venhage en ijjet tot die van het Rijk. De minister zal gaarne zorgen, dat bij het ontwerpen der plannen voor de ver bouwing van het Kamergebouw bekwame spoed wordt betracht. Voor de verandering der tribunes in d'e zittingzaal der Eerste Kamer bestaat een plan, dat echter de instem ming van de huishoudelijke commissie der Kamer niet mocht verwerven, aange zien teveis een uitbreiding der vergader zaal wordt ge wensen t naar de zijde van het kabinet der Koningin. Spoorwegpolitie I;. De minister heeft ook thans nog geen aanieidi g gevonden tot het nemen van verde e b z andere voorbereidende maat regelen met het oog op eventueele op- zegging van de spoorwegovereenkom sten door de beide groote pjocorweg- maatschappijen. Het rapport der Staats commissie inzake het spoorwegbeleid moet worden afgewacht. Tusschen het uitstel van de herziening der reglementen houdende dienstvcor- waarden van het spoorwegpersoneel en de pensioenregelingen van dat personeel is terecht verband ondersteld. Thans is het onderzoek, hetwelk beoogt tot eene afdoende regeling der pensioenen te ge raken, zoover gevorderd, dat de minister omtrent de lasten welke een goede pensioenregeling medebrengt en de wij ze waarop die lasten behooren te wor den gedekt zich een oordeel hegft kun nen vormen. De minister is voornemens met ingang van 1 Januari a.s. voor waardelijk goedkeuring te verleenen aan nieuwe dienstvoorwaaiden waarin nog de oude pensioenbepalirgen voorkomen. Dat de rechtspositie van het spoor wegpersoneel geenszins behoorlijk ver zekerd zou zijn kan de minister niet t*«e- g'.ven. Wat het ontslag van den <_o <-i.'es Na thans te Rotterdam en van den a-beider de Vries te Amsterdam b-t;eir, dit was een gevolg van optreden. De minister is nog niet ',(i over tuiging gekomen, dal ook ?:en van eervol ontslag be scheidsgerecht behoort te woiL.en g es taan. Het invoeren van permanente scheid*- gerechten meent de minister ni. t te moe ten aanbeve en. De bepalingen betreffen de hel gebruik Van alcoholische :':en in dienst worden met de fiócdige ge strengheid toegepast. Het onderzoek van tiet verslag der Staatscommissie van enquête omtrent liet tramwegpersoneel is nog niet geëindigd. Reeds bij eenige vroegere dienstrege lingen zijn bij i.van proef op Zon en feestdage.. óeine. /opgeheven van welken blijkens de ervari-.g, weinig ge bruik werd gemaakt. Ter voorkoming van treinvertragingen wordt al het mo gelijke gedas-. f i niet toelaten van beschonken p in de treinen wordt streng toe- g.z.en ei het is dus niet waarschijnlijk, dat ronken matrozen z'jn toegelaten. In riaat.:, .brek wordt zooveel mogelijk voorzien al het mogelijke wordt gedaan om in gebrek aan materieel te voorzien. De nieuwe personen tarieven zullen inderdaad op 1 Januari aanstaan de in werking treden. Na 1 Januojri kan ook op de H. IJ. S. M. op kilome terboekjes worden gereisd, waarvan de eenheidsprijs gelijk is aan den thans gel denden retourprijs der maatschappij. Voorts worden op bijna alle lijnen re- tourkaarien tegen verlaagden vrachtprijs in buurtverkeer uitgegeven, welke prijs na 1 Januari gelijk zal worden aan den bestaanden. De klachf, dat op de lijnen, wa i geen concurrentei bestaat, de tarieven vaak zeer hoog zijn, is den minister niet bekend. Omtrent het hoofdbestuur vari de posterijen en telegrafie zegt de memorie, dat de zelfstandigheid van den directeur-generaal door hem wordt bevorderd voor zoover mogelijk is met het oog op de verantwoordelijk heid van het hoofd van het departement, waaronder de postzaken ressorteeren. De minister heeft zich laten inlichten om trent de kerkelijke gezindte van enkele categorieën lagere ambtena ren, om te weten te komen, welke resul taten zijn verkregen met het stelsel, waarbij de kerkelijke gezindten officieel invloed op de benoeming van het perso neel heeft. Een vakorganisatie Wil de minister inlichtingen vragen, waar noodig, maar medezeggegschap bij de inrichting van den dienst en de rege ling der salarissen zal hij haar niet ge- Ven. Hij erkent de organisaties, maar eischt behoorlijk optreden. Naar de meening van den minister is de positie der brievengaarder niet onbevredigend. Wat den Zondagsdien st der beambten op hulpkantoren aangaat, deze bestaat in het openstellen dier kan toren gedurende een vroeg morgenuur c.q. het behandelen van enkele posten. De minister is geneigd invoering van een chèque- en girodienst bij de posterijen te bevorderen. Zondags vinden twee bestellingen te Amsterdam, Rotterdam, Leeuwarden, Groningen, Zwolle, Maastricht, Middelburg en Vlis- singen plaats. Overal elders een. Tegen de opheffing der tweede bestelling in die plaatsen bestond bezwaar. Slechts 26 rijkstelegraafkantoren zijn des Zon dags open. Uitstellen van bestelling op Zondag van pakketten, die aan bederf onderhevig zijn, zal tot rechtmatige klachten aanleiding geven. Op Zondag alleen gelegenheid geven om pakketten af te halen zal het publiek op belangrij ke plaatsen weinig bevredigen. Zooveel mogelijk wordt er naar gestreefd de be stellingen in de avonduren fijdig te doen eindigen. Invoering van nachtposttreinen is niet vrij van bedenking met het oog! op den daaraan verbonden nachtarbeid van het personeel. De minister deelt de meaning, dat het stichten van gebouwen voor Post en Telegrafie door gemeenten de voorkeur verdient. De exploitatie van de particuliere telefoonnetten geeft niet zooveel aanleiding tot klach ten, dat tot overneming reden bestaat. Voor de telefoonverbinding met Fr ank- r ijk is een conventie te wachten. De beslissing ten aanzien van de ver ruiming van het beleggingsveld der Rijkspostspaarbank zal weldra vallen. De ervaring met de hypotheekbank bleek gunstig. Tegen fraude is de controle verscherpt. Cura9aosche Begrooting 1911. Aan het afdeelingsverslag is het vol gende ontleend Eenige leden hadden den indruk dat de nieuwe Gouverneur in goede richting stuurt en er reden is van zijn werkzaam- iieJen goede vruchten te verwachten. De betere verhouding tusschen Gouver neur en Koloniale Raad zal niet nalaten goeden invloed uit te oefenen op den al- gcidceueu gang van zaken. instemming werd betuigd met het voor nemen de bestuursinrichting op de kleine -"jlan-jeu te vereenvoudigen. De inzichten a: den Gouverneur op landbouwgebied mede de instemming. Voorts verd ;r gevraagd of er bezwaren wor den ondervonden van de zijde van Ve nezuela bij het verkrijgen van grondstof voor de hoeaenvlecntindusirie, en zoo ja, ui die bezwaren bestaan. In verband daar mede werd de wenschelijkheid betoogd in Suriname de teelt van het benoodigde stroo ter hand te nemen. Aangedrongen werd op phosphaatont- ginningen door het Gouvernement zelve. Sommige le-en hoopten dat de Minis ter alsnog een som zou ui .trekken voor verbetering van de haven te Curagao. Op nieuw werd aangedrongen op vermeerde ring van onderwijzend personeel. Tegen de ontbossching op Bouaire werd ge waarschuwd. Eenige leden vroegen maat regelen om te voorkomen dat de Katoen cultuur op St. Eustatius te gronde gaat. Eeds ormule. Het afdeelingsverslag is verschenen over het wetsontwerp houdende voor ziening in de behoefte aan vaststelling van een eedsformu.e en \a.i ^e geva.le.:, waar in de eed van getuigen in ourgeriijke en strafgedingen kan worden vervangen door eene beloite. Het had enkele leden bevreemd waar om de Regeering zich tot een noodwet heeft bepaald. Met herinnering aan de molie-Sciiaapman van 12 Dec. 1SS1 en aan de verklaring van Minister Loeff in ue toelichting to> het wetsontwerp tot het wetsontwerp tot pariieele wijzing van het Burgerl. Wetboek (1903—04) meen den zij dat t o.p den weg der regeering had gelegen tiians een voorstel tot eene de volle materie omvattende regeling van de eedsvraag over het geheele rech.sge- bied in te dienen, ook omdat de Regee ring zich niet tot het vooruragen eener noodwet heeft bepaald. Hiertegenover werd opgemerkt, dat voor een behande ling van het geheeie eedsvraagsluk zoo veel tijd noodig zou zijn, dat de regeling van hetgeen thans na liet bekende arrest van den Hoogen Raad van 26 Mei j.l. onmiddellijk voorziening vereisclit, te lang zou worden uitgesteld. Vele leden deelden het gevoelen, dat het wetsontwerp verder gaat dan met het karakter eener noodwet vereenigbaar is. Het arrest van den Hoogen Raad maakt alleen uit, dat de uitdrukking: naar de wijze zijner godsdienstige gezind heid" niet enkel betrekking heeft op de verplichting om den eed af te leggen, maar ook op den vorm van den eed. Beperking van het wetsontwerp tot eene voorziening betreffende den vorm van den eed kwam velen wénschelijk voor, omdat zij tegen hetgeen in het wets ontwerp ten aanzien der verplichting tot het afleggen van den eed wordt voorge steld, in beginsel bezwaar hadden. Het wetsontwerp komt hierop neer, dat zij, die tot een kerkgenootschap behooren, behalve de Doopsgezinden, verplicht zul len zijn te zweren; maar dat die niet tot eene kerk behooren, eene belofte mogen afleggen, indien zij redelijke gron den kunnen opgeven waarom zij tegen het afleggen van een eed bezwaar hebben. Hier wordt dus een onderscheid gemaakt krenkend voor de ge'.oovigen ofschoon het bekend is, dat er ook onder de leden van kerkgenootschappen velen zijn, die, op a n den Bijbel ontleende gronden, het afleggen van een eed ongeoorloofd ach ten, zullen alleen de bezwaren van on- geloovigen in aanmerking worden geno men. Door aanneming van het voorstel der Regeering zou verder de eerste stap gezet worden op den weg naar geheele afschafffng van den eed, waarin men een openlijke Godsvereering, althans Godser- kenning zag. Voorts werd door sommigen betoogd, dat gelijkstelling van een door een on- geloovige afgelegde verklaring met een eed in beginsel volstrekt verwerpelijk is. Aan onbeëedigde verklaringen van onge- loovigen mocht geen bewijskracht wor de gekend. Zij moge tot het afleg- 1 eggen van een eed zelfs niet worden toegelaten. Öm deze redenen meende deze leden, dat ongeloovigen ook niet benoemd moesten kunnen worden tot öetrelo- kingen, voor welker aanvaarding een eed moet worden afgelegd. Ook ten opzichte der strafrechterlijke gevolgen wegens het spreken van onwaarheid, behoorde de be lofte niet met den eed gelijkgesteld te worden. Vele leden konden zich met deze ver houdingen niet vereenigen. Ten eerste kenden zij aan het bewuste arrest van den H. R. een breedere strekking toe. Daar in wordt h. i. de leer verkondigd, dat getuigen zich ten aanzien van de wijze waarop d-e eed moet worden afgelegd, hebben te richten naar de regelen en ge bruiken, bestaande bij het kerkgenoot schap waartoe zij behooren, waaruit volgt dat het arrest ten opzichte van leden van kerkgenootschappen geenszins zonder be- teekenis is. Sommige leden waren gestemd voor geheele afschaffing vaai den eed, althans voor geheele gelijkstelling van eed met belofte waar immers op de schending van beloften gelijke straf wordt gesteld als op meineed. De afzonderlijke artikelen van het wetsontwerp gaven nog tot uitvoerige besprekingen en critiek aanleiding. Verscheidene leden betoogden, dat art. 1 een principieele verandering van recht bevat, die in een noodwet niet tehuis behoorten bij art. 2 werden be denkingen ingebracht tegen de wijze waarop de Regeering de vervanging van den eed door een belofte wil regelen. Zuiderzee Visscherijraad. De Min. heeft de suppl. Landbouwbe groting 1910, hierop betrekking hebbend uitgetrokken en in plaats daarvoor op de grooting van 1911 f2500 uitgetrokken. Gemeentezaken. Een nieuwe H. B. School. Aan de toelichting tot het voorstel van B. en W. tot stichting eener nieu we H. B. S. aan het Raamland wordt het volgende ontleend: Sinds langen tijd liet de toestand aan de bestaande school veel te wenschen over. Verschillende lokalen waren laag, bedompt en kleinde yerlichting was slecht; de ventilatie onvoldoende en er werd veel last van straatgeluiden on dervonden. De schoolbevolking nain zoo toe cllat aan to.elating van nog meer leer lingen niet te denken viel enz. Slechts door verbouwing van de school door bijtrekking van de aan de gemeente toebe.ioorende perceelen in de Lokho'rststraat zou naar het oordeel der Commissie aan de bestaande bezwa ren tegemoet kunnen worden gekomen. Bij eventueele verbouwing zou met de bezwaren van het genootschap Mathesis ook rekening moeten worden gehouden en van dien kant werden dan ook op tal van noodzakelijke verbeteringen aan gedrongen. Er waren drie nieuwe tee-, kenzaien noodig; er bestond behoefte aan een docentenkamer en bij uitbrei ding van het onderwijs zou nog meer plaatsruimte noodig zijn. De directeur van gemeentewerken ont wierp daarop een plan, waardoor imet gebruikmaking van de huizen in de Lok- horstsiraat, naar zijn meening, nagenoeg alle bestaande gebreken zouden worden weggenomen en aan bijna alle wenschen zoo van de Commissie van Toezicht, als van het bestuur van Mathesis, zou wor den voldaan, bovendien zou het gebouw na die verbouwing ook nog in een vrij verre toekomst vo.doende aan zijn doel kunnen beantwoorden. Ook de commis sie van Fabricage was van meening, dat de directeur bij het ontwerpen van dit plan nog a! gelukkig in de oplossing van de geopperue bezwaren was geslaagd. De kosten werden globaal op f 30.000 a f 35000 geraamd. De Commissie van Toezicht kon dit plan niet voldoen, want de zoozeer ge- wenschte goede leerlokalen voor de H. B. S. worden door de uitvoering slechts in geringe zaken gegeven. Ook M. S. G. nam er geen genoegen mede omdat de lokalen te kleui waren en met het oog op de toekomst eene uitbreiding op rui mer schaal dan thans, werd ontworpen voor M. S. G. noodig werd geacht. Een nieuw plan werd ontworpen, waar bij zoowel de huizen in de Lokhorst straat als het inmiddels door de gemeen te aangekocht perceel, bewoond door prof. van Leeuwen, ahn de Pieterskerk gracht 11, in de verbouwing werden op genomen. Volgens den Directeur van Gemeente werken werd in dit plan niet alleen aan alle geopperde wenschen tegemoet ge komen, maar zelfs in menig opzicht meer gegeven, dan gevraagd was. De kosten van uitvoering van dit plan werden zeer globaal geraamd op f70.000 d f80.000. Het oordeel van de meerderheid der commissie van Toezicht over dit plan was gunstig. De minderheid meende, ge let op de belangrijke kosten', dat ook1 zoo nog half werk zou worden verkre gen. Niet ten onrechte toch had de Di recteur der school er op gewezen, dat door deze verbouwing niet een regelma tig en doelmatig schoolgebouw, doch een verzameling van min of meer bruik bare schoollokalen zou worden verkre gen, die op grillige wijze naast elkaar liggen. En ook B. en W. waren huiverig om tot een uitgave van, globaal geraamd f70.000 a f 80.000 (maar die in wer kelijkheid wel eens zou kunnen blijken f 100.000 te bedragen) te advise er en1, wanneer daarvoor slechts een toestand zou worden verkregen, die nog alles be halve een ideale toestand1 zou mogean worden genoemd, en die nog niet eens de nootiige zekerheid zou geven, dat én voor de H. B. S. en voor Mathesis! voor althans vrij geruimen tijd in de be hoefte aan plaatsruimte zou Zij voor zien. Zoo kwam men van zelf op het idee een geheel nieuwe school, waaraan ook de inspecteur voor het M. O. de voor keur gaf. De uitgaven hiervoor werden; geraamd met het oog op andere plaat sen op f 200.000. Waar de zaak zóó stond-, frneehdelni B. en W. dat er van aarzeling eigen lijk geen sprake meer kan zijn en de den zij dus het voorstel tot bouw van' een nieuwe H. B. S. Buitenleerlingen der H. B. S. Uit de toelichting tot het gisteren ver melde voorstel van B. en W. inzake de buitenleerüngen onzer H. B. Scholen blijkt" id'at B. en W., naar aanleiding van een aanschrijving van den Minister van Binnen!. Zaken, tot de besturen van 21 omliggende gemeenten de vraag richten, of die gemeenten eventueel bereid zouden kunnen gevonden worden, wegens het bezoeken \an een onzer hoogere burger scholen door leerlingen uit die gemeen ten, een jaarlijksche bijdrage in onze ge meentekas te storten. Slechts twee gemeenten, Hillegom en Wassenaar, verklaarden zich bereid voor iederen leerling een bijdrage te gevende overigen volhardden, oo(k na een her haalde aanschrijving, in haar weigering iets in de kosten tegemoet te komen. B .en W. hebben gemeend geheel in den geest van het ministerieel schrijven te handelen, indien zij reeds nu in afwach ting van de door den Minister zelf te tref fen maatregelen voor de leerilngen uit die buitengemeenten, die niet bereid zijn op den door ons gewenschten grondslag met Leiden een overeenkomst aan te gaar., een verhoogd schoolgeld gingen invoeren. Voor de benoeming van een lid van het college van vrouwen kraammoeders wegens het bedanken van mevr. F. C. S. van Nouhuijts-Garrer worden voor gesteld/: le. Mevr. J. C. Herfst-Bos en 2e. Mevr .de Wed. W. N. Muys van de Mo er-Las eur. Voorde benoeming van 4 leden der plaatselijke Schoolcommissie wegens pe riodieke aftreding zijln de volgende aan bevelingen bij den gemeenteraad ingie- diend: a lo. W. Draaijer (aftr.) en 2o. jan J. A. M. v. d. Velden b. lo. dr. J. P. Kuenen (aftr.) en 2o. dr. P. Zeeman c. lo. J. A. van Hamel (aftr.) en 2o. mr. J. Th. C. Viruly •d. lo. H. C. v. d. Heijde (aftr.) en 2o. dr. D. A. H. van Eek. Voorgedragen worden voor de benoeming van een 4e onder wijzeres in de handwerken een de openb. school 3e ki. no. 7 (Zuidsingel) de da mes lo W. H. Valk, 2o. A. ThL van Wijngaarden en 3o. G. M. Wiersma voor de benoeming van een 4e onder wijzeres in de handwerken aan de openb. school 3e ki. no. 2 (v. d. Werfstr.) de dames lo. A. Th. van Wijngaarden, 2o. G. M. Wiersma en 3o. A. G. Borger- ding. B. en W. stellen voor eervol ont slag te verleenem aan mejuffr. M. van der Horst als 3e onderwijzeres in de hand werken aan de openbare school 3e klas se no. 1 (Binnenvestgracht) met ingang van 1 Januari a.s. en aan mejuffr. A. A. E. Driesens als onderwijzeres aan de openb. school 3e klasse no. 5 (Maresin- gel) met ingang van 1 Maart 1911 of zooveel eerder als de te benoiemen op volgster in functie kan treden. B. en W. stellen voor het onderwijis ,aan spraakgebrekkige kinderen uit te breiden tot de leerlingen aan de scholen 3e kl. no-s. 5, 6 en 7 en 4e kl. no». 1 aan vankelijk heeft dit onderwijs bevredigen de resultaten opgeleverd. Immers van de 39 leerlingen die dit onderwijis tus schen 1 Maart en 14 November van dit jaar gevolgd hebben, bleken er niet min der dan 15 van h.un spraakgebrek geheel hersteld te zijn, bij 18 viel verbetering te constateeren, iri 2 gevallen is nog! geen bepaald oordeel uit te spreken, en in 4 gevallen hielden de leerlingen om verschillende redenen on het onderwijs te volgen, nog vóór de behandeling was afgeloopen. De kosten, aan 3e thans voorgestelde uitbreiding verbonden, zullen f350.'s jaars bedragen. B. en W. stellen voor, ter herstel ling van een verzuim bij de benoeming! begaan, de bezoldiging van den tijde lijke leeraar in de oude talen van het gymnasium, de heer Q. Spoelder, ^lsnog te bepalen op f1800. Voorgesteld wordt een aantal bui-* ten gebruik gestelde voorwerpen en ma- terialen, aanwezig op de Stadstimmer- werf in het openbaar te verkoopen. Een crediet van f 140 wordt aan gevraagd voor het aanbrengen van de lei ding in de woning van den pachter aan het Zijlhekhet maken van een gaslan taarn aan het Zijlhek, het aanbrengen! der gasverlichting aan de Spanjaards- brug en voor timmer-, breek- en bestra-i tings werken. In verband met een verzoek van de heeren C. Koordes en L Stoeke «tellen; B. en W. aan den gemeenteraad voor, lo. te besluiten het nog niet aan de gemeen te toebehoorende geieelte van de Lob- senstraat, zonder eenige kosten voor de gemeente in eigendom en onderhoud bij de gemeente over te nemen; en 2o. aan adressanten in de kosten van den straataanleg een bijdrage te verlee nen van f 475. Rechtszaken. Fraude op de Rijkspostspaarbank. Het Hof te A'dam heeft in hooger be roep uitspraak doende, onder vernieti ging van het vonnis der rechtb. aldaar* om redenen van vorm den gew. comm. bij de rijkspostspaarbank J. S., wegens val/schheidi in rekening-couraut-boekjes, waardoor hij zich tot schade van de Bank' grooter bedragen liet uitbetalen, dan hem toekwamen, veroordeeld tot lYg jaar ge vangenisstraf, overeenkomstig het vonnis in eersten aanleg. Socialistische hazelnootjes. In hooger beroep stonden voor de rechtbank te Maastricht terecht twee soci alistische colporteurs wegens het ven ten met gedrukte stukken na zes uur des avonds, hetgeen door de plaatselijke ver ordening verboden is. De colporteurs ver klaarden niet te venten met hun week blad „De Volkstribuun", maar wel te venten met hazelnootjes. Diegene, die voor drie centen eene hazelnoot kocht, kreeg „De Volkstribuun" cadeau. Ge- eischt werd tegen ieder f 5 of 2 d. hecht; Mr. Mendels, de verdediger, pleitte dat de verordening weliswaar is ontdoken* doch niet overtreden, en pleitte vrijspraak* Het ingestorte huis te Breda. Voor het gerechtshof te 's Hertogen bosch is voortgezet de behandeling van de zaak tegen J. J. B. B. M., 27 jaar* architect te Teteringen, en Th. J. B.* 25 jaar, bouwkundige te Pr.nsenhage, be klaagd dat zij op 24 September 1909 te Breda te zamen en in vereeniging, althans ieder afzonderlijk het aan hun schuld te wijten hadden, dat F. Talboom en A. M. J. van Beers het leven hebben verloren; bij het instorten van een huis, bij welks bouw de eerste beklaagde als architect en de tweede beklaagde als aannemer de leiding en de uitvoering hadden, terwijl zij zeer onvoorzichtig en onbedachtzaam een viertal grove verzuimen en overtre dingen bij den bouw van dat pand ge pleegd/ hebben of doen plegen. De architect M. was door de Brcda- sche nechtbank veroordeeld tot 3 maan den en de bouwkundige B. tot 2 maan den hechtenis. Huisvredebreuk ia een station. De advocaat-generaal bij het gerechts hof eischte tegen den bouwkundige B, 4 maanden gevangenisstraf, tegen den ar chitect M. 3 maanden hechtenis. De Amsterdamsche rechtbank heeft ver oordeeld tot f15 boete subs. 15 dagen hechtenis een adsistent-diamantbewer - ker wegens huisvredebreuk in een sta tion. Reizende van Amsterdam naar Hil versum was hij, onder invloed van ster ken drank al dadelijk in' slaap geralleit;.. Het stoppen van den trein deed hem ont waken en nu sloeg hij tegen het raampje om het portier voor hem te doen openen. Op het perron staande, zag hij, dat hij niet te Hilversum maar pas aan de halte Muiderpoort was. 'in plaats van de te leurstelling aan zich zelf te wijten, voer, hij uit tegen den stationschef en ver volgde hij dezen zelfs tot in diens bureau met scheldwoorden. De moord bij de Honthorststraat. Gister is voor het Amsterdamsche Ge- Gerechthof in hooger beroep behandeld de zaak tegen den 21-jarigen magazijnbe- bediende J. J. V., door de rechtbank te Amstedram, veroordeeld tot 10 jaar ge vangenisstraf wegens moord'. Beklaagde loste een revolverschot op een 17-jarigi meisje, met wie hij verkeering had. Het feit was gepleegd in den avond van 19 Jan j. 1. op een terrein bij de Houthorst- straat te Amsterdam. Uit de behandeling der zaak zij herin nerd, dat bekl. beweerde het meisje op haar verlangen te hebben gedood, wijl zij onder den tegenstand, dien hun ver keering bij haar ouders ontmoette, levens moe, was. Bekl. was in hooger beroep gekomen* omdat hij de straf te zwaar vond. Er wa ren 12 getuigen gedagvaard. De ciscH luidde 20 jaar gevangenisstraf. Kunst~ën Wetenschappen. Maatschappij van Nederl. Letterkunde Voorgezeten door Dr. A. Kluijver ha<| Vrijdag avond in het Nutsgebouw de vergadering plaats van de Maatschappij van Nederl. Letterkunde. Als spreekster trad daarin op Me* juffr. Dr. C. C. van der Graft, Ujifl

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 10