26 Het kerkelijk leven. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2e Jaargang No. 347. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangebodeu betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc, Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag November 1910. Dit nummer bestaat uit VIER BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Morgen begint het kerkelijk jaar. Het kerkelijk jaar!, 't Is een reeks van 'blijde en droeve, van verheven en verhef fende herinneringen aan het leven van 'den stichter der Kerk. 't Is voor den Katholiek een boek, waarin hij kan le nen de allerteederste openbaring van de liefde van de Kerk voor haren Goddelij- ken Stichter, hetzij in de mysterieuse aanbidding van het Kind in de Kribbe, hetzij in het dToevig staren naar den Za ligmaker aan het Kruis, hetzij in het jubelen van het loflied aan den Verrezen Verlosser. Is voor hem een lusthof, waarin hij kan genieten de aanraking van de on besmette atmospheer der hemellucnten, en waar bloeien ziiverreine leliën en de „schoonste roode rozen". En toch blijft dat heerlijke boek voor zoovele katholieken gesloten, of nau welijks geopend, eiv toch gaan zoo wei- jïigc in dden schoonen lusthof genieten. Dit mag niet zoo zijn. Daar is in onzen tijd, als een terug kaatsing van het grof-materialistisch zin genot buiten de Kerk, in de Kerk een streven om de leeken in de liturgie, den eeredienst te doen medeleven. Op één punt van dat streven willen we hier de aandacht vestigen. Het is een kerkboek;. „Het Kerkelijk leven." Nog voor korten tijd heeft prof. Groe nen dit tijdschrift aanbevolen op de janr- Hjksche bijeenkomst van de Roomsche studenten, en kap. v. Adrichem heeft het zelfde gedaan voor de Roomsche onder- derwijzers. Maar 't kan en moet wor den aanbevolen aan allen, want „het doel van deze uitgave is ,den geloovigen iederen Zondag den ganschen tekst der H. Mis in handen te geven en hen aldus trapsgewijze gewoon te maken om met onze Moeder de H. Kerk mede te bidden en op duidelijke wijze deel te nemen aan die H. Offerande der Mis." Deze uitgave omvat lo. eenvastge- deelte; in dit gedeelte vinden we de on v era.nd er 1 ii k e gebeden van de H. Mis, in Latijn en Hollandsch; 2o een veranderlijk gedeelte; sommige gebeden van de Kerk zijn verschillend op de verschillende Zon- en feestdagen, en de inteekenaars op dit kerkboek ont; vangen 12 maal in het jaar de afleverin gen", die deze verand erl ij ke gebeden bevatten, eveneens in Latijn en Hol - lands oh Het doel van deze uitgave is werkelijk grootsch Wij zijn diep overtuigd, dat we niet in het minst overdrijven, als we beweren, dat het zich aanschaffen en gebruiken van dit tijdschrift als kerkboek voor 'n ieder zal zijn 'n heerlijk genot, een bron van ware v.r e u g d e. De Katholieken moeten zich bewust worden, wat zij bezitten in hunne kerke lijke liturgie; zij moeten gaan genieten van die allerhoogste schoonheid', die niet- katholieken ons benijden. En het hoogste punt bereikt die schoonheid in de liturgie van de H. Mis. Wat Vondel dichtte op de H. Mis zelve, mogen wij ook toepas- gen op de liturgie van de Mis. „■Hier geeft u God den voorsmaak van 't onsterflijk." Wij eindigen deze aanbeveling van -„Het Kerkelijk Leven" met de mededee- li-ng dat juist met het kerkelijk jaar ook *,Het Kerkelijk Leven" begint en de prijs van dit voortreffelijk kerkboek voor nie mand een beletsel is. ALGEMEEN OVERZICHT. De houding door de regeering aan te nemen ten opzichte van de Parlements ontbinding schijnt nog steeds niet vast te s'aan, hetgeen dan ook bij de toenadering van het Hoogerhuis moeilijk is. Intusschen is het Lagerhuis selchts pro forma bij een geweest en verwacht men dat het na Maandag a.s. niet meer bijeen zal ko- tnea. De verschillende Kopstukkeu jrija echter reeds den boer opgegaan en hou den overal gloeiende redevoeringen. Maandagmiddag verwacht men een zit ting van den privy council gedurende welke het ontbindingsbesluit door den koning onderteekend zal worden. De bij eenkomst van het nieuwe parlement zal waarschijnlijk dam op 17 Januari gesteld worden. De „Catholic Herald" deelt mede, dat de Katholieke bisschoppen van Enge land besloten hebben bij de algemeene verkiezingen, die de volgende maand waarschijnlijk zullen gehouden worden, de onderwijskwestie niet te doen gelden ais een kwestie die voor de houding der Katholieken den doorslag geven moet. De bisschoppen schijnen nu de Katho lieken geheel vrij te laten bij de keuze waarbij zi> waarschijnlijk uitgaan van de overtuiging, dat bij de volgende verkiezingen de Hoogerhuiskwestie, de voornaamste inzet zal uitmaken, omtrent welke kwestie zij geen stelling willen innemen. Aangaande de muiterij in Brazilië verneemt men uit Rio de Janeiro d.d. 25 dezer. De Kamer zet de debatten over het amnestievoorstel voort. De vergadering is zeer opgewonden en nu en dan ranse len de afgevaardigden elkaar af. Prettige vergadering. De muitende schepen, die sedert van middag 12 uur buiten de reede op een signaal wachtten, dat onmiddellijk na de stemming in de Kamer gegeven Zou worden, hebben den steven gewend en zijn in onbekende richting vertrokken. De Londensche dagbladen bevatten een particulier telegram uit Rio de Ja neiro. waarin wordt medegedeeld, diat de muiters zich onvoorwaardelijk heb ben overgegeven en dat de rust te Rio is hersteld. Een ander bericht meldt nog dat de wet op amnestie is aangenomen en de verzoeken tot afschaffing van de lijf straffen en tot loonsverhooging der be manning zijn toegestaan. Mexico zit nog steeds met de handen in het haar ofschoon men het graag anders wil voor doen. Zoo heeft de Mexicaansche mi nister van buitenlandsche zaken, Creel, een telegram gezonden aan de Londen sche Daily Mail, waarin het volgende wordt verklaard: De politieke toestand in Mexico levert geen gevaar op. Het leven en de be zittingen van de buitenlanders zijn vol komen veilig. Slechts enkele en daarbij weinig belangrijke revolutionaire troe belen zijn voorgevallen in Puebla en andere plaatsen. Maar drc troebelen zijn thans onderdrukt; er heerscht nu vol maakte orde. Ook de N. R. Ct. publiceert een te legram van den Mexicaanschen minis ter van buitenl. zaken, haar wehvil- door' den Mexicaans clien consul te Rot terdam ten gebruike gesteld. Hierin wordt beweerd dat in heel de republiek de orde hersteld is, behalve in de staten Chihuahua en Gurerrero, waar nog 200 opstandelingen zich niet hebben onder worpen. Een telegram aan de „Times" meldt, dat Madero, de leider der revolutie, zou zijn gevangen genomen. Van andere zijde wordt nog bericht, dat dc regee ring alle goederen van Madero, die een der grootste grondeigenaars van Noor delijk Mexico is, heeft verbeurd ver klaard. Waar zulk een strenge censuur bestaat, wagen we deze berichten met eenige reserve te beschouwen. De Kreta-kwe6tie begint alweer het «oodige stof op te werpen. De Mohamedaansche afgevaar digden van de Kretensische volksver tegenwoordiging hebben bij den voorzit ter en de consuls geprotesteerd tegen liet feit, dat de zitting in naam van den koning van Griekenland geopend is. Zij zullen echter de vergaderingen bijwonen. Ook de Turksche ministerraad heeft besloten bi; de beschermende mogend heden een protest in te dienen legen het afleggen van den eed in naam van den koning van Griekenland door de Kre tensische Kamer en tegen de motie door diezelfde Kamer aangenomen, waar bi; werd besloten een definitieve oplos sing der Kretensische kwestie te eischen. Of de kwestie nu opgelost zal worden 3Ka%r ze jii zoo langen tijd gehangen heeft, blijft nog steeds een gerechtigde vraag. In Spanje is het zuidelijk bloed ook weer eens aan het gisten geraakt. Een telegram uit Saragossa maakte melding van bloedige gevechten tus- sChen Carlisten en republikeinen, die daar gisteren moeten hebben plaats ge had en waarbij het blijkbaar zeer verbit terd toeging. De strijdende partijen gingen elkan der immers met hamers en messen te lijf. Vele personen werden gewond. De politie nam zes personen gevangen. In de stad heerscht tengevolge van deze opstootjes groote opgewondenheid. Ook 'n belastingoproertje is volgens 'n telegram uit Madrid in Noia uitgebro ken ,3000 boeren hebben met steenen gegooid naar de bureaux en de woning van den pachter der belastingen en an deren. De gendarmes moesten verscheidene malen vuren. Er zijn 9 gewonden en verscheidene personen werden gekneusd. De Koningin van België gaat steeds vooruit. Het bulletin van gis termorgen luidde: De koningin heeft vannacht eenige uren gerust. De borst- ziekte-verschijneslen neigen tot beter schap. Het verloop der ziekte is be vredigend. Dat van gisteravond luidde dat de ko ningin een goedendag doormaakte en de ziekte normaal verloopt. De „Etoile Beige" zegt, dat de gene zing der Koningin een kwestie van lan gen ,zcer langen duur zal zijn. Hare Ma jesteit zal een streng regiem moeten vol gen en de strengste voorschriften, voor zichtigheid te betrachten, zullen haar op gelegd worden. Bovendien zal de Konin gin een langen tijd in het Zuiden moe ten gaan doorbrengen, om haar geschok te gezondheid te herstellen. GEMENGD. Naar de „Tablet" mededeelt, viert de hertog van Norfolk, de bekende lei der der Engelsche Katholieken, die als earl marshal en als de eerste peer van het land een der hoogste ambten van het land bekleedt, het vijftigjarig feest van zijn hertogschap. Op 25 November 1860 volgde hij op dertien jarigen leef tijd zijn vader als hertog op. De Sultan van Turkije heeft aan dr. Helfferich, den directeur der Duit- sche Bank, die met Dsjavid Bey de lee ning tot stand bracht, een tabaksdoos geschonken, versierd met een mono gram van brillanten. De Belgische mijnwerkers hebben op een congres, waar 120,000 werklie den vertegenwoordigd waren, besloten binnenkort een algemeene staking van éénen dag te houden. De datum daarvoor is nog niet vastgesteld. Deze algemeene staking heeft ten doel de regeering te dwingen met een behoor lijk stelsel van arbeiderspensioenen voor den dag te komen en niet met halve maatregelen. Telegrammen uit Villegarcia, Vigo en La Coruna (Spanje) berichten, dat gis termorgen aardschokken een hevige ont steltenis onder de inwoners van deze plaatsen veroorzaakten. De algemeene staking te Huelva (Spanje) is ten gevolge van wederzijd- sche concessies van arbeiders en werk gevers, opgeheven. Een telegram van gisteren meldt: Het personeel aan de gas-electrisqh, lichtfabrieken staakt. Lissabon is zonder licht, cavalerie bewaakt de fabrieken. Verder is er staking op de staatsspoor wegen in de provincie Minho en te Douro. (Een paar uur later). De staking in de gas-electrisch lichtfabrieken is geëindigd. De directie heeft toegegeven. Eiectrisch vlug geëindigd. Te Konstantinopcl z.jn gisteren 23 nieuwe en 15 doodelijke gevallen van cholera asiatica voorgekomen. Een enquêtecommissie uit de Bul- gaarsche Sobranje heeft eer. uitvoerig rapport uitgebracht over het regeerings- beleid van de ministeries Petrof, Petkof cn Goedef, alle partijgenooten van Stainbolof. Behalve tegen Slapkof en Gatcf, die alleen van politieke vergrij pen beschuldigd worden, maakt het rap port bezwaar tegen alle ministers van de drie ministeries en wel om politieke en financieele redenen. Het Hof van Assisen te Rouaan heeft van zeven dokwerkers uit Havre, die bij de werkstaking van September j.l. den chef van een equipage doodsloe gen, omdat deze voortging met werken, er een, genaamd Durand, ter dood ver oordeeld. Twee werden tot dwangarbeid veroordeeld, terwijl de anderen werden vrijgesproken. De jury teekende hooger beroep aan ten gunste van Durand. Beginselprogram S. D. A. P. In „Het Volk" van gisteravond wordt het rapport medegedeeld, uitgebracht aan het partijbestuur der S. D. A. P. door 'de commissie ter beoordeeling van het be ginselprogram der S. D. A. P. De commissie geeft een uitvoerig ver slag van haar werkzaamheden. In op dracht van haar werden twee ontwerpen ingediend een van de heeren Troelstra en een van Wiedijk, dat na zijn uittreden werd overgenomen door Wibaut Het program-ontwerp van mr. Troel stra werd eenigszins gewijzigd met al gemeene stemmen goedgekeurd. Het slot ervan luidt als volgt: Het proletariaat kan den tegenstand der kapitalistische klasse tegen de over brenging der bedrijfsmiddelen van par ticulier en maatschappelijk bezit slechts breken door de verovering der politieke macht. Voor dit doel hebben zich over de geheele wereld de arbeiders, die tot be wustzijn van hunne taak in den klassen strijd zijn gekomen, georganiseerd'. De S. D. A. P. stelt zich ten doel, ook het Nederiandsche proletariaat te doen deelnemen aan dien internationalen strijd der arbeidersklasse. Zij streeft naar een heid van den proletarischen klassen - strijd en ondersteunt zooveel mogelijk el ke economische of politieke beweging der arbeiders ter verkrijging van betere levensvoorwaarden, zoodanig, dat daar door hun klassebewusfzijn en hunne macht tegenover de bezittende klasse worden verstrekt en de economische ont wikkeling wordt bespoedigd. KORTE KRONIEK. De gemeenteraad van Enschede heeft op de begrooting voor 1911 een be drag uitgetrokken ad f 100.000 voor den bouw eener Textielschool. De bergingstoomer „Lyon" js gis teren gereed gekomen om de werkzaam heden op het wrak van de „Lutine" te beginnen en naar de strandingsplaats (de zoogenaamde Lutine-rug) vertrokken. De staking aan de stoomschoenfa- briekde „Eenhoorn" te Amersfoort is ge ëindigd. De zwikkers zijn weder aan het werk gegaan op de volgende voorwaar den: een twee a drietal weken blijft 't oude tarief nog in werking, zijn de nieu we materialen en is de nieuwe regeling geheel in orde, dan zal het nieuwe tarief gelden onder dit voorbehoud, dat volgens de nieuwe regeling zal worden zorg ge dragen voor a.passende binnenzolen, b passende contreforts, c. passend goed en geregeld werk. De Liberale Unie zal een krachtige actie voor het algemeen kiesrecht aanvan gen. In Januari zal er in den Haag een meeting gehouden worden, gepresideerd door Mr. H. Goeman Borgesius. De acte zal bestaian in: lo. het uitzen den van sprekers in den lande om voor Algemeen Kiesrecht propaganda te ma ken, en 2o. het uitgeven van vlugschrift jes, waarin de urgentie van het Algemeen Kiesrecht zal worden uiteengezet. De gemeenteraad van Hendrik Ido Ambacht heeft besloten tot 'het maken en exploiteeren eener eigen waterleiding. Tot op heden ontvangt de gemeente Hen drik Ido Ambacht het water uit de hoog drukwaterleiding te Zwijndrecht. Drie maanden geleden was de direc tie der Nederl. Katoenspinnerij te Hen gelo genoodzaakt, wegens den slechten gang van zaken, aan het bestuur der Ver- eeniging tot bevordering van de belangen van het personeel dier fabriek voor te stellen één uur per dag langer te werken zonder loonsverhooging, ten einde goed- kooper te kunnen fabricecren. Gisteravond heeft de directie aan haar personeel de mededeeling gedaan, dat, of schoon de toestand nog veel te wcnschen laat, daar cle katoen duur blijft, de spin nerijen over 't geheel toch beter gaan en hij dankte zijn personeel ten zeerste voor de medewerking aan het besluit verleend, dat nu gelukkig weer kon worden inge trokken. LEIDEN, 26 November. Roomsche liefdadigheid. Dit opschrift schreven wij ook verle den week boven een oproeping om del giften te brengen voor de Sint-Elisa- tvathsvereeniging en „Hulp in Nood" van; den R. K. Volksbond. Nu geldt het de Weezen. Morgen avond zal in de Maria Hemelvaart-kerkJ (Mon Père) een Liefdadigheidspredika tie worden gehouden door den Weleerwa heer J. van Kampenhout, kapelaan te Amsterdam, ten bate der R. K. Parochia le Weezen. Wij weten, dat een aanspo ring om met ruime hand te geven door Katholieken niet ten kwade wordt ge duid. Zij hebben de faam en houden die hoog, dat zij nooit ongevoelig zijn, als* er geld en goed moet gegeven worden.' voor armen en ongelukkigen. Allerminst zal men dus de beurs gesloten houden nu er wordt gevraagd voor Weezen? Men late zich dus morgen-avond door het woord van den weisprekenden redenaar, bewegen om zijn liefde voor de arme Weezen te toonen met de daad. Schaakrubriek. Zooals onze lezers zien, hebben Wi) heden een schaakrubriek in ons blad ge opend, welke geregeld door ons zal wor den voortgezet. Wij vertrouwen op de belangstelling onzer lezers. Oplossingen worden ingewacht tot 4 December a.s. en gepubliceerd in ons nummer van 10 December. Firma H. M. Biesiot. Hedenavond opent de heer B. van Lin den, firma H. M. Biesiot een filiaal aan de Hoogewoerd 22 hoek WatersteegJ In weinige maanden is ter plaatse van een ouderwetsch winkelhuis een mo dern magazijn gebouw opgetrokken, 't Zou praematuur zijn nu reeds een be schrijving van het geheel te geven, want al is het eigenlijke magazijn zoo goed als voltooid, aan de bovenverdieping wordt nog druk gearbeid. Volstaan wij dus voor heden met de vermelding, dat door den heer P. J. Perquin, architect, Leidenden Haag een knap stuk werk is afgeleverd. De winkelbetimmering maakt een ge- distingeerden indruk en is uitgevoerd in den stijl van den buitengevel, zoodat zij. met deze een aaneensluitend geheel vormt. De teakhouten uitstal- en winkel kasten zijn sober geornamenteerd en spaarzaam met goud versierdde pla teaux zijn van marmer vervaardigd. Aan de terrazzo vloer is eveneens veel zorg besteed. De iegelwandbekleeding, van' onderen afgezet door een rond graniet, loopt in lichter wordende .tint op en past zoodoende weer aan de bruine leer- bekleeding van het verdere gedeelte van" den muur. De bovenrand is wederom! van tegels. Een bijzohder goed effect maakt de koperen klok tegenover detf winkelingang. De pui' is van granie* steen. Een mat koperen kroon draagt de clectrische verlichting. l De heer Perquin, die alles in finesses regelde, heeft een bijzonder gelukkige' kleurenharmonie weten te treffen, die rustig en aangenaam aandoet. Vroom en Dreesman. De firma. Vroom en Dreesman heeft haar magazijnen wederom uitgebreid door bijtrekking van perceel Aalmarkt 27. Hedenavond wordt de nieuw daarin,' gevestigde afdeeling stoffen en confec- tie geopend. Met het bestaande maga zijn, maakt het verbouwde gedeelte één front. De plannen voor de verbouwing wer den ontworpen door den heer L. van der? Laan, architect en uitgevoerd door den heer H. P. L. Vorst .aannemer. De le Luitenant A. Kaptein van het 4 Regiment Infanterie, sedert 1 Januari 1910 gedetacheerd bij de Militaire ven kenningen zal op 31 December a.s. vao zijne detacheering in het garnizoen al* hier terugkeeren. ROOMSCHE AGENDA. Zondag 1 uur Gebouw R. K. Volks* bond, Rapenburg, vergadering voor R. K. Handels en Winkelbedienden. Spre« kers de heeren A. A. van Hamersveld, voorzitter en A. J. P. Dammers, sccre* taris van den Ned. Bond van R. Kj Handels- en Kantoorbedienden. Zondag, 12 uur. Bidstond der S(|

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1