Wanneer voigt Leiden? BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang. l>0. ÓÓO. Bureau OUDË SI1MGEL. 54, EE ID EN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. 0IT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering «n het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/3 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag 13 November 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkooi (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangebode betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. LTe Utrecht hebben B. en W. bij den Raad een voorstel aanhangig gemaakt in zake de inkomstenbelasting. Door de voortdurende verhooging van döe belasting, zeggen B. en W. in hun preadvies, is de toestand voor de aan- geslagenen in de lagere klassen veel na- (dleeliiger geworden, dan hij vroeger was. (VCel zijn de loonen der werklieden niet ^onbelangrijk gestegen, doch daartegen over staat, dat de uit deze verhooging r voortgevloeide meerdere draagkracht idloor verschillende invloeden wederom yoor een deel is te niet gedaan. Daarom doen B. en W. het voor- Stel, om den druk op de lagere klasse !eenigermate te verlichten, door de be staande progressie iets te versterken en jden kinderaftrek te verhoogen. Maken wij een parallel tusschen Lei den en Utrecht, dan constateeren wij: dat in Leiden het onbelastbaar inkomen f400, in Utrecht f500 bedraagt; dat in Leiden de kinderaftrek f20 be loopt tegen f50 in Utrecht (volgens voorstel van B. en W.) met een maximum van f 200. dat in Leiden het percentage 4.90 bedraagt, terwijl belastingverhooging in ziicht is en voor Utrecht in 1911 slechts van 2,78 pet .tot 5.56 pet. geheven zal worden. Deze cijfers toonen ten duidelijkste aan, dat eene herziening van onze inkom stenbelasting meer dan eenige andere zaak urgent is. Als B. en W. van Utrecht, waar die toestand zooveel gunstiger is dan hier, reeds meenen, dat de druk voor de lagere klassen te zwaar is, komt Leiden al in een heel ongunstig daglicht te staan. Vooral als men rekening houdt, dat sinds 1900 dus in 10 jaar liet heffingspercentage steeg van 2,35 tot 4.90 en de belastingschroeven sterk worden aangedraaid, teneinde het percentage zoo laag mogelijk te houden. Bijna anderhalf jaar terug zijn dan ook bij den gemeenteraad adressen van den R. K. Volksbond en Patrimonium inge diend om herziening der verordening. B. en W. zouden preadviseeren. En nu, een klein jaar geleden, is in den Raad gevraagd, wanneer het preadvies kwam. B. en W. overwogen-de zaak, werd geantwoord. Nieuwe adressen zijn gevolgd. Bij de begrooting is er over van gedachten ge wisseld. B. en W. hadden een voorstel in voor bereiding. 't Gaat niet al te vlug in Leiden. Toch hopen wij, dat het Utiechtsche .voorbeeld ons gemeentebestuur moge kansporen te zorgen dat een herziening idler belastingheffing vpór het komend be lastingjaar tot stand komt. V Goed Drinkwater. De zorg voor drinkwater heeft steeds een punt van overheidsbemoeiing uitge maakt. En terecht. Want goed drinkwater is leen eerste leven seis ch. Van daar dat de woningwet de ge meentebesturen opdraagt maatregelen |ter bevordering eener deugdelijke drink watervoorziening te treffen. Ged1. Staten letten bovendien nauw keurig "op, dat de redactie dezer be palingen optreden en ingrijpen der over heid mogelijk maakt. Toch is op vele plaatsen de toestand niet, zooals die wezen moet. Immers, aan de verordening kan niet kltijd' de hand worden gehouden, wijl teomtijds de toepassing ervan te bezwa rend zou zijn. In steden is over 't algemeen geen [klagendaar heeft men een behoorlij ke waterleiding en ook op 't pk It land zijn reeds vele waterleidingen gekomen en andere in voorbereiding. Maar juist hier tegen komt verzet. De een daagt op met het oer-oude ar gument, dat grootvader hetzelfde wa ter gedronken heeft; de ander meent goed' water te hebben een derde vreest •voor de vele kosten, enz. Ook de har- frionie tusschen de gemeentebesturen Jikkt wel eens. te wenschen over. Met dat al blijft de waterleiding weg, welke per slotsom alleen een afdoende vertjetering tot stand zou kunnen bren gen. Nu zijn er gemeentebesturen, die met een gepaste gestrengheid1 de verordenin gen handhaven. Zoo ook B. en W. van Aalsmeer. Zij hebben verschillende per sonen laten verbaliseeren, omdat deze nalatig bleven regenbakken te bouwen. De rechtbank echter vervolgde die menschen niet. Hierop mag toch wel d'e aandacht ge vestigd1 worden. Immers bij het nemen van maatre^ gelen tegen onwillige eigenaren, moeten B. en W. er op kunnen rekenen, dat de rechter hen niet in den steek zal laten. Blijft een overtreding ongestraft, ja, zelfs onvervolgd; dan zal de nadeelige uitwerking ervan niet uitblijven. Hapert er iets aan de verordening, is een of andere formaliteit niet vervult, welnu, men tracht de fouten te verhel pen. Dan zal men de pogingen van een gemeentebestuur in een zoo gewichtig volksbelang steunen. Nu kunnen wij slechts met den Raad van Aalsmeer de nalatigheid om de pro- cessenverbaal ter zijde leggen, betreuren. V Handig of dom *t Klinkt ongelooflijk, maar 't is waar. De sociaal-democratische afgevaardigde, de heer Vliegen, heeft in de Kamerzit ting van Donderdag niets minder be weerd, dan dat de heeren Bogaardt (R. K.) en Colijn (A. R.) in hunne redevoe ringen hadden gehuldigd den grondslag van het socialisme: het historisch jmate- rialisme. Het historisch materialisme leert, dat de godsdienst slechts is een gevolg, een weerspiegeling van de maatschappelij ke Verhoudingen in een bepaald tijdvak. Welnu, die christelijke Kamerleden had den gezegd: als men aan de Javanen den christelijken godsdienst wil schen ken, moet men ook de maatschappelijke toestand veranderen, moet men daar de Europeesche beschaving brengen. Nu hoort je 't, zegt de sociaal-democraat, dechristelijken beweren zelf, dat hun godsdienst een uitvloeisel is van de be staande maatschappelijke verhoudingen. Hebben wij nu geen gelijk, als we zeg gen, dat op zijn beurt de christelijke gods dienst zal verdwijnen, als de huidige toestanden veranderd zijn in een socia listische toekomstwereld? 'n Prachtige redeneering. Dat die Kamerleden bedoelden, dat het christendom moeilijk kan bloeien, als de bevolking gehecht blijft aan heiden- sche, onbeschaafde practijkendat ver andering van de maatschappelijke toe stand niet is een oorzaak van het christendom, maar slechts een gewensch- te voorwaarde, om het christendom door de prediking diep in 't leven te kunnen doordringen, dat snapte de heer Vliegen niet, of wilde hij niet snap pen. Neem dus slechts de oeconomiscfhe ontwikkeling ter harte, en de christelij ken hebben ook hun zin, want... dan komt het christendom vanzelf, zoo rede neerde de heer Vliegen. Was 't handig of dom. Beide zijn kwaliteiten, den socialisten eigen in hunne bestrijding van het Chris tendom. ALGEMEUN OVERZICHT. Na eenigen tijd zonder andere berich ten dan door de regeering ingegeven gun stige te zijn geweest, hooren we thans weer een andere muziek uit Portugal. Allerwege moet er weer staking drei gen, vooral onder de visschers, die vrije vischvangst eischen. Nu is deze staking zeer ernstig, vooral hierdoor dat yisch het hoofdvoedsel in Portugal is. Ook dreigen de... huishuurders met staking. De regeering schijnt den toestand donker in te zien, daar de correspondent van de „N R. Ct." seint dat er weer censuur op de telegrammen wordt uitgeoefend. Hij moest zijn telegram, in 'tHoIlandsch opgesteld, in het FransCh vertalen. Zooals men weet is een groote amnes tie afgekondigd, waardoor vele dieven in vrijheid kwamen, die spoec'ig weer voor eenzelfde geval in geyangonis, te rechtkwamen. Een ernstiger geval ech ter is niet alleen dat onder de ahrnes- tie vallen alle gestrafte korporaals en sergeanten, die om de vorige revolutie in 1891 gestraft waren, maar dat deze lui die 20 jaren buiten .dienst zijn ge weest, weer ingelijfd worden met .den rang van luitenant en kapitein. Fraai leger met zulke officieren. Ook tegenover ahderen toont de re publiek haar dankbaarheid. De voorloopieg regeering van Portu- tal heeft besloten den gezanten van de landen, die zich met haar in verbinding hebben gesteld, door een fakkeloptocht te huldigen. Nog een heugelijke tijding komt uit Portugal, n.l. dat de minister van Fi nanciën bezig is met de hervorming van zijn ministerie; met invordering van de oude schulden ,aan den staat ten bedra ge van f 12.500.000, terugvordering van uitgegeven staatsgoederen, organisatie van een rechtstreeks toezicht op naaml. vennootschappen en een hervorming der belastingen. Tegelijkertijdi komt het verrassende bericht, dat de regeering den Italiaan- schen gezant heeft riiedegedeeld, dat ko ningin Maria Pia het jaargeld, dat zij tot dusver uit de staatskas genoot, te weten 162.000 gulden, is toegedacht. Maria Pia zou, naar de Times" ver neemt, van plan zijnj zich als particuliere weer in Portugal, waar zij1 40 jaar heeft gewoond, te vestigen. Het laatste is vrij ongelooflijk, of het moest zijn om te kuipen tegen de be- -staande regeering. Tegenwerking, al komt deze van on deren, ondervindt ook de regeering van Spanje doch deze zet zich daartegenover schrap Wij meldden reeds de oproeri ge woorden van ïglesias in de Cortes, waarop nu Reuter 't antwoord van Cana- waarop Reuter heit antwoord van Cana- lejas seint. Dit antwoord luidt dajt de regeering vast besloten is bij alle onpar tijdigheid, de vrijheid van den arbeid te beschermen, door zoo noodig alle haar ten dienste staande wettige middelen toe te passen, zonder zich aan bedreigin gen te storen. Zij noodigt dus de arbei ders uit zich niet te laten meesleepen door bedriegelijke agitaties, want juist langs den wettelijken weg kunnen zïjj de lotsverbetering -erlangen, die de re geering na aan het hart ligt. Tegelijkertijd heeft de kapitein-gene raal van Madrid de Kamer verzocht hem te machtigen ïglesias, den leider der Spaansche socialisten, tevens volksver tegenwoordiger, in hechtenis te nemen wegens anti-militaristische propaganda. Perzië dat reeds heeft te lijden door den druk van Rusland, Engeland en de bemoeiin gen van Turkije, schijnt nu weer voor inwendige onlusten te vreezen. „De Voss. Ztg." ontving d.d. gisteren uit Teheran bericht, dat men daar zeer veel vrees koestert voor de mogelijke kuiperijen van den verjaagden Sjah Mo hammed Ali, die op het oogenblik door Europa reist. Nog andere zorgen drukken de Per zische regeering. In het Karadagglebied zijn opnieuw onlusten uitgebroken. De zoon van den naar Rusland geviuchten Rakim Khanis te Ardebil aangekomen, waarheen ook Rakim Khan zelf op weg is. Nadat de actie der Engelschen in Zuid Perzië wat verflauwd is, begint Rusland zich te Teheran meer krachtiger te Ia- ten gelden. Zoo wordt in de Perzische hoofdstad van Russische zijde een cam pagne gevoerd die beoogt het aftreden te bewerken van den minister van buitein- landsche zaken. We hopen onze lezers geregeld op de hoogte te houden van het verhfan- delde op de XXste Italiaansche Katholiekendag die Woensdag te Modena is geopend en die dit jaar echter voor het eerst in den waren zin van het woord, als een algemeene bijeenkomst, en wapenschouw- van Katholieken gelden mag. Des morgens werd in de kathedraal een plechtige H. Mis opgedragen, waar na in de kathedraal zelf de openings- vergadering plaats had. Mgr. Bruni, de aartsbisschop van Modena, sprak het openingswoord en markies Philippe Cris polti hield een rede waarin hij er o.m. PR jve§s# dat deze^ Katholiekendag ft zeven jaar eerst op het congres van Bo logna volgde. Prof. Toniolo bracht een rapport pit over den oogenblikkelijken toestand der Italiaansche Katholieken en de houding door hen aan te nemen. Uit telegrammen is verder weinig op te maken, daarom wachten we pp de verslagen voor verder nieuws. Over de roeringen in de Engelsche politiek nog dit. Een telegram meldt dat Asquith gister naar Sandringham is gegaan, om een bezoek aan den koning te brengen, en zal op z'n vroegst piet voor morgen terugkomen. Het schijnt het waarschijnlijkst te zijn dat Asquith naar den koning is gegaan om hem van raad te dienen over het uit oefenen van het koninklijk praerogatief betreffende het benoemen van nieuwe peers, ten einde het aannemen door het Hoogerhuis van de regeeringsvoorstel- len betreffende de beperking van Jhet vetorecht van het Hoogerhuis, te ver zekeren. Of de regeering zal aftreden, pf dat het Lagerhuis zal ontbonden worden, zal afhangen van de houding die de meer derheid ten opzichte van het advies van Asquith aanneemt. Van allerwege komen weer berichten over Storm en Hoogwater In Genua heeft het geweldig gespookt te Civita Vechia deed de storm een zeil schip omslaan, waardoor de kapitein en drie man verdronken. Ook in Rome richt te de storm veel onheil aan. Te Marseille werd op verschillende plaatsen de telegrafische en telefonische gemeenschap verbroken, waardoor aan de centrale kortsluiting werd veroor zaakt, en een vijftal telefoonjuffrouwen' onverwachts op minder aangename ma nier geëlectriseerd werden. Op de Balearen zijn de overblijfselen aangespoeld, van een vlsschersschuit, die tegen de rotsen is stukgeslagen. Uit verschillende plaatsen in Duitsch- land komen berichten omtrent abnorma- len waterstand.' Bij Koblentz staan een aantal wegen onder water en een ge deelte van de Rijnallee is piet meer be gaanbaar. De Saar valt thans weder, maar had een hoogte bereikt van 6.66 M., hetgeen sinds jaren niet meer was voorgekomen. Drie kinderen zijn verdronken. De Main en de Nahe wassen nog al tijd en overstroomen akkers en velden. In verschillende plaatsen in Noord- Duitschland heeft het hevig gesneeuwd Volgens een officieele mededeeling .uit Hamburg, zal tengevolge van sneeuw stormen, de correspondentie met ver schillende streken o.a. ook met ons land vertraging ondervinden. De zware regens van de laatste dagen hebben den waterstand van de Moezel zoo hoog opgevoerd, als sinds jaren niet het geval geweest. Te Trier bereikte het water een hoogte van 5.65 M. De oevers staan veelal onder water en de trein kan op deii z.g. Moezelspoorweg niet rij den. Men verwacht spoedige daling. De Seine stijgt en de Parijzenaars wien de schrik nog niet uit de leden is vrfi de vorige overstroomingen, maken zich eenigszi-ns bezorgd, vooral voor zoo veel zij dicht bij de rivier wonen. In- tusschen zit de regeering met stil. Bri- and heeft met Puech, den minister van openbare werken, beraadslaagd, en alle maatregelen ter bescherming van die oe verbewoners zijn, voor zoover dit onmid dellijk mogelijk was, genomen. Lepine heeft den Minister-president verzekerd, -dat hij op alle gebeuriijkheden is voorbe reid ,en de prefectuur van de Seine heeft, bij wijze van proef, haar overstroomings- personeel gemobiliseerd- De minister van openbare werken zal eenige wetsontwerpen, die het overstroo- mingsgevaar voor Parijs belangrijk zullen verminderen, indienen. Door de aanhoudende regens in de provincies, staan de buitenwijken van Lens onder water. Te Vineuf is iemand verdronken. In Touraine zijn verschillen de plaatsen overstroomd. De bewoners konden zich in booten redden. De Seine is in de afgeloopen 24 uur 80 c.M. gestegen. Men haast zich de openingen van den tunnel van den Or- léansspoorweg af te sluiten. ,Te Montièr-en-mer is een huis door het hooge water ingestort. Er zijn 2 doo ien, .en gewonden. GEMENGD. De Duitsche Keizer is gister te En- gelsbach aangekomen en is aan het sta tion ontvangen door den Tsaar, deni groothertog van Hessen en prins Hein- ich. De beide vorsten begroetten elkaar allerhartelijkst, zoenden elkaar en bega ven zich per auto naar het kasteel Wolfs- garten. Een statistiek van de vakvereeni- gingen der metselaars en der timmerlie den leert, dat de uitsluiting in de bouw vakken, die van half April tot einde Juli geduurd heeft, aan de kassen van de ver- eenigingen 8 millioen mk. aan uitkeerin- gen heeft gekost en dat de werklui er 20 millioen mk. loon door gederfd heb ben. De stakende arbeiders in de schoe nen-industrie te Dresden hebben ten slot te toch met een kleine meerderheid de voorstellen der patroons aangenomen. Daarmede is de staking geëindigd en te vens de dreigende algemeene uitsluiting in dit vak afgewend. Princes Clementine van België, wier huwelijk Maandag te Moncalieri te Italië voltrokken wordt, heeft gisteroch tend Brussel verlaten. In Luzern zal de bruid haar tante, de gravin van Vlaande ren treffen ,met wie zij de reis voortzet. Met haar bruidegom, prins Victor Na poleon heeft prinses Clementine vijfdui zend frank geschonken aan den burge meester van Brussel voor de armen der stad. Koromilas, de Grieksche minister van financiën, wil nieuwe belas'ingen in voeren, waarvan zijn collega's niet willen hooren. Hij zal op verzoek van Veniselos nog eenige dagen zijn portefeuille be houden meldt de Vossische Zeitung, en opgevolgd worden door VaUoritis, den directeur van de Nationale Bank. Men vreest nu in New-York dat ook het trampersoneel tot staking zal over gaan. Er zijn weer ongeregeldheden voor gekomen. Volgens de Times is de opstand in Peru een operette-opstand. De opstande lingen hebben zich ten getale van 100 zegge honderd man bij Motupe samenge trokken. De regeering heeft troepen ge zonden. De invoer van vee uit Frankrijk,- met bestemming naar EIzas-Lotharingen en Baden ,is nu voorgoed toegestaan. Het maximum van den invoer is als volgt vastgesteld: voor Straatsburg op 500 stuks hoornvee en 500 varkens wekelijks voor Muihuizen op 800 stuks hoornvee en 600 varkens, voor Metz op 800 stuks hoornvee en 300 varkensvoor Karlsruhe en Mannheim op 200 stuks hoornvee cn 200 varkens, voor Heidelberg op 50 stuks hoornvee en 100 varkens. Gesmolten spijsvetten. Dezer dagen maakten wij melding van eene vergadering van directeuren dier gemeentelijke keuringsdiensten, ten doel hebbend een nomenclatuur vast te stel len voor gesmolten spijsvetten. Besloten werd, dat onder den maairt „rundvet" alleen zuiver rundvet zal wor den verkocht en dat andere harde vetten en vetmengsels, die ter vervanging van het rundvet worden aangeboden, „bak en braadvet" zullen heeten, met dien verstande, dat tusschen haakjes achter dezen naam steeds de bestanddeelem van het vet zullen vermeld worden (al dus „Bak- en braadvet (rundvet met plan ten vet") „Bak- en braadvet (dierlijk vet met plantenvet)" „Bak- en braadvet (plantenvet)". Daarbij zal steeds 't hoofdb es tan'(fi deel het eerst moeten worden genoemd^ en blijven de fabrikanten vrij, om de woorden „dierlijk vet" en „plantenvet"' te vervangen door den soortnaam der gebruikte vetsoort. Evenzoo zal onder den naam „reu zel" alleen zuiver varkensvet worden verkocht, terwijl andere zachte vetten of vetmengsels die ter vervanging van reu zel worden aangeboden, „reuzeline" zul len heeten, echter ook weer onder ver melding van de bestanddeelen van het vet tusschen haakjes achter dien naam] aldus „Reuzeline (reuzel met plantenvet).*' „Reuzeline (dierlijk vet met planten* vet)." „Reuzeline (plante,nvet)"4

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1