geplukhaard en bestrijdt men elkaar met argumenten, die verre van net zijn. Daar is een verkiezing in ons, zoo gaarne sma lend genoemd donkere Zuiden, nog maar kinderspel bij. Ook de kosten, al zijn ze om knoeierijen tegen te gaan wettelijk beperkt, zijn niet voor de poes. Deze bedragen worden berekend naar het aan tal kiezers in elk district. In'het geheel bedroegen de uitgaven bij de laatste ver kiezing in Januari j.l. 1,296,382 pd. st. dus ruim 15 millioen gulden. Het wet telijk maximum is nog f 150.000 meer. Ér waren 1311 can.idaten voor de 670 zetels. Er zijn 6,667,394 stemmen uitge bracht. Gemiddeld heeft elke stem f2.45 geko:t. Het duurst is naar de verhouding de verkiezing den onafhankelijken ar beid erscarididaal: Je'.'licoe in Liverpool uit gekomen. Gekozen werd er de unionist Smith met 6627 st., de candidaat der Arbeiderspartij had er 5513, Jellicoe slechts 451. Zijn uitgaven bedroegen na genoeg f 11.000. Elke stem kwam hem dus op rüim f24 te staan. Austen Cham berlain besteedde nagenoeg f20.000. Van de 1,296 382 p. st., die de verkie zing de candidaten kostte, ging ruim 237.000 p. st. aan de zoogenaamde amb telijke onkosten; kosten van stembriefje, bussen, advertenties van stemdagen, kie zerslijsten, bezoldiging van de stembu- reaux enz., alle welke uitgaven de candi daten zelf moeten bekostigen. Men weet dat de regeering in de volgende zitting wil voorstellen, die uitgaven voor reke ning van den staat te nemen. Ook bedenke men, dat de verkiezing veel meer kost dan officieel wordt opge geven. Vooral in den laatsten tijd wordt de wet op ruime schaal ontdoken, door dat allerlei vereenigingen, soms alleen voor dat doel opgericht, kosten maken, die de candidaten krachtens de wet niet mogen dragen. Men begrijpt dus, dat alle partijen graag, zoo kort na Januari,' een nieuwe verkiezing hadden vermeden. Gezwegen nog van alle last en vermoeidheid en zorg, die zij geeft. Verschillende minis ters hebben dan ook dezer dagen, in redevoeringen de menschen voorgehou- dat zij grif konde ifjelooven, dat een nieuwe verkiezing ter oeslechling van den strijd met het Hoogerhuis volstekt nood- Jzakelijk is. ten regeering, die op 't oogen- blik over een meerderheid van ruim hon derd stemmen beschikt, zou er zeker, met al wat er «an vast zit, niet toe overgaan, gaan. De Porte heeft niet veel succes ge had met zijn laaste nota over de eeds aflegging tier Kretenzer in naam van den koning van Griekenland, 't Beste was het trouwens dat hij zich meer met de za ken in zijn eigen land bemoeide. Afgezien toch van de grensonlusten, die er aan de orde van den dag zijn en waaraan niemand veel aandacht schenkt, moet er nu een grootvizierscrisis heerschen. Of dit nog of alweer is, behoort tot de on opgeloste vragen. Zeker is het dat de Jong-Turksche kamerleden geëischt heb ben dat Hakki-Pasja, voor dat hij zijn programma in de kamer zou voorlezen, dit zou voorleggen aan het z.g.n. comité dat het naar zijn verlangen veranderen zou. En werkelijk ze moeten hun zfn gekregen hebbenimmers ze keten reeds aanstondls dat wonderlijke document pu- bliceeren dat de grootvizier bij de gra tie *jer Jong-Turken mocht voorlezen. Heel pretdg dunkt ons den toestand van Hakki-Pasja niet, en we begrijpen waarom de grootviziercrisis dreigt. Een document dat ons meer sympa thiek is, wordt binnenkort aan de Por- tugeesche regeering gezonden door de katholieken, die niet van zins zijn zich bij de anti-c!ericaJe maatregelen der re geering neer te leggen. Eersten drukt het ihun oprechte smart uit over de maat regelen door het voorloopig bewind ge troffen ten opzichte van den godsdienst en vervolgt dan: „Wat die maatregelen betreft, die nog genomen zullen worden, brengen wij', met die oprechtheid van Heden, die een recht verdedigen, in herinnering, dat wij, Por- tugeesche burgers, de groote meerder heid des volks uitmaken, en dat het niet rechtvaardig üs, aan ons geweten een stand van zaken op "te dringen die tegen onze overtuiging indiruischt en die ons in ons eigen land tot vreemdelingen maakt, in dat vaderland, dat we teeder liefhebben, en waarin eeuwen lang de christelijken geest wonderen gewrocht heeft op ihet gebied van opvoeding en liefdadigheid". Dit zeer waardige protest heeft in de enkele dagen, dat het circuleert reeds 1.7738 handteekeningen mogen verwer ven. Deze instemming is meer dan de regee ring Lief is en in sommige plaatsen is de Icirculaire reeds verboden. Vrijheid) der Republiek. V. Weekpraatje. Wij lezen, en hooren in de laatste da gen zooveel van de treurige verhouding, waarin het klein aantal Katholieken staat tot het totale aantal van hen, die een gemeentelijke- of rijksbetrekking beklee- rdien, dat het een heele toer is hier over deze kwestie te zwijgen. De talrijke sta tistieken moeten zich wel' boven die hoof- Jdlen van de liberale heeren samenpak ken als een dreigende onweerswolk! De .heeren zuLlen zoo langzamerhand tot de erkenning moeten komen, dat 't toch Schreeuwend onrechtvaardig is om de ka tholieken, omdat zij Katholiek zijn, zoo ïu^r aqhteren te dringen, en jn een jioek- je te zetten! Zoo denkt ieder onbevoor oordeeld mensch er over. Maar hij heeft 't mis, hoor! Interessant is 't, hoe de liberalen in de Volksvertegenwoordiging den wakkeren kampioen in deze kwestie, den heer De Stuers hebben te woord gestaan. De liberale heer Borgeslus heeft verkondigd een al.erfraaiste op.ossing .van •den vreemden toestand. Tengevolge van hun uitsluiting in vroegere eeuwen zoo redeneerde genoemde heer hebben de katholieken niet gestudeerd voor een doctorstitel, zij zijn in de industrie en in •den handel gegaan, en kruidenier gewor den, ofwel zij hebben gestudeerd, maar zijn priester geworden. Keurig, niet waar; bij gebrek aan andere hoogc maat schappelijke positle's zijn de Katholieken in grooten ge.a e priester geworden. Maar een andere moeilijkheid is in deze kun stige oplossing. Hoe zullen de liberale confraters deze woorden van den afge - vaardigde hunner partij den verdediger hunner handelwijze, waar het gold be trekkingen schenken, kunnen oncierschrij- ven. Lie Roomsche geestelijkheid is toch niet de vereeniging van de meest begaafden onder de Katholieken, maar, integendeel, ze is „achterlijk" en „dom". De heer Borgesius wil zeggen, dat de Haarlemsche geestelijkheid, die, zooals hij heeft geïnformeerd, uil zes honderd personen bestaat, de beste kracn- ten tot zich heeft getrokken, zoodat er slechts weinige katholieken overbiijven, ede geschikt zijn voor „baantjes." Maar, a propos, geachte hee,r verminder dat ge tal minstens met honderd vijftig, want on der die zeshonderd zijn er ve.e k.ooster lingen. Enmonniken, dat zijn zeker menschen, die, als ze leek waren geble ven, toch nergens goed. voor waren ge- baantjes tot de geestelijkheid toetreden, eerst zelf, vóór ze 't de misdienaars !a- katiio.icken de geschikte menschen voor baantjes tot de geestelijkheid toetreden, waarom dan aan deze niet meer open bare betrekkingen gegeven Zijn die ook te dom voor professor, zoodat er onder de 242 professoren in ons land slechts 4 Katholieken kunnen zijn „Mea culpa" bekennen de priesters weest, volgens de uitlatingen in de libe rale paers. Vervolgens: als clan onder de 't beschouwen van dien wan-toestandi. Hebben wij ons solidair getoond, als er betrekkingen moesten bekleed wor den, waar geschikte katholieken voor wa ren te vinden? Hebben wij ons. s o 1 i d a ïr getoond, als wij 't zelf in onze macht hadden ojti katholieken te benoemen. Laat de „verlichte" pers maar schitte- re, dat er toch altijd zekere bedekkin gen overblijven, die uit historisch, poli tiek en internationaal oogpunt, niet aan een katholiek mogen worden toever trouwd. 't Is een schande dit te beweren en wij zijn nieuwsgierig te vernemen, wel ke betrekkingen dit zijn Maar wij raken verzeild in bespiege lingen en ik wil liever, nu we 't toch, over „solidair" hadden, den lezeressen en lezers een paar aardige staaltjes van solidarisme vertellen. Solidair 116 van de 120 hebben de studenten van het tandheelkundig in stituut te Utrechtgestaakt. Heft ,,'sita- kerscomité" houdt zitting op een gezel lige studentenkamer, waar de dames en heeren over de geschiedenis zitten te delibereeren. Men is vast besloten het eenmaal ingenomen standpunt te blijven innemen. De reden van deze staking is *n ge schil tusschen de studenten en den direc teur. De directeur is in Amerika langen tijd werkzaam geweestin Amerika zijn de studenten verplicht de college's en ue oefeningen bij te wonen, de heeren wor den daar geregeerd. Nu is die directeur ook jn Utrecht zeer streng volgens sommigen te streng en onbillijk op getreden, en.... de staking is uilgebroken. Hoe zal 't afloopen? Weten mijme praatgenooten nog, dat wij 't in ons eerste praatje hadden over slechte toestanden van de huisindustrie in het Kleermakersbedrijf, voornamelijk in Amsterdam? Nu hebben de betrokke nen te Amsterdam zich solidair verklaard en een adres gezonden aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel en aan deze verzocht wettelijk in ie grij pen, en de volgende vier punten in een wetsontwerp op te nemen, nl. registra ties der huisarbeiders, het benoemen van loon commissi es, scherp toezicht op de werkplaatsen der huisarbeiders, verbod van arbeid in woningen, waar besmet** telijke ziekte heerscht. 't Is te verwachten, dat een nadere regeling van den Zondagsrust onder de ze regeering niet uitblijft ofschoon de minister om practische redenen pp een verzoek van de telefonisten om nog meerdere beperking van den Zondags dienst deze week een weigierend ant woord heeft gegeven. En .na is 't eigen aardig te vernemen, hoe de apothekers in Hilversum in navolging van hunne collega's in Amersfoort en Roermond, door solidair samenwerken zich den Zon dagsrust hebben verzekerd, in zoover het mogelijk is, daar volgens de wet in iede re gemeente een apotheek, ook op Zon dag, moet geopend zijn. In Hilversum zullen, te beginnen met Januari, vier van de vijf apotheken des Zondags geen ge ne esm id del eai afgeven of klaar maken om de beurten zal er één van de vijf hier in voorzien. Solidair! Laten wij nu, lezeressen en lezers, solidair het jgezellige Sint-Nico. laasfeest gaan vieren. Maar ons solida risme strekt zich héél ver uit! Willen jwij splidair zijn in, ons feestvreugde, danmogen onze arme mede-menschen niet verstoken zijn van die bljjdschap. Laat de^e herinnering aan uw plicht van naastenliefde, u, in deze genoeglijke da gen, in alle bescheidenheid' gegeven zij door j JAN. BINNENLAND. Koninklijke Besluiten. Bij koninklijk besluit is benoemd tot rechter in de Arr.-Rechtbank te Amster dam mr. G. A. Servatius, thans substi tuut-griffier bij- gemeld college. Is mr. J. F. Houwing, oud-lioogjeeraar aan de gemeentelijke universiteit te Am sterdam, benoemd tot ridder in de orde van den NeJeriandschen Leeuw; zijnmet ingang van 1 Dec. benoemd tot Rij'ksztiive.visueur der tweede klasse: h". J. H. De Bruin te Devenier, H. W. Van der Pas te Eindhoven, C. Reder te 's Gravenhage; A. S. Van der Veer te Utrecht, J. J. P. A. Van Weit Jr. te 's Gravenhage en G. Welters te Usquert. De doop van kinderen in tijd van nood. Dc Z.Eerw. pater P. A. Rijken, O. P. schrijft hierover in het „Centrum": In de „Heraut van 27 November wordt de vraag behandeld, of gerefor meerde artsen en vroedvrouwen er zich toe mogen leenen, om in tijd van nood aan Roomsche kinderen het Doopsel toe te dienen? Het antwoord luidt, dat dit „voor een gereformeerde nooit geoorloofd kan we zen". J Dit is van groot gewicht voor de; priesters, die parochiaien arbeid verrich ten. Tot nu toe waren andersdenkende art sen en vroedvrouwen over 't algeméén wel genegen, om in deze den katholie ken ouders ter wille te zijn. Er was bij zeer ve^en een zekere bezorgdheid, om zich goed op de hoogte te stellen van hetgeen volgens de Kerk voor een gel- digen Doop wordt vereischt. Zelfs wa ren en zijn er hoogleeraren, die dit op hun colleges leeren. Op de gereformeerden verloskundigen zullen wij in deze niet meer kunnen re kenen, althans te oordeelen naar de krachtige termen, waarmee de „Heraut" zijn betoog inkleedt: de „roomsche om vatting", dat geen kind zonder doogi kan zalig worden, „is door de gerefor meerde kerken als b ij g e 1 o o f ver oordeeld, en reeds uit dien hoofde kan het voor een gereformeerde niet geoorloofd wezen om tot zulk een bijgeloovige handeling mede te werken. „Nog te meer kiemt dit, waar onze kerken op grond van Gods woord het recht om te doopen-aan nie mand anders toekennen dan aanden predikant." Dat de leer der Katholieke Kerk geen „bijgeloof" is en het H. Doopsel ook door leeken kan, in tijd van nood ook mag en moet toegediend worden, zul len we hier maar niet betoogen. Genoeg zij het op die voor ons zoo belangrijke leer van de „Heraut" de aan dacht der priesters te hebben gevestigd. De huisindustrie. Een adres aan den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel gezonden namens den „Nederlandschen Bond van Mannelijke en Vrouwelijke Arbeiders in de Klecdingindustrie en Aanverwante, vakken", de organisatie van dc patroons der confectiemagazijnen„De Amster- damsche Kleedingindustrie" den „Bond van Kleedermakers-Patroons in .Neder land" verzoekt den Minister een jwet- ontwerp te willen indienen, berustende onder meer op de volgende grondsla gen: 1. Registratie der huisarbeiders 2. Het benoemen van löoncommissies ter vaststelling van minimum loonen3. Scherp toezicht op de werkplaatsen der huisarbeiders; met verbod van werken wanneer deze niet aan bepaalde eischen voldoen 4. Verbod van arbeid in wonin gen, waar besmettelijke ziekte heerscht Engelsche suikerbieten in Nederland. Nu er in de laatste weken meerdere zeesche en met suikerbieten uit Enge land in de Rotterdamsche havens zijn ge lost en naar verschillende Nederlandsche suikerfabrieken verscheept, heeft de „N. R. Crt." een deskundige om .nadere in lichtingen verzocht over dit voor onzen landbouw en onze industrie opmerkelij ke verschijnsel. Aan het ontwoord is het volgend'e ontleend Ik geloof niet, dat er vrees behoeft te bestaan voor blijvende concurrentie, de Nederlandsche bietenverbouwers aan te doen mee de Engelsche bieten. En wel, omdat de onkosten, die vooral door het vervoer op die bieten komen, veel te hoog loopen. Alleen dan, wanneer er hooge prijzen voor de suiker te bedingen zijn, zullen de Nederlandsche fabrikanten bieten uit Engeland kunnen invoeren, omdat het hun dan nog mogelijk is een flinken prijs voor de bieten in Engeland te be talen. Waar in Engeland Slechts in wei nige streken de meisjes en vrouwen op het veld werken en bovendien de loonen iets hooger zijn voor de mannen dan in Nederland, daar zal de bietenprijs in Engeland vrij hoog moeten zijn, wil het jeenloonende cultuur voor onze Engel sche vakgenooten zijn. Waar het bekend is, dat alle fabrieken bij den Ned. Suiker- bi etenfabrikantenbond, steeds een tekort aan grondstoffen hebben, ligt het voor de hand, da,t juj op den beschikbare En- gelsclien voorraad beslag hebben gelegd. Iandsche en Zeeuwsche eilandbewoners Ernstiger zou de concurrentie wor den, als de Engelsche boeren bietenver bouwers werden, zooals de Zuid-Hol- landsche en Zeeuwsche-eilandb-ewoners zijn. De uitbreiding der suikerrietcultuur in de Zuidelijke landen gaat inikwijti i vlugger dan de uitbreiding der consump tie, vooral in jaren als de laatste, met de hooge suikerprijzen, en daarom is het te hopen, dat Engeland zich voorloopig. nog niet gaat scharen onder de beetwor- telsuikerproduceeren. e landen van be lang. Maar voor het laatste ben ik, voor zoover ik de Engelsche toestanden op landbouwgebied zelf kan beoordeelen, nog niet bang. Een ministerieele aanschrijving. Bij het vlootbezoek in October aan Rotterdam heert een k eine mikmak plaats gehad op de vloot, omdat de ma chinisten, met hei mindere vlootperso- neel voor de tooneeluitvoering genoo- digd, zich door die uitnoodiging in hun gevoel van waardigheid gekwetst acht ten. Het geval heeft een staartje gehad. Er is tusschen den Haag en den Helder over .gecorrespondeerd. Het slot van de geschiedenis is een missive van den minister aan de Helder- sche marine-autoriteiten. Daarin zegt de Minister,'dat blijkbaar door een deel van het personeel der vloot is voorbijgezien, dat de aangebo den gastvrijheid een uiting was van de waardce. ing, welke de geneente Rotter dam bleek te gevoelen voor de K. Ma rine. In 't algemeen de vrijheid erkennend, om persoonlijke uitnoodigingen ai dan niet aan te ne nen, betreurt de Minister, dat in dit geval het persoonlijk gevoel van vrijheid niet is kunnen worden ach tergesteld bij 't gevoel van geen de courtoisie eischte. Het gebeurde heeft op den Minister een pijnlijken indruk gemaakt. Hij wil evenwel het voorgevallene meer be schouwen als een uiting van ongemoti veerde gevoelig eid en daarom 't ver trouwen uitspreekt, dat in een voorko mend geval de beleefdheidsvormen beter zullen worden' in acht genomen. Ten slotte acht de Minister gewenscht, dat in de conduiteboekjes van de be trokken Mach. wordt geplaatst: ^Tekort geschoten in 't in acht nemen van goede vormen door uit een mis plaatst hooghartigïieidsgevoel, in ver eeniging met andere Machinisten, ieen weigerend antwoord te zenden aan 't Gemeentebestuur van R'dam op een uit noodiging om een tóoneelvoorstelliin^g bij te wonen, die ter eere van de vloot bii haar bezoek aan R'dam gegeven werd en waarbij de Machinisten zeer mooie plaatsen en een afzonderlijke foyer ten gebruike werd aangeboden". En dit bij de Maicb., welke Zaterdag 8 Oct. niet door dienst verhinderd, wa ren om naar de tooneelvoorstelling te gaan, tc doen aanvullen met: „en bij de „weigering volharden, na een proclama tie van den e-kader-commandant, om „allen op te wekken den goeden naam „van de Marine op te houden". Tweede Kamer. De Haagsche correspondent van de „Tel." schrijft: Naar ik verneem ligt het in het voor nemen, om na het Kerstrecès door de Tweede Kamer in het openbaar aller eerst te doen behandelen de wetsont werpen tot wijziging van het successie recht en tot bestrijding der openbare zedeloosheid, terwijl ook zal worden voortgegaan met het ontwerp-Bakkerswet, hoewel In er en daar vermoed wordt, dat voor dit ontwerp een nieuw afdeelings- onderzoek zal noodig zijn, wanneer de bepeiking van den arbeidsduur er in wordt opgenomen. De Papendrechtsche strafzaak. De advocaat-generaal bij het Arnhem - sche gerechtshof heeft besloten geen cas satie aan te teekenen van 's Hofs arrest in zake de Papendrechtsche strafzaak. Nieuwe Uitgaven. „Misboekje voor schoolkinderen". Dezer dagen verscheen bij den uitge ver Eduard van Wees een nieuwe uitgave van het „Misboekje voor schoolkinde ren". De schrijver, de WelEerw. Heer Pastoor de Rooy van Amsterdam, heeft het geheel herzien, en in overeenstem ming gebracht met den nieuwen Cate chismus. 't Is een handig, practisch boekske, dat in de handen van elk kilnd1 dient te: wezen, als het ter schoolmis gaat: zóó zal het leeren, biddend den priester bij de H. Mis te volgen. Den misdienaar zou 't ook dienstig wezen, als ook de Psalm „Judica" ware opgenomen; zoo mist men ook het telkens terugekerende „Per om nia saecula saeculorum. Amen", alsook het „Requiescat in pace. Amen". Ook zou de gebruikelijke aanduiding der af laten, aan sommige der opgenomen ge beden verbonden, alsmede een woordje over den Rozenkrans en Zijne Geheimen niet ten onpas zijn, terwijl de adverten ties van den uitgever, als zijnde geen kinderkost, te recht zijn vervallen. Niettegenstaande deze opmerkingen, bevelen wij dit boekje aan de EerW. Geestelijkheid en Schoolbesturen met klem aan. N. F. V; K. Gemeenteraad van ilillegom. Voorzitter: de heer D. Wentholt, Bur gemeester. Aanwezig 11 leden. Afwezig de heeren Lommerse, wethouder, en P. H. van Waveren. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen worden gelezen en onver anderd goedgekeurd. Ingekomen Zijn een missive van Ged. Staten, waarin wordt meegedeeld, dat de aan de ge neente uit te keeren s«omi volgens art. 1 der wet van 24 Mei 1S97 is vastgesteld op f 10.289,04. Voorts een mededeeiing van Qed. Sta ten, dat de stijging der bevolking tot 79*76 zielen vermeerdering van het aan tal raadsleden noodig maakt. Een circulaire van net besiuur van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren, in verband niet de aanst. in werking tre* ding der gemcente-borgéochtenwet te overwegen. De rekening over het jaar 1909 is( goedgekeurd door Ged. Staten, tot vol gende bedragen: gewone ontvangsten* f 75,968.215 buitengewone f 108,349.69, gewone uitgaven f 72,676.535 buitenge* vvone f 100,424.94, batig saldo alzooj resp. f3291.63 en f7924.73. Aan den heer Th. Jonkheer, (wordt wegens gezondheidsredenen, ontslag verleend als lid van de plaatselijke) schoolcommissie. Tot leden der gascommissie worden! herbenoemd de heeren Topper, Van Til, v. d. Schoot en Bolvers. Tot leden van de plaatse.1. schoolcom missie wegens periodieke aftreding van de heeren L. H. H. Hanrath en J. B* van der Schoot worden herbenoemd de heeren Hanrath en Van der Schoot. Van de geldleenihg ten laste der ge meente worden uitgeloot de nummers 23 en 27. Zooals men zich zal herinneren had de harmonie-kaüel „Hillegom een subsidie verzocht van f 300. b. en W. stelden thans voor, voor eenmaal een subsidie te verleenen van f100, hetgeen wordt goedgevonden. Daar de buitengewone werken der be strating en rioleering thans voltooid zijn, stellen B. en W. voor den gemeente-op richter een gratificatie toe te kemnen van f500. Goedgekeurd. Op verzoek van bewoners van Looster- weg III, Meerstraat en Loosterweg I om aansluiting aan de gasleiding, zoowel voor gewoon als voor muntgas en ook de straatverlichting in die wegen door te trekken, wordt door de gascommissie gunstig geadviseerd, terwijl de commis sie voorstelt voor die uitbreiding van' het net een geldleening aan te gaan, groot f 12.500, af te lossen in 20 jaar. B. en W. gaan met dit advies mee en doen een voorstel in dien geest. De rente wordt voorgesteld op 41/4 proc. Aldus wordt besloten. Na lange discussies werd met 6 tegen 3 st. besloten de straatbelasting te hand haven. Gemeenteraad van Voorschoten. Voorzitter de lieer E. Verncue, burge meester. "tegenwoordig alle leden. De notulen uer heide vouge vergade* ring worden voorgeiezen en pnveran- deru goedgekeurd. 1. ingekomen stukken: Missive van Ued. Staten, waarbij goed* keunng der Degrooting dienst 1911. Aiiss.eve v. ueu. staten waaroij goed keuring der benoeming tot ooeknouder. in het waier.e.-Uiiigoeuiiji van den Heef J. Kutten, onderwijzei; na auvies inge-i wonnen te heuben van den district- schóolopziener. Missive van Ued. Staten, waarbij me- decreeing dat ue gemeente tnans 3307, inwoners teit atdus Dij de eerst volgen* de verkiezing het geiai rauds,eden zal worden uitgeoreid. Verzoek v. d. neer S. Walraven om ont- hefiing Hoofd. Omslag, hem word't resti* tutie veneend van 11.75. 2. Benoeming van een lid der com* missie tot wering schooiveizuim. Her* benoemd de heer C. EggTnk. 1 3. Wijziging der veroruening gasbe- drijf. De Voorzitter zegt dat Ged. Staten liet afschrijvingspercentage 2 perc. te laag vinden en stellen voor: 4 perc. afschrij* ving Gashouder en 6 perc. fabriekstoe- stelien, meter en regulateur. Na advies ingewonnen te hebben van de directie der gasfabriek te Leiden, stelt de voorzitter voor3 perc. gashouder en 7 perc. fabriekstoestellenwerd goed gevonden. 4. Vaststelling verordening wateriei- dingbedrijf. De voorzitter zegt, dat hiervoor met een kleine uitzondering dezelfde bedrijfs- verordening geldig is als voor het gas* bedrijf. 5. Voorstel tot aansluiting van de wo* ning van den machinist der waterleiding! aan het Rijksteiefoonnet. De voorzitten bepleit op verschillende gronden de noodzakelijkheid hiervan. Werd goed ge vonden. 6. Vaststelling sup. kohier hondenbe lasting. Goedgekeurd. Mededeeiing van een persoonlijke borgtocht van f 1000 v^n den kassieif boekhouder in het waterleidingbedrijf,- daar hij nooit meer d^ai 1000 gld. in kaÉ mag hebben. Niemand meer het woord verlangend^ en niets meer aan de orde zijnde Wjordtë de vergadering gesloten,.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 6