e BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving, 2e Jaargang. No. 331. e EcicbeJa e ©otiTomt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1/ 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/s een'. met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag November 5910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratl» bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentigngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkood (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Op reis naar Minnesota. Kort voor mijn vertrek naar Amerika Ihad ik een onderhoud met dien Redacteur jder jLeidsche Courant" bij welke gelegenheid hij mij zeide, dat het hem genoegen zou doen zoo nu en dan een be schrijving te ontvangen over mijn reis ,en mijn nieuw verblijfhij dacht, dat som mige lezers van van zijn veel gelezen blad, 'daarin nogal belang zouden stellen. Nu ik eenmaal goed en wel te Ona- Jnia (Minnesota) gevestigd ben, wil ik ;eens beproeven aan dat vriendelijk ver zoek te voldoen, en beginnen met een Jcorte beschrijving te geven van de zeereis (die wij gemaakt hebben aan boord van jeen der grootste booten der wereld: „de [Rotterdam", hopende hiermede en Re dacteur en lezers genoegen te doen. Zaterdag 1 Oct. een kwartier na mid dernacht verlieten wij Rotterdam en dien- Zelfden dag omstreeks half elf lagen wij Stil voor de Ihaven van Boulogne sur Mer [Het weer was prachtig en volop konden wij genieten van den prachtigen aanblik jdie deze stad opleverde. Om 6 uur >s avonds, nadat talrijke passagiers zich Üiog hadden i ngescheept stoomde wij weer [weer verder; het werd al duister, en >veldra konden wijinog slechts aan de ver schillende vuurtorens bemerken, dat wij ons bevonden in de nabijheid der kusten yan Frankrijk en van Engeland. Maar naargelang het donkerder werd Xverd het onstuimiger, en die onstuimig heid nam dermate toe, dat wij den vol genden morgen tamelijken storm hadden. Geen wonder dus, dat de zeeziekte dien dag haar meeste offers eischte. Ook ik tnoest den tol aan de zee betalen, mijn 3 Confraters echter bleven gespaard. Maar ik mag toch 'ook niet klagen, want 's Maan dags 's morgens was ik weer zoo gezond jals een visch. Verder had de reis een kalm verloop, behalve Woensdag, toen was de storm ïiog veel heviger dan 's Zondags Of schoon nu het leven op zulk een groote boot als de Rotterdam verre van on- plei was, wij allen waren toch recht blij, toen ons 's Zondags 's middags 9 Oct. .bekend gemaakt werd, dat wij dienzilf- den avond New-York nog zouden berei ken Om half elf dien avond lagen wij aan wal. Wegens het vergevorderde uur ver- li eter- echter slechts weinig passagiers dien avond reeds het schip, ik geloof, dat het meestal Amerikanen waren, die de stad ingingen, want waarheen zou een Vreemdeling zich begeven in het mid den van der nacht en dan in zulk een wereldstad. Den volgenden morgen om 7 uur Zou den de douanen Ihet onderzoek beginnen. Voor dien tijd mocht niemand dien och tend de boot verlaten, wij echter kregen op ons verzoek bijzonder verlof om tegen 5 uur reeds ide stad in te gaan om in een nabijgelegen kerk de H. Mis te gaan le zen. Goed 7 uur waren wij weer terug; ontbeten voor het laatst op de Rotterdam en begaven ons daarna naar de douanen om onze bagage te laten onderzoeken. O"oen dat goed en wel was afgeloopen, en wij er voor gezorgd hadden, dat onze goederen naar de trein gebracht werden, begaven wij ons naar het Leo-huis («en hotel van de Duitsche Raphaëls-vereeni- Jging) waar wijdeer vriendelijk ontvangen werden en waande Eerw. Zusters ons te gen billijken prijs een goed middagmaal opdienden. Om 2 uur bracht een gids van bovenge noemde vereenigir.g ons naar het station. {Wij gingen door enkele drukke straten van New-York en men werd bijna dui zelig doof die verbazende drukte te aan schouwen. Op en boven de straten snorren onop houdelijk electrische trammen, en alle straten die wij doorgingen waren zwart van volk. Over electrische mammen ge sproken; ik ben er zelfs mede onder de zee door gereden nl. van Hoboken, de havenplaats, waar de boot aankomt, tot New-York. Het zal ongeveer 3 uur geweest zijn, idat wij deze drukke stad verlieten, en ik was werkelijk blij, dat ik mij stilletjes in :een hoekje van den 'wagen kon nederzet ten, nog blijer, toen de trein zich in bewe ging zette en mij ie<}er oogenhlik diqhter ter etn dichter bracht bij het doel mijner reis. Over het tweedie gedeelte van mijn reis hoop ik U een andere keer eens iets te s ah rijven. fr. J. v. d. Hulst Kruisheer. Onamia, Minnesota. ALGEMEEN OVERZICHT. Zware dagen gaat, naar de algemeene gedachte, tegemoet het nieuwe KabinetBriand Men gelooft in parlementaire kringen dat de ministrieele verklaring die het nieuwe kabinet gister zou afleggen, tot levendige besprekingen aanleiding zou geven. Deze regeeringsverklaring- hand haaft het programma «der hervormingen van 9 Juni. De regeering zal de reeds ingediende wetsontwerpen handhaven en nieuwe in dienen om den socialen arbeid der repu bliek te voltoioen. Deze beoogen met name d'e civielrechtelijke bevoegdheid van vakvereenigingen, de instelling van werkliedencredieten, collectieve arbeids oontracten en het deelnemen in de winst. Het belangrijkste gedeelte is ongetwij feld datgene, dat over de jongste spoor wegstaking loopt. Het bevat o. m. het volgende De regeering kan niet toelaten, d'at diensten van algemeen belang, waarvan de gang een essentieele voorwaarde is voor het leven der natie, onderbroken worden. Opdat onderbrekingen tot de onmogelijkheden zullen behooren, zal de regeering verschillende maatregelen aan het parlement voorstellen, die de leem ten in de bestaande wetgeving zullen aanvullen. Over den aard en de strekking dezer maatregelen wordt de grootste ge - heimzinnigheid betracht, maar volgens berichten uit de wandelgangen zouden zij bedoelen de regeering uitgebreider macht toe te kennen inzake de militairi- satie van de spoorwegarbeiders. Zeer strenge straffen zouden opgelegd wor den aap allen, die zich zouden schuldig maken aan sabotage, of daartoe zouden aanzetten, of wel tot indisciplinaire han delingen. Briand1 zou eveneens het voornemen te kennen geven, niet dan oj> de republi- keinsche partijen te steunen oin de over winning vain het leekenelement in de re publiek te bevestigen en volledig te ma ken, en zijn politiek, oeconomiscfh en sociaal programma te verwezenlijken. Over de algemeene politiek der re geering heeft de onafhankelijke socia list prof. Painlevé lalreeds een interpel latie aangekondigd1. Voorts zal de ge matigde republikein Leroy-Beauliew in- terpelleeren over de beteekenis van de toetreding van Laferre tot het nieuwe kabinet. Men acht het ook mogelijk, dat zich inmiddels een heftig debat ontspin nen zal over het stakingsrecht der be ambten bij publieke bedrijven. Dat debat over Laferre kan interes sant worden, naar hetgeen we van dien sinjeur weten, en ook dat over het sta kingsrecht, daar volgens de „Temps" een en ander is uitgelekt betreffende het gerechtelijke onderzoek in zake de jong ste spoorwegstaking. Er zou dan zijn gebleken, uit brieven van d'e voornaamste leiders der stakings beweging, dat deze tot sabotage hebben aangezet. Verschillende spoorwegbeambten, die wegens sabotage terecht moeten staan, hebben schuld bekend, doch tevens ver klaard1, dat hunne handelingen het ge volg waren van raadgevingen van leden van het stakingscomité. (Zie ook onder ge mengd.) Wat betreft de staking in Catialonië, Spanje, komen steeds meer onrustbarende be richten. Eergistermorgen trachten de stakers te Sabadell gevolg te geven aan hun voorne men, om naar Barcelona op te trekken. Deze poging werd echter verijdeld door een afdeeling gendarmerie, «die er spoedig in slaagde, de rust te herstellen. De politie nam den voorzitter en drie leden van het stakings-comité te Sabadell in hechtenis, terwijl te Baroeiona in ver band met het voorgevallene) Jiuisz;oekin- geq w,erd,en geho^d^ Men gelooft algemeen, dat indien de re geering in hare huidige krachtige houding volhardt aan de beweging in heel Catalo- nië een spoedig einde zal komen. Men gelooft algemeen, dat indien de re- regeering in hare huidige krachtige hou ding volhardt aan de beweging in heel Catalonië een spoedig einde zal komen. De arbeiders te Sabadell moeten reeds meer dan genoeg hebben van de staking, en nog slechts Volhouden onder den druk der leiders, die door bedreigingen en ge welddadigheden, die reeds aan menigen arbeider het leven kostte, .hun wil weten door te drijven. De honger heeft reeds te Sabadell zijn intrede gedaan, daar de aanvoer van le vensmiddelen uit den omtrek heeft opge houden. Intusschen worden door -de regeering steeds meer troepen uit Cartagena en de zuidelijke provincieën naar Barcelona ge dirigeerd. Te Saragossa heeft eene poging om eene algemeene werkstaking te organi- seeren gefaald en er worden verscheide ne treinen in gereedheid gehouden om zoo noodig troepen van het garnizoen, dat daar in de kazernes geconsigneerd is naar Barcelona, Sabadell en Tarrazza te kun nen zenden. Omtrent de aanneming van de Cadenas- wet, welke wij reeds meldden, wordt nog bekend dat deze 'eerst geschiedde nadat een amendement van baron de Sacro Lirió door ide regeering was overgenomen, waarbij bepaald is, dat deze wet zal op houden te bestaan, indien binnen twee ja ren eene nieuwe wet op de vereenigingen van kracht zal zijn. verklaard. Dit moet een teeken van verzoeningsge zindheid tegenover. het Vaticaan zijn, In hoeverre is niet goed te begrijpen, doch hierover zullen wel nadere berichten ko men. Over de Turksche leening een verbluffend bericht. Ze is tot stand ge komen Eindelijk. Nadat Zaterdagmiddag I Dsjavid Bey en Dr. Helfferich nog een langdurige conferentie hadden gehouden om de afzonderlijke paragrafen van het contract nog eens degelijk te onderzoe ken. Eerst tegen 9 uur in den avond was een volkomen overeenstemming bereikt en daarmede de leening een feit gewor den. De tekst van het contract zal on middellijk en wel in de Turksche taal worden opgesteld, zoodat de ondertee- kening binnenkort zal kunnen plaats heb ben. Dsjavid Bey heeft de publiceering van de détails der bepalingen van het contract uitdrukkelijk aan «de Turksche regeering voorbehouden. Naar van Turk sche zijde verluidt, zal de leening eerst in het volgend jaar worden uitgegeven. Van het voorschot van 6 millioen Turk sche ponden, dat de Duitsche Bank- groep tegen 5*/g procent schatkist biljetten ter beschikking der Porte S;telt zal de Turksche regeering waarschijn lijk maandelijks een millioen eischen. De ministerraad heeft zijn volle goed keuring aan alle bepalingen van hetj contract gehecht. Nog een ander bericht, en zoo mo gelijk verbluffender dan (het voorgaan de, daar het een jaar geheim zou ;rijn gebleven, komt over Parijs tot ons. Blijkens een telegram uit Berlijn aam d'e „Temps" is in 1909 een overeen komst geteekend' tusschen Oostenrijk en Turkije, waarin Oostenrjjk Turkije den status quo waaroorgt en het steun toe zegt bij aanvallen van Bulgaarsche en Russische zijde. Turkije verbindt zidh zonder toestemming van Oostenrijk, geen enkele concessie te verleenen. Deze over eenkomst zou gesloten zijn, nadat Rus land had voorgesteld Servië een schade loosstelling in grondgebied toe te .ken nen bestaande in een stuk land dat dwars door het Sandjak Novibazar liep. Of dit iets te piaken heeft me,t ae Drievoudig Verbond-berichten GEMENGD. Te Lorient is een groote vergade ring gehouden om sjmpathie te betuigen met Jiet spoorwegpersoneel. Natuurlijk zijn er heftige redevoeringen tege^ Briand afgestoken en ten slotte gaf de afgevaardigde van de Confédération Gé nérale du Travail den raad flink sabot- tage te plegen, wanneer de spoorweg maatschappijen de ontslagen bjeambten niet weer in dienst nemen. Niettegenstaande het verbod van het &e^e,e,ntebej$tp,u£ js, na ê.fi&op. .fe yer;- gad'ering, een optocht gehouden, waart)ij het tot een botsing mefti de politie js gekomen. Ter gelegenheid) van den dertig^ten' dag van het bestaan der Portugeesche republiek zal een uitgebreide amnestie worden afgekondigd, die alle politieke misdrijven en overtredingen t£gen de ver eenigingswet alsmede tegen de autori teiten omvat. Misdadigers tegen het gemeen recht zijn van de amnestie uitgesloten. De toestand van den Serviscfieri Kroonprins is weer ongunstiger. Naar aanleiding van die verergering hebben er geruchten geloopen dat de toestand van den Kroonprins feitelijk van den beginne af aan gevaarlijk is geweest en dat het publiek verkeerd is ingelicht geworden. Van ambtelijke zijde wordt echter ver klaard, dat in de bulletins steeds de vol le waarheid vermeld staat en dat ze met de grootste nauwkeurigheid worden opge steld. De Grieksche regeering heeft be sloten twee lichtingen reservisten welke kort geleden voor de manoeuvres wer den opgeroepen af te danken. Er schijnt dus weer een gevoel van rust jn den lande te komen. Het huwelijkscontract van prinses Clementine van België len prins Victor Napoleon is heden onderteekend. De Koning van Engeland heeft jeen proclamatie onderteekend, waarin de dia- tum van zijn kroning is vastgesteld op 22 Juni. De onderhandelingen tusschen de tegenwoordigers van den bond van machi nisten en de directeuren van 61 spoor wegen, welke te Chicago plaats hadden, met betrekking tot den eisch van betere voorwaarden voor de machinisten zijn af gebroken. De leden van den bond kon digen aan, dat gestemd zal worden over een staking. Volgens een telegram uit Managua heeft generaal Estrada verklaard, dat hij het tijdelijk presidentschap zal blijven nemen tot aan het eind van den oor- spronkelijken tijd van'Zelaya, (1 Februari ylQl2), wanneer hij slechts voldoenden steun vindt bij de conservatieve partij. Het Londensche gezantschap van Uruguay ontving van zijn regeering be richt, dat in twee departementen een aan tal opstandelingen aanwezig is. Overigens heerscht in het geheele land volmaakte rust .De publieke meening is de regeering welgezind. Ook wordt (het onwaar ge noemd dat de regeering pressie zou uit oefenen op de verkiezingen voorden nieu wen president. Volgens de Timesneemt de opstand in Uruguay grooter afmetingen aan. Ver- "ende oppositiebladen zijn geschorst regeeringstroepen zouden geen en kel belangrijk succes ihebben behaald. Te Montevideo komen veel gevonde so'.da- binnen. in de wachtkamer reed men naar het Loo. Groothertogin Marie zal 16 of 17 dezer vertrekken. Moeilijkheden van een kapitalist. „Het Volk" bevat de volgende interes sante advertentie De vloed van brieven met verzoeken om geldelijke hulp, leeningen enz. be gint weer op te zetten. Bij hetgeen ik hierover vroeger reeds schreef in „Het Volk" wil ik thans nog dit voegen: ik kan mijn tijd niet geven aan het be antwoorden van al die brieven, zelfs ai voegt men er postzegels, getuig schriften, correspondenties enz. enz. bij. Men rékene dus niet op antwoord op dergelijk geschrijf. H. VAN KOL. Ook het kapitalist-zijn brengt z'n be zwaren mee. KORTE KRONIEK. In den ouderdom van 64 jaar is te 's Gravenhage overleden prof. dr. J. Span jaard, oud-hoogleeraar directeur der In dische instelling te Delft. In den ouderdom van 69 jaar is gistermorgen, na een langdurige onge steldheid, overleden prof. P. van der Burg, hoogleeraar in de mechanische technologie aan de Technische Hooge- school te Delft. De 'gemeenteraad van Zutphen heeft besloten tot invoering eener progressieve schoolgeldheffing voor de H. B. S. en de burgeravondschool. Het schoolgeld van leerlingen die geregeld dagelijks van buiten de stad deze scholen bezoeken, zal f 150 bedragen. De audiënties van de ministers van waterstaat, van marine en van koloniën zullen deze week niet plaats hebben. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot school opziener in het arrondissement Meppel J. Knoppers te Meppel is benoemd tot burgemeester der ge meente Budel C. W. A. van Uden, se cretaris dier gemeente is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de afdeeling der werktuigbouwkunde, scheepsbouwkunde en electrotechniek aan de Technische Hoogeschooi te Delft, om onderwijs te geven in de werktuig bouwkunde, P. Meijer, Ober-ingenieur te Halle a. d. Saaie is benoemd tot directeur van het post kantoor te Twello, F. J. C. Voorthuis, thans te Genaringen; zijn met ingang van 1 November 1910 bij de Staatsmijnen in Limburg benoemd tot magazijnmeester A. van Dokkum, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam, en tot mijnopzichter P. J. Doljé, H. J. Hundscheidt en J. J. Janssen, allen thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. Vorstelijk bezoek aan Het Loo. Groothertogin Marie van Mecklenburg is gisterenavond ruim 8 uur 30 te Apel doorn aangekomen. Het vorstelijk salon- rijtuig werd naar het eerste perron gere den, waar H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins de hoogste bezoekster ont vingen. De burgemeester was mede ter begrooting op het perron. Na een harte- ijke begroeting en een kort oponthoud LEIDEN, 7 November. De Hanze. Gisteravond is de cursus in boekhou den, georganiseerd door de Leidsche af deeling van onze Hanze geopend met een toespraak van den Voorzitter, waarbij deze een der beste middelen om voor den Middenstand nuitig te zijn het onderricht in het boekhouden noemde. Daarom heeft de Hanze dit ter handgenomen. Wel be staat er te dezer stede een anderen cursus met zeer goed uitgebreid program, maar niet alle middenstanders hebben gelegen heid deze te volgen. Aanvankelijk hebben zich 20 deelnemers aangemeld. Het be stuur heeft een oproep gedaan voor een leeraar en uit de sollicitanten benoemd den heer de la Rie, die zijn lessen zoo eenvoudig mogelijk hoopt te geven. Spr. vertrouwt, dat de saamwerking tusschen leeraar en cursisten een aangename zal zijn om deze te bevorderen heeft het be stuur een commissie benoemd, bestaande uit de heeren G. C. Hacke, G.. Molken- boer en H. W. Spendel, aan wie men wenschen bekend kan maken. Spr. hoopt ten slotte, dat de cursus veel succes zal hebbendan zal dit de beste reclame voor de Hanze zijn. De heer de la Rie sprak ter opening een kort woord, waarin hij kortelijk uit een zette, wat onder boekhouden wordt verstaan. Tot ons leedwezen is in ons numu mer van Zaterdag een fout geslopen in,' de advertentie van de firma J. Th. Per- quin Zonen, Heerengracht 52. De prijs van de door deze firma in den handel gebrachte Westfaalsche Anthraciet „Jo- hann Deimelsberg", voor alle kachels geschikt, is voor no. III, niet f 1 5.50, maar f 14.50 per 10 H.L. Bij den Gymnastiekwedstrijd ter viering van het 25-jarig bestaan der Gym nastiek- en Schermvereeniging „Sparta" te Delft behaalde in den Vereenigings- wedstrijd B. Staafoefeningen voor heeren- vereenigingen „Lycurgus" van hier den 5den prijs, bronzen medaille. ROOMSCHE AGENDA. Dinsdag, 8 uur avonds. Lode- wijkskerk, Steenschuur. Apologetische Cursus, lo Behandeling der ingekomen1 vragen. 2o Conferentie over Het Paus schap. Spreker de W.Eerw. Heer J. Dui- mei van 's-Gravenhage. Toegangskaarten voor den geheelei* cursus f 1., voor één avond 10 ets. Zondag van 1 tot 2 uur jaarlijksche bidstond1 vanwege de St. Barbaravere©* jtiiging op, 4e R. Begraafplaats.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1