No. 340. Vrijdag November 1910. BUITENLAND. Naar zijn landteru^ekeerd. BINNENLAND. 2e Jaargang. Eeicbdve ©ou/ta/nt Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. In tere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT blad verschijnt elken dag, uitgezonderd zon- en feestdagen. DE abonnementsprijs bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco .per post 5.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/« cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. 1® De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratl» bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkood (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ALGEMEEN OVERZICHT. De poUSeke toestand in Engeland 'Svékt nog fteeda de meest levendige be langstelling. Een buitengewone aan vraag is er voor tie toegangskaarten voor ide zitting ran het Lagerhuis, die heden zou plaaU hebben, met het oog op de verklaring van Asquith en het antwoord van Baltour. Men verwacht, dat nog an- jdere sprekers zich zullen doen hooren, CA. Redmond en Barnes, de voorzitter yan de Labour-Party. Gisterochtend is er weder een vergade- ting van een aantal unionistische lords geweest ten huize van Lord Lansdowne om te beraadslagen over de houding, die zij Maandag bij de beraadslaging over het veto-wetsontwerp zouden a.nnemen. Het is nog wel aan te nemen dat de za- Jcen in der minne geschikt kunnen wor den. Immers, in de gisteren gebouden Hoogerhuis vergadering bleek, dat het Hoogerhuis aan eigen hervorming wïl medewerken. Het volgende besluit toch yan Lord Rosebery werd aangenomen: Het Hoogernuis zal samengesteld) zijn uit lords van het Parlement, die Ui de eerste piaaU gekozen worden door de er felijke peers uit hun eigen midden en be noemd worden door de Kroon, in de tweede piaats zitting hebben krachtens het ambt dat zij hebben bekleed, en in de derde plaats van buiten gekozen worden. Toch verklaart de „Westminster Ga- Zette", dat de stand van zaken onveran derd is gebleven wat de plannen van den eersten minister betreft De redevoering van Lord Lansdowne in het Hoogerhuis brengt geen de minste wijziging in de plannen van het ministerie. Intusschcn hopen we dat de verklarin gen heden vsn Asqui -h w_t meer licht zul len brengen. Steeds nog komen verontrustemie be richten uit het stakingsgebied in Zuid-Wal es, waar de ongeregeld heden, die door de aankomst van een sterke politiemacht Londen wat tot rust gekomen waren, weder begonnen zijn. Er komen verontrustende berichten over de staking in de kolenmijnen van Zuid Waels. Tusschen Mountain en Abe- raman in de Aberdarevallei hebben de stakers een trein aangevallen. Al;e ruiten zijn stuk gegooid en verschillende reizi gers zijn min of meer ernstig gewónd. In de Rhonckiavallei hebben ongeveer 1000 stakers een aanval gedaan op de bergplaatsen en deze geplunderd. Op het huis van een kassier is met revolvers ge schoten. Te Gileach-Goch hebben stakers werkwillige machinisten belet in de ma chinekamers te komen, zoodat de mijnen overloopen. De beschikbare gewapende macht schijnt onvoldoende te zijn. Mcan- dag zal te Cardiff door afgevaardigden van kolenwerkers uit geheel Wales be raadslaagd worden over de wenschelijk- heid en de mogelijkheid van een alge- meene staking. FEUILLETON. Uit het Duitseh van J. Jegertehner. 5) „De eerste vijf en twintig jaren waren voor mij de schoonste. Ge zijt nu echter ook nog een knappe vrouw wacht eens Zijt ge niet vijf en veertig nu?" „Ik word dezen winter zes en veertig" Verbeterde zij. „Als ik u behulpzaam kan zijn bij den hooibouw, wil ik dit gaarne doen," zeide hij nu op trouw ha rtigen toon. „Ik houd er niet van niets te doen. Wie zijn gehee- le leven lang gewerkt heeft, kan niet goed den luiaard uithangen." „Ik dank u", antwoordde de vrouw, glimlachend, terwijl zij heur haar onder den witten hoofddoek gladstreek. Het was even glinsterend als dat van haar dochter, alleen een tintje donkerder. >,Hulp kan men altijd wel gebruiken, doch wij zijn er tot nu toe steeds geko men. Het gras is niet zwaar'dit jaar en het graan evenmin. Er staan meer bloe men op de akkers dan aren4'* Ook op die Engelsche werven is de rust nog niet weergekeerd. In antwoord op een verzoek om de uit sluiting op te heffen, verklaarden de pa troons, diat dit niet geschieden kan, voor dat waarborgen worden gegeven, dat in het vervolg stilstand niet meer zou voor komen. Men maakt hieruit de gevolg trekking, dat de volgende stap vermoede lijk een conferentie van patroons en ar beiders za! zijn. 't Is te hopen, dat dit nu tot een oplos sing zal brengen't heeft nu lang genoeg geduurd. Dait denkt men in Turkije blijkbaar ook ten opzichte van de kalmte in de Kretakwestie. Men schijnt dat balle tje weer aan het rollen te willen hebben. De „Tanin" betoont zich n.l. zeer mis noegd over de houding der Turksche re geering ten opzichte van de Kretensischc kwestie en verwijt het gouvernement slechts halfslachtige maatregelen te heb ben genomen. Maar ook de schuldeischers van Tur kije schijnen hun geduld te verliezen. Eenige mogendheden hebben door ha re gezanten te Konstantinopel nota's Ja- ten indienen bij de Porte, waarin aange drongen wordt op spoecige beta.ing van vorderingen der respectieve onderdanen dier mogendheden, bij wie de Porte in het krijt staat. De Turksche regeering is over een en ander zeer ontstemd, te meer omdat zij vreest dat nu ook de Turksche schuldeischers brutaler zullen worden. Het zou er dan slecht uitzien voor den armen man en de nieuwgeslo'.en leening, waarover hij zoo in zijn nopjes is, zou misschien wel onvoldoende kunnen blij ken. GEMENGD. De KoniHg van Saksen is gisteroch tend te Weenen gekomen om Erans Jo zef aisnog zijn gelukwenschen aan te bie den met diens tachtigsten verjaardag. Daar de Koning incognito reist, had) er aan het station geen officieele begroe ting plaats; alleen waren ter begroeting aanwezig aartshertogin Maria Jozefa, 's Konings zuster, aartshertog Karei Frans Jozef en de gezant van Saksen. De Ko ning van Saksen bezocht Frans Jozef in den Hofburg en bood hem een porselei nen vaas ten geschenke aan. Frans Jo zef schonk d en Koning zijn portret De Russische rijksdoema heeft een voorstel van den afgevaardigde Tschel- schow aangenomen, volgens hetwelk in het leerprogramma der volksscholen voor drachten over de schadelijkheid van het gebruik van alcohol zullen worden opge- Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is aan den officier- machinist 2e kl. C. Habich eervol ont slag verleend is aan den commissaris der loodsen, te vens ontvanger der loodsgelden te Zie- rikzee J. van Schelven, eervol ontslag verleend „Het doet mij genoegen u terug te zien, Victorine," riep hij eensklaps uit terwijl hij de ellebogen op de tafel legde. „Wij zijn het niet eens geworden vroe ger, maar dat was uw schuld." De vrouw schudde even met het hoofd en glimlachte. „Ge hield vroeger te veel van de pret naar mijn zin en wat er dan van het gezin terecht komt, heb ik, he laas bij mijn ouders ervaren." Frans keek somber voor zich uit „Ik heb in Amerika heel wat moeten leeren, wat mij in het begin zwaar viel en daaronder in de eerste plaats onver moeid te werken zonder ooit eenige ont spanning te hebben; ik ben nu een ge heel andere man dan vijf en twintig jaar geleden, Victorine." „Dat doet mij genoegen", antwoordde de vrouw, en men kon aan haar gelaat zien dat zij de waarheid sprak. „Maar nu moet ik weg", zei Frans eensklaps opstaand. „Vriendelijk dank en slaap wel, Victorine. Geef mij de hand." „Goeden nacht", luidde het vriende lijke antwoorddaarop deed zij hem uit geleide tot aan de deur. „Ik ga nu naar de geiten om te zien of Régine ze goed gemolken heeft," riep zij hem nog na. „Gewoonlijk doet zij het veel .te vlug en heeft zij maar half 200- is toegekend, de aan de orde vaji Oranje-Nassau verbonden eere-meduille, in zilver, aan H. Engel, meesterknecht bij de firma Gebr. D. en M. Grootes cacao- en chocoladefabrikanten te West- zaan. Vervroegde winkelsluiting. Door een zestal^Amsterdamsche raads leden is thans een concept verordening op de winkelsluiting ingediend. Het zal verboden zijn een winkel voor het publiek geopend te hebben op gewo ne werkdagen na 's avonds 9 en vóór 's morgens 6 uur. Als gewone \verkdagen gelden niet de Zaterdagde werkdag voorafgaan de aan den Hemelvaartsdag en aan Kerstmis en de zes werkdagen aan St.- Nicolaas voorafgaande. Op deze dagen zal het verboden zijn een winkel voor het publiek geopend te hebben tusschen 's avonds 11 en den volgenden morgen 6 uur. Het zal voorts verboden zijn, een win kel voor het publiek geopennd te heb ben op Zondag na 12 uur 's middags, uit gezonderd de twee Zondagen aan St.- Nicolaas voorafgaande. Voor Israëlieten is de volgende uit zonderingsbepaling ontworpen Aan hem, die B. en W. schriftelijk ken nis geeft, dat hij zijn winkels op Zater dag sluit en daaraan een duidelijke aan wijzing toevoegt van al de perceelen, waarin hij binnen tdeze gemeente een winkel houdt, wordt op zijn aanvrage door B. en W. een bewijs afgegeven, en wel voor eiken winkel afzonderlijk, in houdende, dat hij deze kennisgeving heeft gedaan. De bepalingen zijn niet van toepas sing: op apotheken ep op koffiehuizen en andere voor het publiek toegankelijke eet- en drinkgelegenheden. Kustverdediging. In een vergadering van een der af- deelingen van de Belgische Kamer heeft Woensdag de heer Janson, een der af gevaardigden van Brussel, de aandacht van de regeering gevestigd op de plan nen tot het aanleggen van versterkingen te Vlissingen en te Terneuzen. In de uit voering van deze werken zou hij een ver ontrustend verschijnsel zien voor de neu traliteit van België. KORTE KRONIEK. De gemeenteraad van Alkmaar heeft met algemeene stemmen benoemd tot di recteur van het gemeenteslachthuis dr. F. P. Keijser, keuringsveearts, tevens plaatsverv. directeur van het slachthuis te Arnhem, voorheen adj.-directeur te Leiden. De verordening op het heffen van rech ten voor het gebruik van het gemeente- slachthuis onderging eenige, door de praktijk aangev/ezen wijzigingen. O. m. werd overeenkomstig een daartoe door de gebruikers van het koelhuis uitgespro ken wensch het koeitijdperk, loopende van 1 April tot ultimo October, met twee maanden verlengd, aanvangende alzoo omstreeks begin Maart en eincügend<e omstreeks ultimo November, in verband waarmede het recht van f20 per vierk. M. koelcelgrondopperylakte werd ver hoogd met f2 per vierk. M. voor elke maand, dat het koeitijdperk aanvangt vóór 1 April en eindigt 11a 31 Oct. De gemeenteraad van Utrecht heeft de door B. en W. voorgestelde wijziging in de heffing der plaatselijke belasting, zooals die vroeger in ons blad is be sproken, met alg. stemmen goedgekeurd. De heer F. van Soest, oud-korpo raal bij het regiment der pauselijke zou- aven en vice-president van den Algem. Nederl. Zouavonbor.d, wonende te Utrecht, is door Z.H. den Paus benoemd tot ridder in de orde Van den H. Syl vester. Nauwelijks heeft de burgemeester van 's Gravenhage zijn ambt hervat, of er loopen geruchten, dat hij zijn ambt zal neerleggen. De „N. Crt." meldt even wel, dat de burgemeester pas met half December beslissing zal nemen. Bij gelegenheid van het aftreden van den heer J. F. M. Sterck, school opziener in het arrondissement Amster dam VI, hebben de onderwijzers en on derwijzeressen uit dat arrondissement een deputatie uit hun midden aangewe zen, om den schoolopziener namens hen een huldeblijk aan te bieden, bestaande uit een album, bevattende een door den heer j. H. Mulder fraai geteekende oor konde en de namen der deelnemers. Gisteren werd dit huldeblijk namens de Commissie overhandigd. De raad der gemeente Bfoemendaal heeft het voorstel van B. en W. aange nomen, om, ter voorziening in de kosten van den aankoop van een huis, den aan koop van grond voor epn te stichten gas fabriek of gashouder, de rioleering van het dorp Bloem endaal en van een deel van den Bloemendaalschen weg en het leggen van een waterleidingbuis in den Julianaweg, een leening Van ten hoog ste f 40,000 aan te gaan, tegen een ren te van niet meer dan 41/2 pet. veel melk, als wanneer ik het zelve doe. Maar praten kan zij wel voor twee." „Morgen zal ik dat werkje eens ver richten, Victorine, dan kunt ge zeker zwarte koffie drinken," riep hij terug, terwijl hij over de hobbelige straatkeien naar de herberg terugging. III. De hooibouw was in vollen gang, het koren was gemaaid en lag te droogen op de akkers. In het gebergte moet iedere halm bergop, bergaf op slechte wegen over sloten en beken, tot zware schoven saamgebonden, in de schuren gedragen worden. Het koren wordt met den sik kel gemaaid, en in de gezinnen waar geen vader is of geen zoons zijn, doen de vrouwen dit werk. Wat zou de berg bewoner zijn zonder de onbaatzuchtige, nooit te kort schietende, hulp van zijn vrouw! Zij verzorgt de beesten op de stal, werkt op den akker, houdt de huis- houdkas en voedt de kinderen op. En waar zij dan zij aan zij staat met haar man, Is zij de grootste vart( .de twee; met frisschen moed zonder „of" of „maar" begint zij 's jnorgens aan haar dagtaak en werkt tot 's avonds toe door. Lu aU zij dan naast hem aan de ;Ltfel Gemeenteraad van Leiden. (Vervolg.) 14o. Voorstel tot wijziging van de ge in eentebegrooting, dienst 1911, als ge volg van het geven van een andere be stemming aan de door de fabrieken van gas en electrititeit afgeloste kapitalen. B. en W. stellen voor de extra af lossing door de gemeente van ten behoeve der gasfabriek geleende ka pitalen te doen vervallen en dit be drag ad pl.m. f23000 in de gemeen tekas te storten, waardoor het hef fingspercentage van den hoofdelij ke nomslag ruim 1/4 pet minder kan zijn, dan anders het geval zou we zen. De heer Bosch acht dit voorstel veel juister, dan dat, wat twee jaar geleden door den Raad is aangenomen, maar ge lukkig daarna is ingetrokken. Spr. acht het standpunt van B. en W. inzake boe king en afschrijving zeer juist Iets anders is het mét de Electr. Centraleals later echter zou blijken, dat de aflossing hoo- ger moest zijn, hoopt spr., dat commis sarissen niet zullen nalaten voorstellen te doen. gaat zitten om nog een steekje te naaien, dan kan hij gerust zijn dat in huis en stal alles in orde is en dat hij veilig zijn hoofd kan neerleggen. De jongste zoon van Victorine was voor twee dagen uit het hooggebergte gekomen om haar te helpen met den oogst, maar langer mocht hij niet van daar wegblijven. Het was een flinke, goed uit de kluiten gewassen, jongeling die hard kon werken. Toen Frans zag hoe de vrouw, met haar zwaren last, het hoofd diep in de halmen begraven, over de weiden heen naar de schuur toe ging en zich aftobde, stak hij ook de handen uit Hij ontzenuwde haar verzet daarte gen met allerlei drogredenen, hij had voor niemand te zorgen, niets te doen, maakte iemand vermoeider dan een wei nig te werken en zoo al meer. En zij kon wel een paar sterke armen gebruiken, wanneer zij tegelijk met de anderen uit het dorp klaar wilde komen, daarom' liet zij hem dan ook maar begaan. „Maak echter de schoven niet te groot", vroeg hij „want dan knauwen zij mij op de borst dat ik geen adem kan halen, mijn hart is ook niet sterk meer". Aldus verliepen twee weken. De laat ste dagen waren de zwaarste geweest >y,aat de hoogste. w.eidcA en akkers yan Spr. treedt vervolgens in uitvoeri ge financieele beschouwingen, om fcd betoogen, dat wij alles wat mogelijk is, moeten aflossen, om in de toekomst zoo min mogelijk rente te betalen. Want door dit voorstel zullen wij jaarlijks méér rente moeten gaan betalen. Voegt daar bij, dat een leening wacht van li/, mil- Iioen, dan hoopen wij de aflossingen op elkaar en komen wij in de toekomst voor zware lasten te staan. Spr. aarzelt om nog zijn stem aan het voorstel te geven en vraagt nadere inlichtingen. De Voorzitter merkt op, dat de heer Bosch in den aanvang van zijn re de gezegd heeft, dat de gemeente den juisten weg opgaat. Hierdoor acht spr. feitelijk de bezwaren van den heer Bosch reeds weerlegd. Een andere weg zou im mers geen goeden weg rijn. (Gelach). Spr. merkt op dat men vroeger te veel heeft afgelost en betoogt, dat de aflos singen in de toekomst niet zoo zwaar zullen drukken als de heer Bosch meent. Volgens het systeem van den heer Bosch| zouden wij voor het nageslacht beta len. Dit zou doodend voor het tegen woordige geslacht werken, gelijk spr. met een voorbeeld over de uitbreiding] van de electrische centrale uiteenzet.! Men zou een valschen weg inslaan. Wat men vroeger afloste, waren betrekkelijk kleine" sommen. Dit is veranderd. Men kon vroeger wat royaal zijn, het drukte niet zoo zwaar op den hoofd, omslag. Om nu steeds het tegenwoordige ge slacht te blijven belasten, acht spr. ver keerd. Spr. meent ten slotte, na de becij feringen van den heer Bosch met uitvoe rige tegenbecijferiugen te hebben weer legd, den Raad aanneming van 't voor stel ten zeer aanbevelen. De heer Bosch, dankend voor de in lichtingen, legt zich bij hi et voorstel neer niet van harte, maar omdat hij niet an ders kan. Het voorstel wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. 15o. Verzoek van het bestuur van het genootschap „Mathesis Scientiarum Ge- a3aoj. deipsjooual? jaq ucu pq uio kend subsidie alsnog met f150 te ver- hoogen. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen, omdat anders de ver hoogde provinciale en rijkssubsidie niet wordt uitgekeerd. De heer Sijtsma vraagt stemming over het voorstel, omdat hij nog staat op het standpunt in een der laatste raads vergaderingen ontwikkeld dat de ge meente niet voor pensioneering moet bij dragen. De heer H 00 ge boom, dankend voor het voorstel, merkt nog op, dat door afstemming van het voorstel de ge- heele pensioenregeling in gevaar komt Hierin vindt de heer Sijtsma aanlei ding van meening te veranderen, en al thans niet tegen te stemmen. Eveneens mo'.iveert de heer Roem zijn veranderde housing. Het voorstel wordt daarna goedge keurd. 16o. Voorstel: a. het aangaan van een overeenkomst Victorine lagen wel een half uur van het dorp af. Frans Escher was echter niet van haar zijde geweken. Hij had zich, plechtig voorgenomen het werk tot h,et laatst toe vol te houden. Nadat het hooi en het graan binnen was, kwamen er ech ter weder dagen van rust. Victorine dreef haar koeien naar het hooggeberg te en kortte zich den tijd met naaien en breien. Frans was naar Zermatt ge reisd om een verre bloedverwant op te zoeken, bij wie hij eenige dagen bleef logeeren. Toen hij te Binegg terugkwam werd juist de bewaker van de oude waterlei ding begraven. Twintig jaren lang had deze bij dag en bij nacht deze betrek king waargenomen, tegen een karig loon. Als hij den gevaarlijken weg langs den afgrond, tusschen de rotsen volgde, had hij, wie weet hoe dikwijls, zijn leven ge waagd, djeh toch was faem nimmer een: ongeluk overkomen. Donderdags te vo ren was hij nog in het dorp geweest om kamille te halen, daar hij zich niet wel gevoelde en toen kon hij niet meer den berg opkomen doch bleef daar in het ziekenhuis liggen en twee dagen daarna was hij al dood. {Wordt vervolgd,)

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1