EEN BEDELAARSKIND. BINNENLAND. 'Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van Donderdag 27 October. Uit «ie Pers. Het Volkspetitionnement. Het Centrum" meent, dat het van Sociaal-democratische zijde opgestelde volkspetionnement voor algemeen kies- rht eer schade dan voordeel aan de be weging voor Alg. kiesrecht zal brengen wat meer is, die beweging in de oogen yan velen minder sympathiek en zelfs be lachelijk zal maken. Een beetje al "te naïef klinkt die leisch dat de regeering onverwijld zorge voor de invoering van algemeen kies recht voor meerderjarige mannen en vrouwen. Hoeveel werk moet aan zulkf een invoering niet voorafgaan! De steller of stellers van het adres hebben zich bovendien beijverd^ om hun „petitionnement" zóó in te kleedejn, dat het meer een beschuldiging worTit tegen de „burgerlijke" partijen, dan een plei dooi voor algemeen kiesrecht. Dat zij daardoor aan de kans op verwezenlijking van hun verlangen afbreuk doen, komt er blijkbaar niet op aan. Dat men an deren, die het A. K. allerminst vijan dig gezind1 zijn, afstoot, schijnt in \t geheel niet te hinderen, ja zelfs bepaald te zijn bedoeld1. Afgezien nog van het bespottelijke der „onverwijlde invoering" die ge vraagd wordt, weet natuurlijk de S. ,D. A. P. evengoed als wie ook, dat vooreerst het algemeen kiesrecht voor meerderja rige mannen en vrouwen, zoomin als in de Kamers, in het land een meerder heid vinden zal. Het is buitendien ook niet waar, dat algemeen kiesrecht, al dus bedoeld, „in de ons omringende lan den reeds bestaat", gelijk de argelooze lezer uit het petitionnement geneigd zal zijn op te maken. Maar wat wel het meest ongerijmd is in dit stuk en het grootste nadeel kan doen aan de bewe ging, die het heet te dienen, is de voor stelling welke het .algemeen kies recht verwringi tot een k 1 a s s e-kiesrecht. recht. Daardoor wordt gewoonweg miskend, wat het A. K. behoort ttie zijn en onder normale omstandigheden ook in werke lijkheid is: een middel voor 't gehee- le volk, in al zijne geledingen, onver schillig van welken rang of stand, om van zijne wenschen en ver langens in het openbaar leven te doen blijken en medezeggenschap te hebben in het Staatsbestuur. De socialisten willen er van maken het instrument om aan één bepaalden stand de „leiding" te verzeke ren, m. a. W. bij dien éénen alle andere achter te stellen. Welk een dwaasheid1 en welk een misduiding van hetgeen een volk, dat niet uit één, maar ui.t ver se hillende standen bestaat, die har monisch moeten samenwerken in het al gemeen belang, voor zijn gezonde ont wikkeling behoeft! Door in dien zin over het algemeen kiesrecht te schrijven, maakt men he.É, geheel ten onrechte, verdacht, miskent men zijn beteekenis en zijn wer kelijk uitmuntend doel. Men zal verstandig doen, ibesluit het blad de phraserij van het sociaal democratisch product te laten voor wat zij is. Conservatieve of onnadenkende menschen zullen het misschien strak® weer trachten uit tie speien tegen dege nen onder ons, die het algemeen kies recht gunstig zijn gezind. Wij voor ons meenen, dat men daar kalm onder kan blijven. De sombere profetieën van zulke be- houdsgezinden behoeven al even weinig te verschrikken, als de ïanfaronnades der S. D. A. P. En wanneer het kies recht, onder welken naam dan ook, ten onzent werkelijk algemeen geworden is zal men, naar wij vast gelooven, nog wel eens glimlachen om de dikke woorden, die daaromtrent over en weer zijn gebe zigd. FEUILLETON. Vertelling uit Bo hemen, van J. Vond rak. 5)' Ook voor de kinderen was ze goéd. En tot loon voor haar trouw droegen deze de kleeren en schoenen af, die men haar uit het weeshuis had meegegeven en moet zij rondloopen barrevoets en mét oude vodden aan het lijf. Tot in haar hoogen ouderdom herin nerde Rosalie zich een voorval, waaruit de groote ellende van haar jong leven duidelijk spreekt. 't Was op een morgen, dat tante haar beval naar 't korenveld te gaan. „Oom houdt de wacht. Pak de eerste •Se beste schoof, die je ziet en breng hem hier. Maar pas op, 'Sat ze je niet snap pen." Slaapdronken ging het meisje op weg. Hoe spoediger deze zaak jnet in achtneming van de prioriteit voor eenige dr ingende sociale maatregelen tot een oplossing komt, hoe beter, zouden wij willen zeggen. De „Standaard" meent dat zoo'n petitie op zichzelf een bewijs is, hoe de sociaal-democraten aftakelen. In hun fie re kracht van weleer gold de eisch, dat men afdwong wat men begeerde, aan de Overheid schrik aanjoeg, haar impo neerde, en door zulk een actie van de daad zijn doel poogde te bereiken. Thans echter steekt men zichzelf in de Jburgerpij, en brengt al zijn geest verwanten in rep en roer, om een p e- titie te tieekenen. Natuurlijk loopt ook dit weer op te leurstelling uit. Ook <jl haalt de petitie een driemaal-honderdduizend namen van mannen en vrouwen, het Algemeen Stemrecht, zooals deze petitie het wenscht, kiomt toch' niet. Nooit zal het door een Kabinet vaiV Rechts worden voorgesteld'. Een Links Kabinet zal het niet licht Voorstellen, of het ondergaat allerlei beperkingen, die maken zullen dat het mooie eraf is eer het komt. En eer het zoover komt, dat twee-derde in de Tweede en twee derde in de Eerste Kamer er zich vo^r verklaren, zal er bij Lobit nog heel wat water door den Rijn loopen. Let men er verder op, welke meer derheden er in de Parlementen zitten voor landen, waar het Algemeen Stem recht reeds voor lang is ingevoerd1, dan ziet men ook hieruit, hoe volstrekt ijdel de hoop der onderteekenaars van de pe titie is, dat de invoering van zulk een Stemrecht, waarvan ze zich gouden ber gen beloven, hen in het beloofde land' brengen zal. En mochten ze de hoop koesteren, dat ook uit onze kringen heel wat mannen en vrouwen hun petitie teekenen zullen, dan zullen ze zien, hoe ze ook met deze verwachting teleurgesteld uitkomen. De Ontslag aanvrage van Vice-admi- raal van den Bosch. In de „T e 1 e g r a a f" komt een inge zonden stuk voor van ds. C. J. War ners, vlootpredikant in Den Helder, naar aanleiding van het vroeger door ons me degedeelde bericht van de „Avondpost". „Ik verklaar, dat geheel onwaar is, dat ik „aanmerking heb gemaakt op het lezen van een der boeken van het boekenfonds door de matrozen." Nim mer heb ik mij tegenover autoritei tien, met wie ik er over sprak, ongunstig uit gelaten over de lectuur, aan de jnatro- zen verstrekt, integendeel den ernsit, waarmede blijkbaar een keuze gedaan was, geroemd. Vanzelf is daardoor ook een onwaarheid, dat „het een werk van Thérèse Hoven was, dat ik onge schikt vond voor het zieleheil der Ne- derlandsche Jantjes". Het is me in mijn hoofd niet opgekomen een werk van die schrijfster af te keuren. Verder, dat geheel onwaar is, dat ik met het bezwaar over een boek, dat ik niet had, bij den admiraal gekomen ben, en dat dus ook, hoe kan het an ders, geheel onwaar is, dat ik mij met mijne niet bestaande bezwaren over eep boek tot den minister gewend heb." Aan de„ZutphenscheCourant" wordt meegedeeld, dat to»t de ontslag aanvrage nog een andere oorzaak moet hebben meegewerkt. Een paar maanden geleden hebbeln! eenige officieren in Den Helder op de straat oneenigheid gekregen met enkele middernachtzendel/ngen. Die midder nachtzendelingen stonden1 onder aanvoe ring van ds. C. van der Voort van Zijp lid der Tweede Kamer. Deze heeft toen •in 't volle bewustzijn van zijn macht als zoodanig, een klacht ingediend bij den minister van marine, speciaal tegen $en zee-officier thans op non-activiteit Het gevolg van die aanklacht is geweest, dat door den minister een commissie yan on derzoek werd benoemd, die, na verhoor haar dossier ter beschikking van den krijgsraad heeft gesteld. De krijgsraad verklaarde zich evenwel onbevoegd'. En nu moet de verstoordheid van den minis ter over het in 't zand loopen van de De zon was nog niet eens op. 'Toen nu Rosalie op het veld kwam, greep ze een korenschoof, legde die op het hoofd en nam onbezorgd den terugweg aan. Oom hield immers de wacht! Daar werd ze (achterna geroepen. Ze kende die stem fc=r de stem van den opzichter. ponder zich te bedanken, gooide ze d;§ schoof van het hoofd en zette het op een loopen. De opzichter haar achterna. „Als ie me pakt, dan zit 't nog niet zoo glad," vloog het haar door 't 'hoofd. En die gedachte gaf haar vleugelen. Ze zou ontkomen zijn, als ze met de bloote voe ten niet uitgeleden was op het natte gras. In 't volgende oogenbjik greep eén ruwe hand haar aan en zette ihaar overeind. En nu regende het slagen op het teere, magere lichaampje van Tiet kind, dat een kwartier daarna bitter schreiend thuis kwam. „Waar is de schoof en waarom huilt je zod?" Tiet kind schokte en schudde van aan doening en pijn. „Nou, hoe is 't? Kan je je bek niet öpendoen? Hebben ze je gepakt-?" Met moeite stamelde het kind: „Ja-a!" „Jou!"En nu werd ze opnieuw gekastijd. Tegen zes uur verliet tante haar huis om op het landgoed te gaan werken. Maar voordat ze aan den arbeid ging sprak ze eerst met den opzichter. ,,'t Was wat, als je zoo'n kind moest grootbrengen, een kind van een ander! En dat heelemaal voor een onnoozéle drie gulden per maand! En een na righeid dat je er van liadt! Meer dan erg! Dat "kind kon nou letterlijk niks la- ten liggen, 't Stelen zat haar, om zoo té zeggen, ju 't blo^d, Y,|n h&ajr pj Ji^r heele kwestie zich geuit hebben in een schrijven aan vice-admiraal Van den Bosch, wat dan mede de aanleiding ge weest zijn tot deze ontslag-aanvrage. De liberale bladen gaan tegen den Mi nister te keer over diens optreden. Zoo schrijft de (o.-l.) „Nieuwe Courant:" „Het moest aan een minister die in een liberaal kabinet zitting nam, voor behouden blijven dezen nieuwen koers in wijdep en met energie te volgen. Wij hebben nooit meegedaan met het plagen van den heer Wentholt, wegens zijn overgang uit het kabinet De Mees ter in het ministerie Heemskerk, wij kunnen het zoo goed begrijpen dat een niet-politiek marine-man de redeneering volgt: mijn tank is het voor de vlodf te zorgen, en als men mij daarvoor wil hebben, dan blijf ik aan. Maar nu moe ten we toch wel zeggen, dat de heer Wentholt zrch in zijn nieuwe overtuiging buitengewoon gemakkelijk heeft ge schikt en daarvan de consequenties in het marinebeheer dóórtrekt meti een waar lijk apostolische geestdrift. En ook vra gen wij ons nu af of wij wel juist keken, toen wij in hem een niet- politiek marineman meenden te zien. De Marine is tengevolge van het ge beurde eer goed opper-officier kwijt en de geest in het officiers-korps is e rna- tuurlijk al weer niet op verbeterd". De „Nieuwe R o 11. Courant" is nog feller. De diepere kern van de moei lijkheid welke de ontslagaanvrage aan den dag heeft gelegd, ziet het blad in de godsdiensttwisten, tot dusverre niet cfp de vloot bekend, maar die nu zullen komen, als de Minister zijn kerkelijke vlootpolitiek doorzet. De moeielijk'heid is de algemeenei moeilijkheid, die een „Christelijk" kabi net op zijn weg vinden moet. Zoodra de overheid, op welke wijze ook, hetzij dbor subsidieverieening hetzij door afrderen steun, partij gaat kiezen voor een bepaalde geloofsovertuiging, moet daar van onvermijdelijk verdeeldheid en: aanwakkering van geloofsverschillen met al de nadeelige uitvloeisels van dien het gevolg zijn. Onze „Christelijke" politiek heeft in c\it opzicht reeds menig nadeel berokkend, en zij zal, na de vloot, nog wel meer terrein voor haar verderfelijke werkzaamheid weten te vinden. Toch ziet het liberale orgaan nog één lichtpunt. Zijn de berichten juist, schrijft het, dan is het kwaad nog niet zoo diep ingevreten of er zou nog uitkomst mo gelijk zijn. Maar een „christelijke" re geering kan of mag niet inzien, dat de regeering zich moet onthouden van elke rechtstreeksche of zijdelingsche aanmoe diging van een bepaalde christelijke overtuiging. Zoo zal de splijtzwam voort woekeren, ook op de vloot. Over de reden van het ontslag van den vice-admiraal heeft ds. Warners aan een correspondent van het „Handels blad" als zijn veronderstelling te ken nen gegeven, dat vice-admiraal Van den Bosch in de benoeming van een vloot- prediker een ongunstige meening, een ongunstige waardeering, ten opzichte van de vloot gevoeld, zou hebben gezien. Voor den admiraal zou daarin een aan randing gelegen hebben, als had het ma rine-personeel bijzondere geestelijke zorg noodig en de admiraal zou hierin iets onaangenaams, iets krenkends ten opzichte van het gehalte van het vloot- personeel hebben gezien. Zoo iets, alsof het vlootpersoneel iets minderwaardig is. Ds. Warners zeide ten besluite: „Op mijn geweten kan ik verklaren niets ge weten en niets gewild te hebben. H*3t conflict loopt tusschen den Minister en admiraal Van dbn Bosch." Uit de kolommen lange beschouwin gen van het „Hbld.", meent de „Tijd*" dat ipi reeds blijkt, d'at op den bodem van het oonflict de moeilijkheid ligt, die overal aan den dag treedt, waar on der Protestanten de rivaliteit tusschen Gereformeerden en Hervormden een rol gaat spelen. Beschouwt men de Neder- landsche Marine als een «xjort instelling van ae"Ned. Hervormde Gemeente, clan man leerde ze 't niet. Die gingen haar wel beter voor. 't W,as flink, dat ze zoo afgerost was, dan zou ze in het vervolg 't wel laten." „Je moet het maar niet kwalijk nemen dat ze de schoof wou wegnemen", be sloot ze, „wij kunnen er niets aan doen en van mij heeft ze er dunnetjes overheen gehad." 'Zoo huichelde ze tegen den opzich ter. Maar den volgenden morgen werd Rosalie weer uitgestuurd om klaver te zoeken voor de konijnen. „Als je je nou weer laat snappen, dan sla ik je de pooten kapot." Met deze vriendelijke woorden moHrt het kind weer op roof uitgaan. Naar school ging ze zelden. "Alleen 's winters, als er niets te ste len viel en het bosch diep onder de sneeuw lag, werd ze er eens een enkele maal heengestuurd. „Van de wijsheid, die ze "daar opcioet", placht tante te zeggen, „kan ze niet leven of ziah den buik dik eten. Wij hebben toch al genoeg te doen om rond te ko men. Mijn man moét dan die paar gul den boete maar betalen of gaan zitten. Ik kan 't kind niet missen."- Soms werd het Rosalie droef te moe de. Dat was nog af eens "Tiet geval, als ze zag, hoe de moeders Tiaar kinderen liefkoosden, hen toelachten en ben alter- M Ba» MflBBte gUftat tete kunnen we ons de eigenaardige vrees voor „godsdiensttwisten" op de schepen wel begrijpen, al gelooven wij, dat zij grootendeels ongegrond1 is, tenzij die twisten met politieke bedoelingen ex- presselijk worden aangeblazen. m R. K. Drankbestrijding. In 't hotel „De Zon" te Beverwijk werd de 6e algemeene vergadering ge houden van den Diocesaiien Bond van R. K. Drankbestrijdersvereenigingen in 't Bisdom Haarlem. De vergadering werd geleid door den heer A. W. H. Ludwig, Den Haag, en bijgewoond door de afge vaardigden van 33 Vereenigingen, .uit brengende 38 stemmen, alsmedle vier- sdheidene eerw. heeren geestelijken. De agenda was rijik voorzien. Niet min der dan 35 punten waren te behandelen. Na opening en vaststelling der notulen las de secretaris, de heer H. H. Ammer- idorffer (Ursum) het jaarverslag voor, waaruit blijkt, dat de bond in ledental was toegenomen. De penningmeester, cte heer J. G. Potharst (Gouda), geeft ver slag van den toestand der kas. inclusief het saldo van het vorige jaar hebben de ontvangsten bedragen i658.44i/2, de uit gaven f398.73y2, zoodat een som van f259,71 in kas is, terwijl nog f27 ingevor derd moet worden. ,Tot leden der com missie van verificaties werden benoemd de heeren Stassa, Bulten en Spendiei. Nu de nieuwe statuten kerkelijk en ko ninklijk zijn goedgekeurd', trad het be stuur in zijn geheel af. De heeren Ludwig Ammerdorffer, dr. Gerard Brom en Jac. P, Creyghton stelden zich niet herkies baar. Gekozen werden de heeren dr. N. M. J. Borst Pauwels, directeur van den keuringsdienst van levensmiddelen te 'Haarlem; G. P. Bon, journalist, Den Haag; J. G. Potharst, Gouda; H. J. van Dam, hoofd der Kath. school te Ouder kerk a. d. AmstelH. Stulemeijer, lid van iden gemeenteraad te Rotterdam; G. Goossens, te Heemstede; en C. A. Ger ritsen Jr., den Haag. Op de voordracht van twee bestuursleden, waaruit Z. D. H. de Bisschop van 'Haarlem den voorzitter benoemde, werden geplaatst de heeren W, J. van Dam met 18 en dr. W. M. J. Bor-t Pauwels met 16 stemmen. Ingetrokken werd een voorstel Den HaagVlaardingen, om de gewestelijke (propagandacommissies het recht te ver- feenen voorstellen bij de algemeene ver gadering in te dienen. Zeer lang werd gediscussieerd over liet voorstel Amsterdam, Hillegom, Heem stede en Beverwijk om de algemeene jaarvergadering op een Zondag te hou den. De heer G. Bulten (Noordwijker- hout) verdedigde dit punt met klem, voor al den nadruk leggend op de groote be zwaren voor werklieden, verbonden aan het bijwonen vergadering op een werkdag. L\ a kapelaan v. d. Loos (Ouderkerk) vindt de motieven van de voorstellers bekrompen. De Zondag is de rustdag en deze be hoort naar Roomsch inzicht aan God te worden gewijd. ;Het Bondsbestuur ver klaarde zich tegen het voorstel, dat weer verdedigd woiTLt door 'Rotterdam. De heer Spendel (Leiden) wenscht de beslis sing aan Mgr. den Bisschop over te la ten, ook met het oog op andere vereeni gingen. Dit idéé vindt evenwel geen vol doenden steun. De bondsadviseur Tie weleerw. heer L. H. J. Beysens, ontraadt aanneming en spreekt zich tegen hec voorstel uit, dat ten slotte met 20 tegen 11 st. werd verworpen. Bij het voorstel Leiden om jaarlijks een R. .K. Drankbestrijdersdag in het Bisdom Haarlem te hóuden, bepleit dr. Gerard Brom zich in verbinding te stel len met het bestuur der Katholiekenda gen, teneinde een sectie te verkrijgen, waar speciaal over het alcoholisme wordt gehandeld. De vergadering is echter van gevoelen, dat een aparte drankbestrijdings dag met straafbetooging de voorkeur ver dient. Bij acclamatie wordt het voorstel aan genomen. niemand; haar liefkoosde niemand. Men- schenlippen hadden haar nimmer een kus gegeven, haar wel gescholden en ver- wenscht. Menschenhanden hadden haar nooit gestreeld, wel geslagen en geran- sefd. ,Was het wonder, dat haar kleine hartje, dat evenals alle kinderharten, naar liefde en goedheid smachtte, verkilde en versteende onder zulk een behandeling? Zij was als een bloem, die verkwijnt in een donkeren kerker; haar ontbrak de zon der vreugde, het licht des levens haar ontbrak liefde. III. In Holitz was er binnen een paar jaar heel wat veranderd. De molenaar was burgemeester ge worden. Onder zijn bestuur had men een nieuwen straatweg aangelegd en nu had hij weten door te drijven, dat er een nieuwe school zou ge"bouwd worden. Dat alles kostte handen vol geld. De gemeente ging onder een zwaren schul denlast gebukt en bezuiniging was er noodig. Men zocht die in allerlei kleinigheden. Bij het opmaken van de begrooting stelde de burgemeester voor den post van 36 gulden, jaarlijks uitgetrokken voor voor 3e opvoeding van Rosalie Chora af te voeren. ifife rnejd", zei hij, ttis nii oud genoeg De voorstellen in zake de Kruisbanier worden aangenomen in dien zin, dat de geestelijk adviseur met de redactie zal bespreken, wat ter verbetering van *h«t bondsorgaan "kan worden gedaan. „De Kruisbanier" zal iets worden vergroof waardoor de prijs een weinig verhoogd moet worden. Aan de directies "der spoorwegen zal verzocht worden in de wachtlokalen der stations het blad ter lezing te mogen leggen. De plaatselijk^ afdeelingen moeien dan voor ~de benoo- digde exemplaren zorg dragen. Teven* zal aangedrongen worden om aan de stations gemakkelijker een glas water te kunnen krijgen. Aan „Sobriëtas" werd het bondsbe stuur opgedragen te vragen "het kennis blad in het voorjaar uit te geven. T)p voorstel van Amsterdam zal worden aan gedrongen op vermeerdering van liet aan tal consultatie-bureaux voor drankzuch tigen. 'Over de oprichting van Volkshui zen, waaromtrent Heemstede een voor stel inzond, wordt geen beslissing ge nomen, als behoorende tot den located werkkring der afdeelingen. De voorstel len Hillegom en Krommenie, resp. over het schenken van drank onder het werk? en den drinkdwang bij arbeiders in losse ploegen wordt gerenvoyeerd naar de ge westelijke propaganda commissie. Een voorstel-Amsterdam om jaarlijks een begrooting in te ddenen, wordt ver worpen. Aangenomen wordt een voor stel Hillegom om in de afdeelingen ter bespreking aan de orde te stellen het onderwerp: proefvolksstemming.'Het ini tiatief nemen tot het organiseeren van ou- dersavonden, waartoe een voorstel het hoofdbestuur uitnoodigt, wordt als be- hoorend tot den werkkring der afdee- fingen verworpen. Wel wordt de wen- schelijkheid uitgesproken, dat de aange sloten vereenigingen minstens ééns per jaar een ouderavond houden. Aan „Sobriëtas" zal worden voorge steld er bij de regeering op aan te dringen dat verlof in den zin der Drankwet gege ven worde tot een beperkt aantal in ver houding tot het getal inwoners en "dat een leeftijd worde vastgesteld beneden welke het bezoeken van inrichtingen met verlof is verboden. Nog was een voorstel-Gouda.ingeko men om samenwerking met liefdadig- heidsvereenigingen, ten einde de drank ellende te bestrijden de voorzitter zet uiteen, dat hoofdzakelijk bedoeld zijn de St. Vincentius vereenigingen. Spr. meent, dat de verwachtingen niet groot moeten zijn, omdat het voorstel riict ligt in het streven van de Vincentius vereenigingen. Aan Sobriëtas zal worden opgedragen m dien geest besprekingen met "en hoofd- raad der St. Vincentius Vereenigingen le houden. Nadat de geestelijke adviseur noghul- de heeft gebracht aan het afgetreden be stuur, vooral voorzitter en secre taris. wordt rgadering gesloten. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 26 October. (Vervolg) HET RAPPORT OMTRENT DE KUSTVERDEDIGING. De Voorzitter zeide, dat naar aan leiding van deze ïnededeeling 'der regee ring hij met de Centrale Actie nader wenscht te overleggen, ol' zij haar besluit om het atdeelingson'derzuck van "het Kust- verdedignigsontwerp op 8 November aan te vangen, blijft handhaven, dan wél een anderen 'dag wenscht vast te stellen. Hiermede was de zaak voorloopig be ëindigd. ZIEKTEVERZEKERING. Na een rekening van werkzaamheden werd aangenomen eenvoorstefTies Voor zitters, om de wetsontwerpen tot rege ling der arbeiders ziekteverzekering ti vcizenden naar een commissie van voor bereiding, waarin hij benoemde de heer.-n Borgesius, Nolens, tie Visser, Schaper en van Vliet en tot plaatsvervangers, de hee- om voor ziah zelf te zorgen, en wat ze in één jaar voor haar kostvrouw bij elkaar steelt, zou ik niet graa^ vergoeden. Ze kan haar nu wel voor niets houden." De raad besloot met eenparige stem men de post te schrappen. Tante Chora ontving dc mededeeling hiervan bij inonde van den gemeerite- bode, die de woorden van den burge meester haar getrouw overbriefde. „Zoo?! Gunnen ze me niet langer die snertsom van drie gulden per maanTl? En we brengen het kind toch eerlijk groot net als onze eigen kinderen. Zij eet m^t ons aan eene tafel. We kleeden ze nét jes en sturen haar geregeld naar schooll En nou zouden we daarvoor niks meer krijgen? 't Is fijn!" „Geef ze terug! Laat den bode ze meenemen! Wat doen we langer met dis meiü!" schreeuwde haar man. Dat was olie in 't vuur. 1 ante Chora liep driftig naar de deur, „Rosalie! Hier!" riet kind kwam schoorvoetend aan- geloopen. Trek uit!" En ze wees naar haar kapotten boeze laar. „Nu je jurk!" "Het kind stond in haar gescheurd borstrokje. „Nu je klompen KWflf.dt yervojgcyï

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 5