2e Jaargang. No. 334. 5' II BUITENLAND. EEN BEDELAARSKIND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving, S^icbelve Sou/taut Bureau OUDE SINGEL 34. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. ipix blad verschijnt elken dao, uitgezonderd zon- en feestdagen. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco (per post f 1-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2Vi cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag November 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkood (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangebode betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Kleur bekennen. De kleur van onze Roomsche actite ïs cfe onderwerping aan de Kerkelijke |Overheid Die kleur moet bekennen 'iedere Roomsche vereeniging. Men zal jjonis belasteren, als leidzame volgelin gen van een despotiek gezag, als zwak kelingen, die niet kunnen staan op eigen ibeenen. 't Is de afgunst van hen, wier lactie ten pletter loopt tegen de ijzeren [leigenzinnigheid en wordt gebroken door lide jammerlijkste verdeeldheid van de le- j]den hunner partij. Maar ook zal men ons erkennen en jfespecteeren, als de bezitters van de één- Ijheid, die niet eigen is aan louter men- ipehelijke organisatie, van de kracht der 'gehoorzaamheid uit hooge beweegrede- llnen. Uit Frankrijk wordt melding ge haakt van de bekeering van een bekend geneesheer, Dr. A m i e u x. Bij die be keering is een omstandigheid^ welke ons iibeweegt, haar in deze omlijsting te ver belden. Dr. Amieux verklaart in de ij-,Democratie" het orgaan van Mare Sang- uier, en de Sillonisten, die kort gele- Jjden hunne organisatie hebben gewijzigd ijop bevel van den Paus, „"Wanneer gij anders hadt gehandeld, jfcou ik zonder twijfel thans niet Katho liek geworden zijn, want ik had vertrou wen in te, en gij zoudt mijn vertrouwen jlhebben verwoest en mijn bekeering heb- 'ben vertraagd. Gij hebt goed getdiajan limiet ui te buigen voor het gezag van on- 'fcen H. Vader d'enPaus." De ïtaliaansdie correspond'ent van de |N. R. Ct., mag beweeren, dat het woord 'van Pius X in een motu propio van lil 904: „Het is een strikte plicht der 'dhristelijke democratie ondergeschikt te :|blijveit aan dfe kerkelijke autoriteit", in Italië een koud-waterstraal is geweest jhroor de Roomsche actiewij weten dat 'Id'e kracht van de Roomsche actie niet in .[een verdoezeling der beginselen is, noch ijn een losscheuring van het gezag, maar dat wij hen, die de Waarheid zoeken, izullen trekken door te beleven onze beginselen volgens de bevelen van de ker kelijke overheid'. Kleur bekennen ALGEMEEN OVERZICHT. iW,q hebben gisteren reeds iets gemeld yan de persstemmen over de Regeeringsverklaring van Briand waaruit bleek,- dat men hem in het alge meen niet prettig gezind is. Ondertusschen zijn de radicaal- socialis ten en de radicalen weer aan 't werk ge gaan, om Briasid's macht nog meer te ondermijnen. Zij hebben besloten om de jongste rede van PeUetan, waarin hij hef tig tegen den premier te keer gaat, in bro churevorm over geheel Frankrijk te doen verpreiden. Op dezelfde vergadering, voor riet eerst weer door Combes geleid, verklaarde het FEUILLETON. Vertelling uit Bofte men, van J. Vond rak. 16) Eindelijk .braken de laatste oogen- blikken aan. De kapelaan stond' aan het Jioofdeinde en bad luide. Rosalie en de zuster, geknield1 naast het ziekbed, ba den luide mede en ook de zieke bewoog langzaam de lippen als in gebed. Hij baalde .zwaar adem. Nu en dan opende hij nog half de ocgen om een blik te slaan op het kruisbeeld, dat zijn uit geteerde vingers nog vast 'óms'trengld hielden en een vredig lachje speelde dan C#.n zfjn tippen. Daar liet hij het glip pen. Zijn vingers ontspanden zich. Nog een paar onmerkbare zuchten.... d<r pas toor was dood. „Heer geef hem de eeuwige rust „Dat het eeuwig licht hem verlichte, „Dat hij ruste in vrede. „Amen. „Hij is overleden", zei de kapelaan, terwijl hij het lijk met wijwater zegen de. Spoedig verbreidde zich de mare van bet overlijden van .oor door het ea jkp^t daaxoit «raakte bei luMeji anti-katholieke kopstuk dat zij* de radi caal-socialisten en de radicalen niette- staande alles toch de hervormingspartij der democratische en sociale republiek blijven zou. Combes verklaarde zich verder voor de vorming van twee partijen, nl. een re- publikeinsche en de liberalen zouden opgenomen worden, en een andere voor radicalen, radicaal-socialisten, de repu blikeinen der linkerzijde en de socialisten Dit moest zoo spoedig mogelijk gebeu ren, om weer een Gierke radicale partij in het leven te roepen. Waarom dit alles? Enkel en alleen om met versterkte krachten een nieuwe aan val op het wankele ministerie-B.riand te ondernemen. "De nieuwe regeering in Portugal die al lang haar best deed om onge- wenschte elementen uit hun kring te ver wijderen heeft nu de gewone taktiek ge volgd en naar uit Lissabon wordt gemeld, zijn een viertal admiralen ter beschikking der regeering gesteld „om gezondheidsre denen". Onder dezen bevindt zich ook ad miraal Ter rei ra Arnaral. Nog meerdere admiralen en verschei dene opper- en subalterne officieren staan op de nominatie op dergelijke wijze uit het beheer der vloot te verdwijnen. Aangaande de plannen der bannelinge,, verneemt men het volgende: Volgens de Romeinsche „Tribuna" zul ten koning Manuel en Koningin Amelia binnen enkele dagen het kasteel Wood Norton verlaten en zich in België gaan vestigen. De garderobe van Koning1 Alomicl is door de regeering, met zijn andere per soonlijke eigendommen naar Wood Nor ton gezonden. Deze was erg bescheiden voor een souverein, en in 58 koffers was de heele bezitting van den jongen koning gepakt Een commissie van zes personen was door de republikeinsche regeering be noemd om in het Necessidades-paleis den inventaris op te maken en zorgvuldig de persoonlijke eigendommen van den ko ning af te zonderen. Onder de costumes die met de zending meekwamen waren er, naar de „Evening Standard" meldt, een paar dozijn, waar voor de eerste de beste dandy zich scha men zou. Een kort bericht heeft reeds melding gemaakt van het tot stand komen der Turksche leening. Nader wordt hiervan nog gemeld!, dat een consortium, met de Duitsche bank aan het hoofd, van de nieuwe Turksche vierprocentsleening zeven millioen T. P. heeft overgenomen, die in 41 jaar gedelgd zullen worden uit de inkomsten van de douane te Konstantinopel. Gegaran deerd wordt een koers van 84 procent. De leening moet uiterlijk op 14 Maart 1912 uitbetaald worden. Het consortium verstrekt aan Turkije inmiddels een voorschot tegen 51/2 proc. disconto op schatkistwissels. van de doodsklok zijn dood aan allen bekend1. Die zware brommende slagen wek ten Rosalie uit haar verd'ooving. Qerui- men tijd had ze aan de stervenssponde van den pastoor geknield en geschreid Ze twijfelde aan de waarheid. Maar nu werd1 het haar zekerheid en helidër werd het haar bewust, welk een zware slag haar had1 getroffen. „Dood', dood!" bromde de klok en bij eiken doffen slag, die Rosalie's ziel doortrilde, kwam de gedachte bij haar op„En wat moet ik nu gaan begin nen De zuster troonde haar mee uit de sterfkamer, want er moesten allerlei be schikkingen gemaakt worden. Alle kasten werden doorzocht, de la den van de schrijftafel uitgehaald om te zien, of er misschien een testamenft aanwezig was. Men vond evenwel niets. De pastoor was gestorven zonder testa- ment na te laten. Den volgenden dag vertrok de juster. En nu kwam Rosalie in eens op de ge dachte om met deze miede te gaan en in 't klooster te treden. Dat was imimiers altijd haar plan geweest. „Zuster, ik ga met u mee. Ik ga mee naar 't klooster. Ik heb nu niemand' meer op de wereld. Daar z&\ het wel het Jiqstg yvpf. pie. ?jjn/f Turkije verleent aan het consortium bovendien het recht nog vier millioen van dezelfde leening tegen dênzelfden koers te betrekken. Tot het consortium behooren groote banken flin Duitschiand en Oostenrijk- Hongarije. De felle regen der laatste dagen hebfben weer eens de rivieren doen zwellen. Van overal komen berichten over Hoog water. Uit België schrijft het „Hbld. v. Antw. De vallei van den gekanaliseerde Den der wordt sterk geteisterd. Veel huizen staan onder water te Erenbodegem, Den derleeuw en Aalst. De steenbakkerijen kunnen niet wer ken. Twee onvoltooide huizen zijn in gestort Rond Wetteren, Lede, Schellebelle staan weiden en velden onder. Schouwen zijn omgevallen en daken weggerukt. Ook zijn er boomen ontworteld. De serren der bloemisten hebben ook veel geleden. In de kom der Maas was de toestand nog erger. Op de bijrivieren was de was Dinsdag het hoogste en reeds gisteren scheen er gelukkig reeds een begin van daling in te treden, ten minste voor wat de kleine rivieren betreft. Die daling bedroeg reeds voor de Our- the 65 c. tot 1 met.; voor de Vesdre 40 c.de Sambre 23 tot 90 c.de Semois 50 c. Men denkt dat vandaag de Maas die da ling volgen zal. Uit Frankrijk komt steeds onrustbla render nieuws. Parijs gaat weer zware tijden io£-ciirocr. Voortdurend blijde de Seine wassen, een gedeelte der kaden is reeds overstroomd, en de bevolking maakt zich ernstig ongerust. De Marne is eveneens stijgend en op talrijke plaatsen buiten hare overs ge treden. Bij Reims heeft de storm een groot aantal dennenbomen ontworteld, die op den spoorbaan zijn geslingerd. Het ver keer ondervond belangrijke vertraging. Ook de Rhone stijgt schrikwekkend; de lagere wijken yan Lyon zijn overge stroomd. In de Vogezen wassen de ri vieren gestadig, de Mouzon en de Maas traden buiten hare oevers. De Meurthe heeft het lager gelegen gedeelte van de stad Nantes onder wa ter gezet. Aan meer dan 1500 personen moest huisvesting verschaft worden. Alle rivieren in deze streek zijn bui ten hare oevers getreden en hebben de aan den oever gelegen huizen onder wa ter gezet. De Moezel heeft de verbin dingen tusschen verschillende gemeenten onmogelijk gemaakt. Pont Mousson staat onder water. Verschillende straten zijn ontruimdi 50 hoogovens en verschillende fabrie ken zijn stop gezet. GEMENGD. In een bericht uit Saloniki wordt beweerd, dat op de jongste zitting van het congres Van het comité voor eenheid' „Ja", zei de zuster, „dat zou wel gaan, Rosalie, als je twintig jaar jonger was. Maar nu kan het niet. Je bent te oud." „Te oud! Te oud!" stamelde ze ver schikt. „Dan weet ik niet, wat ik moet aanvangen." De zuster was vertrokken, maar altijd suisde 't in Rosalie's 00ren„Te oud, te oud!" En die twee woordèn ontna men haar alle hoop op de toekomst. Drie dagen later had de uitvaart en begravenis plaats. Toen de meeste geestelijken vertrok ken waren, vroeg de deken, die eenigen tijd met den kapelaan had 6taan prar ten aan Rosalie: „En hoe zal het nu met u gaan? Hier zal je niet kunnen blijven „Hoe 't met mij zal gaan, eerwaarde? slecht. Ik geloof, heel slecht." „Maar je zal toch wel een spaarduit jes hebben, niet waar? Zie, dat je hier in he^t dorp een "huisje of een kamer huurt en ga daar wonen. Over veertien dagen komt de nieuwe pastoor en die brengt een huishoudster mee." Ja Rosalie had wel wat. Een dikke zevenhonderd' gulden. „Moeder" had huur voeger geraden zuinig te wezen en nu was ze blij, dat ze dien raad zoo wat opgevolgd had. Voorloopig was ze ymr. jOTwtyJê gevrijwjwd. JVJaaf Ji.oc- en vooruitgang d'ruk beraadslaagd is, over het voorstel om het boycot tegen den Bulgaarschen handel af te kondigen. Het voorstel zou zelfs veel kans hebben aan genomen te worden. De stakende arbeiders dier schoen fabrieken te Dresden, hebben im leen' Woensdag gehouden vergadering de door de fabrikanten aangeboden loons- verhooging als onvoldoende geweigtendi en besloten de staking voort te zetten* In de Spaansche Kamer heeft d'e socialist Inglesias over de staking te Barcelona en Sebadell gesproken. Wan neer men, zeide hij, wetten zou maken', die tegen de arbeiders zijn geriCht, dan zouden deze er zich niet om' bekommeren en stooten zouden beantwoord wordien met bloedige tegenstooten en wel in zoo groote mate, dat men er ziCh onmoge lijk een voorstelling van kan maken. De staking van bestelt s te New- York, wordt meer en meer een staking in het geheele vervoerwezen. Eerst de voerlieden en nu ook de chauffeurs van 4e autobussen hebben zich bij hen aan gesloten. Gisteren zou zelfs pjgenieene staking zijn afgekondigd. Intusschen zijn de stakers tot onge regeldheden overgegaan. Zij hebben voer tuigen in brand gestoken, tuigen be schadigd en werkwilligen afgeranseld. In Weensche hofkringen wordt ge sproken van de op handen zijnde verlo ving van de jongste dochter van ^arts- hertog Fried rich, de 18-jarige aarts hertogin Marie Alice, met den zoon van dep opperhofmeester des keizers, dien 23-jarigen prins Ferdinand van Monte- riuc/vo. Deze laatste is nog aan het Oos- tenrijksche huis verwant, daar een van zijn voorvaders, graaf Neipperg, de voor malige gemalin van Napoleon I, jVlarie Louise, gehuwd' heeft. De naam Neipperg is daarop in het Italiaansche Montenuovo vertaald. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit is, ter belooning van officieren' en militairen, beneden dien rang van het leger in Ned.-Indië die zich onderscheiden hebben bij de krijgsver richtingen in Atjeh en Onderhooriglie- den, hoofdzakelijk gedurende het twee- de half jaar 1909, in de orde van Oranje Nassau: a. benoemd tot officier, de majoor- indendant der militaire administratie A. F. L. Faubel b. toegekend de eeremedaille, in zil ver: aan den sergeant van het korps marechaussée K. W. R. Döring (alge meen stamboek no. 50673). Is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau A. van der Ven, leeraar aan het Blindeninstituut te Grave is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Oss A. J. C. Be- gheyn, thans te Oud-Beierland; is bij het personeel van den genees kundigen dienst van het leger in Ned. lang zou ze met dat geld kunnen toeko men Hoogstens een jaar of wat. En dan? Ja, wat dan? Maar Onze Lieve Heer was er toch ook nog. Die zou haar toch wel niet jn den steek laten. Daar vertrouwde ze vast op. Ze huurde een kamertje b'ij knappe menschen en plaatste er de meubelen in, die vroeger in de keuken van' 04 pastorie te Werbitz hadden gestaan en die Ze van „moeder" geërfd had. 't Zag er heel netjes bij haar uit. Dit wekte de afgunst van de dorpe lingen. De laster begon weer het hoofd op te steken. „De pastoor heeft niets nagelaten", zeiden de lieden. „Je begrijpt het niet. En hij had zoo'n goede parochie „Mensch, snap je dat niet? Rosalie leeft voor niemendal niet stilletjes. Die zal er het hare wel van gekregen of ge nomen hebben. En anders zal ze toch wel een dik spaarduitje hebben." Nu ja, we weten, wal ze bezat. En dat ze zoo weinig had was eensdeels wel haar eigen schuld, aan den anderen kajit weer niet, want ze had het voorbeeld ge volgd van „moeder" en van den" pastoor, die gaven met volle handen aan jymjen en ongelukkigen. Geen arme klopte ooit te vergleefs hij Kaar .aap, jpa.ar. verliet met gevulde Indië benoemd en aangesteld tot mili tair paardenarts 2e kl. dr. L. J. H. Stalde houder. Prov. Staten van Zuid-Holland. Door de benoeming van het (a.-r.) Sfat tenlidl, notaris T. Plantenga, te Ridder kerk, tot notaris te Kampen, zal eerlang in de Zuid-Hollamdsche Staten een va-i cature ontstaan. Begin December zal dd heer Plantenga naar Kampen vertrekken! hij heeft zitting voor het district Rid derkerk en zou in 1913 moeten aftreden1* Abd-el-Azis. Gistermiddag kwam het s.s. „Koningin" Wilhelmina" te Amsterdam voor den wal. Abd el Azis, de oud-sultan van Ma rokko, was gekleed in de tunic en reed onmiddellijk per automobiel naar Brack's) Doelenhotel, begeleid door den haven meester en den directeur van het hotels waar de ex-sultan overnachtte. Gisteravond heeft de gewezen sul tan van Marokko per auto een rijtoer door Amsterdam gemaakt. Om zeven uur verliet hij Bracks Doelen Hotel, waar hij zijn intrek heeft genomen, en om streeks 9 uur was hij daar weder terug^ Gedurende den rijtoer werden ver schillende winkels bezocht. Hedenmorgen 8.40 i^ de ex-sultan van! Amsterdam naar Brussel vertrokken, KORTE KRONIEK. De stoomtrawler „Assumburg" waar van wij de vorige week het arbeids conflict meldden, is, zonder dat zich iets bijzonders heeft voorgedaan, weer naar zee vertrokken. De directie verklaarde, dat de geboycotte machinist E. eerst n a de staking den door de staking ontslagen machinist vervangen had. De minister van financiën heeft be slist, dat de quitantiën van openbare besturen voor schoolgelden, waarop de regelen voor gemeentelijke belasting heffing toepasselijk zijn verklaard, niet vallen in de categorie, die blijkens een onlangs genomen beschikking, aan zegel recht van f0.22l onderworpen is. Met ingang van 1 dezer is te Am sterdam (voor het eerste en derde kantoor), 's-Gravenhage en Utrecht tijdelijk inge steld een centraal kantoor, waar de vol gende werkzaamheden zullen worden verricht: 1. de beschrijving en verdere voorbereiding van de aanslagsregeiing der personeele belasting, alsmede het op maken der kohieren2. de behandeling der daaruit voortvloeiende bezwaar schriften 3. de behandeling der aan giften en verzoekschriften tot het be komen van ontheffing4. de beschrijving voor de bedrijfsbelasting. LEIDEN, 11 November. Prof. H. A. Lorentz, alhier, heeft in de laatste week van October te Göt- tingen vertoefd om daar, op uitnoodiging van de Wolfskehl-Stiftung een zestal be langrijke voordrachten te houden. hand de pastorie. En als haar huishoudgeld op was, durfde ze niet altijd bij den pastoor vragen om meer, vooral, omdat ze wist* dat hij, uithoofde van zijn edelmoedig heid, wel eens slecht bij kas was. Dan schoot ze het voor, zonder het ooit ,terug te vragen. En de lieden, die het meest van haar genoten hadden, lasterden nu het hardst. Ofschoon - ze zich met niemand be moeide, kwamen haar die praatjes toch ter oor en en de afkeer van de men schen, die zoo lang bij haar gesluimerd! had, ontwaakte op nieuw. Toen er een jaar na den dood van deu pastoor door de gemeentenaren nog geen jcruis op diens graf geplaatst was, kocht ze er een uit eigen middelen en liet er dat op zetten. „Nou, nou! Ze moet ze nog al heb ben", spotte men, „dat ze zoo royaal is om voor den pastoor een kruis opl zijn graf te koopen." De lui, die dit zeiden, wisten het niet* maar ze had nog juist vijfhonderd guN den. „Hoe lang zal ik daar van kunnen let ven?" vroeg ze zich met schrik af. En eiken dag bad ze, dat Onze Lieve Heer haar toch maar zou laten sterven voordat al JiAar geld verteerd zou zijn, 4Wordt vervoiacLi

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1