33 v Neutraal en Links! BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2e Jaargang, No. 343. uawnt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bi] onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/* cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag November 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkood (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. In het „Leidsche Dagblad" van gis teren wordt vermeld, dat er ter bespre king van de debatten in de Tweede Ka mer over de Bakkerswet in verschillen de plaatsea openbare vergaderingen ge houden zifa. Belialve te Leiden in „De jGraanbeurs" (deze heeft niet plaats ge- jhad wegens onvoldoende opkomst, zie „Leidsdhe Courant" van gisteren) ook in Amsterdam, Alkmaar, Amersfoort, enz. Deze vergaderingen gaan uit van den Algemoenen Nederlandschen Bond (van Arbeiders en Arbeidsters in het Bak kers-, Chocolade- en Suikerbewerkings- bedrijf. Maar »u,.. 't Staat er letterlijk te le zen „Wordt de Bakkerswet gered, dan zal 't zijn door de sociaal-democraten, door de motie-Troelstra, waarin deze den minister verzocht in de wet ook den arbeidsduur vast te leggen". 't Is niet ons doel om die socialisti sche grootschreeuwerij te weerleggen 'i is ook «iet noodig voor hen, die zon der vooroordeel de Kamer-debatten ge volgd hebben. Maar.... wij zijn steeds gewaarschuwd ,Voor neutralevereenigingen, om dat zij afzakken in socialistisch vaarwater. Dat neutrale couranten neiging gevoelen om den socialistischen kant neen te zeilen, zouden we niet durven zeggen, maar dat ze steeds den linker kant uitgaan, hetzij naar den liberalis- ti-schen, hetzij naar den soicalistisohen hoek, dat is 'n andere kwestie. De bakkerswet kunnen we niet aan de liberalen dankendeze moet worden toegeschreven aan de rechterzijde. „Dat nooit!" denkt het neutrale dag blad, dan maar liever naar den socia listischen kant. Neutraal en links! ALGEMEEN OVERZICHT. Het Engelsche Hoogerhuis verheug de zich gisteren in een overgroote be langstelling. Zelfs de dames der leden waren in grooten getale opgekomen in afwachting der debatten over 'de Veto wet. Lord Crewe zette uiteen dat de re geering gedwongen was de veto-bill in te dienen, omdat het Hoogerhuis de wet ten der egeerring om partij-overwegin gen verworpen had. De hervormings voorstellen van Rosebery zouden den be- staanden toestand niet voldoende yer- Jielpen. Hij stelde nu voor voor tot tweede lezing over te gaan. Lord Lansdowne zeide, dat hij, wan neer de oppositie in de gelegenheid was geweest, wijziging te brengen in de ve- towet, zou hebben aangeraden, deze in tweede lezing aan te nemen, omdat de amendementen dan door "het La gerhuis overwogen zouden zijn en een P°g|ing gedaan zou zijn om tot over eenstemming te komen. Na een critiek op de onvolledigheid 'der slecht gestelde wet, stelde hij voor de debatten tot Woensdag te verdagen. Een heftige discussie brak toen los, tnet het gevolg, dat de debatten werden Aan het einde der zitting verklaarde Lansdowne, dat hij Woensdag besluiten Zou indienen, loopende over: ten eerste, do wenschelijkheid een be paling te maken tot regeling van de ge schillen tusschen Lager- en Hoogerhuis Welk laatste i.ervormd zou worden in 'den geest van de voorstellen Rosebery; ten tweede, de mogelijkheid van ge- bchillen over wetten, die niet van fi- nancieelen aard zijn, in welke gevallen! [vereenigde zittingen van beide Huizen gehouden moesten worden, behalve wan- peer deze geschillen zouden loopen over de vraagstuk! cn van groot belang, die niet onder de aandacht van het volk Zijn gebracht. Mocht dit voorkomen, dan zou een referendum onder de kiezers uit geschreven moeten worden en geen ver eenigde zitting gehouden worden, en ten derde, een concessie van het Hoo gerhuis om afstand te doen van zekere Waarborgen, die h,et thans yolgejis de grondwet heeft, in zake het verwerpen van financieele wetten. Men gelooft niet, dat de voorstellen van Lansdowne den toestand gewijzigd of een parlementsontbinding verhinderd hebben. De volgelingen der regeering zeggen dat deze voorstellen ten eenenmale on voldoende zijn en aantoonen hoe wijd de kloof tusschen beidei partijen is. De ministerieelen beschouwen Lansdow- ne's voorstellen dan ook ;neer als een betooging van de peers, dan als een maatregel, die genomen is in de hoop op een schikking en wijzen erop, dat één gevolg dier voorstellen is, dat het Hoo gerhuis behoed wordt voor hiet uitspre ken van een oordeel over de vetowet. Maar de unionisten zijn van oordeel dat dit vertoon van redelijkheid en ge matigdheid een goeden indruk op het land zal maken. Nu maar weer afwachten of de debat ten Woensdag iets nieuws brengen en of het misschien tot een schikking komt. Toch ziet het er niet naar uit, evenmin als dit spoedig het geval zal zijn in Zuid Wales. De verbittering onder de stakers neemt toe en al worden ongeregeldheden als veertien dagen geleden voorkwamen, door de aanwezigheid van politie en troe pen voorkomen, de stakers volgen thans een andere tactiek, waardoor de toestand niet minder ernstig is. Zij vermijden bot singen met de politiemacht op straat en bij de kolenmijnen, daar zij hier toch het onderspit zouden delven, maar zij doen nu aanvallen op de afzonderlijke wonin gen der mijnbeambten, die natuurlijk niet alle bewaakt kunnen worden. Geregeld brengen dan ook de Engel sche bladen berichten over aanslagen op personen en eigendommen bij de wo ning van den directeur der Briltania Col- leries te Gilfach Goch werden Vrijdag nacht vijf bommen gevonden iwelke toonen -dat rust en orde nog lang niet zijn teruggekeerd. Rust mag blijkbaar ook nog niet komen voor Portugal. Leest men overal van stakingen die nog voortduren uitbreken of nog in voorbe reiding zijn, nu weer maakt de Lissabon- sche correspondent van de Temps ge wag van een ernstige ontevredenheid, welke zou bestaan onder „carbonari", de mannen, die de omwenteling van 5 Oc tober hebben voorbereid en uitgevoerd. Dezer dagen hebben zij een deputatie gezonden naar de voorloopige regeering, met den eisch, dat alle openbare ambten behooren vergeven te worden aan de his torische republikeinen d. w. z. aan hen, die ook vóór 5 October republikeinen wa ren, en die zich niet wensciien v.rarongen te zien door de nieuwbakken parujgenoo- ten, de vroegere aanhangers-der monar chie, die in grooten getale den nieuwen stand van zaken zijn bijgevallen, want ieder oogenblik leggen nieuwe baantjes jagers openlijke verklaringen af dat zij zoo republikeinsch mogelijk zijn, al waren ren ze tot opdat oogenblik overtuigde monarchisten. Maar ze willen graag weer wat mee- eten uit de staatsruif en daarom regent het openbare verklaringen, zelfs in de kranten als ingezonden stukken. Intus- schen is de nieuwe Portugeesche vlag groen en rood, definitief door de voor loopige regeering goedgekeurd. De of- ficieele inwijding zal op 1 December plaats hebben. 'tZal me een fraaie plech tigheid zijn. We spitsen ons al op ruzie, evenals ook bij de toekomstige ofple-. ning der nationale vergadering op Kreta. De tegenwoordige Kretenzische re geering, die gelijk men weet destijds door Venizelos is gevormd, heeft een officieele verklaring gepubliceerd, waarin zij mededeelt, dat zij aan de voor twee jaar geproclameerde unie met Grieken land vast houdt. Zij scheidt zich geheel af van den partijleider Kondoeros, die laat stelijk optrad voor den terugkeer van Kre ta, tot de autonomie. In overeenstemming hiermede, zal de a.s. opening der nationale vergadering die zoo herhaaldelijk is uitgesteld nu toch plaats hebben in naam van den koning van Griekenland, tenzij de be schermende Mogendheden dit nog be letten. Koningin Elisabeth de sympathieke fconi/igin gan België, die bij haar bezoek oniangs te Amster dam door haar innemend optreden allen voor haar innam, is ongesteld. Zater dag meldde een telegram, dat de ko ningin griep had. Er is bronchitis en pleuritis aan de rechterzijde bij geko men. De nacht van Zaterdag op Zondag is niet goed geweest, hoewei de toestand niet gevaarlijk was, achtte men dien toch zorgelijk. Eergisterenavond heb ben de geneesheeren Rommelaere en Leboef de koningin onderzocht en de laatste is met den hofarts Maloens des nachts in het paleis, de koninklijke fa milie is te Laeken, gebleven. De naaste familie van de koningin wordt telegra fisch van haar toestand op de hioogte gehouden, en indien er niet spoedig een gunstige wending intreedt, zal de moeder van de zieke, hertogin Karei Theodoor van Beieren overkomen. Woensdag is koningin Elisabeth die toen reeds sedert een paar dagen ver kouden was en haar kamers hield, onge steld geworden, 's Avonds had zij 40 graden koorts en was hard ziek. Tot dusver heeft koning Albert, die zeer onder den indruk is van deze ernstige aandoening, 's nachts bij de koningin ge waakt. De laatste bulletins brengen nu ge lukkig gunstiger berichten en wel dat de ziekte haar normaal verloop heeft. De Grendelwet is weer in de Spaansche Kamer aan de orde. In zijn verklaringen, gister, zeide Canalejas, dat in de onderhandelingen, met de H. Stoel, de kloosters aangewe zen zullen worden, die gunnen blijven bestaan. Hij wil, dat de religieuze instel lingen, voor zoover zij er zijn, erkend en gereglementeerd zijn bij de wet. Wat betreft het onderwijs, is hij niet van meening, dat men Katholiek moet zijn, om onderwijzer te kunnen zijn, maar hij vindt ook niet, dat de priesters uit de scholten verdreven moeten worden. Dit laatste is wat men noemt, een scheutje water in den wijn. GEMENGD. De Servische Kroonprins gaat vol gens de Lokal-Anzeiger zoo goed vooruit, dat de Koning vermoedelijk nog dit jaar naar Rome, Parijs en misschien ook Lon den zal gaan. Het blad spreekt niet van Weenen. Een gerucht, dat Koning Alfonso een reis naar Italië zou maken, wordt na mens den heer Canalejas tegengespro ken. Wel is het mogelijk dat een der Minis ters naar Italië gaat om daar de opening bij te wonen van de tentoonstelling welke ter gelegenheid van de feesten ter herin nering ,aan de Italiaansche eenheid, zal worden gehouden. Het Portugeesche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft besloten, het gebouw van het Portugeesche Antonius- gesiicht te Rome in te richten tot een in ternaat voor kunstenaars, die op Staats kosten hun ontwikkeling te Rome gaan voltooien. De Berlijnsche correspondent van de Matin verzekert uit zeer goede bron te weten, dat bij het jongste bezoek van Aehrenthal in Italië het Drievoudig Ver bond voor den gebruikelijken termijn van 5 jaar, hernieuwd is. Oostenrijk en Italië zouden tevens hun politieke en commer- cieele invloedsspheren op 'den Balkan hebben vastgesteld. Oostenrijk Jaat Italië de vrije hand in Montenegro en Albanië en Italië waarborgt Oostenrijk hetzelfde in Macedonië tot aan Saloniki. Het is mogelijk, maar of het waar is? Tengevolge van gebrek aan water en de moeilijkheid der proviandeering in d\e woestijn van Hauran, heeft de Turksche regeering van verdere expedi ties tegen de opstandige Droezen af te zien. Uit Brest en St. Etienne komen weer berichten van sabotage. Bij Brest zijn 40 telegraafdraden doorgesneden, zoodat de stad, telegrafisch tenminste, geheel was afgesloten van het land. Uit St Etienne wordt gemeldi, dat bij Chambon-Feugesolles 17 telegraafdraden zijn doorgesneden. Uit Heraklea aan de Zwarte Zee wordt bericht dat een Grieksch stoom schip met 60 pa jagiers aan boord, tij dens een storm gezonken is. Zeven zeilschepen hebben eveneens schipbreuk geledenvan de opvarenden werd geen enkele gered. ÜOÊveel êlgehtoflecs dje rampen ju bet geheel hebben geëisc'nt, is nog niet be kend. Te Queensborough staan 10.000 ton kolen in brand. Oorlogsschepen hebben manschappen aan land gezet om bij het blusschen te helpen. Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is benoemd tot nota ris te Deventer, Th. H. Lucassen, candi- daatnotaris aldaar; Ls benoemd tot notaris te Zaandam, A. A. ter Laag, oud-notaris van Para maribo, wonende te 's Oravenhage is aan J. M. Goslings eervol ontslag verleend als notaris te Sneek is benoemd tot notaris te Winsum, mr. C. de Ranitz, advocaat, procureur en can- didaat-notaris aldaar; is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau mejuffrouw M. A. J. Claessen, overste van de Zusters van Barmhartigheid te Maastricht (Capucij- n en straat) is de met verlof in Europa aanwezige kapt. der art. Tühri van het in Nederl.- Inciië eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Een jubileum van de Koningin. Wij lezen in een Haagsche correspon dentie der „Prov. Gron. Crt.": Het feit dat H. M. de Koningin in het begin van het volgend jaar 12i/3 jaar als zoodanig zal hebben geregeerd, schijnt niet onopgemerkt te zullen blijven. Eeni- ge vereenigingen, vooral uit den arbei denden stand, hebben zich reeds met el kander in verbinding gesteld om, zoo mo gelijk, de Koningin een hulde aan te bieden in den vorm van een optocht; en er zijn naar men beweert ook andere plannen in bewerking. Juist gisteren, op onzen nationalen onafhankelijkheidsdag, die, behalve door 't wapperen van drie kleur en oranjewimpel van stadstoren, raadhuis en enkele openbare gebouwen, als gewoonlijk onopgemerkt is voorbij gegaan, moet over die viering van 't ko- ninginne-jubileum een voorloopige ver gadering hebben plaats gehaid. Maar er zijn nog geen bijzonderheden over uit gelekt. De Papendrechtsche strafzaak. Naar wij vernemen, bestaat bij de so- ciaal-decratische Kamerfractie het voor nemen om bij de behandeling van het hoofdstuk Justitie, bij de Staatsbegroo- ting den Minister eenige vragen te stellen betreffende -de wijze, waarop te Arn hem de Papendrechtsche strafzaak werd behandeld. Onedele concurrenlie. Door den commissaris der Koningin in Gelderland, die op het congres van den Middenstandsbond toezegging deed, de kwestie betreffende misbruiken, welke door rijks- en gemeente-ambtenaren ten nadeele van den middenstand zouden ge pleegd worden, in zijn provincie te zullen onderzoeken, is aan de burgemeesters in zijn provincie de volgende missive ge zonden „Het is mij gebleken, dat gemeente veldwachters in deze provincie wel eens in commissie rijwielen leveren of op an dere wijze als tusschenpersoon bij eeni- gen handel optreden. Ik heb de eer u te verzoeken, zoo noo dig, den veldwachters uwer gemeente er op te wijzen, dat zulks in strijd is met artikel 4, tweede lid, hunner instructie, en zorg te dragen, dat bedoelde bepaling door hen stipt in acht worde genomen." KORTE KRONIEK. Men meldt, dat het Hof tusschen 6 en 10 December naar de residentie zal te- rugkeeren. Naar aanleiding van eenige grieven, besloot het personeel der sigarenfabriek van den heer Jos. Levie, te Assen om, zoo aan de eischen niet werd toegegeven, Vrijdag a.s. de werkstaking af te kon digen. Op dit besluit heeft de heer Levie de 11 aangeslotenen bij de afdeeling As sen van den Intern. Sigarenmakersbond met ingang van 25 dezer ontslagen en be sloten, zijn fabriek naar elders te ver plaatsen. t— Het „Staatsblad" no. 321 bevat de wet van den 8sten dezer, houdende wet telijke bepalingen tot regeling van de banken van leening. De gewone audiëi lie van den mi nwee (Y£u financiën op Donderdag 24 dezer, die van den minister van Wa terstaat Vrijdag 25 dezer niet plaats heb ben. Tot geestelijk adviseur van den Dio- cesanen Bond van R. K. Middenstands- vereenigingen in het bisdom Haarlem is benoemdde WelEerw..heer P. Stroomerrf Rector te Amsterdam. LEIDEN, 22 November, Maria-V ereenigi ng. De Leidsche Maria-vereeniging viert feest. Het eerste 5-jarig tijdperk van haar bestaan heeft zij achter den rug en waar zij met voldoening op den afge- legden weg mag terugzien, past alles zins een blij, opgewekt feestvertoon. Daarvoor waren de leden en genoo- digden gisteravond in de St. Joseph- Gezellenvereeniging bijeen gekomen. Feitelijk echter was dit de aanvang der feestviering niet. Immers werd Zon dagmorgen in de kerk van O. L. Vr. Vr. Onb. Ontvangen (Hartebrug) de' Hoogmis ter intentie van de vereeniging opgedragen, waaronder de Weleerw. pater Borromeus de Oreeve een gloed volle predikatie hield. En na dezen kerkelijken inzet werd gisteravond op meer wereldsche wijze het lustrum herdacht. De stoeien stonden in nauwe rijen aan elkaar geregen met de beschikbare ruim te was gewoekerd en nog kwam men plaats te kort. De zaal was propvol. Tot de aanwezigen Behoorden de Weleerw. paters Klüken, geestelijk adviseur en" Tesser, de Weleerw. heeren Bekkers, Bergansius, Borsboom, v. d. Laar en Vink de heer Mr. Aa'berse, lid van de Tweede Kamer, mevr. Aalberse-Schmier, oud presidente der Maria-vereeniging, het be stuur van het Kruisverbond enz. Klokslag 8 (de dames beginnen pre cies op tijd) verwelkomde de presidente ui een hoofsche toespraak, allen, die opgekomen waren om met de Mariaver- eeniging het lustrumfeest mee te vieren. Daarna zong een koor van jonge da mes n jubilélied. Met haar allen beeld den zij een keurig tableau uit, in 't mid den waarvan zich een blauwe vaan verhief met de jaartallen 19051Q1Ü. In geornamenteerde witte letters werd de naam der vereeniging gevormd. De wel eerwaarde heer v. d. Laar had de at tentie onder het laatste couplet dit koor door gekleurd bioscooplicht te doen be schijnen en hierdoor een verrassend ef fect te bereiken. De clou van den avond was ongetwij feld, van drankbestrijders standpunt be zien, de rede van den weleerw. pater Borromeus de Oreeve. De eerw. spr. stelde zich teil doel het lied op te van gen, dat opklinkt uit het enthousiasme en de feestvreugde' van dezen avond. Als zoodanig onderscheidde hij een ju bellied, een danklied en een strijdlied. Deze gedachte zette hij in een bloem rijke taal uiteen. Een jubellied klinkt op, want wij her inneren ons wat wij waren en wat wij nu zijn; 't is nu voor ons een reveille in den strijd. Ons feest is de bloei en groei van de R. K. drankbestrijding, waarbij wij vergeten alle moeite en zor gen, die wij hadden om de vereeniging groot te maken waarbij wij roemen, op hetgeen wij hebben bereikt om daaruit kracht te putten voort te gaan. Ja, wij mogen trotsch zijin. Nederland telt een leger van meer dan 60.000 drankbestrij ders, afgescheiden van de kinderen in de St. Annavereeniging. Welk een in vloed gaat van die drankbestrijders niet uit, middellijk zoowel als onmiddellijk. Onmiddellijk, want zooveel maten al cohol minder, zooveel maten meer volks welvaart. Maar vooral middellijk: in hoeveel plaatsen van ons land is het oprich ten van een Kruisverbond niet het eer ste antwoord geweest op den oproep van Leo Xill tot vereenigen. De drankbestrijding heeft geleerd, jets hoo- gcr geluk te zoeken dan in den borrel. De drankbestrijding heeft gebracht de R. K. emancipatie der vrouw. De vrouw is door de Maria-vereeniging naar voren getreden, niet echter als suffragette. Wij hebben haar geleerd te waken voor het huisgezin en op te treden als man of of zoon het geld aan den alcohol ver braken. Êsa .d^iklied gtijgt op, Spr, huldigt

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1