14 BUITENLAND, Naar zijn landtsruggekeerd. BINNENLAND. 2e Jaargang, No. 336. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent- ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratii bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkood (geenhandels-advertentien) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2Y« cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Maandag November 1910. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. ALGEiJJEKV ■CU'ERZ'CHT. Hg de laatste stemming waarbij fret fcleek dat Briand eene meerderheid; ach ter zich frad is de l Fransche kamer iets minder rumoerig geworden enjcan j 'de behandeling der loopeinde zaken rus- tig haar gang gaan. Echter js men ook i 'daar blijkbaar een vijand van piannen jïnet langen adem, waartegen1 de afge- I vaardigde Beauquier een dam wenscht ijop te werpen. Hij heeft daarom een 'Wetsvoorstel ingediend, strekkende om aan eiken spreker, de ministers pitge- laonderd, niet meer dan een fralf uur toe i te kennen om zijn inzichten pateen te Ifcetten.- Alleen wanneer dertig afgevaar digden daartoe het verzoek doen zoo stelt Beauquier voor J^ari yerlenginig 'Van den spreektijd toegestaan worden :;en bij de gedachtenwisseling over pio- jties zal iedere spreker, die aan de dis- Icu-ssie deelneemt, slechts vijftien minuten het Woord mogen voeren. Dit zijn de voornaamste van de door ![Beauquier voorgestelde maatregelen, i [waardoor hij hoopt het eindelooze ge- "praat in de Kamer eenigszims te kunnen breidelen. We hopen het voor hem. Maar be halve deze tijdsbezuiniging wil men op "andere wijze bezuinigen. Een der leden, '[de progressistische afgevaardigde Fleu- 'ry-Ravaris, heeft voorgesteld de ver- foeding van de Kamerleden van 15,000 .rcs. op 9.000 te brengen en Roux-Costa- 'dan van de rechterzijde was yan mee- iïiing, dat de traktementen van de minis- iters, den president der Kamer en van :[de gezanten met de jielft verminderd1 ijmoesten worden. Maar het noodigst scheen hem de ver daging van de inkomsten van den presi dent der republiek, wiens hofhouding, i volgen» hem, toch niet anders is dan een mislukte karikatuur van monarchale in stellingen". Over dit laatste zullen alle jveldenken- [tien het wel eens zijn. Ook zullen zij hun goedkeuring niet ontzeggen aan de iyolgende sententie van een Fransche jfechtbank n.l. die van Epinal. Een wijnhandelaar stond ervoor te recht wegens vervalsching van wijn en 'werd veroordeeld tot 4000 fr. boe-üe) Ijfcn 4 maanden gevangenisstraf. Tevens 'kreeg hij 4 millioen fr. boete wegens [belasting ontduiking. Waar wijn een da- 'gelijksche consumptie is van de Fraai- jlschen is het bijna jammer dat de straf- lifen niet omgewisseld zijn. Intusschen 'hebben de Kamer- en Senaatsleden, die ■tiet departement van de Marne vertegen woordigen, naar aanleiding van de jwenschen, welke de v/ijnbouers uit 'de Champagne te kennen hebben guge- jtren, overleg gepleegd met den minis ter van financiën. 'Dientengevolge zal FEUILLETON. Uit het Daixsch van J. Je\gerlehrieY I. Diep in de rotskloof ruischt en borrelt (het.bergwater. Het heeft in jlen loop der jaren de rotsen uitgehold en de bed ding1 verbreed, terwijl men boven nau welijks de lucht daar tusschen door kan 'jzien, zóó dicht zijn zij daar aaneenge sloten. Een smalle, ijzeren brug, die in de laatste jaren de oude wipbrug heeft ivervaiige/?, i,s over den kloof geslagen, (want op geringen afstand -daafvafir ligt Jte midden van groene wijnbergen pen joud stadje met burchten en ringmuren, ;die nog bijna ever hecht en sterk zijn jal's in den tijd, toen zij voor verdediging jyirerden gebouwd. i Oebogen over de leuning van (ie brug ytond daar Frans Escher te Je ijken, naar Jjet stroomen van het water. Hij had een jonker fluweel pak aan en frield met Je rechterhand den breedgeranden hoeil &st, opdat deze niet weg zou vliegen. Éeusklaps hief hij het hoofd pp en de regeering een voorstel doen, dat het mogelijk maakt, met meer succes tegen de wijnvervalsehers op te treden. Het bezoek dat Asquith Vrijdag aan den koning op Sandrimgham bracht was voor velen zeer onverwacht en jn geheel Engeland geeft het bezoek van Asquith aanlei ding tot vele gissingen ook tot de zoo dwaze, dat hij den Koning het ontslag van het kabinet ging vragen. De Daily News acht zelfs de lezing onwaarschijn lijk, dat Asquith den Koning nu reeds de zoogenaamde waarborgen betreffende de de benoeming van het noodige aantal pairs is gaan vragen, om fret verzet van het Hoogerhuis te breken. De waarschijnlijkste gissing blijft, dat Asquith voor den Koning eenvoudig den tegenwoordigen politieken toestand is gaan toelichten. De algemeene indruk is, dat de re geering zoo spoedig mogelijk partes mentsontbinding Zal voorslaan, zonder daf zelfs de begrooting wordt afgehan deld, opdat men de verkiezing begin De cember zal kunnen uitschrijven en de ver kiezing 20 December geëindigd kan zijn. De radikalen en nu ook vele liberalen zijn voorstanders van een verkiezing jn December. De unionistische pers verzekerd, dat ook de unionistische partij er ten volle op voorbereid is, den verkiez/ingsveld- tocht in December te voeren. ïn een rede te Warrington heeft mi nister Haldane gezegd, dat de liberale partij aan het volk maar een vraag kon voorleggen, namelijk of het Lagerhuis baas zal zijn. Die vraag kan het volk al leen voorgelegd worden bij een alge meene verkiezing, en "deze zal fraastig komen. Mr. Haldane schijnt er dus meer van te weten. Is er verder al niet veel nieuws op po litiek terrein, steeds dreigender berichten komen van allerwege over Storm en overstroomingen. 'In den nacht van Vrijdag op Zaterdag- stak plotseling een hevige storm op in het Nauw van Calais, inet het treurig ge volg, dat een aantal visschersschuiten, die door den storm werden verrast, strand den. Te Calais zijn reeds dertig lijken aan gespoeld. - Uit Plymouth wordt bericht, dat het Britsche stoomschip „Wally", varende tusschen Engeland en Zuid-Amerika, ter haagte van. Para schipbreuk heeft gele den. Honderd personen, waarbij onge veer 50 passagiers, verdronken. Het ongeluk werd veroorzaakt door het onklaar worden van het roer, waar door het schip op een rif stiet en een lek kreeg. Eer nog de reddingsbooten uitgezet konden worden, was het schip reedgs ge zonken. Enkele passagiers en reizigers werden gered en bereikten de vuurtoren te Para. Uit heel Duitschland komen, behalve over was der rivieren en overs troomingen ook berichten over sneeuwstormen. zag hij omhoog. Hoog boven fie rots kloof lag het dorpje Binegg in den gloed van de avondzon. Het kerkje was reeds in schemering gehuld, maar op fret groe ne gras van de omliggende yeiden schit terden nog de laatste stralen van de ondergaande zon. Het was een wegster vende flikkering vóór de geheele pit- dooving een „kijk nog eens gauw naar mij, want zoo dadelijk ebn fk verdwe nen". Op twee vensters van een hutje schitterde zij echter nog zoo verblin dend schel, dat de oogen gr pijn van de den... Een meisje en een jongen, die een troepje koeien naar de stad dreven, stie ten elkander aan. „Kijk eens dat is een Italiaan. Zie maar naar zijn gezicht en zijn wijde fluweelen broek!" Het gelaat van den vreemdeling, dat omlijst yvas door een zwarten baard, waarin reeds eenige grijze haren zichtbaar waren, was geheel verbrand, evenals dat van fle be woners, der zuidelijke landen die £an de waterwerken bezig waren. Wanneer hij vóór den nacht in .Binegg wilde zijn moest hij zich haasten. Hij greep bet in wasdoek gepakte bundeltje kleeren, dat hij op de brug had neergelegd, volgd'e het troepje koeien en bereikte ai spoedig, het stadje, dat hij op ?ijn gemak door kruiste, Te Kiel had het gisteren bij de afzen ding van het bericht, vier uur aan een stuk gesneeuwd. Te Hamburg was ten gevolge van den sneeuwstorm de telegra fische gemeenschap met West- en Zuid- Duitschland, Italië, Zwitserland, België, Nederland, Frankrijk, en Rusland bijna geheel verbroken. Te Münchtn-Gladbach zijn op de Mar tini-markt een heele rij kramen omge waaid. De koopwaren lagen over het plein verspreid. - In Hannover en Thuringen hebben de sneeuwstormen het spoorwegverkeer ont redderd DeWerra en de Saaie oversiroo- men hare oevers. Tengevolge vpn die stormen ontston den ernstige st§ringen in het telefoon- en telegraafverkèer. Voornamelijk jWest- en Noord-Duitsch- land hadden 'daarvan veel te lijden. Voor al met het buitenland, met Londen en Parijs, was bijna alle verkeer verstoord. De leidingen in het Zuiden waren nog in gebruik, hoewel veel storingen voorkwa men, maar met Noord-Duitschland was van Berlijn uit geen verbinding te krijgen, behalve met Hamburg. Door de zwaarte van de dikke, natte sneeuwlaag braken vele geleidingen, wat tot langdurige en omvangrijke herstellingen aanleiding zal geven. Bovendien zijn door den storm een aantal telegraafpalen omgewaaid;, waaidoor aardcontact ontstond. De Parijzenaars beginnen en met re den, steeds angstiger te worden door het dreigende wassen der Seine, waar door zij een herhaling van de nog kort geleden rapip vreezen. De bateaux mouches, de welbekende, aardige kleine Seinebootjes varen niet meer, omdat zij niet meer onder die brug gen doorkunnen. In de banlieue verlaten velen hun huizen, waarvan de kelders reeds beginnen vol te loopen. Ook in de Champagne heerscht watersnood. Te Da- mery staat de Marne nog slechts 23 c.M. onder het peil, dat zij bij de overstroo mingen in Januari bereikt heeft. De Aisne stijgt angstig snel en de Aube is reeds eenige dagen geleden buiten haar oevers getreden. Bij St. Branche is een 9 M. lange brug weggedreven. Het vee moest in schepen gered wordenvele dieren zijn verdronken. En de Rhone heeft in het departement Gard het Jand overstroomd. De laatste telegrammen melden het volgende De Marne heeft het lager gelegen ge deelte van de Vitry le Frangois onder wa ter gezet. De cavaleriekazierne moest ont ruimd worden. De Seine heeft nu alle kademuren te Parijs overstroomd. De karren, die ma terialen wegbrengen, gaan tot de assen in het water. Een goederentrein moest te Maison- Bla.nche stoppen omdat de lijn naar Bar sur Seine onder water staat. De Seine heeft de wegen tusschen Risovangis, Juvisy en Choisy le Roy overstroomd. Te Choisy le Roy pjn eenige huizen emstig beschadigd. Te Epernay is de toestand ?eer on onrustwekkend. Tusschen Aryay en Cu- Nog precies zoo als vijf en twintig jaren geleden, dacht hij toen aan de win kels en de herbergen, die hij passeerde. In de Leeuw hing nog hetzelfde schild uit met de gele kat, (iie joo koelbloedig de tong uitsteekt ,op den toren nog de scheef gedrukte haan. Af en toe, wan neer hij een opschrift las pf een man aan de deur zag staan, knikte hij met het hoofd, alsof hij zeggen yrildei „Kijk, die is er ook nog. Precies zoo als des tijds". Hij liet de straat nu rechts liggen en sloeg een voedpad in, dat zich door wild laag struikgewas bergopwaarts slinger de. Hij liep niet hard, >vant hij moest voorzichtig zijn met zijn longen. Boven dien was de weg zeer ongelijk, zoodat het klimmen hem zwaar viel. Een vrouw die piet een draagkorf vol gras op. den rug een koe voor zich pit dreef, liet hij onopgemerkt aan zich voorbij gaan eerst toen zij hem groette, keerde hij hef hooid om, zij had een grijzen, gelapten rok aan en een bruinen fioek over het hoofd, zoodat hij alleen het smalle, hel der gewasschen gezicht kon zien. Pat was zeker iemand uit het (dorpje, enf hij trachtte zich te binnen te brengen, wie het kon zijn, want al frad hij hpar ook maar vluchtig aangezien, toch kwam zij i hem bekend yp£rt iüj y^rha^tte zijne mières en de sluizen van Dizy en Haut- villers is alle vlakke land met een angst wekkende snelheid ondergeloopen. Te Magenta en Villaddy zijn tal van huizen ondergeloopen. Uit Parijs. De Seine stijgt steeds snel ler. Op de Alexanderbrug is het elec- trische licht uitgegaan, omdat de trans formator, die onder aan de brug beves tigd is, onder water staat, thans wordt met acetyleenlampen in ,jle verlichting voorzien. Het water is vanavond fie wijnbergplaatsen Van Petit Beröy bin- nengeloopen. Twee pompen voortdurend om het stijgende water uit ,de riolen ,te houden. Men is begonnen met de kaden op te hoogen. GEMENGD. De Fransche Senaat heeft het wets ontwerp betreffende het onderzoek naar het vaderschap, waarvan wij indertijd melding hebben gemaakt, aangenomen. Bij Lorient zijn Vrijdagnacht weder een aantal telegraaf- en telefoondraden doorgesneden, hetgeen groote vertraging in het verkeer veroorzaakte. Uit Havre wordt gemeld, dat in drie haven zooveel graan wordt aangevoerd, dat men niet meer weet waar er mee te blijven. Het spoor is niet bij machte den anavoer intijds te verzenden." Er liggen nu 400.000 centenaars graan en 200.000 mais op de kaaien. De maire van Havre schat dat de handel 10.000 fis. per dag verliest door afval en kosten van behandeling en ligging. Op last van den minister van Ma rine worden te Cherbourg door onder zeebooten proeven genomen met inrich tingen voor draadlooze telegrafie. Men verzekert dat er thans een vol komen schikking is tot stand gekomen tusschen den minister van oorlog, Sjefket pasja, en den minister van financiën, Dja- vid bei. De koetsiers te New-York~hebben de verzoeningsvoorstellen van burge meester Gaynor aangenomen, zoodat de staking geëindigd is. Alle koetsiers, dje aan de staking hebben deelgenomen wor den weder in dienst genomen. Te Hongkong is bericht ontvangen, uit Lienchouw Kwangsi, dat oproerlingen aldaar een aantal gebouwen hebben ver woest, waaronder ook de Amerikaansch- Presbyteriaansche kerk, het ziekenhuis en de school. Zij vertrokken daarop naar Tsoi-Yuen-Po met het doel de zendelin gen te vermoorden. Deze wisten echter in booten te ontsnappen. Drie bataljons zijn uit Kanton ver trokken, ten einde den opstand te onder drukken. Ook is de Britsche kanonneer boot „Sandpiper" naar het tooneel van den opstand gezonden. r— In het klooster der Franciscanen te Dorsten bij Münster is bericht ontvan gen, dat de keizer van China den Duit- schen Franciscaner bisschop mgr. César Schang, apostolisch vicaris van miidden- Shantoeng, tot mandarijn derde klasse be noemd heeft. Mgr. Shang is vanaf 1883 in de Chineesche missies werkzaam. Hij werd in 1835 te Cappel geboren en op 22 Mei 1894 tot bisschop gewijd. schreden om haar in te halen, maar zij liep zóó vlug, dat hij fret tempo al spoe dig weder verminderde. Hij geraakte froe langer hoe meer ten achter en ten slotte stierven de tone nvan de voetstappen van de vrouw en de koe in de verte weg. De zon was reeds onder, toen hij in Binegg aankwam, voor het eerste fruis bleef hij staan „Hemelsche goedheid", mompelde hij binnensmonds. „Nu> weet ik het in eens. Het yas Victorine, die* ik eens... of zij nog in hetzelfde huisje zou wonen, daarginds." Het was pen houten woning van één verdieping, op steenen fondamenten, met groen geverf de buitenblinden. Een daarvan was los gemaakt en werd alleen maar door een spijker vastgehouden. Naast de voordeur zag men, te midden van een woesternij, van brandnetels, en klokvormige bloe men, een stam van een ouden wijnstok, die zich al spoedig in twee takken ver deelde, die naar de hoogboven den grond gelegen vensters opklauterden en de muren met groene bladeren bedekten. Een var. de takken rankte nog hoo- ger naar boven en omgaf het dakvenster met 'n dichte bladerkroon. Wanneer Vic torine daaruit keek, en het hoofd over de lambrizeering heenboog, streelde de bladeren haar wangen. Hij verbeeldde zjch jiu eejnsfrlaps, dat frjj fr?t meisje Canalejas heeft medegedeeld', daf Ojedia, de Spaansche gezant bij het Vafu caan, niet weer naar Rome zal terugkee- ren. Wanneer het noodig mocht zijn, zal een ander zijn plaats innemen. De Engelsche scheepsbouw maat schappij, die te Ferrol schepen bouwt voor de Spaansche marine, dreigt het werk stop te zetten, wanneer er Donder dag niet voldoende smeden op de werven aanwezig zijn. Er is nl. staking onder de Spaansche smeden, en sommige hunner Engelsche collega's hebben zich daarbij aangesloten. Volgens de „Vossische Zeitung"' zijn Veniselos en Zaimis het oneens ge worden. Zaimis wil de Grieksche Kamer conservatieve wegen laten bewandelen en daarvoor is Veniselos niet te vinden. In Attika zijn zooveel aanhangers van den eersten minister opgedoken, dat zich drie groepen hebben gevormd, die elk hun candidaat door hem erkend wil zien. Ve niselos zal zich nu maar zelf candidaat stellen. De oude lichtingen, die in Grieken land voor de najaarsmanoeuvre zijn opge roepen, worden weer naar huis gezonden Men beschouwt dezen maatregel, als een leeken van verbetering van de verhou ding met Turkije. De begrooting van Kreta is ontsierdl met een tekort van eenige millioenen. Het uitvoerend bewind denkt hierin te voorzien door bezuiniging. Alle bladen noemen Veniselos den schuldige, hij heeft zijn vrienden te veel aan baantjes geholpen. Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is de referendaris bij het departement van Koloniën jhr. mr. B. C. de Jonge met ingang van 15 Novem ber 1910, eervol uit zijn tegenwoordige betrekking ontslagen. Zijn benoemd tot reserve 2e luitenant bij het reserve-personeel der landmacht; bij het 4e reg. de vaandrigs D. van Mullein en P. A. Kouwenhoven, beiden van het korps is M. Kamer te Oldeholtpade benoemd tot leeraar aan de Rijkslandboiiw winter- school te Leeuwarden benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de rechtbank te Groningen mr. J. Simon van der Aa, hoogleeraar aan de rijks universiteit aldaar en is aan mr. J. Simon van der Aa voornoemd, toestemming ver leend tot het gelijktijdig bekleeden van de hierboven genoemde betrekking van rechterplaatsvervanger met die van hoog leeraar aan de rijksuniversiteit te Gro ningen is aan den le luit. der artillerie H. J. van Veen, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend is bevorderd tot commies der posterijen le kl. G. G. Benningh, thans commies der posterijen 2e kl. is benoemd tot gouvernements keur meester voor de visitatie van vee, dat te Hoek van Holland wordt ingeladen in schepen, voor het buitenland bestemd. weder, evenals vroeger, in het groene bloemfestijn zag staan. Zij had een "tijd lang veel met nem opgehad, maar wa9 later met een ander getrouwd, .dit waa reeds een geruimen tijd geleden, al vijf- en twintig jaren, en hij had sedert grij ze haren gekregen. Hij was naar Argen tinië vertrokken, en had zich {laar eeni huisfrouden gesticht, zijne vrouw had hem vijf kinderen geschonken^ ein toen was zij gestorven. De kinderen .waren •zonder moeder opgegroeid. Zij kenden hun vaderland alleen uit de .woorden! en de verhalen van frun vader, wisten bijgevolg niet wat heimwee of verlan gen naar de bergen was. Maar de va der zelf gevoelde, naarmate het penza- mer werd in zijn woning, hoe langee hoe meer de behoefte om naar zijn ge boorteplaats terug te keeren. Ten slotte besloot hij weder paar het dorp in de Alpen te trekken, en daar het groene dennenbosch en de frissche, zui vere berglucht in te ademen, nog weder eens de oude sneeuwkoppen met eigen oogen te aanschouwen. De witte frrui- nen, de schuimende beekjes had hij daar ginds het meest gemist. Tot (den winter toe wilde hij in zijn geboorteplaats blij- en dan weder Amerika terug ke&» ren, jQPKflfdt yervplgdj

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1