2e Jaargang. 6 BUITENLAND. Het lied van Garens. BINNENLAND. No, 355, Se Eeidóche ©on/tout Bureau OBOE; SINGEL. 54, BEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAQ, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POl-IS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag December 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent. Ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ALGEMEEN OVERZICHT. Tot nog toe is het niet uit te maken welke partij de overwinning zal balen bij de verkiezingen in Engeland De stand der partijen is op het oogen- blik aldus: regeeringspartijen 117, opposi tie 115 verdeeld als volgt: 87 liberalen 14 Labours, 16 Redmondisten, 115 unio nisten. De liberalen winnen 6, de unionisten 11 zetels. De Unionisten die toch reeds voor wa- Ten hebben het gisteren niet zoo goed gemaakt als zij verwachtten maar blij ven zij in dezelfde verhouding winnen, dan komt de regeering in 'n netelige stel ling en zal zij waarschijnlijk aftreden. De liberale bladen zijn over het alge meen zeer verheugd over den uitslag en zij verklarenDe unionisten hebben geen kans in Schotland, Ierland en Wales zetels te winnen. De meeste zetels van het Engelsche platteland hebben zij al. Hun hoop is dus nagenoeg beperkt tot de 242 Engelsche stedelijke districten. In een kwart daarvan is Zaterdag gestemd, met een zuivere winst van drie voor de unio nisten. Na het eerste gevecht zijn de unio nisten dus eigenlijk a, verslagen. De zaak van den vrijhandel en van een vrij Lager huis is dus behouden. Ofschoon de unionistische bladen niet juichen, toonen zij zich toch voldaan. Als de uitslag van Zaterdag, zoo zeggen zij een aanwijzing van den a.gemeenen uit slag is, is Asquith's ministerie reeds als machteloos veroordeeld. Engeland heeft onmiskenbaar de vernielers van de grond wet een halt toegeroepen. Vooral de over winningen in Lancashire noemt de unionistische pers van beteekenis, maar Londen acht zij zeer teleurstellend. Dit blijkt uit vele uitdrukkingen en uit een vurig beroep op de Londensche unionis ten van andere districten om zich aan te grijpen en den toestand te redden. In den Duitschen Rijksdag werd gisteren de wet op de Kamers van Arbekl in tweede lezing behandeld. De eerste paragraaf van die wet luidt: Voor arbeidgevers en arbeidnemers van een beroep, of verschillende verwante be roepen moeten, voor zoover daaraan be hoefte bestaat, Kamers van Arbeid op grondslag van vakoverwegingen, opge richt worden. In den loop van het debat, verklaar de Dirksen, van de Rijkspartij, zich te gen het toepassen van de wet op spoor wegpersoneel. Een duidelijker mene tekel dan de spoorwegstaking in Frankrijk kon niet gedacht worden, in het buitenland heeft nien met zulke Kamers van Ar beid ook geen goede ervaringen opge daan. Staatssecretaris Delbrück noemde het ontwerp onaannemelijk voor de rege ring, wanneer het ook op het spoorweg personeel zou slaan. Het oproer in Mexico Is blijkbaar nog ver van bezworen. FEU ILLETON. Een verhaal uit de Fransche revolutie. 0) „Goed, Piernic, ik vertrouw mij aan je toe.' Ik zal met je vluchten. Wat moet ik daarvoor doen Zeg het gauw gauw, want mijn zuster, blijkbaar onge rust geworden, zoekt me al in den tuin." „Ik kan het u niet uitleggen, daartoe jontbreekt ons de tijd, beste mevrouw. Laat mij maar begaan. Bepaal er u toe goed te keuren in tegenwoordigheid van (UW zuster, die, mij niet kennend, 'niets Zal vermoeden, alles wat ik zal voorstellen fcch.en alles loopt van zelf." Reeds gesluierd en gereed te vertrek ken, richtte Lady Roswald, in den nevel tie markiezin vaag bij de schuur hebbende opgemerkt, daarheen haar schreden, en Zij was niet weinig verrast, hare zuster, Zooeven nog droef er terneergeslagen, In geheel andere houding, met levendig oog, bezield gelaat, en haastige, koorts achtige gebaren terug te vinden. De oude Piernic, beter zich zeiven tnefister tfan zijne meesteres, neurfóde 'n De „Loka! Anzeiger" verneemt via New-York dat de opsiandelingen in Mexi co de geheele provincie Chihuahua in hun macht hebben, dat de regeeringstroepen een nederlaag hebben geleden en dat de opstand zich uitbreidt Het telegram over den toestand van Mexico, dat we gisteren in ons overzicht verwerkten is blijkbaar verminkt overge komen. Er was sprake van een „vre- descommissie, welke door president Diaz was benoemd. Ten onrechte was er aan toegevoegd dat president Diaz zelf naar San Isidoro was vertrokken om daar met met de opstandelingen te onderhandelen. Niet het tacht.gjarige staatshoofd, aar de commissie is daarheen vertrokken. Van den trein, waarmee de commissie reisde, wapperde de witte vlag. Door middel van de „Correspondence d' Extreme Oriënt" komt weer belang rijk nieuws tot ons over de politieke ver houdingen in China. De prins-regent heeft de keizerin-we duwe mededeeling gedaan van de maat regelen die getroffen zijn ter voorberei ding van de grondwet en de keizerin weduwe heeft ze goedgekeurd. In April 1911 zal het ontwerp van de grondwet gepubliceerd en in twee maan den door het geheele land verspreid wor den. Het opstellen van de kiezerslijsten en het uitwerken van de maat regelen tot bijeenroeping van de beide kiezerslijsten zal zes maanden duren. !n Juli 1912 zullen de verkiezingen, waar voor twee maanden beschikbaar worden gesteld, gehouden worden. In October 1912 worden de eerste parlementsleden te Peking verwacht En iii het voorjaar van 1913 zal het eerste Chineesche par lement in een daarvoor nog te bouwen paleis plechtig geopend worden. Hertog Tsait-se en prins Poe-loen beiden leden van het keizerlijk huis, die opdracht hebben het ontwerp-grondwet uit te werken, hebben 6 medewerkers gekozen. Deze medewerkers zijn allen hooge beambten ol leden van het vor stenhuis. Twee hunner hebben respec tievelijk in Duitschland en Japan de grondwet bestudeerd. Deze 8 mannen vormen de nieuwe grondwetcommissie. De grondwetliga is allesbehalve in genomen met de samenstelling dezer commissie, omdat de leden geen verte genwoordigers van het volk zijn, maar afhankelijke beambten en prinsen van keizerlijken bloede. Op deze manier zal de toekomst nog erger zijn dan het verleden. Men eischt dan ook nu al dat het voorparlement de actie voor volksvertegenwoordiging in den waren zin des woords moet steu nen en ook de provinciale landdagen hun invloed moeten doen gelden. En goed begin dus. GEMENGD. De nieuwe Kretenzer regieeringi heeft bij de uiteenzetting van haar pro gram in de Kamer verklaard, dat zij er ijverig naar zou streven, de mogendheden deuntje, maar nu niet meer het Lied van Clarens. Hij spande zijn paard vóór den wagen met een sleurachtige langzaam heid en een schijnbare onverschilligheid welke alle achterdocht zou hebben weg gevaagd, zoo lady Roswald eenige af spraak tusschen haar zuster en dien on bekende zou kunnen veronderstellen. „Maakt gij u klaar om onze koffers en valiezen naar het strand te brengen?" vroeg zij. „Is het daarvoor nog niet wat vroeg?" „Wel neen", antwoordde Piernic, die allengs aan de stem bemerkte, dat de ge sluierde dame, die met hem sprak, niet de markiezin was, „wel neen, het is niet te vroeg. Men kan te voet rechtstreeks van deze herberg naar het strand afdalen, over een pad, waarvan de visschers gebruik maken en dat de herbergierster u zal aan wijzen. Dat is de kortste weg. Maar het pad is hier en daar zoo ingeklemd tus schen de rotsen en zoo s 41, dat mijn wagen er niet kan passeercn en mijn paard bij eiken stap zou struikelen. Ik moet een langen omweg maken, om een breeden en beteren weg te volgen. Ver langt u dus dat ik te gelijkertijd met u aa kom, dan moet ik een poos vóór u ver trekken." „Zijn de twee wegen werkelijk zoo verschillend van lengte? De-herbergier ster (heeft d;ai volstrekt fliet bezwaar te brengen tot de erkenning van de een heid van Griekenland ea Kreta. Ze zou inmiddels er voor zorgen dat de orde op het eiland gehandhaafd bleef en dat den Mohammedanen geen overlast zou wor den aangedaan. Voorts beloofde de re geering hervormingen en verbeteringen in alle takken van dienst. De Dalai Lama, die nog steeds ver blijf houdt te Darjeeling, heeft opnieuw het verzoek gedaan, een bezoek te mo gen brengen aan Epgeland. De Zwitsersche Nationale Raad koos tot president den heer Kuntschen en tot staatsraad den heer Weniger. Sprekende over de buitenlandsche politiek der regeering, heeft Canalejas in de Kamer gezegd, dat die politiek" geheel overeenstemt met de politiek van internationale solidariteit, die het kabi- net-Maura steeds gevolgd heeft. Volgens een telegram uit .Madrid aan het Journal is het tusschen stakers van Jerez de los Caballeros (Bajadoz) en de overheid tot botsing gekomen. De troepen hebben de orde hersteld. Er zijn verscheidene personen gedood' en 120 aanhoudingen gedaan. De cholera is uitgebroken te Fun- chal. (Madera) Van de 181 aangetasten zijn er tot dusverre 57 overleden. Eén schrijnwerker uit Barcelona heeft een poging gedaan te schieten op Lacierva, den minister van binnenland- sche zaken in het ministerie-Maura. Voor het zoover was, had men hem reeds in hechtenis genomen. De man heeft be kend. Over de overstroomingen in Frank rijk komen nog steeds ongunstige be richten. Tengevolge van een dijkbreuk staat de geheele Authion-vallei onder wa ter. De spoorwegverbinding Angers Tours is verbroken. Het water van de Rhone, dat terug- gestuwd werd door een woedende zee, heeft de Camargue op verschillende pun ten onder water gezet. De bewoniersl hebben gebrek aan levensmiddelen. Roomsch Katholiek Patroonsblad. In Januari a.s. zal het vroeger bespro ken Roomsch Katholiek Patroonsblad worden uitgegeven, onder redactie van den ZeerEerw. Heer van Aken Prior der Norbertijner-abdij te Heeswijk, Prins Hendrik. Z. K. H. de Prins zal hedenavond met zijnen adjudant per D-trein, van 10 uur 12, die daarvoor alleen te Apeldoorn stopt, over Hamburg naar Dobbin reizen. Z. K. H. komt 12 dezer op het Loo te rug en zal daar blijven tot 17 dezer. Vakbeweging in Nederland. Het Centraal Bureau voor Statistiek heeft een overzicht in cijters gegeven van den groei der vakvereenigingen hier te lande. Het getal leden bedroeg Ln den aanvang der jaren 1907, 1908 en 1909 van de Protestantsche vakvereenigingen opgeworpen. „Dat komt, omdat ze mijn paard niet kent, en ze, wijl het beest niet van haar is, met mijn zorgen een beetje den draak steekt Maar het arme dier heeft al een iheelen tocht achter den rug en morgen verkies ik niet een kreupel paard op stal te zetten. Daarom, als u er niets tegen hebt, dat ik vooruit ga met de bagage, zal ik aanstongds vertrekken. Ik laat mijn paard liever uitblazen, om op u te wach ten dan, dat ik genoodzaakt wordt het van Lange haver te dienen, om u tijdig te bereiken." „Hij heeft gelijk", zei mevrouw de Cla rens. iebt gij eenige bedenking, zuster, dat deze brave man ons vooruitgaat?" „Neen, geen enkele, antwoordde Lady Roswald, die, na eeiug nader,ken, het be ter oordeelde den goeden man niet te ontstemmen, en ook geen vertraging te riskeeren. Ik za: onze koffers en valiezen naar b eden Eten brengen. De herberg- kuL" n ze d n aanstonds op den wa- g. iaden." i Jaarop bfaciiten Sylvian en Fla- vi t .offers, valiezen, pakken, koTtcm,- de gansdie bagage der twee dames. Of schoon het nu bijna geheel donker was, oordeelde lady Roswald het voorzichtiger, om den wagen te laten wegrijden door den tuin, dan hem e laten stationeeren op tien weg vóór de ter berg, resp. 2526, 5478 en 6707van de Roomsch-Katho'.ieke 12.110, 19.446 en 19.885; van andere op reügieuse basis staande vakvereenigingen 272, 2172 en 2761van de overige organisaties 52.804,95.622 en 98.450. De totalen wor den dan in dezelfde jaren resp. 67.712 122.718 en 127.803. Grondbelasting. Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen om voor de grondbelasting suppletoire kohieren in te voeren, waar door de veranderingen in het laatst des jaars nog in de kohieren voor het vol gend dienstjaar kunnen worden opgeno men. (Wkbl. v. d. Adm. d Dir. Bel.) Kustverdediging. Reuter seint uit BrusselErnest Nys, hoogleeraar in het internationale recht aan de universiteit te Brussel,heeft, in een in terview door de „Dernière Heure," inzake den fortenbouw te Vlissingen, als zijn meening te kennen gegeven, dat Neder land geen recht heeft, een bevrienden vloot van een bondgenoot van België te beletten, de Schelde op te varen. Contante betaling. De Staatscommissie voor den Midden stand heeft, naar dezer dagen bericht kon worden, het wetsontwerp tot bevor dering der contante betaling vastge-1 steld en besloten het ontwerp met me morie van toelichting bij H. M. de Ko ningin in te dienen. Omtrent de strekking van dit voor den Middenstand zoo belangrijke wetsont werp, wordt thhans het volgende verno men. Op het oogenblik kan men krach tens de bepalingen van onze wet niet na de inlevering van rekeningen rente be rekenen voor schulden, ontstaan door le vering van goederen uit den kleinhandel en werkzaamheden door klein-industri- eelen verricht. Het ontwerp van wet van de Staats commissie strekt tot het doen opnemen van een bepaling in de wet, waarbij mo ratoire interesten berekend kunnen wor den van schuldvorderingen door leve ringen en werkzaamheden als bovenbe doeld ontstaan. De moeilijkheid zat vooral in de be paling van het juiste tijdstip, waarop de renteberekening zal kunnen ingaan. Vele koopers zijn gewend op een be paald tijdstip na het doen van hun in- koopen, de rekeningen te ontvangen. De betaling dezer rekeningen volgt dikwerf zeer lang daarna, zoodat het niet tot de zeldzaamheden behoort, dat een mid denstander bij zijn klant „voorschot" vragen gaat op zijn eigen vordering. Wordt het ontwerp wet, dan zal van den dag der aanbieding van de rekening tot den dag der betaling 5 pCt rente over de schuldvordering berekend kun nen' worden. Ten einde de aanbieding der rekening te kunnen bewijzen, wordt voorgesteld een regeling met de poste rijen te treffen. Volgens deze regeliifjg zal de crediteur een rekening in duplo bij de posterijen aanbieden. De rekening Terwijl zij hare orders gaf aan de her bergierster en hare aanbevelingen her haalde, hield mevrouw de Clarens, be vend van ontroering, zich ter zijde angstig wachtend, dat Piernic het voorstel zou doen, waarin zij moest toestemmen. De oude knecht scheen zoo geheel en al op te gaan in de zorg om de koffers op zijn wagen te rangschikken, dat de markiezin zich afvroeg, of hij zijn beloften zou ver geten, of dat hij, geen mogelijk middel voor ontvluchting hebbende kunnen vin den, er van had afgezien, haar naar Cla rens te brengen. Juist op het oogenblik, dat ze begon te wanhopen, deed zich het zoozeer verlangde incident voor, en wel op de natuurlijkste manier ter wereld. Toen de koffers en de rest op het ach tergedeelte van den wagen waren gela den, merkte Piernic doodkalmpjes op: „Ik had gedacht, dat uw bagage meer plaats zou wegnemen. Mijn wagen is nog slechts half vol. Eén persoon kan nog wel naast mij op de voorbank p'aats nemen. Zoo een van de dames of de jongeheer zich vermoeid gevoelen en geen natte voeten in den dauw willen krijgen, dan kan van Ót gelegenheid worden geprofi teerd. Mijn paard, waarvoor ik een zwaar dere vracht had verwacht, dan zal hen met gemak tot aan het strand brenr gen, ongerekend, dat zij zich aldus kun nen verzekeren, dat huji bagage den goe- wordt dan van een officieel datumstempel voorzien en wordt aan den debiteur door gezonden. Het duplicaat ontvangt de cre diteur terug als bewijs van verzending zijner nota en het tijdstip waarop. De Staatscommissie voor den Middenw stand, zal indien dit ontwerp tot wet zal verheven aiijn, zeker met voldoening op haar arbeid i/i het belang van den middenstand kunnen terugzien. De op lossing van het credietvraagstuk betee- kent een grooten stap vooruit Een speelgenoot van Prinses Juliana. Het 2-jarig dochtertje van Jhr. vaa Geen, particulier secretaris van H. M. de Koningin, vertoefde Zaterdagmiddag geruim en tijd in het Kon. Paleis, aLs speelgenoot van Prinses Juliana. De Papendrechtsche Strafzaak. De heer J. van Elk, candidaat- notaris te Dordrecht en welbekend als! getuige uit de Papendrechtsche strafzaak heeft zich tot de Tweede Kamer gien wend met een adres: dat hij door de uitspraak van het Ar- hemsche Hof in de zaak-Garsthagen ge oordeeld is op een wijze die pijnlijker en ernstiger is dan eene veroordteelingf tot gevangenisstraf zoude zijn dat een veroordeelde nog rechten heeft doch hij weerloos tegenover die uit spraak staat dat hem geen gewoon rechtsmiddel bekend is om hiertegen op te komen; dat hij protesteert tegen en ver werpt de feitelijTce overwegingen, waar op de psychiaters hunne conclusies ge bouwd hebben en de onjuiste feitelij ke voorstelling van zijn handelwijzen, zooals die in het Arnhemsche arrest staan vermeld'; dat hij zich diensvolgens tot de Twee de Kamer wendt met eerbiedig verzoek om gebruik te maken van hare bevoegd heid tot het instellen van een onderzoek ot hij zich werkelijk heeft schuldig ge maakt aan hetgeen in het rapport der psychiaters en* in hgt arrest is vermeld dat zulks ook js in het Algemeen Be lang, daar door al die onjuistheden een valsch licht op de Papendrechtsche zaak is geworpen. Waterschapsbelangen. De heer W. H. van Bilderbeek, ta Dordrecht, iheeft gisteren namens een ge combineerde commissie benoemd in te Dordrecht en te -Sommelsdijk gehouded vergaderingen van waterschapsbesturen aan de waterschappen en -polders in' Zuid-Holland een circulaire gezonden, houdende uitnoodiging tot een bijeen komst op Donderdag 22 dezer te Rot terdam, ten einde te bespreken (je wen- schelijkheid der oprichting van een yer- eeniging tot behartiging van waterschap» belangen. In de circulaire wordt o.m. gezegd^ dat door eendrachtige samenwerking be ter zou kunnen worden gewaakt, dat het wettelijk beginsel de autonomie niet ver der wordt beperkt dan werkelijk nuttig en noodig is. den weg gaat" „O, wij wantrouwen u hoegenaamd niet," zei lady Roswald levendig, „en wat mij betreft, ik ben heelemaal niet moede. Wij zullen ons volgens aanwijzing van de herbergierster langs den koristen weg naar het strand begeven." „De kortste weg is niet altijd de beste"- merkte de oude knecht op, maar niet in een toon, die het den schijn kon geven* dat hij bleef aandringen. Het laagste ge deelte der velden naar het strand toe is nog al moerassig. Ik zie wel, dat u, me vrouw, en ook de jongeheer er u met vluggen stap door heen zult werken, maar de andere dame, die niets zegt, komt me moede voor. Zoo zij zich niet schaamt over het gezelschap van zulk een onaan zienlijk man als ik, dan zal zij misschien gaarne het traject droogvoets afleggen, op mijn wagen." „Zijt ge vermoeid, zuster?" vroeg lady Roswald bezorgd. „Ja, ik ben moede, erg moede zelfa, ik erken het", antwoordde terstondi me. vrouw de Clarens, die onmiddellijk de be« doeling van haar dienaar had begrepen, „Ik zal op den wagen stijgen en met on« zen begeleider u op het strand wachten,* (,Vordt yervolgdj

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1