de afdeeling Leiden van „Onze Vloot" op Maandag 28 November te 8 uur n.m. in de Stadsgehoorzaal (kleine Concert zaal) Spreker Kapt. ter Zee Baron v. Asbeek. Onderwerp: De reis van H. M. „Gelderland" in de Caraibische Zee 1907190S (Suriname en Curasao). Gisteravond werd in de St. Jo sephs Gezellenvereeniging voor de 5de maal opgevoerd: Neo, de martelaar der Catacomben", ditmaal tegen entréeprijs. Wederom was de zaal stampvol, en geen plaatsje bleef inderdaad onbezet. De Weleerw. heer v. d. Laar bracht in zijn openingswoord nogmaals dank aan Lei den's ingezetenen, die hem zoo bereid willig de benoodigdheden voor de cos- tuums en decoratie afstonden en ann de dames, die de vervaardiging van de klee deren welwillend op zich namen. 't Behoeft nauwelijks gezegd te wor den, dat het drama en het daarop vol gend blijspel wederom uitstekend van stapel liepen. De kleine Neo speelde voortreffelijk en bij zijn terugkeer in de zaal viel hem luid applaus ten deel. Den regisseur, den heer Baijer, mag mede genoemd worden om zijn uitmuntende leiding. Ondanks de volte in de zaal heerschte te er een voortreffelijke orde. Hedenavond wordt „Neo" nogmaals opgevoerddit zal beslist de laatste uit voering zim. ROOIYISCHE AGENDA. Vrijdag 71/2 uur» St. Josephs Ge- ïe'.len Vereenigirig. Opvoering van Neo of de Martelaars der Catacomben. Zondag 1 uur Gebouw R. K. Volks bond, Rapenburg, vergadering voor R. K. Handels en Winkelbedienden. Spre kers de heeren A. A. van Hamersveld, voorzitter en A. J. P. Dammers, secre taris van den Ned. Bond van R. K. Handels- en Kantoorbedienden. Zondag, 12 uur. Bidstond der St. Barbara-vcreeniging op de R. K. Be graafplaats. Zondag, 6 uur Kerk O. L. Maria Hemelvaart (Mon Pcre) Lof en Liefda digheidspredikatie door den weleerw. heer J. van Kampenhout, kapelaan tt Amsterdam ten bate der R. K. Parochiale Weezen. Woensdag, 51/2 uur, St. Josephs Gezellen Vereeniging, Rapenburg 52, Bijbelsche geschiedenis met lichtbeelden voor de kinderen der St. Petrusparochie van 915 jaar. Spreker, de Weleerw. Heer Th. Bergansius. GOUDA. De heer A. H. Tepe, her denkt 17 December a.s. den dag, waarop hij voor 25 jaar tot apotheker werd be vorderd. HAARLEMMERMEER. Naar wij ver nemen, ligt het in het voornemen van den burgemeester zich in den loop van de maand Januari metterwoon jn deze gemeente te vestigen. Het fraaie landhuis voor Zijn Edel achtbare aan den Kruisweg gebouwd, nadert zijne voltooiing en is een sieraad voor Hoofddorp. KATWIJK AAN DEN RIJN. Door den heer W. Verhart, rijwielhandelaar al hier, is aan B. en W. een verzoekschrift ingediend, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudende drank, andere dan sterken drank, in het Stationskoffiehuis Voorstraat. KATWIJK AAN ZEE. Op den pu- blieken afslag werden de volgende prij zen besteed: volle pekelharing f 15,— f 15,25, f 15,35, f 15,40, ijle pekelharing f 12,35, steurharing fll, f 11,35, f 11.50 f 13.90, f 14.20, f 14.90, f 1495, f 15,35 f 15,40, makreel f 10,70, f 11,35 f 1.90 alles per kantje. LISSE. De brandstoffen-vereeniging „St. Jozef", hield gisteravond haar 2e jaarvergadering. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat' dit afgeloo- pen jaar, inclusief het batig saldo van het vorig jaar, was ingelegd f 268,37.. Voor 30 leden waren ingekocht 154 H.L. steenkolen, 103 H.L. cokes, 20 H.L. an- thraciet, benevens eenige duizenden tur ven, totaal bedrag van f 255,35, waar- ionder ook zijn begrepen eenige kleine Uitgaven voor administratie. De aftre dende bestuursleden P. Langelaar en P. Van Bezu werden herkozen. Na de rond vraag werd de vergadering gesloten. OUDEWETERING. Woensdagavond •had in het hotel Hollandia van den heer P. J. B. Conijn ,de aangekondigde uit voering plaats van Oudeweterings Fan farekorps, onder de leiding van den di recteur den heer C. P. Jansz alhier. De avond werd ingezet door het spelen van de Oudeweteringsche Feestmarsch, ge volgd dcor verschillende goed uitgevoer de muziekstukken, afgewisseld door lui mige voordrachten, waarbij vooral het spel van den bekenden Leidschen Hu morist Hellman te roemen viel. Ook het 2-tal Nasveld-Rijnsburger voldeed zeer goed en oogstte veel bijval. RIJPWETERING. De Rijpwetering- schevaart, die ongeveer drie maanden afgesloten was wegens den bruggenbouw is thans weder voor het verkeer open, gesteld. WASSENAAR. Heden deed het ge rucht de ronde, dat bij inej. de weid. N. in de Langstraat alhier ingebroken was. Alles lag overhoop, enz. Dit is wel wat overdreven. Wel is 's morgens een raam opengeschoven gevonden, maar dit kon ge.lukkig niet hooger getild worden. Of men wist, dat mej. N. afwezig was? Door een toeval raakte de hit van 'den heer G. G. gisteren in den haven. En de diepte èn de steile kanten ver hinderden het dier op 't droge te bren gen. Achter een motorschuit moest het al zwemmende en stappende gebracht worden naar de wei van den heer v. d. Lee, waar 't dier eerst op 't droge ge bracht kon worden. De zaal van den heer Schrajnus was bij de uitvoering van „Excelsior" weer zoo vol, dat velen zich met een staanplaats moesten vergenoegen. Dat men zich die opoffering wilden getroos ten oin van half 8 tot over 12 te staan, pleit zeker wel voor de muziek en de voordrachten. Excelsior had een negental nummers op het program, waarbij ver scheidene nieuwe nummers. Een bewijs dat er onder leiding van den heer Ncor- danus goed wordt gestudeerd. De num mers, die we voor de pauze hoorden, werden goed geblazen en we twijfelen er niet aan of 't zal na de pauze wel dito zijn geweest. Er werd medegedeeld, cLaf de heer van Leeuwen door ziekte verhinderd was ten tooneele te verschijnen. Wie zijn revn- pla^ant was, weet ik niet, maar wel weet ik, dat hij best door de keuring geko-* men is. De voordrachten weken wel wat af van het programma, maar niemand heeft er ooit aan gedacht het af te keuren, dat er heel wat extraatjes worden gegeven. De juffrouw, die welwillend haar me dewerking verleende, had veel succes met haar voordracht en niet minder met den rol welken ze in „Een gedwongen dansles" vervulde. Dat het deze week bij O. K. niet zoo eivol was vindt zrjn verklaring hierin, dat O. K. met het oog op de ruimte, maar een bepaald aantal leden opneemt. Dit heeft zeker ook zijn goede zijde... met het oog op de staanplaatsen. GEWESTELIJK GEMENGD. Onze Noordwijksche correspon dent meldt ons Een werkelijk interessant en zeer ro mantisch voorval kwam ons gisteravond ter oore. Eenigen tijd geleden werd een klein zoon van den heer Th. R. te O., aange monsterd op een schip, dat op zijn reis het meest zuidelijke gedeelte van Zuid- Am erika aandeed. Aan den wal zijnde, ging deze zoon met eenige kornuiten de plaate eens be zien en kwamen zoodoende ook in een hotel. In gesprek met den waard kwam deze zeeman al spoedig tot de ontdekking, dat de waard ook Hollander van ge boorte was. Zoo werd het gesprek al spoedig vertrouwelijker en deelde de waard hem mede met de omstreken van Leiden zeer goed bekend te zijn, vooral te Noordwijk. Daar de vraag aan den zeeman gesteld of hij te Noordwijk som mige lieden kende, bevestigend werd be antwoord, werd hem gevraagd, of hij ook een zekere mej. F. v. d. Berg ken de, waarop de zeeman antwoordde: Wel zeker, dat is mijn grootmoeder. En wat bleek nu. Dat de waard nie mand anders was dan de heer v. d. Berg een broeder van den heer Gerardus van den Berg alhier, en die op 17-jarigen leeftijd op een schip had dienst geno men. Volgens onzen zegsman is de heer v. den Berg thans 67 jaar oud en heeft in die 50 jaren van afwezigheid nimmer van zich laten hooren. De familiebetrekkingen hier ter plaat se waren in den waan gebracht, dat hij overboo"d geslagen en verdronken was, temeer daar zijn „kist" en horloge door de directie van het schip, waarop hij had dienst genomen, waren geretourneerd. Dientengevolge werd er zelfs een uit vaartdienst voor hem gehouden en was hij voor overleden geboekt. De redenen waarom de familiebetrek kingen niet van zijn bestaan waren in gelicht, kon onze zegsman ons niet mee- deelen. Het behoeft niet gezegd te wor den dat men echter vreemd opzag bij het vernemen van deze onverwachte nieuwstijding. Kerknieuws. Nieuwe kerk te Castricum. Gisteren is een nieuwe kerk te Castri cum ingewijd. Het bedehuis is gebouwd in den kruisvorm, in Gothischen stijl op geirokken, naar de plannen en onder be heer van den architect Jan Stuyt, bijge staan door den aannemer, den heer Groe nen daal. Om half tien werd de nieuwe kerk, die toegewijd aan den H. Pancratius, inge zegend door den H.E. Heer A. Waare, deken v. Beverwijk daarbij geassisteerd door den ZeerEerw. ZeerGel. Heer G. Kuijs, professor aan het seminarie Hage- veld en zoon van de parochie en den Weleerw. heer A. Konijn, kapelaan te Loosduinen, terwijl de Weleerw. heer J. v. d. Bergh, kapelaan der parochie van Castricum als ceremoniarius fungeerde. Naast de pastorie is ook een zuster school gebouwd. Aannemer van pastorie en school i»s d<e heer C. Kabel van Castri cum. Een nieuw „motu proprio". Naar de „Momento" van Turijn weet mede te deelen, zal weldra een nieuw „motu proprio" verschijnen, waarin den geestelijken onder bedreiging met zware kanonieke»,tra(fen verboden wordt recht streeks of zijdelings deel te nemen aan financieele ondernemingen. De ondier geestelijke leiding staande leenbanken, consumptie vereenigingen, enz. vallen niet onder het verbod^ Kunst en Wetenschappen. Louis Bouwmeester, Woensdagavond had in de schouv/burgte Amsterdam de jubileumsvoorstelling plaats onzen grooten Bouwmeester, met de koop man van Venetië. De zaal was uitver kocht. Aan het einde der voorstelling had de huldiging plaats, met talrijke kransen en bloemgeschenken, telegrammen en geestdriftig applaus. Na afloop der voorstelling had de groote huldebetooging plaats. Ondanks het koude vrienzend weer was de belangstelling enorm. De studenten openden den stoet, die aan weerszijden over de geheele lengte door flambouwendragers werd geëscorteerd. Voorop ging een ruiter met de korpsvlag, dan volgden de senaat en een met 4 paarden bespannen rijtuig, en vele corporaties van studenten, a.Ien met de barer op en hare banieren. Verkade s Hagespelers voerden als symbool een langen groenen haag met zich mede; -daarop volgden deputaiies van de Tooneelschool en de Dramatische school cn een lange reeks van muziek korpsen, zangvereenigingen, dilettanten- tooneelvereenigingen met haar vaandels. Vele dier corporaties droegen transpa ranten mede met toepasselijke opschrif ten. Met volle muziek trok de stoet onder toeloop van een groote menschenmassa naar het Leidsche Plein, waar de elec- trische booglampen werden gedoofd, zoo dat de flamoouwen het Plein in eenfan- tastischen gloed zetten. Achter de afzetting verdrong zich een dichte menschenmenigte. Eerst tegen een uur verscheen Bouwmeester met zijn zus ter, mevrouw Mann-Bouwmeester, aan zijn zijde, onder donderende toejuichin gen, op het peristyle van den Schouwburg, verlicht door een schijnwerper, alle cor poraties bleven een oogenblik staan. Een lied werd hem toegezongen. De geestdrift der menigte was groot. Het was een onvergetelijke huldebe tooging^ Kameroverzicht. TWEEDE KAMER. Dr. Kuyper's redevoering was na tuurlijk het schitterendste moment van den dag. De uitdrukking, die men wel verneemt, aldus Dr. Kuyper, „Ze kluiven op de anti-these" moge niet fraai zijn, er ligt niettemin iets waars in. De afge vaardigde bepleitte de hechtheid en de noodzakelijkheid van de Christelijke coa litie en wees van zich af het voorstel om tot een partijgroepeering te komen, las van de christelijke beginselende coalitie is een als vanzelf aangewezen partijgroepeering. De schoolstrÊd is geëindigd, zegt men van linkerzijde, dus de coalitie heeft geen reden van bestaan meer. De schoolstrijd geëindigd. Dr. Kuyper plaatst een groot vraagteeken achter die bewering. Maar al zou de schoolstrijd zijn ge ëindigd, de coalitie vindt haar bestaans- nocdzakelijkheid in het verschil van le vensrichting, dat aan links en aan rechts ten grond dag ligt. Het aangeven van die levensrichting is niets nieuws, naar de oude waarheid werd in volle aantrek kelijkheid te aanschouwen gegeven. Wat betreft de sociale wetgeving,1 heeft Dr. Kuyper zich ten slotte nog uit gelaten over de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. Colleges van patroons en arbeiders en die college's moeten ver tegenwoordigd zijn in de Staten-Gene. raai, dat is het ideaal. Spr. wijst er op dat reeds drie partijen in verschillen de landen er zich vóór verklaarden. „In ons land sprak de anti-rev. partij er zich voor uit, maar ook de Katholieke partij gaf reeds teekenen en sympathie. In Duitsch!and< sprak de Christelijk sociale partij van Stöcker op haar congres te Eisenach er zich voor uit". Wij geloo- ven, dat de teekenen van sympathie bij de Katholieken in ons land zeer leven dig zijnmen oor'deele dit uit de re devoeringen bij de Bakkerswet en uit artikelen in Katholieke tijdschriften en sociologische werken. Na den heer Kuyper hebben wij te hooren gekregen de heer Drucker, met een allervenijnigst redevoerinkje, en vervolgens de heer De Visser, die daarop weer reageerde. Ten slotte sloot de heer Bor gesius den dag met wat grapjes. De bedoeling van de „scheldpartij" van den hr. Drucker (V.D.) was om te betoogen ctat de Chr. beginselen de te genwoordige wetgevende periode dreig de met onvruchtbaarheid. In zijn be toog noemde hij het feit... dat het Rijks museum des Zondags een half uur later open gaat een aanval op de kunst. Mi nister Heemskerk maakte zich boos over zoo'n klein gepeuter. De heer De Visser (Chr.-H.) be streed de plannen van minister Heems kerk betreffende de ziekteverzekering. Overigens bleek het vertrouwen van den heer De Visser in de regeering onge schokt te zijn. De hr. Borgesius (U.L.) herhaalde, wat de heer Roodhuiizen sprak over so ciale wetgeving en spotte met de rede van den heer Kuyper. Den volgen-den dag zou hij zijn rede voortzetten. We hebben de avondzitting gehad over hoofdstuk X Landbouw, Nijverheid en Handel. Algemeene beschouwingen wer den gespaard, 't Ging hoofdzakelijk over de wijziging ip de Jachtwet. Zop. men weet heeft een Staatscommissie geati- viseerd tot afschaffing van de aloude heerlijke rechten. Verschillende leden meenderksdat de landbouwstand niet ge noeg beschermd was en wilden iederen grondeigenaar het recht toe kennen om het wild op zijn grondgebied te schieten. Enkele leden, onder wie de heer Bec kers (R. K.) verzette zich tegen de uitgaven voor de landbouw. Door de re geering dient gezorgd te worden voor een goeden veestapel en voor maatrege len om de producten van vleescb en melk op te voeren. De heer v. Wichen (R. K.) drong aan op grondverstrekking aan landbou wers. Deze sociale maatregel, zoo heil zaam voor de verheffing van den land bouwenden stand, vond in dezen afge vaardigde een warm p'.eiler. De Min. van Landb., Nijverh. en Handel herinnert aan den drang tot bezuiniging en verzekert dat hij ter zake volkomen wakker is. De minister is dankbaar voor de waar schuwingen tegen bezuiniging wa,nt het staat voor hem vast: er is behoefte aan landbouwcursussen en riikssteun is hier noodzakelijk. De heer Tydeman was zoo vrijzinnig om te bestrijden de subsidie aan confes- sioneele Boerenleenbanken. Wij zullen daar wel meer van hooren in het antwoord van den minister. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdagavond 24 November. Voorzitter de heer Schimmelpenninck van Ooyen. Ingekomen blijken de geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid voor Zeeland, den heer Mr. C. Lucasse, welke in handen worden gesteld van een commissie be staande uit de heeren Sickenga, Prinzen en Waller. Bij monde van den heer Prinzen ver klaart zij deze in orde. De heer Lucasse legt de voorgeschre ven eeden af en neemt zitting. -Besloten wordt morgenochtend in de afdeelingen te vergaderen tot onderzoek van de „Indische begrooting en de klei ne wetsontwerpen eergisteren mede door de Tweede kamer aangenomen. Zoo noodig zal ook overmorgen wor den vergaderd. De openbare vergadering wordt tot na dere bijeenroeping verdaagd. TWEEDE KAMER. Zitting va-n Donderdag 24 Nov. (Verv.) De heer v. Dedem drong ten zeerste aan op bezuiniging met het oog op den slechte., financieelen toestand, aangezien z. i. door amendeering der begrootings- hoofdstukken die bezuiniging niet zal ver kregen worden. Spreker zet verder o.a. nog uiteen dot z. i. geen geld genoeg zal overblijven voor sociale verzekeringen, en dat hij be reid is tot belastingbezwaring, mits de regeering in de toekomst blijk geeft van ernstig streven naar bezuiniging. De heer Drucker dringt aan op ver eenvoudiging onzer wetten en wil dit doen geschieden door een speciaal bureau van zaakkundige ambtenaren, met gevoel voor vorm en taal. Verder critiseerde hij deze reg., die ondanks haar buitengewoon scerke meer derheid en niettegenstaande de coalitie, zooals beweerd wordt, in innige ver knochtheid wint, omstandigheden derhal ve zoo gunstig mogelijk, om iets in 's lands be.ang tot stand te brengen, nog zoo weinig heeft tot stand gebracht. Een waan is het gebleven, dat men slechts een christelijk Kabinet bijeen be hoeft te brengen om maatregelen op sociaal-gebied tot stand te zien komen, en van wetgevende maatregelen op po litiek gebied als kiesrechtwijziging en grondwetsiie ziening z jn de verwachtin gen karig. Spr. sluit zich aan bij den heer de Meester en diens betoog over den fi nancieelen toestand cn in diens vrees dat voor de sociale hervormingen geen geld zal vrijkomen. Over de uitgaven voor leger en vtoot sprekende wees spr. op de mislukking van het drieploegenstelsel en op de vak stemming bij de Marine, nog vermeer derd door het gebeurde te den Helder, waarbij de toon, waarop de Minister Wentholt den vice-admiraal van den Bosch heeft gekapitteld, zelfs buiten- staanden heeft geërgerd. In dien toon des Ministers heeft men den driftigen ijver van den bekeerling herkend) (luid gelach). Het z.i. zwakke beleid van het Kabi net verder critiseerende, kwam de heer Drucker er tegen op, dat de regee ring niets wil doen voor uitbreiding van den leerplichtigen leeftijd tot 14 jaar; dat zij blijkbaar gaat streven naar Zon dagsheiliging cn een minderheid in deze dus een dwang wil leggen van een meer derheid. Krachtig kwam spr. op tegen hetgeen hij noemde een „0 tegen 40 politiek", ten doel hebbende de binnen kamers bedisselde voorstellen der meer derheid door te drijven, zonder de min derheid te erkennen, waardoor ons ge heele staatswezen in den grond bedor ven zou worden. De heer De Visser klaagt over het wegblijven der Zondagsrust-wet en zou die materie liefst geregeld zien afzon derlijk voor bedrijven en daarnaast meer algemeen voor muziek en andere uitvoe ringen op Zondag. Spr. juichte daarna zeer toe de ethische jichting dopr jde regeering thans meer en meer ingesla gen, blijkens o.a. uit het ingediende* zedelijks- en echtscheidings-ontwerp, om trent welk laatste ontwerp spr. tegen over den heer Tydeman stellig ontken de, dat daarbij het Katholieke dogma is gevolgd. Ook het ingediende eedswetje wijst op den nieuwen ethischen koers., De heer Oosterbaan bepleitte lots verbetering voor verschillende catego rieën van ambtenaren en beambten bij de posterijen en belastingen. De heer Goeman Borgesius was 't als velen een raadsel dit de Regee ring uit het verhoogde tarief de sociale verzekering vermeent te kunnen beta len en nog wat denkt ever te houden'.) Spreker zette tegenover den heer Kuy per de beteekenis van de jongste Rot- terdamsche verkiezing in District V uit een, welke voor de liberalen te beteeke- nem heeft, dat de liberalen in Rotterdam slechts meenden te kunnen slagen met een candidaat ,die voor algemeen kies recht is. Vrijdag half 11 zal de heer Borgesius zijn rede voort zetten. Vergadering van Donderdag 24 Nov. Voorzitter Jhr. Mr. O. van Nispen tot Sevenaer. Aan de orde was hoofdstuk X der Staatsbegrooting voor 1911 (Landbouw, Nijverheid en Handel.) Er werden geen algemeene .beschou wingen gevoerd. Bij de lie afdeeling (Landbouw) in het algemeen, betoogde de heer Feenstra dat het vertrek van den heer Lovinck in de landhouwkringen ongerustheid wekte, welke echter week, toen de heer Hoek werd benoemd, die voortgekomen uit landbouwkringen, practisch en theo retisch is ontwikkeld en in kennis voor den heer Lovinck niet behoeft onder te doen, en die zal blijken te zijn de rechte man op de rechte plaats. Spreker juichte voorts toe, dat de Mi nister bij deze begrooting niet wil voor- uitloopen op de beslissing van de vesti ging van de Hoogere Landbouwschool en verzocht geen stappen te doen alvo rens over de reorganisatie van het land bouwonderwijs is beslist, welke reorga nisatie urgent is. Spreker verklaarde zich voor het sub sidie voor de groote landbouwtentoon stelling in 1913. Spreker betoogde voorts, dat ia de toe komst in de eerste plaats de hand m®et worden geslagen aan de organisatie van den landbouw, hopelooze verwarring en verdeeldheid door splitsing in confessio- neele en niet-confessioneele vereenigin gen is uiteraard schadelijk. Spreker juichte toe, de indiening van de landarbeiders en verzocht een regeling dat het gebruiksrecht van den grond niet spoedig a-an de arbeiders zal kunnen wor den ontnomen. De heer Vorsterman van Oyen besprak ook de voorstellen van de staats commissie inzake de Jachtwetwijziging cn kwam tot de conclusie dat de jachtwet niet eenzijdig de jacht mag bevorderen,- dat de eigenaar naast het jachtrecht ook het recht van jagen moet hebben ea dat de rechten aan verbruiken moeten wor den geregeld. De heer S m e e u g e huldigde de ver diensten van den heer Lovinck en sprak vertrouwen uit in den heer Hoek, vooral in diens pogen tot bevordering vaa het landbouwonderwijs. De heer van Wichen heeft ook het vertrouwen dat de heer van Hoek land en tuinbouw zal vooruitbrengen. De toe gezegde wet tot grondverstrekking aan landarbeiders is toe te juichen. Spr. wenscht voornamelijk verstrekking van domeingrond «jan landarbeiders en hun tewerkstelling bij het Staatstxwdi- beheer in tijden van werkeloosheid. Het is echter te betreuren dat alleen de land arbeiders zijn gebaat die in de omgeving van het Staatsboschbeheer wonen. JHet stelsel van subsidieering aan vereenigin gen voor werkverschaffing aan landarbei ders werkt onbillijk en billijk ware dat de regeering zelve aan landarbeiders in het geheele land werk verschafte op de binnenduin- en domein-gronden. Spr. juicht de voorstellen van de jacht- commissie toe. Alleen moeten de gebrui kers van den grond hel recht hebben, zon der omslag schadelijk wild uit te roeien maar de instelling van jachtschappen is goed. Toe te juichen is ook een Vogelen- wet, maar de Regeering zorge voor be scherming van de kievitten. De heer Helsdingen bepleitte een wetswijziging opdat vrijstelling van pacht bij oogstmislukking regel word*. Spoed is gewenscht. Avondvergadering. De heer Beckers verzette zich 008 tegen beperking van den landbouw. Ei wordt z. i. nog veel te weinig voor ge daan. Gezorgd dient te worden voor een gezonder veestapel en voor opvoeren vaa de productie van vleesch en melk. Spre ker adviseerde den Minister niet toe i£ geven aan den aandrang tot bezuiniging en bij wijziging van de jachtwet in d# eerste plaats op de belangen der landbou wers te letten. Ook vroeg hij om eert voor-ontwerp ter zake van de zuilverka^ veling. De heer Tydeman treedt aangeziert hij niet aanwezig was bij de scherp* philippica van den heer .Teenstra, diens! opmerking onbeantwoord, opmerkende bovendien, dat het niet wenschelijk is da| bij deze gelegenheid politieke en zake* lijk* motieven gorden vermengd. £j>rek«$

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2