Uit Stad en Omgeving. Ook hierbij zal steed's het hoofdbe standdeel het eerst moeten worden ge noemd en blijven de fabrikanten vrij om de woorden „dierlijk vet" en „plan- tenvet" Xe vervangen door den soortnaam der gebruikte vetsoort. Voorts werd nog de aandacht der ver gadering er op gevestigd, dat deze spijs vetten niet meer dan pCt. water mo gen bevatten. Als termijn van invoering van de over eengekomen nomenclatuur werd vastge- gesteld 1 Januari 1911. Portugeesche Jesuïetenkloosters in Nederland? Van bijzonder wel ingelichte zijde ont vangt de „Tijd" de mededeeling, dat de Portugeesche Jesuïeten, welke vóór een paar dagen te Vlissingen geland zijn, hun verblijf niet in Nederland zullen vestigen, doch allen voor de Missiën in Noord en Zuid-Amerika bestemd zijn. Motie-Marchant. De regeering is, volgens de „Avp"., doende vóór de verschijning van de Mem. van Antwoord op Hoofdstuk VIII, de Staatscommissie in het leven te roepen, waartoe zij door de motie-Marchant werd uitgenoodigd. Behalve de voorz. zal in die Commissie nog een Kamerlid van links zitting nemen en verder een zestal Kamerltden van de rechterzijde, zoowel uit de Tweede als Eerste Kamer. Genoemd worden de namen van de heeren Van Vlijmen, Duymaer van Twist en De Geer. Het voorzitterschap van deze Staats commissie zal worden opgedragen aan den heer 't Hooft, lid van de Eerste Kamer en van den Raad van Defensie, Het portret van H.M. de Koningin. Omtrent het nieuwe door Thérèse Schwartze geschilderde portret kan het „N. v. d. D." nog melden Het portret van zeer groote afmeKüng vertoont H. M. zittende in een hoogen leunstoel, in galakleeding met een man tel, die van de schouders is afgegleden. De koningin is getooid met de vorstelijke diadeem, een paarlen halssnoer, fraaie armbanden en een zeldzaam kleinood aan het corsage. De Koningin heeft met een edel gebaar het hoofd naar den toe schouwer gekeerd, terwijl zij in een hou ding vol majesteit hoog opgericht zit, ter rechterzijde is een venster geopend, en geeft uitzicht op de gebouwen van het Binnenhof met den Hofvijver. Dit portret van een majestieuse def tigheid is bestemd als een geschenk van H. M. aan haren zwager, een broeder van Prins Hendrik, Hertog Johann Al- brecht, den Regent van Brumswijk. Het zal waarschijnlijk geplaatst worden in de portrettengalerij op het slot te Bruns- vvijk. KORTE KRONIEK. Reuter seint uit Melbourne: De bevelhebber van het Nederl. eskader seinde zijn dank aan den gouverneur- generaal van Australië voor de buiten gewone haitelijke ontvangst die het eska der overal in Australië ten deel gevaLenis Het eskader vertrok van Perth naar Soerabaja. Het comité van actie te Enschedé dat naar aanleiding van de melkprijs verhcogjng den boycot had uitgesproken over de Lonneker Coop. Melkinrichting en tal van melkventende boeren, heeft dezen boycot thans opgeheven. De strijd is dus door de melkverbrui- Jcers verloren. Omtrent de actie, die door de we vers der Trentsche Bontweverij" te Hen gelo gevoerd wordt, schrijft men aan de „Tel.": De wevers, hierin ondersteund door de besturen der verschillende organisaties stellen de volgende eischen: le. Af schaffing van het premiestelsel; 2e. be houd van de eenmaal toegekende 15 pet. Jconsverhooging. 3e. vrijen Zaterdagna middag. 4e. wachtgeld van 3 ct. per uur en per getouw. Toen de directie deze eischen afwees, besloten de wevers het werft, met in acht neming van termijn van opzegging te staken. Nu dit besluit ter kennisse is gebracht van de directie en dit college eenige kee ven heeft geconfereerd met de hoofd besturen der organisaties, heeft zij nu medegedeeld* welke concessie zij ver- leenen wil. De wevers hebben nu te besluiten, om hierop in te gaan, of hun stakingsbe- sluit te handhaven. Te Sittard vergaderde de commissie der Limburgsche katholiekendagen. Besloten werd tot omzetting der Kath. Pers, afdeeling der Limburgsche Katho- kendagen, in een Roomsch-Katholieke vereeniging tot verspreiding van goede lectuur. Van deze vereeniging werden de statuten behandeld en vastgesjteld. Als plaats voor den Limburgschen Ka tholieken dag in 1912 wordt aangewe zen Weert. (In 1911 wordt de Katho- kendag te Sittard gehouden.) LEIDEN, 12 November. Op uitnoodiging van de afdeeling Leiden van den Algemeenen Nederfand- schen Bond Vrede door Recht heeft miss Anna B. Eckstein, uit Boston, een voor dracht gehouden over: Die Frauen und die Friedensbeweging. Miss Eckstein zeide o.m. dat ieder be- ULig heeft bij den vrede, maar de belan gen der vrouw zijn vooral aan die der vre desbeweging verbonden. De natuur der vrouw leidt er haar toe, voor den vrede te gevoelen en te werken voor de idee: een voor allen, en allen voor een, voor de harmonie tusschen vaderlandsliefde en menschenliefde. Er kan van menschelijke volkomenheid geen sprake zijn, zoolang de staten niet het beschavingsdoel voorop zetten, maar het krijgsdoeL De kosten, die de oorlog met zich mee sleept, houdt vele heerlijke werken des vredes tegen. Kant had wel gelijk, toen bij de oorlog de bron van alle staats- en zedenbederf noemde, en de vrouw lijdt er het meest onder. Zoolang de oorlog blijft bestaan, zal de vrouw bezwaarlijk als de gelijke des mans kunnen worden beschouwd, en daarom moet haar streven op den vrede gericht zijn. Op het volgende vredescongres moe ten ook de vrouwen zich laten gelden. Eindelijk sprak miss Eckstein van het wereldpetitionnement voor den vrede, waarvoor ze vooral propaganda maakt en waarvoor ze nog al hooge verwachtin gen koestert. Voor een zeer talrijk auditorium, hoofdzakelijk bestaande uit dames en heeren studenten, verdedigde gisteravond dr. H. van der Hoeven Jr., geneesheer aan het gesticht „Maasoord" te Rotter dam, op uitnoodiging van de D e b a t i n g Society de stelling„Artistieke be gaafdheid is een vorm van psychische minderwaardigheid. Verschillende bewijsgronden voerde spr. aan. Hoe het ook zij, aldus zijn con clusie, analyse van het geestelijk leven leidt ons er toe, den artist te beschouwen als een geestelijk minderwaardige, een dégénéré supérieur. - Verschillende heeren traden met dr. Van der Hoeven in debat. Mr. van Erabden betoogde, onder applaus der vergadering, dat de kunste naars niet de minderwaardigen, maar juist de meerderwaardigen der mensch- heid zijn. De inleider beantwoordde dedebatters uitvoerig. De élèvemuzikant (muzikant titulair) J. van der Kaai, van het 4e Regiment- Infanterie is door den Kolonel Regiments- Commandant bevorderd tot stafmuzikant bij dat korps. Op 16 Nov. a.s. zal het 18 jaar geleden zijn dat de muzikant L. C. Veerman van het 4e regiment Infanterie in militairen dienst trad. Op dien datum zal hem de gesp (onderscheidingsteeken) worden uitgereikt. ROOMSCHE AGENDA. Zondag van 1 tot 2 uur jaarlijkscLe bidstond vanwege de St. Barbaraver vt- niging op de R. K. Begraafplaats. Zondag 8 uur. SL Josephs-Gezellen Vereeniging. le FeestuHvcering. Maandag, 8 uur. St. Josephs Ge zellen Ver., Rapenburg 52. Geloof en Wetenschap. Spreker de Z.Eerw. Heer P. L. Dessens, onderwerp: Dithyrambe van Broere. Maandag 8V2 uur. Gebouw R. K. Volksbond. Buitengewone vergadering 'der afdeeling ter viering van het Pa troonsfeest. Woensdag, half 6 St. Josephs Ge zellen Vereeniging, Rapenburg 52, Bij- belsche geschiedenis met lichtbeelden voor de kinderen der St. Petrus parochie van 915 jaar. Spreker, de Weleerw. Heer Th. M. P. Bekkers. Donderdag, 6 uur 's avonds. Ge bouw R. K. Volksbond, Rapenburg. Bij- belsche geschiedenis met lichtbeelden, voor kinderen, toegang tegen bewijs. S1/2 uur Catechismus met lichtbeelden voor alle Katholieken boven 16 jaar, toe gang vrij. Spreker de weleerw. Pater J. G. Tesser, O. F. M). ALFEN AAN DEN RIJN. Door den burgemeester dezer gemeente is eene openbaie vergadering van den gemeen teraad belegd tegen Donderdag 17 No vember a.s., 's voormiddags tien uur. ALKEMADE. Het aandeel dezer ge meente in de lichting 1911 der Militie bedraagt 12, waarvan 9 voor volledige en 3 voor korte oefening. BOSKOOP, Het aanial door deze ge meente te leveren manschappen voor de lichting der nationale militie 1911 is door Ged. Staten bepaald op 14 waar onder 10 voor volledige en 4 voorkorie e enjng. BODEGRAVEN. Bij de aanbesteding van de bestrating van het gedeelte Kerk straat—Buitenkerk en herstelling der Spoorstraat was minste inschrijver de heer C. Bierhorst, alhier, voor f2366, wien het werk is opgedragen. HAZERSWOUDE. De tooneel vereni ging „Nut en Genoegen", die sedert de laatst 2 jaien zidi niet bijzonder meer in de belangstelling dei ingezetenen mocht verheugen, is deze wee* ontbonden. Het eigendom de» lenen is bij opbod vei kocht, en de winst onder de werken de leden verdeeld. De vereniging, die zich ten doel stelde door het vervaardigen van kleede- rn -e sc-.a.den van het gebouw „Snl- vatorie" af te lossen, is ook opgeheven, daar de schuld geheel is afgelost LISSE. Gisieren werd een jachtpartij op landgoed „Keukenhof gehouden. Door 7 jagers werd ges. hoten 157 stuks wild 11I.85 fazanten, 39 hazen, 19 ko nijnen en 13 houtsnippen. NOORDW1JK-BINNEN. Door het Be stuur de „Noordwijksche IJsclub" is een aigeiaeeue vug .üeiing Uit^eaCureven, te houden op Woensdag 16 Nov. Des avonds ten 8 uur in Café Flora van den heer P. H. v. d. Voort. Agenda: Notulen. Ingekomen stukken Rekening en Verantwoording van den Penningmeester, Verkiezing van drie be stuursleden wegens periodieke aftreding der heeren Webster, v. d. Voort en Pleeg (herkiesbaar). Voorstel tot het aanschaf fen eener IJsschaaf. Rondvraag. De candidaatstelling voor een lid der Gemeenteraad' in de vacature van Stirum, zal plaats Rebben op 7 Dec. a.s. en de verkiezing zoo noodig op 14 Dec. NOORDWIJK AAN ZEE. Door den Heer C. v. Rooyen alhier is gisteren een briefje ontvangen, hem per post toe gezonden van Texel met een schrijven er bij dat dit aldoor was aangespoeld bij paal 120. Het briefje behelsde de met potlood geschreven mededeeling: 1 November, ruwweer, alles wel aan boord, 4 last ha ring, de bemanning van de bonischuit Noordwijk 36. Deze bomschuit behoort aan de reede- rij P. J. v. d. Deijl, welke eveneens inzage kreeg van dit briefje terwijl het voor de familieleden der opvarenden der Nw. 36 eene groote geruststelling was. De Vinder heeft het briefje, dat in een flesch ge sloten was geweest onmiddellijk na de vondst doorgezonden. NOORDW1JKERHOUT. Het aandeel door deze gemeente gemeente bij le dragen in de lichting der Nat. Militie voor het jaar 1911 bestaat uit 10 manschappen, waarvan 7 voor volledige en 3 voor korte oefening zullen worden ingedeeld, Als een bijzonderheid mag worden vermeld, dat tulpen (Proserpina) van A. Geerlings, thans reeds op regel boven den grond staan. Donderdagavond kwam deTuinders- vereeniging uit Voorhout en Noordwijker- hout bijeen in café „De Vlasoven", 't Doel dezer vergadering was hoofdzake lijk, een kort overzicht te geven van de werkzaamheden in het afgeloopen jaar verricht met betrekking tot de gehouden veilingen. In bet geheel werden 28 veilingen ge houden en namen 84 tuinders daaraan deel. Geveild werd tot een bedrag van f6142,92H. Onder dit bedrag is ook be grepen het statiegeld. De netto opbrengst was f5730>24H zijnde dit bedrag de opbrengst van 4327 zakken boonen. De onkosten bedroegen f 1U6.72, terwijl als zuivere winst werd geboekt f 151.85. Aan hen, die hun zakken niet hadden terugbekomen, werd de waarden daarvan uitgekeerd. NOOTDORP. Wegens het overvloe dig regenen is het waterpeil tot zulk een hoogte gestegen, dat oöderscheide- ne weilanden geheel bUnk staan. Waar schijnlijk zal deze toestand nog eenigen tijd aanhouden. Verschillende uitwate ringen staan met ejkaar in verband en hangen van elkander, wat spuiing be treft geheel af. Voor de verbruikers van bron-gas zai deze watervloed nog al moeilijkheid kunnen veroorzaken. NIEUWVEEN. In de vergadering van het bestuur met ingelanden van den Kal- slager-polder, werd de rekening, dienst 1909, vastgesteld aan ontvangsten op f 1095.90. Uitgaven f 1424.62. Nadeelig slot f328.72. De begrooting voor het jaar 1910 luidt: ontvangst f 1124.521/2, uitgaa» f 1111.82, vermoedelijk batig saldo f 12.701/2- Tot poldermeester werd her kozen de heer C. Vonk. SASSENHE1M. Na herkeuring zijn door Ged. Staten voor alle militaire dien sten afgekeurd, de lotelingen der. lich ting 1911 H. Bader, J. Bonsing en P. Nicola. Het aandeel dezer gemeente jn de lichting 1911, der Nat. Militie, bedraagt 10 en wel 7 jongelieden voor volledige en 3 voor korte oefeningen. Mej. J. Oppenheimer, Ieerares in koken en voedingsleer aan de openbare Werk- en Leerschool te Amsterdam zal Woensdag 16 Nov. a.s. avonds 8 uur in het hotel Het Bruine Paard, een voor dracht houden over het koken op gas. De voordracht zal door kookproeven worden toegelicht. STOMPWiJK. De ijsclub „Nut en Vermaak" alhier hield Donderdagavond hare jaarvergadering ten huize van den heer W. J. Suijten. De vergadering was druk bezocht. De voorzitter opende de vergadering omstreeks half acht met een woord van welkom aan de leden. Bij het nazien der rekening en verantwoording bleek er in kas te zijn de somma van f 141,621/,, welke rekening werd nage zien en in orde bevonden. Aan de stem ming werd door 41 leden deel genomen, terwijl de uitslag was dat de aftreden de bestuursleden, de heeren P. Huisman voorzitter en J. B. Al, secretaris met bijna algemeen e stemmen werden her kozen. Hierna werd overgegaan tot het prijs jassen, waaraan door 33 personen werd deelgenomen en de uitslag hiervan was dat de prijzen werden gewonnen d or de heeren Jac. de Heij en J. Belt Jzn., eerste prijs f3, en H. J. de Bruijn en A. Tetterco premie f2 en de troost prijs door de heeren C. Waaier en F. van Leeuwen le prijs f 2 en H. Granne- man en C. P. Soeterbroek premie f 1.50. Na uitreiking der prijzen, werd de vergadering gesloten. TER AAR. In het Bondscafé aan het Papenveer weid Vrijdagavond eene ver gadering gehouden door alle komkom mertelers van Ter Aar, leden zoowel van den Augurkenbond als van de Ter- Aarsche Augurkenveiling. Het doel der vergadering was, om het gevoelen fier belanghebbenden te hooren over het stichten van eene onderafcteeling vanl den Tuindersbond, die zich zou belas ten met den verkoop der komkommers, enz. Tot het stichten van zulk eene af deeling kwam het echter niet. Men be sloot, dat de afdeeling „Nieuw Leven" van de Ter-Aarsche Augurkenveiling w de afdeeling komkommertelers van den Augurkenbond beide zouden blijven be staan. Maar toch deed men eene belang rijke schreden voorwaarts, door overeen te komen dat de Besturen der beide Augurkenveilingen zouden samenwerken tot het stichten van ééne gezamenlijke veiling van komkommers, enz. Ofschoon dus de vijftig koinkommertelers niet ver- eenigd zijn in één bond zal Ter Aai den volgenden zomer ééne komkommer veiling bezitten. De vruchten van 25.000 éénruiters zullen te zamen op één terrein wurden geveild en de beide besturen hebben zich verbonden om gezamienlijk de gemeenschappelijke belangen jler tuinders te behartigen. Algemeen rekent men op zeer belangrijke uitbreiding der glascultuur en het welslagen der „kom kommer veilin g," VOORSCHOTEN. De heer A. van Doorn, klerk aan het Post -en telegraaf kantoor alhier is geslaagd: voor het exa men ter verkrijging" van het Post-radicaal, Naast de pas opgerichte R. K. Da- meszangvereeniging is ook een R. K. mannenzangvereeniging. Het definitief bestuur is reeds gekozen. WARMOND. De jaarvergadering der „Harmonie van Warmond" werd gister avond gehouden in Lokaal de Zon. De secretaris las de notulen, die goedge keurd werden en de penningmeester con cludeerde een batig sóIJo van f6.31. De periodiek altredende bestuursle den Ferd. Machen en S. Schouten wer den bij acclamatie herkozen. De heer J. Bergman, die reeds het penningmeesterschap van het tooneel be kleedde, werd met algemeene goedkeu ring ook tot voorzitter dezer afdeeling gekozen. Meer onderwerpen van beteekenis zijn niet verhandeld, zoodat de vergadering slechts van korten duur was. Voor de lichting 1911 zal deze ge meente moeten leve»en 6 manschappen en wel 4 voor volledige en 2 voor korte oefeningen. Thans kan men raededeelen dat de gasketel, na een beproeving eerst met wa ter, geheel in orde is bevonden, en de vuL Kng met gas heeft plaats gehad- De aansluiting van de particulieren zal reeds de volgende week beginnen. Ook zal dan een aanvang woiden gemaakt met de aansluiting der straatlantaarns, voor de gemeentelijke verlichting. ZEGVELD. Bij de kasopname van den Penningmeester der Waterschappen onder Zegveld bleek, dat de ontvangsten en uitgaven over 1910 hebben bedragen als volgt: Waterschap Zegveld. Ontvang sten f2309.96. Ui.gaaf f 18ol.93. Saldo in kas f448.02. Waterschap Zegvelderbrock Ontvangsten f 2100.42. Uitgaven f 1236.93 Saldo in kas f863.49. Waterschap de Gemeente Boezem Ontvangst f7699.24. Uitgaven f4323.14. Saldo in kas f3376.10. ZEVENHOVEN. De zoon van den op zichter, die zich op den steiger bevond voor de R. K. Pastorie, die verbouwd wordt, kreeg bij het verrichten van zijn werkzaamheden, een beitel met den scherpen kant in de hand. De hand1, bloedde hevig. De dokter verbond de wonde, en het jongmensch zal de eerste dagen invalide zijn. GEWESTELIJK GEMENGD. Een jongmenscb uit 's-GraveDhage, leerling der Tuinbouwschool te Boskoop heelt te Gouda verschillende oplichterijen gepleegd. Zoo wis1, hij zonder betaling parfumerieën en balschoenen los te krijgen. Later zou wel worden betaald. Ook liet hij zich te Boskoop een lauwer krans bezorgen, zijn vrienden wijs makende, dat hem deze krans ie Gouda was vereerd na zijn optreden als zanger aldaar. De 15-jarige jongen, zoon van nette ouders, werti door de Goudsche politie le Boskoop aangehouden en zal na opgemaakt proces-verbaal, aan zijn ouders worden teruggegeven. Kunst en Wetenschappen. Kathleen Parlow. Toen wij een drietal jaren geleden de ongeveer 17 jarige violiste voor het eerst voor het publiek hoorden optreden, was ieder verbaasd over de groote talenten van dat nog zoo tenger kind. En nu drie jaren later hoo.den wij haar wederom. Het tot vrouw gerijpte meisje is van vroeger te herkennen. Echter niet haar talent, dat met de jaren is meegegroeid en tot een verbazingwekkende hoogte is uitgedijd. Kathleen Parlow heeft ons gisteren avond binnengeleid in het heiligdom der kunst, waar zij als priesteresse heerscht en regeert. Met volkomen beheersching van de stof, die zij bewerkt, legt zij in haar spel een toon, die wellicht onna volgbaar is. De eias'.ische streek, doet den vollen rijkdom van het jonkvrouwelijke ge-' moed uitzingen op de snaren en boeit van het bcg.n tot net .einde, Efifï. heerlijk sonore g-snaar, een onovertroffen porta- to; een meesterlijk flageolet; een aoluut muzikaal dubbelspel, alle eigen schappen die niet nalaten een overwel digenden indruk te maken. Het concert D. moll van WicniawsV ky was schoon; in de Sonate Trille dij Diable vlogen in duizelingwekkende - vaart de tonen voort en kregen we tril- Iers te hooren, die boven alle beschrij- vlng gaan. Over welk een reusachtige! techniek beschikt deze jonge vrouw Alles klonk en zong in heerlijken1 toon, echt vrouwelijk kloek, ontdaan yanf alle ruwheid of effectbejag. Na de pauze: Melodie Glück; MenuetV Handel en Spinlied, PopperAuer^' Hierin vooral kwamen de groote be* gaafdheden nog meer op den voorgrond en gaf de kunstenares blijk van een veel zijdig talent, dat zich weet te geven, naarmate de gestelde eischen. Zij kwam, zag en verwonDe bijna gevulde Schouwburgzaal daverde van' toejuichingen en herhaalde malen werd zij, die zoo een groot genot deed smaken, teruggeroepen. Na het eerste deel werd een retrsaeftk tige bloemenhulde vereerd, waarmee het publiek spontaan zijne hooge ingenomen heid betuigde. Als toegift kregen we nog te hooren het tweede deel van Sarasato's „Zigeu- nerweise" ,dat met groote virtuositeit werd vertolkt. Aan den vleugel begeleidde Charltort Keith. Een ons onbekend, doch daaront niet te minder groot pianist. Op lof waardige wijze speelde neen, in den' vollen zin des woords begeleidde hij de violiste en nam de jntentieën van haar spel in zich op, wat altijd een moeielij- ke taak blijft en alleen is te volbrengen door te artistiek, een zte Instrument mees ter pianist. Dit was Keith en zijn spel heeft veel bijgedragen tot het geno.fl Yan den avond. Zijn greote begaafdheid kwam vooral naar voren, in „Spozalizio" en Au lec de Wallenstadt" van Liszt en „Toccato'* van Saint-Saëns, door hem als solo-num mers, bij den aanvang van het tweede deel gespeeld. Hier was in den virtuoos, den kunste naar te onderkennen. Ook hem gewerd de dank van het publiek in een twee maal terugroepen. 5. Kameroverzicht, TWEEDE KAMER. We hebben den heelen dag in het kunstlicht moeten zitten, daar het zonne tje niet door de wolken wilde breken. Was 't soms een symbool van de „cle- ricale domperij", die den minister be woog om tegen de „verlichte" vrijzinni gen te ageeren, en de befaamde Zon - dagscirculaire te verdedigen? Op voor treffelijke wijze heeft d-e minister hier de heeren te woord gestaan. De heer Iden- burg heeft de ambtenaren tot niets ver plicht; alleen heeft hij hen gedwongen iets na te laten. Dit n.l. dat ze zich a m b- telijk bemoeien met feestelijkheden op Zondag. De gouverneur-generaal heeft dus de gewetensvrijheid volkomen on gerept gelaten, want privé kunnen de ambtenaien doen wat ze willen. De re geering kweekt huichelarij, had men ge zegd. De minister raakte in vuur, toen hij deze bemerking moest beantwoorden: Spreker zou wel willen dat in Nederland nooit wetten waren uitgevaardigd, die de burgers minder plaatste tusschen hun beurs en hun geweten dan de circulaire van den gouverneur-generaal. De minis ter doelde hier op het liberale regiem, waarin men libera. 1 moest spreken en handelen om baantjes te krijgen. Ver schrikkelijk protest van de linkerzijde on der aanvoering van den heer Thomson. Wat den financieelen toestand betreft die is niet zoo slecht, zegt de minister* als door sommige sprekers is geschetst; en wat aangaat de ambtenaren: de mi nister zal de wenken, hem door ver schillende sprekers gegeven, ter harte ne men. Niet zoo stevig was ministers ver dediging, toen hij den heer Bogaardt ant woordde naar aanleiding van diens op merking over de circulaire, waarbij het Leger des Heils als Christeninstelling wordt erkend. Uit bestuursoogpunt, meende spreker* moet de regeering ieder, die verklaart Christen te zijn en zich aan de Christe lijke rechtsregelen wil onderwerpen, als Christen beschouwen, zoolang hij niet door daden toont tot het heidendom of het Mohamedanisme te zijn teruggekeerd* Een bijzonder soort christenen! Zij behooren tot dezelfde categorie „Christenen", waarvan de heer De Stuers sprak, toen hij sarcastisch opmerkte, dat de heer Bogaardt wel wat ouderwetsch is, als hij meent, dat de doop het ken merk van het Christendom is, daar de Nederlandscli Hervormde Kerk duizen den als leden heelt aangenomen, die niet gedoopt zijn. In de N. H. kerk is het zeker tegenwoordig moeilijk te beslissen hoever men kan gaan om niet meer tot het Christendom te behooren. De replieken kwamen hierop neer, dat de sprekers hun Dezwaar handhaafden.; Slechis één incidentje bij de rede van dert heer De Stuers. Blijkbaar was door de veisciiillende fracties afgesproken om niet meer dan tien minuten te spreken* Toen de heer De Stuers zijn tien mini*l ten had volgepraat, werd hij door dea Voorzitter aangemaand te eindigen, maar dit lukte niet; eerst moest hij nog voor de zooveeiste rna-1 met giooje he£

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2