BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. krachten. Behalve spoorwegkunde, zal ook in geologie, wiskunde, mijnbouw kunde, machinevakkn, chemie en elec- trotechniek onderricht worden gegeven. De toestand van den Serviscihen Kroonprins is bij voortduring bevredi gend. Uit Badajoz wordt bericht, dat te Lissabon een complot ontdekt is tegen de voorloopige regeering, waarin ver scheidene officieren betrokken zijn. Er hebben een aantal arrestaties plaats ge grepen. De ontdekking heeft een levei- dige emotie teweeg gebrafcht. De Atheensche correspondent ivan de ,,Vossische Zeitung" verzekert, dlat vele en niet de minst geziene partijige- nooten van Theotokis, Rhallys en Mavro- michalis het voorbeeld hunner leiders, oer. zich van acfieve en passieve deelne ming aan de verkiezingen te onthouden, niet volgen, maar zich candidaat zullen laten stellen met de bedoeling om naar het vijandelijke kamp over te gaan. 'Het caïé „Kosmos" op de Brussel- sche tentoonstelling is afgebrand. Alle gevaar is afgewend. Koninklijke Besluiten. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot surnumerair der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen J. van Houten, A. Icke, H. W. Beintema, J. H. Hellema, W. H. Hooft, G. J. R. Sloboom en H. W. J. Scheepstra. Schenking van een Katholieke Kerk. Een belangrijk voorstel is bij den ge meenteraad van Harderwijk, aanhandig gemaakt, het voorstel nl. om de voor malige Fransche Kerk aan de Katholieken af te staan. Op 26 dezer werd door het R.K. Kerk bestuur een adres gericht aan den Raad, waarin dezen het voorstel in overweging werd gegeven, „om tot restauratie te ge raken van de voormalige Fransche Kerk en om daarmede tevens voor het katho lieke deel Uwer burgerlijke gemeente te verkrijgen een geschikt en passend kerk gebouw." Wij zijn uitgegaan van de overweging aldus het adres dat het kerkgebouw, hetwelk thans door ons voor de gods dienstoefeningen in gebruik is, in de toe komst, vooral met het oog op de uit breiding van het Garnizoen, onvoldoende ruimte zal bevatten. Daarbij is de financieele toestand onzer kleine en zwakke gemeente van dien aard, dat aan den bouw van een voldoende kerk op onze bezitting Flevo Rama in de naaste toekomst niet kan gedacht worden. Als van zelf kwam de vraag bij ons op, of niet de voormalige Fransche kerk voor ons doel geschikt kon zijn, en of niet van Overheidswege eene subsidie te verkrijgen ware, groot genoeg, om met de beschik bare bijdrage onzerzijds, tot restauratie te kunnen overgaan. Om het laatste ge deelte dezer vraag te kunnen beantwoor den, zou, vóór alles, voor ons het uit zicht geopend moeten zijn, dat Uw College ons de kerk in eigendom zou willen af staan onder beding, dat wij met boven- ^cncemden steun de restauratie voor onze -ekening namen. Tevens zouden wij de welwillende medewerking behoeven van Uw College ter verkrijging van een ge schikt gelegen pastorie en sacristie. Het aangewezen gebouw, hiervoor door ons in te richten, is de oorspronkelijke pastorie, thans als teekenschool in gebruik, welke teekenschool in verband met de uit te voeren kerkrestauratie belangrijk dient gewijzigd te worden. Voor den afstand der teekenschool bood het kerkbestuur de geldsom van f7000 aan, op nader overeen te komen datum te betalen. Het voorstel heeft bij B. en W. een gunstig onthaal gevonden. Zij deelen den Raad mede, dat h. i. een gunstige be schikking op het verzoek door het weder- zijdsch belang der gemeente wordt mede gebracht en zij stellen derhalve den Raad voor: lo. in beginsel te besluiten tot afstand van de gevraagde gebouwen 2o. de al dan niet goedkeuring van de geboden schadeloosstelling ad f7000 te verdagen, tot bekend zal zijn op welke wijze, zonder schade voor de Gemeente en het onderwijs, de teekenschool in een ander gebouw zal kunnen worden over gebracht, en welke kosten daarmede ge paard zullen gaan 3o. ons College uit te noodigen over de in punt 2o. besproken aangelegenheid met bekwamen spoed van advies te dienen, en daarbij tevens te overwegen of bij de overgave van het tegenwoordig gebouw der teekenschool een gedeelte daarvan zal behooren te worden afgebroken, ten einde een behoorlijken toegangsweg naar het z. g. Klooster, voor de toekomst te verzekeren. Voorwaar een preadvies zegt „Het Centrum" dat getuigt van een verdraag zaamheid en een onbevangenheid van oordeel, welke het Dagelijksch Bestuur >an Harderwijk de Gemeenteraad telt Hechts één katholiek lid tot eer strek ken, en bij de katholieken groote waar- leering zullen vinden. Rumoerige vergadering. In het gebouw „Concordia" te 's-Gra- yenhage was gistermorgen eene verga dering belegd van de S. D. A. P., waar ta .de heer Schaper, Lid der Tweede ~amer, eene motie inleidde, gericht tegen ^et toestaan van 40 millioen gulden ter vorming van een fonds voor de Kustver dediging. Door den inleider werd het standpunt der S. D. A. P. tegenover deze quaestie en tegenover 't militarisme in 't algemeen uiteengezet welk standpunt door de S. D. P., bij monde van Visser werd be streden op eene wijze welke heftig protest uitlokte. Tegen 12 ure had de spanning in de stampvolle zaal haar hoogste punt bereikt, werd de vergadering eenige oogenblikken geschorst en politie gere- quireerd om Visser en eventueel ook ook anderen hem in heftigheid evenaren de debateerders buiten de zaal te zetten. Onder moeilijk te omschrijven tumult werd Visser verwijderd en toen de ge moederen een weinig gekalmeerd waren hernam de heer Schaper het woord. Onder protest van de zijde derS. D. Prs. werd de motie ten slotte met groote meerderheid aangenomen. De opvolger van dr. Nouwens. Z. D. H. de Bisschop van Den Bosch hèeft aan den zeereerw. zeergel. heer dr. J. N. van Beurden, van de Abdij van Hees- wijk, het adviseurschap opgedragen bij de „Hanze", R. K. Vereeniging van Nering doenden in het Bisdom Den Bosch. Het kustverdedigings-ontwerp. Te Nijmegen heeft Vrijdagavond de R.-K. kiesvereeniging „Recht voor Allen" vergaderd ter bespreking van het ont werp van wet tot instelling van een fonds voor verbetering van de kustverdediging. De vergadering was uitgeschreven op voorstel van het daarvoor vereischte aan tal leden. Het onderwerp werd ingeleid door den heer M.). H. van Poll, redacteur van de „Gelderlander". Bij het debat achtte de voorzitter, Jhr. O. van Nispen tot Sevenaer het niet wenschelijk, dat de vergadering zich door een motie uitsprak,daar spr. meende dat zij niet competent genoeg was om deze zaak met juistheid te beoordeelen. Spr., die eene studie van het wetsvoorstel gemaakt heeft, en zijn oordeel hierover nog niet durft uitspreken, maar eerst, na inzage van de verschilende bescheiden, waar onder een aanvullende nota, hoopt vast te stellen, noemt de inleiding van den heer Van Poll, op enkele punten wel eenigszins eenzijdigenverdedigt de houding van dit en de beide vorige ministeries, waarbij het wetsvoorstel reeds werd aan hangig gemaakt. Met 6Ü tegen 11 stemmen werd even tueel aangenomen de volgende motie, voorgesteld door dr. Banning: „De kiesvereeniging, gehoord in hare vergadering gevoerde besprekingen om trent het wetsontwerp; overwegende, dat het daarbij aangevraagde bedrag voor kustversterkingen en marinematerieel zeer hooge eischen zal stellen aan de schSt- kist; dat, gelet- op den financieelen toe stand van het rijk en de velerlei behoeften, waarin binnen korten tijd zai moeten worden voorzien, zulk bedrag slechts dan behoort toegestaan, wanneer de nood zakelijkheid onwrikbaar vaststaat; dat echter deze noodzakelijk geenzins is ge bleken; besluit, de Staten-Generaal te verzoeken, het wetsontwerp niet aan te nemen; draagt haar bestuur op, dit ver zoek tot beide kamers te richten, en deze motie in te dienen bij het bestuur van den Algemeenen Bond van R.-K. Kies verenigingen". De voorzitter der kiesvereeniging, het Kamerlid jhr. Van Nispen, had de aan neming van de motie sterk ontraden, en nam naar aanleiding van de aanneming als voorzitter ontslag. KORTE KRONIEK. Bij den firma J. Norden, in luxe artikelen, enz., aan den Stationsweg te Rotterdam is een staking uitgebroken, die de helft van het personeel, jongens inbe grepen, omvat. Afwijzing van eischen be treffende loon en arbeidsuur is de aan leiding. Uit IJmuiden wordt gemeldDe stoomtrawler „Assumburg" van de stoom- visscherij „Kennemerland" alhier kon Za terdagavond eerst na veel oponthoud ver trekken, omdat de bij den Nederl. Zee mansbond aangeslsten stokers weigerden langer bij den machinist van dezen trawler te varen. Deze quaestie dateert reeds van het vorig jaar November, toen de bekende staking van stokers en matrozen het ge- heele stoomtrawlerbedrijftijdelijk stillegde en loopt in hoofdzaak over het al of niet bondslid zijn. De thans als machinist op den stoom trawler „Assumburg" varende E. was destijds stoker op den stoomtrawler „C; menes", van welken de reederij u liever de huurders aan de eischen van den 'bond voldeed1, waardoor deze boo£ dus geregeld kon <joorvaren. De stoker E. wist toen de plaats in te nemen van den „georganïseerden machinist van de „Assumburg", die het werk had neerge legd. Dit nu was 'hem door den Alg. Ned. Zeemansbond z^er kwalijk genomen. In eene huishoudelijke vergadering d-i afdeeling Ijmuiden van genoemden bond is 1.1. Donderdag het besluit genomen, genoemden machinist te boycotten, waar om Zaterdag geen georganiseerde sto ker bereid werd gevonden, met het stoomschip mede te varen. "Niettemin is de trawler, zooals gezegd met ongeorganiseerden vertrokken. De gewone audiëntie van den Mi nister van Oorlog zal op Donderdag 3 Noyejiiber .ede. jijet pla,ats hebben. LEIDEN, 31 October. De Schoolpenning. Gisteren is in de kerken onder alle H. Missen een schrijven voorgelezen van de drie Eerw. heeren pastoors van deze stad, waarin de geloovigen ten sterkste worden aangespoord het werk van den Schoolpenning krachtig te steunen. Voor geen liefdewerk is steun zoozeer noodig als voor de R.-K. Parochiale scholen. De katholieken worden daarom aange maand door giften, 't zij jaarlijksche, maandelijksche of wekelijksche bijdragen, de vereeniging te sterken, terwijl op de meergegoeden door de ZeerEerw, heeren pastoors een extra beroep zal-worden gedaan. In het belang van het katholiek onder wijs vertrouwen wij, dat dit herderlijk woord zijne uitwerking niet zal missen. Gisteravond had in het gebouw van den R. K. Volksbond de derde jaarfeest- viering plaats. De opkomst van het pu bliek was bijna nog talrijker dan vorige avonden, en de goede stemming werd door niets verbroken. De zang-, harmonie- en tooneelafdee- lingen oogstten ook nii weer veel succes, terwijl de collecte voor Hu!p in Nood, die op den donateursavond ruim f 15 op-, bracht, thans met f8.55 de kas van dit liefdewerk vulde. De Weleerw. Heer j. Duimel kape laan van de St. Agneskerk te 's-Graven- hage, die op Dinsdag 8 November a.s. als inleider optreedt op den apologeti- schen cursus zal, eene conferentie over „Het Pausschap" houden. Mej. H. Ritman alhier staat als no. 2 op een voordracht ter benoeming van eene onderwijzeres aan eene openbare school, Ter wasten straat te 's-Gravenha- ge- Voor het notarieel staatsexamen zijn geslaagd en mitsdien bevorderd tot can- didaat-notaris de heeren J. M. A. van Voorthuysen alhier en J. W. van Hamers- velt te Zoetermeer. Wij vestigen de aandacht op de voordracht met lichtbeelden, vanwege de Leidsche afdeeling van het Algemeen Nederlandsch Verbond te houden in de Nutszaal (Steenschuur), op Donderdag avond 3 November. De heer F. A. Hoefer, burgemeester van Hattem en bekend oudheidkundige, zal dan spreken over Beschermen van Stede- en Natuurschoon, een onderwerp van waarlijk nationaal belang. Alom be gint men te zien, dab er gewaakt moet worden tegen noodelooze en roekelooze ontsiering van onze schoone landschappen en steden. Veel is er reeds zonder nood zaak bedorvenwanneer men dit alge meen gaat beseffen, kan in de toekomst veel vandalisme worden voorkomen en ongedaan gemaakt. Elders had de heer Hoefer met zijne voordracht veel succes. Wij deelen dus gaarne aan onze lezers namens het Bestuur van het A. N. V. mede dat belangstellenden kunnen worden ge ïntroduceerd. ROOIY1SCHE AGENDA. Woensdag rAj2 uur. s avonds. Ge bouw der St. Joseph-Gezellen, Rapenburg Bijbelsche Geschiedenis met lichtbeelden voor kinderen der St. Petrus parochie. Spreker de W.Eerw. heer Th. Bergan- sius. AARLANDERVEEN. De klokluider G. v. Aken alhier hoopt 1 Nov. den dag te herdenken, dat hij vóór 50 jaar door de gemeente werd aangesteld als klok luider. GOUDA. De gemeenteraad heeft eéne verordening betreffende de kaasmarkt vastgesteld, luidendeHet is verboden kaas op de weekmarkt ten verkoop te stellen of te verkoopenvan 1 Maart tot 1 November vóór des morgens zeven en een half uur en van 1 November tot 1 Maart vóór des morgens acht uur. Bij de behandeling der'begrooting werd een debat gevoerd over de in alle afdee- lingen wenschelijk geoordeelde aanstel ling van een vierden wethouder. Een voorstel in dien geest werd echter met 14 tegen 4 stemmen verworpen. De jaarwedde van den commissaris van politie werd met f 300 verhoogd en gebracht op f 2500. Deaanvangsjaarwed- den der onderwijzers werden overeen komstig het verzoek van hunnen Bond verhoogd tot f 600. Tot den aanleg van het tweede gedeelte van het van Bergen IJzendoornpark verleende de Raad een krediet van f 1000. KATWIJK AAN ZEE. Op den publieken afslag besteedde men de volgende prijzen volle pekelharing: f 12.20 a f 12.25, ijle haring f8.95 a 9.70, steurharing f7.45 a 8.75 k 9.45, a 10.60 k 11.10, makreel f 9.45 per kantje. LISSE. Door de bouwvakvereeniging „Een zij ons doel" is dezer dagen op gericht een teekencursus voor bouwkun dig teekenen en schilderen. Deze cursus zal worden gehouden in een der lokalen van de O. L. school en worden gegeven door de heer H. Noordermeer, alhier. De cursus die gratis toegankelijk is voor de leden dezer vereeniging kan ook worden gevolgd door niet-leden doch tegen betaling. Gedurende de maand October is bij de Spaarkas „St. Thomas van Villanova" ingelegd f56.60 en terug betaald f 147.657» Het laatst uitgegeven boekje draagt 't nummer 187. LEIDERDORP. De gemeenteraad heeft besloten het salaris van den gemeente veldwachter te brengen van f 525 tot f 565. NOORDW1JK—BINNEN. De onderaf- deeling van het St. Jeroemgilde, „Utile Dulci" zal op Dinsdag 8 November hare eerste uitvoering in dit seizoen geven. Zooals gebruikelijk in het café „Het Fortuin". Daar het batig saldo ten goede zal komen voor de kas dezer afdeeling, wenschen wij een bijzonder woord van opwekking tot het verleenen van steun, te spreken. Bijna eenieder weet hoe verdienstelijk deze afdeeling het steeds maakt, doch weinigen welke onvermijdelijke hooge kosten aan dergelijke uitvoeringen zijn verbonden. Voor het Sint Jeroemgilde is deze af deeling geworden de band, welke de ver- eenigingen samen houdt, doch het Gilde is geschoeid op de leest van lage con tributie, teneinde een ieder Katholiek in de gelegenheid te stellen van deze zoo nuttig werkende vereeniging lid te zijn. Een gevolg hiervan is dat deze afdeeling niet kan rekenen op steun van „het Gilde", doch in eigen behoefte moet voorzien. Wij kunnen dan ook volmondig deze vrijwillige op, offeringen der leden met kracht in ae vrijgevigheid van Noordwijks- ingezeten aanbevelen. Want niet alleen verdient deze club algemeen steun omdat zij de Gilde-avonden zoo gezellig weet te maken, maar ook omdat, zoo de tijd zulks toelaat, geen op offeringen of moeite te groot zijn, om den armen in den winter een extraatje te bezorgen. Een ieder zal met ons dergelijke liefdadigheid op hoo- gen prijs stellen. NOORDWIJKERHOUT. Zaterdagavond werd in het café van den heer Geerlmgs, aan den Ruigenhoek alhier, een biljart concours gehouden, De uitslag van dezen kamp was, dat aan A. van derr Berg, J. Nulkes en P. van der Poell, respect, den len, 2en en 3en prijs werden toegewezen. NIEUWKOOP. Op Donderdag den3en November 1910, des morgens om 10 uren vergadert de Gemeenteraad. De Agenda bevat o.a. de volgende punten. 1. Mede- deeling van ingekomen stukken. 2. Re clame Hoofdelijken Omslag. 3. Honden belasting. 4. Schoeiing langs den Ziende- weg. 5. Suppletoir Kohier van den Hoof delijken Omslag. Uit een 80-tal solicitanten werd' als machinist van het stoomgemaal van den polder Nieuwkoop, benoemd J. C. den Brave thans in gelijke betrekking te Bussum; NIEUW-VENNEP. Doo rde afdeeling Nieuw-Vennep van Patrimonium is in een openbare vergadering, na breedvoe rige bespreking, de navolgende motie aangenomen. De afdeeling Nieuw-Vennep van Pa trimonium gelet hebbende op de telkens voorgekomen geweldplegingen in deze gemeente, welke allen gericht waren le gen patroons, om het in dienst nemen van vreemde werkkrachten, spreekt hare verontwaardiging en diepe afkeuring daarover uit, als zijnde deze geweldple gingen een uiting van revolutionairen aard, waartegen Patrimonium te allen tijde en ten sterkste ageert. Anderzijds betreurt zij hei en spreekt hiermede daarvoer hare afkeuring uit, dat patroons op onwaardige wijze han delen, door gebruik te maken van vreem de werklieden, met voorbijgang van in woners, die daardoor werkeloos rondf- liepen en nog loopen, met een langen, winter in het verschiet, waardoor de ge moederen werden opgewekt tot geheel af te keuren handelingen. Besluit dit zooveel mogelijk ter algc- meene kennis te brengen. OEGSTGEEST. De Gemeenteraad ver gadert op Woensdag den 2 November, des namiddags te half 3. Onderwerpen ter behandeling: Instal latie raadslid. Stemming in zake wij"- ziging uitbreidingsplan. Wijkigjing be sluit overname Rijnsburgerweg. OUDSHOORN. In onze gemeente is ge brek aan goede woningen, n.l. burger woonhuizen. In dat gebrek zal begonnen worden te voorzien door den aanleg van twee nieuwe straten. De plannen voor deze straten zijn reeds eerder door den Gemeenteraadgoedgekeurd.Devorigeweek is een aanvang gemaakt met den bouw van eenige burgerwoningen. De bedoeling is voor den winter die nog op te trekken. OUDSHOORN. I11 de vergadering van aandeelhouders van de veekoekenfabriek de Leerhoeve", werden wegens uittre den van de heeren A. G. Voordendag, J. W. Clant, en J. W. Marbus tot leden van den Raad van Beheer gekozen, de heerén K. Kistenmaker te Haarlemmer meer, F. Kroes te Woubrugge, en"j. H. de Wit te Oudshoorn. Voorts werd de prijs der uitgifte van aandeelen bepaald op f 300. RIJ P-WETERING. Nu nog eens een woord over den nieuw Te leggen spoor weg. Deze geeft alhier niet alleen een zekere bedrijvigheid maar ook veel levendigheid, dig is. Van 's morgens tot 's avonds komen alhier tal van treintjes aan, met zand, dat hiervoor in zeer groote hoeveelheid noo- Den geheelen dag hoort men het eigen aardige gefluit der locomotiefjes, om de komst of het heengaan hiervan te verkon digen. Men maakt met dit reusachtige werk goede vorderingen en zijn voor dit werk verscheidene rappe handen ijverig werk zaam. DatJ dit geen gemajikelijk \yerk isa -IJ- "L 1 'IKl.L9 kan men nagaan, wanneet men 'weet, Q04 moeilijk het ia, de zoogenaamde polder» hiervoor Ln te richten. Met de brug over de Rijp weierina begint men hl heci aardig op te schieten en zijn de fundamenten hiervoor 're©8« at*, legd. Wat zal dat een eigenaardig geAcpj opleveren, wanneer de treinen een» voojv goed gaan loopen Zeer zeker zal dit voor menig dorO strekken tot meerderen bloei en voo»* uitgang. TER AAR. Zaterdag vergaderde aj- hier liet bestuur der onderlinge veria» kering tegen brandschade. Op dezr ver gadering werden wederom 35 nieuwe In schrijvingen behandeld. De maatschappij die den 12den Mei 1909 werd opgericht heeft thans reeds een kapitaal van meer dan een 'half millioen gulden verzekerd wat wel een bewijs is, dat zij zich mag verheugen in de algemeene sympathie. Het is te voorzien en het bleek duidelijk' uit verschillende mededeelingen op de veigadering, dat binnen afzienbaren tifd zoo niet alle, dan toch de meeste roeren de goederen binnen den kring der Ver eeniging bij de plaatselijke „Onderlinge"- zullen zijn ingeschreven. VOORHOUT. Deze week begint al hier het gedeelte van den wintertuin - tuinbouwcursus, onder leiding van den heer J. Beumer, van "Sassenheim, J. Fleu- re, van Stompwijk, en J. Braun, van Noordwijk. GEWESTELIJK GEMENGD. Stroopers. Men meldt ons uit Woubrugge: Nu de nieuwe wet op de visscherij nog niet in werking is gesteld, beginnen de stroopers ondanks de vele bekeuringen die zij krijgen, hoe langer hoe brutaler te worden. Zaterdag ging een ploeg van vier stroopers met twee schuiten het Brasemermeer op en zwalkte daar den geheelen dag, geregeld onder politietoe zicht. Tegen den avond trokken zij naar den „Wijde Aa" en lieten daar onder de oogen van de veldwachters hun zegen te water. Natuurlijk waren de bewakers spoedig met hun motorjacht ter plaatse en wierper. hun anker uit, dat juist in het net terecht kwam; de vangst was daardoor niet groot. Het schijnt dat de „Wijde Aa" al eeuwen terug een eldorado voor stroopers is geweest, doch hunne straf was toen meer in overeenstemming met het feit dan thans. Den 5de April 1730 kwam Gerrit Gerritz. van der H. van beroep bakker, wonende te Rijpwetering met vischwant en een schuitje op de Wijde Aa en was daar bezig met stroopen, toen de dienaar der justitie van Woubrugge hem snapte, zijn vaartuigje en want werd in beslag genomen. Twee weken daarna stond van der H. voor de vierschaar alhier, de eisch van den balluw luidde Vijftig gulden boete, verbeurd verklaring van schuitje en want en bovendien 3 jaren verbanning uit Esselijkerwoude (Woubrugge). Volgens het „Crimmineele lingbouc" van Woubrugge ging niets van dien eisch af en werd het vonnis streng ten uitvoer gebracht. Onze vaderen lieten geen loopje met zich nemen. Thans word het stroopen bevorderd door dat de opkoopers van visch (helers) de stroopers voorzien van vischwant, terwijl de helers niet gestraft kunnen worden. Sport. Gisteren speelde een incompleet Ajax II, een wedstrijd tegen V. T. C. II uit Vlaardingen,diemet4-1 den wedstrijd won. Hoewel de spelqualiteit van V. T. C. hooger stond, verdiende Ajax ten volle dit tegenpuntje, dat even voor het einde na den ren van Hoekstra werd gemaakt. Standpunt met de rust 20. Nieuwe Uitgaven. Een ieder zal overtuigd zijn, dat het een allermoeilijkste taak is, de waarhe den van ons heilig geloof voor de kinde ren zoo duidelijk te maken, dat zij deze kunnen toepassen in het dagelijksch leven. En als het gelukt is na veel moeite, wordt zoo spoedig de herinnering aan die waarheid weggevaagd en de practische toepassing vergeten. Beide moeilijkheden te overwinnen, dat is het doel van het boekje „Katechismus met uit legging, ten gebruike vankin deren door J. A. T. Lips, Pas toor. In het voorbericht zegt de samenstel ler: „Deze uitleg is geschreven om de kinderen te helpen in het onthouden van den uitleg van den priester." De klare, eenvoudige verklaring, die overal reke ning houdt met het practische leven, zal zeker dit doel kunnen bereiken. Naast de bestaande verklaringen begroeten wij deze nieuwe of, beter gezegd, deze oude, reeds vele jaren in het bisdom 's Hertogen bosch bestaande en gezochte uitlegging, die thans is herzien op den nieuwen Catechismus voor alie bisdommen. Rechtszaken. Kantongerecht te Leiden' Dp de rol stonden voor heden 11.5. zaken voor openbare behandeling. ij Het eerst verscheen E, B. 49 ja*r. c®* féhoudji en lajjdJlQMS« ÏS

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2