Uit Stad en Omgeving. fcer bereid, dan wordt bovendien terug gaaf va^ suikeraccijns verleend. Dat is Jde theorie. Nu de praktijk. Iemand voert uit 500 liter „boerenjongens" met een gehalte Van 25 pet., dan krijgt hij terug aan ge distilleerd accijns f225; mogelijk ook nog [wat süikeraccijns. Dezelfde „boerenjon gens", na-over de grens te zijn geweest, jworden weder ingevoerd en worden dan 'belast als „vruchten ingemaakt in bran dewijn" met 10 pet. van de waarde. Stel deze op f300 (zeker niet te laag) dan most er betaald worden'?30. Het standbeeld voor Tsaar Peter. Het „Hbld." verneemt van officieele e omtrent het gebeurde met het siand- -.cld van Tsaar Peter de volgende, van een vroeger bericht afwijkende bijzonder heden Toen de Tsaar het plan opperde aan de cente Zaandam een standbeeld aan n van zijn grooten voorzaat Tsa neende Z. M., dat het in of bij liL. -.r-Peter-huisje geplaatst zcu moeten worden. Dienovereenkomstig werd door den Franschen beeldhouwer Bein- stamm een ontwerp van geringe grootte uitgevoerd, en een Berlijnsch architect zorgde voor een bijbehoorend voetstuk. Bij een bezoek, door beeldhouwer en ar i.cct, daarna in gezelschap van autori tdien aan Zaandam gebracht, kwam men tot de conclusie, dat een standbeeld van .Tsaar Peter toch beter op een open ruim te in de stad te plaatsen zou zijn, en dat dit in grooter ontwerp uitgevoerd beter aan de bedoeling van Tsaar Ni- colaas zou beantwoorden. Inderdaad stemde Z. M. hierin toe, en thans wordt door Bernstamm een standbeeld ontwor pen, dat Tsaar Peter bezig met den scheepsbouw, een stuk gereedschap in de hand, op natuurlijke wijze zal voorstellen. Onbewoonbaarverklaring Uilenburg. In den gemeenteraad van Amsterdam is in behandeling gekomen een voor dracht van B. en W. tot onbewoon baarverklaring van 381 woningen op „Uilenburg". De Raad keurde op 23 Februari j.l. reeds voorloopig een plan goed van onteigening der gronden en gebouwen, gelegen tusschen de Oude- schans, den Rapenburgwal, de Uilen burgerstraat en den Houtkoopersburg- wal. Naar aanleiding van deze voorgenomen onteigening stelde een 5 tal raadsleden voor, de voordracht aan te houden tot dat definitive plannen zijn genomen .Wethouder van den Bergh bestreed uit stel. De toestand is thans zoo, dat een volledig plan van onteigening klaar ligt. Blijkens een taxatie zal de onteigening eén miilioen kosten. De waarde van den grond zou ongeveer 3 ton bedragen. Dat zou dus een verlies geven van 6 ton, warvaan ingevolge de Woningwet van het Rijk de helft zal verkregen kunnen worden. Er zou voor de gemeente een ver lies blijven van 3 ton, of gerekend fegen een annuïteit van 40 jaar f 12 a f 13,000 per jaar. De Regeering geeft geen steun voor de woningverbetering, alvorens tot on- bewoonverlriarïng is overgegaan. Nadat uitstel van behandeling verwor pen was, werd de voordracht tot on- bewoonverklaring aangenomen. Vermelden wij nog, dat de indirecte schade aan neringdoenden, 'die hun ne ring verliezen niet groot iser zijn slechts 8 neringdoenden in de 381 woningen. En het lag in het voornemen van 'den "wethouder, dien personen eenige schade vergoeding toe te kennen. R. K. Propagandaclubs. ,Te Utrecht is een vergadering gehou den van den Nat. Bond van R. K. Pro- pagandclubs. Medegedeeld werd dat Z. D. H. Mgr. Callier tegen de gezonden ^tatuten geen bezwaar had en deze na Inzending van het huishoudelijk regle ment zal' goedkeuren. Dit huishoudelijk reglement weril hier na behandeld en goedgekeurd. Aange nomen werd een voorstel Alkmaar, dat bestuursleden van den Nat. Bond geen afgevaardigden ter algemeene vergadering kunnen zijn. Door Gouda was een voorstel inge diend om een schrijven te richten aan den minister van Binnenlandsclie Zaken, met het verzoek, den post van subsidie 'aan 'openbare leeszalen te schrappen. Na korte bespreking werd besloten om een reeds gevraagd advies van mr. Aalberse at \e wachten en naar dat advies te handelen. "Bij de rondvraag werd gewezen op een veelvuldig verspreide vervolgroman getiteld: „Gouddorst en Misdaad". Vol gens een gevraagd advies vne de K. S. A. .te Leiden, was dit werk literair laag staand en beslist zonder eeriige opvoed kundige waarde. De voorzitter antwoordt hierop, dat het de bedoeling van de uit gevers dezer boekjes is, de lezers van schandaal lectuur geleidelijk op te heffen ,en hen op beter peil te brengen. Ging toien nu direct colportage-lectuur maken, die literair hoog staat, dan zou deze lec tuur geen opgang maken vandaar'deze overgang. Het boekje verdient dus als fcoodanig aanbeveling. Voorts werd nog o.m. meegedeeld, dat de bond thans 21 afdeelingen telt. R. K. Drankbestrijding. Z. D. H". de Bisschop van Haarlem heeft die heer W. J. van Dam, hoofd der R. K. School te Ouderkerk a. d. Amstel, benoemd tot voorzitter .van den Djocesa- nen Bond van R. K. Drankbestrijders- vereenigingen in het Bisdom Haarlem. Met den benoemde stond op de voor dracht dr .W. J. M. Borst Pauwels van Haarlem. Schenking van een kerk. Door den gemeenteraad van Harder wijk overeenkomstig het preadvies van B. en W. en na krachtige verdediging van het Dage!. Bestuur is aangenomen het voorstei, om in principe te besluiten de voormalige Fransche Kerk aldaar aan de kath. gemeente af te staan en nadier advies over de regeling "dezer aangelegenheid van B. en W. te krijgen. KORTE KRONIEK. Te Aalten is tusschen den burge meester en den raad een conilict ont staan. De eerste had in een uitvoerige nota erop aangedrongen om wegens Be uitgebreidheid der gemeente en de nabij gelegen Pruisische grenzen voor meer dere politie te zorgen en nog twee ge meenteveldwachters aan te stellen. Zon der meerdere politie wenschte hij als hoofd der politie niet de verantwoordelijk heid te dragen. Met op 2 na algemeene stemmen heeft de raad het voorstel van den burgemeester verworpenDe burge meester verklaarde daarop, dat hij nu ook geen nieuwe nachtwaker voor ontstane vacature zou benoemen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft benoemd tot directeur der Gemeen telijke Electriciiei'swerken, aldaar den heer H. C.J. Grrers, directeur van het elec- triciteitsbedrijf te Rotterdam. LEIDEN, 2 November. Aanvaarding hoogleeraarsambt. Heden namiddag aanvaardde Mr. M. E. Meijers, benoemd tot Hoogleeraar bij de rechtsgeleerde faculteit aan de Leid- sclie Universiteit zijn ambt met eene rede over „De taak der recti tswetensrihap, ten aanzien van de vrije rechtspraak". De rechtswetenschap, aldus pr., heeft in de eerste plaats tot opgave de rechts praktijk voor te lichten. Daardoor heeft zij dikwijls de ondankbare taak te ver vullen, met opoffering van veel intellect zeer we.nig wetenschap vooitte brengen. Ir.plaats van op eigen vrij onderzoek uit te gaan, niet ^uaesties van wetsuit- legging. Echter niet voor ieder geval dat zich in de praktijk voordoet, wordt eene beslissing in de wet gevonden. Bjj het vellen van zijn vonnis zal de recfrter herhaaldelijk op grond van eigen ap preciatie en eigen inzicht moeten be slissen wat recht is. En ook ten aanzien van deze vrij-rechtspraak heeft de rechts wetenschap een taak te vervullen. Welke deze taak is en hoe hij moet worden vervuld, zet spr. uitvoerig uit een. Als voorbeeld spr. daarbij op „uiterste wilsbeschikkingen ten behoeve van armen." Evenzoo berust een groot deel van het z.g.n. internationale privaatrecht op eene aanvulling van wettelijke leemten. Een achterlijke regeling kan 'dus niet alleen onvolledig zijn, doordat een ver deeling slechts ten d e e 1 e door de wet geregeld is, maar ook doordat de wet een verhouding geheel niet heeft gere geld en uit de wet niet valt af te leiden, dat zij deze verhouding niet als rechts verhouding heeft willen erkennen. Zoo wordt b.v. het gansche strafrecht be- heerscht door den regel, dat geen feit strafbaar is dan uit kracht van ?en daar aan voorafgegane wettelijke strafbepa ling. Vervolgens wordt er door spreker op gewezen, ciat naast 'de gevallen, waarin men leemten in de wet kan constateeren, er een ander ruim gebied voor vrije recht spraak bestaat, o.a. die gevallen, waar in de wet den rechter voor zijne be slissing verwijst naar 'de billijkheid, de goede zeden, de handelingen van een goed huisvader, enz., oT wel een criterium geeft van zoo wijde strekking, dat de rechter ruimschoots gelegenheid heeft volgens zijn appreciatie te beslissen, wat recht en billijk is. Verdedigende dat door het aangevoer de een subjectief element in de recht spraak wordt ingevoerd, merkt spr. ten slotte op dat meer dan aan gemis van de noodige theoretische kennis het dik wijls aan gebrek aaji practische oefening is toe te schrijven, indien zoo zelden èn door advocaten èn door rechters de ^riikelen uit ons wetboek, welke naar de billijkheid of de goede zeden verwij zen, worden te hulp geroepen. Met de gebruikelijk» toespraken aan Curatoren, Professoren en Studenten ein digde spr. zijn rede. Natuurhistorische Vereeniging. Maandagavond hield deze vereenl- ging een vrij druk bezochte vergadering1, in het Nutsgebouw. Nadat de voorzit ter in enkele woorden den spreker van dezen avond, den heer van der Sleen, voorzitter der afdeeling Haarlem, had welkom geheeten en herinnerd, had aan de tentoonstelling van natuur-historische foto's, dcor hem georganiseerd, werden enkele huishoudelijke zaken afgedaan, waarbij de voorzitter gelegenheid vond enkele sympathieke woorden te wijden aan de gedachtenis van "het overleden lid Dr. Burk. Hierna verkreeg de heer W. G. van defr Sleen het woord tot het houden van zijn lezing „Het jaar van den #ajuiu£-fQ,f&-. graaf had hij deze betiteld, omdat hij wenschte te doen zien, hoe alle jaarge tijden gelegenheid bieden tot het maken van foto's die ons aangenamer herin- neringen zullen nalaten dan de vele stij ve groep-foto's, en landschappen waar toe de meeste amateur-fotografen zich bepalen. Als begin vertoonde spreker ons en kele foto's uit het vroege voorjaalr sneeuwklokjes, met hun helder wit en groen, zich ophorend uit de sneeuw en kele aardige sneeuwfoto's.' Dan kwamen prachtige foto's van het vroege voorjaarsleven, nesten met eieren en nesten met jonge watervogels, bij het Naardermeer, van de meeuwsoorten op Texel. 1 Na een korte pauze waarvan velen ge bruik maakten om van naderbij de schoo- ne foto's te kunnen bewonderen, liet de spreker ons een interessante serie zomer toto's zien. Iedere foto gaf den spreker gelegen heid ons op eenige kenmerkende bijzon derheden te wijzen, ons op enthousiaste wijze te verhalen van zijn schoone sport de jacht op natuurfoto's. Een welgemeend en welveidiend ap plaus vertolkte den spreker, de dankbaar heid zijner toehoorders. Nadat de heer v. d. Lek aan de hand van enkele gedroogde exemplaren, het een en ander over paddenstoelen verteld had, en de heer van Heurn gesproken had over een nieuw soort valk, althans als bewoner van ons land nieuw, deed de Voorzitter enkele voorloojiige mede- deelingen over de wijze waarop men in Januari het 10 jarig bestaan der vereeni- ging hoopt te vieren, waarna hij de ver gadering sloot. De Leidsche kermis. De griffier der Provinciale Staten van Zuidholland maakt in de „Staatscourant" bekend, dat ingevolge art. 195 der Ge meentewet aan de goedkeuring van Ge deputeerde Staten is onderworpen het besluit van den raad der gemeente Lei den, dd. 20 October 1910, tot afschaffing van de jaarmarkt of kermis. Het aandeel in de lichting der na tionale militie van 1911 is voor de pro vincie Zuid-Holland bepaald op 2873 manschappen, in te lijven ter volledige oefening en 1215 manschappen, in te lijven tot korte oefening. De le Luitenant C. J. H. van der Harst van het 4e Regiment-Infanterie wordt gedetacheerd ten bureeie van den Commandant der le Devisie 'sGraven- 'hage. De reserve-sergeant-majoor B. G. A. van Deutekom van het 4e Regiment Infanterie is bij beschikking van den Mi nister van Oorlog op verzoek aange- plaatst bij het 29e Landweerdistrict te Gouda. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is dr. K. H. E. de Jong, te 's-Gravenhage, tot wederop zegging toegelaten als privaat-docent in de faculteit der ietteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit alhier, om onder wijs te geven in de wijsbegeerte in den Romeinschen Keizertijd. Vrijdagavond a.s. zal mr. A. H. Lorentz voor de Indologen-Vereeniging een voordracht houden over zijn Expeditie op Nieuw-Guynea. - In de aula der gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam is hedenmiddag in eene vergadering van het Genootschap ter bevordering van Natuur-, Genees-en Heelkunde de gouden Tilanus medaille uitgereikt aan prof. J. Boeke alhier. Hierbij voerde het woord prof. C. A. Pekelharing van Uirechf. Bij koninklijk besluit van 29 Oef. is benoemd tof ontvanger der registratie en domeinen alhier, W. K. F. Zwierzina, (hans ontvanger van bet buitengewoon zegel (kantoor no. 2) te Amsterdam. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van hier verzonden gedu rende de 2e helft der maand OctoWer 1910. Binnenland. Brieven: J. Blauw- boer, Anna paulowna polder. Mevr. van Hee.k, Enschede. Mej. Joh. v. Dijk, 's- Gravenhage. Mej. Kokke, Leiden. C. Ih- ma v. Buisch, Leiden. Mej. G. van Die ren Hasselo. M. van Klink, Roelof- arendsveen. P. Boom, Rotterdam. P. Mervcl, Steenwijk. van Dijk, Warmond. C :efkaarten. Mej. A. Steijt, Am- ste..m. Mej. W. Fijnhaar, Amsterdam. Mej. D. Kobs, Haarlem. Mej. C. v. Plo ten, 's-Gravenhage. Joh. Falke, Hengelo. J. K. v. d. Berg, Rotterdam. Jongeheer H. Wilson, Rotterdam. Mej. K. Straat hof, op de Poel Buitenland. Brieven: joh. Pe ters Driessen, Babat. Mad. A. Holst, Ge neve. Briefkaarten: Mossel, Bruxelles. D. L. Baker, Brooklijn. ROOMSCHE AGENDA. Woensdag 5% uur. 's avonds. Ge bouw der St. Joseph-Gezellen, Rapenburg Bijbelsche Geschiedenis met lichtbeelden voor kinderen tier St. Petrus parochie. Spreker de W.Eerw. heer Th. Bergan- sius. Dinsdag, 8 uur 's avonds. Lode- wijkskerk, Steenschuur. Apologetische Cursus, lo Behandeling der ingekomen vragen. 2o Conferentie over Het Paus schap. Spreker de W.Eerw. TJeer J. Dui- invl van, Vüjnvenhfige. JZS7Fka^ -V0'" den "Sencclen cursus tl., voor een avond 10 ets. BOSKOOP. De milicien M. Roden burg is bij herkeuring voor ued. Staten voor den militairen,dienst afgekeurd. KATWiJK AAN ZEE. Men besteedde op den publieken afslag voor: volle pe- ke haring f 12.25, f 12.30, f 12.45 iile be- f 7 45rinfgi n %°l 9'45'9'50s'^i.aring s on' ,o jn V 1.°ó55" la8°'makreel kantje. f"'75' '""P" J-ISSE. In de vergadering der gecombi neerde bauwvakkenvereénigingen ls met overgroote meerderheid van stemmen be sloten een teekencursus le openen, waar voor zien staande de vergadering iccds een tiental leerlingen opgaven. De contri butie is zoo gesteld, dat ze voor niemand een beletsel is om dezen cursus te vol- ge.il Ais leeraren werden benoemd de heeren H. Noordermeer voor bouwkun dig feekenen,, en C. Schrama voor mar meren en houtteekenen. De lessen zull.n worden gegeven in een der lokalen der G. L. School. Re 'icer. A. v. d. Meij, die sedert eenige jaren de functie van 1ste secreta ris bekleedde aan het „Onderstennings-' fonds bi, Ziekte" alhier, heeft als zooda- vraagd" bestuur zijn ontslag ge- ROELOFARENDSVEEN Daar de bakker V. van Oudewetering zijn broodkar be spannen met twee honden, een oogenblik onbeheerd liet staan, terwijl hij zijn klan ten bediende, passeerde juist een paar schoolmeisjes, die de honden een beetje sarden en zoodoende de dieren aan het loopen brachten. Met de aanwezige voor raad brood kwamen de honden in het water terrecht met het gevolg, dat de kar weer op het droge werd gebracht met eene doode hond. Het Clublokaal van de Roelofarends- veensche Wielrijdersvereenigtng „Het Sta len Ros" zal voorloopig eiken Zaterdae- avono voor de leden geopend zijn. Ten dienste der leden is een „Home Trainer" aangeschaft. REEUWljK. De heer C. P. van Leeuwen, alhier is geslaagd voor het examen vrije en ordeoefeningen der gymnastiek SASSENHEiM. Gedurende de maand October werd op de Rijkspostspaarbank alhier ingelegd f 1159.31 en terugbetaald r 21oo.o2. i iet laatste ooor het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 433. WARMOND. Door de politie is pro ces-verbaal opgemaakt tegen vier jon gens, nl. P. en W., de V.C. v. d. B. en C. K. wegens bescf'idiging cWr schroeiing van het deurkozijn van den winkelier De werkzaamheden aan den gas- ketel op de haven, alhier beginnen liet einde te naderen. Met de proefpersing van den ketel is begonnen. In dezen tijd van het jaar nu builen de laatste bloemen door de najaars stormen worden weggevaagd, is het een lust en een weelde voor de oogen de schitterende cobecte Chrysanthemums te zien die tnans in een der bloemenkasten cp de buitenplaats „Leevliet" alhier is opgesteld. Zeiden zagen wij van deze fraaie bloe men zulk een keur-collectie bijeen, zoo uitmuntend door fraaie tinten, nuancen en krnchrige vormen. Men staat verbaasd wai de cultuur ver mag als men naast <k oorspronkelijke nietige vorm, ook de d^ar aanwezige reus achtige fraaie exemplaren bewondert Onder de vriendelijke leiding van den kundigen en bekwamen tuinbaas, den heer Beijer, aan wien voorzeker een woord van lof toekomt, voor hetgeen hij hier tot stand weet le brengen, is het een genot deze uitgezochte verzameling te bezichtigen. De-bekende welwillende eigenaar, de heer A. van Aardenne stelt mits men zich aanmeldt bij voornoemden tuinbaas een ieder daartoe dagelijks kosteloos in de gelegenheid. WOUBRUGGE. De loteling J. van der Meer, lotingsnummer 7, die zich had op gegeven voor de herkeuring is heden te 's Gravenhage door Ged. Staten onge schikt verklaard voorden militairen dienst. GEWESTELIJK GEMENGD. Gisterenavond heeft zich te War mond een brutaal stukje afgespeeld. Vier personen begaven zich naar den winkel van de G. en kochten daar bok king, Met dat koopen werd tevens acht gegeven, waar 't geld werd opgeborgen. Eenigen tijd later vervoegden zij zich weder in den winkel en vbór dat er iemand was om deze klanten te bedie nen, waren zij reeds verdwenen met medeneming van een bedrag van f 6. De politie heeft de zaak in onderzoek! Maandag hebben le Lisse een vier tal Maandaghouders, zekere A. v. d. M., F. en A., op ergerlijke wijze huisgehou den. Dif viertal, dat bij de firma Van Zanten aan het wortelen rooien was, had wat vee! aan Bachus geofferd. Blijk baar in abnormalen toestand gooiden zij eerst een kruiwagen en vork van de firma in de Zandsloot en hebben vervolgens zich niet ontzien om bij de bollenkwee- kers de heeren J. Pijnacker en Gebr. Segers door de geplante bollenbedden te marcheeren. Of zij iets fegen den land bouwer v. d. Weil hadden weten wij niet, maar een feit is 't dat zij bij hem de ruiten verbrijzelden. Naar wij vernemen, werden drie hunner in het arrestanten lokaal onder dak gebracht om over hun daden na te denken. Dit muisje zal zeker nog wel een staartje hebben. Uit Warmond wordt ons gemeld, dat is ingebroken in het kantoor van den heer A. T., kalkfabrikant aldaar. De dief of dieven hebben 't geheele kantoor doorzocht en alles door elkander gegooid. Zij namen een bedrag geld mee, hoeveel is niet met zekerheid te zeggen. Opmerkelijk is 't, dat zij de brandkast onaangeroerd hebben gelaten. De oorzaak hiervan zal wel hierin Bggen, dat zij niet voldoende voorzien waren van inbrekersmaterieel. De politie met een en ander op de hoogte gesleld, is vermoedelijk de daders op 't spoor. LEIDSCHE SPAARBANK Ultimo October 19lo. Inleggersrekening. 1910 Saldo aanvang der maand ƒ2.487.455.15 Ingelegd86.403.764 Bijgeschreven rente op afgeloste boekjes 145.63 2.574.004.544 Terugbetaald 91.717.314 Saldo van het tegoed einde der maand 2.482.287.23 Aantal inleggers. 1910 Aanvang der maand12651 Nieuwe inleggers72 12723 Inleggers waarmede is afgerekend 35 Einde der maand12688 Rechtszaken. Stranding van een Katwijksche logger. De Raad voor de Scheepvaart heeft een onderzoek ingesteld inzake het on geval op 11 October jl. overkomen aan het loggerschip Holland 2 KW 155 van de reederij „Holland" te Katwijk aan Zee, schipper Dirk van der Plas. Uit het proces-verbaal door den commissaris van het loodswezen te Willemsoord van de verklaring des schippers opgemaakt blijkt dat het schip, koersende van Doggers- bank n^ar IJmuiden vastliep, doordat men de vuren van welke Z.Z.O. werden gezien hield voor die van het Haaks- vuurschip, terwijl het inderdaad die van Kijkduin waren. Het beloopen lek kon niet met de pompen worden bijgehouden. Het schip werd verlaten en zonk, voor dat de sleepbooten van de kust het hadden kunnen bereiken. Schipper Van dtr Plas, door den raad gch 1, verklaart geen diploma's ie bezit ten, maar heeft van de Zeevaartschool IJmuiden een jaar onderwijs genoten. Hij heeft er niet aan gedacht het journal van het zinkende schip mede te nemen. Nadat het vuur in zicht kwam, is er niet meer gelood. Op het oogenblik, dat het schip stootte, lag hij te kooi. Het is niet de gewoonte, dat de schipper ge wekt wordt, als het dik van mist is. De matroos Nicolaas Taal verklaarde,: nog naast het vuurschip Haaks gepas seerd te zijn. Hij kon niet onderscheiden', of het licht, dat hij zag, van een vuurto ren of van een vuurschip was. Het onderzoek werd hierna gesloten." De president gaf den schipper Van der Plas, nadat de Raad eenige oogen- blikken in beraad was geweest, te ver staan, dat het den Raad gebleken is, dat de stranding van de Holland II te! wijten is aan een nalatigheid van den schipper, nl. dat hij het lood niet ge bruikt heeft. Bovendien heeft zijn waak zaamheid te wenschen gelaten het komt niet te pas, dat een schipper ie kooi ligt, als het heiig is en er vuren in zicht zijn. Ook had hij ervoor moeten zorgen, dat er mistsignalen werden gegeven. In de volgende zitting zal tegen den schipper een berisping worden uitgesproken. Moord te Renkum. Gistermiddag heeft voor de rechtbank te Arnhem terecht gestaan J. v. R., ar beider te Renkum, beschuldigd van moord op een 13-jarig meisje A. P., aldaar op 23 Augustus j.l. De zaak is met gesloten deuren be handeld. Er waren 17 getuigen, waar onder 4 deskundigen, gedagvaard. Geëischt werd levenslange gevange nisstraf. De Rotterdamsche Rechtbank veroor deelde W. J. A. T., schippersknecht te Gouda wegens verduistering van een rijwiel tot 4 maanden gevangenisstraf. De Haarlemsche Rechtbank veroordeel de H. K., bakkersknecht te Lisse wegens diefstal tot 8 mnd. gevangenisstraf. Onderwijs. Christ. Nat. Schoolonderwijs. Te Utrecht is Maandag bet 50-jarig bestaan herdacht van de vereeniging Christ. Nat. Schoolonderwijs. Het aantal scholen, in 1860 nauwelijks 60, klom dit jaar tot 1000. De ieestvergadering, onder de leiding van dr. J. Woltjer, werd bijge woond door Dr. A. Kuyper, Minister Heemskerk, de oud-minister de Marien Oyens, het Eerste Kamerlid Wlrll'er, het Tweede Kamerlid van Hoogstraten, e"prof. Dr. Woltjer sprak een feestrede) I uit, waarin hij, herinnerend aan dei; vraag, waarmede Groen van Prin - ter er de eerste algemeene vergadering pp.en<

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2