Ingezonden Stukken. HAARLEMMERMEER. Door den Raad van beroep (Ongevallenverzekering) werd behandeld de zaak van L. Troost alhier wien ter zake van een ongeval, dat hem op 25 Februari 1910 aldaar aan de lin kerhand is overkomen, verdere schade loosstelling na 19 April 1910 door het bestuur der Rijksverzekeringsbank was geweigerd, De getroffenne had daartegen bezwaarhij beweert door verschillende werkzaamheden minder geschikt te zijn geworden. De duim der linkerhand is stijf gebleAen. Hij verzocht een uitkeering van 107° pet. van zijn dagloon en ves- tigd er de aandacht op, dat hij links is. De uitspraak zal geschieden op 18 November a. s. KATWIJK AAN ZEE. Eenige partijen haring kwamen alhier in publieken af slag en brachten de volgende prijzen op: volle pekelharing f 12.70—13.10, ijle dito f9.70—10.15—10.20, steurharing f 8.75— 10.25—10.75—11.80, makreel f 6.30— 9.70—9.90 -10.25,10.7511.65 per kantje LISSE. Evenals vorige jaren zullen in dit winterseizoen wederom ontwikkelings avonden worden gehouden vanwege onze Volksborrdafdeeling. Thans zullen deze worden gehouden door den W.Eerw. Heer F. A. Buurwinkel, geestelijk adviseur der afd. Lisse. De eerste avond zal worden gehouden Donderdag 10 Nov. a.s. des avonds te 8 ure in het Bondsgebouw. Z.Eerw. zal alsdan inleiden „Verdraag zaamheid". NOOTDORP. Zooals wij Zondag 1.1. ivan den kansel mochten vernemen, zal binnenkort een commissie worden be- inoemd, die de zorg pp zich jpemen zal voor de retraitanten uit de parochie en jde financieele zaken zal regelen. Geluk kig komen wij niet achteraan, daar ook ■!van hier uit reeds de geestelijke oefe pingen gevolgd zijn. Moge het heerlijk liefdewerk der gesloten retraiten ook [hier tot hoogen bloei komen. VOORHOUT. Onze straatlantaarns laten op 't oogenblik veel te wenschen over. Ombeurten geven een tweetal den dienst op, zoodat slechts 10 lantaarns de geheele dorpsverlichting uitmaken. WARMOND. Voor de bemaling van de onder Sassenheim en Warmond lig- genden Warmonderdam- en Aikemade- polder, is men bezig in de plaats van de windmolenbewerking een motorbe werking aan te brengen. Dit wenc, dat door omstandigheden niet zoo vlug uit gevoerd is als wel noodig is, brengt de in den polder liggende bloemisten in groote ongelegenheid. De laatste dagen van zware regens maken, dat het kleine hulpstoompompje niet bij machte is al het water weg te malen, zoodat de polder op vele plaatsen geheel blank staat, wat, zoo niet spoedig verandering intreedt, tot groote schade van de bloemisten zal worden. Dat nu reeds 8 Nov. het werk tuig klaar zal zijn, wordt nu ook weer betwijfeld en men hoort nu 15 Nov. a.s. noemen. Denkelijk was het aan het slechte "weer te wijten, dat gisteravond een niet zeer talrijk publiek was opgekomen ter bijwoning van het concert der Harmonie van Warmond. Andere malen zijn we zoo Jets niet gewoon. De muziek onder leiding van den heer j. Noordanus, te Leiden, heeft het 8- ltal« programmanuinmers onberispelijk ten jgehoore gebracht. Vooral blonken uit de Overture' de l'opéra Egmont, van Beet- (hoven en La fille du Régiment, van Do- jnizetti. Na afloop *der pauze kreeg men van jde tooneellisten te zien „Knok, de Zui-d poolui hinder", en „Nachtwakersexa- imen te Kalverd'ijk", het eerste een 2- bedrijvtg blijspel, het tweede een komi sche ensemble scène. Om hun .goed1 spel verdienen yermel- iding Krelis Pen (C. Meiman) Kobus (H. Haverkort) en Teunis Koestaart> (J. de Vogel) Krelis Pen, die pas be- Igint op de planken, kan volgens alge- jmeene opinie, een goedi comediantjie worden. Ook de dilettant-grimeur had 'z'n werk netjes gedaan. GEWESTELIJK GEMENGD. Wegens onvoorzichtigheid' ontstond1 er ^Maandagmorgen brand in de sacristie 'der R. K. kerk je Nooit dorp. Eenj ;lamp, welke gemeend werd te zijn uitge daan, was gaan smeulen. Het hulpge roep van den koster, die aan het einde der godsdienstoefening ter plaatse ver scheen, deed vele kerkbezoekers toe schieten. De luchtstroom deed' door het Openen der deuren de vlammen ontzet tend opstijgen. Hevig walmend en vuur- laaiend kwam de lamp naar benedlenl !Men wierp wat men vinden kon vloer matten, toogjes doeken en werd do Vlammen zoo meester. De schade zal nog al niet groot zijn. Een reden te meer, Om het a.s. gaslicht toe te juichen. Gemeentezaken. Voor de benoeming van een leeraar in de wiskunde aan de Hoogere Bur gerschool voor Jongens, ter voorziening in de vacature, welke zal ontstaan door het met ingang van 1 December a.s. ver leend ontslag aan Dr. B. M. van Dalfsen bieden B. en W. de volgende voordracht aan: le C. E. Hoorens van Heijningen, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Semarang, met verlof hier te landeen H. J. van Veen, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Delft. Kerknieuws. Benoemingen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Pastoor te Wateringen den WeJEerwaarden Heer J. Goense, tot Pastoor te Brielle den WeJEerwaarden Heer H. Verdegaal, die Kapelaan was te Amsterdam (H. H. Nicolaas en Babara) en tot Pastoor te Lambertschagen den WelEerwaarden Heer C. J. Duivesteijn, die Kapelaan was te Amsterdam (H. Wil- librordus buiten de Veste). De eerbiedw. J. d'Anchieta S. J. Den 15 Nov. zal door de Congregatie der Riten te Rome eene vergadering worden gehouden (de z.g. congregatie ante preparotoria) over de wonderen van den eerb. Dienaar Gods, Joseph d'Anchieta. Hieruit blijkt, dat het proces zijner heilig verklaring, hetwelk bijna tweehonderd jaren is onderbroken reeds in 1736 werd door Clemens XII het decreet be treffende de heldhaftigheid zijner deugden onderteekend thans officieel is hervat. Pater Joseph d'Anchieta is een der grootste apostelen van Brazilië uit de zestiende eeuw. Zijn leven kan wat betreft de heldhaftigheid zijner deugden en de veelvuldigheid der wonderen met dat der grootste heiligen wedijveren. De gave der voorzegging der bilocatie (op meerdere plaatsen tegelijk tegen woordig zijn) en andere bovennatuurlijke eigenschappen kenmerkten hem in bizon- dere mate gedurende zijn apostolisch leven. Zelfs heeft hij dooden opgewekt. Bizonder onderscheidde hij zich door zijn heerschappij over de wilde dieren en de levenlooze natuur, waardoor hij zich den naam van „de tweede Adam" verwierf. Moge het nu weder opgevatte proces een voorspoedig verloop hebben, opdat wij den grooten dienaar Gods weldra de eer der altaren waardig zien. Gistermiddag is de Zeereerw. pater A. Velder van de orde der Augustijnen, pastoor der- Sint Augustinuskerk aan de Oudegracht (Viebrug) te Utrecht plotse ling overleden. De Zeereerw. pater A. Velber was in 1861 geboren en in 1883 priester gewijd. Onderwijs. Vrije- en ordeoefeningen. Amsterdam. Geëxamineerd 12 candi dates Geslaagd de heeren C. M. Mantel, van HaarlemP. H. van Meegen, van Amsterdam P. Koeze, van Voorschoten en W. Kots, van IJmuiden en de dames: C. H. M. Coesel, J. Boendermaker, L. S. Bij molt, allen AmsterdamJ. M. Boeree en A. Boerkool, beiden Velsen. Rotterdam. Geëxamineerd 6 mannelijke en 6 vrouwelijke candidaten. Geslaagd de heeren H. J. Wiemer, Rotterdam G. Prins, 's GravenhageJ. Praagman, Sche- veningenT. J. Stam, KinderdijkH. F. Lankester, 's Gravenhage en de dames H. Groeneveld, RotterdamH. Klein, SliedrechtI. Lodder en P. van der Waal, beiden Ridderkerk; E. van den Brink, Brielle. Aanbestedingen. LEIDEN. Bij de door de Vereeniging „Uit Liefde" ten behoeve van de door haar ondersteunden gehouden aanbeste- drngvan „Levensmiddelen" gedurende den winter 1910/11, waren ingekomen de volgende inschrijvingenJ. P. Fontein Zn. te Leiden., G o r t nr. i f 0.097°, nr. 2, f 0.107,, nr. 3, f 0.11. Rijst f"0.13 p. Kilogram. Boekweitmeel f 0.83/* p. 7s Kilogram. G. J. de Jongh Co., G o r 1 f 0,1047ioo P- Liter. Rijst nr. 1 f 12.9 nr. 2., f 11.95 p. Kilogr. Boekweit- meel f. 0.7.75 per 7s Kilogram. B r o o d gewicht 0.44 kilogram M. Brummelkamp f 0.6.4, J. B. Poptie en J. v. d. Steen f 0.06,1 W. v. d. Oord. f05,8 per stuk. Bi] de iheden -door den hr. W. C. Mul der, architect gehouden aanbesteding van „een fabrieksgebouw aae de Schelpen kade, no. 6, ten dienste van de N. V. Wed. A. Parmentier en Zoon, Wollende- kenfabrieken en Wolhandel," waren in geschreven 17 inschrijvers, t.w. van: H. Smittenaar f20540, firma J. 1. Planjer f19924. H. J. Sloots f 19735. A. Hartevelt en A. de Vrind f19200. J. Zitman f 18800. W. van der Hoogt, f 18308. J. Vos, te 7s Gravenhage f 17933 P. Breijer f 17900. P. J. Gijsman f 17890 H. Korswagen f17489. J. A. Vreeswijk en Jac. van Riet f 17400. A. den Ouden te Oudshootn f17400. L. Gesman te Oudshoorn f 17284. AL P. Splinter, f16245. A. G. van Osnabrugge, te Lei derdorp f 16225. P. v. d. Horst f 16165. A. H. Vollenberg, te Zoeterwoude f 15127. De inschrijvers wier woon plaats niet achter hun namen is vernield zijn woonachtig te Leiden. HAARLEMMERMEER. Bij een ge houden onderhandsche aanbesteding van het bouwen van een R. K. school en van een onderwijzerswoning aan den Spaarndammerweg alhier, is het gegund aan den laagsten inschrijver C'. Velt- man te Amsterdam. De school zal wor den genoemd Mariaschool. VOORHOUT. Het bouwen van een café met winkel en woonhuis te Voorhout is gegund aan den heer J. H. Suykerland, aannemer te Lisse, zijnde op twee na de minste inschiijver. Rechtszaken. Kantongerecht te Leiden. De kantonrechter veroordeelde gisteren wegens dronkenschap Willem O, H.. J. C., Joh. H. B., Jacobus B., Maria de G., Adri H., Joh. D., Joh. Hendr. V. G. G., A. v. d. B., Fr. de H.,Dirk S., Allen zwervend'. Hendr. v. T. ien Hend. v. d H.. ie Voorschoten; W. Joh. P.,,P. Joh. H., Wjllem de J. allen te Amsterdam; Hendr. v. R., Gijsb. de R., te Katwijk a. d. Rijn. D. v. D. te Oegsgeest; Frederik E., Paulus v. D., P. Joh. de G. Gerar- dus L., W. '|T. v. d. L., Nicolaas N., B. v. W., H. v. d. B., Arie v. L. Frans L„ C. J. Th. v. d. H., Karei v. d. B. Jan v. d. L., Fr. M. V., Nico v.d,. L. Joh. K., R. J. de D. de Ch., A. v. -dj, K.,i allen te Leiden tot f2 of 2 d. Wegens te laat aangifte doen van een kind tot f2 of 1 d. Wegens op den spoorweg loopen en 2 maal een valschen naam opgeven A. K. te Rotterdam tot 3 maal f5 of 3 m. 2d. Wegens loopen op verboden grond Evert H. zwervend tot 2 m. f5 of 2 m. 2 d., Willem B. te Noordwijk tot f5 of 2 d.Hendrik H. te Noordwijk tot 2 m. f3 of 2hi. 2 d. N. D. te Noordwijkerhout Karei do V. Jan J. d. K. Jac. H. en Wil lem H. te Haarlem tot f5 of 2 d. Vrijgesproken werden W. P., Gez. C. te Leiden en J. H. v. d. S. D. v.d.B., H. C. P. en T. v. d. W. te Sassenheim. Wegens burengerucht H. O. Corn S., Th. J. v. H. A. P. K. K. te Leiden tot f3 of 2 d. Wegens jachtovertreding Hendrik G. te Wassenaar tot f3 of 2 A. v. d.B. te Noordwijk tot f5 of 2 d. Corn. L. te Noordwijkerhout tot f3 of 2 d. Andries G. te Katwijk a. Zee tot 2 m. f3 of 2 maal 2 dagen. Vrijgesproken werd Engelbert B. te Noordwijk. Visscherijovertreding Jac. T. te 's Gra venhage tot 2 maal f3 of 2 m. 2 dagen. B. K., te Woudrichem, tot f5 of 2d. Willem K. te Leiden, tot 2 maal f 3 of 2 maal 2 dagen. Hendr. van H. te Lei den tot 2 maal f 3 of 2 maal 2 dagen. Wegens leerplichtwetovertreding Neeltje G., huisvr. van Klaas D„ en C. W. van B. te Katwijk tot f 1 of 1 dl C. v. d. K. en Marijn M. tot f2 of 2 dagen. Joh. P. v. d'. W., Gerrit H.. Willem' v. S.; Arie S., Gijsbertus B|.fl tot f 1 of 1 d!. en Adr. de K., tot f0.50 of 1 dag allen te Leiden. Wegens rijden met rijwiel zonder licht Arie v. L. te Voorschoten, Gerrit K. te Zoeterwoude, J. V/. Rn te Koudekerk, H. H. V., W. K., A. R. V.. A. C. M. D. F. J. S. v. d. SM allen te Leideh tot $2» of 2 dagen. Wegens baggeren in Rijnland'sch, boe zemwater Gijsbertus v. d. P., te Oegst- geest, tot f 0.50 of 1 d. Th. F. de W. te Leiden, tot f3 of 2 d. Wegens vuil <?p den openbaren weg gooien Mar. de R., tot f 2 of 1 d. Wegens spelen met geld op den open baren weg J. J. V. te Leiden tot f 5 of 2 dagen. Wegens rijden met pjwiel op verbo den weg Jhr. E. F. M. M. van V., te Oegstgeest. K. L. V.te 's Gravenhage N. J. A. T. te Oegstgeest. A. Ml j. L. K. te Noordwijk. Jan D. te Noordwijk tot f 1 of 1 dag. Wegens rijden in verboden richting D. Z. te Scheveningen. Andries A. en Levie de L., te Leiden tot f 1 of 1 ui Ontslagen van rechtsvervolging A. v. d. M. te Haarlemmermeer. Wegens op Zondag berijden van den Heerensingel P. A. B. te Leiden, tot f 1 of 1 dag. Quaestie over een Ledenlijst. De president der rechtbank deed gis teren uitspraak in jiet kort geding tus- schen mej. E. C. Holtius en Mej. Anna Polak^ directrice van het Nationaal Bu reau voor Vrouwenarbeid1, betreffende de door eerstgenoemde dame gevor derde afgifte van de ledenlijst der Nat. Ver. voor Vrouwenarbeid. De president verklaarde zich onbe voegd, voor de vordering kennis te ne men. Wederom waren vele belangstel lende dames bij deze uitspraak tegen woordig. Heling van Steenen. Door advocaat-generaal bij' den Hoo gen Raad Mr. van Hangest baron d' IJroij, werd geconcludeerd tot verwer ping van het cassatieberoep van den aan nemer P. de G. te Voorburg. Door het gerechtshof te 's Graven hage tot 2 maanden gevangenisstraf ver oordeeld wegens heling, 2 maal ge-< pleegd, van steenen, welke hij gekocht had van Haagsche gemeentewerklieden belast met het bestraten van den Rijs- wijkschen weg, en welke steenen aan de gemeente 's Gravenhage toebehoorden en door verduistering verkregen waren. Een belangrijke rechtzaak. Mr. G. W. van Gigch zal dan toch hedenmiddag Amsterdam verlaten om via Genua met de „Rembrandt" naar Indië te reizen, ten einddaar de belangen te behartigen van den heer P. W. Haagsche Rechtbank. Bedreiging. In Augustus van dit jaar was er te Rijswijk oneenigheid ontstaan tusschen B. H. en v. d'. Z., diens gewezen knecht. Er waren van weerskanten harde wbor- den gevallen en H. had v. d. Z. gespjm- jiieerdj pm ;zijn terrein te verlaten. toen deze daaraan niet voldeed had H., volgens den knecht, een geweer uit een schuur gehaald; dit geladen en op zijn hoofd' richtende hem gedreigd dood te schieten. Wegens die bedreiging hajd H. zich gisteren te verantwoorden. v. d. Z. beweerde, dat H„ alvoreiris hem te dreigen, het geweer had' gelajden, (volgens den bekl. echter met een losse patroon). Een knecht, getuige, had, den inruk gekregen, dat v. d. Z. zijn patroon te lijf wilde. Get. vond den knecht, vooral als hij dronken was, een gevaarlijk piersoon; tegen wien hij zich ook verweerd zoui hebben. Den vorigen avpnd was v. d. Z. juist erg beschonken .geweest. Ook volgens een tweede getuige a décharge, een juffrouw, had v. d. Z. den bekl. gedreigd, uitgejouwd en ge sard; o. ,a. met de woordlen: „Je durft toch niet te schieten". Volgens die politie staat noch v. d'. Z., noch de bekl. te Rijswijk ongunstig bekend'. De substituut-officier van justitie acht te vaststaande d'at de bekl. een geweer gehaald; dat geladen en gedreigd heeft dood te schieten, welke bedreiging in druk gemaakt heeft op v. d.Z. Eisch één maand gevangenisstraf. De verdediger, mr. Ed. Belinfatnte, betreurde het dat in deze zaak geen instructie is gevoerd; omdat hij dan ze ker was dat noch bekl,, noch hij; ver dediger, hier zonden zijn. Pleiter zette uiteen hoe hejt geheele zaakje zijn ontstaan te danken had aan een burentwist. v. d. Z. met nog een ar beider waren zonder daartoe het recht te hebben op het land1 vna beklaagde gekomen, op last van diens buurman. Daarover was H. natuurlijk boos ge worden. Pleiter's cliënt heeft alleen ge zegd ga weg óf ik schiet je docji!.) Daarmede is de persoonlijke vrijheid van v. d'. Z. niet aangerand. Was hij eenvoudig weggegaan, dan was er niets gebeurd, v. d'. Z. bevond zich onrechtmatig op den grond van H. en had! dus weg te gaan. Tenslotte betoogde pleiter da>t Lier noodweer aanwezig was. Zijn cliënt heeft gedurende een kwartier groote zelfbe- heersching getoond en het is te verwon deren dat hij niet geschoten heeft. Pleiter concludeerde tot vrijspraak^, subsidair tot het opleggen van een zeer lichte straf. Brandstichting. Voor de Utrechtsche rechtbank had zich te verantwoorden J. v. E., oud 63 jaar, arbeider te Westbroek. Hem werd ten laste gelegd, dat hij in den nacht vam den 17den op den 18den September van dit jaar zijn woning opzettelijk heeft in brand gestoken, met de bedoeling uit keering te krijgen van de maatschappijen waarbij hij tegen brandgevaar en -schade was verzekerd. Bekl. was een oud, afgeleefd manne tje/met een dom uiterlijk. Uit zijn on samenhangende woorden zou men moei lijk hebben vermoed, dat hij in staat was tot het plegen van een feit, waarbij men toch vooral zijn hersens heeft te ge bruiken. Hij bekende echter het hem ten laste gelegde te hebben gepleegd en boven dien nog verschillende voorwerpen gered te hebben, om het voordeeltje, dat hij er uit wilde slaan, als het kon, nog te ver- grooten. Verschillende getuigen werden ge hoord. De naburige bewoners verklaarden allen dat de vonken uit het brandend perceel hun woningen of hooibergen in gevaar hadden gebracht. De off. van Justitie, hierop zijn requi sitoir nemende, oordeelde bekl. schuldig aan het hem ten laste gelegde. Uit het getuigenverhoor was duidelijk gebleken, dat er gevaar voor omliggende perceelen had bestaan. En, al mocht zijn vrouw hem ook tot het gepleegde feit hebben aangespoord, dit nam in geen geval de verantwoorde lijkheid van bekl. weg. De officier eischte ten slotte een ge vangenisstraf van 2 jaren, met aftrek van de preventieve hechtenis. De verdediging werd gevoerd door mr. Voorst Vader, uit Amersfoort. Alleen wees PI. op den ouderdom van bekl. en drong aan op verzachting van straf. Te laat appèl? Voor den Hoogen Raad werd 'heden de zaak behandeldg van een tapper te Amers foort, door het Kantongerecht aldaar, bij vonnis van 14 Maart 1910 veroordeeld tot f25 boete of 15 dagen hechtenis wegens drankwetovertreding, terwijl zijn hooger beroep door de Rechtbank te Utrecht niei-ontvankelijk was verklaard, aange zien dit een dag te laat, n.l. op 29 Maart, was ingesteld. In cassatie voerde de requirant nu bij memorie aan, dat hij op 28 Maart ter griffie van het Kantongerecht te Amers foort was geweest voor hooger beroep aan te teekenon, maar dat hij toen, het was den tweeden Paaschdag, die griffie gesloten had gevonden, wesha'.ve hij eerst den volgenden dag in de gedegenheid, was, appèl aan te teekenen. Zijns inziens kon hij niet aansprakelijk worden ge steld voor het feit dat de griffie gesloten was op den laatsten dag van zijn termijn voor hooger beroep. Advocaat-Generaal Mr. van Hangest baron d'Yvoy, achtte het cassatieberoep intusschen niet gegrond. Bij artikel 68 van het reglement I en 1838 is alleen de Zondag uitgezonderd van (de .dagen, waarop de griffie geopend moet zijn. Op den tweeden Paaschdag zijnde Maanw' dag had dus de gelegenheid moetent bestaan, ter griffie appèl aan te teekenen.- Nu de requirant op dien dag de griffrq gesloten vond, is hij dus wel feitelijk ver-» stoken geworden van een hem toekomend recht. Maar dat kon den requirant geen recht geven den wettelijTcen termijn voor het aanteekenen van hooger beroep te overschrijden. Geconcludeerd werd verder tot ver werping van het cassatieberoep. Uitspraak 5 December. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Op het gerucht d'at er brand' uitgebro ken was in een der bergplaatsen van een| uitdragerij in de Janvossensteeg togen! ook wij op verkenning uit, docih. kon den niet veel zien, omdat de brandende; perceelen in een der dwarsstegen gele gen waren, voor welks ingangen die po litie geregeld hare gebiedende stem deed weerklinken „doorlóopen als jc blieft",- waarom wij langs een anderen w'eg onsf doel trachten te bereiken. Twee huizen verder bevond ziph we der een steegje, dat evenwijdig loopt met dat waar de brand woedde en daafl passeerende zagen wij een^ stuk ellende, wat wij in een stad als Leiden nog nim mer aanschouwden. i Een perceel, bewoond door vrouw! Schellvisch, met haar 5 jeugdige, kinde ren en d'at zich tegen de achterzijde van| het brandende gebouwtje bevond, had het mede hard te verantwoorden, te oor- deelen aan de paniek welke er <daarf heerschte. Op een uitnoodiging van die yrouw! traden wij binnen en plasten door het water naar de achterkamer, waar zij onsi haar inboedeltje liet zien, dat overloopert was m'et het vuile water, dat van hejt! brandende perceel in haar huis stroom de, alles bedervende wat in den weg stond of lag. i Wij klommen de trap op naar den zol der, terwijl ons oor een geruisch trof als van een waterval, hetgeen wij ook be merkten aan het vol loopen van onz» schoenen van het water dat langs de tre den stroomde. Boven gekomen, blikten wij in de opeh lucht, daar de ramen deels waren ver brand of weggespoten terwijl het water ons in het gezicht spatte want men was nog druk bezig de brand met een flinke straal te bewerken. Onderwijl vertelde ons het moedertje van hare voorraad negotie als vruchten groenten enz. enz. dat op den zolder ge borgen was, welke voorraad zoo niet ge heel dan toch voor een zeer groot deel bedorven was. en wat tevens haar Jtheele hebben en houden" uitmaakte. Met deze negotie, zoo vervolgde zij haar droevig verhaal; tracht ik voor mij en mijn 5 kinderen een stuk brood te verdie nen, want van mijn man is niets te ver wachten, tdUe wordt verpleegd in een krankzinnigengesticht. Hoe duidelijk stond ons de ellende voor dén geest welke dit huisgezin tegemoet gaat terwijl wij haar aanhoorden en de droevige omgeving beschouwden te meer daar ons door haar getuigd werd dat zij niet verzekerd was omdat zij de premie niet kan betalen want zooveel werd er niet verdiend. Wij begrepen wat er in haar hart moet zijn omgegaan in die oogenblikken waarin zij zich van alles beroofd ziet en vooral in een tijd als deze waarin het zoo uiterst moeielijk is om op een fatsoenlijke wijzei vrouw zijnde, zich een, al is het kom mervol, bestaantje te scheppen. Daarna zagen wij nog hoe bij twee oude menschen het kleine beetje huisraad naar buiten werd gesleept, hetwelk zeer veel te lijden had gehad van de waterschade en wat bij hulpvaardige lieden werd onder gebracht terwijl door den Heer Kuhler gezorgd werd dat zij een ander onderdak kregen. Een oogenblik stonden wij als verplet van dit tooneel en begrepen ook dat hier iets gedaan moet worden. Wij willen daar om langs dezen weg onze stadgenooteni die na kennisname vaii dit stukje ellende een gevoel van medelijden niet kunnen on derdrukken vragen ons in deze te helpen* Wanneer allen een kleinigheid bijdra gen, dan zal die moeder met hare 5 kin deren weder in staat worden gesteld zidl eenige voorraad negotie aan te schaffen en de schade aan meubeltjes, kleeren en beddegoed kunnen herstellen, wat voor haar een groote troost zal zijn vooral met het oog op den komenden winter. Bijdragen voor dit doel hoe gering ook worden gaarne door ondergeteekendeii fea ontvangst genomen of :na kennisgave met genoegen afgehaald. D. VAN AMERONGE^ Haarlemmerstraat 145. A. J. DE GRAAF, Haarlemmerstraat 207. Academienieuws. LEIDEN. Na verdediging van een acade misch proefschrift,getiteld„Evenwichten in quaternaire systemen, waarin twee vloei- stofphasen optreden" werd. heden be vorderd tot doctor in scheikunde de heet Anonius Jacobus Cornelis de Waal, ge boren te Batavia, wonende te 's Graven hage. UTRECHT. Bevorderd tot doctor in rechtswetenschap op stellingen, de he& Th. J. M. Wüslenberg, geboren te Utrecht

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2