BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2e Jaargang.1 No. 337. c Ccicbclve Sou/tarnt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering |etl het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco iper post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag 13 November 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkood (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, Iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. ALGEMEEN OVERZICHT. Wat (ie eerstvolgende diagen zulten geven vopr Engeland Is nog niet niet zekerheid te zeggen en Lyve zullen den uitslag der heden gehou den bijeenkomst van het Lagerhuis moe- fiten afwachten om over het verdere ver hoop der zaken een eenigszins betrouw- Ijbaar oordeel te kunnen vellen. iWiel^ is i'men in Engeland algemeen het gevoelen tftoegedaan dat het Lagerhuis zal worden \iden ontbonden en nieuwe verkiezingen zullen worden uitgeschreven. Men meent namelijk dat de regeering die veto-resolu ties aan het Hoogerhuis zal voorleggen ;en na de verwerping, waaraan niet te iftwijfelen valt, het Lagerhuis zal ontbin den. De conservatieve bladen richten nu heftige verwijten tegen het Kabinet dlat het van de ondersteuning der Ieren af hankelijk is. Zooals men weet heeft de 'lersche Home-rule-kwcstie een groote Tol in de laatste gebeurtenissen ge speeld. Ook minister LloyeLGeorge, die ten yorigen jare de peers zulke bittere pillen fjte slikken gaf begint zich weer te roe ren. Hij heeft nu aan de bladen een schrijven gezonden waarin hij o. m. zegt: „Wij hebben tevergeefs ieder middel laangewend langs verzoenenden weg voor 'alle Britten dezelfde politieke rechten te verkrijgen. Nu zijn wij in den strijd ge dreven om een onpartijdige behande ling in het vaderland zelf. ,Wij wijizen den eisch van de 600 Tory-peers te rug, dat zij geboren zouden zijn om 'over het lot van 45 millioen landgenoo- ten te beschikken en hun verlangen naar een goede regeering met de voeten te treden." Intusschen is Redmond, de lersche nationalistische leider uit Amerika te- 'ruggekeerd .waar hij fondsen verzamel- jjde voor de home-rule-beweging. De v;som die hij bijeenkreeg beloopt een be- jdrag van 200.000 dollar. Bij zijn aankomst werd hij met enthou siaste ovaties saluutschoten en vreugde- Vuren ontvangen. Te Cork en te Dublin hield Redmond [toespraken, waarin hij verklaarde, dat. de [loop van zaken de overwinning van [home-rule zeker maakte. Hij zou zich [tiaar Londen begeven, om van de moei lijkheden, waarin de .Britsche partijen (Verkeeren, zoo goed mogelijk gebruik |jte maken. De-strijd tsuschen (ie Ijeide .partijen gaf Ierland de beste kar-en en Ikon alleen eindigen met een ^po :dige [opheffing van den eenigen hinderpar jdie nog aan de instelling van een Iersch (parlement in den weg staat. Het is dus te verwachten dat de ko- (taiende verkiezingsstrijd, nu de Ieren een /jkas hebben, met nog meer woede zal ^gestreden worden. Waarschijnlijk wordt de strijd heftiger dan die bij den opstam1 in Honduras geweest is. De le.der der opstandelingen, generaal Valadar. had 108 man tegen |de regeering air ondeu. Hier van deser teerden er aano onds na de landing 70 terwijl het erb mei ijk overschot zich pvergaf. De ov-.rloopers verklaren dat hValadares 200 in onder zijn bevelen ('heeft en een 'dit^cten aanval pp de Re- jgeering voorheeft. Hij mag dan wel jgauw opschiete'i. anders b ft er piet jYeel meer van zipi tro e In de ernstig toe? nd door Jiet hoo- ,ge water schijnt in Frankrijk jïfo'g niet veel vei ring ..cmeti. Hoe- ,:"wel de hydrorr i che dienst aangeeft jiüat bijna overal het, water yalt, is ,te j]Parijls het water iog steeds wassende. jReeds heeft naar aanleiding hiervan de afgevaardigde E y in de Kamer geïn terpelleerd en c i sprekers had den zich beklaag en maatrege'en Swaren genomen _>m Je Seine Jiet over- Iptroomen van Parijs te beletten. Hierop Verklaarde de Minister v i Openbare fiXterken, Puech, iat de I ^geering geen Verwijt kon treffu van langzaamheid. ,De kaden [waren langs het gedeelte y,a,n de rivier, dat zich binjieS Parijs bevoind, zoodanig opgehoogd, dat de stad be schermd was tegen een 50 c.M. hoogeren waterstand dan in het vorige jaar. Op andere plaatsen heeft men alle toevallig aanwezige middelen van be scherming te baat genomen. In de banlieue zijn de werken met alle voort varendheid ten einde gebracht, zooals dat door het belang van de voorziening werd geëischt De verbreeding van de Seine van Pa rijs tot Suresnes zal snel worden uitge voerd. Het afvoeringskanaal zal langdu riger studie vereischen. De Kamer nam bij opsteken yan han den de motie van orde, ondersteund idoor Berry en Contant en aanvaard dooi" de Regeering, aan. Het vertrouwen in de Regeering werd er in uitgesproken. Ze zijn 'daar in Frankrijk toch wel gelukkig met hun vertrouw en smoties. Het is te hopen dat ook de sultan van Turkije zulk een vertrouwen bij zijn inenscben vin/dit. Men zal er spoedig met die be grooting beginnen, waarop een tekort van ettelijke millioenen voorkomt. In die gisteren uitgesproken rede verklaarde de Porte, dat het tekort op de begrooting van het komende dienstjaar een leening noodzakelijk zal maken. De Sultan heeft vertrouwen uitge sproken in de financieele toekomst van het land!. Verder constateerde hij, dat de be trekkingen tot alle mogendheden van vriendschappelijken aard zijn en dat de buitenlands che politiek van Turkije zich ten doel stelt het behoud van een eervol len vrede onder handhaving van de legi tieme rechten van het land. 't Is nog de vraag of hij die legitieme rechten met vrede zal kunnen handha ven. In de Kretakwestie ziet het er an ders niet naar uit. Ook in Portugal kan weer eens eene warme beraadslai- ging over legitieme rechten aan de orde komen. Volgens de telegrammen aan buiten- Iandsche bladen bevindit het Portugee- sche episcopaat zich op het oogenblik in Lissabon om over de betrekkingen tus- schen kerk en staat te beraadslagen. Het kan daar als in Spanje weer tot leelijke verwikkelingen aanleiding geven. Intusschen schijnt het nu zoo goed als zeker dat de ex-koning niet veel moeite zal doen om zijn kroon terug te krijgen. Het ding is hem blijkbaar te zwaar. Belgische bladen willen weten, dat de ex-koning Manuel spoedig in België zal komen wonen. Gisteren werd de hertog van Orleans uit .Woodnorton te Brussel verwacht, zoogezegd, om naar een ge schikte bezitting voor zijn neef om te zien. Men spreekt van een landgoed in Henegouwen of een kasteel in de nabij heid van Brussel. Wat aangaat de kwestie van den te rugkeer van koningin Maria-Pia, die een jaarlijksche toelage van de Republiek zou krijgen verneemt nu de „Tribuna" dat van die welwillend toegestane toe lage niets aan is. Maria Pia heeft edhter recht pp een pensioen. Volgens een bepaling van het huwelijkscontract, dat indertijd goedge keurd werd door de Italiaansche pn de Portugeesche Kamers, moet haar door beide regeeringen samen een som yan 300,000 francs weduwe-pensioen per jaar worden uitgekeerd, een som, die tot de helft zou worden verminderde wanneer zij Portugal vrijwillig mocht verlaten. Van een schenking is dus geen sprake, de koningin zou die, trouwens, volgens de „Tribuna", niet aanvaard hebben. Misschien dat ze nu met de helft ge noegen neemt en stilletjes buiten schoit blijft GEMENGD. De Zweedsche Academie kende den Nobelprijs voor litteratuur toe aan Paul Heyse. Die voor de Scheikunde krijgt prof. Otto Wallach te Gottingen. Het kerkelijk huwelijk van prins Victor Napoleon Bonarparte met prinses Clementine van België is gister te Mon- calieri voltrokken. Het Russische Keizerpaar ving gis termiddag met de kinderen de terugreis naar Tsark'oje-Zelo aan. In het stakingsgebied van Wales bij Tonypandy een niet onbelangrijke Er zijn, vermoedelijk in verband met de zen diefstal, nog 100 soldaten en 50 agenten naar Tonypandy gezonden. Llewellyn, de directeur van de Cam- brianmijnen, en zijn helpers, die, naar men weet, in een mijn zijn afgedaald om de paarden te voeren en te drenken, zullen een medaille krijgen van de veree- niging ter bestrijding van wreedheid je gens dieren. De Engelsche bladen maken ge wag van het voornemen van de admira- ltieit een nieuw oorlogsschip te bouwen dat grooter, sneller en machtiger moet zijn dan welk ook reeds bestaand of in aanbouw zijnd vaartuig van de Engel sche vloot. Het moet den pantserkruiser „Lion" nog overtreffen en een waterver plaatsing van 28.000 ton, een langte van 240 meter en een snelheid van 30 zee mijlen hebben, tegen de 26.500 ton, 200 meter en 28 zeemijlen van de „Lion." In de Spaansche Kamer heeft de socialistische leider Pablo Iglesias ver klaard, dat de socialisten zich hebben ge voegd bij de republikeinen met het dioel de monarchie omver te werpen. De Kretenzische partij, vroeger door Veniselos geleid en die van Koen- doeroes die vroeger de ergste tegenstan der was van Veniselos, hebben zich ver- eenigd. Koendoeros zal het gematigde programma van Veniselos volgen, die al tijd eerbied toonde voor de besluiten der beschermende mogendheden. Dit is dus een goed vooruitzicht voor den vrede in den Balkan, voor zoover deze afhanke lijk is van de Kretenzische quaestie. Het personeel van de „Express Company" te Jersey City, dat, naar be kend is, tot staking is overgegaan en daar door een staking van het gansche bestel- lersgild en van vele werklieden in New- York heeft veroorzaakt, heeft de voor waarden van de maatschappij aangeno men en is weer aan den arbeid gegaan. Naar de „Temps" verneemt, heeft abbé Hutin, die indertijd zooveel yan zich heeft doen spreken, o.a. door het oprichten van een association cultuelle te Culey, aan den bisschop van Verdun, in tegenwoordigheid van twee getuigen, zijn onderwerping aangeboden. De ^bbé moet nu van alle kerkelijke straffen, die hij beloopen had, ontheven zijn. De onlangs in Portugal afgekon digde amnestie zal ook den „ex-dictator" Franco en de aangehouden ministers yan zijn kabinet omvatten, wanneer zij yer- oordeeld worden op de tegen hen uitge brachte aanklachtmachtsmisbruik tij dens het koningsschap. Een telegram uit Lissabon jneldt, dat de voorloopige regeering elke belas- tinng op de visscherij opgeheven heeft. Te Stockholm zijn de pnderhande- lingen over een Zweedsch-Duitsch han delsverdrag begonnen. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. Besl. is benoemd tot com missaris van politie te 's-Hertogenbosch F. H. C. C. van Bunge, thans commis saris van politie te Bergen op Zoom is J. W,. Schulinck, schoolopziener in het district Breda, benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau is de Oost-Indische ambtenaar met verlof mr. W. de Veer, laatstelijk voor zitter van de landraden te Cheribon en Koeningan eervol uit 's lands dienst ont slagen is de Oost-Indische ambtenaar met verlof A. H. H. S. Hermenns, laatstelijk assistent-resident van Anjer, eervol uit 's landis dienst ontslagen; is de Oost-Indische ambtenaar met verlof, J. Aalfs, laatstelijk onderwijzer 3e klasse bij het openbaar Europeesch lager onderwijs in Nederlandsch-Indië. De Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder is gister namiddag te 8. u. 42 minuten per D-trein te Apeldoorn aangekomen. Kort te voren waren per hofrijtuig aan het station aan gekomen freule Taets van Amerongen, graaf Dumonceau en jhr. Hooft Graaf- landt, terwijl de burgemeester van Apel doorn, mr. Roosmale Nepveu, reeds aan wezig was. Per auto kwamen H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins, die zich naar de eerste klas-wachtkamer begaven. Nadat de salonwagen van de N. C. S. was afgehaakt en voor het eerste perron was gereden, had een zeer hartelijke hoeveelheid ontplofbare gtofien gestolen, begroeting plaats. De vorstelijke familie begaf zich per auto naar het Loo; het gevolg met hofrijtuigen. De Koningin-Moeder zal tot 3 Decem ber op het Loo vertoeven. Prins Hendrik vertrekt Woensdag morgen om 9 u. 2 min. naar Bückeburg. De Rijksmiddelen. De cijfers in den staat, bevattende het gewone maandelijksche overzicht van de opbrengst der Rijksmiddelen, komen voor de afgeloopen maand October merk waardig veel overeen met die van de zelfde maand van 1909. Er zijn maar enkele belangrijke vermeerderingen of verminderingen op te merken, en zoo is ook de slotuitkomst slechts weinig hooger dan verleden jaar. October 1910 behoort dus niet tot de „mooie" maanden. Er werd in het geheel ontvangen f 16.397.390.39s, tegen f 16.331,843.25 in October 1909. Dus f 65.547.14s meer. De suikeraccijns heeft in de laatste drie maanden van dit jaar opgeleverd f 6.217.217.71, tegen f 6.305.332.79 in gelijk tijdperk van 1909. In het geheel werd dit jaar ontvangen f 141.231.282.22s, en in de eerste tien maanden van 1909: f 134.566.616.016, zoodat er thans f 6.664.666.21 meer is opgebracht. Een Tegenstelling. Een scherpe tegenstelling met de zake lijke, onbevangen wijze, waarop B. en W. en de Raadsleden te Harderwijk ben oordeeld en in beginsel aangenomen hebben het voorstel, de oorspronkelijk katholieke, later Waalsche kerk, thans dienend voor bakkerij1 en bergplaats, aain de Katholieke ter restauratie af tie staan, vormt het volgend adres, dat, vol gens mededeeling in het liberale „Over- veluwsch Weekblad" ter teekening aan de Harderwijksche ingezetenen wordt aangeboden, om daarna aan den Ge meenteraad te worden verzonden. „Ondergetcekenden, allen behoorende tot de verschillende ProtestahtsChe ge meenten in Harderwijk, wenden zich tot U, wel met allen eerbied, maar toch met een gevoel van verontwaardiging in het hart. Volgens de berichten in de couranten schijnt er alle vrees te bestaan, dat de vroegere Waalsche Kerk zal afgestaan worden aan de Roomsche Gemeente. Wij voelen ons gedrongen ernstig te gen dait besluit te protesteeren en U ten dringendste te verzoeken dezen afstand' niet te laten doorgaan. Wij spreken er onze smart over uit, dat met de traditiën van het Gereformeerde volk aldus den spot wordt gedreven en de herinnering wordt weggenomen aan de prediking yan het zuivere Evangelie, die in dat kerkgebouw (Auditorium Theologicum) jarenlang heeft plaats ge had. Zal de Raad het toestaan, dat in d'e kerk, waarin jaren achtereen het Evan gelie aan de vervolgde Protestanten .die om des geloofs wille uit Frankrijk ver dreven waren, verkondigd is, 'nu de dienst wordt vervuld door hen, die de refugiés op alle mogelijke wijzen ver volgd hebben en dat daar nu zal worden opgedragen het misoffer, door onze va deren terecht eeme vervloekte afgoderij genoemd Auteurs en gangmakers zijn, volgens genoemd weekblad, de heeren predikan ten Spijkerboer, Veenhuijzen en van der Vegt. Hieruit blijkt, zegt de „Tijd", dat ds. Mulder van de gereformeerde kerk en ds. Famingen Auer van den Protestanten bond beide inamen ontbraken hunne medewerking aan het adres hebben ge weigerd. Over 't algemeen eischt de eer van Harderwijk de erkenning, dat de Anti-revolutionairen, zoowel die van de hervormde als van de gereformeerde kerken, en ook tal van liberalen, het schunnig adres, dat niet eens op het peil staat van de gewone burgerlijke beleefd heid, die wèl-opgevoede medeburgers el kaar verschuldigd zijn, weigeren te Ree kenen. Nederlandsche Boerenbond. Op 23 en 24 November as. zal te Nijmegen een algemeene vergadering worden gehouden van de besturen der provinciale Boerenbonden. Doel dezer vergadering is de eenheid en de samenwerking in de organisatie te bevorderen door een gemoedeiijke bespre king van verschillende actueele punten. In een zevental vergaderingen zullen besproken worden. Ie Arbeidscontracten jachtquaesiie, 2e Ongevallenverzekering, 3e Centrale banken, 4e Sociale ontwik keling, 5e Eenheid en samenwerking in den boerenbond en zijn invloed bij de regeering, 6e invoerrechten, 7e ziektever zekering. De Staking te Waalwijk. De firma van Schijndel heeft de aan geboden bemiddeling van de Kamer van Arbeid van de hand gewezen. Zij acht elke tusschenkomst overbodig, aangezien zoo goed als alle plaatsen van de sta kende arbeiders en arbeidsters zijn bezet De Lutine. Men zal wederom een poging wagen om de schatten van de „Lutine" boven water te brengen. Daarvoor is uit Glasgow te Amsterdam gearriveerd het Engelsche bergingsstoomschip„Lyons" van de Natio nal Salvage Association. Reeds vele pogingen zijn in deze richting ondernomen. Tusschen 1800 en 1801 is voor een waarde van f 669.000 aan goud en zilver uit het schip gehaald en van 1857 tot 1861 voor een waarde van f529.000. De lading bestaat uit gouden staven van f1800 waarde per stuk, uit zilveren staven en uit specie, en de ver schillende berichten, destijds gegeven, gewagen van een waarde van zes millioen gulden, die met de „Lutine" in 1799 van Engeland naar Hamburg zou vervoerd worden. In een zwaren N.N.W.-storm liep het schip op de buitenbank van Vlieland en verging. Een man slechts werd gered. Kapitein Gardiner, die op het gebied van berging van verloren gegane schepen reeds sterke staaltjes moet hebben ver toond, zal nu met zijn „Lyons" een ener gieke poging wagen om de schatten der „Lutine" te bergen. Zijn schip telt een bemanning van 45 koppen en is in staat 2200 ton zand per uur te werken. Zoo hoopt kapitein Gardiner de geheele zand bank, die de „Lutine" bedekt, weg te zuigen, waarna duikers zullen trachten het schip van zijn schatten te ontdoen. Vermoedelijk zal de „Lyons" reeds heden over de Zuiderzee naar Vlieland stoomen, om het werk zoo spoedig mogeVqk. aan te vangen. Hoelang het duren zal is niet te zeggen. Daarvoor is men te zeer van het weer afhankelijk. KORTE KRONIEK. In een te Leeuwarden gehouden vergadering van 't pi. com. voor de K. S», A. kwam ter sprake het adres, door het Voorl. Comité voor een Kath. Leeszaal te Hilversum tot de regeering gericht opdat deze de voorwaarden voor sub- sidieverleening aan leeszalen zoodanig stelle, dat ook andere dan de openbare leeszalen hiervan zullen kunnen profi teered Daar ook te Leeuwarden reeds meer malen stemmen opgingen tot het oprich ten van een dergelijke Katholieke in richting, achtte men het wenschelijk, dezro adresbeweging te steunen. Den afge vaardigde naar de Diocesaanvergadering te Zwolle werd opgedragen te trachten, dat het Diocesaancomité van de" K. S. A. in dezen de nooddge stappen doe. Gelukt dit niet, dan zal het PI. Comité zelfstandig het adres-Hi.lversum steunen, De gewone audiëntie van den mi- nister van financiën zal Donderdag 17, dezer, die van den minister van marine en die van den minister van koloniën, zullen Vrijdag 18 dezer, en die van den minister van justitie zal Zaterdag 26 de zer niet plaats hebben. In de Papendrechtsche strafzaak kwam gistermiddag na het requisitoir van den advocaat-generaal, de verdedi ging aan het woord. Het pleidooi, dat heden vervolgd wordt, zullen wij mor gen in zijn geheel opnemen. Op de pu blieke tribune werd mr. van Hamel warm toegejuicht, terwijl hem bij het verlaten van het paleis van justitie door het publiek een spontane ovatie werd gebracht. LEIDÉN, 15 November. Geloof en Wetenschap. Gisteren-avond werd de algemeene jaarvergadering gehouden van „Geloof en Wetenschap". Nadat de voorzitter, Dr. W. Weebers, de vergadering had geopend, las de secretaris de notulen voor van de vorige vergadering en bracht zijn jaarverslag uit, dat een mooien kijk gaf op het rijke DruEram van het afgeloopen jaar.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1