BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang. No. 356, Se&zicbeIve Soivta/nt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. loterc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG. UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/» cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag 7 December 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Op reis naar Minnesota, ONAMIA (Minnesota) 26 Nov, 1910. Omstreeks half 5 (13 Oct.) stapten ,\vij dan uit aan het station Onamia. Men behoeft hier aan zulke stations niet lang naar een uitgang te zoeken, want men kan het gebouw verlaten langs den kant idie u het gerichtst en het geschikst voor komt. Moet men dan' r'n kaartje niet afge ven, hoor ik iemand vragen. O neen, dat is in Amerika niet noodig. In den trein wisselt men zijn kaartje in tegen een lander, dat de conducteur u op hoed of •pet steekt, dat komt hij er weer afha len, als gij uw bestemming na/tert, en als gij den trein verlaten hebt, heeft u imet niemand' meer iets te maken. Ge kunt ook gerust in het spoor plaats ne men zonder billet, dat men dan van den conducteur kan koopen, maar dat is niet in uw voordeel. Bij onze aankomst maakten wij al aan stonds kennis met een onzer Katholie ken, die ter onzer verwelkoming aan het station aanwezig was. Na deze eerste kennismaking bracht onze Eerw. confr. ,v. Dinter ons naar onze woning, een mi nuut of vijf van het station gelegen. Het is een vriendelijk huisje, dat, de 'fundamenten natuurlijk uitgezonderd, geheel uit hout is opgetrokken, gelijk 'fcier trouwens iedere woning. Behalve de keuken, hebben wij bene- jd!en een1 paar flinke kamers en later, als het kerkje eens gereed zal zijn; zul len wij er nog een tot onze beschikking! krijgen. Want thans is de voorkamer, als ik mij zoo mag uitdrukken, geheel voor den dienst van O. L. H. Boven heb ben wij elk- een slaapkamertje, wij zijn idtus gelukkig onderdiak. Toen wij na die bezichtiging weer beneden kwamen, stond het water reeds te razen op de kachel, en de koffie was spoedig gezet. Met een paar koppen' zwarte koffie vierden wij onze behou den aankomst, en ik moet u eerlijk be kennen, dat gemis aan melk viel mij dien avond en de eerstvolgende dagen niet ,fneeik beschouwde dat als een echt offertje, maar thans ben ik het reeds heel goed' gewend, en ik weet bijna niet beter of het hoort zoo. li b'egrijpt, dat die avond zeer gezel lig en vlug voorbij ging. Wat hadden jwij immers elkander niet veel te zeggen, lonze eerw. confrater over het werk, dat jons hier wachtte, en wij over de „öld jontriés" over onze kloosters en de daar in verblijvende confraters, en over onze oude bekenden. Zoo ging de üvond in gezelligen kout voorbij en het werd dan ook zachtjesaan tijd te gaan rusten, wij baden ons avondgebed, gingen naar bo ven, en' het duurde niet lang, of wij allen (hadden den slaap gevat. Den volgenden morgen had ik teens goed de gelegenheid onze huiskapel te bezichtigen, maar daarvoor was weinig tijd noodig. Een altaartje met het strikt noodige toebehooren, 3 eigenge maakte bidstoelen en een paar dito ban ken voor de geloovigen, ziedaar de in ventaris. Niet veel, niet waar, maar alles ,was kraakhelder en wachtte op de hoo- gen Gast, die komen zou, als ciborie en godslampje zou zijn gearriveerd. Dat alles" is er nu, en vlak naast ons stu* d'eervertrek herbergen wij nu dien Goe den. Vriend, van Wien alle goed en ze gen komen moet bij ons zoowel als bij u. Dien dag maakten wij ook een wande ling naar een naburig meer. Onderweg bezochten wij een paar Hollanders, de gebr. de Laat, uit Rosmalen, die zidh sinds eenigen tijd hier gevestigd) heb ben en een boerderijtje zijn begonnen. Ook brachten wij een bezoek bij een paar oude Katholieke rnenschen, bijna een ,1111 r van ons af. Wat waren die rnen schen blij, dat zij thans zoo dicht in hun nabijheid een priester hebben en dat Zij thans iedteren Zondag de H. Mis kun nen' bijwonen, lederen Zondag, weer of geen weer,maken zij thans d'ie wande ling en hun godsvrucht onder de H. Mis dient elkeen tot stichting. Nu zijn zij We eenigen hier niet die over de komst V^n den priester in de wolken zijn. Al ónze parochianen zijn er uiterst over in hun schik. Den' eersten Zon ag, dat ik hiier w.as» mochten wij 2 kinderen doppen waarvan de oudste reeds in Mei geboren was, en den daaropvolgemdlen Zondag! wel 4, die allen aan de hand van moeder (peeter en meeter naar ons toekwamen. Die rnenschen hadden vroeger zoo wei nig gelegenheid de H. Mis te hooren. Uren en uren waren zij van de naaste kerk verwijderd en kwam er om de week of zes eens een priester in een particulier huis de H. Mis lezen, dan was dat toch altijd nog op een werkdag, waarop niet iedereen steeds gelegenheid heeft, en het ook niet altijd aan elkeen bekend was. Zulk een toestand, het kan niet anders, moet ten laatste een volslagen onwetend heid brengen op godsdienstig gebied, en zoo kunt U begrijpen dat hoewel Onu- mia's katholieke bevolking nog niet bij ster groot is, er toch veel, ja zeer veel d door den priester kan worden ge daan Zooals ik hierboven schreef, bezitten wij nog geen kerkhof of kapel, zij wordt echter in gereedheid gebracht. De oude school voor Onamia's toenemende bevol king te klein geworden, was reeds lang afgedankt, en voor niet al te veel was zij te koop. Dat is nu onze toekomstige kapel. Onze Eerw. Broeder heeft ze een paar malen goed gewit, en hij heeft eer van zijn werk, ze ziet er waarlijk netjes uit. Een eenvoudig altaartje is reeds klaar, nu nog enkele banken en Onomia's tem pel is gereed. Ik geloof wel niet, dat er in Holland zoo'n klein houten kerkje ge vonden zal worden, maar wij zijn er alvast mee gered, De titel van ons kerkje is: Verheffing van het H. Kruis." Laat ons hopen, dat deze nederige stichting van de Orde van het H. Kruis moge groeien en bloeien, en dat H. Kruis ook hier spoedig moge voortbren gen, rijke en schoone vruchten voor den Hemel. Geachte lezeressen en lezers, daarvoor verzoeken wij van U allen een klein ge bed. fr. J. v. d. J1ULST. Kruisheer Onamia. Minnesota U. S. A. ALGEMEEN OVERZICHT. Nieuws over de kalm verloopende verkiezing in Engeland komt maar matigjes binnen, 't Is ver wonderlijk zoo kalm het er dezen keer toegaat; de spanning schijnt er dan ook niet groot te zijn, ofschoon de partijen gelijk opvechten. 't Is heel iets anders als bij de vorige verkiezing in Januari waarbij, de lezers herinneren zich mis schien nog, op alle mogelijke, soms zeer unfaire wijze gestreden is om de zetels. Tot op lieden zijin nu gekozen 151 mi- nisterieelen en 146 leden der opposi tie, verdeeld als volgt 105 liberalen, 20 labours, 26 Redimondistenj, 146 unio nisten. De Liberalen winnen 10, de arbei derspartij 3, de unionisten 12 zeteis. Terwijl hier alles zijn kalm en jgan g gaat, doet de Duitsche Rijksdag zijn best om door de wet op de Kamers van Arbeid heen' te komen. Maandag werd weer een reeks paragrafen aange nomen, o.a. met 132 tegen 115 stem men, de door de regeering bestreden be paling, waardoor ook de spoorwegar beiders onder de wet vallen. De partijleiders in den Rijksdag zijn overeengekomen', dat het Kerstreces den 14 of 15d'en dezer ju zal gaan en tot in Januari zal duren. In het laatst van deze week zal de beraadslaging over de begrooting beginnen. Men weet hoe in' den Rijksdag werd gewezen op het waarschuwend voor beeld door de stakingen' in Frankrijk gegeven. Ook £aar is 4e behandeling in de Kamer nog niet geëinjdigd en hoort men nog steeds daarover rare noten kra ken. Immers toen de Kamer zich de vo rige week bezig hield inet de behande ling van' de motie-Fournier, betreffende het weder in dienst nemen van het bij de jongste spoorwegstaking ontslagen personeel, zeide minister Briand bij zijn bestrijding dier motie o.m., dat sabotage bij de sporen nog steedis voorkwam. Als een bevestiging hiervan lezen wij nu dat gisternacht langs de spoorlijn Pa- rijls-St. Germain (staatsspoorwegen) tus schen de station la G,arenne-Bezons gn Nanterre 12 telegraaflijnen zijn door sneden. Tevens is er een telegraafpaal afgezaagd1. Ook in de buurt van Le Puy (Boven-Loire) zijn telegraafdraden af_ gekapt. De overstroom in gen' schijnen er een steeds ernstigen aanzien te krijgen. Nu weer meldt Reuter dat de Hérault bui ten hare oeavers is getreden en de vlak ten van Montagnai, Duselas, Hérault, Lé zignan en La Pèpe geheel heeft over stroomd. j De Fransche Kamer heeft met algemee- ne stemmen een bedrag van 15.800.000 fres. beschikbaar gesteld voor de slacht offers der overstroomingen. Ook de onlusten in Mexico zijn nog niet geëindigd. Volgens een telegram uit Mexico (City) hadlden de revolutionairen in de buurt van San Pedro (Merida) thans weer een' trein aangehouden. Alle gewapende passa giers moesten uitstappen en hun wapens afgeven. Verder gebeurde er niets, de niet-Mexicanen werden met rust gelaten en naar de geldswaarde en goederen werd geen hand uitgestoken. Schijnbaar wa<s het den revolutionai ren dus alleen om wapens te doen, waar uit men zou moeten afleiden, dat de opstandelingen het hoognoodige missen voor hun oproerige actie. Tevens komt weer een bericht dat te Ohtahunhua een verwoed gevecht heeft plaats gehad, waarbij 150 man re- geeringstroepen zijn gedood. Ook in de republieken van Zuid-Amerika is de toestand niet bepaald rustig. De Times correspondent uit Montevideo meldt aan zijn blad dat de politieke toestand in Uruguay uiterst critiek is. De regeerende partij heeft groote sommen voor militaire uitgaven doen goedkeuren en ook openlijk haar voor nemen' kenbaar gemaakt, tot eiken prijs bij de volgende verkiezing Battle tot president te laten kiezen. De tegenwoordige oppositie-partij heeft daarop collectief ontzag uit het parlement genomen. De partij weigert om deel te nemen aan de algemeene ver kiezing en de onafhankelijke burgers weigeren de minderheid der zetels, door de regeeringspartij hun aangeboden. Zoodoende is het onmogelijk, de Ka mer zoo samen te stellen, dat zij ook maar in de verte eenigszins o,p een ver tegenwoordiging gelijkt. Men vreest voor een nieuwe en ernstige revolutie. Tenzij de candidatuur van Battle door de regeering wordt ingetrokken is er geen andere uitweg dian een openlijke dictatuur of een burgeroorlog. Men ziet, het gaat in ^merika steeds om den presidentszeteL De Vereenigde Staten zijn juist weer mooi door de crisis heen gekomen en Taft voelt zich veiliger dan ooit. Gisteren is dan ook een boodschap aan het Congres gepubliceerd. Zij bevat bijzonder weinig aanbeve lingen van nieuwe wetten. Ten aanzien van de anti-trustwetten waarnaar de handelswereld het meest benieuwd1 was, zegt de boodschap: „Het schijnt, dat de bestaande wet ten op de corporaties en de beperking harer zaken gekomen zijn op een punt, waar wij een poos kunnen stilstaan, ten einde de werking van een gestrenge toe passing der wetten na te gaan. Wan neer dan' later de noodzakelijkheid van nieuwe wetten mocht blijken, zullen wij daartoe overgaanlaten wij echter tot dat tijidstip ten uitvoer leggen wat wij reedis hebben". De boodschap verklaart dat in het af- geloopen jaar de betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en het buitenland zijn blijven berusten op den grondslag van vriendschap en goede verstandhou ding. Dan maakt zij melding van de scheids rechterlijke uitspraak in de Newfound- landlsche kwestie, die een einde heeft gemaakt aan een geschil, dat gedurende 90 jaar aanleiding heeft gegeven tot vyrijving tusschen beide landen. De uitspraak van het Haagsche Hof ten aanzien van Venezuela, is eveneens bevredigend uitgevallen'. Wijders Vermeldt de boodschap, dat de Nederlandsche regeering op aanspo ring van de Vereenigde Staten, stappen (heeft gedaan om het Haagsche Hof tot ErijzcAlipj tg makfin jen djat het desbe treffende protocol zonder eenig bezwaar door de mogendheden is geteekend. De stappen om aan het Haagsche hof de functies van een arbitragerechtbank op te dragen, vonden bij de mogendhe- heden zulk een ontvangst, dat er ge gronde hoop bestaat, dat het plan (n de naaste toekomst verwezenlijkt zal wor den. De boodschap vermeldt wijders de tractaten, gesloten met Engeland; om trent grensbepalingen en de vischvangst in Canada. Deh voorgestelde aanleg van de lijn Chinchan-Aigoen in Mandsjoerije, waar tegen Rusland en Japan bezwaren ver klaren te hebben, is nog steeds het on derwerp van vriendschappelijke onder handelingen tusschen partijen. De Staatkunde der Vereenigde Staten Iaat zich in deze alleen leiden door den wensch om Amerikaansch kapitaal aan te wenden tot ontwikkeling van Ohina, tot bevordering der welvaart in dit land, zonder dat de rechten van Ohina als on afhankelijke mogendheid worden aan getast. Vijftig millioen dollars zijn aan China door Amerika nsc' e b nk ers vo rgescho- ten ter verbetering van het muntwezen; een Amerikaansch deskundige zal als ad viseur bij de uitvoering optreden. De boodschap weidt uit over de har telijke betrekkingen met de Latijnsche sta ten van Amerika en wijst op de pogingen van een Amerikaansche bankiersgroep tot een verbetering van het financiewezen van Honduras, die bultenlandsche crediteuren zal bevredigen. Taft spreekt de hoop uit, dat Nicara gua weldra de dit land toekomende plaats zal innemen onder de landen, waar de wetten worden geëerbiedigd en die voort- aulliljdcn VJ J W8g van «Ion gang. Ter zake van het tarief verklaart de boodschap, dat de geheele financieele we reld hare goedkeuring heeft gehecht aan de proclamaties van den president,' waar bij minimum tarieven worden gewaar borgd en verder wijst zij met klem op de noodzakelijkheid van de oprichting van Amerikaansche banken in vreemde lan den. De begrooting voor het dienstjaar ein digende 30 Juni 1912, sluit met een be drag van 630 millioen dollars, zijnde 53 millioen minder dan de uitgaven in 1911. De regeering hoopt gedurende de aan staande zitting van het nieuwe con gres de aandacht te vestigen op tarief- venlijsten, die verbetering behoeven. De president verzekert, dat het Pana makanaal op 1 Januari 1915 gereed zal zijn en dat de kosten zullen blijven be neden de raming van 375 ipillioenhij be pleit den bouw van versterkingen en de heffing van een tolrecht van een dollar netto per ton van alle goederen, die het passeeren. Verder wijst de boodschap op de nood zakelijkheid van een wet waarbij aan spoorwegmaatschappijen, wier lijnen zich over verschi.lende staten uitstrekken, wordt verboden schepen, die het kanaal bevaren, te bezitten of onder haar toezicht te hebben. Wat de immigratie betreft verklaart de president zich tegen de pogingen om faci liteiten te verleenen voor de toelating van van landverhuizers te New-York wijl daar door ophooping zou ontstaan. De boodschap bepleit het uittrekken van een krediet, teneinde de „interstate commision" in staat te stellen tot schat ting van de feitelijke waarde der spoor wegen en tot aanneming van een wet, waarbij aan de spoorwegmaatschappijen wordt toegestaan eenigszins boogere ta rieven te vorderen voor het vervoer van goederen van wier vrachtbrieven zij de juistheid garandeeren, teneinde tegemoet te komen aan den wensch van buiten- landsche koopers naar gewaarborgde vrachtbrieven. Kreta is weer bezig zoo in- als uitwendig onrust te stoken. Christelijke en Mohamedaan- sche volksvertegenwoordigers staan met elkaar op gespannen voet, hetgeen kalmen en welberaden lieden aanleiding is tot ernstige ongerustheid. Verder is de ver houding tusschen regeeringspartij en op positie er niet beter oj> geworden. Ve- niselos heeft nu vanuit Athene de Chris telijke partijen vermaand zich rustig te houden en vooral de conflicten met Kre tenzische afgevaardigden te vermijden. Dat schijnt echter niet veel te zullen helpen. Michelidakis, de leider der oppositie* heeft in de Kamer het voorstel gedaan een adres te richten tot alle mogendheden, om dezen te verzoeken over te gaan tot dö officieele erkenning van de eenheid van Kreta en Griekenland. Indertijd hadden de mogendheden toe gezegd den wensch der Kretenzers „in welwillende overweging te nemen" mits de rust op het eiland niet werd verstoord en met name de veiligheid der Maho- medanen werd gewaarborgd. De Kreta- zers hebben zich vrijwel aan dezen mits gehouden. Wat nu? GEMENGD. Heden zal voor het Hooggerechts hof te Leipzig het proces worden voort gezet over de gelden, die Abdoel Hamid de oud-Sultan van Turkije, bij de Duit sche Rijksbank heeft gedeponeerd en die door de tegenwoordige regeering worden opgeëischt. Het speciale zegel dat noodig is voor het afgeven van de 11 millioen, heet verloren gegaan te zijn. De Porte is toen in overleg met de Rijksbank tot een proces overge gaan, dat in eerste instantie gunstig voor haar is uitgevallen. De toestand van de Koningin der Belgen is nu zóó, dat geen bulletins meer uitgegeven zullen worden. De studenten aan de universiteit Innsbruck hebben staking afgekondigd, omdat het academiegebouw zoo bouw vallig is, dat bijv. in de aula maar een' zeer beperkt aantal personen tegelijk aanwezig kan zijn, en de regeerii\g geen maatregelen neemt om in dezen nood! te voorzien. De rector, prof. Kalinka, is het met de studenten eens en heeft alle colleges laten ophouden. De sta king zal niet ophouden, voordat de re geering beloofd1 heeft zich te beteren'. Ue medisc/ie faculteit van ac uuit- sche universiteit (e Praag heeft keizer Wilhelm, wegens het door hem geno men initiatief tot oprichting van insti tuten voor wetenschappelijk onderzoek tot doctor honoris causa benoemd. Dit voorbeeld zal gevolgfi worden dóór de universiteit te Klausenburg. - De Canadeesche regeering heeft den bouw van 4 kruisers en 6 tornedo- vernielers aanbesteed. De kosten wor den op 24 a 29 millioen geschat. - In de provincie Saragossa, Alicante en Cadiz valt overvloedig regen. Op de wetskust van Spanje heerscht een geweldigen storm. In de haven van Fer- rol zijn barken met koopwaren gezon ken. De verliezen zijn groot. Te La Corogna zijn van het stoom schip Espa Santo de kabels gebroken'. De wind1 heeft het schip tegen het ha venhoofd geworpen. De Espa Santo kreeg groote averij. In de cijfers, die het uitvoerend co- miteit van de Brusselsche tentoonstelling meedeelt, vinden wij, schrijft het „HbkL van Antw." de volgende bijzonderlieden Er werden 12 millioen 900.000 bezoe kers aangeboekt, waarvan 4 millioen 200.000 den inkomprijs van 1 fr. hebben betaald. De inkomkaarten, aan verminderde prij zen afgeleverd aan mutualiteiten, vereeni- gingen, kringen enz., brachten eenc som op van 250.000 fr. Er werden voor 1 millioen 350.000 fr. abonnementskaarten afgeleverd. De inkomkaarten aan 1 fr. werden afge leverd als volgt: in Mei 237.00' Juni 530.000, Juli 809,000, Augustus 1,005,000, September 506,000, October 450.000 Het hoogste aantal bezoekers en de grootste ontvangst werd gedaan op de da gen van 14 en 15 Augustus. Eiken dag waren er gemiddeld 200.000 bezoekers en de ontvangst beliep 94.000 en '92.000 fr. Koninklijke Besluiten. Tot voorzitter van den voogdijraad te Utrecht is benoemd mr. A. de Graaf, lid van dien raad, wonende te Utrecht. met ingang van 1 Februari 1911 is aan D. van Leeuwen fr. na op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Steenwijk aan O. baron van Wassenaer, is op verzoek, met ingang van 1 januari 1911, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Gorssel aan J. F. L. J. A. M. baron van Voorst tol Voorst en Schadewijk is op zijn verzoek;

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1