No. 741. BUITENLAND. •BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2e Jaargang, Bureau OUDE SINGEL, 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post t L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Zaterdag 1^ November 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratl» bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkood (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Pit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Vrouwen-kiesrecht en Vrouwen-emancipatie Van de vrouwen-emancipatie zijn de Katholieken vriend en vijand. Vriend zijin ze van d i c emancipatie, jvelke streeft naar erkenning van de [waardigheid der vrouw die beweging is ijEoo oud als het christendom. Maar vij andig staan ze tegenover de moderne 'emancipatie, als deze zich aandient als nieuwe beweging, die nieuwe beginse len leert, door welke de redding zal Worden gebracht aan de miskende vrouw, 'die predikt een absolute gelijkstelling van man en vrouw. Zoo'n vijandschap voelden we bij de lezing van de voorzitster van den Ned. 'Bond voor Vrouwenkiesrecht, gehouden .Voor de afdeeling Leiden van dien Bond. Er was veel waars en goeds in die le- 'jzing; zij leerde de vrouw zich bewust te zijn, dat zij vormen moet menschen, die een waardige plaats innemen in de maatsdiappij. 't Zelfde is eens zoo kern achtig gezegd door de katholieken J. de Maistre. „De mannen zijn de wet gevers, maar de vrouwen vormen de plan nen, die de wetten maken." Maar wat was die rede deels zonder innerl ijken gloed deels opzwiepend bij gemis aan een bezielend Christelijk be ginsel. De spreekster stelde zich op absoluut- neutraal standpuntdit is tot op zekere .hoogte haar zaak. Dat zij in hare neutra liteit niet wilde spreken van een Schep- iper, maar van moeder natuur, kunnen 'We kleinzielig vinden. Maar als een er- jgerlijke profanatie veroordeelen wij, dat jde spreekster het woord der heilige [Schrift, dat de vrouw &an den man tot :hitdpe is gegeven, ten perste toeschrijft jaan moeder natuur uit vrees om hi,er den I 'Maker van het Werk te noemen, en ver bolgens dat woord gebruikt om.... het (Vrouwenkiesrecht te propagandeeren, [Vvant.... de vrouw moet ook de hulpe van den- man jzijn in het Staatsbestuur. Beter dan een Schriftuur-woord te |$)rofaneeren en verkeerd te verklaren had ;'de spreekster een greep kunnen doen 'luit de geschiedenis van het christendom kom te laten zien, dat dit steeds de waar digheid en de gaven van 3e vrouw heeft erkend. Dat een Hypothiate Alexan- jdrie in het begin der Christen-tijden de •philosophic doceerde, dat Benedic ts XIV twee vrouwelijke professoren liaan de universiteit te Bologna aanstelde, en vele andere voorbeelden zou men kun nen noemen. Zou de spreekster misschien het feit lidat verschillende christenen niets voelen iVoor vrouwen-kiesrecht of tenminste niets yoor kiesrecht aan gehuwde vrouwen, [willen toeschrijven aan hun idee van acht- terstelling, van geringschatting van de Vrouw Ach, zou de Duitsche regeering, 'die aan de officieren liet kiesrecht wei gert dat doen om hunne minderwaardig heid? Zou ook hier geen andere reden kun- ;lten bestaan? 't Is slechts een aanwijzing om dege nen die zich niet verklaren voor algemeen ^Vrouwenkiesrecht niet te bestempelen als jjmenschen, die de ware veredeling en er kenning van de waardigheid der vrouw' jüïvillen belemmeren, en aan de vrouw .niet even groot e, ofschoon ander- [Saortige, waarde 'toekennen ,als aan 'Iden man. j Vrouwen kiesrecht en ware vrouwen emancipatie staan Jos van elkaar. }V Waar gaat het heen? i De bronnen voor ons Katholiek geloof Ijzijii ide H. Schrift en de Overlevering, llzooals ons deze worden verklaard dc r jlde Kerk. Dat de Protestanten de Ovt"- jlevering verwerpen en voor de verkk- jiring der H. Schrift geen bindend geza; jjaannemen, is bekend. Maar dat er voi r jide Protestanten „geloofspunten" bestaan jldae men ook niet in de H. Schrift vind:, •Idat is voor ons iets nieuws, j Prof. Dr. H. Y. Groenewegen, hoog- i jleeraar aan het Remonstrantsch semi jharie alhier, heeft in den Haag gespro- I Ken over het „onsterfelijkheidsgeloof" fbWas een soort apologetische les, maar b.» 'n eigenaardige. Hij begon met te verklaren, 4at de cri- jtiek de Bijbelbewijzen voor de onste: lelijkheid der 7;el ^ls ondeugdelijk heeft IHngp wezen, Maar=- Overlevering in Roomschen zin is er in de Protestantsche kerk niet hoe kan dan de onsterfelijkheid der ziel voor hen een geloofspunt zijn De hoogleeraar zal 't vertellen. Doch eerst hooren we dit maakt de zaak nog vreemder =-. dat ook het verstand de on sterfelijkheid niet kan bewijzen. Iets is 'n geloofspunt, als het door alle volkeren is aangenomen, niet strijdt met de uitspra ken van de wetenschap, en voldoening schenkt aan de wenschen van ons hart! .Waar Jblijft de christelijke opvatting, dat het Geloof een bovennatuurlijke open baring is? Waar blijft dc goddelijkheid van de gave des Geloofs? Is het Geloof nog het woord Gods? We zouden den hoogleeraar kunnen vragen, of ihij zijn seminaristen opleidt tot bedienaren van het woord Gods? Ze zullen toch eenmaal geloofspunten moe ten verkondigen, die in den Bijbel, het woord Gods, niet staan opgeteekend. .Waar gaat het heen? ALGEMEEN OVERZICHT. Wat gebeuren moest door het voortdu rend onhoudbaarder worden van den toe stand in de Engelsche Politiek is geschied het ontbindingsbesluit is uitgesproken. Gister heeft Asquith die regeerings- verklaring afgelegd in het Lagerhuis dat in afwachting hiervan zoo vol was dat vele leden op den grond moesten zitten. Onder geestdriftige ovaties werd Asquith ontvangen, die begon met te verklaren dat er geen wijziging was gekomen in de plannen der regeering. Zij is van plan het Lagerhuis te verzoeken, de be langrijkste deel en van de begrooting en met name de invoerrechten op thee, de inkomstenbelasting, het amortisatiefonds en twee minder op de voorgrond treden de maatregelen, die nog dit jaar afge handeld moeten worden, af te doen. Daarna sprak Asquith over het veel besproken Osbornevonnis en verklaarde, dat het de bedoeling der regeering is, in het volgende parlement bezoldiging der leden voor te stellen. Pe regeering, aldus de eerste minister, heeft den Koning geraden, om, wanneer bovenbedoelde parlementaire werkzaam heden zijn afgeloopen, deze zitting en dit parlement te doen op houden te bestaan. (Luide toejui chingen op de banken der regeeringspar- tij.) Over de vetoconferentie sprekende, zeide Asquith dat hij zich niet schaamde te erkennen ,dat hij bijna tot het laatste oogenbiik gehoopt had, dat een schik king mogelijk zou zijn gebleken. Dit is echter niet geschied. Toch ziet de regee ring in, dat wanneer het Hoogernuis voor de verkiezing gelegenheid wil heb ben om de politiek, die het Lagerhuis heeft goedgekeurd al dan niet te beamen deze gelegenheid gegeven moet worden, hetgeen volgende week zal geschieden. Het ware ijdele waan te beweren, diat er eenige twijfel kon bestaan over de be slissing, die het Hoogerhuis ten op zichte van de vetowet zal nemen. Asquith eindigde met te zeggenHet is ons wel, dat, nadat twee opeen/.ol- gende Lagerhuizen in denzelfden zin een oordeel hebben uitgesproken, dc (ijd ge komen is, dat dit geschil, dat den gehee- len weg van vooruitstrevende wetgeving verspert, onderworpen kan worden aan de beslissende uitspraak van de groote nationale rechtbank. (Luide toejuichin gen van 'de regeeringspartij.) Daarna was Balfour aan het woord die verklaarde het regeeringsbeleid ten zeerste te betreuren en de aandacht ves tigde op het feit, dat Asquith niets had gezegd over het geven van waarborgen door de Kroon. Asquith antwoordde hierop dat de re geering ook nu nog die waarborgen noodig acht, maar dat hij weigerde een verklaring af te leggen over den raad die hij als verantwoordelijk minister ge geven kan hebben of nog zal geven aan de Kroon. De liberalen maken uit deze tweede verklaring van Asquith op, dat hij-van den Koning een voorwaardelijke belof te betreffende dc waarborgen heeft ge kregen, maar de unionisten zijn geneigd deze vertolking te bestrijden. Ia hei Ljpogerliuis legde lord .Cjrewe een verklaring af, die gelijkluidend was met die van Asquith. Lord Lansdowne noemde de ontbin ding een parlementaire manoeuvre, die met het grootste cynisme was uitgevoerd en vroeg óf de regeering waarborgen verkregen had en onder welke voor waarden Crewe gaf gedh onmiddellijk antwoord op deze vraag, maar zeide: „Ik zeg ronduit, dat het advies aan de Kroon,, om het Parlement te ontbinden, gege ven is in de onderstelling, dat het Hoo gerhuis de vetowet zal verwerpen. Ik neem %an, dat wanneer de regeering weer aan het bewind komt met een haar welgezinde meerderheid, het HoogerHuis voorbereid zal zijn, gevolg te geven aan den volkswil, zooals deze zich door de verkiezingen heeft kenbaar gemaakt" Terwijl deze zaken zich in Hooger en Lagerhuis afspeelden hebben de Kiesrechtvrouwen zich weer eens geroerd. Deputaties van suffragettes trachtten het parlementsge bouw bjnnen te dringen maar stuitten op bereden politie die er 23 in hechtenis nam. Toch bleven ze aanstroomen en wierpen zich op het cordon politieagen ten, die haar onmiddellijk in hechtenis namen. Een meisje slaagde er in het cordon te doorbreken en holde met po litieagenten achter zich aan naar het par lementsgebouw, maar werd spoedig in gehaald en in hechtenis genomen. Om 4 u. 10 waren gistermiddag 82 kiesrecht- vrouwen in Jiechtenis genomen. Ze zullen echter van hun malle mani festaties niet wijzer worden. Beter ge slaagd is een vrijwel even malle njani- festatie in Monaco. Eenigen tijd geleden was men bij af wezigheid van den vorst hij was toen voor zijn mineralogische en oceanologi- sche liefhebberijen druk in de weer te Parijs in optocht naar zijn paleis ge trokken om zich een grondwet op te vor deren. Wat hier en ginder, ze wilden niet onderdoen voor andere staten al is hun landje maar iets grooter dan 25 duim in het vierkant. De vorst, die hen toen een telegram zond, dat als ze hem wenschten te spreken, ze daar en daar bij hem moesten komen, heeft hiet billijke van hun eisch ingezien en eenige Fran- sche rechtgeleerden met Itfet opstellen van dit stuk belast. We zullen nu zien wat er van wordt. Ook in Griekenland wil men wat aan de constitutie gaan morrelen. Vóór zijn reis naar Thessalië zal Veniselos het hervormingsprogram der regeering bekend maken. Voorname lijk wil hij maatregelen nemen voor de verbetering van den financieelen toe stand. De constitutioneel e hervormingen die hij wil invoeren zijn de volgende. Hij is voor de instelling van een Senaat, die om de zes jaar geheel moet aftre den, en wiens leden minstens 45 jaar oud moeten zijn. Bovendien wil l\ij de kieswet wijzigen en de ambtenaren in de grondwet onafzetbaar doen verklaren. Over de pntdekte verduisteringen weet de Atheensche correspondent van de „Voss. Zeit." nog te berichten, dat Ve niselos de heele intendance van het leger wil afschaffen. De Jioogere intendance- officieren gaan dan naar ministeries, de lagere naar de infanterie. Alle mi nisters van oorlog van de laatste zes jaar, benevens verschillende leveranciers zullen wegens misbruiken bij de inten dance voor den rechter worden gedaagd. De vroegere afgevaardigde Kapedanakis beweert, dat de Koning zich beklaagd heeft, dat de politici aan het volk ver tellen, dat hij in gtrijd met de grondwet gehandeld zou hebben. Mocht deze opvatting algemeen worden, dan zou de Koning volgens Kapedanakis willeft af treden. De kroon wordt hem blijkbaar te zwaar, en daarbij komen nu weer mo gelijke verwikkelingen over Kreta De Turksdhe zaakgelastigde te Athene seinde aan zijn regeering, dat de Kreten- ser Nationale Vergadering weder „in naam van Koning George van Grieken land" zal worden geopend. Dit acht de Porte in strijd met de gewaarborgde sou- vereine rechten van Turkije, en daarom is het haar voornemen de beschiermende mogendheden te wijzen op het groote geyaar, c^at dopr jieze fo/.m^liteit Kan, ontstaan, wijl de Porte niet kan dulden, dat de zitting van het wetgevend lichaam van een onder haar souvereiniteit staan de land, wordt geopend in naam van een vreemden vorst. Goed zoo, hoe meer nota's hoe liever, dan blijft er werk aan den winkel. GEMENGD. Het Berliner Tageblatt verneemt uit Rome, dat de koning, de koningin en de kroonprins van Montenegro volgend jaar te Rome een bezoek aan den koning en de koningin van Italië zullen brengen. Mag men den correspondent van de „Köln Zeitung" te Lissabon gelooven dan schijnt reeds in repüblikeinsche kringen lang geen eenstemmigheid te heerschen omtrent de te volgen politieke gedrags lijn. Zelfs wordt een scheuring tegemoet- gezien tusschen de meer radicale ele menten en de meer gematigden. De Portugeesche minister van bin- nenlandsche zaken is opgetreden als be middelaar bij de staking van het tram personeel te Lissabon. Vertrouwend op den minister hebben de stakers zich be reid verklaard het werk weer op te ne men. De arbeiders van de Berlijnsche gasfabrieken dreigen tot staking over te gaan wanneer de loonen niet verhoogd worden. Voor men echter tot dezen uiter sten maatregel zijn toevlucht neemt, zal een looncommissie nog eens met de ge meentelijke autoriteiten onderhandelen. Op de begrooting van de Zuid-Afri- kaansche Unie, die over 10 maanden en tot Maart 1911 loopt, is ruim 1 millioen gulden uitgetrokken voor de vloot. Een blad te Londen meldt dat de Japansche regeering een Londensche fir ma den bouw van een dreadnought van meer dan 27.000 ton heeft opgedragen. Langs de geheele Siciliaansche kust en vooral te Messina zijn weer hevige aardschokken waargenomen, die in de puinhoopen der verlaten stad verschei dene gebouwen hebben doen instorten. De bevolking der barakkenstad werd door een paniek aangegrepen. Er zijn evenwel geen ongelukken voorgekomen. Het plaatsje Daridsche, in de buurt van Gebse aan de golf van Ismid gelegen is, volgens een telegram uit Konstanti- nopel, tengevolge van een hevigen, door den sterken wind aangewakkerden brand bijna geheel in asch gelegd. 800 a 1000 huizen zijn verbrand. Het dorp was hoofd zakelijk door Grieken bewoont, het Turk- sche kwartier, dat eenigszins afgezonderd lag, is gespaard gebleven. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot com missaris van politie der gemeente Velsen en tevens tot comm. van rijkspolitie D. de Ridder, thans buitengewoon ambte naar ter secretarie van genoemde ge meente is J. G. Legro benoemd tot burgemees ter van Oosterhesselen; is L. Nilant benoemd tot burgemees ter van Renesse; is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Neuzen H. j. K. Buwalda, thans tijdelijk met het beheer van dat kantoor belast; is C. van der Hoeven te Dordrecht, nu machinist-stoker van den Rijkswaterstaat bevorderd tot machinist en P. de Weerdt te Dordrecht, benoemd tot egzagvoerder op een der directievaartuigen van den rijkswaterstaat. Is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille in zilver aan F. van der Werf, chef van de afdeeling Binnel. Goederenvervoer bij de Ned. Stoombootreederij te Rotterdam. Krankzinnigenverpleging. Gecli. Staten van Zuid-Holland hebben bij circulaire aan de gemeentebesturen in het gewest medegedeeld, dat met ingang van 1 Mei a.s. mannelijke lijders uit deze provincie kunnen worden geplaatst in het krankzinnigengesticht te Utrecht. Wan neer het in aanbouw zijnde buitengesticht te Zeist in gebruik wordt genomen (het geen behoudens bijzondere omstandig heden op 1 Januari 1912 het geval zal zijn) zullen ook vrouwelijke patiënten voor de inrichting te Utrecht kunnen wor den aangewezen. Voorts wordt onder het oog gebracht, dat ten einde in de behoefte aan gestichts yerpieging gteeds .te y oorden. voor katholieke krankzinnigen de gestich ten te Venraij zullen moeten worden aan gewezen, indien daar plaats beschikbaar is. .Tevens wordt herinnerd, dat de ge stichten Ln den regel alleen op werkdagen patiënten opnemen. Voor zoover aan Gedeputeerden bekend, worden slechts in de gestichten St. Jorisgasthuis, Outt- Rosenburg en Endegeest, ook op Zon en feestdagen patiënten opgenomen, ech ter niet dan bij dringende noodzakelijk heid, ter beoordeeling van den genees heer-directeur. Het Krupp-rapport. De Voorzitter der Tweede Kamer heeft gisteren medegedeeld, dat hij zal voor stellen het Krup-rapport te publiceeren en tegelijk te behandelen met de nadere nota, door de regeering te dier zake in gediend. Gezondheidscommissie en bijzondere scholen. Op de vraag van het hoofd eener Bijz, school of de gezondheidscommissie be voegd is kinderen eener nk-t-openbare school aan den lijve te onderzoeken, heeft minister Heemskerk, volgens de „NecL"' geantwoord „Ik heb de eer u mede te deelen, dat naar mijn meening een gezondheidscom missie niet bevoegd is de kinderen eener niet-openbare s chool tenzij na vooraf verkregen toestemming der oudiers en van het bestuur der school in de school aan den lijve te onderzoeken. De eerste Kamer. De Eerste Kamer is voor openbare ver gadering bijeengeroepen tegen Donder dag 24 Nov. a.s., des avonds te half Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft gisteren de behandeling van de Indische begroo ting ten einde gebracht. Maandagmiddag zullen de algemeene beschouwingen der Staatsbegrooting eea aanvang nemen. KORTE KRONIEK. r— De gewone audiëntie van den Mi nister van Justitie zal Zaterdag 26 Nov< a.s. niet plaats hebben. Gisteren is te Amsterdam op fees telijke wijze het 100-jarig bestaan van de „Oranje-Nassau"-kazeme aldaar her dacht. Behoudens nadere goedkeuring door dc verschillende gemeenteraden heb ben de dagelijksche besturen van Bloe- mendaal, Schoten, Bennebroek en Velsen in beginsel besloten tot oprichting eener naaml. vennootschap tot exploitatie vaa een gemeentelijke waterleiding met een kapitaal van f 200.000. Dit kapitaal moet door die verschillende gemeenten in aan- deelen worden genomen. Hieruit blijkt dat er niet gerekend wordt op rijkssub sidie. De ontwerp-statuten zijn bereids ont worpen. In het plan ligt de waterleiding te stichten op het terrein, dat mevrouw* van der Vliet aan de. gemeente Bloemen- daal voor de Bloemendaalsche waterlei ding heeft afgestaan. Door de verkiezing van mr. C. Lu- casse tot lid der Eerste Kamer zal een' vacature ontstaan van het lid der provin ciale staten in het district Goes, waar voor mr. Lucasse sedert 1882 zitting heeft. LEIDEN, 19 November. Roomsche Liefdadigheid. Wij willen heden op een tweetal zaken de aandacht vestigen. Allereerst op het Lof met liefdadig- heidspreddcatie in de Hartebrugskerk. Del Weleerw. pater de Oreeve O. Fr. M. zal daar met zijn welsprekende taal ongetwij feld de liefdadigheid opwekken van een' overgroote schare die kennc de Let schoo ne doel d er St ElisabethsverecnigLng zich gaarne naar den tempel zullen begeven om hun giften te offeren, teneinde de dar mes dier vereeniging in staat te stellen haar nuttig werk voort te zetten. Vervolgens op de uitvoeringen in den R. K. Volksbond, Zondagavond half 9, en Maandagavond 8 uur. Het Comité „[Hulp in Nood", dat zijn naam steed* veel eer aandoet, vindt telken jare de lief hebberijvereenigingen gereed, belange loos op te treden om de kas van „H. i« N."te stijven. Wie het progiamma heeft gezien, weet, dat het jets «extra's biedt

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1