertogenbosch L. C. de Mil- leret, aldaar; is aan den ontvanger der directe be lastingen en accijnzen A. Bruist te Hilver sum eervol ontslag uit 's rijks dienst ver leend is tot wederopzegging benoemd tot rijkskeurmeester in bijzonderen dienst tc Alkmaar dr. F. P. Keyser, benoemd di recteur van het gemeente slachthuis al daar is de met verlof in Europa aanwezige kapitein der infanterie van liet leger in Nederlandsch Indië F. H. Ockerse, eervol uit den militairen diienst ontslagen is aan den commies 'der post en tel. 3e kl. C. A. Vermaal al zoodanig eervol ontslag verleend; is bij het departement van Marine, aan den referendaris A. van Locnen eervol ont ontslag verleend. 2e. bevorderd tot tv -ndaris de hoofd commies P. J. Hart tot hoofdcom mies F. W. Parken, verooom, tot com mies, de adj.-comm. J. M. Goedbloed; 3e. benoemd tot adjunct-commies, de eerste klerk F. J. B. van Haastert. R.-K. Gloelichtbewerkers. Onder leiding van het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie is opgericht d'e Nederl. R. K. Gloeilichtarbeidcrs- cn arbeidstersbond „St. Donatus". Op de stiohtingsvergadering waren vertegen woordigd de vereenigingen te Venlcfc Eindhoven (2), Tilburg (2) en Helmond. De statuten werden vastgesteld. Tot be stuursleden werden gekozen de heer B. Geilman te Venlo, voorzitter mej. Jo hanna Lodewijks, Straat S 143 Woen- sel, secretaressede heeren P. Geven te Venlo, penningmeester; mej. Anna A. Boogaards, Woensel, 2e secr., cn mej, Liza Zeelen, 2e penningm. Tot orgaan van den Bond werd aange nomen het orgaan „De Lamp", het or gaan dei Eindiiovensche vereenigingen. Eenige technische medewerkers zullen aan dit orgaan worden verbonden. Het bestuur zal een conlributicrege- ling cn een huish. regl. ontwerpen. Heemschut. Te Amsterdam is opgericht de bond „Heemschut" welk zich ten doel stelt te waken voor de beschermende schoon heid van ons land. De Bond wordt gevormd door leden', eerelcden, donateurs en corresponden ten. Goedgekeurd werd, dat als leden kun nen toetreden slechts zij, die blijkens hun statuten zich niet een dergelijk doel voor oogen stellen als de Bond. Het bestuur bestaat uit vijftien leden en bij de samenstelling zal zooveel mo gelijk rekening worden gehouden met de opneming daarin yan bevoegde ele-

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1