ROOMSCHE AGENDA. Woensdag, 51/2 uur St. Josephs Ge zellen Vereeniging, Rapenburg 52, Bij- jbelsche geschiedenis met lichtbeelden Ivoor de kinderen der St. Petrus parochie Van 915 jaar. Spreker, de Weleerw. lüeer Th. M. P. Bekkers. Donderdag, 51/2 uur 's avonds. Ge bouw R. K. Volksbond1, Rapenburg. Bij- belsche geschiedenis met lichtbeelden, voor kinderen, toegang tegen bewijs. :8i/2 uur Catechismus met lichtbeelden Voor alle Katholieken boven 16 jaar, toe gang vrij. Spreker de weleerw. Pater J. G. Tesser, O. F. Ml. Zondag van 1 tot 2 uur jaarlijksche bidstond vanwege de St. Barbaraver- eeniging op de R. K. Begraafplaats. Zondag 7 uur. Hartebrugskerk, Lof met liefdadigheidspredika'.L ten bate der St. Elisabethsvereeniging door den W. Eerw. pater Borromeus de Greeve O.F.M. Zondag 81/2 uur. Gebouw R. K. Volksbond, Rapenburg. Liefdadigheids- uitvoering ten bate van „Hulp in Nood." Maandag, 8 uur. St. Josephs Gezel len Vereeniging, Rapenburg 52, Lustrum feest der Leidsche Maria vereeniging. Spreker de W.Eerw. Pater Borromeus de Greeve O. F. M. Opvoering van de Sneeuwkoningin. Dinsdag, 8 uur. Lodewijkskcrk (Steenschuur) Apologetische cursus, lo. Behandeling van ingekomen vragen. 2o. Conferentie over de levenskracht der Ka tholieke kerk. Spreker de Weleerw. Heer iTh. M. P. Bekkers, kapelaan der St. Pe- truskerk. GOUDA. Gisteren heeft officieele ope ning van de ambachtsschool plaats gehad. Nadat de burgemeester, de voorzitter der Vereeniging de ambachtsschool voor Gouda en omstreken, de oprichtingsge schiedenis had gereleveerd, sprak minis ter Heemskerk de openingsrede uit. Zijn aanwezigheid wenschte hij aangemerkt te zien, als sympathiebetuiging der re geering met het ambachtsonderwijs. Bij zondere aandacht wijdde de minister aan het pottenbakkersbedrijf, dat aan deze school wordt onderwezen. Hij was van oordeel, dat van dit onderwijs, zoowel op ideëel, als stoffelijk gebied goede vruchten te wachten zijn. Alhier is plotseling overleden de heer mr. D. J. van Heusde, oud-kanton rechter aldaar. De overledene,,die 19Juli 1848 te Haarlem geboren was, promo veerde 19 Dec. 1874 en was van 18 Oct. 1876 tot 1 Mei 1877 griffier bij het kan tongerecht te Gorinchem, daarna griffier te Gouda en van 9 October 1889 to'Juli 1907 kantonrechter aldaar. Om zijn groote weldadigheidszin en zijn grooten eenvoud mocht hij zich in de algemeene achting van zijne medeburgers verheugen. KATWIJK AAN ZEE. De heer K. Schuring, oud-gezagvoerder van het Nederlandsch stoomschip „Farmsum" is benoemd tot directeur der visscherij- school, alhier. L1SSE. Onze afdeeling van den Ned. R.-K. Volksbond vierde gisteren en eer gisteren avond het Patroonfeest. De groote zaal van 't Bondsgebouw was op beiden avonden stampvol. En geen wonder. Immers, de tooneelvereeniging „St. Ge- nesius" en de zangvereeniging „St. Gre- gorius" zouden dezen avond met eenige nummers opluisteren. In zijn openings woord, waarin hij de talrijk opgekomenen welkom heette, wees de voorzitter op het feit, dat, waar wij katholieken ver gaderen, wij steeds onze priesters in ons midden hebben. Dat getuigt van de echte katholiciteit onzer vereenigingen. Een duidelijk voorbeeld hebben wij hierZondag- morgen nog weer van gegeven bij de Generale Communie. Spr. vond hier ge legenheid, met een enkel woord te wijzen op de droevigen toestanden in Frankrijk en Portugal waar men de priesters uit werpt. Gelukkig is het in ons land zoover nog niet gekomen, doch, laten wij op onze hoede zijn. Maakt, waar gij kunt propaganda voor onze katholieke ver eenigingen, zij zijn een krachtige dam tegen het ongeloof. Door de Zangver eeniging werd het Bondslied gezongen waarna de tooneelvereeniging voor 't voet licht trad met het drama in drie bedrijven, getiteld: Vivaldi en Venetië. Op uitstekende wijze werd er wederom gespeeld en de verschillende rollen waren in goedehanden. Een bijzonder woord van lof komt toe aan J. Kortekaas, die de hoofdrol ver vulden, evenals aan den 13 jarigen N. van der Eist die als zoon van Vivaldi optrad. Menig toehoorder pinkte tersluiks een traan weg toen men hem zoo dapper zag optreden om zijn onrecht waardig veroordeelden en ver bannen vader te verdedigen. Deze knaap belooft eenmaal een beste kracht voor de tooneelvereeniging te worden. Ook Alflërie, vriend van Vivaldi, welke rol werd vervuld door Th. v. d. Heiden gaf uitstekend spel evenal Graaf d' Orsano (S. Berkhout.) Van deze spelers ontgaat ons nimmer een woord. Ook de overige rollen kwamen goed tot hun recht. Aan het einde van het stuk viel de spelers een stormachtig applaus ten deel. Nadat de Zangvereeniging „Frühlingspolka" en „Wat ze zeggen" had gezongen, werd na een 20 minuten pauze opgevoerd „Een oud Soldaat" tooneelspel in drie bedrij ven. Ook dit was een boeiend stuk en werd op uitnemende wijze voorgedragen. De hoofdrol werd hierin vervuld door N. v. d. Eist Sr. welke, als altijd zich uit stekend van zijne taak kweet. Ook Fer dinand, een wees (Th. v. d. Heiden) hield menigeen in spanning. Ook met dit stuk oogstte de vereeniging veel succes. Ook de costumier, de heer Mujler, en de grimeur, de heer Maas, beiden van Haar lem verdienen een woord van lof. Ook hun werk droeg enorm veel bij tot een duidelijke vertolking en goede welslaging. Te ruim half twaalf gingen allen welvol daan huiswaarts. Door zekeren J. van d-en Ringdijk bij Hillegom, werd in de vorige week aan verscheidene personen spek verkocht wat achteraf bleek bedorven ie zijn. Men spreekt van te samen wel 800 pond). Nu is echter tegen hem proces-verbaal op gemaakt door de rijkspolitie alhier. Het schilderwerk en bijbehoorende werken van de 19 in aanbouw zijnde hui zen voor de Christelijke coöp. Bouw- vereeniging .Helpt Elkaar alhier, is on- derhandsch opgedragen aan den heer G. van Houten Gzn. in de Kanaalstraat al hier. NIEUWKOOP. Toen de koopman A. B, met allerlei waren onder het naburig Zevenhoven ventte, geraakte door een hevige rukwind kar en hond te water. Door spoedig toegeschoten hulp werd na veel tobben deze uit het water gehaald. Aan de winkelwaren die zich in de kar bevonden, was veel waterschade toege bracht, terwijl eenige gewichten verloren gingen. RIJNSBURG. Het schijnt wel of de Zandlaan gedoemd is dezen winter in een onbegaanbaren staat te blijven. De steenen, welke sinds eenigen tijd longs den weg staan opgestapeld om de ruimte tusschen de tramrails te bestraten, wor den allen weer vervoerd naar Katwijk om daar voor datzelfde doel te worden gebruikt in het Zwarte wegje. .Wel wordt de rijweg een weinig met aarde opge hoogd, doch of dit voldoende zal zijn, om den weg voor voetgangers begaan baar te maken, wordt sterk betwijfeld. SASSENHEIM. Dinsdag avond werd de eerste cursus-avond gehouden van den Ned. R. K. Volksbond, In de vragenbus waren de volgende vragen ingekomen a. Wat beteekent ego isme? b. Wanneer is de vrijmetselaars loge gesticht, op welke wijze werkt zij en wat is haar doel? De eerw. adviseur der afdeeling be antwoordde de beide vragen zeer uit voerig en op duidelijke en prettige wijze. Zijn Eerw. had ter bezichtiging en te vens ter verduidelijking, vele zaken, de vrijmetselarij betreffende, als schootsvel len, bandelieren, een zwaard enz., mee gebracht. De aanwezigen hebben zeer genoten van deze leerrijke lezing. De voorzitter der afdeeling dankte den eerw. adviseur voor zijne prettige en leer rijke lezing en sprak tevens den wensch uit, dat de volgende cursus-avond beter bezocht mocht zijn dan deze. VOORSCHOTEN. De schouw over ka den, dammen en scheislooten in de Oranje polder zal gehouden worden op Dinsdag 22 November, in de Binnepolder op Woens dag 30 November. De hoofdprijs een automobiel waarde f4000 van de huisvlijttentoonstelling ge houden te Scheveningen, is ten deel ge vallen aan den zoon van de heer J. T. F. T. alhier. WARMOND. Nu het gas reedis bij par ticulieren brand en zelfs de eerste straat lantaarns aan de Dorpstraat hebben ge brand, is het niet ondienstig eens een oog te werpen op de kosten, welke zulk een gasaanleg met zich brengt, waaruit te vens zal blijken dat de exploitatie van zulk iets voor een kleine gemeente als deze, te bezwarend zou zijn. De kosten van aanleg bedragen niet minder dan f33000 voor deze gemeente. Een geluk derhalve, dat we het gas van Leiden konden betrekken, aan weike ge meente deze kosten dan ook ten laste ko men. ,.j Nu kost het die gemeente 7i/2 ct. per kub. Meter gasverbruik. Neemt echter het verbruik toe, ook particulieren hier onder begrepen, en bereikt het een ge bruik van 80.000 kub. M., dan zal dit voor de gemeente een groot voordeel zijn daar men dan slechts 51/2 cent per kub. M. behoeven te betalen. Kameroverzicht. TWEEDE KAMER. De Indische Begrooting kan de leden niet begeesteren. Slechts betrekkelijk wei nigen zijn present, en onder die weinigen ziet men er nog hier en daar één ijverig zitten te werken aan een speech, die hij bij de behandeling der Staatsbegrooting, welke aanvangt onmiddellijk na de In dische begrooting, wil afsteken. Het eerste onderwerp van ecJnige be teek enis was de arbeidstoestand op Su matra's oostkust. Moet de strafbedreiging tegen con tractbreuk van den koelie bij den planter in de wetgeving op de koelie's worden geschrapt? Ja, zei de heer Schaper (S. D.)neen, zeiden de heeren Colijn (A. R.), De Meester (U. L), en v. Asch van Wijck (A. R.). De grond van dat ontken nend antwoord ligt opgesloten in wat de heer Colijn zoo klaar uiteenzette, dat n.l., in aanmerking genomen het karak ter der Chineesche koelie's (koelie's zijn in Inddë de „losse werklieden") als er op contractbreuk geen zware straf staat, deze herhaaldelijk zou voorkomen, en dat dus ten eerste de planters onrechtvaardig behandeld zouden worden, vervolgens de weggeloopen koeije's tot last van de ge meenschap zouden Jtqmen en Jeft jdexde de bedrijfszekerheid in groot gevaar zou worden gebracht. De heer Asch van Wijck (die voor het eerst weer in de Kaïner aanwezig was, sedert zijn commissaris-generaal - schap der Brusselsche tentoonstelling zijn tegenwoordigheid in de Belgische hoofdstad niet meer noodzakelijk maakt) maakte de zeer juiste opmerking, dal men om van de zeer ongunstige typen der Chineesche koelie's verlost te worden, zorgen moet voor de emigratie der Ja vanen. Zoo men weet, is de veiligheid van de assistenten op de plantage's niet zeer groot; den laatsten tijd zijn er weer eeni ge moorden gepleegd. Men wilde dit wij ten aan de arbeidsinspectie, die te hard vochtig zou optreden en zoo de koelie's tegenover de assistenten zou verbitteren. De Minister verklaarde uitdrukkelijk, dai hij juist uit de rapporten den indruk heeft gekregen, dat de arbeidsinspectie zeer voorzichtig en met zeer veel beleid op treedt. Psychiaters en psychologen om de ambtenare'n der inspectie „ontoere kenbaar" te verklaren, zijn dus niet noo dig. Toegegeven moet echter worden dat de behandeling der koelie's wel wat te wenschen overlaat. Dit erkende de heer Col ijn, en als een zeer practisch middel gaf hij aan een regeling, waarbij de planters ver lof zouden noodig hebben om met Koe lie's te werken, welk verlof bij slechte behandeling onmiddellijk zou worden in getrokken. De heer De Meester (U. L.) kwam op voor de belangen van een paar sul tans, welke zich verongelijkt achiben door een herziening van de met hen vroeger gesloten contracten. Naar aanleiding hiervan rees de vraag, of men die contracten moet beschouwen als overeenkomsten tusschen onderling gelijkwaardige partijen, of als politieke inanifestatie's tusschen den suzerein (de Hooge Indische regeering) en den vazal (de zelfbesturende landschappen). De heer De Me ester kwam met veel vuur op voor de gelijkwaardigheid der beide partijen, doch de heer Col ijn bepleitte overtuigend het laatste, als langzamer hand o-ntwikkeld uit de historie. En dan is het geen schennis van recht, als onzerzijds om goede redenen en met tact eenzijdig de overeenkomsten worden gewijzigd. Dat zulks ten opzichte der vorsten aan de Oostkust van Sumatra noodig was, werd door spr. volgehou dener hcerschten daar ongewenschte toestanden en zonder aandrang bij de vorsten was niets te verkrijgen. Opmerkelijk is 't, dat juist de heer Schaper weer een „schandaaltje" heeft ontdekt. Er. zou een anti-opium middel worden geweerd in onze bezit tingen om meer geld in de schatkist tc krijgen. De Minister beloofde hef te onderzoeken. De zitting werd geëindigd met een succes voor de Indische specialiteiten de heeren Boogaardten Col ij n. Overtuigend hebben zij, als mannen van ondervinding tegenover de minister bepleit, dat concentralisatie van de po litie niet gunstig zou werken. Ze wilden zelfs de politie-reorganisatie overlaten aan de gemeente besturen. De Christelij ke partijen kunnen trotsch zijn op deze afgevaardigden, die naast hun theorie de practijk kunnen plaatsen. Onderwijs. Vrije-en orde-oefeningen. Rotterdam. Geëxamineerd 4 mannelijke en 6 vrouwelijke candidaten. Geslaagd de heerenW. P. de Chavonnes Vrugt, 's Gravenhage; H. F. de Klerk,Leiden W. A. van den Dool, de Lier. Én de da- P. A. Kooijman Schiedam P. P. Moens, HellevoetssluisT. Blomsma, Schiedam, en J. P. van Rossum, Stad aan 't Haring vliet. •Amsterdam. Geëxamineerd ^candida tes Geslaagd de heerenN. de Vries, te Amsterdam D. W. van Waard, J. Win kelman, M. H. J. Zuidweg, allen te Haar. lemM. H. Zeijlemaker, den lip, enj. H. Pieper te Zoest. En de dames: A. W. üuttlig, te HaarlemF. M. J. A. Haije, te Amsterdam. Gedeputeerde Staten van Utrecht heb ben, zoo meldt het U, D., goedgekeurd het besluit van den raad der gemeente Montfoort tot verkoop der openb. school met onderwijzerswoning aan het R.-K. par. kerkbestuur voor f 15,000. Rechtszaken. De moord te Renkum. De Arnhemsche redhtbank, uitspraak doende in de zaak van J. v. R., beschul digd van moord op de 13-jarige A. Pulle te Renkum, op 23 Augustus, veroordeel de bekl. tot vijftien jaar gevangenisstraf. De eisch was levenslang. Fraude met werkmanskaarten. Voor de Haarlemsche rechtbank wer den eenige zaken betreffende fraude met werkmanskaar ten van de H. IJ. S. M. be handeld. Een Bloem endaalsche aanne mer had zoo'n weekabonnement aange vraagd voor een timmerman-opzichter uit Amsterdam, hoewel deze niet in zijin dienst was. Wegens het onrechtmatig aanvraglein en gebruikmaken dezer kaart eischte het O. M. tegen beidep een week gevange- Een schilder te Bloemendaal en zijn vriend stonden voor hetzelfde feit te recht. Waar hier de haltechjef eens had gewaarschuwd, eischte het O. M. tegen elk drie weken gevangenisstraf. Het O. M. deelde mee, dat de H. IJ. S. M. op deze wijze voor tonnen bena deeld wordt. Zedekwetsende afbeeldingen. De Amsterdamsche rechtbank wees in hooger beroep vonnis in de strafvervol ging tegen den boekhandelaar A. E. E. J. K., die door den kantonrechter tot 5 dagen hechtenis veroordeeld is we gens het ten toon stellen (uitstallen) in een winkel in de Hartenstraat van af beeldingen en geschriften, welke ge schikt waren de zinnelijkheid der jeugd' te prikkelen. De rechtbank vernietigde het vonnis wegens het verzuimen van een der ver balen ter terechtzitting van het kanton gerecht en opnieuw rechtdoende verklaar de rechtbank hem schuldig en veroor deelde hem tot f10 subs. 5 dagen hech tenis. 1 Opgave van Personen die zich in Leiden hebben gevestigd. F. W. Nanning, Breestraat 151. F. van Vliet, Utrechtsche Veer 17, koopman, J. C. Tücke, Morscliweg 58. H. Chevallier, Breestraat 108. J. M. Leget, Hooigracht 20, juffr. van gezel schap. W. L. P. K. Baerveldt, Stcenstraat 37. H. J. Bovenlander en gez., Looierstraat 2, loopknecht. P. Voorthuis, Prinsenstraat 39a, zendeling. E, van Ruytenberg, Hooigracht 74, G. G. A. Ruiter en gez., Decimastraat 9a, houtdraaier. C. van Heek, Haarlemmerstr. 48a. J. Langerak en gez., Kattenpoort 17, kweeker. J. H. L. Lebbe. Noordeinde 37. Wed. mr. J. A. Bolle-Van Vessem en gez^ Oegstgeesterlaan 8. D. C. van Peijpe en gez.. Haarlemmerweg 52, kantoorbediende. J. H. Róssing, Nieuwe Rijn 29. Wed. Zwetsloot-Van der Vooren en gez., Heerenstraat 51. L. Frissel, Acad. Ziekenhuis. L. Bartz en gez., Oegstgeesterlaan 6, kunst schilder. E. H. Spoor, Pieterskerkhof 24, opzichter. C. Spaanderman, Haven 40. A. Roesl, Hooigracht 60, dienstbode. J. Hattink en gez., Zoeterw. Singel 49j. P. van Doorne, Langebrug 51, student. kH. van Doorne, Langebrug 51, student. F. Bonjer, Papengracht 19, student. J. H. Dikshoorn, Haarlemmèrstraat 147a. P. J. Kooreman, Breestraat 48 50, kok' L. Hounief en gez., Heerenstraat 69, loopknecht. G, Stroo, Utr. Jaagpad 76, fabrieksarbeider, H. Schinkel en gez., Paul Krugerstr. 22 A., beambte Rijksopvoedingsgesticht, J. C. Wissing, Pieterskerkhof 22, student. J. K. L. Martin en gez., Rembrandstr. 19, hoogleeraar. Th. G, Hermans en gez., Joubertstr. 6 A., kleermaker rijksopvoedingsgest. M. K, de Jeu, Witte Singel 74. M. Baptist, Kruisstraat 17. Opgave van Personen die uit Leiden zijn vertrokken. J. Ouweleen, Maasland, B. 22 K. BauL Wed. v. Duuren-v. d. Broek, Haarlem, Bll- derdijkstraat 56. Mej. v. d. Weijden-Sanders, Arnhem, Weerd- jesstraat 14. Mej. C. M. Smits, den Haag, Brandstraat 83. J. H. Woltf, Zwolle, Malkmaatsteeg 4. H, Ginjaar, Oldenzaal. j. j. Boerlijst, Amsterdam, Albert Cuypstr. 47. P. J. Stoutenbeek, Den Haag, Keizerstr. 37. W. C. de Leeuw, Rotterdam, Zwaarde Kroon- straat 4a. J. de Vleeschouwer, Warmond, b. G. de Winter. A. de Jong, Leeuwarden, agent van politie. Mej. M. M, Thomes, Den Haag, Badhuis weg 37. Mej. W. E. de Jongh, Haarlem, Kenneraerstr. 62 rond. J. Borreman, Amsterdam, K. Leidschedwstr. 38. D. van der Zeeuw, Noord wijk, Bronkhorststr. 9. B. J. de Leeuw, Nijkerk, Ontvanger Reg. Mej. C. Draaisma, Rijnsburg, Langevaart. Mej. G. Hoekstra, Leeuwarden, Eewal 90. F. Badet, Den Haag, Barendsestr. 26. J. Overmeer, Den Haag, Weststr. 108. J. Smit, Rijswijk, Wiekstraat 18. J. Juffermans, Den Haag, Hobbemastr. 42. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stadstimmerwerf, telefoon no. 127. Geopend van 9—12 uren des morgens en van 25 uren des middags. Aanvragen van werkzoekenden. 1 jongste kantoorbediende, 6 timmerlieden 1 opperman, 9 schilders, 2 aank, schilders, 1 wagenmaker, 1 metaaldraaicr, 1 bankwerker 1 aank. bankwerker, 1 vuurwerker, 1 loodgieter, 1 photograaf, 1 schoenmaker, 1 banketbakker, 2 bakkers, 1 huisknecht, 1 koetsier, 2 schippers knechten, 2 boomsnoeiers, 8 grondwerkers, 1 dekenwever, 1 oppasser, 2 portiers, 8 loopknech ten, 3 loopjongens, 20 losse werklieden, 1 ba ker. 1 huishoudster, 1 verstelnaaister, 5 werk sters. GEVRAAGD. 2 colporteurs, 1 bankjongen. Burgelijke Stand. LEIDEN. Geboren: Margaretha Johanna d. van J. Struijkenkamp en C. M. J. Schilp. Alida Magaretha d. van G. Dam en A. M. Loggen, Maartje d. van H. Schinkel en G. Smiers. Geertruida Petronella d. van N. Kwestro en G. Braxhoven. Johannes Petrus z. van C. J. Beukering en H. C. van Oerle. Johannes Petrus z. van J. C. Riphagen, Johannes Antonuis z. van L. Menken en A. Blommestein. Antonia Maria d. van J. van der Stok en j. C. Lommelaars. Geeske d. van J. Zwiers en H. de Kroome. Paulus z. van P. Pikaar en M. Paauw. Maria Johanna d. van A. van Gent en J. Abspoel. Maria d. van A. Gens en C. Hol. Pieter z. van E.M. Fallaux en L. Proramel. Sophia Wilhelmina d. van A. Straver en S. W. van Heusden. Gehuwd: W. F. Wijnnobel jm. en W. Stal, jd. L. Questroo jm. en S. J. Ligtvoet jd. H. van Weeren, jm. en J, Koolmoes jd. M. J. van Beijeren Bergen en Henegouwen jm. en M. C. Rosier jd. P. Zwetsloot jm. en J. C. Bavelaar jd. L. Beekman, jm. en M. P. Rut gers, jd. H. van Wezel jm. en C. Viele. Overleden: C. van Ees, d., 2 i. A. J Gerike, d., 74 j. H. v. d. Putten-Tasseus, v. 73 j. M, de Vrooroe, w., 60 j. J. Christi- aanse, w„ 80 j. J. I, de Bruijn-v. d. Bosch, v„ 66 j. A. P. Hoos-Verkiel, d., levenloos.— P4 Nieuweuhuizen, z., 6 m. Z» Ntëhot, zu 22 m. HAARLEMMERMEER. Ber allen: P. M Sliggers geb. Van den Berg z. M. de Boer. geb. Clemens z. A. Café geb. Roubos d. P. de Peuter geb. De Berg d. Overleden: L. Visbeen 86 j. Familieberichten uiiandere Bladen Geboren: 13 Nov. Willem J. M., z. van D. C. M. Jansen en A. M. T. Janssea-Graaf, Delft. Gerardus Jacobus Antonius, z. van j. J. C, Cnoop en C. Cm o op-Verhoek, Delft. Art hur, z. van A. Eijffinger en A. Eijffjnger- Schnarbusch, Den Haag. Overleden: Charles Maria Jacques Weij- mar-Schultz, 59 j. Rotterdam. Eerw. zuster Maria Gerarda, (Cath. de RieJ 33 j., Rotter dam. Thomas Dr. Cansalvee-Cheribon. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. naar waarnemingen verricht in den morgen van 16 November 1910, medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bi ld. Hoogste barometerstand 765.0 Horta. Laagste barometerstand 736.1 Dunrossncss. Verwachting tot den avond van 17 November: matige tot krachtige, later afnemende noord westelijke tot westelijke wind, zwaar bewolkt, aanvankelijk nog ouiïg, zelfde temperatuur. Afloop Verkoopingen. Uitslag openbare verkoophïg te Kat wijk a.d. Rijn. Een perceel bloembollenland aan de Mientlaan, groot 87 A. 40 c.A. of 611 R. R. in bod gebracht op f 3000, ver hoogd tot f3800, niet afgemijnd. Een perceel bloembollenland, naast het vorige groot 1 H.A. 66 A. 30 c.Av of 1164 R.R. in bod gebracht op f51 00 verhoogd tot f7100, niet afgemijnd. Perceel III gecombineerd, niet afge mijnd. De perceelen waren in eigendom' aan D. Brusel, vroeger te Katwijk thans zonder bekende woonplaats. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 16 'Nov. Het debat wordt voortgezet over de reorganisatie van de politie op Java ert Madoera en wel over de Centrale lei ding. (De commissie van rapporteurs wil de geheele centrale leiden laten ver vallen en dus, nu de minister den post voor de drie inspecteurs gister heefi te ruggenomen, ook Ja ten vervalhen den tweeden advocaat-generaal, in wier han den de centrale leiding berust. In laatst bedoelden geest heeft de commissie van' rapporteurs een amendement ingediend). De heer Colijn wees op de nood zakelijkheid om thans dien post voor den advocaat generaal terug te nemen en in middels nog eens met de Indische re- geering overleg te plegen over 'n nieuwi voorstel betreffende de aanstelling van een tweeden advocaat-generaal, doch ge heel los gemaakt van de tot de aan den centrale leiding gekoppelde inspecteur, waarbij de heer Bogaardt, voorzit ter der commissie van rapporteurs, zich' aansloot. De heer Lohman bestreed het amen dement, omdat door de mannen in In- dië, volkomen thuis op het gebied,- een centraliseerend gezag noodig wordt; geacht. Spr. wees er terloops op dat in; ons land het gemis aan centralieatéel der politie zeer gevoeld wordt. Ook de Minister bestreed lietj Hoezeer hij bereid is tot gemeen over leg, waarvan hij gister blijken gaf doon terugneming van de inspectie. Waar de Indische regeering beslist den tweeden! advocaat-generaal noodig acht, ontraadt de Minister de aanneming ten stelligste. De heer De Meester, verdedigde het amendement omdat al ontkende de Minister en de heer Colijn thans dat er geen verband bestaat tusschen de ttac- stelling der inspecteurs en jüe van den tweeden advocaat-generaal, dit verband voor spr. absoluut blijft bestaan. En aan gezien hij tegen de Inspectie is en bet zich natuurlijk laat aanzien dat als de gelden voor den advocaat-generaal wer* den toegestaan, later noodzakelijfoerwtj- ze de inspecteurs toch weer zullen woe den kunnen binnen geloodst, omdat ad] met den advocaat-generaal de centrale ltSh ding zullen moeien vormen, zou spreker met overtuiging vóór het amendement der. commissie van rapporteurs stemmen. De Minister verklaarde nóg eens metj nadruk dat er geen verband bestaat tus schen de inspectie en de advocaat-gene* raals plaats. Indien hij gisteren zou htfc* ben gezegd dat dat verband wel bestondj dan was zulks in ieder geval niet rijn be doeling Het amendement om de gelden vooi, den tweeden advocaat-generaal van de begrooting af te voeren (f 13.800»—) werd hierop aangenomen met 36 tegen 7& stemmen. Bij de afdeeling Onderwijs fakW de heer R o e s w ij c k een breedvoerig toog tegen overneming van gouverne- mentsscholen i nde Minahaija, waar de bevolking niet ingenomen is met die neming. De heer Ter Laan sloot ach daarbij aan om financieele redenen. Deze scho len zijn niet beter dan de openbare. h De heer Colijn wees in de eerete plaats met een enkel woord op de meer besproken circulaire betreffende het Lqpeij' des Heils en was van meening Alt dj Regeering het orgaan en de bevoegdheid mist om zelf uit te maken in hoever de volgelingen, niet alleen van het Eegcc des Heils, maar in 't algemeen van der gelijke christelijk-philantropische vereen*; gingen of inste.iingen, als christenen zijn te merken aangezien deze instellMJflt*

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2