35 BUITENLAND. Naar zijn landteruggekeerd. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving, 2e Jaargang. No. 346. Surcau OUDE SI NOEL* 54, LEIDENt Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/a cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag November 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V Niet juist. De ^Nederlander" polemiseert met tiet (A. R.) „Friesch Dagblad'' over de pouding der Christ. Hist, raadsleden te jWeesp, die tegen de afschaf.'ing der ker mis hebbea gestemd. Het A. R. orgaan meende deze hou ding te moeten verklaren door oud-libe rale invloeden. Hiertegen komt de „Ned." en terecht op. Maar het blad haalt er de Roomsch Katholieken bij, en zegt: „De Roomseh Katholieken zijn over 't algemeen nergens te vinden voor de af schaffing van de kermis, Haarlem en Utrecht hebben daarvan in de laatste jaren de voorbeelden doen zien." In Uire«ht heeft één Roomsch Katho liek voor de afschaffing gestemd, alle andere Roomsche raadsleden stemden er tegen en zwegen. Ons Christ.-Hist. lid, ide heer Schorer, gaf een gedocumenteerd betoog tegen de kermis." „Waarom spreekt men mu niet van oud-liberale invloeden in het Roomsche jkamp?" Tegen deze argumentatie komen wij Op. Immers, in Leiden is voor enkele maan den met behulp van de Katholieke raads leden de kermis afgeschaft Toen werd tiet voorstel van Mr. Briët krachtig on dersteund door een Katholiek en zwe gen de Christ-Historischen. Dit meldt de „Ned." niet. In Haarlem behoorde in 1909 het be kende Kath. raadslid mr. Thijssen, even eens tot de tegenstanders der kermis. En van Utrecht, waar verleden jaar deze laak eveneens ter sprake kwam, noemt de „Ned." zelf een Katholiek. Herinnert bovendien de „Nederlan der" zich niet meer, wat de „Tijd" ter gelegenheid van de afschaffing der Rot- terdamsche kermis heeft geschreven? En om op het platteland te komen, waar volgens de „Ned." de kermis nog steeds een geheel ander karakter heeft, dan in de stad, willen wij slechts een enkel voorbeeld uit onze omgeving aan halen, dat al evenmin het betoog van de ^Ned." ondersteunt. Wij bedoelen Lisse, Waar R. K. Volksbond en Patrimonium IR. K. Kiesvereeniging, zoowel als de A. R., de Pastoor en de Herv. predikan ten jaarlijks op inkrimping van de ker mis (helaas tot dusverre te vergeefs) aandringen. De Kath. burgemeester Jhr. Von Bönninghausen heeft zelfs een Ju- lianafeest geweigerd, omdat de Raad 'tien laatsten kermiszondag niet wilde la ten vervallen. !n Beverwijk viel verleden jaar het voorstel tot afschaffing der kermis met algemeene stemmen. De bewering, dat de Katholieken ner gens te vinden zijn voor afschaffing der kermis, gaat dus in zijn algemeenheid volstrekt niet op. ALGEMEEN OVERZICHT. Behalve de aanneming der wet op de tniddelen door het Hoogerhuis komt er Weinig nieuws uit de politieke doos van Pandora, waar maar weinig hoop op den bodem ligt en van de Kiesrec! tvrouwen Verneemt men slechts dat het meeren- tieel in opdracht van den minister van binnenlandsche zaken, op vrije voeten lijti gesteld, zonder getuigenverhoor. Slechts 52 beschuldigden, die beschul- FEUILLETON. Uit hut Duitsch van J. Jegertehner. 11) (Slot.) Zou deze den bergkloof door trekken? Hij hoorde een stem die hem riep, een zachte, lieve stem. Hij si :t een gil uit en vloog overeind. Neen, neen, hij Wilde niet uit het leven scheiden, ter Wille van z jn kinderen niet en ook niet ter wille van Victorine. Zij was stil in het dorpje ge' -ven, maar hij was niettemin vast ,t rij n na gekeken had bh wrgging eri dat *9 he® piet haa> *edp,q!iAqit en h^af, heil- digd waren ruiten vernield te hebben, zijn tot boeten veroo.deeid .gewoonlijk van 60 gulden, subsidiar een maand ge vangenisstraf. Velen harer verkozen dv gevangenis. Toch zijn niet alle Engelsche voor standsters van vrouwenkiesrecht suffra gettes. Ten bewijze hiervan het volgen de: Een vergadering van de Unie van liberale vrouwenvereenigingen heeft met algemeene stemmen een protest aange nomen tegen het ergerlijke optreden van de kiesrechtvrouwen en de regcering be dankt voor haar besluit, om in de vo.gen- de zitting tijd te geven voor een wets ontwerp tot invoering van vrouwenkies recht Die houding is vrij wat sympathie ker en men zou er haast toe komen ze veel geluk in dezen toe te wenschen. De staking der spoorwegmannen in Frankrijk houdt nog steeds veler gemoederen be zig en bij velen is door het bandelooze optreden der stakers een diepe wrok geworteld. Daardoor is het volgende verklaarbaar. Eenige leden vpn de Fran sche Kamer hebben het plan opgevat po gingen te doen om wegens stakingsver- grijpen ontslagen, spoorwegmannen we der in genade te doen aannemen. De Temps bestrijdt echter dit plan met vrij groote heftigheid. De Figaro even eens. Laatstgenoemd blad verklaart: „De staking der spoorwegmannen was een misdaad tegen het land. Wan neer onder deze arbeiders enkelen zijn, die voor hun vergrijp te zwaar gestraft zijn, zullen wij de eersten zijn om te billijken, dat die straf wordt verzacht. Maar van een algemeene amnestie, die gelijk zou staan met een terugiodhtj mag geen sprake zijn. Dat zou een bespotting zijn van de openbar emee- ning". Niet weinigen zullen het hiermede eens zijn. Men is dan ook dikwijls al te gul met amnestie. Zoo ook nu weer in Brazilië waar de bemanningen van eenige slag schepen aan het muiten zijn geslagen. Zij eischen hoogere soldij en afschaf fing'van de lichaamsstraffen. De offi cieren aan boord dier schepen werden vermoord. Op de stad werden een paar kanonschoten gelost Nauwkeurige bijzonderheden ontbre ken nog. Een ander telegram uit Rio de Janeiro meldt, dat aan de telegraafkan toren aldaar telegrammen in codeschrift worden aangenomen, wanneer een ver taling ervan gn ook de gebruikte code wordt overgelegd. De beweging breidt zich uit, Alle za ken staan stil. Aldus luidde het eerste bericht van den 23sten. In den nacht echter hadden de schepen de baai bij Rio de Janeiro verlaten en waren gistermorgen weer voor de haven teruggekeerd. Een draadloos telegram van den lei der der beweging aan boord van de Minas Geraes is onderschept door het /station te Urbine. Hierin werd 't pant serschip Sao Paolo aangeraden zeer be zadigd te handelen en niet het kanon af te schieten voor het last had gekregen het congres, dat te een uur bijeen zou van de Minas Geraes. Ze wachtten toen de beslissing af van komen en wel een algemeene amnestie zal afkondigen, waardoor de toestand weer gewoon zal worden1. Griekenland en Turkije zullen waarschijnlijk niet lang meer in be- beden zou volgen Een vogel fladderde angstig fluitend naar zijn nest toe. Beneden flikkerden nog steeds de lichtjes. De optocht was oneindig lang en schitterend. Telkens kwamen en verdwenen er wéder nieuwe fakkels. Eensklaps greep hem iemand bij den arm. Hij huiverde „Frans ben jij daar nog, God zij ge loofd en geprezen." „Victorine.... Jij hier?" „Ga met mij mede terug naar ons dorpje Trans en blijf.... bij mijU. Ge moogt niet naar Amerika terugkieeren, dat gevoel ik nu." Zij was geheel bui ten adem zoo hard had zij gelopen, ge dreven door den angst dat hij zich iets zou aandoen in zijn wanhoop. Haar hoofd doek hield zij in de hand en de ïuren hingen haar verward over htet voor-' hoo id ..Ja, ik ga met je £ne4q terug. Qmlfflfi- dekte vijandschap leven. Zoo heeft nu de „Patris" een Atheensch blad weer eens een heftig artikel tegen de Jong-Turken gericht. Men moet uit het geduld, dat Grieken land totdusver aan den dag heeft gelegd, niet opmaken zoo zegt het blad dat dat geduld altijd zal duren, Integendeel, het is veeleer uitgeput en de Grieken zul len zich wellicht opmaken om hun be langen te verdedigen. Dat is de eerste „boem" op de Turk- sche trom, terwijl ook de Kretenzers weer eens een deuntje in het orkest gaan meespelen. In de Woensdag gehouden zitling van de Kretensische Nationale Vergadering, waar geen enkel Mohamedaansch afge vaardigde aanwezig was, werd door al le christelijke Kamerleden de volgende motie onderteekend: „De Nationale Ver gadering van Kretensische Hellenen be sluit onwrikbaar te volharden bij het na tionale program, dat geheiligd is door de vaderlandsliefde van het Kretensische volk en de groote offers door, geheele geslachten daarvoor gebracht. Zij hoopt en is overtuigd, dat de be schermende mogendheden, die in belang rijke mate tot den huldigen stand van za ken op het eiland hebben medegewerkt, hun werk van hooge gerechtigheid, dat de geschiedenis in hare annalen zal boek staven, ten uitvoer zullen leggen en door hunne toestemming tot de vereeniging van Kreta met het vrije koninkrijk Grie kenland, -datgene tot stand zullen brengen waarvoor het geheele Kretensische volk sedert September 1908 heeft gestreden." En eerst was de kamer geopend in naam van den Koning van Griekenland. Waar blijft de nota van de Porte? Onder de republikeinen in Portugal wordt de geest blijkbaar ook steeds min der. De leden van revolutionaire en republi- keinschc vereenigingen en clubs trokken Dinsdagavond onder muziek en fakkel- schijn naar den zetel v. h. rcpublikeinsche partijbestuur om hun aanhanke ijkl.eid aan de partijleiders t e betuigen. Men zegt, dat deze betooging eenigszins het karakter had van een oppositie tegen de voorloo- pige regeering. De leider der revolutiön- nairen, Machado dos Santos, toont in zijn partijorgaan een onmiskenbaren te genstand tegen sommige daden der re geering. Misschien dat we er spoedig meer van hooren. GEMENGD. De gezondheidstoestand der Bel gische Koningin blijft onveranderd, maar haar toestand is over het algemeen gun stig. De ministers van Buitenlandsche Za ken en van Oorlog hebben besloten, dat de officieele feestmaaltijden, die Zaterdag zouden plaats hebben ter gelegenheid van den Naamdag van den Koning, niet zul len plaats hebben. Volgens besluit van den Pruisischen Minister van Onderwijs, is in het vervolg iedere onderwijzeres, die een huwelijk sluit door dit feit zelf uit haar betrekking ontslagen. De gehuwde onderwijzeressen kunnen slechts om redenen van locaal be lang hoogstens in functie blijven tot aan het einde van het schooljaar. Brito Camacho heeft het Portu- geesche ministerie van Publieke ]Werken aanvaard Koningin Maria Pia van Portugal is gistermiouag Ue Napels aangekomen. Zij is aan het station door de Italiaansche souvereinen ontvangen en begaf zich met hen naar het Koninklijk Paleis. ge het je vergelden, Victorine.... het zal je nooit berouwen." Hij sprak langzaam, inet Klanklóoze stem. Hij moest eerst tot zich zelf ko men, beseffen waar hij was, want hij kon het geluk niet geheel omvatten. Zij greep zijn arm en ging langzaam1 met hem terug, naar hare woning. De maan zweefde aan den helderen ster renhemel en goot haar stralen over alle bergen en ravijnen uit. Frans haalde gejaagd adem en hield haa rhand vast in de zijne gesloten. Zoodra zij het huisje van Victorine naderden, helderde zijn gelaat op. Hij kwam nu weder tot volle bewustzijn en zag haar met groote oogen aan: „Moet ik nu weder naar de herberg toegaan, Victorine? Ik doe het niet gaar ne. Ik ben zoo moe en zoo benauwd en als ik bij jou mocht blijv.en, zou jk piet De vorstelijke personen begroetten el kander hartelijk. Ook door de bevolking werd koningin Maria Pia begroet. Volgens de „Mattino", zal koningin Maria Pia den winter doorbrengen in het Koninklijk Paleis, waar de hertog van Cporto zich spoedig bij haar zal voegen. Woensdag kwamen te Constantino- pel weer 24 nieuwe choleragevallen voor, terwijl er 12 aangetasten stierven, Alle scholen in de stad zijn gesloten. Het water van de Seine was gis teren in 24 uren 42 centimeter gevallen. Men verwachtte nog verdere daling in de zijrivieren zakt het water. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besl. is aan mr. L. van An- del, eervol ontslag verleend als rechter in de arrond.-rechtbank te Middelburg; is B. Groenendijk, te Zutphen, thans tijdelijk bureel-ambtenaar van het Rijks- waterst at benoemd tot bureel-, m ten^ar van den Rijkswaterstaat 3de klasse: is aan den hoofdcommies der posterij en A. G. Boekwijt, eervol ontslag ver-; leend; is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Maassluis, J. K. W. Zwang, thans te Leerdam. is N. Dokter te 's Gravenhage, thans bureelambtenaar van den rijkswaterstaat, benoemd tot bureelambtenaar van Óen rijkswaterstaat 3e klasse; Mond- en klauwzeer. Op den 23en November jl. werd in het hoofdgebouw van de Directie van den Landbouw, Tournooiveld 6, te 's Graven hage, onder leiding van den Directeur Generaal van den Landbouw en in te genwoordigheid van den inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst en den directeur der R.jksserun i.irich ing een ver gadering van de districtsveeartsen gehou den, ter bespreking van maarregelen tot wering van het in het buitenland hcer- schende mond- en klauwzeer. Verslag Rijkspostspaarbank. Uit het uitgebracht verslag betreffen de den toestand der Rijks postspaarbank over 1909 blijkt, dat het aantal inwoners bedroeg 1462615, zijnde 1 inlegger op de 4 inwoners, dat het aantal in 1909 uitgegeven boekjes 60945 bedroeg. Het aantal inlagen was 1902301 en het bedrag dier inlagen f77.014.243.90. Hieronder zijn begrepen 133203 inlagen j.i spaar bankzegels. Het aantal spaarbankkiezers bedroeg 1580. 8846 vereenigingen belegden hun kas geld bij de Rijkspostspaarbank. Voor den dienst der Rijkspostspaarbank zijn geo- opend 319 postkantoren, 65 bijpostkanto ren 1086 hu'ppostkantoren te zamen 1480 kantoren 4220 staatsschuldboekjes wer den uitgegeven, waardoor het totaal steeg tot 12422. Per 1000 zielen werd in 1909 ingelegd f 13158.681/2 en terugbetaald f 12336.16. R. K. Sanatorium te Groesbeek. De vereeniging „R. K. Herstellingsoor den voor longlijders en zwakke kinde ren" heeft 14 architecten uitgenoodigd: voor het ontwerpen van plannen voor een sanatorium voor longlijders in het Dekkerswald te Groesbeek. De ontwer pen zijn einde Mei ingekomen. De jury bestond uit dr. P. J. H. Cuvpers te Roermond, prof. G. J. van S aay te Delft en den heer J. H. Vrijman, Rijks- bouwkundige. Zij heeft advies ingewon- „Je kunt wel in het kamertje van mijn zoon slapen", anhvordde zij op kalmen toon, terwijl zij het toeliet dat hij h|aar op het voorhoofd kuste. Het kamertje staat nu toch leeg, want de oudste is ook weg.... naar Damo.... eu komt eerst mor gen terug." „Ik dank je, Victorine", zeide hij een voudig, maar in zijn doffe oogen parel den tranen van weemoed en geluk.. Den volge- den morgen drong de ma re door het d >rp dat Frans Esehcr niet vertrokken was, maar d d lag in het huisje van Victorine. Hij ,v*as, bevvecide de buren, zeker aan hartverlamming ge storven. Men wist dat hij geld bij zich had, zoodat de politie zich aanvankelijk met de zaak wilde bemoeien. Maar al spoedig wist men dat alles in orde was, en bovendien iedereen getuigde dat Vic torine eene brave, deugdzame vrouw ytA$» die .tot geen misdaad w staat ^o.u nen van een Geneeskundige Commissie, bestaande uit dr. Y. Terpstra, Genees heer-Directeur van het sanatorium te Hooglaren, dr. W. A. Boekelman, direc teur van het St. Andreasgasthuis te Utrecht en dr. N. P. van Spanje, directeur van het O. L. V. Gasthuis te Amsterdam^ Als secretaris der jury fungeerde dr. A. K. M. Noyons. De Jury heeft gemeend de voorkeur te moeten geven aan den ontwerper van het plan „Littera scripta man et". Bij opening van het briefje bleek de maker van het plan te zijn: Eduard Cuy- pers, architect, Amsterdam. KORTE KRONIEK. Na een geheime zitting heeft de Ara- sterdamsche raad besloten tot aankoop ten behoeve van de gemeente van het landgoed Oud-Rosenburgh voor de som van f120.000. Een krediet van f150.000 werd boven dien toegestaan voor ophooging van het terrein. Tot nu toe is Middelburg de eenige plaats in Nederland, waar een sluitings uur voor café's niet bestaat. Thans is door den gemeenteraad vast gesteld^ dat de café's tusschen des nachts half een en 5 uur 's morgens ge sloten moeten zijn. De gemeenteraad van Amsterdam heeft met 19 tegen 15 stemmen afwij zend beschikt op een subsidie-aanvrage ad f500 van de afd. Amsterdam van den Ned. Bond van Onderwijzers voor een St. Nicolaasfeest. Het hoofdbestuur van den R. K. Kalk- en Steenbewerkersbond vergaderde in den Bosch. De weerstands- en propa- gandakas bleken er goed voor te staan. Vooral het fonds „Wcdu wens leun" mag zich verheugen in een warme belangstel ling van de zijde der leden, getuige de stand der kas. Terwijl nog zoo pas in het begin van deze maand, twee ui.Keeringcii hadden plaats gehad, ieder groot f60, was er nu nog ruim f132 aanwezig. Door den vrijgestelde was een afdee- ling te Ti el opgericht. LEIDEN, 25 November. Sociale Cursus. De door het plaatselijk Comité der K. S. A. alhier georganiseerde cursus over de sociale vei zekering zal Maandag avond a.s. geopend worden met de be handeling van de sociale verzekering uit algemeen maatschappelijk en staatkun dig oogpunt, spreker van dezen avond! is Mr. P. J. M. Aalberse. De toegangsprijs tot dezen cursus is zoo uiterst gering, dat niemand er door van het bijwonen der lessen kan worden afgeschrikt. Hier wordt derhalve een eenige gelegenheid geboden om op de gelijke wijze een vraagstuk te hooren be handelen, dat in hooge mate de belang stelling verdient van allen, die er eeni- gen prijs op stellen met hun tijd mee te leven. Wij sporen derhalve de lezers van ons blad aan tot deelneming aan dezen hoogst belangrijken en actueelen cur sus. Men zie voor de toegangsprijzen, de plaa*s waar en de tijd waarop de eerste lezing, Maandag a.s. zal gehouden wor den, de advertentie in ons nummer van morgenavond. De Studenten afdeeling Van het af« gemeen Ncderl. Verbond houdt een le zing met lichtbeelden in vereeniging niet zijn. Op het kerkhof van zijn geboortes plaats, waar hij eindelijk rust had gevon den, werd Frans Escher begraven, lede ren maand wanneer de kerkklok het „Avel Maria" begon te luiden, zag men voort-i aan Victorine met gebogen hoofdi ais in gepeins verdiept, het gelaat in den hoofddoek begraven, naar de [jerk toe; gaan. Daar nam zij dan plaats in een donker hoekje, vouwde de handen erf zond zij een vurig gebed omhoog tot de Heilige Moeder Gods. Zij bidde eerst vcor de ziel van Frans, daarna voor ziclj zelve en dan weder voor hem want zij wist dat zijne liefde voor haar Jicm Iwl leven bad gekost

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1