BUITENLAND, H- Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van Zaterdag 12 November. De Week. Gestormd heeft het deze week over al. Niet alleen dat de natuur-elementen |n oproer kwamen, waarover steeds m*jer berichten van hoog water en overstroo- mingen ons bereiken, weer geducht heeft het socialistisch element zich geweerd, dat niet-schroomde in België zijn koning papieren met hun eischen om de ooren te smijten, en zelfs zich niet schaam de een razend tumult te maken in tegen woordigheid der koningin. Eigenaardig Idoet het dan aan te hooren, na zulke be- leedigende handelingen, dat hun bewe ging niet tegen den koning maar tegen de filericale regeering gericht was. Doch waarom zich daarover te verwon- jderen? .Hebben zij niet altijd tegen het 'gezag opgestaan en getoond niemand bo ven zich te erkennen? Nog pas verklaar de de socialist Inglesias in de Spaan- sche Cortes, misschien wel met oog op [Briand's optreden tegen de stakers, dat wanneer men wetten zou maken die te gen de (arbeiders zijn gericht, deze er zich niet om zouden bekommeren, maar met bloedige tegenweer zich zouden kan ten tegen die maatregelen. Dit naar aan leiding der heerschende stakingen in Bar* celorta en Sebadell waar de woeiingen Weder een revolutionair karakter aan nemen. Oole in Engeland is men bezig met un faire middelen den strijd tusschen arbeid én kapitaal uit te vechten en al is er op het oogenblik een kleine wapenstil stand geproclameerd door de leiders die pan het onderhandelen zijn, gezien de laatste tegenstand bij een staking in een anderen tak van industrie (de ketelma kers) valt heel weinig te rekenen op een berusten bij de uitspraken van scheids gerechten. Terwijl de woelingen iq, vollen gang waren, vierde Londen op de gebruikelijke Wijze feest bij den intocht van den nieu- Wen Lord-Mayor (burgemeester) die fees telijk met een pompeuzen optocht ge schiedde. Alle gilden namen aan die schit terende maskerade deel, die ditmari zeer schoone tafreelen uit werken van Shake speare in beeld bracht. Zooais altijd werd dit feest weer besloten met het z.g. Gil- idenhal-banket. Hieibij is het gebruikelijk idat de eerste minister, nu Asquith, een re de houdt, welke ditmaal weinig interes sant was. Hij zeide o. m., en dat zal me nigeen verheugen, dat Engeland geen plan heeft een deel van Perzië in te lij ven, hetgeen ook zoo gemakkelijk nog iniet zou gelukken. Of echter alle geruch ten hieromtrent van grond ontbloot wa ren, staat voorshands^nog zeer te bezien Een feit is echter, dat de laatste dagen" Perzië een inmenging in zijn binnenland- sche aangelegenheden kortweg gecou peerd heeft, verwijzend naar het tusschen Rusland en Engeland gesloten tractaat Aan het slot zijner rede sprak Asquith !nog over de oorlogstoerustingen der sta ten, waarbij hij verklaarde niet zonder hoop te zijn, dat, onder den steedis aan- grenzenden druk van de besten dier na tie, in elk deel der wereld tusschen alle groote mogendheden een zoo algemeene overeenkomst zal ontstaan dat zij een ein- ide maakt aan den verkwistenden en ver derf elijken wedijver der oorlogstoerustin gen. In verband met wat eenigen tijd ge leden in Engeland klonk, dat Engeland Duitschland voor was in bewapening, wil dat zeggen dat Duitschland nu maar moet uitscheiden, dan zijn zij de baas. Op zulk een beteugeling'der krankzi .nige bewape ning van beide landen, zooals d.e „Daily Chronicle" het noemt, bestaat echter vooreerst nog weinig kans. Konden we iniet voor eenige dagen publiceeren, dat op de Duitsche rijksbegrooting 46.63 mil- lioen was uitgetrokken voor indienststeï- ling van meer schepen en van een groo- ter type onderzeeërs. Toch wenschen, volgens een bijzon- kieren correspondent der „D. C.", die jnaar Duitschland is gegaanom te onder zoeken hoe thans de gevoelens zijn van Duitschland jegens Engeland, toch wen- jschen "de ambtelijke klingen van Duitsch land, dat de verhouding tusschen beide .volken beter wordt. Zijn conclusie is .echter, na menig onderhoud met invloed- 'rijke persönen in Duitschland, dat die iambtelijke verhouding, hoewel oogen - «chijnlijk correct, onhartelijk is. Soms too- ïien de Engelschen onverbloemd hun on vriendelijke gezindheid en hij acht geen beperking van leger en vloot mogelijk, zonder dat die politieke verhouding be iter wordt. Nu is volgens boven aangestipte Gil- denhalrede, de stemming in Engeland .vredelievend, maar elk oogenblik kan een kink in de kabel komen. Het bezoek van Iden Tsaar van Rusland aan den keizer te Potsdam zal dan ook wel eenige bezorgd heid in Londen gebracht hebben. De En- gelsch-Russische liefde is nog jong en Ide band zwak genoeg om door een klei nigheid verbroken te kunnen worden. Nu Scheppen zich in het Oosten voor Enge land allerhande verwikkelingen. Men weet dat, misschien wel om Engcland's invloed in Azië wat te temperen, een verdrag tot stand kwam tusschen Rusland en Japan, hetgeen een directen aanval was tegen China. Amerika echter, dat als protector blijkbaar optreedt voor Clijna, wordt op handelsgebied geregeld in de wielen ge reden door Japan, dat zich om de politiek van de „open deur" absoluut niet be kommert Ook staat Amerika, wat betreft het toelaten van Japanners in de Veree- nigde Staten op vijandelijken voet met Japan wat, gezien de gelijke gezindheid te dien opzichte der Canadeezen, do-et verwachten, dat Engeland zich hierbij zal aansluiten, ook om de banden des bloeds en der taal, die beide landen verbinden. Hiertegenover staat het alliantie verdrag met Japan. De Amerikaansche pers meent echter dat bij dreigende ver wikkelingen Engeland en Amerika één lijn zullen moeten trekken. Wanneer daar nu bijkomen Engelsch-Russische ver schillen in Perzië, dan kan het verbond met Rusland zijn langsten tijd geduurd hebben en is het begrijpelijk dat de ont moeting tusschen Tsaar en Keizer, in dit licht bezien, geen besten indruk gemaakt hebben in Londen. Een even slechten indruk zullen de Ame rikaansche verkiezingen gemaakt heb ben op Roosevelt, die nu over de geheele linie verslagen is. Het is dus den groo- ten trustmanner, tegen wie hij zulk een heftige compagne gevoerd heeft, gelukt hem buiten gevecht te stellen daar hem de mogelijkheid ontnomen is zich bij de volgende verkiezingen wederom op den presidentszetel te werken. Toch is het jammer dat deze man is ge vallen. Men behoeft met de wijze, waarop Roosevelt als president op de wetgeving invloed trachtte uit te oefenen, met den toon zijner persidenteele boodschappen en zijne andere uitlatingen volstrekt niet te dweepen, maar toch zal men het hem als verdienste moeten aanrekenen dat hij door zijn krachtig temperament de Ame rikaansche politici den ernst der staatkun dige vraagstukken voortdurend voor oogen stelde en zoo de politiek in rechte banen leidend voor het wel en wee der groote republiek zorgde. En al was zijn toon bij het bestrijden van het groot-ka- pitalisme dikwijs grof, het doel wat hij voor oogen had, was schoon en het is niet te verwonderen, dat hij de populair ste man van Am ei i ka geworden is en nu misschien.... is geweest. Zal misschien niet een dergelijk lot, een totale uitdrijving, beschoren zijn aan Briand die dezer dagen met zulk een kracht beweerde niet te zullen toelaten ■dat de vakvereenigingen, onder den schijn van bevordering van het verenigingsle ven, zich op de politiek zouden toeleg gen? 't Is wel verwonderlijk, in den mondl van een socialist zulle een verkon diging van beginselen, die wij, katho lieken, immers hebben voorgestaan, en onwillekeurig doet dit weer ons oog ves tigen op het Nationale congres van Ita- liaansche katholieken, wat dezer dagen te Modena gehouden wordt. Wel is dat con gres van belang, vooral daarom, dat thans weer na jaren van geschil én twist (men deiike aan Murri) thans weder al de ver schillende richtingen en opvattingen el kaar naderen en een talrijke menigte bij een is om een heerlijk rijk program van Katholieke sociale actie te verspreiden. Het is te hopen, dat men er tot betere resultaten komt dan in Engeland bij de Veto-conferentie. Zooals men reeds gelezen heelt is deze op niets uitgeloop en en zal misschien een parlementsontbinding hiervan het gevolg zijn. Ter beter begrip volge hier nog eens een uiteenzetting der kwestie waarover het liep. De verwerping door het Hcoger- huis van de ten vorigen jare door het Lagerhuis aangenomen Begrooting met hare financieele ontwerpen deed de strijdvraag ontstaan over de grondwet telijke bevoegdheid van de Lords om door hun „veto" (lette»lijk vertaald: „ik ver bied") een door het Lagerhuis aangeno men wetsontwerp naar de pruilemand te verwijzen en in te grijpen in de financi eele maatregelen der regeering. De meer derheid in het Huis der Gemeenten eisch- te de afschaffing van dat der Lords en de verhouding tusschen beide lichamen werd scherp en fel-vijandig. Lord Lans- do wne zag zijn voorstel aangenomen, krachtens hetwelk het land uitspraak zou doen. Dit geschiedde en de regeering bleef aan het bewind echter met een aanmerkelijk geslonken meerderheid. De moeilijkheid bleef dus onopgelost Men ging aan het onderhandelen. Kon aan het Hoogerhuis het overheerschend ka rakter der erfelijkheid worden ontnomen door de benoeming van een massa libe rale pairs, die in dat lichaam and*er, nieuw bloed zouden brengen? Dat was wel de brug waarover men in het Lager huis toenadering hoopte. Doch 'het was van den aanvang af te voorzien, dat de Lords dezen aanslag op het karakter van hun Huis niet zouden dulden, en dat de strijd, onderbroken door den onverwach- ten dood van koning Edward, na maan denlange vergeefsche discussiën met de zelfde bitterheid zou worden voortgezet. Dit zullen wij thans zien gebeuren. „Ik sta hier op mijn recht", roept de lord. „ik eisch de wet" d. w. z. de bevoegd heid om een ontwerp, ingediend door het Lagerhuis, te verwerpen, en in dit bepaal de geval om de financieele plannen oer re geering, waardoor het groot-grondbezit zwaarder dan tot dusverre getroffen zou worden, in duigen te laten vallen en om zelfbestuur voor Ierland onmogelijk te maken. „Gij matigt", roept de volksafge vaardigde hem toe, „u een recht aan dat gij niet bezit en waarvan de oorsprong in de Britsche nationale geschiedenis niet is terug te vinden." En het gevolg is dat koning George zich door het mislukken der onderhandelingen tgssqhen |or;dg e,n afgevaardigden, plotseling ziet geplaatst te midden van de moeilijke crisis, die den laatsten regeeringstijd van zijn vader heeft veronaangenaamd. Hoogstwaarschijnlijk, het meerendeel der ministers is er voor, krijgen we nu parlementsontbinding en nieuwe verkie zingen die echter voor Kerstmis afgeloo- pen moeten zijn, anders kan de Engelsch- man niet gerust zijn „Christmas-cake" eten. Laten we hopen, dat deze verkie zingen de vorige zullen ve;beiieren e i aan vullen en de machii: der groote grondbezit ters tot heil van» het volk zal gefnuikt worden. Dan zal het voor Engeland zijn een „Happy Christmas." V. Weekpraatje. Zeven en vijftig Jezuïeten zijn deze week in ons land gekomen. Zeven en vijf- tig, zegge 57, Portugeesche Jezuïeten, 't Is om den anti-clericalen, die in nog veel heviger mate anti-Jezuïetisch zijn, -den schrik om 't hart te jagen, 't Zit hun zoo diep in de ziel die haat tegen de kloosteriingen, en, als ze onpartijdig en onbevooioordeeld willen schijnen, komt 't toch weer boven; ze kunnen 't niet verzwijgen. Teekenend is een onderhoud van een correspondent van de „Nieuwe Rotterd. Cour." met Bernardus Machado in Lissabon. Ik heb 't gelezen, en ik moet 'tu vertellen, 'tis zoo bijzonder fraai! Toen de correspondent aan den heer Ma chado had meegedeeld, dat er 57 Jezuïe ten naar HollandUvaren vertrokken, ant woordde deze deelnemend „lk beklaag uw land, mijnheer." De correspondent stelde den heer Machado gerust: „Bij ons kunnen ze niet zooveel kwaad doen, Excellentie, nooit dien grooten invloed krijgen Ja, ja, 'n b e e t je gevaarlijk zijn ze toch ook in Holland! Waar die gevaarlijkheid in bestaat, 't is en blijft een raadselmaar de liberale heer kan 't niet van zich verkrijgen om eens geen kwaad van die monniken te zeggen. Onverdraagzaam, onpartijdig mag je zijn, als je maar niet de Roomsche kerk schoonwascht van allen laster. Hoe ko men die breed-denkende heeren aan die klein-zieli-gheid, hoe is dat vei kelteren te vereenigen met huil leus van vrijheid voor 'n ieder? De lezers begrijpen 't niet, en ik snap 't ook neit maar dat zal toch geweten moeten worden aan ons klein verstandje, want een groote vereeniging hier te lande, die ook al prat gaat op haar verdraagzaamheid en vrijhei..s idee ën, heeft zien langen tijd onbetuigd ge laten, maar komt nu ook voor den dag, en gaat haar stem mengen in den treur zang, die allerwege moet worden aange heven, nu Holland's „vrijheid" en "be schaving" zal worden begraven door de middeneeuwsche achterlijkheid van de monniken. „Beter laat, dan nQoit", dacht de afdeeling 's Gravenhage en omstre ken van de Evangelische Maatschappij en ze heeft gisteren avond een vergade ring gehouden, waarin o.a. is behandeld een voorstel om aan het hoofdbestuur dringend te verzoeken zoo spoedig moge lijk tot H. M. de Koningin een gemoti veerd adres te richten, waarin worcltge- vraagd „maatregelen te nemen ten einde in ons land te beletten de verdere vesti ging van buitenlandsche kloostei orden en ■de indiening van een wetsontwerp tot heffing van een zoo noodzakelijke be lasting van goederen in de doode hand." Die goederen in de doode hand zijn ook 'n verschrikkelijkheid. De kloosters zijn natuurlijk vrij van successie-bclasling, daar de goederen steeds aan denzeifden eigenaar blijven; dit is voor velen een gruwelijke onrechtvaardigheid; ze ver geten, dat de milde hand der kloosters met -die goederen voor de maatschappij zooveel nut sticht! Ik heb nog niet gehoord, hoe 't in die vergadering is toegegaandaar zal wel weer het oude liedje zijn gezongen: „In naam van de v r ij h e i d, belet de room- schen om te leven volgens hunne begin selen, en past op voor die kloosterlingen, want die zijn zoo roomsch mogelijk en dus het gevaarlijkst! Op die vergadering moest mr. van Leeu wen of mr. Roëll tegenwoordig zijn ge weest om die schreeuwers evenals de schreeuwers der S. D. A. P., op hun plaats te zetten. De burgemeesters van Amsterdam schijnen zulke menseden uit stekend te woord te kunnen staan. Wat daarover Iaastst werd geschreven is te interessant om het niet te vertellen. „Als Mr. W. F. van Leeuwen (de vo rige Amsterdamsche burgemeester) de sociaal-democraten te lijf ging, dan knoop te hij zijn jas dicht, ging goed zitten, en pats, p tj vie.en -de sl gen als in een boks- paitij, en wat na twiniig minuten nog niet plat lag, nam hij tusschen zijn tanden en trok het uit elkaar. Deze burgemeester doet anders. Hij wikkelt de heeren stevig, doch hoffelijk in, eerst de beentjes, ver volgens de armpjes; in den mond krijgen ze een prop en als ze dan niets meer kunnen zeggen, legt ie ze op de bovenste tree van de trap en geeft ze een zetje. Al leen voor den heer Oudegeest maakte hij een uitzondering, die kreeg een pooti- gen schop." Wat zal 't een blijdschap geven, als men vernomen heeft, wat de „Tijd" van bijzonder wèl ingelichte zijde ingelicht,1 mededeelt, dat n.l. die Jezuïeten zich zul len inschepen voor de missiën in Noord en Zuidi-Ameiika. Zal er nog wat van dat „adres" komen? Misschien moet 't gewijzigd worden; jammer, dat ze zich zoo boos gemaakt hebben. Prettig is 't ook voor den verslaggever van de „N. gott. Git"* $e kejioeit zich jju Jieelemaai niet meer bang te maken voor een drei gend gevaar!! Ach, ach, die verdraagzaamheid 1 In een onzer gemeenten is 't ook treurig er mee gesteld. Dit is zelfs ter oore gekomen van de leden onzer Twee de Kamer, en om 't bekende van het ge val wil ik letterlijk aanhalen de woorden, zooals we ze vinden in het Voorloopig Verslag van de Begrooting van Binnen- landsche Zaken. „Naar men had vernomen, was een der pachters van het strand te Noord- wijk aan Zee door andere ingezete nen bemoeilijkt in het verhuren van bad koetsjes en stoelen, wijl deze met prik keldraad eene versperring hadden aan gebracht, die zelfs, wanneer er geen hoo- ge vloed was, de passage belemmerdie; verschil va n godsdie n stzou aan dit optreden niet vreemd zijn. Wijl eene zoodanige versperring van den publieke weg niet rechtmatig kon wor den geacht, begreep men niet, dat de burgemeester niet had ingegrepen door te bevorderen, dat tegen de daders pro cesverbaal werd opgemaakt. Ook is voor gekomen, dat koetsjes en stoelen van den zelfden pachter werden weggevoerd en elders in het dorp geplaatst. Dit schijn, eveneens door den burgemeester lijde lijk te zijn aangezien. Gaarne zoude men omtrent een en ander nader worden in gelicht." Wij zullen dus over dit geval meer te hooren krijgen. 's Is toevallig, dat ik juist gisteren in de courant las, dat den Volksbond te L i s s e de adviseur een lezing heeft gehouden over de „Verdraagzaamheid". Voor 'n Zaterdagavond praatje is 't niets gedaan om een breede beschouwing te gaan houden over de verdraagzaamheid', maar dat wil ik toch zeggen, dat iedere Katholiek dit beginsel moet beleven, dat hij met de dwaling zelve nooit vrede sluit, maar de dwalen den, zonder onderscheid, bemint. „Oud nieuws", dat ben ik gloeiend met u eenswe heb ben 't honderd maal in de Katechismus gehoord. En toch eischen liberalen en protestanten die verdraagzaamheid voor hen op en verwijten ons onze vijandig heid. Verdraagzaamheid... Wat 'n ongeluk kige samenloop van omstandigheden ,dat ik juist nu over verdraagzaamheid ga praten. Wij moeten met de hand op de borst kloppen, zelf schuld bekennen, en dat doet zoo'n pijn. Neen, lezers, ik be doel niet wij, persoonlijk, maar wij, als Katholieken. Daar is tusschen onze Katho lieke dagbladen weer zoo'n onverkwik kelijke strijd. „M aasbod e" en „T ij d" bevechten elkaar, het „Centrum" wil vrede brengen, en... krijgt een flink standje van den Amsteia.amschen col lega. Het laatste, wat die strijd te aan schouwen gaf, is het treurigste. Een in gezonden stuk, waarin de „Maasbode" wordt verdedigd, en de „Tijd" beschul digd, weigert de „Tijd" te plaatsen. Het wordt nu opgenomen in een ander blad, en de „Maasbode" zelf plaatst 't ook. Maar laten we bij dit alles toch nog op timistisch blijven. De lezers hebben, denk ik, ondervonden, dat ze 't meest gekibbeld hebben in hun jeugd met de broertjes en zusjes, en nu nog menig keertje ,,'n woordje hebben"-met.... (hui selijke geheimen mag ik niet verraden) en toch houden ze veel, erg veel van el kaar. Zoogaat 't ook in ons groot huis gezin. Geen verontschuldiging, volstrekt niet; maar een verklaring van die ge beurtenis, van dat gekibbel in eigen par tij, in eigen huis, onder geloofsgenoo- ten. Theorie en praktijkin theorie heb ben we besloten zooveel mogelijk nieuws te vertellen, en practisch dwalen we al tijd af, als we aan de praat zijn. Als 't u zoo goed bevalt, als mij, zal nog .lang „De Leidsche Courant" een plaatsje en misschien gauw een nog grooter plaat je moeten afstaan aan JAN. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van. Vrijdag 11 Nov. (Vervolg). Hierna vingen de replieken aan. In zijn repliek kwam de heer D e Stuers heftig op tegen het feit dal op Atjeh een aantal inlanders, die met vrouwen en kinderen in een grot waren gevlucht, uitgerookt weiden, en hij acht te het onbegrijpelijk, dat dit feit, dat een der zwartste bladzijden vormt in de an nalen van onze geschiedenis op Atjeh, niet meer indruk in de Kamer heeft ge maakt. Na verdere replieken van de heeren Colijn, de Meester, Bogaardt, Tydeman, Bós, Vliegen, Thomson en den Minister van Koloniën, die daarbij nog opmerkte dat wel Zondagsrust, doch, naar zijn beslfst oordeel, niet Zondagsheiliging bevorderd mag worden door het In disch gouvernement, werd het algemeen debat gesloten, en ving de artikelsge- wijze behandeling aan. Bij de afdeeling Justitie, drong de heer Duys aan op meer vrijheid van drukpers en in verband daarmede par- tieele herziening van het wetboek van strafrecht, dat die meerdere vrijheid te genhoudt voorts op krasser optreden te gen den woeker, waaronder de Javaan- sche landbouwer zoo gebukt gaat. Wel vreest spreker dat er weinig van komen zal, omdat de Indische suikerindustriee- len er te veel belang bij hebben, dat er geen maatregelen tegen den woeker ko men. Nog vestigde spreker de aandacht op de manier waarop het geiTgenbewijs jn cjimjiieele gakeii jn iridic geregeld js... Men pakt maar een dader en op valschq getuigenissen, die tegen betaling van een kwartje verkregen worden, wordt veroordeeling gevestigd. Spr. kwam ver der op tegen het ontslag aan den voor zitter van den landraad van Indrama- joe gegeven, die tweemaal voor een zelf de feit gestraft is geworden, en blijkbaar het slachtoffer eener intrige Is gewor den. De Minister antwoordde, dat de kwestie van meerdere drukpersvrijheid niet in overweging is, en niet den voor rang verdient boven gewichtiger zaken. De nota omtrent de woekerbestrijding is bij de Indische regeering in overwe ging. De bedoeling is een regeling vatï een goed credietwezen eh inlichtihg vani het publiek tegen woekeraars. De minister wees op de noodzakelijk heid van geleiding van iijlandsche rech ters. Dan zullen misbruiken, als de heer Duys geschetst heeft, betreffende hejp getuigenbewijs verdwijnen. Omtrent het ontslag van den presi dent van den landraad zal de Minister, inlichtingen inwinnen. Dinsdag half 11 uur voortzetting. W ate rstaatsbegrooting. Aan bet voorloopig verslag is het vol gende ontleend: Enkele leden klaagden over den administratieven omslag in het beheer van den Waterstaat. Bij de bespreking der landbouwbelangen klaagde men over benadeeling van den landbouw door vanwege den waterstaat begane verzuimen. Vele leden waren teleurgesteld dat de Mem. van Antwoord over het Zuiderzee ontwer p zoo lang uitbleef. Sommigen wenschten de geheele droogmaking. Gevraagd werd hoe het thans staat met de onderhandelingen met Pruisen,- aangaande de verhooging van den over laat bij den Ouden R ij n m o n d, terwijl andermaal werd aangedrongen op den aanleg eener vluchthaven bij Lobit. Gaarne zou men inlichtingen hebben over de onderhandelingen met België in zake de bevaarbaar ma king van die Maas in Limburg Ter zake van den Rotterdamsch en Waterweg werd geklaagd over aanhoudende over schrijding van de voor de werken aan dezen waterweg voorgeschreven bepaling van den arbeidsduur op 11 uren. Ten opzichte van de zee- en oever- werken in Noord-Holland werd aange- op gebruik van gewapend bet on. bij de uitvoering van zinkwerken. Een lid drong op vervanging van de Velzerpont, aan door een ander "mi ddel van overgang Opnieuw werd gevraagd om aanleg van afzonderlijke automobielw egen desnoods met invoering van hooge tol rechten op die wegen. Een lid wilde be ginnen met een weg van Rotterdam naar Den Helder langs de landzijde van de buitenste duinenrij. Op bekwame spoed werd aangedron gen bij het ontwerpen der verbouwings plannen van het Kamergebouw en spoedige wegruiming der tribunes in de Eerste Kamer gevraagd. Gevraagd werd om niet aanstonds over te gaan tot geheele slooping van het te genwoordige departement van buiten landsche zaken, omdat enkele lokalen kunnen dienen voor tijdelijke hu'svesting va nden dienst der Kamer bij verbouwing van het Kamergebouw. Spoorwegpolitie k. Acht de Minister het niet noodig voor bereidende maatregelen te nemen in ver band met eventueele opzegging van de spoorwegovereenkomsten Gek'aagd werd over te weinig voort varendheid bij de behandeling van con cessieaanvragen voor den aanleg van spoor- en tramwegen en over gemis aan een vast plan voor een locaal spoo-r- en tramwegnet. Spoorwegpersoneel. Waarom is de herziening van de regle menten op de dienstvoorwaarden nog niet tot stand" gekomen? Inlichtingen werden gevraagd omtrent de voorgeno men veranderingen daarin. Eenige leden klaagden over de hou ding van den Minister tegenover de ver eeniging van spoor- en tramwegpersoneel Men zou het afkeuren wanneer de Mi nister klachten slechts wilde vernemen door tusschenkomst van de directie der Maatschappijen. Ook de rechtspositie van het personeel is nog niet behoorlijk ver zekerd en gevraagd werd hoe het is aïge- loopen met het onderzoek van het gebeur de met den Roomsch-kaiholieken arbeider Duinhof, met wiens verloving met een protestantsch meisje zich eerst een pas- toor, daarna een inspecteur der H. IJ< S. M. bemoeide. In verband met enkele ontslagquaestie3 werd gewenscht, dat ook bij eervol ont slag beroep op een scheidsgerecht en onderzoek naar de redenen mogelijk ge maakt zou worden. Omtrent de samenstelling der scheids gerechten werden eenige opmerkingen gemaakt en een der leden meende, dat niet streng genoeg wordt opgelreden te gen het alcoholisme bij het spoorwegper soneel. Zondagsrust. Hierover werd in verschillende zin van gedachten gewisseld. Eenerzijds werd be-

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 5