dat haar ledental nog grooter worden mocht De bijeenkomst werd gesloten door prof. dr. L. van Itallie, waarna het feest werd voortgezet met een gezamenlijke maaltijd in hotel Levedag. In de week van 9 tot en met 15 November werden uit de provincie Zuid- Holland ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad gebracht 12 gevallen van typhus en febris lyphoïdea; 45 ge vallen van roodvonk en 17 gevallen van dipiheritis. Hiervan kwamen voor te Alkemade 1 geval van roodvond; te G o u d a 2 gevallen van roodvonk; te K a t w ij k 1 geval van typhus of febris typhoïdea, te L i s s e 1 geval van roodvonk; te N o o r d- w ij k 1 geval van roodvonk; teReeuwijk 1 geval van typhus of febris typhoïdea en 1 geval van roodvonk; te R i e t v e 1 d 1 geval van roodvonk; te Valkenburg 1 'geval van roodvonk; te V e u r 1 geval van typhus of febris typhoïdea en te Voorhout 1 geval van roodvonk. Gisteren herdacht de heer J. N. de Man den dag, waarop hij voor 25 jaren, in dienst trad aan de Tabak-en Sigaren fabriek der firma Wihelmus Damsté alhier, magazijn en kantoor houdende Hoogewoerd 31. Van vele clientele, alsmede van ken nissen en vrienden, werd hij bij deze gelegenheid door een handdruk geluk- gewenscht, met de wensch nog vele jaren aan de zaak verbonden te mogen blijven. ROOMSCHE AGENDA. Donderdag, 5Vu uur 's avonds. Ge bouw R. K. Volksbond, Rapenburg. Bij- belsche geschiedenis met lichtbeelden, voor kinderen, toegang tegen bewijs. 81/2 uur Catechismus met lichtbeelden vcor alle Katholieken boven 16 jaar, toe gang vrij. Spreker de weleerw. Pater J. G. Tesser, O. F. M). Donderdag, 71/2 uur. St Josephs Gezellen Vereeniging, Rapenburg, 3e feestuitvoering voor donateurs en aange wezen leden. Zondag van 1 tot 2 uur jaarlijksche bidstond vanwege de St. Barbaraver- eeniging op de R. K. Begraafplaats. Zondag 7 uur. Hartebrugskerk, Lof met liefdadighei-drprecika ie ten bate der St. Elisabethsvereeniging door den W. Eerw. pater Borromeus de Greeve O.F.M. Zondag 8V2 uur. Gebouw R. K. Volksbond, Rapenburg. Liefdadigheids- uitvoering ten bate van „Hulp in Nood." Maandag, S uur. St. Josephs Gezel len Vereeniging, Rapenburg 52, Lustrum feest der Leidsche Maria vereeniging. Spreker de W.Eerw. Pater Borromeus de Greeve O. F. M. Opvoering van de Sneeuwkoningin. Dinsdag, 8 uur. Lodewijkskerk (Steenschuur) Apologetische cursus, lo. Behandeling van ingekomen vragen. 2o. Conferentie over de levenskracht der Ka tholieke kerk. Spreker de Weleerw. Heer ,Th. M. P. Bekkers, kapelaan der St Pe- truskerk. Toegangskaarten voor den ge- heelen cursus f 1 voor een avond 10 ct. ALFEN AAN DEN RIJN. Met Staats courant no. 269 zijn als bijlage no. 1495 verzonden de statuten der Gymnastiek- en Schermvereeniging „Höu Vast" voor Alten, Oudshoorn en Aarlanderveen. Doel der Vereeniging is de gymnastiek en schermkunst le beoefenen en uit te breiden, welk doel zij tracht te bereiken door het houden van geregelde oefenin gen en het geven van uitvoeringen. De vereeniging bestaat uut werkende-, ondersteunende- en eereleden. Werkende leden moeten minstens 17 jaar oud zijn. BODEGRAVEN. Door wijien mevrouw de wed. G Veldhoen, geb. A. M. Syriër, alhier, ts aan de Weesinrichting te Neer bosch gelegateerd f 2000, vrij van succes rechten. Door wijlen jkvr. C. L. J Ph. H. van L. S., te Arnhem, is f 1000 aan de Neerbossche weesinrichting gelegateerd. LE1DSCHENDAM. Dinsdagmiddag reed Th. van 5.. die fiets wilde leeren rijden, nadat hij eerst kopje onder in een bag- gersloot terecht kwam, in de ruiten van een bewoner der Veenestraat alhier. NOORDWiJK. Gisteravond vergader de in Café Flora de Noordwijksche IJs club, onder voorzitterschap van den heer N. M. Alkemade. Ofschoon in tegenstelling met vorige jaren deze vergadering was aangekondigd per convocaüebiljet, moest de voorzitter toch zijn leedwezen uitdrukken over de slechte opkomst. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken: een schrijven der Zuid-Holl. IJsvereeniging, als uitnootii- ging tot bijwoning der vergadering van den Ijsbond Holiandsch Noorderkwartier in Dec. 1909. De heer N. M. Alkemade, als afgevaardigde voor die vergadering brengt rapport uit. Een schrijver van het hoofdbestuur der Z. H. IJ. V. kennis- Bevend van bestuursverordeningen enz. 'e heer Paardekooper vraagt of deze vergaderingen niet officieel worden aan gekondigd en of de hoofdbestuursleden niet door de afdeelingen worden ge- candideerd. De Voorzitter antwoordt dat veel af gevaardigden ter Alg. Vergadering worden opgeroepen doch meer niet. Tot nieuw lid wordt aangenomen de heer M. Groes. Uit het Verslag van den Penning meester blijkt dat het getal leden be draagt 97 en in kas is een batig saldo tran f 163.56, geplaatst op deSpaarbank. De rekening wordt door eene commissie aagezicn en in orde bevonden. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren Webster, P. H. v. d. Voorten C. Plug, werden wederom herkozen. Over het voorstel tot het aanschaffen van een of meer ijsschoven ontspint zich eene uitgebreide discussie, waarvan het gevolg is dat besloten wordt, zoo spoedig er ijs is een ijsschaaf op zicht te vragen en de Alg, Vergadering te doen beslissen. De heer Oliemans stelt voor nog eene loopbrug te doen vervaardigen voor de Thomasbrug. Bij stemming wordt dit voorstel met 7 stemmen tegen verworpen. Niemand meer het woord verlangend, spreekt de voorzitter een opwekkend woord tot werving van leden en tot ge trouwe opkomst ter vergadering. NOORDWIJK AAN ZEE. Men stelt hier pogingen in 't werk om een „Bouwver- eeniging" op te richten met particulier kapitaal, dus niet eene op den grondslag der woningwet waarin wordt voorgeschre ven, dat de gemeente eventueel voorschot moet verschaffen. In een vereeniging als bovengenoemd kan men veel vrijer han delen. Een inteekenlijst voor geldelijke deel name zal worceri aangeboden. Zou te Noord wijk Binnen zoo'n plan óók niet slagen en nuttig werken NIEUWKOOP. Gister avond gaf de Vereeniging „Gezellig Verkeer" haar eerste uitvoering voor dezen Winter. Een gFOot aantal personen werd door den Heer J. v. d. Laar en echtgenoote eenige uren gezellig bezig gehouden en was zoo voldaan, dat nu reeds pogingen worden aangewend om den Heer v. d. Laar een volgende keer weder te enga- geeren. WASSENAAR. Het 3e jaarfeest van het patronaat werd gisterenavond fees telijk herdacht. De weleerw. Directeur, kapelaan A. J. Vijverberg opende deze feestavond met een welkomstwoord en deelde mede, dat het patronaat nog al tijd vooruitgaat. Vooral roemde hij de deugd van sparen der jongelui. Verle den jaar bedroeg het ingelegde geld' even f300 thans f628. De jongelui voerden op „Don Garcia Morena" en een paar blijspelen. Het eerste stuk, dat nog al hooge eischen siert aa neen goede vertolking, vlotte uit stekend. De jongelingen gaven blijken van ernstige voorbereiding en studie. Er waren treffende toon eelt jes bij. Hoe wel alle medespel enden uit stekend in hun rol waren, komt zeker een woord van lof toe aan dengene die de hoofdrol vervulde. Bij al 't goede wat we hoor den was één gebrek, dat was dat men soms erg in den preektoon sprak. Hef meer natuurlijk spreken, zou de waarde der vertolking zeker verhoogd hebben. Na de pauze was de ernst voorbij em werd gul gelachen om de soms dwaze vergissingen van professor Droomste- de. Het kluchtspel „de Baardschrapper en Heelmeester" gaf daartoe ook nog al aanleiding. De komische voordracht „De honderdduizend" werd zeer goerd! voorgedragen. De verschillende pauzen werden aangevuld door de muziek van het patronaat., onder leiding van den heer W. F. Schinck. Er werden o.a. uitgevoerd Mignonette, de Khedive, Afscheid van het Vierde en een fragment uit de Faust. Hoewel het korps juist voor de uitvoering met eeni ge personen was verminderd, werd er zeer goed geblazen. Aan den oproep om een zangver- eeniging te stichten gaven een aantal jongelieden gehoor en bevonden zich daartoe in de zaal „Achter de Kerk". De vergadering werd, op verzoek, ge leid door den heer E. C. Houbolt. Dat er animo voor een zangvereeniging be stond, leidde spr. af uit het groot aan tal opgekomenen. De vraag of er een algemeene zangvereeniging zou opge richt worden, kon de leider al spoedig op zij zetten, daar geen enkel katho liek aanwezig was. Restte de vraag, wel ke vereeniging willen de jongelui op richten, een protestantsche of een chris telijke Een der aanwezigen meende dat een christelijke zangvereeniging de voorkeur verdiende met het oog op aansluiting bij den Bond. Dit voorstel werd aange nomen. Er gaven zich op 18 dames en 1-9 heeren. Tot voorzitter werd geko zen de heer S. v. d. Stoel Jr. en toft bestuursleden de dames G. Klomp en G. Eggink en de heeren A. Schut en A. de Lamaar. Als directeur zal optreden de heer J. Noordanus te Leiden. WARMOND. Héél vroeger heerschte des avonds op de wegen hier een Egyp tische duisternis. Alleen de hemellicha men, maan en sterren, waren de natuur lijke verlichters van Warmond-bij-nacht. Onder het bestuur van wijlen burgemees ter Mr. A. Nederburgft werden de eer ste petroleumlantarens geplaatst. De in gezetenen stelden deze verbetering zóó op prijs, dat, op den eersten avond der verlichting serenades werden gebracht bij den burgervader, wethouders en raadsleden. Met volle muziek trok men langs de prachtig verlichte wegen, en rondom de lantarens zong en sprong men, hand in hand. Velen herinneren zich dien feestavond nog goed. De tijden zijn echter veran derd. Een nieuwe tijd kwem en eischte een betere, meer heldere verlichting. Men durfde zelfs de eens zoo geëerde lantarens uit te schelden voor „gleiende spijkers". Eenige tijd geleden werden ze uit den grond gehaald en gelukkig ze waren hol. Door de holle palen werd nu een geleiding gemaakt en deze week prijkten op on*e wegen de eerste gaslan- tarens, ver om zich beert hef Jtfeldere licht verspreidend. Hulde onzen Raad, die van oud, nieuw weet te maken Naar men ons uit officiëele bron mededeelt, zal alhier een tweede ar restanten lokaal onder het Raadhuis worden gebouwd. De leverantie van de gasornemen- ten bcnoodigd voor het Raadhuis is ge gund aan twee ingezetenen dezer ge meente en wel aan de heeren H. L. de Nie en H. J. Hekker. ZOETERMEER-ZEGWAART. Op de vergadering der leden van de afdeeling Zoeiermeer-Zegwaart van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw gaven staan de de vergadering zich 15 leden op om aan den stal wedstrijd dezen winter deel te nemen. GEWESTELIJK GEMENGD. Een deserteur. Een zeker niet alledaagsch geval heeft zich te Warmond voorgedaan. In 't jaar 1905 was aldaar in de be volkingsregisters ingeschreven zekere L. F. M. J. B. Bedoelde persoon verliet half Januari van dat jaar de gemeente om zich te Leiden te vestigen. Kort na zijne vestiging verdween hij weer, ver moedelijk naar Utrecht. Hij was name lijk voogd over zijn broeder J. P. M. B., die juist in dat jaar had behooren te worden ingeschreven voor de Nationale Militie. Evenwel was van den dienstplichti ge zelf te Warmond niets bekend. De voogd, die alsdan verplicht was geweest te zorgen, dat zijn pupil voor de militie werd ingeschreven deed dit evenmin. De inschrijving had te Warmond moe ten geschieden, aangezien de toestand wordt beschouwd als zijnde op .1 Ja nuari van 't jaar van inschrijving. Inmiddels is de dienstplichtige ver moedelijk buiten landsch gegaan. Wat geschiedt nu? Enkele dagen ge leden meldt zich te Nijmegen, bij de Ko loniale Reserve aan, zekere B., welke vrijwïlligen dienst wil nemen voor Indië. Alvorens te worden aangenomen moet men overleggen een bewijs van voldoe ning aan de nationale militie met de ver dere benoodigde stukken. Dat eerste stuk deed hem in een strik loopen, want geen bewijs kon worden afgegeven, daar hij nergens in de regis ters was te vinden. Dit gaf aanleiding tot het instellen van een onderzoek, waarbij bleek, dat hij zijne militieplich ten had verzuimd. De Commissaris der Koningin in deze Provincie stelde zich in verbinding met de betrokken gemeen ten en 't gevolg hiervan w&s, dat hij werd aangehouden en overgebracht naar 's Gravenhage. Ged. Staten wezen hem voor den dienst aan en wel met in gang van 12 December a. s. Bedoelde deserteur zal derhalve zijn diensttijd voor volledige oefeningen moeten uitdienen en wordt dan voor straf nog 1 jaren onder de wapenen gehouden. Dit zal hem niet meevallen. De Wed. A. v. Leeuwen Bodegra ven M e ij e die sinds Zaterdag niet meer door de buren was gezien, werd Dinsdag avond, nadat men zich door een raam toegang had verschaft tot haar woning, dood in haar bed gevonden. De 72-jarige vrouw was al langen tijd alleen wonende. Maandagnacht omstreeks één uur brak ir» de schuur van K. Leijen te Kaag een brand uit. Door het krachtdadig optre den van de Gebr. Zwetsloot alhier werd de brand spoedig gebluscht. Het dak van de schuur was verbrand en het in de schuur aanwezige visehwant tot een waarde van f 300 of f 400, was ook een prooi der vlammen. De oorzaak is geheel onbekend. Verzekering dekt de schade ruimschoots. Land- en Tuinbouw. Stalwedstrijden. Te Rotterdam is onder voorzitterschap van mr. P. C. Zaaijer een vergadering gehouden vanwege de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, ter bespreking van het plan om stalwedstrijden te hou den in verband met het vraagstuk der melkvoorziening in groote steden, waar voor door een commissie een ontwerp- reglement was opgemaakt, waarin uiteen gezet is de wijze waarop zij zich deze wedstrijden voorstelt. In deze vergadering, welke door 12 afdeelingen uit Zuid-Holland en verschil lende autoriteiten werd bijgewoond, werd het onderwerp toegelicht door den heer A. Bos, zuivelconsulerrt, op welke inlei ding een geanimeerde discussie volgde. Het resultaat dezer vergadering kan geacht worden, dat aan het hoofdbestuur zal worden voorgesteld, de zaak zoo in te richten, dat in aanmerking zal komen de zindelijkheid van stal, vee, melk, mel kers en gereedschap, licht en lucht, her- berging, watervoorziening en de alge- gemeene indruk van den gezondheids toestand van het vee. De voorzitter constateerende, dat men het over het belang van de zaak eens is, stelde voor de wenschelijkheid uit te spreken en in de afdeelingen zooveel mogelijk belangstelling te wekken. Spr. is overtuigd, dat, waar men streeft het product te verbeteren, de belooning daar voor niet zal uitblijven. Wat betreft een gedane vraag om de boeren de verbeteringen, die gewenscht worden, aan te toonen, werd nog inede- HIJ M W .«■■■IIM* gedcc-u, dai liet voornemen was, dat de commission de boeren op de gewenschte verbeteringen zullen wijzen en dan later er op letten of aan lrun wenken gevolg is gegeven. Daarna werd de vergadering gesloten. In de laatste hoofdbestuursvergade ring van de Alg. ver. voor Bloembollen cultuur werd medegedeeld, dat een schrijven was ingekomen van den Di recteur-generaal van den Landbouw, waaruit blijkt, dat een Rijkssubsidie van f 1990.-— is verleend ten behoeve van de gehouden Nationale Bloemententoon stelling. Besloten werd om een Gouden Medail le uitte loven op de groote Bloementen toonstelling, die ter herdenking van het 50-jarig bestaan der Poniologische Ver eeniging, van 620 April 1911 te Bos koop zal worden gehouden. Kameroverzicht. TWEEDE KAMER. Gisteren hebben we vermeld, hoe de heeren Bogaard t (R. K.) en Col ij n (A. R.;, een succes behaalden door den minister te overtuigen, dat concentraü- tie van de Indische politie niet gewenscht is. De heer Col ijn spotte met den nieu wen ambtenaar advocaat-generaal die naast den procureur-generaal, het hoofd van de Indische politie, zou wor den aangesteld en een gebied zou moe ten inspedeeren, dat een vierde deel van Europa beslaat. Was de minister, de heer de Waal M a 1 e f ij t, met genoemde heeren het eens, dat een centralisatie van den politicalenst in Indië niet uitvoer baar is, hij wilde toch doorzetten de be noeming van een advocaat-generaal. Een baantje, dat het land 13.200 of 14.400 gulden zou kosten! De minister heeft echter zijn zin niet gekregen, en een treu rig échecje geleden. Het amendement van de rapporteurs om den nieuwen post niet uit te trekken werd aangenomen met 36 tegen 25 stemmen. Voor dat amende ment stemden een tiental katholieken, van de anii-revoiutionairen de heeren Colijn en vari Hoogstraten, van de chr. histori- schen slechts de heer van Lennep (die ook onder de rapporteurs behoort) en aile leden van de linkerzijde, behalve de heer Yerheij. Vrij uitvoerig werd heden reeds ge debatteerd over een kwestie, weike eigen lijk niet aan de orde was en waarover He Kamer nog nader te. beslissen krijgt, als de betreffende financieeie regeling aan de Staten-Generaal wordt voorgelegdde overneming van Gouvernementsscholen i nde Minaliassa door de Zending. Hier waren we gekomen bij een punt van de antithese! En de gewone bezwa ren, die een antithese-man immer aan - voert tegen bijzonder onderwijs, moes ten ook hier gedebuteerd worden. Voor eerst: de minderwaardigheid. Natuurlijk vond deze beschuldiging een woordvoer der rn de heeren Roessingh (U. L.), Ter L aa n (S. D.) en Ketelaar (V. D.). Vervolgens: die zendingsscholen zouden gebruikt worden om het anii-re- voiulionaire schoolprogram te verwezen lijken aldus de heer Roessingh. Verschrikkelijk! En ten slotte: de heeren zijn zoo zuinig op dit punt het zou te groote financieeie offers kos ten. Wat dit- laatste bezwaar betreft: 't Grappige van 't geval is dat naar de minister verklaarde, het voorstel tot overneming dezer scholen door de Zen ding berust op financieeie overwegingen. De schaïkist zal daar dus voordeelen van ondervinden en opnieuw zal derhalve ook in Indië blijken dat de oprichting van bij zondere scholen is van financieel voor deel voor de schatkist! Nu er nog niets te beslissen vajt, voe- de de heeren zich reeds erg geprikkeld oevr dit teere punt. Wat zal 'i geven als de beslissing moet komen. Het Leger des Heils is ook even ter- sprake gekomen. Zoowel de heer B o- g a a r d t ais de heer C o 1 ij n hielden vol, dat de volgelingen van dit Leger missend het Doopsel niet Christen zijn. De Minister gal nu de principieele verkla ring, dat volgens hem de volgelingen van het Leger des Heils geen Christe nen zijn; doch dat ze op utiliteits gron- den daarmee worden gelijkgesteld. Dit lijkt ons beter. Ook nog drongen de hee ren Bogaardt èn de anti-revolutionai ren heer P o 11 e m a zeer terecht aan op subsidieering van zendelingen, b.v. in den vorm van vnjen overtocht. In den namiddag werd een lange dis cussie gehouden over het onderwijs. De Minister vond het wat de aanslui ting van verschillende deelen van het on derwijs betreft beter de zaak nu eens een paar jaar aan te kijken en eerst eens te zien wat de vruchten zullen zijn van het pas aangevatte M. U. L. O. Om kwart over vier, moesten we nog een ellenlange rede aanhooren van den heer Duys (S.-D.) over de toestanden in de suikerindustrie op Java. 't Is een zelfde jeremiade als verleden jaar; een reden te meer om er niet veel over te zeggen. Gemeenteraad van Aarlanderveen. Voorzitter: de heer J. W. van der Lee, burgemeester. Afwezig de heer Mr. C. van der Lee. Ingekomen is het proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvan ger, aanwijzend een saldo van f3701.75 Benoemd vo.or het dienstjaar .19.11 1 "iu— "—gag a. tot gemeen .e-geneeJieer, belast zn%\ de armenpractijk: 1. vcxy dc wijken X en II de heer P. Maats k Stufmg, art$l alhier. 2. voor de wijk Hl van oe 1 tot en met 56 den heer F. Scbreudcri arts te Zwammerdam. 3. voor de wijk IIÏ vanaf no. 56 tot het einde en de wijkefii. IV en V den heer A. J. Grow, arts te Alfen. 1 b. tot leden van de flaaacteele com? missie de heeren J. vain den Bosch, JT.' van der Knijff en A. van Dam. c. tot leden van de comtaidsie voor dé strafverordeningen, de feeercti M. van Muiswinkel, Mr. C. van der Lee en C, van den Berg. f d. tot leden van de sterabureaux vooj; de in 1911 te houden verkiezingen: 15 voor stembureau Lage zijde, waarvan del burgemeester voorzitter is .de heeren S, Dompeling en C. van de« Berg. 2. voor, stembureau Dorp ,de heeren C. v. Eg^ mond, B. W. Knape en j. v. d. Knijff. Besloten wordt tot verbetering vaiij de schoeiing langs den Tiendcweg tot' aan de Tolpaal, zoo mogelijk met ver breeding van den weg De toeten zullen door Nieuwkoop en Aarlaiaderveec ge* zamenlijk worden gedragen. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven met bijlage vaa de commis sie van beheer van de gasfabriek der] gemeenten Alfen, Oudshoorn en Aartait- derveen wordt vastgesteld eeae verorde ning als bedoeld bij artikel 114bis der gemeentewet, omtrent de ndmrmstTatie boekhouding, enz. i Aan de orde komt het vpocatel van del heeren S. Dompeling, A. vaa Dam en C. van den Berg, om de ïuads vergader ia- gingen voortaan met gebed te openen, terwijl tevens een formulier wordt aan gegeven. In het hieromtrent uitgebracht advies deelen B. en W. den Raad taede, dat zij tegen de invoering van het gebed geert bezwaar hebben. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke! stemming aangenomen. Aan P. Verkade wordt eea gratifica tie verleend van f10 eveneens aan G.i van Aken, tot een bedrag van f 15. Vastgesteld worden supletoir kohierert! wegens schoolgeld en hoofd, omslag dienst 1910. f Aan het einde der vergadering zegt de heer Knape, den Voorzitter dank, dat aan zijn opmerking in de laats-iq raadsvergadering over het onderhoud van den weg bij de Zwette zeer spoedig is voldaan, maar tevreden is spr. niet geheel. Naar hem ter oore kwam is ée straat in den weg bij de Zwette ge maakt van stukken steen, waarvan er enkele zoo klein waren, dat het niet veel meer dan puin was. Wordt aar. de Lage zijde iets verstraat, dan moet dit steeds met beter soort steen geschieden. De Voorzitter belooft een onder zoek. I De heer J. v. d. K n ij f f zag gaarne, in de dorpstraat een veivalputje gemaakt tot afvoer van hemelwater ter hoogt© van het huis van B. de Kleer, waarop» deVoorzitter zegt, dat er vroeger een ter hoogte van het huis van de Kleer is geweest, maar op raad van deskundi gen is het verwijderd. Kunst en Wetenschappen. Deo Toisto Een Reuterieiegrain uk Petersburg meldt dat Graaf Leo Tolstoi overleden is Een eigenaardige figuur, even verwardl en zonderling ais zijn denkbeelden is met hem heengegaan. Zonderling Is hij ge weest in al zijn handelingen tot aan zijrt dood. Eerst eenige dagen drong plot seling het gerucht door, dat Tolstoi zijn kasteel in Jasnaja Poljana hadt verkten, en voor zijne laatste levensdagen rust wil de zoeken in een klooster. Dan vernemen wij, hoe de grijsaard zich zeiven aan klaagt, niet geleefd te hebben volgens zijne eigen beginselen en thans boete wil doen. Een ander bericht meldt 01», dat hij het klooster reeds wederom ver laten heeft en op weg is naar Moskou 1 Wat wil hij gaan doen? Zich voor het laatst nog eens begeven in den vollen maalstroom van het leven, thans, nu het levensvuur in hem bijna is uitgebluscht?. De kracht begeeft hem, Onderweg moet hij uitstijgen in een onbekende Russis- sche plaats, waar hij doodziek terneder ligt in de woning van een stationchef En daar, ver van huis, te hij gestorven..* Graaf Leo Nicolajewitsch Tolstoi werd 9 Sept. 1828 te Jasnaja Poljana (gouv. Tula) geboren. Hij studeerde van J843 tot 1847 te Kazan in de Oostersche ta- "len en het recht en maakte van 1851! tot 1855 deel uit van het Russische le- ger. Hij maakte o.a. het beleg van Se- bastopol mede. Verreweg het grootste deel van zijn verdere leven bracht hij opj zijn landgoed te Jasnaja Poljana door, waar hij zijn denkbeelden van armoede en menschenlieide in practijk trachtte te brengen en zich vooral op litteratuur, toelegde, waardoor hij zich een grooten naam door de geheel e wereld verwierf.. Zijn werken zijn echter over het alge meen wegens de verwarde en gevaar- Ij;ke, godsdienstige en zedelijke denkv beelden, voor Katholieken zeer jgeva Lijk. 's Rijks Ethnographisch Museum heeff van mevr. de wed. prof. P. Th. L. Grinw wis—Plaat te Amsterdam een verzame-» ling bestaande uit 87 voorwerpen, «fa komstig uit Oost- en West-Indië, geirn ventariseerd als serie 1752, en van mej* A. C. Berends, te Leiden.. 31 vflcweCé

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2