No, 339. 17 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2e Jaargang. e SoiFto/nt Bureau OUDE SINGEL. 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag November 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels t 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkood (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. ALGEMEEN OVERZICHT. Als een «iamve phase in de crisis der Engelsche politiek is te beschouwen de komst van den Ko ning te Londen tot het houden van een Geheimen Raad, die gistermiddag heeft plaats gehad waarna hij weder naar San- dringham vertrok. Terzelfder tijd ver gaderden de leiders de oppositie in Bal- iours huis, een bijeenkomst welke een Uur duurde. Het resultaat der besprekingen in den Geheimen Raad is waarschijnlijk daarna door Asquith in den ministerraad me degedeeld, doch hieromtrent is nog niets uitgelekt. in antwoord op de gister vermelde motie van Lansdowne deelde Lord Crewe in het Hoogerhuis mee; dat de reg. die Vetobill ia 't Hoogerhuis zou indienen, ?t welk gisteravond geschiedde. In eerste lezing is deze toen aangenomen. Hierbij evrklaarde Lansdowne dat zijn partij gaar ne bereid 19 te overleggen over de mid delen, waardoor de meeningsverschillen tusschen Hooger en Lagerhuis op rede lijke en zoo mogelijk vriendschappelijke (wijze uit de wereld geholpen konden .worden. Met het oog op de mededeeling van Crewe dat de regeering geen amendemnt op de wet zal aanvaarden is het mogelijk dat geen debatten over de wet zullen gevoerd worden. Het is misschien niet ondienstig, nu het veto-ontwerp in het Engelsche parle ment weder aan de orde is, de bepalin gen daarvan in het geheugen der lezers terug te roepen. Deze bepalingen zijn een „money bill" kan worden aangeno men zonder goedkeuring van het Hoo gerhuis, de Speaker zal uitmaken wat als een money bill moet worden be schouwd. alle andere ontwerpen kunnen worden aangenomen zonder goedkeuring van het Hoogerhuis, wanneer zij driemaal ach tereenvolgens in op elkander volgende Zittingen binnen een minimum van twee jaar door het Lagerhuis zijn aangeno men. 7\ten beweert dat de tweede lezing [Maandag zal plaats hebben. Ofschoon nu blijkbaar kans op een bvereenstemming bestaat, is men alles behalve optimistisch gestemd. Volgens de „Westminster Gazette" be lwijst het mislukken der veto-conferen- tie, dat een minnelijke schikking onmo- gelijk is. Wij gelooven, schrijft het blad, dat de regeering de gevoelens der natie op juiste wijze weergeeft, door spoe dig tot verkiezing over te gaan. Dit schijnt vrijwel de publieke opi nie weer te geven en men schryft dan ook nog steeds de regeering de bedoe ling toe, den koning aan te raden het Lagerhuis op 25 November te ontbinden. Of het nu goed gezien is van den Kot 'hing, om in deze kritieke tijden zijn land te verlaten Officieel toch wordt medegedeeld dat 'de Koning met de Koningin een bezoek 'aan Indië hoopt te brengen en op 1 Ja nuari 1912 te Durban gekroond te wor ld en. Het naspel der stakingen in Frankrijk Js nu in vollen gang. In den Dinsdag gehouden minister raad heeft minister-president Briand aan Zijn ainbtgenooten de leidende gedach ten medegedeeld van het wetsontwerp, jwaardoor stoornissen in openbare tak- Iren van dienst moeten worden verhin- jderd. De „Teinps" deelt nog mede dat er Vier of vijf wetsontwerpen zullen wor den ingediend. Het eerste betreft de regeling van ge- fchillen bij de spoorwegen en bepaalt dat er permanente scheidsgerechten zul len worden ingesteld, in welke de maat schappijen en de beambten vertegen- Voordigd zijn. Een eventueel geschil i Vordt eerst behandeld door een commis- {ie van deskundigen en daarna^ wanneer et door die commissie niet opgelost docht kunnen worden, door het scheids gerecht* Zoolang dq onderhand el ing en duren, is iedere staking bij de wet ver boden. Wordt een uitspraak van het scheidsgerecht niet aanvaard, dan heb ben de arbeiders niet het recht te sta ken. De andere ontwerpen zullen het voort duren van den dienst verzekeren. Verder zal de legerwet 1905 zoo ge wijzigd worden dat de regeering steeds met kracht zal kunnen optreden, door oproeping tot de werkelijken dienst. Ook zullen nieuwe bepalingen worden ge maakt in de spoorweg-politiewet in ver band met niet berekende gevallen die zich bij de jongste staking hebben voor gedaan. Een eigenaardige zaak is nu nog aan het licht gekomen betreffende het mis lukken van de staking. Deze moet n. 1. grootendeels te danken zijn aan de Katholieke spoorwegbeambten Hoewel de Katholieke spoorwegbe ambten sommige eischen der C. G. T. voor gerechtvaardigd hielden, waren zij toch ten zeerste gekant tegen de anar chistische actie dier vereeniging, in de eerste plaats uit beginsel om op vrede lievende wjjze de geschillen op te lossen, tweedens omdat de maatschappijen de eischen der spoorwegbeambten in over weging namen. Zij waren trouw op hun post en hoewel de leden van de C. G. T. alle pogingen en bedreigingen aanwend den om de Katholieken over te halen, toch bleven zij aan 't werk, omdat zij niet aan de anarchie wilden meedoen. Zoo wordt het thans verklaard, dat, niet tegenstaande op verschillende stations een algemeen e staking werd afgekon digd, de dienst toch voor het grootste gedeelte zijn gewoon verloop had. Het waren de Katholieke spoorwegbeambten die zelfs niet voor langere werktijden terugschrikten. Het was een lid van de vereeniging van Katholieke spoorweg beambten, dat, ondanks het dreigend ge vaar, den eersten trein uit Parijs voer de, en zich niet liet afschrikken door de dreigementen dier anarchisten, die trouwens veel van hun invloed verliezen. In geheel Frankrijk toch waren protest meetings georganiseerd tegen het optre den van Briand in zake de spoorwegsta king. Deze reuzenbetooging is echter, bij gebrek aan deelname, jammerlijk mis lukt Hermes da Fonseca, de nieu,we pre sident van Brazilië die zooveel van zich heeft doen spre ken in het begin der revolutionaire be weging in Portugal, is in zijn land ge arriveerd en heeft het bewind aanvaardi, waarbij hij een manifest uitvaardigde be helzende, dat hij het zichi tot wet zalI stellen, te arbeiden voor den moreelen en stoffel ijken vooruitgang des lands. Tot de voornaamste zorgen van den pre sident zullen behooren een onwrikbare toepassing van het recht, verbreiding van onderwijs, bevordering van den uitvoer naar nieuwe afzetgebieden, bescherming der nationale nijverheid, zonder echter den binnenlandschen verbruiker te tref fen. Op financieel gebied zal hij de staat kunde van zijn voorgangers volgen. Als hij nu maar niet geheel de richting zijner voorgangers volgt en zich laat beheerschen door de vrijmetselarij. De ze toch heeft wel haar hoogste glorie in Brazilië en nog dezer dagen behaalde zij een kleine triomf, toen ze wist te bewer ken dat verdreven Portugeesche Jesuïten z.g. in het belang der openbare o^tie, niet in het land werden toegelaten. Ge lukkig heeft de kamer nu in haar jongste zitting een piotie van afkeuring aange nomen ten opzichte van dit hatelijk be sluit, door de vrijmetselarij geïnspireerd. Moge liever Da Fonseca het voor beeld der kamer volgen tot heil van een land waaruit steeds verheugende berich ten over het veld winnen der katholie ke godsdienst tot ons komen. Nog steeds schijftt er geen rust te mogen komen voor Turkije. Weer gist het in Albanië. Sommi gen zeggen, dat het niet lang meer zal duren, of er heerscht weder op- stan d in Albanië. De ontwapening ,der bevolking is wel zoo ver mogelijk door gevoerd, maar algeheele ontwapening is onmogelijk gebleken. Bovendien hebben vele stammen ontoegankelijke schuilhoe ken in de bergen, waar zij zich in tijden W1 gevaar terugtreden en «de troepen hen niet kunnen vervolgen. Eer gisteren heeft dicht bij de Montenegrijn- sche grens een stam, die totdusver niet onderworpen was, een aanval gedaan op een magazijn, waar de wapens waren opgeborgen welke aan andere stammen waren ontnomen. De aanval slaagde vol komen. Het magazijn werd leeggeplun derd en de buit verdeeld. Daarna trok ken de Albaneezen zich in het geberg te terug. Nu mag de Porte wel weer met ont wapening beginnen. GEMENGD. Volgens de „Neue Freie Presse" heeft Canalejas aan eenige journalisten medegedeeld, dat hij zijn uiterste best zal doen, om koning Alfons te bewegen, den Koning van Italië te Rome een be zoek te brengen. Canalejas hoopt den Koning op deze reis te vergezellen. Hoewel de toestand van Kroon prins Alexander van Servië in de laatste dagen bevredigend is, zal het bezoek van koning Peter aan het Italiaansche Hof dat aanvankelijk was vastgesteld op het eind van de volgende week, nog wat uit gesteld worden. De Koning wil niet van huis vóór de Kroonprins ten minste het bed verlaten heeft. Uit Athene wordt gemeld, dat het onderzoek naar door de officieren be dreven verduisteringen uitwees, dat ook verschillende poli aci medeplichtig zijn. De knoeierijen zijn begonnen in den tijd dat Theotokis minister-president en mi nister van oorlog was. In de laatste da gen zijn wederom eenige officieren in hechtenis genomen. Naar het schijnt, zal ook verschillende pnliüö hetzelfde lot ten deel vallen. Volgens de „Voss. Zeit" wordt verlangd, dat Theotokis en zijn op volger in het ministerie van oorlog, ge neraal Zorbas, voor een buitengewonen krijgsraad zullen terecht staan. .Terwijl de staking der voerlieden geëindigd is, zetten de koetsiers en chauf feurs te New-York, die in sympathie met de werklieden het werk hebben neer gelegd, de staking voort. Dat berokkent veel last, zegt de „Times", vooral nu het opera-seizoen is begonnen. De arbeiders in de meelfabrieken te Lissabon hebben algemeene staking afgekondigd. De „Times" verneemt uit Monte video, dat rust en vrede weerkeeren in Uruguay. Men koestert echter nog vrees dat zich moeilijkheden zullen voordoen bij het uitleveren van de wapens. Roosevelt heeft eindelijk gespro ken. In een artikel in de „Outlook" ver klaart hij niets te willen toevoegen aan, of intrekken van hetgeen hij te Osawatomie en elders beweerd heeft Hij eindigt zijn artikel met de volgende woorden: De strijd om een vooruitstrevend, volksge zind bewind is nog maar juist begonnen, en zal zeker tot een zegepraal leiden dezen aanvankelijken tegenslagen ten spijt en niettegenstaande het persoonlijk succes of het niet slagen van sommige leiders. Zondagochtend werd de nieuwe legerpastoor, dr. Joeppe, van het 5e en 6e legerkorps te Breslau geïnstalleerd. In de installatierede deelde de „Militarober- pfarrer" van de. lijfwacht, dr. Leinz mee, dat hij bij de beëediging der troepen de vorige week Woensdag te Berlijn uit den mond van keizer Wilhelm het woord had vernomen: „Ik wensch, dat mijn soldaten dage lijks hun Onze Vader bidden." De Tsaar is met de Tsaritsa en de kinderen gisterochtend te Tsarkoje Selo teruggekeerd. Te Londen is bericht ontvangen uit Sjanghai, dat in een munitiefabriek te Pao-ting-foe een vreeselijke ontplof fing heert plaats gehad, die 23 personen het leven heeft gekost. 12 personen zijn zwaar gewond. Een bericht uit Konstantinopel meldt, dat er dagelijksch 20 nieuwe ge vallen van cholera voorkomen. Volgens de Patriote heeft de mi nister van justitie in een van de afdeelin- gen van de Kamer gezegd, dat de on derhandelingen over de nalatenschap van Leopold II voorloopig niet verder zullen komen dan een overeenkomst met een der prinsessen. De minister bevestig de, dat meer dan 30 millioen in de natio nale bank ligt en daar zal blijven, tot dat de eischen, die de staat op de konink lijke nalatenschap kan laten gelden, zijn vastgesteld. Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is aan M. L. E. Hup- peretz, eervol ontslag verleend als bur gemeester van Gulpen zijn benoemd tot burgemeester van Balgoy: W. J. C. de Bruyn, secretaris dier gemeentetot burgemeester van Gameren: J. de Ridder; tot burgemees ter van Nijmegen: F. M. A. van Schaeck Mathontot burgemeester van Eikerzee en Ellemeet: C. J. J. Fokker; toi bur gemeester van OostdongeradeelS. Sijts- meen tot burgemeester van Rijssen T. Lodder K.zn. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de heer L. J. Janssen, ontvanger der directe beLastingen, in voerrechten en accijnzen; is aan den ontvanger der dir. bel., in- voerr. en acc. L. J. Janssen te Scheve- ningen, eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend. is benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Bergen-op- Zoom H. Wijma, thans leeraar aan de H. B. S. te Kampen. Bond van a.-r. Gemeenteraadsleden. In de vergadering van den Provincialen Bond van A.-R. gemeenteraadsleden, die gister teGroningen werd gehouden, werden in zake schoolvoeding en -kleeding de volgende conclusiën genomen. De bond verzet zich tegen schoolvoe ding en -kleeding: la. Krachtens de a.-r. beginselen. 1. Voeding en kleeding van het kind is de roeping der ouders. De gemeente mag niet door haar optreden het huis gezin schaden; 2. de a.-r. gemeentepolitiek keert zich tegen den revolutionairen toeleg om de door God gelegde grondslagen van een staatkundig en maatschappelijk leven te ondermijnen. Door de voeding en kleeding van het kind aan het gezin te onttrekken, tracht men de school meer en meer in de plaats van het gezin te schuiven; 3. krachtens het beginsel van rechts gelijkheid schoolvoeding en -kleeding op de openbare school ingevoerd legt zijn last op een deel der burgerij dat van dit onderwijs niet geniet en principieel staat tegenover dezen maatregel. Dit strijdt tegen het beginsel dat de gemeente geen particuliere, slechts pu blieke belangen behartigt. II. Indien de gezinnen niet bij machte zijn voor de voeding en kleeding der kinderen zorg te dragen, moeten die ge zinnen ondersteund worden door de fa milie, kerkelijken steun of hulp van parti culiere vereenigingen; in het uiterst ge val door de overheid. Zoo er o n w i 1 is treden de voogdij raad en de rechter op. R.K, Goud- en Zilverbewerkers. Te Utrecht is opgericht de Nederl. R.K. Goud- en Zilverbewerkersbond. Onder leiding van het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie kwamen de af gevaardigden van het viertal onlangs op gerichte afdeelingen Hoorn, 's-Hertogen- bosch, 's-Gravenhage en Amsterdam bij een tot behandeling van de statuten. De zetel van den Bond zal te Hoorn zijn. De contributie werd voorloopig vast gesteld op 1 procent van het weekloon, met een minimum van f 0,10. Van de contributie zal 2/3 voor de bondskas worden bestemd. De Bond zal bestéan uit afdeelingen. Als leden van het bondsbestuur wer den gekozenM. Krijgsman, Hoorn, voorzitter; Th. Bakker, 's Gravenhage J. Vogel, 's Hertogenbosch, penning meester. Wijl er nog verschillende afdee lingen staan opgericht te worden, werd de uitbreiding van het Bondsbestuur met twee leden aangehouden tot de volgende vergadering van den Bondsraad. Besloten werd tot het uitgeven van een vakblad, hetwelk eens per maand zal verschijnen. Tot redacteur werd ge kozen de heer M. Krijgsman. De Bond zal zich aansluiten bij het Bureau voor R. K. vakorganisatie. KORTE KRONIEK. Ged. Staten van Utrecht hebb'en goedgekeurd het besluit van den Raad der gemeente Montfoort tot verkoop der openbare schooi met onderwijzerswoning aan het R.-K. par. kerkbestuur voor f 15.000. .en JttL ya& RoUt^lm hebben Jbjj den gemeenteraad aldaar het voorstel ingediend tot verhooging van het sub sidie aan de bijzondere bewaarscholen en verscherping der eischen, waaronder het subsidie gegeven wordt. In 't geheel zal een en ander een uitgave vorderen van f7155, en het totaal van het sub sidie verhoogd worden tot f29.335. Waar de 46 openbare bewaarschol eau aan de gemeente, f311.622.72 kosten, achten B. en W. voor de 14 bijzondere bewaarscholen f29.335 niet overmatig. =r- De gewone audiëntie van den mi nister van buitenlandsche zaken zal op Vrijdag 18 dezer niet plaats hebben. LEIDEN, 17 November. De Staatscourant no. 209 bevat een koninklijk besluitvan 14 November 1910, houdende aanwijzing, bestemming en verdeeling 'in afdeelingen van het tij-, delijk rijksopvoedingsgesticht alhier. Art. 1 bepaalt: Een daarvoor inge richt, geheel op zich zelfstaand gebouw] op het terrein der Rijkswerkinrichting) voor vrouwen alhier is bestemd tot tijr delijk Rijksopvoedingsgesticht voor Jon gens. i Art II luidt: Het tijdelijk Rijksop voedingsgesticht voor jongens te L e i- den is bestemd voor opneming van diel verpleegden boven den veertienjarigen leeftijd uit de andere Rijksopvoedings gestichten voor jongens, wier aanwezig heid aldaar, in verband met hun meer ge vorderden leeftijd, hun gedrag of andere persoonlijke omstandigheden, bezwaar, oplevert. Art. III schrijft voor: Het tijdelijk! Rijksopvoedingsgesticht voor jongens te L e i d e n is verdeeld in twee afdeelingen. De eerste afdeeling is bestemd voor hen, die daarheen worden overgeplaatst op grond van voortdurend wangedrag in een der andere Rijksopvoedingsge stichten voor jongens, zoomede voor hen, die door hun wangedrag in de tweede afdeeling tijdelijk of voortdurend be-, hooren te worden overgeplaatst. De tweede afdeeling is bestemd voor alle overigen. Gisteren herdacht de heer W. F. K. de Kievit, eerste klerk aan de gemeen telijke gasfabriek den dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst der gemeente trad Al dien tijd is hij ten kantore der gas fabriek werkzaam geweest. Namens Commissarissen werd den jubilaris door den heer J. Korevaar P.A.zn. een ge schenk in couvert overhandigd, onderl mededeeling, dat zijn nieuwe titel voort aan adjunct-boekhouder zou zijn; het personeel vereerde hem met een eiken houten ameublement. Gisteren heeft de Pharmaceutische Studentenvereniging „Aesculapius" al hier haar 25-jarig bestaan gevierd met een feestelijke bijeenkomst in het Phar- inaceutisch Laboratorium, waar behalve het bestuur en de leden, benevens oud leden der vereeniging en vertegenwoor digers van pharmaceutische vereenigin - gen aan andere universiteiten en van het departement Leiden der Pharmaceu.ische Vereenignig, aanwezig waren prof. dr, P. J. Blok, r ector-magnificus der Leidr sche Universiteit; prof. dr. A. H. Lo- rentz, prof. J. P. Kuenen en de heer W* C. de Graaff, lector.Na een openings woord van prof. dr. L. van Itallie, die, sprekend over de vereeniging, er op wees hoe deze steeds nadruk legt op het we tenschappelijk karakter en dat vooral naar voren wilde brengen, ook in deze fees telijke bijeenkomst, hield prof. dr. H. P. Wijsman, oud-eerevoorzilter der ver eeniging, een rede over voedingsmidde len. Na deze voordracht had er een plech tigheid plaats: het aanbieden door den voorzitter, den heer Valk, van het eere lidmaatschap aan de heeren dr. van der Mark en Hoffman, oud-leden oprichters ters der vereeniging, van wie die eerste wegens ongesteldheid, niet aanwezig kon zijn. Een verslag van de lotgevallen van de vereeniging, werd hierna gegeven door de tegenwoordige ab-actis, mejuffr. Noyen, waarna de rector-rnagnificus 't woord verkreeg, om mede uit naam van den senaat, aan de vereeniging geluk- wcnschen aan te bieden, waarbij hij wees op het belang van vereenigingen als de ze, waar studenten, onder leiding van een deskundige zelfstandig de wetenschap be* oefenen, «eJl de y_er££uiging ioewenschte

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1