2e Jaargang. No. 350. 30 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 9c £cicbehe Sot i/tornt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag November 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiêngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Katbolieken, graag op baantjes. Politie en Brandweer. Aantal Katholiek. .Commissaris 1 Jrioofdinspect. 1 0, inspecteur* 3 1 Adj.-inspeel. 4 [Hoofdagenten 4 .1 Agenten le ld. 10 3 Agenten 2e kl. 20 3 Agenten 3e kl. 51 11 (Command, brarrchv. 1 0 Pndercomim. 1 0 96 19 Om de statistiek zoo gunstig mogelijk te maken hebben wij onder het aantal Katholieken ook nog maar opgenomen, om het woord van den heer de Stuers in de Kamer te gebruiken de 5 Katholieken. algemeen overzicht. Gisteren verwees de Duitsche Rijksdag het wetsontwerp betreffende de ScheepvaarttoIIen naar een commissie van acht en twin tig leden. Tijdens het verloop der debatten spra ken de Saksische afgevaardigden zich, tnet het oog op de Elbe-scheepvaart, te gen het voorstel uit De Badensche af gevaardigden maakten hunne stem afhan kelijk van de regeling betreffende den boven-Rijm. Aan de „Fram'kf. Ztg." meldt men nog wit Manheim. Op het 'oogenblik worden zeer bijzon dere pogingen gedaan, om de aanstaan de diplomatieke onderhandelingen met Nederland betreffende opheffing van de jRijnvaart-akte voor te bereiden. De Ne derlandsche regeering verzet zich, zooals men weet, ten krachtigste tegen de in voering van tollen op den Rijn. Men zou nu haar tegenstand jvillen over winnen, doordat de Nederlandsche be langhebbenden bij het Pijnverkeer huil regeering verzoeken, de heffing van rechten op den Rijn goed te keuren. Men Zou willen dat alle Duitsche firma's, die in handelsbetrekkingen met Neder land staan, op hun Nederlandsche han delsvrienden in dezen geest invloed oefe nen. De gevolmachtigde van .een Zuid- 'cfuitsche regeering zou op het oogenblik 'de Duitsche handelscentra afreizen met een opdracht om een dergelijke bewe ging te beginnen. Het begint er in Engeland raar uit te zien. Tooneelen van ongetem- jde geestdrift hebben zich afgespeeld tij dens een groote demonstratie der unio nisten van Belfast. Twintig duizend men- schen hielden een meeting buiten h^t stadhuis, waarbij verschillende sprekers Verklaarden„wanneer wij gedwongen jvroden om in Ulster (Ierland) Home rule aan te nemen, dan zullen wij dit niet alleen tegengaan door belastingen te weigeren, maar, zoo inoodïg, nog door «trengere maatregelen." Op de buitengewone vergadering van ,den raad van Ulster, die gisteren ge houden is, werd besloten om onder de mannen van Ulster een inschrijving te ppenen en wapens te koopen om Home fjUle met geweld tegen te gaan. Men verwacht dat voor 10.000 pon'd Jsterling'zal geteekend worden. Dat wordt dan een verkiezings- fetrijdwiet grof geschut. Het ware echter te wenschen dat ze liever bij hun oude torojectielen bleven .waarvan minister iWinstoai Churchill eergisteravond weer eens geprofiteerd heeft. Toen hij op Nveg naar een vergadering te Colches ter door de drukke straten ging, werd hij Jmet rotte visch geworpen en met mod- jder. De vensters van de zalen van het liberale comité werden ingeworpen ,en Üe verkiezingswagen der liberalen ver nield. De po'tie, die met moeite de or- .de kon handhaven, trok tot laat in dep, fcïond or de straten. jWe kunnen weer eens melding maken van een rede van den Duitschen Keizer nu weer uitgesproken bij de inwijding eener nieuwe technische hoogeschool te Breslau. Niet toevallig, zoo zei hij, loopt de geweldige vlucht van onze nijverheid met den vooruitgang van het hooger teahnisch onderwijl in Duitschland even wijdig. In de hoofdstad van Silezië zijn de voorwaarden voor een nuttige werk zaamheid van een technische hoogeschool rijkelijk aanwezig. Wie hier onderzoekt en onderwijs geeft, doe het in opzien tot God den Heer, met heiligen ernst. Wie hier onderwijs ontvangt, zij zich steeds bewust dat hij er toe geroepen kan wor den eens een leider van het volk op ©eco nomisch en sociaal gebied en tegelijk een voorbeeld in .trouwe plichtbetrach ting jegens koning en vaderland te zijn. Alleen de arbeid, die voor het /alge meen verricht wordt, is volledige arbeid Aan zulk een arbeid wijd ik hierbij dit nieuwe gebouw. We mogen bovenstaande woorden ze ker ook wel in overweging geven ,aan onze professoren. Ze kunnen er mis schien hun nut nog mee doen. Over de Portugeesche ex-koning Manuel meldt de „Democratie": Koningin Amé- lie, misschien vergezeld van Dom Ma nuel, zal binnenkort Woodnorton verla ten, om naar het kasteel Randon te ver trekken. De „Vossische Zeitung" heeft het vol gende telegram uit Weenen: Van welingelichte Engelsche zijde wordt medegedeeld, dat koning Manuel van Portugal daarom heeft moeten af zien van een bezoek te Londen, omdat koning George van Engeland aan den vroeger en Portugeeschen gezant ver klaard heeft, dat het optreden van koning Manuel gedurende den opstand onwaar dig is geweest en het monarchale prin- cipe veel ïjieer geschaad heeft, dan de zegevierende revolutie. 'n Slecht getuigschrift van zijn vroe-* gere collega. GEMENGD. Verschillende Braziliaansohe zee-of ficieren hebben naar aanleiding van de aan de muiters verleende amnestie ont slag uit den dienst gevraagd. Een der beschermende mogendhe den van Kreta moet op de jongste nota der Porte geantwoord hebben, dat het oogenblik van de definitieve regeling der Kretakwestie zich niet lang meer zal laten wachten. De directie van de spoorwegmaat schappij, die de lijnen van Medina naar Zamora en Vigo exploiteert, heeft den mi nister van openbare werken telegrafisch medegedeeld, dat het verkeer op haar lij nen is stop gezet, omdat het personeel tot staking is overgegaan. Tc Swansea hebben twee groote bij eenkomsten van mijnwerkers uit Wales, te zamen een 27.000 man, afwijzend be schikt op het verzoek van de stakers uit Zuid-Wal es om hen door een algemeene staking te steunen. Op beide vergaderin gen was de meerderheid tegen algemeene staking overwegend groot. De Fransche regeering heeft een suppletoir crediet van 4 millioen gulden aangevraagd om de slachtoffers van de overstroomingen en wijnbouwers en land bouwers, die veel te lijden hebben gehad van het slechte weer, schadeloos te stel len. In het marinehospitaal te Toulon lig gen thans bijna 100 typhuspatiënten. Het Fransche Kamerlid Ouesnier heeft een wetsvoorstel ingediend om het jaar- lijksch inkomen der Kamerleden op 15000 frank te handhaven, maar met bepaling, dat verzuimde vergaderingen, 't zij van de Kamer of van de commissies, in min dering gebracht zullen worden. De aan wezigheid der leden zal door middel van presentiepenningen geconstateerd wor den. De hertog van Connaught heeft zich te Potchefstroom uitgelaten, dat ko ning George misschien in het voorjaar van 1911, uit Indië terugkomende, een bezoek aan Zuid-Afrika zal brengen. Te Wiesbaden is thans de interna tionale conferentie voor de vaststelling van den tijd van vertrek en aankomst der Europeesche treinen bijeengekomen. Thans hebben nog slechts voor-con ferences plaats. De eigenlijke .vergade ringen zullen eerst morgen beginnen. De congresleden zullen aan verschillen de feestelijkheden deelnemen. Men seint uti Shanghai aan de „Mor ning Post" dat 2.500.000 inwoners ten noorden van Hangwei in Kansoe van hon ger zijn omgekomen. De „Stampa" verneemt uit Rome, dat men aan het ministerie van oorlog het vraagstuk van een Jangdurige staking der spoorwegbeambten bestudeert. De mo bilisatie der stakers zou groote bezwaren bieden en men neemt dus daartoe liever niet zijn toevlucht. Denkelijk zal men lie ver overgaan tot een beperkten dienst van treinen, vergezeld door een krachtig militair geleide, met welken maatregel men het vroeger reeds 'heeft beproefd. Tusschen Trikkialla en Wolo is een poging gedaan, den trein, waarin Ve- niselos, de eerste minister van Grieken land, reisde, te doen ontsporen. Een zwa re ijzeren stang was dwars over de rails gelegd, en was de misdadige opzet ge lukt, dan zou een ernstige ramp zeker on vermijdelijk zijn gebleken. De trein zou dan van een tamelijke hoogte in een zeer snel stroomende rivier zijn gestort. Intus- schen, van dit alles is niets geschied. Vol gens sommige bladen heeft de oplettend heid van den machinist een ernstig onge luk voorkomen. De Koning heeft Veni- selos een telegram van gelukwensch ge- Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit is A. J. van Gerre- vink benoemd tot burgemeester der ge meente Oldemarkt. Centrale Aldeeling. Na de tweemaandelijkschc vernieu wing hebben Maandag de afdeelingen der Tweede Kamer hare voorzitters ge kozen. Benoemd werden vijf leden der rechtsche coalitietwee antirevolutio- naren, twee christelijk-historischen en één Katholiek. Geen enkel vertlegie'ri - woordiger van de oppositie verkreeg! een plaats in de centrale afdeeling, merkt „Land en Volk" op. Aanvaring bij Barendrecht. Ged. Staten hebben aan de Staten van Zuid-Holland o.a. het volgende bericht: Op den lOden Nov. is een groote ijze ren Rijnaak, metende 2025 ton, komende uit de richting van Dordrecht, tegen de brug over de oude Maas te Barendrecht aangevaren, en heeft daar zeer ernstige schade aangericht De toestand van den oostelijken hoofdligger van de derde over spanning waartegen de aanvaring plaats had, was van dien aard, dat het tramver keer onmiddellijk gestremd moest wor den, terwijl het gewone verkeer slecht tot een maximum gewicht van 2000 K.G. voor vracht en voertuig samen, toeglaten kon worden. Met de Naamlooze Vennootschap „F. Kloos en Zonen's werkplaatsen," aan den Kinderdijk, is een onderhandsche over eenkomst getroffen tot herstel der schade. Sedert is in de derde overspanning een steiger met juk tot stand gekomen, waar door het tramverkeer kon worden hervat. De schade is voorloopig begroot op een som van f15000. De eigenaar van het schip heeft zich schriftelijk verbonden de ze som te storten onder latere verreke ning van de meerdere of mindere uit gaaf. Daar de storting op dit oogenblik nog niet heeft plaats gehad, treden Ged. St. in overleg met Mr. Thorbecke, omtrent maatregelen welke te nemen zijn, en zul len zij den Staten, mocht die storting uit blijven, vóór 13 December een voorstel doen. Drankbestrijding. Het bestuur van den Diocesan en Bond van R. K. Drankbestrijders vereenigingen in het aartsbisdom Haarlem, is thans als volgt samengesteld: W. J. van Dam, te Ouderkerk a. d. Amstel, voorzitter, Dr. N. M. J. Borst Pauwels, Haarlem, onder voorzitter; G. P. Bon, den Haag, Veen- kade 23, le secretaris: G. A. Gerritsen Jr. den Haag, 2de secretaris; J. O. Potharst, Gouda, le penningmeester; H. Stule- meijer, Rotterdam, 2e penningm.; p. Goossens, Heemstede, lid. KORTE KRONIEK. De gemeenteraad van' Hilversum' heeft besloten, ten einde het natuitr- êghoqa te be^öHden^ tot den r.inkoop yan het 56 H.A. groote landgoed Hoogt vain T. Kruis, behoorende aan den heer Tem mink, voor den som van J 270,000. In een te Gouda gehouden verga dering, enkel toegankelijk voor katho lieken, is in beginsel besloten tot pip richting van een roomsch-katholieke broodbakkerij en verbruiksvereeniging. Een 80-tal leden traden voorloopig toe. LEIDEN, 30 November. St. Joseph Qezellen-Vereeniging. Hedenavond wordt in het gebouw van de St. Josephs Gezellen Vereeniging de cursus in uitgebreid lager onderwijs ge opend, welke gegeven wordt onder lei ding van den heer J. J. H. Pommée, on derwijzer aan een der R. K. scholen al hier. Een groot aantal leerlingen, leden van de vereeniging, hebben zich voor het onderwijs aangemeld, dat kosteloos ge geven wordt, en, behalve Ned. Taal, re kenen en schrijven, die vakken omvat, welke met het oog op de toekomst van bijzonder practisch nut zijn. De cursus wordt tweemaal per week gegeven, Woensdag en Vrijdag avond van 71/2 uur tot 9 uur, voorloopig geduren de de wintermaanden. Met instemming zal dit bericht wor den vernomen, niet alleen omdat het uit gebreid lager onderwijs voor de betrok kenen allernuttigst is, maar ook omdat wederom het bewijs geleverd wordt, dat de kath. vereenigingen voor alles er naar streven voor hare leden nuttig werkzaam te zijn. De stakende kettingsmeden. Indien men een beroep wil doen op het publiek om steun ten behoeve van sta kers in te roepen, en gaat daarbij te werk als gisteravond het comité voor de kettingsmeden deed, loopt men meer kans antipathie dan sympathie voor de beweging te wekken. Bij het binnen komen der zaal klonken ons socialisti sche liederen tegen, er werd met socia listische ledtuur gevent enz. Aldus werd aan deze steunbeweging een rood ca chet gegeven en zal in zulke omstandigj- heden de strijd voor de kettingsmeden er niet gemakkelijker op worden. Im mers, niet alleen de burgerij, maar ook het overgroote meerendeel der arbeiders wenscht de socialistische propaganda volstrekt niet en het streven van de so cialisten, om het heft in handen te krij gen, zal uitloopen op een mislukking van de staking door vermindering van steun. Dan rijst de vraag: aajn wien de schuld? Heeft allereerst het hoofdbe stuur van den (soc.) Alg. Ned. Metaal- bewerkersbond besloten geen steun te verleenen, en werkt het, volgens mede deelingen van den spreker van gister avond, de actie om steun tegen, thans belemmert ook het kleine groepje socia listen door hun onhandig optreden den strijd der kettingsmeden. Wat de vergadering betreft, werd de ze geleid door den heer Akkermans, die veel grooter belangstelling van den kant van het publiek had verwacht en daarna het woord gaf aan den heer A. J. P. Hooze van de „vrije" Landelijke Fede ratie van metaalbewerkers. Spr. meen de, dat door verkeerde voorstelIingeni vanwege de Directie der Grofsmederij de steun van het Leidsch publiek ver minderde. Spr. betoogt voorts, dat de directie met de waarheid op gespannen voet staat. Allereerst is het werk der kettingsmeden veel zwaarder dan van de bank- of machine-werkers. Zoo de di rectie inderdaad de voorgestelde loonen zou garandeeren, willen direct alle sta kers den arbeid hervatten. Spr. aanvaardt de bewering niet, dat de toestand der fabriek loonsverlaging noódig maakt. Er werd in de drie laatste jaren resp. netto winst gemaakt van f 85.254,27, f72,028,81 en f83.438.78; het divi dend bedroeg telkens 8 pet. en directeur en commissarissen ontvingen ieder jaar een toelage ad f 17.500. Er kan dus niet geklaagd worden. Indien de Directie de wereldmarkt wil veroveren, zooals voor gegeven wordt, kan zij dit onmogelijk doen met het bedrag dat zij den armen kettingsmeden wil onthouden, varieerend van f 2000 tot f 4000 per jaar. Caro- currentie met Engeland is een voorge wend motief, ornaat daar de producten duurder zijn, terwijl bovendien door den polleken toestand bjederlaiid gijn kettin gen uit Engeland zal betrekken. De toestand in de Scheepsbedrijven, die de afnemers van de kon. Ned. Grofsmederij zijn, is niet slecht. Van haar cliënten, bedingt de Grofsmederij fabelachtigal prijzen. Wat zij meer Je vreezen heeft, is de cnocurrentie met Schiedam, waar de loonen desondanks hooger zijin. Spr. critiseert scherp de zeer laakbarei houding van het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond, die d« steunbeweging tegenwerkt. Hij protesteert voorts tegen de zeer partijdige houding door de politie aanH genomen, die de arbeiders aanvuurde de fabriek binnen te gaan en niet stond aan de zijde van het recht maar van een be paalde klasse. Spr. wekt ten slotte tot steun p.p< Hierbij sluit zich aan de heer Verveld namens het Ohrist. Nat. Vakverbond te Leiden, waarna de bijeenkomst gesloten werd. Aanvaarding lectoraat. Dr. K. H. E. de Jong, van 's Graven- hage aanvaarde heden zijn ambt als pri vaat-docent bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Leidsche Hooge school met eene openbare lesover„DeWijs- begeerte" in de Romeinschen Keizertijd. De centrale Raad van Beroep (On gevallenverzekering) heeft uitspraak ge daan in het hooger beroep van de Rijks verzekeringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te 's-Gravenhage, waarbij met vernietiging eener beslis sing van de Bank, die verdere schade loosstelling weigerde, aan J. Ph. v. GL alhier met ingang van 18 November! 1909 eene rente is toegekend van f 0.085 per werkdag naar 10 pet. invaliditeit, ter zake van een ongeval waardoor de ring vinger van zijn rechterhand werd1 ver wond. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak. ROOMSCHE AGENDA. Woensdag, 51/2 uur, St. Josephs Gezellen Vereeniging, Rapenburg 52, Bijbelsche geschiedenis met lichtbeelden voor de kinderen der St. Petrusparochie van 915 jaar. Spreker, de Weleerwv Heer Th. Bergansius. Zondag 12i/z uur. Gebouw R. K. Volksbond. Verplichte vergadering afd. Leiden van den N. R. K. V. HAARLEMMERMEER. De eerste winter paardenmarkt van jonge paarden zal dit jaar te Hoofddorp gehouden worden 13 Dec. HAZERSWOUDE. Wederom is een aan den veehandelaar P. S. toebehooren- de koe, welke aan miltvuur was gestor ven, op het gemeente terrein achter do openbare School verbrand. NOORDW1JK. Bij den heer D. Grulle- mans, den eigenaar van de bloemisterij „Kweeklust" alhier, kan men een collectie bloeiende tulpen bewonderen. Bloeiende tulpen zal menigeen ver wonderd uitroepen. Ja, en nog wel soorten die men gemeenlijk niet zoo vroeg in bloei heeft, namelijk Witte DucMaximus en Proserpine. Ook roode Ducjes heeft hij in bloei, maar dat is niet zoo frappant vroeg. Vakmenschen verzekerden ons, dat de Heer Grulleman dit jaaromgetwijfeld het record sloot. Bij de harmoniekapel en de Gymna-< stiekvereeniging bestaat het plan, omi in Januari a^s. gezamenlijk een uitvoe ring te geven. De crisis, die beide dilettantemVerceni- gingen doorgemaakt hebben, heeft hem1 ieder afzonderlijk zóó verzwakt, dat zij liever gezamenlijk een mooien avond or- ganiseeren dan de kans te loopen, niet in staat te zijn, ieder op eigen gelegen heid een uitoveringte geven. NOORDWIJKERHOUT. Gistermiddag kregen een paar jongens twist, die zoo hoog liep dat zij de klomp namen, om elkander te bevechten. Een der strijd- lustigen, met den klomp zijn tegenstander willende treffen, wierp mis en trof den spiegelruit van den heer Reijneveld, die daardoor flink werd gebarsten. Ons dorp, anders in den avond zoo rustig werd gisteravond in beweging ge bracht door het gerucht, dat er om hall zeven een bioscope voorstelling zou ge geven worden voor een winkelraam va* den kruidenier N. Mens. Natuurlijk wa er veel volk op de been om de inrich ting der zaak, de bewerking der tabak e

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1