16 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2e Jaargang. No. 338. Bureii OUDE SINGEL. 54, LEIDEN. Interc, Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post t L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag November 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent. Ingezonden mededeelingen van 1—5 regels t 1-50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkood (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, Iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. ALGEMEEN OVERZICHT. Wat men gedacht heeft dat komldri moest om een verademing te brengen in de strakke spanning- dei Ëngelsche politiek schijnt reeda geschied te zijn. De „Daily Chronicle", aoo werd gisteren geseind, fcegt gerechügd te zijn tot de mededee- jling dat de regeering besloten heeft het 'Parlement onmiddellijk te ontbinden. Gister vergaderde de ministerraad1 en ook het Lagerhuis en Hoogerhuis. Offi cieel was bekend gemaakt dat Asquith biet in M Lagerhuis zou verschijnen. De ministerraad heeft drie uur ge duurd. Terwijl de ministers bijeen waren, Js Lord KnoUys, de secretaris des Ko- hings, gekomen om Asquith te spreken. (Het onderhoud duurde een uur, Asquith Zou 's avonds naar Sadringham gaan. - Om' 3 30 is Lord Knoliys nogmaals bij Asquith gekomen. Om' 4 u. duurde het tweede beaoek nog voort. Intusschen was het Lagerhuis bijeenge komen en met het oog op de politieke Crisis was dit overvol. Met spanninig [wachtte men een mïnisterieele verkla ring die echter niet kwam. Alle partijilei- 'ders behalve Asquith waren aanwezig* Lloyd George deelde mede, dat zich omstandigheden hadden voorgedaan jWaardoor de Regeering het niet ge wen scht acht, dat het Lagerhuis over gaat tot bespreking van onderwerpen ')die op de agenda staan. Het zal verder 'Asquith niet schikken eventueel vóór ■Donderdag een verklaring af te leggen. Op verzoek van Balfour, die Donder dag een belangrijke redevoering te Not- tyanghaim moet houden en dus niet tegen woordig zou Kunnen zijn, is besloten, dat 'üe zitting tot Vrijdag 18 November ver- 'klaagd zal worden. De verklaring van Lloyd George heeft in het Lagerhuis enorme verbazing ver oorzaakt. Alle afgevaardigden vroegen zich af, wat deze verdaging van Asquith' jverklaring, zijn gesprekken met lord Knol iys, en eenige uitlatingen in de verklaring .van Lloyd George beteekenen zouden. 'In de wandelgangen loopen allerlei geruchten. Volgens het een zou de Ko- laiing in overeenstemming met de grond- []wet zonder geldige reu en, als een neder laag van het ministerie, geweigerd heb- nben, tot ontbinding van het Lagerhuis !r;over te gaan.' Volgens het andere zou ide Koning zijn invloed hebben aange- fjwend om het vetovraagstuk opnieuw aan fjeen kleine groep staatslieden voor te rleggen. Deze geruchten zijn echter niet inader bevestgid. Het Hoogerhuis gaat kalm zijn gang, .ialsof er geen wolkje aan de lucht is, en ialzoo deelde lord Lansdowne mede dat bij heden zou voorstellen een besluit jte nemen, om de regeering uit te noodi- jgen, zonder verder verwijl de voorbe reiding vatf de wet op het parlement in i!fe dienen, welke den vetobesluiten vas*- jjten vorm geeft en aan overweging en ^bespreking door het parlement te onder werpen. Het vreemst van den toestand in En- [geland is dat ondanks bovenaangehaal de verklaring van de „Daily Chron." in |de „Globe" te leven stond dat een hard1- vhekkig gerucht de ronde deed, dat de ft<noing geweigerd zou hebben, voorwaar delijke waarborgen te geven, die As quith gevraagd heeft De eerste-minis- fter zjou daarom aftreden van het kabi- ihet overwegen. Met deze voorwaarde lijke waarborgen wordt bedoeld, een be- ijlofte ,om, wanneer de liberalen als over winnaars uit de algemeene verkiezing te [Voorschijn komen, een zoo groot aantal [liberale peers te benoemen, dat het Hoo- jjgerhuis de wet zal aannemen, die de ibiacht van het Hoogerhuis beperkt door [jde veto-besluiten, die door het Lager- 'tiuis zijn aangenomen. Volgens de Press Association, een te- &egraafagentschap, dat dikwijls inlich tingen uit regeeringskringen heeft, heeft f'de regeering besloten, c'c Kroon te ra ilden voor het einde der _>aand. tot ont binding van h,et Lagerhuis over ie gaan. ^Asquith heeft na den ministerraad een Ifaur met lord Knollys beraadslaagd. [Tegen veler verwachting heeft As- Öuith geen bezoek aan ,dgn koning te Sandringham gebracht, hoewel de Great Eastern spoorwegmaatschappij maatrege len had genomen voor zijn reis naar Sandringham. Toch verwacht men algemeen dat het niet lang zal duren vooraleer de bom barst, aangezien -de kritieke toestand al dus niet lang kan duren. Evenzoo jjs het gesteld in Frankrijk ook daar wordt de toestand kritieker, zij het dan ook niet in de politiek. Indien de Seine nog hooger zal stijgen dan thans reeds het geval is, vreest men, dat door het water onberekenbare schade zal worden aangebracht. Indien het ech ter ophoudt met regenen en de val van het water in alle zijrivieren van die Seine aanhoudt, dan kan nog een ramp voor komen worden. Men heeft uitgerekend dat de hoogste stand binnen Parijs op Donderdag zou vallen. Het weer is echter deze week weer zoo ongunstig, dat deze berekening wel eens zou kunnen falen. Men werkt met koortsachtigen ijver om het dreigende gevaar te weren en tracht de rivier voor te zijn. Het doorgesijpelde water wordt door groote jaompen weer in de rivier gebracht. De oeverbewoners trekken massage- wijze uit hun huizen. In de kelders der huizen, die aan de oevers van de Seine liggen, staat 1 meter water. De toestand in de banlieue is eenigs- zins verbeterd, maar men is er zeer be zorgd over den voortdurenden regen. Fabrieken langs de Seine tracht men door hooge wallen voor het water te be schermen. Het verkeer met booten op de rivier is gestaakt. ,Het water staat ie hoog. Bij de Austerlitz-brug en de „Quai Saint- Bernard" ligt een geheele vloot van schuiten, bootjes en sleepbooten. Het treinverkeer is nog ongestoord;. Bij cte „Quai d' Orsay" is een gedeelte van den spoorweg overstroomd, maar met langzaam tte rijden, kunnen de treinen nog passeeren. De eilandjes in de Seine zijn geheel dioor het water overdekt. Lépine, de commissaris van politie te Parijs, heeft ook reeds voorzorgsmaatre gelen genomen. Verschillende gebouwen gereedgemaakt, om vluchtelingen te her bergen en voor 1300 vluchtelingen is er ruimte. Ook het Fransche Roode Kruis is ijverig in de weer. Uit dit alles blijkt wel, Jioe groot de algemeene ongerustheid en hoe criitiek de toestand is. GEMENGD. Eenigem tijd geleden bracht de ,,'Danziger Zeitung" het bericht, dat eenige personen plan hadden bij gele genheid van het vijf en twintig jarig re- geeringsjubilé van keizer Wilhelm hem een nieuw jacht aan te bieden, dat zou worden bekostigd uit een algemeene in schrijving onder het Duitsche volk. Thans wordt aan de „Köln. Zeitung" officieus gemeld, dat de keizer in 't ge heel geen plan heeft zulk een geschenk aan te nemen, en dat noch van officiëele, noch van de zijde van het hof medewer king daartoe is verleend. De nieuwe Bulgaarsche gezant te Athene heeft een onderhoud gehftd met Veniselos, waarbij van beide zijden ge bleken moet zij», dat er groote neiging tot toenadering tusschen de beide lan den bestaateen toenadering evenwel, die geen agressief karakter ten opzich te der naburige staten heeft. De voorloopige Portugeesche je- geering heeft besloten tot volmaakte af schaffing van alle hazardspel. Hierdoor zullen vele schitterende „casino's moeten sluiten. Te Lissabon is Maandag een sta king onder het trampersoneel uitgebro ken. Te twaalf uur bleven plotseling al le wagens stil staan en moesten de pas sagiers maar zien hoe zich verder te redden. De schadevergoeding door Marok ko aan Spanje, naar aanleiding van den veldtocht op het Rif pit te keeren, js vastgesteld op 65 millioen tegen een ren testandaard van' 3 pet. Fiollet, de secretaris van de Noor delijke groep van den Franschen bond van spoorwegarbeiders, is op last van den rechter van instructie in hechtenis genomen, omdat gebleken is, dat hij de schrijver is y,an brievqn, die bij verschil lende leden van het stakingscomité ge vonden zijn en waarin wenken worden gegeven voor sabotage van locomotieven en seintoestellen. Volgens een bericht uit Petersburg heeft de financieele commissie uit de Doema een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij aan allo huwbare jongemannen, die ongetrouwd zijn, een belasting wordt Deze belasting zal een vast percen tage van hun inkomen bedragen. Te Boghan in Algiers heeft Maan dag een vrij hevige aardbeving plaats gehad, die groote schade aanrichtte. De bevolking, die sterk onder den in druk van de in de laatste maanden her haaldelijk voorkomende aardbevingen is, heeft voor het meerendeel hare wonin gen verlaten en kampeert thans in de open lucht. In Engeland dreigt weder een sta king. Het is een beweging, die onder de vereenigingen van drukkers en werklie den in de aanverwante vakken gaande is. Over heel Engeland, Wales en Ier land wordt nl. onder die vereenigingen, waartoe gezamenlijk een 60.000 werk lieden behooren, een stemming gehou den over het voorstel om dit jaar een werktijd te eischen van 50 uren in de week en in 1912 een werktijd van 48 uren, en anders tot een algemeene sta king over te gaan. De uitslag van de stemming is op het oogenblik rnog niet bekend, maar veel twijefl daaromtrent zal er wel niet be hoeven te bestaan. En daar verwacht wordt, dat de patroons niet geneigd zijn op de eischen der arbeiders in te gaan, is een ernstig conflict weer te vreezen. Prins Hendrik. Men meldt uit Utrecht: Z. K. H. Prins Hendrik kwam gistermiddag te 12.20 per auto aan „Paushuize", de woning van den commissaris der Koningin, aan, ten einde de vergadering te presideeren van den raad van bestuur van Het Oranje- kruis, welke in een der lokalen van het provinciaal bestuur werd gehouden. Z. K. H. was vergezeld van jhr. Hooft Graaf land. De Prins dejeuneerde op „Paus huize". Vijf uur werd de terugreis aanvaard. Een katholieke openbare leeszaal. Het Plaatselijk Comité der Katholieke Sociale Actie te Den Haag besloot in beginsel tot oprichting van een katho lieke openbare leeszaal. R.-K. Handels- en Kantoorbedienden. Zondag j.l. hield de afdeeling den Haag van bovengenoemden Bond e£ne propaganda vergadering. Als spreker trad op de heer A. van Hamersveld, Voorzitter van den Bond. In het kort zette hij uiteen „Waarom Vakorganisatie en bijzonder R.-K. Vakorganisatie? Terwijl hij tevens aantoonde aan de hand van eenige punten van het Program van Actie de nood zakelijkheid van organisatie van de Bedienden. Ten slotte spoorde hij de ongeorganiseerden aan zich te vereenigen in de R.-K. Vakorganisatie. Een belangrijk aantal Bedienden trad tot dezen Bond toe. KORTE KRONIEK. fcr De gewone audiëntie van den mi nister van Waterstaat zal Vrijdag 18 dezer niet plaats hebben. LEIDEN, 16 November. St. Josephs-Gezellen Vereeniging. Het was een stout stuk, wat de Jo- sephs-gezellen durfden bestaan, de op voering van zulk een zwaar drama als wat zij nu voor het voetlicht brachten, zoo geheel vallend buiten den sfeer van het dagelijksche leven, waarbij men zich moesjt trachten in te denken in de ge woonten en handelingen der Romeinen en de eerste Christenen en met zekeren schroom, en laten we het eerlijk beken nen, met een zekere angstige nieuwsgie righeid hoe ze het er wel af zouden bren gen, hadden we dan ook ons gister avond naar het gebouvy der, Qezellenvef- êÊlligi.ng begeven, Doch neen onze vrees, getuige te moe ten zijn van een mislukking, hebben de Gezellen glansrijk beschaamd; hoe goed verzorgd was de geheele voorstelling, hoe schitterden de kostuums van voorna men glans, hoe fraai paste zich hieraan het nieuwe decor, hoe" ijzervast zaten de lallen er in en bovenal wat werd er met een vuur en toevyijding en dikwijls roerend schoon gespeeld, vooralmaar laat ik beginnen bij het begin. Toen de talrijke aanwezigen, waaron der we bemerkten den Zeereerw. Heer Pastoor Hafkenscheidt, kapelaan Bergan- sius en de Eerw. Paters Zuidgeest, Tes- ser en Bouters, de zaal tot in de uiterste hoeken gevuld hadden en door de Sym- phonieafdeeling het Gezellenlied was ten gehoore gebracht, sprak de Eerw. Praeses Kapelaan van de Laar een kort, kernachtig welkomswoord waarbij hij op merkte dat waar een jaarfeest altijd re den tot vreugde geeft, zulk een feest merkwaardiger en genoeglijker is wan- dneer daarbij het langdurig bestaan eener vereeniging herdacht wordt. Reeds 23 jaar geleden was de ver eeniging hier opgericht en, klein begon nen, was ze weldra tot lioogen bloei gekomen. En wanneer we terugzien op wat er in dien tijd geschied is hebben we reden tot dankbaarheid. Z.Eerw. spoort daarom aan steeds te blijven ijve ren en werken om degelijke burgers in 'de maatschappij te worden. Vervolgens bracht Z.Eerw. dank aan de Gebr. Jansen die belangeloos het tooneeldecor hadden verzorgd, en ga ven ook de aanwezigen door een „Lang zullen ze leven" van hunne instemming met de woorden van den Eerw. Praeses blijk. De dames die de schoone kostuums hadden gemaakt hoorden zich daarna, dank en lof toezwaaien, terwijl zij in- tusschen door de spelers, in den persoon van den regisseur, met bloemtuiltjes wer den gehuldigd. Toen ging het scherm vaneen en zagen wij voor onze oogen ontrollen het drie- bedrijvig drama :„Neo, of de Martelaars der Catacomben". In het eerste bedrijf zien we den Ro- meinschen Patriciër Adrias zwichten voor de smeekingen van zijn zoontje, Neo, die door zijn aderen reeds het martelaars- vuur van zijn moeder de martelares Pau lina, voelt bruischen, en dezen op aan drang van zijn broeder, den priester Hip- polytus, toestaan dat Neo een bezoek aa*n de Catacomben gaat brengen. Prachtig gespeeld was nu de zielstrijd van AdriaSj wiens geloof aan de Romeinsche goden reeds lang wankelt en zelfs de vroolijke Praetor Secundianus kan hein niet uit zijn angst en droefheid opwekken, te minder, waar Maximus, de afvallige, komt mededeelen dat het verbannings decreet tegen de Christenen vernieuwd is op aandringe nvan den heidenschen priester Amnion, die Maximus later dwingt hem te helpen de Christenen te verraden. In het tweede bedrijf, in de catacom ben ,zien| we Ammon door Hippolytus op het verfoeilijke van zijn afval gewezen ten prooi aan de hevigste wroeging. Later zijn we getuige van een heerlijk gespeeld tooneel, waarin de reine kinder ziel van den juist gedoopten jNeo hem een nog helderden blik doet slaan in den gapenden afgrond waarin hij zich gaat storten. Dan raadt hij Neo te vluchten met de andere Christenen en gaat (hij zelf op weg om hen hierbij behulpzaam te zijn. Neo echter die zich veilig waant bij het graf van zijn lieve moeder, waar voor hij biddend neerknielt wordt door de woedenden Ammon met zijn soldaten overvallen en geboeid weggevoerd. Het slot voert Neo voor cie recht bank waar folteringen Jjem niet kunnen afbrengen van zijn geestdriftige getui genis: Ik ben Christen". Hoe lieflijk was hier het spel van dat kind, geboeid binnengeleid tusschen beulsknechten en later stervend na de marteling ineenge- zegen steeds nog juichend met verheer lijkt gelaat, getuigenis afleggend van zijn geloof in Christus, welke standvastigheid van het kind Maximus tot herroeping van zijn afval en jlen vader tot bekeering drijft. Fel is nu de woede van Ammon, die zich knarsentandend overwonnen moet verklaren voor den «enigen God, door een geloof dat zelfs aan kinderen den moed der overtuiging geeft om on danks folteringen zich Christen te be kennen. Met 20J4 je yer voeren, iedereen den |of toe te kennen die hem toekomt. We moe* ten dus volstaan met te verklaren dat alle spelers zoowel in het drama als in het vlot gespeelde blijspel „Hij is zenuwach tig" volkomen voor hun taak berekend waren en hun spel gemaakt hebben tot een doorloopenden lof voor den regisseur Het hartelijk applaus, dat telkens door de zaal daverde, komt ook voor een groot deel dezen werker achter de schermen toe. Rest nog een bijzonder woord van hulde te brengen aan de prachtige apo theose van het treurspel dat de kroon op het werk zette. Gedurende de verschillende pauzen werd zeer goede muziek ten gehoore ge bracht door de Symphonie afdeeling, on der de kundige leiding van den heer Schink. Samenvatting: een prachtig geslaagde avond, die niet zal nalaten bij herhaling een druk bezoek te trekken, wat wij met grooten aandrang kunnen aanraden. Gisteren vergaderde de afdeeling Leiden van den Nederlandschen Bond voor Vrouwenkiesrecht in de foyer der Stadsgehoorzaal. Door Jonkvr. Frances van Eysinga werden gezongen So klag Ich ihren Tod. aria uit Orpheus van Gluck; Am Sonntag Morgen, van Joh. BrahmsMeine Liebe ist grün van Joh. Brahms. Daarna werd het woord gegeven aan Mevr. M. van Eeghen-Boissevain, voorzit ster van den Bond. De spreekster hield een enthousiaste opwekking tot deelneming aan de beweging voor vrouwenkiesrecht. Wie zwijgt, stemt toeen wij mogen vol gens spreekster den bestaanden toestand niet goedkeuren, omdat deze ten eerste is een geringschatting van de vrouw, en vervolgens de maatschappij nadeelig is door goede krachten te onttrekken aan den maatschappelijken arbeid. Vooral deze tweede grond voor vrou wenkiesrecht ontwikkelde de spreekster in den breede. De vrouwen moeten zich bewust worden, dat zij met hunne krach ten zooveel goeds in den staat zouden kunnen stichten, en dat kunnen ze niet meer overlaten aan de mannen, want ze staan zelve midden in het levenzij on dervinden en voelen de kwalen der maat schappij zelve. Een groot deel van hen heeft de strijd om het bestaan te strijden,- en zelfs binnen de huiskamer doen zich de wantoestanden van buiten voelen. Dit alles was volgens de spreekster een genoegzame aanwijzing, dat den vrouwen onrecht wordt gedaan als hun 't stembiljet wordt onthouden. Na de pauze werd gespeeld een propa gandastuk voor vrouwenkiesrecht: Lady Geraldine's Speech, naar het Engelscfy van Beatrice Harraden. Door een commissie van patroons en christelijke bakkersgezellen wordt een onderzoek ingesteld naar de loonen en den arbeidstijd van het bakkerspersoneel te dezer stede Op rondgezonden vragenlijsten moeten worden ingevuld de ouderdom, het loon en den arbeidsduur. Bij den heer P. G. G. A. iWijkmans secretaris van „Schoolkindervoeding"i Musschenbroekstraat 4a, is ingekomen het bedrag der collecte van de vereeni ging „Ons Genoegen" f4.72, en een en veloppe met twee bankbiljetten van f25 van twee dames, waarvoor den harteli}- ken dank van de vereengng wordt be tuigd. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van hier verzonden gedu rende de eerste helft der maand Novem ber 1910. Binnenrand. Brieven. Firma Klaas- sen, Amsterdam. W. R. v. d. Mcij, Arn hem. Jac. Westland, Goudswaarde Mej* Kraal, Helder. Mevr. Bolderman, Leiden- Mej. Muller, Rotterdam. Fraul. Tuit'hen- ne, Scheveningen. J. Gerritsen, Utrecht Mej. v. d. Lubbe, Vreeswijk. C. Verbee- ken, Zeeland. Mevr. v. Oorde, Zeist Wed. J. RietveldScheffer, Zwolle. Mej. J. Blausjaars, Leiden. Briefkaarten. J. S. v.di Bcrgy 's Gravenhage. Mevr. de Haas, id. Den Dielk, Katwijk aan Zee. Mijnheer en mej< W. v. Houten, Nijmegen. Mej. L. Schle- gel, Overveen. Fam. Halber, Rotterdam, v. Schaik, Utrecht J. v. d. Kint, B u i t e n la n d. Brieven. Miss M. Dod- well hengsfw. Martinique, heer en mevr. Thomas, Fulagap. C. Denzei Jr. Witwano Uit Ned. O.-Indie: M, F. Roll Lei- tel. Krol, id.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1