Uit Stad en Omgeving. J. v. KAMPENHOUT, de zijn leedwezen, dat door zijn toedoen de goede naam van 'dr. Haej was èbna- tieeld. Dr. Poels is, in gezelschap van den Voorzitter van den Centralen Bond van R .K. Mijnbewerkersvereenigingen, den eerw. heer H. Erens van hier, vertrokken België, om in de mijnstreken aldaar de toestanden en "de organisatie ,te bestu ren. Na deze reis denkt dr: Poels eerst de iWest-Duitsche kolendistnèten te bezoe ken. Te Tilburg hebben de wevers "der WollenstoTtenfabriek van de firma G. Bo- jgaers en Zonen schriftelijk aan de firma medegedeeld, dat zij het werk staken wan- (niet op 2 Nov. de grieven, welke zij meer malen der firma bekend maalden zijn uit den weg geruimd. De hoofdgrief is het moeten verwerken van slechte grondstof .waardoor f3 per week minder verdiend1 ,wordt dan in andere fabrieken. Het Pgt vooralsnog in de bedoeling der firma op Jhet verzoek der arbeiders niet in te gaan. De arbeiders z7]n georganiseerd. Zij han delen op advies* van hun' bon'dsbestuur. De raad te Haarlem besloot een commissie te benoemen van 5 leden di de wenschelijkheid zal overwegen om ,over te gaan tot pensionneering der wet houders. '"De gemeenteraad van Bloemen- daal heeft besloten aan H. M. de Koningin een adres te zenden met het verzoek de gemeente in een and re klasse in te deelen voor de personeele belasting Thans is Vogelenzang in de 7e klasse en Bloemendaal en Overveen In de 6e khsse, verzocht wordt daar 6e en 4e klasse van te maken. Met 11 tegen 5 st. heeft de vroed schap van Schiedam een voorstel verwor pen, tot invoering eener j>rogressóeve be- belastingheffing naar het Zaansche stel sel. Te Oosterbeek zal ook de kermis verdwijnen. De gemeenteraad nam het desbetreffend besluit met 7 teg.en 6 st. "De werkzaamhe - een klein genie-detachement, na eiling ge zonden om "boringen te u- ten behoeve van de watervoorziening voor de bewo ners van dat eiland hebben tot een goeden uitslag ge'eid. Er is op gunstige driepte goed water aangetroffen en met'het proef- pompen zal Üezer dagen worden aange vangen. Aan het kort verslag blijkt van de zittingen der Tweede Kamer geen be- ohefte te bestaan, meldt de „Arnh. Crt. ohefte te bestaan, meldt de „Arnh. Crt." De geldelijke opbrengst toont dit duide lijk aan. Terwijl de uitgaven voor 1910 op f 40.000 worden geraamd, was de op brengst over 1Q09 slechts f5003.40. 't Is te hopen dat de regeering of de Volksvertegenwoordiging of beiden het noodige zullen verrichten om dezen scha depost niet te laten voortduren. LEIDEN, 29 October. St. Augustinus. De voorzitter de Heer L. v. d. Eerden, Opende de vergadering en heet de intro- ducé's welkom. Daarna gaf hij het woord1 aan den heer S. Scheerder, lid der ver- eeniging. Hij hield eene voordracht over „Spiritisme". Eerst verhaalde spr. eenige historische bijzonderheden over 't spiritisme daarna toonde hij aan, hoe dikwijls hier be drog in 't spel is. Vervolgens trachtte hij eene natuurlijke verklaring te vinden en behandelde hiervoor de theoriën van |Dr. Crookes, Dr. Lehman, Dr. Kotik, e.. aechter met het resultaat, dat er nog geen voldoende natuurlijke verklaring blijikt te zijn. Dan wees spr. op 't onderscheid1, dat bestaat tusschen de verschijnselen op spi ritistische séances en de geesten theorie, 'door de spiritisten daarop gebouwd de ze blijkt in strijd te zijn met de leer der R. K. Kerk. Verder ging spr. aan de hand1 van Lépicier na, welke opvatting de Kerk had, om de verschijnselen van het spiri tisme buitenmenschel ijk te verklaren. Spr. eindigde met de conclusie„de verschijnselen op spiritistische jséances kunnen wij tot nu toe nog niet langs na tuurlijken weg verklaren. De mogelijkheid blijft echter bestaan, dat eene natuurlijke verklaring gevonden wordt. Willen wij ze zoolang deze nog niet gevonden is, toe schrijven aan eene buitenmenschelijke in werking, dan. kunnen we uitsluitend toe geven, dat ze dbor bemiddeling van den duivel geschieden." Een levendig debat volgde op deze le zing. De voorzitter dankte den heer Scheer der voor zijn aangename lezing. Prof. J. D. van Bemmelen. Den 3en November wordt prof. J. D. van Bemmelen, ouddioogl eeraar in de scheikunde alhier, 80 jaar. Naar aanlei ding van dezen verjaardag zal deze nestor, die gedurende zijn emeritaat zijn onder zoekingen en publicaties is blijven voort zetten, hulde worden gebracht Als voor zitter van de commissie, 'die zich tot dat doel "heeft gevormd, is prof. H.A. Lo- rentz opgetreden, terwijl dr. W, P. Joris- sen van dde commissie het secretariaat .waarneemt Als bijzondere hulde zal aan prof. van Bemmelen een "boekwerk worden aange boden, waarin talrijke omstellen voorko- inen, over .wetenschappelijke onderwer pen, die verband houden met de speciale studiën waaraan van Bemmelen zich bij voorkeur wijdt. Kapitein Thomson over de 46 millioen. Voor de liberale kiesvereeniging Thor- becke heeft gisteravond het kaïnerlid! Thomson een rede gehouden over het „Kustverdediigingsontwerp". Slechts matig bleek de belangstelling in dit onderwerp uit de opkomst van het publiek, waaronder verschillende mi litairen werden opgemerkt. De heer Thomson heeft op vaak bij tend sarcastische wijze getracht het ont werp te bestrijden; aan hekelen van de regeering, en vooral van minister. -Wentholt, wien men het ter linkerzijde maar niet schijnt te kunnen vergeven dat hij in dit kabinet is overgegaan, ont brak het evenmin. De voorgestelde kustverdediging ge schiedde op aanstichting van den Duit- schen generalen staf, die Vlissingen als operatiebasis tegen Engeland noodig heeft. De versterking van den Helder heeft absoluut geen rede van bestaan. Kortom, de geheele kustverdediging dde feitelijk niet als zoodanig mag worden betiteld strijdt met de mi litaire paragraaf der liberale Unie. Als zoodanig moest spr. er zich tegen ver zetten. De ni et-publiceer ing van het geheim rapport werd scherp gelaakt. In debat kwam d'e soc. dem. Molenaar, die echter slechts terloops he,! onderwerp der bespreking aanroerde. De Stct. no. 253 bevat opgave van het aantal loten in de 394ste Staatslote rij, verstrekt aan iederen collecteur of voormaligen gedelegeerde der 1ste klas se van de Staatsloterij. Te Leiden zijn verstrekt aan H. W. Spendel 100 loten, j. C. Gostelie wed. H. D. Arentsen, 100 laten F. van Rom- burg, 170 loten; M. H. Bassée, 100 lo ten en J. W. Wilbrenninck, 120 loten te Gouda aan A. ,C. Cosijn 150 loten. In de openingsvergadering van de Studentenvereeniging voor Ethische en Godsdienstige Vraagstukken heeft giste renavond prof. mr. J. H. Carpentier Ai ling in de Academie alhier een inleidende toespraak gehouden, handelend over Idealisme en Strafrecht. De le luit. Zeeman, van het 4e regt. inf., wordt met ingang van 1 Nov. werkzaam gesteld onder de bevelen van den chef van den generalen staf. Op 1 November as. wordt de serg.- majoor-schrijver L. J. H. Haanen, van het 4e Reg. Infanterie bevorderd to/S adjudant-onderofficier-schrijver bij dat korps. Bij beschikking van den Minister van oorlog is de levering van aardappe len voor de soldatenménages van de korp sen alhier in garnizoen toegewezen aan Th. J. B. Haan, alhier. ROOMSCHE AGENDA. Zondag 8 uur. 's avonds. Gebouw R. K. Volksbond, Rapenburg. Jaarfeest- viering R. K. Volksbond. Woensdag 51/2 uur. 's avonds. Ge bouw der St. Joseph-Gezellen, Rapenburg Bijbelsche Geschiedenis met lichtbeelden voor kinderen der St. Petrus parochie. ALFEN AAN DEN RIJN. Met St.-Ct. no. 253 zijn verzonden de statuten der Naaml. Venn. Ned. Asphaltfabriek voor het Loodgieters- en Fittersbedrijf alhier. Doel is het fabriceeren en verwerken van asphalt, mastiek en houtcement, het han deldrijven In deze en In alle artikelen, welke loodgieters en titters in de uitoefe ning van hun bedrijf plegen noodig te hebben. Duur tot 31 Dec. 1940. Kapitaal f 100.000, verdeeld in 200 aandeden van f500 dk. BOSKOOP. Met ingang van 1 Januari a.s. is tot secretaris der gemeente Kortge- ne benoemd de heer J. C. Schuihverve, ambtenaar ter Secretarie alhier. BODEGRAVEN. Woensdag te 7 uur hoopt in het Volkslokaal als spreker voor de Ghr. Hist, kiesvereeniging op te tre den Ds. Mr. J. Ankerman, lid der Tweede Kamer, met liet onderwerp „Godsdienst en Politiek." HAZERSWOUDE. De zoon van den gemeenteveldwachter Pont had gisteren het ongeluk bezig zijnde met visschen van een der slootpalen aan de Koude- kerkschebrug in den Rijn te vallen. Door het moedig optreden van een vriend en den brugwachter werd hij weer op het droge gebracht. Qisteren reed D. v. Gorkum met een kar, waarvoor een hit was gespannen over den Gemeeneweg. Nabij de spoor lijn gekomen, geraakte de hit door hét schrikken van een paar johgens met wa gen en voerman te water. Door inmid dels toegeschoten hulp werd' alles spoe dig op het droge gebracht, waarbij den voerman er met de schrik en eenige ma- terieele schade afkwam. HAZERSWOUDE. De milicien M. C. van Zanten, van het 4e Reg. Infanterie is door Ged. Staten voor den militairen dienst afgekeurd. HILLEGOM. Voor het examen voor klerk bij de H. IJ. S. M. is geslaagd J. Hageman alhier. Poor notaris Langeveld is het bur gerwoonhuis van den heer A. Seysener in het hotel Sistermans verkocht. Eige naar werd de heer L. van Til Pz. voor den som van f3201. .HOOGMADE. In de geheel vernieuw de zaal van den heer C. Hillebrand gaf onze harmonie-vereeniging voor haar do nateurs en begunstigers hare eerste win- teruitvoering. Na met het Wilhelmus te zijn aangevangen, werden achtereenvol gens 5 nummers keurig uitgevoerd. Vooral no. 2 „Mignonette" verdienden een bijzonder pluimpje. Hierop volgden een vijftal komische voordrachten, die óf om hun inhoud, óf om tie wijze van voordracht de lachspieren geducht'in be weging brachten. Na de pauze werd gegeven het klucht spel Fotograaf-Telefonist, dat zeer goed van stapel liep en er de vroolijke stem ming goed inhield. Het spektakelstuk „Oproer" besloot op waardige wijze de rij der voordrachten, waarna weer 5 muzieknummers werden uitgevoerd, en wel zoo, dat duidelijk bleek, hoe ons har monie-gezelschap onder de energieke lei ding van den heer Hup,kins met reuzen schreden vooruit gaat. Het volkslied „Wien Neerlands Bloed" besloot deze prettige en goed geslaagde uitvoering Den volgenden avond werd hetzelfde programma uitgevoerd, vcor genoodig- den en betalenden, niet even groot suc ces. KATWIJK AAN DEN RIJN. De heer G. Koelewijn alhier toont zich steeds een specialiteit op het gebied van fruit handel, door het steeds uitstallen van reuzenartikelen. Heden is in zijn etalage te zien een reuzenbloemkool, wegende afgekapt bijna 5 K. G. LISSE. Onlangs maakten wij melding dat de bloemist J. W. Lefeber alhier, het voorste gedeelte van den tuin „Riesen- beek" voor bouwterrein zou beschikbaar maken. Midden door den tuin zou al daar een breede vaargeul worden ge maakt en "de thans bestaande vaargeul liggende langs de Rijksstraatweg wor den gedempt. Thans kunnen wij berich ten dat met een en ander reeds is be gonnen. In de gisteravond1 in het „Wapen van Lisse" gehouden vergadering van den ijsclub „Lisserbroek" werd. de heer Faber, hoofd der O. L. school te Lis serbroek, benoemd tot eerevoorzitter. De periodiek aftredende bestuursleden P. P. Clemens, A. Alders, en H. Edelaar, wer den allen weer als zoodanig herkozen. Het ledental bedroeg op het cogenblik 144. Door den penningmeester werd me degedeeld, dat er op heden een "bedrag van f 154.51 in kas was. Besloten werd dat de eerste eventueel te houden hard rijderij op schaatsen zal gehouden wor den op de Ringvaart, tusschen de hee- ren J. C. van der Laan en G. Duiven voorde en de tweede tusschen de ca- fé's „Het Wapen van Lisse*' en „Eens gezind". Door de tuindefsvereenigiiig ,7De Eendracht" is tegen Donderdag .3 No- vemebr een algemeeue' vergadering uit geschreven. Met het oog op de belangrij ke agenda is het te verwachten, dat de opkomst buitengewoon groot zal zijn. NOORDWIJK. Aanstaanden Woensdag zal de eerste les van het tweede jaar worden geopend, van de Rijkstuinbouw- wintercursus, welke les in een der lokalen der openbare Jongensschool zal worden gegeven. Tot bijwoning dezer openings- les zullen verschillende notabelen worden uitgenoodigd. Met het oog op het groote nut dat uit het bijwonen dezer lessen kan ge trokken worden, kunnen wij niet nalaten tot geregelde bijwoning aan te sporen. N1EUWVEEN. Op Dinsdag S Novem ber a.s. zal alhier een vrije beesten markt worden gehouden. NIEUWKOOP. In de raadsvergade ring van Wilnis kwam ter sprake een schrijven van den burgemeester der ge meente Nieuwkoop, waarbij gevraagd wordt of er bezw'aar> bestaat, da! een der lokalen van de openbare sdlcolf- 4^ Noorden wordt ingericht voor arres tantenlokaal, met het oog op den over last, die men te Noorden, zoowel onder deze gemeente als te Nieuwkoop hce:t van bedelaar^ en beschonken personen, die bij gebrek aan een zoodanig lokaal door de politie niet kunnen worden on schadelijk gemaakt. Daar echter uit dit schrijven niet blijkt, op wiens kosten men voornemens is de ze verbouwing te doen plaats hebben, wordt na eenige bespreking besloten, al vorens op dit verzoek een besluit te ne men, eerst nadere inlichtingen bij den burgemeester van Nieuwkoop in te win nen. OEGSTGEEST. De afd. Oegstgeest en Omstreken van de Alg. Ned. Ver. voor Bloembollencultuur stelde voor het hoodfbestuur wederom candidaat de heer Ernst H. Krelage. Als candidaten voor leden van "het Hoofdbestuur in plaats van de heeren L. H. Koolhoven en ,W. G. Droog wer den benoemd de heeren W. H. de Graaff te Leiden en G. J. van Meeuwen te Heemstede. Een tweetal voorstellen werden voor de 121ste Algemeene Vergadering ter be spreking opgegeven. Aan het einde der vergadering werd medegedeeld, dat bij een der leden van de afd., den heer B. Bloemendaal, te Zo eter woud e, tusschen Zaterdag en Maandag werden ontvreemd 3000 Convaiiaiia-kiemen, die ter verzending gereed lagen. Ingevolge het huishoudelijk reglement werd beslo ten een premie van 5 gulden uit te loven aan hem die den dader kan aanwijzen óf inlichtingen geeft, zoodat een rechterlijk vonnis daarop yolgt. Na bespreking van eenige zaken van huishoudelijken ^ard, werd de vergadering gesloten. RIJPWETERING. Donderdag 1.1. had in het café van den heer S. van Besten het vierde jaarfeest van het Harmonie- gezelschap „Onderling Genoegen" on der leiding van den heer W. F. Schinck te Le den, met medewerking van het tooneclgezelschap Eensgezindheid plaats Nadat eerst eenige nummers ten beste waren gegeven, werd opgevoerdEen Oudejaarsavond, oorspronkelijk drama in drie bedrijven. Dit treurspel werd- net jes uitgevoerd, doch niettegenstaandede hoogst ernstige sdenes,- welke in dat stuk voorkwamen, was het te bejamme ren, dat er geen goede stilte en aan dacht bij sojnmigen gevonden werd. Dit was zeker voor de uitvoerders wel eens hinderlijk. Voor het overige liep dit stuk zeer goed van stapel. Hierna volgde een blij spel in één bedrijf, dat meer in den smaak scheen te vallen. Hierna volgde nog eenige muzieknummers en mag men zeker dit efe:.t als welgeslaagd rekenen. RIJNSATERWOUDË, A.s. Dinsdag 1 November zal het- ,25 jaar geleden zijn, dat de wa'termolenaar C. Roos, van den Rijnsaterwoudschen polder alhier zijn functie aanvaardde. Die dag zal zeker niet ongemerkt voorbijjgaan. De levering van brandstoffen ten behoeve onzer gemeente zijn bij inschrij ving toegewezen aan den Heer J. F. Wiegman alhier. VOORSCHOTEN. Gisteravond verga derde de Jonge Garde. Er werd beslo ten p.m. om op 20 November a.s. een feestvergadering te houden, waarin een spreker zal optreden. Het Willibrordusfeest van de afd. Voorschoten, van den Ned. R. K. Volks bond, zal gehóuden worden op Zondag 13 November a.s., waarop een spreker zal optreden. De tooneelvereeniging St. Genesius zal haar medewerking verlee- nen. WARMOND. Wegens afkeuring van den loteling J. J. M. Breugelmans zal worden opgeroepen op nader te bepa len dag de loteling H. P. Kortekaas van de lichting 1910. De heer H. L. van Delft, gemeente- j Secretaris, alhier is voor deze Gemeente i opgetreden als w%rkend lid der Vereeni- ging „Pro Juventute" te 's-Gravenh.age, zetel Leiden. Zoo men ons van welingelichte zijde mededeelt, zou het paard „Talina", welke op de jongste harddraverij alhier den len prijs behaalde, reeds meerdere le prijzen gewonnen hebben, zoodat het alhier niet had mogen mededingen. De milicien v. Stijn onlangs inge lijfd, in garnizoen te Zutphen heeft bij de oefeningen de pink zijner rechterhand gebroken. Een collega die tegelijk met hem uit dezen buurt werd1 ingelijfd brak een been, terwijl een derde een klap van een paard kreeg tegen zijn wang. Allen zijn buiten dienst gesteld'. Door den heer P. alhier is een klacht ingediend wegens mishandeling. Door de politie is tegen de vermoedelijke daders proces-verbaal opgemaakt, Geen hunner was tot bekentenis te brengen. 'WOERDEN. Bij de gisteren gehouden verpachting "door Dijkgraaf en Hoog heemraad van het Groot-Waterschap van Woerden, is ingeschreven als volgt: Voor de sluis en brug te Bodegra ven: K. de Graaf f1480, W. J. van Es- veld f1476. Voor de sluis te GoejanverwelleC. Dullemond f 1368, F. van der Grift f1362. Voor de sluis te Oudewater: Wed. Hu- nik f200, P. van der Kuij f200. Voor de Haanwijkersluis: A. Kok Az. f557.50, W. Bor f650. Voor de brug over <ie Wiericke te Nieuwer brug: H. Snel f 14. Voor 3e brug over de Wiericke te Driebrugge: S. de Hoog f 10. Voor de brug over de Wiericke aan het einde van den Ruigeweidschen dijk: W. J. Bol, f 50. De gunning is aangehou den. ZEVENHOVEN. Toen jl. Woensdag morgen de echtelieden K. ontwaakten, vonden zij hun jongste kdndje dood in het wiegje liggen. Men kan de smart der ouders voorstellen ZEGVELD. In de vergadering van Stemgerechtigde ingelanden van "de Wa terschappen Zegveld, Zegvekterbroek én de Gemeente Boezem van ZegVeld c. a. werd behandeld de begrooting voor "het dienstjaar 1911. Zegveld ontvangsten en uitgaven f 1336.06. Zegvelderbroek ont vangsten en uitgaven f2127.41. Gemeente Boezem ontv. en uitg. f7022.63. De om slag per "hectare zal bedragenvoor Zeg veld f2.50. Zegvelderbroëk fl.70, en de Gemeente Boezem f2.75. GEWESTELIJK GEMENGD. De voortvluchtige graanhandelaar L. Spierenburg te Katwijk is gisteren- te 8 uur in de Wagenstraat te 's-Gra- venhage door den Inspecteur van poli tie H. Vooijs gearresteerd S. zou juist weer een autotoer maken, welke weelde hij zich den laatsten tijd dikwijls ver oorloofde en zelfs in den nacht hier mee tot op den grens van Katwijk kwam. Hedenmiddag was door twee groote vrachtschuiten het verkeer 'door den Oude a-K ijn zoodanig gestremd', dpt eene met kisten beladen sch.uit beklemdl geraakte. Nóg grootere benauwing, toen ookf nog een schuit inet bloempotten en ^end met pluimvee bevracht daar stoppen,' moesten. Na een half uurtje tobben van jalle kanten, gejukte het vlot te komen. Het geval lokte met den Zaterdag-. niiddagKirukte heel w*at kijkers. In den afgeloopen nacht zijn bij J. H. in de Bijdorpstraat t e S a s s e n h e i m 10 jongekippen gestolen. Van den dader of de daders geen spoor. Op den Stompwijkschen weg, onder Zoeterwou de, overkwam den vracht rijder Westhoef inet paard! en vracht-' wagen gistermorgen bijna een groot on geluk. Hij ontmoette op dien weg 4 be reden manschappen der artillerie, waar onder een paar hoornblazers. Op eens begon een der hoornblazers te blazen met het gevolg dat het paard van den vrachtrijder schrok en van den weg reed. Waren de artilleristen niet onmid dellijk toegesprongen dan was paard erf wagen van een steile (helling in een diepen sloot gekomen. Ook moest nog de hulp ingeroepen worden van een .5 tal landlied'en. Toen de geheele zaak op! het hoog was gebracht, kon de ver schrikte voerman zijn weg vervolgen. Het paard had' menige ontvellingen aan de pooten. Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. Fabriek en Magazijn van 5526 Gouden en Zilveren, en Diamant-Werken. OUDE VEST 191. UH Specialiteit in HORLOGES. g§§ Kameroverzicht, TWEEDE KAMER. 't Was weer een dag van replieken op minister's verdediging, en, ofschcon alle leden zullen overeenstemmen n et des heeren de Beaufort's meening, „dat de Kamer naar het einde van de discus- siën begint te verlangen, en er van beide zijden zooveel in 't midden is gebracht, dat de wederzijdsche standpunten .tot klaarheid zijn gekomen", moesten toch nog eens de verschillende beginselen tc e- gelicht worden. De heer A a I b e r s e geloof t, „dat 11a de welsprekende verdediging van den minister, door de voorstanders van het ontwerp niet veel meer behoeft te wor- 1 den betoogd." En 't moet erkend' worden spreker was heel kort. Helder verdedigde hij nader zijne opvatting van de vrijheid^ de gelegenheid benuttend* om zijn genoegen te uiten naar aanlei ding van het feit, dat de heer de Beau fort de in Portugal door de overheid gepleegde inbreuk op de persoonlijkei vrijheid der kloosterbewoners had af gekeurd, want... „in de liberale pers' heeft die uitspraak ontbroken". De heer Lohman (chr. bist.) heeft een prachtige mededeeling gedaan Wij kennen dit Kamerlid als een aller vurigst tegenstander niet slechts van de bakkersraden diit is een punt des aanstoots van de geheele chr. hist, par tij, naar 't schijnt maar ook van het ingrijpen door de wet in de huisindustrie, als zijnde een aanranding van de vrij-; heid jn eigen huis. Een verkeerd be grip, natuurlijkmaar de heer Lohman' verdedigt het met hand1 en .tand. Nu is 't verheugend en hoopvol voor de toe-; komst, dat de heer Lohman mededeelde, dat zijn politieke vrienden in dit pus^Ü met hem zouden kunnen verschillen. Tusschen de replieken hebben de hee ren Aalberse en Troelstra eventjes elkan der bevochten over de sociale werkzaam heid hunner respectievelijke partijen. De| heer Aalberse verweef "dien socialisten hun onoprechtheid, daar fij, wetend dat ze toph niet aan de regeering zullen ko men, allerlei practisch onuitvoerbare eischen stellen, 't Sloeg inDe heeh Troelstra vatte vuur, maar gelukkig werd over dit punt niet langer gediscus sieerd, want 't staat toch eigenlijk niet •in heel nauw verband met de practisdie oplossngi van den Bakkersnachtarbeid. Allerbelangrijkst was in de rede valt den minister, dat Z.Exc. verklaarde geen! bezwaar te hebben om de beslissingen, welke hij aan de Bakkersraden wenschte j op te dragen, te leggen in de handen van| Ged. Staten. Mogen we concludeeren, dat de minster niet van plan is tot het uiter-» ste zich aan zijn oorspronkelijke opvat- ting betreffende dit instituut vast te klampen? 't Meest trok de belangstelling de irio-» tie van Troelstra. 1 Ze luidt, als volgt: „De Kamer, van oordeel, dat opn-e ming van een regeling betrekkelijk derf arbeidsduur in het ontwerp-Bakkerswef gewenscht is, „verzoekt den Minister; in verband met- de desbetreffende amendementen, vóór!! de hervajting der beraadslaging nadere, wijziging van het ontwerp te willen over* ewgen." Afwijkend was het oordcel van Jdé verschillende heeren, die zich over dezej motie uitlieten; de een vond, da,t menl de regeling aan den minister moest over-4 laten, de andere achtte deze

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2